Haast geboden met nieuwe gemalen Poortvliet en Sint Philipsland PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS Aardappelen grote aanvoer nog goede prijs Donderdag 12 juli 1984 EENDRACHTBODE 9 Waterschapsvergadering Hefïing-stabiliteit Grondverwerving Sint Philipsland goed op 1 na. Archief naar gemeente Rekening 1983 Niet eerder voorgekomen Tijdig inlichten W. Rikken bv. I Dinsdag 17 juli is het feest in huize Quaak aan de Burg. van Vrijberghestraat. Op deze dag vieren Jan Quaak en Elisabeth Pieternella Quaak-Bolier, beiden 85 jaar, in tegenwoordigheid van de hele familie hun 65-jarig huwelijk met een receptie in Hof van Holland. Het nog krasse uit Scherpenisse afkomstige echtpaar kijkt terug op een welbesteed leven. "We hebben altijd hard gewerkt en gelukkig nooit armoe geleden", zegt Quaak. Zijn echtgenote voegt eraan toe: "Waar een wil is, is een weg en dat is wel gebleken". Oudste Kantonnier SINT- PHILIPSLAND Nu de Oosterschelde geperforeerde afsluiting in 1986 dreigt te zijn voltooid en al vanaf oktober 1985 rekening moet worden gehouden met een gereduceerde getijdebeweging, is haast geboden met de bouw van de gemalen te Poortvliet en te Sint Philipsland. Dat zei maandagmiddag dijkgraaf I.C. Hage van het Thoolse waterschap tijdens de algemene vergadering in het Holland Huis te Scherpenisse. De beide nieuwe gemalen en ver dere aanpassingswerken zijn overigens al aanbesteed. Direct na de bouwvak-vakantie wordt met de uitvoering van de werken be gonnen. De verwachting bestaat dat de gemalen in oktober 1985 in bedrijf gesteld worden. Naast dit optimistisch geluid bleek de dijk graaf toch wat teleurgesteld, dat er nog geen toezegging van subsidie binnenkwam op de voorgenomen wegsverbeteringen, die in het kader van de Wet Uitkering We gen zouden worden uitgevoerd. Het gaat hierbij om verbreding van de Weelweg, de Tweede Dijk, de Matheusweg, de Lageweg. de Vierde Dijk, de Winkelzeeseweg, de Kadijk en de Rolandseweg. Het gaat om 6.3 kilometer pol- derwegverbetering her- en der op Tholen. Overigens was er wel de verwachting, dat die toezegging nu snel binnenkomt en dan wordt ook op de kortst mogelijke termijn met de uitvoering begonnen. Aangezien in dezelfde vergade ring de begroting voor de zuive- ringstaak 1985 werd aangeboden, benadrukte de dijkgraaf de voor alle ingelanden plezierige en via onze uitgave al eerder aangekon digde mededeling, dat de heffing 1985 met 1,— per vervuilings eenheid kan worden verlaagd. Het is tevoren nimmer voorgeko men, behoeft bovendien geen eendagsvlieger te zijn, want de dijkgraaf was met het nodige voorbehoud en voorzichtigheid van oordeel, dat ook komende ja ren geen stijging van de veron treinigingsheffing te verwachten is. Tenzij de investeringen voor de zuivering van het afvalwater in de kernen Sint Philipsland en Oud- Vossemeer ver buiten proporties zouden tegenvallen. Er zijn in den lande niet zoveel waterschappen, die dit geluid kunnen laten door klinken. De dijkgraaf kon eveneens mede deling doen, dat de grondverwer ving voor de aanpassingswerken van de afwatering Sint Philips land goed is verlopen op één uit zondering na. De Levensverzeke ringsmaatschappij Utrecht ging tot dusver nog niet akkoord. Het dagelijks bestuur van het water schap meent onteigening voor het laatst te moeten houden, temeer omdat er in wezen maar onderge schikte verschilpunten zijn. De dijkgraaf zou het jammer vinden, wanneer in laatste instantie toch een onteigeningszaak door zou moeten gaan. Een pluspunt vond hij de mondelinge toezegging van de verzekeringsmaatschappij dat ook zonder overeenstemming het werk doorgang zou kunnen vin den. We blijven moed houden, zo besloot de dijkgraaf dit onderdeel en na de bouwvak-vakantie wordt met deze werken begonnen. De heer Hage deelde vervolgens mee, dat een nieuwe grasmaaier een paar weken in gebruik is onder goede Weersomstandigheden. De eerste indruk is dat de machine voldoet, maar de herfst dient eerst te worden afgewacht om een vol ledige indruk te krijgen van de werking. In dit verband infor