Vervoersdaling bij BBA fors Gouden flitsen Podiumkunsten en culturele vorming Beslissing Neeltje Jans Taalles bij gastgezin in Engeland Schillenboer project staat op zijspoor Donderdag 12 juli 1984 Ql_- Als de Oosterscheldewerken klaar zijn, zal er ook een bijzonder interessante landaanwinst worden geboekt; het voormalige werkeiland Neeltje Jans, omgeven door stranden, schoon wa teren verbonden met een wonder van waterbouw, de pijlerdam Oosterschelde. Oosterschelde- beleid Neeltje Jans en Roggenplaat Mogelijkheden Niet wenselijke plannen Vijf alternatieven Dagbezoek Minder reizigers brengt avondvoorziening in gevaar Met het aanbieden van het jaarverslag 1983 van de BBA in Breda was men gezien het aantal reizigers somber gestemd. De groeiende reizigersomvang van de afge lopen jaren is in 1983 omgeslagen in een daling. Vooral de daling bij het streek vervoer is nogal fors. Deze ontwikkeling wordt onder andere toegeschreven aan de vermindering van de consumptieve bestedingen, de stakingsacties in oktober en november en het zachte weer gedurende de winter. Stichting Hondeninstructie Steenbergen Prognose 1985-1989 Personeel Resultaat Bij verhuizing a.u.b, tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. ABDIJ IEUWS Het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vorming en volwas seneneducatie heeft alle Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs voorzien van uitvoerige documen tatie over het aanbod aan po diumkunsten en culturele vorming voor het schooljaar 1984/ 1 985. Het geheel is verwoord in twee brochures, overzichtelijk samen gesteld en verstrooiend geïllus treerd. zoal aan mogelijkheden is, maar wil ook een antwoord geven op de vraag wat eigenlijk onder "cultu rele vorming" moet worden ver staan en welke waarde eraan moet worden toegekend. Het zou te ver gaan daar in dit korte artikel nog eens diep op in te gaan. De brochure maakt in elk geval duidelijk dat iedereen aan "zijn" cultuur deelneemt, op welke wijze dan ook. Culturele vorming draagt er toe bij het inzicht (ook in dagelijkse din gen) te vergroten. Het gaat er ook om de zintuigen aan te scherpen en zodoende de kwaliteit van het waarnemen te verbeteren. In hoofdgroepen onderscheiden wordt aanbod gedaan op het ge bied van beeldende kunst; audio visuele vorming; taal; communi catie; wereldoriëntatie; wonen en musea/archieven. Om wat con creter te worden een greep uit het programma (met de nadruk op De brochure podiumkunsten laat een aanbod zien van tientallen voorstellingen en groepen. Keu zemogelijkheden genoeg op het terrein van toneel, dans, Caba ret/kleinkunst, jongerentheater, themavoorstellingen (bv. oorlog en bevrijding) etc. Aan het onder werp "dans" wordt extra aan dacht besteed. Er zijn twee com plete "dansprojekten" beschik baar. Uitgangspunt is uiteraard het bekijken van de dans, maar ook het zelf beoefenen neemt een belangrijke plaats in. De brochure gaat ervan uit dat in schoolverband het bezoeken van voorstellingen wordt geplaatst in een breder verband: de "vormen de werking" van de kunst. Ge constateerd wordt ook dat er tegenwoordig weer een kentering valt waar te nemen in de richting van het esthetisch beleven, met andere woorden: genieten van kunst zonder meer. De brochure over culturele vor ming laat niet alleen zien wat er 1 "greep"), tentoonstelling en zelf werken met grafiek; kunst-speur tochten door de stad; werken met video en film; boeken en boek drukkunst; Romeinse kunst; leef baarheid in kleine dorpen; cursus massacommunicatie en kera miek. De Stuurgroep Oosterschelde zal op 22 augustus a.s. een keuze maken uit de gepresenteerde al ternatieven. Tot 15 augustus kan een ieder op de nota "Inrichtings- altematieven