$!ul 'Concurrentievervalsing van drukkerij zeer laag' IPi&l 10 EENDRACHTBODE Donderdag 19 juli 1984 Politie met speurhond o.l.s. „De Schalm" Stavenisse Politie op school Het hertekamp Talentenjacht De jeugddag Foreldorado De grote vakantie De crossbaan Op schoolreis De gemeentegrot te Valkenburg Bezoek aan de Rijksscholengemeenschap Het schooljaar is bijna achter de rug Schoolreis Kabelbaan en de Wilhelminatoren De zeilboot jr 6 P f Antwoord g.s. op vragen Colijn, Elenbaas, Roose "In het geval van de bijdrage aan het bedrijfsverzamelgebouw in Sint Maartens dijk achten wij de mate van concurrentievervalsing zeer laag." Gedeputeerde Staten van Zeeland zeggen dat op schriftelijke vragen van drie statenleden over de vestiging van drukkerij Sacharias BV in oprichting uit Roosendaal. De vrije hand Normale leningen A Ter geleqenheid van de 40ste jaargang van de Eendrachtbode presenteert zich deze week "De Schalm" in Stavenisse bestaat nu bijna 10 jaar. De naam "Schalm" is afkomstig van een schalm (schakel) van een ketting. Ze heeft een 2-ledige, symbolische betekenis, n.l. de verbinding tussen ouders en school en die tussen school en maatschappij. Het is een openbare school, waarin rekening gehouden wordt met de samen stelling van de schoolbevolking. Er wordt indien de ouders dit wenSen, twee maal per week godsdienstonderwijs gegeven. De school telt mo menteel 3 vaste leerkrachten t.w. mevr. Meerman in klas 1 en 2, dhr. De Jong in klas 3 en 4 en dhr. Van den Hoek in klas 5 en 6. Als stimule ringsleerkracht is werkzaam mevrouw Van Hulle-Van Sabben. Zij geeft elke dinsdagmorgen, zowel in klas 3/4 als 5/6 een kringgesprek en stelhoekwerk. Dit om bepaalde taalgebieden beter te ontwikkelen. Deze klassen worden dan in tweeën gesplitst, waardoor ook de klas seleerkracht met een groep bezig is. Het aantal leerlingen van "De Schalm" bedroeg dit jaar 72; terwijl dit op 't Stavertje" momenteel 35 bedraagt. Onze school probeert zoveel mogelijk mee te doen aan eilandelijke aktiviteiten, zoals sportdag; voetbaldag; dammen; volley bal; talentenjacht; en zeskamp/Ren je Rot Sportief op de Thoolse Dagen. Veel hulp krijgen we hierbij van oudercommissies en ouders. Op de Thoolse Dagen kwamen we zo sterk voor de dag, dat we 6 keer eerste en 1 keer tweede geworden zijn. Daar zijn we als klein schooltje best trots op. Twee keer per jaar houden we een contactavond waarbij de ouders 6 minuten per leerling met de betrokken leerkrachten kun nen praten. Eén keer per jaar wordt er een ouderavond gehouden en ook één keer een feestavond, waarop toneel en zang de boventoon voeren. De gezamenlijke oudercommissies vergaderen iedere maand. Klas 5 en 6 gaan op schoolkamp en de overige klassen maken een schoolreis. Er is een goede samenwerking met kleuterschool '"t Sta vertje", dat door mevr. den Engelsman geleid wordt. Samen zijn we bezig met het opzetten van een schoolwerkplan, dat qua opzet gereed is, maar nu praktisch uitgewerkt moet worden. Dit schooljaar waren beide scholen door het Ministerie aangewezen als aktiveringsschool. Met begeleiding van het R.P.C.Z. en het Zeeuws Steunpunt hebben we ons beziggehouden met de muzikale vorming van 4 tot 12 jarigen. Dit hopen we volgend schooljaar af te kunnen maken. Gezamenlijk geven we drie vier schoolkranten per jaar uit. Gedeeltes uit onze school krant "Zomer '84" treft U op deze pagina aan. Een goede lezer ziet dan ook dat er in 8 jaar onderwijs toch al een behoorlijke basis is gelegd