meerde hoofdingelande M.C. Wielaard uit Stavenisse of het maaien zodanig geregeld kan worden als percelen vrij zijn of dat andere maatregelen getroffen worden om zo min mogelijk over last te veroorzaken. De dijkgraaf antwoordde dat er in elk geval goed overleg plaatsvindt, maar het zal wel een onmogelijke zaak zijn om aan ieders wensen te kunnen voldoen. Aangezien wa terschappen de rijksregeling ambtenaren aanhouden, was er ditmaal het voorstel de salarissen voor 1984 te verlagen met 3%. De vakantie uitkering bleef 7,5% met een gebonden minimum en maxi mum. Daarnaast zijn er ook wat premieverlagingen. De vergade ring had er geen moeite mee. Voor aanleg van .het fietspad tussen Kleine Dijk en Sint Annaland had de provincie nog wat stukjes grond nodig van het waterschap. Het ging maar om in totaal voor een bedrag van 48,— Door dijkverzwaring aan de Joanna Mariapolder was grondruil nodig met mevr. Mulock Houwer-Jaco- bovits De Szeged en met de heer A.P.R. Jacobovits de Szeged. Ook dit voorstel ontmoette geen be zwaar. Toewijzing van jachtrecht was er voor de heer P. Jansen te Roosendaal voor wat wegen en waterlopen in zijn jachtgebied in de Stavenissepolder betreft. Voor J.C. Kooijman te Sint-Annaland in de polder Hollare en voor A.C. Maas te Anna-Jacobapolder van af de Noorddijk tot aan de zeedijk van de Willempolder. De Jagers vereniging Tholen en Sint-Phi- lipsland gaf gunstig advies, terwijl voor dhr. Jansen nog een verkla ring nodig was van de dienst Fau nabeheer. Hoofdingelande M.J. de Rooij uit Stavenisse infor meerde nog wat nader rond de toewijzing voor dhr. Jansen en had daar uiteindelijk toch be zwaar tegen. De opmerking van hoofdingelande H. van Westen, dat het vanzelf over gaat als niet aan de jachtwet wordt voldaan deed De Rooij niet overuigen. Maar verdere steun kreeg hij niet. Zijn bezwaar gold de wegbermen, waarbij hij niet verder dan voor 2 jaar wilde gaan, terwijl de wette lijke'termijn 6 jaar is. Verhuur buitendijkse vispercelen aan de heren W.J. de Jonge en H. Cor- nelisse te Tholen, die liggen voor de dijk Anna Jacobapolder vanaf de toegangsbrug naar de Philips- dam en voor de zeedijken van de polders Willem en Abram Wisse, ontmoette geen bezwaar. De he ren betalen er 4000,— per jaar voor. Als sinds 1979 was er overleg tus sen ganeente Tholen en het wa terschap over de mogelijkheid om waterschapsarchief onder te brengen in de gemeentelijke ar chiefbewaarplaats. De toeneming van bescheiden maakt het thans nodig en het beheer kan worden opgedragen aan de gemeente-ar chivaris. Per jaar kost het 45,— per strekkende meter. Er is voors hands een 40 m. nodig. De verga dering ging akkoord. De daarvan al eerder vermelde eindcijfers toonden flinke over schotten, hetgeen voor de dijk graaf aanleiding was tot een na dere toelichting. Hij wees daarbij ook op een gevolgde andere me thode. Voorheen werden over de rekening voorbesprekingen ge houden, maar dat is nu achterwe ge gelaten. Dan immers heeft de behandeling in een algemene ver gadering niet zoveel zin meer, omdat alles is voorgekauwd. Dat doet aan die algemene vergade ring afbreuk. In vogelvlucht werd de toelichting op die rekening nog even doorgenomen, waarna er niet veel vragen meer overbleven. Er was daarbij ook de verrassende meevaller, dat de energiekosten voor de gemalen 14 mille minder waren dan geraamd. Met name in het natte voorjaar en voorzomer van 1983 was daar door niemand op gerekend. Hoofdingelande M.M. Punt informeerde nog, waarom de muskusratregeling maar voor 1 jaar wordt vastge steld. De dijkgraaf antwoordde dat het in het voornemen ligt die van de rijksoverheid naar de pro vincie over te hevelen. Dat vergt tijd en tot zolang is er maar een voor 1 jaar geldende regeling. Hoofdingelande C.E.W. Steen- dijk informeerde nog naar de ap paratuur in de keersluis te Stave nisse. Het bleek hierbij te gaan om een signaleringssysteem, dat men ook voor de zuivering en nieuwe gemalen wil toepassen. Na voorlopige vaststelling van de rekening 1983 was er de vaststel ling van het heffingsbedrag per