Neeltje Jans" rea geren bij de secretaris van de stuurgroep, p/a Provinciehuis, Postbus 6001, 4330 LA Middel burg. De nota is voor 15,verkrijg baar bij het bureau Recreatie van de Provinciale Griffie, tel. 01180-31493 (mw. Merk; alleen in de ochtenduren). Een samen vatting van de nota is gratis ver krijgbaar bij het bureau Voorlich- ting van de provincie Zeeland, tel. 01180-31395. Wie vanuit het onderwijs voor de brochure belangstelling heeft kan ze gratis verkrijgen op het Zeeuws steunpunt kunstzinnige vorming en volwasseneneducatie, Rouaansekaai 43, 4331 HB Mid delburg, tel. 01180-34880. De vele plannen met Neeltje Jans Van verschillende kanten zijn er al ideeën gelanceerd en plannen ge maakt, vooral gericht op de mo gelijkheden voor recreatie en al dan niet met een commerciële in slag. Er komt niet alleen een grote oppervlakte grond beschikbaar, maar ook havenkommen en bouwdokken. Het beleid voor de Oosterschelde wordt qecoördineerd door de "Stuurgroep Oosterschelde", waarin vertegenwoordigers zitten van het rijk, de provincie Zeeland en de betrokken gemeenten en waterschappen. In 1982 is een beleidsplan Oosterschelde vast gesteld, dat in grote lijnen aan geeft welke ontwikkelingen in het ganse gebied mogen plaatsvin den en welke belangen (vooral van milieu en visserij) dienen te worden beschermd. Dit plan biedt echter geen aanknopingspunten genoeg om precies de inrichting van Neeltje Jans te regelen. Vandaar dat de stuurgroep een speciale studie van dit gebied heeft laten maken. Hieruit zijn vijf verschillende mogelijkheden ge rold. De stuurgroep heeft voorlo pig haar keuze laten vallen op het zgn. integratie-alternatief. Aanvankelijk zijn voor de bouw van de stormvloedkering drie- werkeilanden aangelegd: Rog genplaat, Neeltje Jans en Noord- land. Beide laatsten zijn door een verbindingsdam samengevoegd. Eerst werd het aldus ontstane ei land ook wel aangeduid als het "damvak Geul", maar nu is eens gezind gekozen voor de naam "Neeltje Jans". De totale opper vlakte van dit eiland is zo'n 220 ha. De totale oppervlakte van de (werk)havens en de bouwput Schaar is 290 ha. Aan de kant van de Noordzee is overtollig zand opgespoten, waardoor bij laag water een strand van 200 m. breed droog valt. Aan de binnenzijde ligt het getijdegebied van de Ooster schelde, met platen en slikken en mosselkweekpercelen. Het eiland is bereikbaar via de autoweg over de stormvloedkering. Er wordt nu al gebouwd aan het bedienings- en dienstengebouw voor de ke ring, het "Ir. J.W. Topshuis", waarin ook een voorlichtingscen trum zal worden gevestigd. Mogelijkheden te over, zou men op het eerste gezicht zeggen, als het gaat om leuke ideeën, voor de "aankleding" van Neeltje Jans. Er zijn al 45 eventuele mogelijk heden geïnventariseerd, maar er moet natuurlijk wel rekening mee worden gehouden of hierdoor dit unieke gebied niet teveel wordt aangetast. Over elf van die moge lijkheden zijn inmiddels al beslis singen genomen, zodat er ook ruimte voor gereserveerd is of zal worden. In de meeste gevallen gaat het om noodzakelijke maa tregelen, die verband houden met het beheer en onderhoud van de stormvloedkering. Ook wordt re kening gehouden met het statio neren van een reddingsboot, ac commodatie voor douane (omdat de Oosterschelde toegankelijk wordt via een zeesluis), opslag van meetapparatuur van rijkswa terstaat etc. Uitgegaan wordt van het feit dat het strand grote aantrekkings kracht zal uitoefenen op de re creatie. Er zullen toegangen moe ten worden gemaakt en parkeer terreinen worden aangelegd. Het strand biedt ruimte aan ongeveer 10.000 badgasten. Gedacht worden ook aan horecavestiging. Inclusief parkeerterrein, tuin etc. wordt een plek van anderhalve