voor 't vervolgonderwijs. Tenslotte... vragen we het gemeentebestuur rekening te houden met ons sterk vergrijzend dorp. Gemeenschaps voorzieningen, zoals scholen, sportveld, speeltuinen, dorpshuizen en gymlokalen, kosten de gemeenschap veel geld. Ze kosten nog meer geld, als ze niet meer gebruikt worden, wegens leegloop van de kern. Het is uw taak te zorgen, dat ook de kleine kernen nog leefbaar blijven, dus....bouwen, bouwen en nog eens bouwen!! .J Meneer van Slot is dit jaar een paar keer bij ons op school geweest. Hij kwam praten over drugs. Hij liet o.a. zien: heroine, hennep, hasj, cocaïne, papaver en L.S.D. Won derlijke, onechte dingen noemt men: hallucinaties. Als je L.S.D. gebruikt kan een schilderij gaan leven of je denkt dat je kan vliegen. Er zijn verschillende drugs o.a.: hard drugs en soft drugs, (hard zwaar, soft zachj) Hard drugs zijn: opium, heroine, en amfetami ne. Heroine is de gevaarlijkste, 0.0054 gram is al genoeg om ver doofd te raken. Om andere beelden te zien hoefje van L.S.D. maar één miljoenste gram in te nemen. Ver dovende drugs noemt men ook wel opiaten. Na gebruik van verdoven de drugs voelt men zich rustig: angst en pijn worden minder. Ook heeft men slaapneigingen. Opium is al 4.000 jaar bekend. De meeste drugs komen uit Zuidoost-Azië e.n Mexico. Opium wordt veel gerookt in een speciaal opiumpijpje. Ook worden drugs wel gegeten. Weer anderen lossen opium op in water, koken het en spuiten deze vloeistof via een naald in armen of benen. Gert Lindhout en Erik Scherpenis- se klas 6 Opxodtn (en rr&A bvtoL ckuvrjc. 3n Coca - Cola. 'mA Cooaom öa* -nart -vul CJa. pOunim, CgMAST# n i o a\ u*vrv4 cUxJ ca plUA 0O& ■CAtC/M Dinsdag - 19 juni zei de meester, dat er 's middags een politie kwam met een speurhond. De politie zou dan een demonstratie geven. Maar dat was niet zeker, omdat de politie opgeroepen kon worden. Maar om kwart over twee was de politie er toch met zijn speurhond. De politie stond al te wachten op het veld, bij de Christelijke school. De 5e en 6e klas van onze school en ook de 5e en 6e klas van de Cnristelijke school ging er naar toe. Toen we er waren, vertelde de politie nog wat. Meneer van Slot was ei ook. De politie vroeg of er iemand een stuk leer had of andere kleine voorwer pen. Jaap de Vos had een porte monnee, ze gingen die op het grasveld verstoppen. De politie ging de hond halen. De hond lag in de schaduw, want het was erg warm. Hij gaf een aanwijzing aan de hond dat hij wat moest gaan zoeken. En na een paar minuten had hij het gevonden. De hond was moe. Hij moest even uitrusten. De politie liet ook nog andere voor werpen opspeuren. Het was erg interessant. Om half vier gingen we terug naar school i Miranda Guiljam (klas 6). In Stavenisse is een hertekamp, er leven verschillende dieren zoals: Herten, geiten, eenden, kippen, parelhoenders, ganzen en één ko nijn. Drie weken geleden is er een hertje geboren, het is een mannet je. Mijn vader moet elke dag voe ren. Ze eten graan, mais, gras, brood. Er wordt wel eens sla, aard appelschillen enzovoort overge gooid. Er zijn vijf weken geleden twee jonge eenden uit het ei ge kropen m'n vader heeft ze mee (ze) naar huis genomen want ze werden verstoten. Er is ook een jong gansje uit het ei gekropen, maar we dach ten dat het dood was. Het gansje was door het gaas gekropen en is gevonden door iemand, die bren gen het gansje terug als het groot is. Guus zijn vader moet elke week de hokken verschonen, zoals nieuw hooi of stro leggen in de hokken en de bakken uitschuren enzovoort. Als er een jong hertje geboren wordt, wordt het wegge haald, anders krijgen ze er te veel. geschreven door: Chris Scherpenisse Rini de Moed getekend door: Han de Rooy. 