vervuilingseenheid voor 1985. Een verlaging van een gulden, zoals reeds eerder werd bericht. De dijkgraaf noemde dit een pri meur voor het waterschap, dat nog niet eerder is voorgekomen. Als het om een primeur zou gaan, die betekent dat men voor 1985 een gulden gaat verlagen, om dan volgende jaren weer 2,— of 4,— te moeten verhogen, had het weinig zin en zou het zelfs fout zijn, vond de heer Hage. We mo gen echter als waterschap niet doelbewust een overschot gaan creeëren, en daarom kom de dijk graaf verzekeren, dat er eerstvol gende 3 jaar geen hogere heffing nodig zal zijn en het kan zelfs nog tot meerdere jaren uitlopen, al kan men anderzijds nooit weten, welke ontwikkelingen zich in de toekomst voordoen. Hoofdinge lande mevr. M. Dijkslag-Jansen constateerde dat de post voor de technologische dienst (een collec tief van de Zeeuwse waterschap pen) niet is verhoogd, terwijl daar toch wel een omvangrijker taak voor staat te wachten. Ze infor meerde daarom of die post vol doende geacht wordt. De dijk graaf erkende dat de dienst toe neemt, maar de post is zo door de Zeeuwse waterschappen ge raamd. dus houden we het daar op. Hoofdingelande Punt wilde nog weten of het werk voor die technologische dienst in de nabije toekomst moet worden uitge breid. De dijkgraaf wist dat er toch nogal wat werk op de dienst is afgekomen, ook buiten de ver wachting. Hij kon niet zeggen of zoiets van blijvende aard zal zijn. Uiteraard kon iedereen zich ver enigen met de vaststelling van het heffingsbedrag verontreiniging 1985 op 54,— per vervuilings eenheid. Dan kunnen de geraam de kosten van 1.377.000,— ge dekt worden. Bij de rondvraag werd door hoofdingelande A.A. Geluk uit Sint Annaland geïnfor meerd naar de kabelerosie en De Roo verzocht de dijkovergangen te herstellen voorzover dat nodig mocht zijn. Wielaard uit Stave nisse had vernomen dat op de voormalige stortplaats een brom fietscrossbaan zal worden aange legd, waarop de dijkgraaf ant woordde dat het grond is van de gemeente en hem daar verder niets over bekend was. Wielaard wees er eveneens op, dat de snel heden in de vaargeul haven Sta venisse door borden wel beperkt zou moeten blijven, maar is daar ook controle op. Door het snelva ren slipt de geul dicht. De dijk graaf zei dat controle in deze een zaak zou zijn voor de rivierpolitie. De geul uitdiepen is een gemeen telijke aangelegenheid, maar voor glooiing beschadiging draait het waterschap op. Van der Slikke meende dat toch te laat was ge maaid, vooral met het oog op de verkeersveiligheid bij uitritten. De voorzitter zei dat men bij het wanneer maaien volop vraagte kens kon plaatsen. Voor de een geldt verkeersveiligheid, voor een ander het milieu of de hobby. Voor wat de verkeersveiligheid betreft, zou men ook kunnen stel len, dat minder overzicht snelheid doet beperken, maar ook aan die medaille zitten twee kanten. Hoofdingelande Vermue uit Sint- Philipsland informeerde of met de aannemer van de werken die in Sint-Philipsland uitgevoerd moe ten worden afspraken zijn ge maakt, dat perceelsgebruikers tij dig kennis krijgen van komende werken. De dijkgraaf antwoordde dat dit alles loopt via de techni sche dienst van het waterschap. Na de bouwvak-vakantie zal een werkplan aan de orde komen en vooral zal met betrokkenen con tact worden gezocht. Hoofdinge lande Bijl uit Poortvliet wilde nog weten of het juist is dat velen in teresse hebben in het buitenge bied om op mechanische riolering aan te sluiten. Is de zuivering Poortvliet daartoe voldoende van omvang? Op het laatste kreeg de heer Bijl een bevestigend ant woord. Er zouden in totaal 362 buitenbewoners in aanmerking komen, maar dit is een zaak voor de gemeente. f* - NU uw PFAFF naaimachine kopen, omdat er zo'n lekkere korting op zit RIKKEN heeft enkele veel ver kochte types flink afgeprijsd. NAAIMACHINEHANDEL Bergen op Zoom-Breda-EindhovenI Roosendaal j I w ,AÜ1M3 Advertentie I.M. Hei jubilerende echtpaar J. Quaak-Bolier (beiden 85 jaar) geniet nog volop van het leven. Jan Quaak gaat iedere middag trouw biljarten in de