ha. voldoende geacht, rekening hou dend met het buffet in het voor lichtingscentrum en enkele andere voorzieningen, zoals strandtenten. Ook een jachthaven staat op het programma: het beste lijkt een deel van de Roompothaven voor dit doel te reserveren. Gedacht wordt aan ongeveer 6 ha wate roppervlakte, geschikt voor 600 ligplaatsen. De sportvisserij zal ook een kans krijgen. Voorzieningen - voor het vissen vanaf de oever - zijn er nauwelijks nodig. Vooral de ha- vendammen lijken erg geschikt. De studie somt verder een breed scala van activiteiten op die mo gelijkerwijs ook in aanmerking komen voor realisatie. Dit betreft o.a. natuurbouw (het bewust doen van ingrepen die bepaalde natuurlijke ontwikkelingen in de hand werken), het kweken van zalm en schelpdieren, paling- en kreeftenvisserij, een "water- staatsspeelpark", duiksport, ex positie over rijkdommen der zee, maritiem museum, voorlichting over energie en offshore etc. etc. Een aantal ideeën en plannen wordt niet wenselijk geacht. Dat geldt bijvoorbeeld voor een pret park, een golfbaan, grootscheep se hotelaccommodatie, en cam pings, oeverrecreatie aan de Oos- terscheldekant, de berging van afvalstoffen (verdraagt zich niet met het bijzondere karakter van het gebied) en bedrijfsvestigin gen. Ook een losplaats voor de be roepsvaart wordt afgewezen, om dat het onzeker is of hier behoefte aan bestaat. Een windenenergie- park zou in theorie mogelijk zijn. Er zouden ongeveer 40 turbines (dus molens) met een hoogte van 75 m kunnen worden geplaatst. Er bestaat echter twijfel aan de behoefte van zo'n project, terwijl het grote afbreuk zou doen aan het landschap en de overige mo gelijkheden van Neeltje Jans. De Neeltje Jans-studie mondt uit in vijf inrichtingsalternatieven (dwz. vijf totaalplannen voor het hele gebied). In elk van deze plannen zijn de reeds vastgelegde mogelijkheden (zoals gezegd zijn dat er elf) verwerkt. In elk alter natief is ook de expositie "rijk dommen der zee" verwerkt, om dat zij in elke ontwikkeling past. In de verschillende alternatieven wordt steeds de nadruk gelegd op enkele hoofdlijnen. Zo is er een "minimumalternatief" (een keuze voor weinig nieuwe activiteiten), een "visserijalternatief", een "presentatie- en innovatie-alter natief (nadruk op wetenschap en onderzoek van de zee); een "dag- recreatie-alternatief" en tenslot te een "intergratie-alternatief". In dit laatste alternatief wordt niet van een specifiek thema uitge gaan. Getracht is de verschillende activiteiten alle min of meer tot hun recht te laten komen, waarbij elke activiteit wat moet "inleve ren" ten bate van een andere. Zoals in het begin van dit artikel is vermeld, heeft de stuurgroep Oosterschelde voorlopig voor dit alternatief, gekozen. In grote trekken wordt het dagbe zoek aan de publiektrekkers in elk van de alternatieven op ongeveer 21.000 personen geraamd. (Het dagrecreatie-alternatief komt tot 26.000). Het Topshuis trekt 3.500 mensen per dag, het waterstaatsspeelpark 10.000 en de expositie Rijkdom men der Zee 2.700. Ook zullen 4.500 personen per dag naar het strand gaan. Er wordt ook gere kend op zo'n 1.000 "overige be zoekers", bv. sportvissers. Deze aantallen betekenen dat er 2.600 tot 3.400 parkeerplaatsen voor auto's nodig zijn. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 De vervoersdaling heeft vooral plaatsgevonden in de daluren, waardoor de avondbediening in een kritiek stadium is gekomen. Momenteel is men bezig met een eerste oriënterende studie naar alternatieve mogelijkheden voor de avondbediening. Wat de uit komst van die studie ook zal zijn, vast staat dat de avond- en zon dagvoorziening in zijn huidige De Stichting Hondeninstructie Steenbergen (HIS) heeft de voor jaarscursussen afgesloten met ex amens voor beginners, gevorder den en verkeerszekere hond (VZH). Met het examen voor beginners moet de baas bewijzen dat hij een gehoorzame hond heeft, die hem in alle omstandigheden keurig aan de lijn volgt. Van de 25 kan didaten eindigde Jaap Walpot uit Sint Philipsland op de 15e plaats met de Mechelse Herder Pasja. De zeventig punten gaven hem de classering matig. Bij de gevorderden ligt het accent van de keuring met name op de gehoorzaamheid. De meeste oe feningen worden zonder lijn uit gevoerd. wat betekent dat de hond zeer goed onder appèl dient te, staan. Wim Heijnen uit Sint An- naland eiste van de 12 kandidaten de tweede plaats voor zich op met de Duitse Herder Tanja'. Met 73 punten kreeg hij de classificatie zeer goed. De proef verkeerszekere hond ^ordt afgelegd in bijvoorbeeld een drukke winkelstraat. Wan neer passanten, het verkeer of an dere dieren de hond koud laten, is hij geslaagd. De nieuwe cursussen beginnen weer in augustus. Voor inlichtingen kunt u contact opne men met het secretariaat in Tho- Ien, tel. 3726. omvang moeilijk te handhaven is. In het aantal buurtbusprojecten kwam in het verslagjaar geen wij ziging. Het aantal reizigers op alle buurtbusprojecten was 53000, wat een stijging van 3000 inhoudt ten opzichte van 1982. In een prognose vo4r de jaren 1985-1989 stelt men een reizigers daling vast over het gehele streeklijnennet en over alle perio den van de dag. De vervoersda ling moet derhalve worden door berekend op de busbezetting van iedere specifieke busrit. Het blijkt dan dat een daling van 13-17% in busbezetting slechts in enkele ge vallen leidt tot de mogelijkheid om daadwerkelijk een bus uit te sparen. De meeste mogelijkheden liggen in de ochtendspits en de hoogste middagspitsperiode waar versterkingsbussen zouden kun nen vervallen. De daling van het aantal in te zetten bussen bedraagt ongeveer 35. Het rayon Bergen op Zoom/Tholen zou het bij deze prognose met drie bussen minder moeten doen. Met het oog op het gereedkomen van de Philipsdam bij Sint Phi lipsland overweegt men een'ver binding te gaan onderhouden richting Oude Tonge. Hier zou een aansluiting mogelijk zijn op de busdiensten van de ZWN, waardoor nieuwe ontsluitingsmo gelijkheden kunnen worden ge realiseerd. Men denkt hierbij met name aan Rotterdam. Het personeel in actieve dienst nam toe van 1078 tot 1109,5. De toename met 31 personeelsleden wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door arbeidstijdverkorting (13) en overname van Onze Tram (14). Het aantal personeelsleden dat in deeltijd werkt, neemt nog steeds toe. Het aantal is 75 ten opzichte van 42 vorig jaar. In 1983 is een begin gemaakt met het aannemen van personeelsleden in de indi recte sfeer op basis van een 36-uur contract. Voor chauffeurs, mon teurs en leidinggevenden is deze vorm van arbeidstijdverkorting nu nog niet goed mogelijk. Voor Onder het motto "Sociaal contact brengt vrede" biedt de Stichting English Conversation Club ge motiveerde Nederlanders de mo gelijkheid in Northampton, En geland, de Engelse taal en het volk te leren kennen en ook kennis over de Engelse cultuur en le venswijze te verkrijgen. De stich ting voorziet in de behoefte het voor jong en oud mogelijk te ma ken tijdens hun verblijf in Enge land hiet geïsoleerd te raken; Op finuncieel aantrekkelijke wijze brengt men de deelnemers dichter tot volk; taal en eultutir; Northampton is de plaats waar de gasten, jong en oud, worden on dergebracht bij geselecteerde gastgezinnen die het leuk vinden Nederlanders met volpension te herbergen. In het culturele cen trum van de stichting krijgt men 's ochtends in kleine groepen taalles van ervaren Engelse