't Is zo weer vakantie, wie vindt dat niet fjn Wat is 't toch heerlijk om lui te zijn Lekker languit bruin worden op 't strand Of zandkastelen bouwen in 't warme zand. Maar een sportieve vakantie kan natuurlijk ook Als je nou eens lekker in 't water dook? Dat is vast en zeker heerlijk firs, Zeker als het warm is Maar 't moet niet altijd warm zijn. In de auto is dat heus niet fijn. Maar toch,een vakantie zonder warm weer, Noem je geen vakantie meer. Weet je, 't is niet altijd warm hoor Dat zou niet kunnen, stel je voor! Als 't regent, hoef je je niet te vervelen. Je kunt toch altijd binnen spelen? Nou ja, je zit liever van de zon te genieten Dan dat je 't buiten ziet gieten. Maar wees nou eerlijk 't Is toch heerlijk. De vakantie breekt weer aan. We kunnen lekker spelen gaan. Ik denk dat je liever spelletjes doet. Dan dat je huiswerk maken moet. En.... mocht dat niet zo zijn Dan vind je vakantie zeker niet fijn! Anita van Oeveren klas 6 Er was 'ns een wekker Hij voelde ziph niet lekker Hij vond zichzelf maf Daarom liep hij niet meer af Dat kwam door kortsluiting in de steker fvculfll de stad Milaan Kraaide eens 'n banaan De mensen schrokken zich 'n aap Wat moet je toch met zo 'n knaap? En toen is die banaan aan de wandeI gegaan Een kapper in Spanje Verfde zijn haren oranje Hij knipte zijn klanten Helemaal kaal, aan alle kanten En van onderen nog wat franje! Er kwam eens 'n boerenvrouw Uit het dorpje Grauw Die gaf haar koeien Kattevoer, wanneer ze begonnen te loeien En sindsdien roepen ze nu "miauw". Limericken gemaakt door Janine Potappel en Marie-Janine Saris (klas 6). We zijn zaterdag 16 juni op jèugddag van gym geweest. We hadden allemaal spelletjes met de bal gedaan. We hadden in het bos gewandeld. In het bos waren ook spelletjes. In het bos raakten we de weg kwijt. We treffen het. Want er kwam een mevrouw voorbij We vroegen het aan de vrouw, ze zei dat we rechts moesten lopen! Toen gingen we naar cirkel gooien. Dan moet je een bal door de hoepel gooien en dan een bel raken. Toen gingen we naar hoepelgooien. Dan moest je drie hoepels om een paaltje Toen ging we naar de speelweide. En gingen we het puntenbord toen we hoorden dat we tweedes waren toen gingen we naar huis. Daaaag van Lianne, Rianne, llsa en Wilma. het Toen we Foreldorado binnen kwa men, mochten we allereerst een filmpje bekijken dat (natuurlijk) over forellen ging. Daarna gingen we de forellen echt bekijken. Er was een verstopping in de luchtpijp gekomen, waardoor vijfduizend van de zesduizend vissen waren gestorven. Eerst gingen we bij de kleine forellen kijken en langza merhand naar de grote forellen. De grootste forellen wogen 250 tot 300 gram. Ze leven in zoet water. De forellen die we daar zagen heetten regenboogforellen. Die hebben een witte buik en een bruine rug. De vrouwtjesforel groeit sneller dan het mannetje. In de forellenk- wekerij krijgen de forellen (droog voer) soort korrels, maar in de vrije natuur eten forellen insekten en kleine visjes. Er was ook een grote speeltuin met 3 attratkies. Je kon er ook waterfietsen in een groot meer. De 3 attrakties waren: een lucht kussen een zweefmolen en een rups. Het was erg leuk. Marjorie Gaakeer en Melina Nieuwenhuize Op vrijdag 