bejaardensoos, terwijl zijn echtgenote handwerkt. Voor een ritje met de auto van haar man is zij altijd te porren. "De benen zijn niet meer wat ze geweest zijn, maar met onze auto komen we nog overal, 's Zon dagsmiddags rijden we naar onze zoon in Oud Vossemeer, terwijl ik vijf middagen in de week ga bil jarten in de bejaardensoos. Twee keer in Sint Maartensdijk en drie keer in Tholen. Zonder die vier wielen was je aan huis gebonden en kwam je nergens meer", aldus Quaak. Mevr. Quaak is het er volmondig mee eens. "INa de oorlog hebben we een motorfiets gekocht en wèt reden we daar graag mee. In 1960 zijn we echter op een auto over gestapt toen mijn man nierklach ten en ik longontsteking kreeg. Maar motorfietsrijden vond ik leuker". "Mijn vrouw is eind juli jarig en ik begin december. Dit betekent dat ik vier maanden in het jaar niets te vertellen heb, want zij is dan de oudste", zegt Quaak lachend. "Mijn moeder is 103,5 jaar ovd geworden!" Mevr. Quaak is on derwijl bezig met handwerken, een hobby van haar. Zij is hierin erg bedreven getuige de gebor duurde schilderijtjes en kussens die de kamer opsieren. Het echtpaar Quaak is op 20- jarige leeftijd getrouwd en heeft drie kinderen; twee dochters en één zoon. Eén dochter woont in Tholen, de andere in Emmen ter wijl zoon Hendrik naar Oud Vos semeer getrokken is. Zes klein kinderen en negen achter-klein kinderen maken er een talrijke familie van. "Werk heb ik gelukkig altijd ge had", zegt Quaak die met zijn twaalfde jaar al van school kwam. "Eerst bij mijn vader op de boer derij en later voor mezelf met en kele ha. land. In 1930 kreeg ik echter de kans om kantonnier te worden bij Rijkswaterstaat en die heb ik met beide handen aange pakt. De toen heersende crisis zijn we zo zonder problemen doorge komen en later ben ik opgeklom men tot hoofd-kantonnier". Mevr. Quaak heeft haar man al tijd terzijde gestaan met het werk op het land. "Ik ben echter bang voor koeien en paarden, dus het boerenbedrijf was niet geschikt voor me. Het is maar gelukkig dat we geen boer gebleven zijn". "Onze zoon heeft de voetsporen van zijn vader opgevolgd. Hij werd ook kantonnier, maar zit in middels al in de vut", zegt Quaak. "Moeilijke perioden zijn we goed doorgekomen. Tijdens de oorlog kreeg ik als kantonnier een Ausweis en hoefde ik niet naar Duitsland. Met de ramp zijn we ook niets overkomen; wel hebben we evacuees uit Sint Annaland in huis genomen", aldus Quaak. Jan en Elisabeth Quaak-Bolier hebben het prima naar hun zin in de Burg. van Vrijberghestraat. "Voor het werk moesten we van Scherpenisse naar Tholen verhui zen en we zijn er altijd blijven wonen. We hebben het hier goed en met de hulp van onze dochter in het huishouden redden we Ijet uitstekend", aldus het dankbare bruidspaar. SINT M AAPT FNSDIJK NIEUW VOSSEMFFR SSI SCHF RPFNISSF SIN T PHIl IPS1 AND OUD VOS OUD VOSSEMf ER NIEUW VOSSEMFFR Brandende tractor uit schuur gereden Het kordate ingrijpen van eige naar C.V. heeft hem waarschijn lijk heel wat schade en ongemak bespaard. Op 8 juli om half tien 's avonds bleek zijn in de schuur aan de Stoofdijk staande landbouw trekker te branden. IJlings ging er een andere trekker voor en zo werd het de schuur bedreigende voertuig het erf opgereden en geblust. De trekker was een dag tevoren nog gebruikt en een half uur voor het in brand raken was men nog in de schuur geweest zonder wat te bespeuren. Men denkt toch aan kortsluiting. Aanrijding met gewonden Op 4 juli deed zich op de Provin ciale weg tussen Scherpenisse en Sint Maartensdijk om ongeveer half twaalf 's avonds een aanrij ding voor met 2 gewonden als ge volg. C.B. uit Bergen op Zoom kwam met een inzittende aange reden na een bruiloft in Poort vliet. Daar was ook zijn zuster ge weest, die voor hem uitreed. Bij Scherpenisse werd ontdekt dat men in de verkeerde richting zat voor Bergen op Zoom. De kaart werd geraadpleegd en als eerste keerde zuster om. Toen ze vervol gens in de spiegel keek, zag ze bij het keren van de auto door haar broer de wagen stilvallen en de lichten doven. Hij, de