leraren, waarbij men wordt ingedeeld naar kennis-niveau. De middagen en weekeinden zijn of bestemd voor sport en spel of er staan uitstapjes op het programma naar plaatsen zoals Londen, Oxford, Cambridge etc. Men kan deze zomer met een groep mee op 14 juli, 29 juli en 29 september of men kan op eigen gelegenheid gaan. Een folder over de stichting English Conversa tions Ciub kan worden aange vraagd bij H.M. Del Haas, Ha- verdijk 42, 4841 AS Prinsenbeek; tel. 076-412840. de chauffeurs zouden afzonder lijke c.q. aangepaste roosters ge maakt moeten worden. Het ziek teverzuim in 1983 bedroeg 9,2% (vorig jaar 9,6%) en lag daarmee exact op hetzelfde niveau als van de bedrijfstak. Evenals voorgaan de jaren is het ziekteverzuim boven de 55 jaar beduidend hoger dan in andere leeftijdsgroepen. Bij een produktiestijging van 2,6% zijn de kosten in 1983 gestegen van 94,7 tot 97,4 miljoen, wat 2,8% is. De loonkosten stegen van 61,3 miljoen tot 63,4 miljoen. Per werknemer stegen de loonkosten met ca. 1,6%. De kosten van de arbeidstijdverkorting bedroegen 715.000 gulden. Afschrijvingen Het bijzonder enthousiaste plan van de neven Izaak en Izaak van Dijke uit Sint Annaland dat in april bekend werd gemaakt ligt momenteel stil. Het plan. dat be- stond uit het opstarten van een schillenophaaldienst per contai ner en het verwerken in een be drijfsruimte e.d., werd door om standigheden niet haalbaar. De neven kregen met materiaal moeilijkheden te kampen en als grootste tegenvaller: een van de beide neven haakte af. Op de stencils die huis aan huis werden verspreid en waarop de bewoners konden reageren, waren veel positieve reacties gekomen. Met blijkt dat ongeveer zestig procent van de kernen mee wilde doen. De namen staan in het adressenbestand genoteerd en zij zullen dan ook zeker zo spoedig mogelijk worden geholpen. Wel heeft Izaak van Dijke de bedrijfs hal uit Sint Maartensdijk afge zegd en is hij op zoek gegaan naar een andere vorm van aflevering, d.w.z. rechtstreeks. Binnen niet al te lange tijd zal het project zich toch voortzetten. De vakantieperiode van zowel inwo ners als toeleveringsbedrijven gooit in lichte mate roet in het eten, maar aangezien men geen directe streefdatum heeft, wil men toch spreken van "binnen afzien bare tijd". Tot die tijd hoopt de heer Van Dijke op enig geduld van diegenen die zich aanmelden, om daarna de gewenste service te künnèii Veflenen. namen toe met 12%, terwijl de rentelasten ongeveer gelijkbleven. De totale opbrengsten bedroegen in het verslagjaar 34.568.000 gul den ten opzichte van 29.844.000 gulden het jaar ervoor. KNMI Onderzoek droogteperioden Het KNMI is een onderzoek be gonnen naar de kans op het op treden van droogteperioden in ons land. Dit onderzoek, dat van groot belang is voor de landbouw en de drinkwatervoorziening, zal in overleg met deskundigen op dit gebied worden uitgevoerd. Het onderzoek sluit aan op het onderzoeksproject "Historische Weerkundige Waarnemingen", waaraan vanaf juni 1981 door het KNMI wordt gewerkt. De doel stelling hiervan is het inventarise ren van historische weerkundige waarnemingen in Nederland en het samenstellen van een zo lang mogelijke meetreeks. Daarmee is men in staat de veranderingen van het klimaat te leren kennen in tij den, waarin de menselijke aktivi- teiten, die het klimaat kunnen beïnvloeden nog niet plaatsvon den of minder omvangrijk waren. De Nederlandse archieven bleken veel meer gegevens te bevatten dan was verwacht en een deel daarvan is inmiddels uitgewerkt. Beide onderzoeksprojecten wor den gesubsidieerd door de Euro pese Gemeenschap. Ze vormen een onderdeel van het "Climato logy Research Programma", in het kader waarvan een aantal on derzoeken