22 juni hebben wij een vergadering gehou den over een crossbaan in "de Stove" te Stavenisse. Meneer G. van Slot, meneer Frantzen, meneer van Loenhout en mevrouw Rockse waren ook op deze vergadering. We hebben eerst gesproken over hoe de baan zou komen en alles ingedeeld wat iedereen mee moet nemen. Bijvoor beeld banden verzamelen, het gras nat houden en een net zorgen voor de tennis baan. Er komt een tegelpla teau waar je van alles kan doen. Meneer Frantzen zorgt voor een oud net, maar een paar meisjes moeten het maken. Bij die crossbaan komen zes hin dernissen. En er is ook één kombocht Zaterdag 30 juni zijn ze begonnen met de crossbaan. Ze zijn begon nen met het graven en bochten aan te loggen. Op 20 juli wordt de crossbaan geopend. U bent van harte welkom. Tot 20 juli!! duwji hvke/1 De grote vakantie begint op 6 juli. 7 juli gaan we op vakantie. We gaan naar Saarburg, dat plaatsje ligt in Duitsland. Marja gaat naar Ouddorp Zij gaan daar 30 juli naartoe. Wij gaan ieder een week op vakan tie. Als het mooi weer is gaan we iedere dag zwemmen. Als het geen mooi weer is doen we meestal spelletjes zoals Yahtzee of monop oli. De grote vakantie duurt zes weken. Dat is een hele tijd, want waar moet je je mee bezig houden! Als het geen weer is om te zwem men en geen weer om binnen te zitten dan verveel je je gauw. Maar het is in ieder geval beter dan op school te zitten!! We hebben ook een club die bestaat uit twaalf kin deren. We hebben allemaal een andere naam verzonnen. Daar zul len we in de vakantie ook wel naar toe gaan. De zelfverzonnen namen zijn: Mar ja Pamela, en Anja Daisy. Getekend door Marja Dorst en geschreven door Anja Smits (Klas 6). Wij hebben 28 juni met de talen tenjacht meegedaan We kwamen kwart voor zeven aan. We hadden vrijkaartjes en we mochten naar binnen, maar we moesten een stempel op onze hand. We hebben stoelen en een tafel opgezocht. We hebben de hele avond gekeken naar deelnemers die hun talenten lieten zien. Er waren twee bekers één voor live optreden en één voor de play backers. Wij deden mee aan de play backwedstrijd. Onze groep heette "De Mix". Wij zongen een heleboel liedjes door elkaar. Wij waren het laatst aan de beurt, de juryleden waren Laura Auwens, meneer Meeuwse, Anja Hage, Leo Troost en mevr. Nieuwenhuize. We moesten ons na de pauze gaan verkleden en laten schminken. De Dolly Dots uit Tholen waren voor ons. Die deden het erg goed en wij waren zenuwachtig. De Dolly Dots waren klaar en wij kwamen op. Marc en Wendy begonnen als Ron Brantsteder en José, Karina Geuze als Audrey Landers, Ruth van Prooyen als Henk Wijngaard, Mar janvan de Sanden als Olivia Newton John, Marie-Janine Saris, Mare en Patrick van Prooyen en Wendy Po tappel als Bucks Fizz, Petra van der Spaar als Corry Konings, Ruth van Prooyen, als Danny de Munk, Kari na Geuze als Nicole, Patrick en Marjan als Frank en Mirella, Marie- Jeannine als Bonny St. Claire, en op het laatst deden we de can can met z'n allen. In de zaal riepen ze: "We want more" dat betekent: "Wij willen meer". Even later kwam de uitslag. De Dolly Dots uit Tholen en wij waren eerst. We hadden 42 punten. We hebben een tas en een cadeaubon van 25,— gehad en ook nog een beker voor de Schalm te Stavenisse. geschreven door: Ruth van Prooyen en Wendy Potappel. We gingen met de bus weg. Toen gingen we naar ant- werpen Naar de dierentuin Dat was daar heel leuk. Toen gingen we naar bos- badhoeven. En daar gingen we lekker spelen. Daar