auto, stond dwars op de weg. Bestuurder G.G. uit Sint-Maartensdijk die vanuit richting Tholen op dat punt was aangekomen, zag niet tijdig de onverlichte auto en het werd een flinke botsing. De half geparkeer de auto was total loss. Inzittende en bestuurder C.B. moesten met een gebroken sleutelbeen en an dere kneuzingen naar het zieken huis worden vervoerd, evenals zijn passagier die gekneusde rib ben opliep. Zuster B. zag dit alles tot haar schrik gebeuren. Uiter aard was ook de auto van G.G. zwaar beschadigd, maar die be stuurder liep vrijwel geen letsel op- Bekeurd De bromfietser A.P. uit Sint Maartensdijk werd bij het strand je Gorishoek bekeurd omdat hij over de dijk reed wat niet is toe gestaan. Achterhaald In Bergen op Zoom werd op II juli de auto van P.F. uit Halsteren aangereden. De bestuurder van de andere auto reed door maar P.F. slaagde er in die te volgen en kwam op de camping 'de Pluim- pot' terecht. Daar zette hij zijn voertuig dwars voor de ingang en waarschuwde de politie. Een con trole op de camping bracht auto en eigenaar aan het licht. Toen werd tegen P.J. uit Roosendaal proces verbaal opgemaakt. Verkoping Notaris mr. J. Schot behandelde dinsdag de openbare verkoping van het perceel Molenweg 11. Makelaar Van der Eijken uit Bel gië werd voor 40.000,— eige naar. Openluchtconcert "Euterpe" op Hoge Markt Onder zomerse weersomstandig heden verzorgde muziekvereni ging "Euterpe" zaterdagavond een concert op de Hoge Markt. Eerst maakte de drumband een rondgang door het dorp' waarna een omvangrijk programma vanaf de (mobiele) tent met o.m. drie marsen gezamenlijk met de majo rettes. Verder een Tango, Beierse Mars en Mexicaanse Muziek. Rond half negen een waarderend applaus voor dirigent B.v. Os en de muzikanten. Erelid C. An- driesse kwam ook een kijkje ne men. 13 leerlingen gaven "Oosterscheldeschool bons" De voorbereiding op een af scheidsavond is een spannende periode voor leerlingen en overige direct betrokkenen. Donderdag 5 juli kwam dit jaarlijks gebeuren voor de "Oosterscheldeschool" aan bod en gelijk aan andere avonden was het "Holland Huis" zeer goed bezet. Eerst de klassen 1-2 met de oudste kleuters. Deze groep presenteerde de musical "Heksen en Liegbeesten", die zich afspeelt in het dorpje "Verzinsel", midden in verhaaltjesland. Alles draait om 4 heksen, 2 politiea genten, liegbeesten en 'n profes sor. De 3e en 4e klas kozen voor een avontuur van Tijl Uilenspie gel. Tijl en zijn vrienden bedrie gen de burgemeester (León An- driesse). de gemeenteraad en de hele bevolking van Noordkerke. Hier stonden 12 kinderen op het toneel. Na de pauze, met veel li monade en chips, begon het hoofdnummer met de 5e en 6e klassers in de schijnwerpers. Het verhaal: Meester Pennelik holt iedere dag direct na schooltijd naar huis en zit daar voor het raam te rekenen en proeven te nemen. De kinderen vragen zich af of het wel goed gaat met de meester (Mathieu van Lit). Elsje (Petty Menheere) maakt zich een beetje ongerust. De andere kin deren plagen Elsje een beetje, want ze vinden haar het lievelin getje van de meester. De kinderen besluiten toch om aan te bellen. Claartje (Annemarie Munter) doet open en vertelt dat de mees ter niet meer eet. Meester Penne lik zegt dat hij een grote uitvin ding heeft gedaan: als je iets drinkt wordt je daar blij en ver standig van. De kinderen proeven. Elsje is echter nog steeds niet blij. Men vraagt de meester om raad en alles komt goed als Elsje ook vrolijk wordt. Nadien als toegift een play back optreden. Antoine Slager, Richard v.d. Werf en Hans Hage als de Herrey's met Angeli- que Koppenhol als begeleidster. Voorts werd afscheid genomen van 13 leerlingen die naar het vervolgonderwijs gaan. Zij ont vingen een getuigschrift en een balpen met inscriptie. Het onder- wijsteam werd door deze groep in het zonnetje gezet. Mevr. C. Ha- ge-de Graaf bedankte iedereen voor de inzet en met een bloe menhulde werd de waardering onderstreept. Voorzitter M. An- driesse wenste alle aanwezigen een prettige en zonnige vakantie, 6 weken is lang voor kinderen en...ouders. Parkeer-overtreding Aan het haventje bij Strijenham werd een bestuurder van een auto via zijn kentekenplaat bekeurd voor het niet voldoende rechts parkeren. Schoolreisjes De kinderen van de Chr. school- bovenbouw maakten vol goede moed en zin een reis richting hoofdstad om pas 's avonds negen uur vermoeid en voldaan terug te keren. Eerst brachten ze een be zoek aan de bloemenveiling van Aalsmeer. Wanneer je een keer over de loopbruggen bent gelo pen, geloof je graag dat. het de mooiste en grootste bloemenvei ling van heel de wereld is. Hierna koerste men naar Schiphol, waar de boterhammen werden genut tigd. Schiphol is de modernste luchthaven ter wereld: alles ver loopt er even vlot en gesmeerd. Alleen het lawaai is net zo sterk als op andere luchthavens, 's Mid dags werd er een bezoek aan het Tropenmuseum in Amsterdam gebracht. Het uur dat ter beschik king stond bleek veel te kort om dit prachtige museum te bekijken. Tenslotte reed men naar Benne- broek, waar de kinderen zich naar hartelust uitleefden in de speel tuin. De reis werd afgesloten met een gezamenlijke fritesmaaltijd.. De middenbouw ging naar de Beekse Bergen, 's Morgens werd in de speeltuin doorgebracht. Er was genoeg te zien en te beleven. In de hoge kabelbaan kregen sommigen de kriebels, maar de meeste kinderen vonden het heel spannend. In het doolhof ver dwaalde een groepje, maar wist gelukkig de uitgang nog te vinden. De pony's, de crossbaan, de rond vaartboot, het treintje en de trampolines gaven veel plezier. Om half drie stond er een rond leiding in de studie-safaribus op het programma. De chauffeur gaf een uitvoerige uitleg over de die ren in het park. De giraffen staken hun kop door het raam en enkele apen klommen op het dak. Op de terugweg werd in Made een be zoek aan een friteszaak gebracht. Om half acht keerde de groep te rug in de Schoolstraat waar de ouders en andere belangstellen den de kinderen enthousiast be groetten. Daar komt de basisschool De ouderavond van de Chr. School vond donderdag 21 juni plaats. Eerder in het schooljaar was besloten dit gebeuren niet te laten doorgaan, omdat het be stuur verwachtte het nieuwe schoolgebouw van de "School met de Bijbel" in juni te kunnen ope nen. Deze feestelijkheid moest echter door enige vertraging bin nen het bouwproces verschoven worden naar het najaar. Hierdoor werd alsnog besloten de ouder avond te houden. Van de rijks voorlichtingsdienst van het Mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen werd de film gehuurd met de titel: "Daar komt de ba sisschool". Op de School met de Bijbel is die titel een achterhaalde zaak. Sinds 5 jaar werken de on derwijsgevenden van de kleuter en lagere school hecht samen en is er een goede aansluiting tussen de onderbouw (4-6 jarigen), mid denbouw (6-9 jarigen) en boven bouw (9-12 jarigen). Nu ook het nieuwe schoolgebouw bijna ge reed is kan echt van één school gesproken worden. De film gaf goede en uitgebreide informatie over de nieuwe basis school. Op de School met de Bij bel wordt gewerkt volgens het principe van het Jenaplanonder- wijs en in de film werd duidelijk dat hiervan veel in de nieuwe ba sisschool voorkomt. De ouders konden daardoor in de beelden, die getoond werden veel herken nen van de dagelijkse situatie binnen de school. Na de film kwamen en bij de ouders allerlei vragen los. Eén van de ouders wilde graag weten of de werkwijze in de school met de Bijbel niet al leen consequenties had voor de cognitieve ontwikkeling (het le ren), maar ook voor de sociaal emotionele ontwikkeling (het ge drag). Schoolleider dhr. R. Wey- ler gaf daarop het volgende ant woord: "Doordat kinderen van verschillende leeftijden bij elkaar zitten, leren op natuurlijke wijze de jongsten van de oudsten, zoals dat ook gebeurt in een gezinssi tuatie. Maar er gebeurt meer. Elk kind is natuurlijk een verhaal apart. Het* heeft zijn eigen talen ten, het ene kind kan mooi voor lezen, het andere kind tekent goed. Zo kunnen kinderen van eikaars mogelijkheden profiteren: ze leren