was het ook leuk Je kon er ook ponie rijden, bij de speeltuin waren bot- sautoos er waren in bosbadhoeven bootjes er was een hele hoge glij baan en er waren ool^schommels en toen kreeg ik een bakje frites. En toen mochten we zingen in de bus. En toen waren we bij de school. de moeders stonden te wachten, En we waren weer blij dat wij thuis waren klas 1+2 We gingen 26 juni op schoolreis. We zijn toen ook naar de mergel grot in Valkenburg geweest. Deze mergelgrot is door de mens ont staan doordat men het mergel ge bruikte voor de bouw van huizen. De mergelgrot bestaat, als je hem helemaal door zou lopen, uit 70 km. lange gangen. In deze grot is ook een schuilkelder die gebruikt kan worden indien er een atoomoorlog komt. In deze schuilkelder kunnen 30 tot 40 duizend mensen 3 weken verblijven. In deze grot is ook een onderaards meer. Dit meer is zeer zuurtstofarm. Als je hier een vis in zou uitzetten was hij binnen 3 uur gestikt. In deze grot zijn ook beel den en muurtekeningen. Er staat o.a. een beeld van St. George en een beeld van de Mosasaurus. Men heeft zelfs een keer een poging gedaan om een reuzentrap te ma ken van mergel, maar men kwam uit in de kelder van een restaurant. Er is ook een steen waaruit een "eeuwige drup" valt. Het water is gewoon regen water dat gezuiverd is. Toen we uit de grot kwamen hadden we 2 km afgelegd. Daarna gingen we weer verder. Peter Wessels en Miranda Stouten (klas 6). Op 16 juni brachten 8 kinderen van "De Schalm" een bezoek aan de R.S.G. te Bergen op Zoom. We gingen met de bus van 8.45 u. en we waren er om 9.30 u. Maar we moesten nog een half uur wachten, want het begon om 10.00 uur. Toen we naar binnen mochten, gingen we naar het overblijflokaal. Er werd eerst een toespraak gehouden, over de regels van school, door rector Petermeijer. We kregen ook nog een boekje, dat we moesten doorlezen. Daarna werden we in gedeeld. We zitten allemaal in de zelfde klas, samen met de leerlin gen van Halsteren en Bergerl op Zoom. De kinderen van Stavenisse zijn: Anita en Jolanda v. Oeveren, Anja Smits, Janine Potappel, Ma- non Dingemans, Marja Dorst, Mi randa Guiljam en Miranda Stouten. Onze klasselerares is mevr. W.C. van der Neut. We hebben een rondleiding gehad. We zijn o.a. ge weest in het Oude en het Nieuwe gedeelte in het noodgebouw en het hoofdgebouw. Toen we deze ge bouwen bezocht hadden, moesten we eigenlijk nog naar de klas. Maar het was al 11.55 uur en de bus ver trok om 12.02 uur. We waren nog ruim op tijd, want de bus was te laat. Toen we thuis kwamen was het 12.45 uur. Het was een leuke ochtend. Manon Dingemans en Jolanda van Oeveren. klas 6. Nog één week en het school jaar is achter de rug. Volgend jaar komen we weer terug. Dit jaar hebben we veel geleerd en beleefd. Een politieagent die een speurhond bij zich heeft. Ik weet niet hoe hij heet. Maar ik weet nog wel dat hij Jaap z'n portemonnee aan stukken beet. En dan nog het schoolreisje We aten er patat met een ijsje Ik moet nu gaan stoppen het wordt te dol Anders wordt het veel te vol Mario Smits (klas 5). Klas 4, 5 en 6 zijn via België naar Zuid-Limburg geweest. Bij Putte gingen we de grens over. Via Maastricht reden we naar Valken burg. Daar hebben we de Wilhel- minatoren bezocht. Boven was het heel mooi en je had er een prachtig uitzicht. Toen we allemaal beneden kwamen gingen we naar de ge meentegrotten. Daar was het heel mooi. Ze lieten daar bv zien een: Mosasaurus, die in de Maas leefde. St. George in