van en met elkaar". Als aanvulling werd een gedeelte uit het schoolwerkplan voorgelezen, waarin helder omschreven staat wat het uitgangspunt van deze christelijke basisschool is: "Elk kind is uniek. Elk kind is een schepsel van God, speelse schep pende activiteit. Wanneer we naar orize kinderen op de School met de Bijbel kijken, dan zien we dat de ontwikkelingspatronen zo ver schillend zijn, dat elk kind alleen recht gedaan kan worden door het een verscheidenheid van ontwik kelingsmogelijkheden aan te bie den. Dat is in haar tempo, op haar niveau, op haar eigen wijze laten ontwikkelen," aldus het school werkplan-citaat. Tenslotte von den de verkiezingen van de leden van de ouderwerkgroep plaats. Rommel- en boekenmarkt Bij de verbouwing en de verhui zing in het gebouw van de School met de Bijbel kwamen oude boe ken en schoolmaterialen tevoor schijn, die niet meer in de school gebruikt konden worden. Daarom besloot het team een rommel- en boekenmarkt te organiseren, waarbij rommel, speelgoed, plan ten en bloemen, cakes en koekjes van de ouders welkom waren. Dertig juni werd de markt gehou den. Voor de kinderen waren er enkele stands met spelletjes inge richt, waarbij aantrekkelijk prij zen behaald konden worden. Dankzij de hulp en medewerking van veel ouders werd het netto bedrag van ca. 2500 gulden opge haald. Dit geld zal besteed wor den aan het nieuw op te zetten documentatiecentrum en speel materialen voor in de tuin en op de speelplaatsen. Scholieren nemen afscheid De leerlingen van klas zes van de Kon. Julianaschool hebben sa men met hun ouders afscheid ge nomen van de leerkrachten en het bestuur. Voor het eerst werd de afscheidsbijeenkomst 's avonds gehouden en ook in de volgende jaren wil men hier mee doorgaan. De schoolverlaters kregen bij dit afscheid namens het bestuur een zakbijbeltje overhandigd. Tevens hadden enkele ouders samen met de kinderen gedichten gemaakt, waarin zij de leerkrachten be dankten. Het bestuur van de school maakt bekend dat er voor het nieuwe schooljaar een juf frouw is benoemd op artikel 5611. Ook op de Prinses Marijke kleu terschool is het afscheid van de kleuters niet ongemerkt voorbij gegaan. De kleuters mochten op school pannekoeken of kadetjes eten en die gingen er grif in. Ter afsluiting van het schooljaar van o.l.s. De Luyster zijn de zesde klassers woensdagmiddag naar Aqua Delta in Bruinisse geweest, waar men zich uitstekend ver maakte. Terug in Flipland kregen de leerlingen 's avonds een diner aangeboden in de Druiventros, dat goed in de smaak viel. Burge meester T.A. Vogel reikte hierna in aanwezigheid van de ouders de getuigschriften uit. Vrijdag was er voor al de kinderen van De Luys ter een feestelijke middag op het voetbalveld. De middag werd georganiseerd door de ouderraad. Men kon allerlei spelletjes doen zoals ballengooien. ringwerpen, zaklopen en drophappen. Met name de waterspelletjes waren erg in trek. Er werd getrakteerd op li monade en een bolus, waarna dhr. J. Plekkenpol iedereen die aan de middag had meegewerkt bedank te en een prettige vakantie toe wenste. Nieuwe situatie op het eind Slaakdam In het kader van verbindingen naar de Philipsdam ontstaat, zoals al in hoorzittingen was uitgelegd een geheel andere wegsituatie. Aan de rand van de kom Sint Philipsland was daartoe al veel op zijn kop gezet met tegelijkertijd een nieuwe verbinding naar het industrieterrein in de Prins Hen drikpolder. Om het uit drie rich tingen komend verkeer te leiden tijdens de reconstructie van de Rijksweg en toegang naar de Slaakdam werden de laatste we ken verkeerslichten gebezigd, die afdoende waren, maar vooral vanuit de Slaakdam nogal wacht tijd vergde. Door de aanleg van de nieuwe verbinding naar de Slaak dam zijn de verkeerslichten thans weer overbodig. Door het afgraven van de hoeken is er ook wel beter zicht ontstaan, maar het verkeer vanuit de Slaakdam richting Sint Philips land dan wel Steenbergen dient toch de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. Temeer omdat het wegdek nog niet compleet is en de drie