gevecht met de draak en een onderaards meer. Toen we weer naar buiten kwamen, gingen we naar de bus. Vervolgens reden we naar Margraten. Daar bekeken we het militaire kerkhof. Van Mar graten reden we naar Gulpen. Daar speelden we in de speeltuin en hebben we de forellenkwekerij be keken. Via Eindhoven, Tilburg en Breda reden we huiswaarts. Om half negen arriveerden we* daar, nabij het Mastbos nog een heerlijke zak patat te hebben gegeten. René Hoek en Jaap den Butter, klas 5. In Valkenburg stapten we uit de bus en zijn eerst naar de kabelbaan gegaan. We moesten daar een paar minuten wachten. We stapten twee aan twee in de kabelbaan. Na ongeveer 5 minuten waren we boven. Waar we uitstapten was de Wilhelminatoren. Er was een res taurant waar je wat kon kopen. Toen zijn we de trappen opgegaan. Boven stond een verrekijker, daar had je een prachtig uitzicht. Al die heuvels, die zie je in Zeeland niet. Naar beneden ging gemakkelijker dan naar boven. De meesters heb ben daar nog in het restaurant een kppje koffie gedronken. En sommi ge jongens en meisjes hebben daar nog een ijsje of limonade gekocht. We zijn ook met de kabelbaan te rug gegaan. Een paar kinderen zijn te voet naar beneden gegaan, want die durfden niet meer met de ka belbaan terug. Van Jolanda Keur en Marjan van de Sanden klas 5. Wij hebben een zeilboot. De boot is 8 m lang. en 5 slaapplaatsen. De hondekooi, twee in de punt en de twee zitplaatsengebruiken we ook als slaapplaats Rechts van de kajuit is het gasfornuis. Daaronder is de af wasbak. De w.c. staat in de punt. Overdag is het niet zo moeilijk om naar de w.c. te gaan, maar 's nachts wel, dan moeten we eerst Ellis wegschuiven. De slaapzakken doen we overdag altijd in de hondekooi. De afgelopen zomer zijn we naar Bruinisse, Brouwershaven, schutteplaat, scharendijke en de Arcipel geweest. Daar was het heel leuk. Vooral in Bruinisse, want daar was een hele grote speeltuin. Je kon er treintje rijden, skelter rijden, trampoline springen en nog veel meer! Dat vond ik heel leuk. We zijn vier weken op het water gebleven. Toen zijn we weer naar huis gegaan. En de eerste nacht thuis in mijn bed schommelde ik nog na van de boot. Getekend door: Martin Oosdijk Geschreven door: Lizette Hoek. \aJ ó'fcp .tokrrid dooi pet ra van der jaqt betly de vos nienke de jong janet Smits frans van rossttm miranda har\c moeder vraagt food kapje naar grootmoeder te gaan ueeffc haar een mandje met lel/kers mee roodkapje loopt in bet bcT> en wil bloemetjes plukken Q Daar komt de votf. De wolf vraajt roodkapje- vaar ze naar toe gaat En wt( veten vaar groot - goeder J De wolf rjock ket huisje Van grootmoeder binnen en eet ze met huid en k aar op roodkapje later binnen, koivfc wet xc niet groot \~.:otder inaar de wolf in bed ligqen Ook roodkapje eek bij op - Door Let raampje jager bet buisje binnen grootmoeder. Grootmoeder en roodkapje J zijn nergens te vinden Ite jager wolf dood sckiei de rooOtUci^^ ru<yWt vön cis wolj7 zv\ G.1 ootmoecbr spriVTctet-i mfde kuile Mn cfe vo\f "t6\/oc>f cc j De Thoolse gemeenteraad besloot in mei met 9 tegen 7 stemmen een achtergestelde lening van 25.000 gulden te geven om de Roosen- daalse drukkerij naar het be drijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk te halen. De pro vincie gaf vijftig mille, het rijk twee ton. waarmee de totale fi nanciële steun op 275.000 gulden kwam. In de discussie kwam met name de concurrentievervalsing aan de ar de en aangezien het