bouwvak-vakantieweken nu ingaan, zodat er voorlopig ook geen verdere voltooiing komt. Dat de verandering ingrijpend is, staat vast. Het zal er daar toch wel op verbeteren. Zonder vergunning Op 10 juli kreeg J.M.S. alhier een bekeuring voor het venten van groenten en fruit zonder vergun ning. De waren werden in beslag genomen. VOS-cursus of gespreksgroep De informatie-avond over vrou wenemancipatie woensdag in de Druiventros, die voor het eerst in Flipland werd georganisserd, is geslaagd te noemen. Hoewel het niet echt druk was, zijn er volgens emancipatiewerkster Ineke Sturm uit Zierikzee zoveel ideeën geop perd, dat men nog geen volledige uitwerking van de plannen heeft kunnen maken. Voor het begin nen van gespreksgroepen en een VOS-cursus (vrouwen oriërfteren zich in de samenleving) bestaat de grootste animo. Tijdens de vol gende bijeenkomst op maandag 24 september zullen de ideeën verder worden uitgewerkt. Kaasverkoopconcurrentie via standplaatsvergunning B. en W. hebben er al wel alles aan gedaan om de niet zo florissante eigen middenstand te bescher men. Dat was immers de doelstel ling toen men de gebroeders G. en J. van Loon uit Aalburg een ver gunning voor een standplaats weigerde om gedurende drie uur per week kaas te verkopen. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State, bij wie de Gebr. van Loon in beroep gingen na de weigering van het gemeentebe stuur. besliste dat de gemeente de kaashandelaren uit Aalburg in staat moest stellen te verkopen. Bij de weigering waren b. en w. er van uit gegaan dat het verkopen van kaas en aanverwante artike len afbreuk zou doen aan de leef baarheid in de gemeente. Als be staande winkels daarvan de dupe worden en moeten verdwijnen gaat ook het breder voorzienin genpakket voor de consument toch verloren. Het aantal winkels is de afgelopen jaren toch al met vier terug gelopen en dat is in een gemeente met deze omvang niet gering, vond het college. Het liet de aanvragers verder weten, dat de standplaats een wezenlijke aanvulling op het assortiment van de gevestigde middenstand zou moeten bieden, d.w.z. van waren of artikelen, die ter plaatse niet te koop zijn. Daar was hier geen sprake van, want kaas is er in het dorp volop te koop. De verkoop in een standplaats zou dus eerder een extra concurrentie dan een wezenlijke aanvulling betekenen, zo berichtten b. en w. aan de Gebr. van Loon. Die verweerden zich met de stelling dat beperking van de ambulante handel juist af breuk doet aan een permanent voorzieningenniveau. B. en w. willen alleen maar de bestaande middenstand beschermen vonden de kaashandelaren. Er is hierbij onvoldoende nagegaan of de ge wenste standplaatsvergunning voor drie uur per week een rede lijk voorzieningenniveau voor de consument in gevaar brengt. De Raad van State zag wel wat in die argumentatie en verwees naar het Distributie Planologisch Onder zoek van deze gemeente, waaruit blijkt dat het aanbod in de ge meente beduidend achterblijft bij de landelijke situatie. Met name vanwege het bestaande geringe verkoopvloeroppervlak. De Raad van State vond bovendien dat er onvoldoende uitsluitsel is op de vraag of de verkoop van kaas ge durende drie uren per week het permanente voorzieningenniveau in Sint Philipsland in gevaar brengt. De gemeente had via een recent onderzoek met cijfers over de omzet van bestaande winkels moeten aantonen of die kaasver koop gevaar voor het midden- standsbestaan oplevert. Het ligt nu verder aan de consument. Veiling Sint Annaland, dinsdag 10 juli. Dore 1 71tot ƒ74,— per 100 kg., dore 2 65,- tot 70,- apart 50 - 65, bonken 40,— Premiere 63 - 66, bonken 1.05, lekkerlander 65 - 66, bonken 88,— gloria 53 - 65, bonken 1.00 - 1.12 prior 59 - 62, eigenheimer 1.04 - 1.11, drielin gen 40 - 46. kriel 60 - 95. Aanvoer 368 ton. Woensdag 11 juli: dore 1 70,— tot 77,— afwijkend 60 - 69,—lekkerlander 65.— pre miere 65,— prior 60,— gloria 65 - 70,— bonken 1,16, eigenhei mer ƒ85,— drielingen 45 - 51, kriel ƒ92,— 1,01. Aanvoer 260 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9