bedrijfsver zamelgebouw met 300.000 gulden provinciale subsidie was ge bouwd. vroegen de statenleden H.J. Colijn(RPF) uit Kloetinge, L.A.M. Elenbaas(VVD) uit Scherpenisse en P. Roose(GPV) uit Hoek hij g.s. om opheldering Ze verwezen daarbij naar een brief van 23 september 1983 van g.s.. waarin het college stelde, dat het bedrijfsverzamelgebouw ver huurd mocht worden aan starten de, nieuwe ondernemers voor een beperkte periode van 2 a 3 jaar. Volgens g.s. \yas het gemeentelijk beleid gericht, startende bedrijven met een nieuw produkt aan huis* vesting te helpen. In hun antwoord op de schrifte lijke vragen, gaan g.s. niet direct in op de voorwaarden als starten de. nieuwe ondernemers met een nieuw produkt en tijdelijke ver huur. Ze spreken wel over de concur rentievervalsing door bijvoor beeld lage tarieven van het be drijfsverzamelgebouw. Tedere overheidssubsidie of -bijdrage aan een bedrijf is in principe con currentievervalsend. Dit om de eenvoudige reden, dat het desbe treffende bedrijf een relatief voordeel ontvangt ten opzichte van de 'niet-gesubsidieerde' on dernemingen. Van meer belang achten wij de vraag in welke mate er concurrentievervalsing plaats vindt als gevolg van de voorge stelde bijdrageverlening. Voor het bedrijfsverzamelgebouw St. Maartensdijk achten wij dat zeer laag." Volgens g.s. zijn er aan de aan vullende subsidieverlening uit het fonds bijzondere voorzienin- gen(FBV) geen nadere subsidie voorwaarden aan het bedrijfsver zamelgebouw verbonden. "Daar bij hebben wij uitdrukkelijk reke ning gehouden met opmerkingen van statenleden in de commissie economische zaken om het ge meentebestuur van Tholen de vrije hand te laten.,' Het provinciaal bestuur heeft op 17 januari kennis genomen van het te sluiten privaatrechtelijk contract tussen het gemeentebe stuur van Tholen en de exploi tanten van het bedrijfsverzamel gebouw, de heren A. en J. Uitde- willigen. Daarin wordt juridisch veilig gesteld, dat de subsidie uit het FBV op verantwoorde wijze wordt besteed, (boetebeding met financiële gevolgen bij vervreem ding van het gebouw) "Tot daar strekte zich onze be moeienis uit met het bedrijfsver zamelgebouw. De verdere huis vesting van (nieuwe) bedrijven in het gebouw is primair een aange legenheid van de exploitanten en het betrokken gemeentebestuur." G.S. zeggen nadere informatie ingewonnen te hebben via het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland en bij het ge meentebestuur van Tholen. "Sa charias BV is een zeer jong bedrijf van net twee jaar, dat inderdaad als een bestaand bedrijf dient te worden aangemerkt. Onjuist lijkt ons de stelling, dat het bedrijf be langrijke financiële steun krijgt van het rijk, provincie en ge meente. De door de overheden in de vorm van normale leningen onder nor male rentecondities ter beschik king gestelde gelden, zijn in be ginsel voor ieder bedrijf te ver krijgen dat aan bepaalde, door de overheid gestelde criteria voldoet. De kosten van deze leningen zijn als regel gelijk aan die van het normale bankkrediet. Uit dien hoofde kunnen bedrijven die gebruik maken van deze le ningen. niet tegen een lagere prijs aanbieden dan concurrenten die geen gebruik maken van deze overheidsfaciliteiten. Er is daar om pas sprake van belangrijke fi nanciële overheidssteun, wanneer subsidies worden verleend. Dit is hier niet het geval", aldus g.s. in hun antwoord op de vragen van de drie statenleden. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 10