worden uitgevoerd on der de noemer "Reconstruction of Past Climates". Het KNMI verrichtte eerder een droogte-onderzoek naar aanlei ding van de droogte in 1976. Toen beschikte men nog niet over lange meetreeksen met dagelijkse gege ven van onder andere tempera tuur, neerslag en bewolking. Met zulke lange meetreeksen kan in zicht worden verkregen in het op treden van droogteperioden ge durende een aantal eeuwen. Vijftig jaar geleden, in het crisis jaar bij uitstek 1934, kostte bij de afsluiting van het schoolseizoen of aan het begin van het nieuwe, een schrift (van prima kwaliteit) 3 cent. Nu om en nabij de 50 cent of als dubbeldik 1 gulden, maar in 1934 was er maar één schriftsoort, nu zijn met 20 dessins scholieren nog niet tevreden. Vijftig jaar ge leden ook schreef de Bergse ar chivaris, de nog immer levende bekende G. Slootmans als het ware een vervolgverhaal over "WAT de Oosterschelde ver zwolg". Hij is een halve eeuw later nog even aktueel, want nu ver zwelgt de Oosterschelde miljoe nen voor een doorlaatdam en compartimentering. Slootmans is dus als het ware de Jules Verne van deze eeuw. Het waren min stens zo bewogen dagen als nu met kruisrakketten. Hitler in de running bracht een bezoek aan facist-broeder Mussolini in Rome. Een halve eeuw geleden had men trouwens de eerste echte zomerse dag ook pas eind juni, terwijl de ouderen thans pochen, dat het vroeger zoveel zomerser was dan tegenwoordig. Die halve eeuw geleden werd ook herdacht, dat de eerste wereldoorlog 20 jaar tevo ren was uitgebroken. Ondertussen was er opnieuw volop bewape ning. met name in Duitsland. Een tegenwicht bleef uit. Er doken ge ruchten op over een verloving van prinses Juliana. Er waren ook toen al volop postduivenverenigingen in onze regio, zoals bijvoorbeeld "De Trouwe Duif'. In Poortvliet nam de lerend ouderling K. de Vries afscheid van de Geref. Kerk. Gereformeerde predikan ten in deze regio waren in die tijd ds. Veltenaar te Tholen en ds. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer. In de Poortvlietse gemeenteraad was er het voorstel om het woon wagenkamp (elke kern had woonwagens) eens op te knappen. Inwoner P. Beeke verzocht aan de Raad een kosteloze vjsakte, maar daarin werd door de gemeentewet niet voorzien. De raad besloot in meerderheid om Strijenham van' waterleiding te voorzien. Cam ping "De Striene" kan dus een gouden feest vieren. V.Z.O.S. te Sint-Maartensdijk behaalde op het concours van de Zeeuwse Zangersbond een eerste prijs in de 3e afdeling. Op de "Zandhoeve" te Poortvliet brak Matth. van A. zijn been, toen hij er een zak met 50 kilo wikken op kreeg. Hiermee wordt vooral aangeduid, dat de wikken er toen waren voor de groenbemesting. In Stavenisse werd het boerderijtje van wijlen Mej. de Weduwe Joh. Luijk ver kocht. Koper werd M. Luijk voor ƒ501,— per gemet. A. Slingerling vierde zijn gouden dienstjubileum bij drukkerij firma Pot. Hij kreeg koninklijk zilvèr. In Scherpenisse werd het 340 jarig bestaan van het Cloveniersgilde gevierd met twee afdelingen ruitervolk. Maria van Nassau was (vertolkt) mede van de partij, 's Avonds gaven de drie muziekgezelschappen, zoals "Eendracht" te Scherpenisse, "Accelerando" uit Sint-Annaland en "Concordia" uit Tholen hun medewerking. De hervormde kerk was met schijnwerpers (dankzij de PZEM) verlicht, evenals het gemeentehuis. Met Pinksteren was er in Sint Maar tensdijk een festival van alle ei- landelijke muziekverenigingen. Het borrelt en rommelt, het bruist en het kookt. Het gist in de stad, waar het vuur werd gestookt, De straten, zo rustig en kalm nog voorheen, Daar krijsen de stemmen thans gillend dooreen. Daar razen de mannen, daar schelden de vrouwen, Daar is het een joelen, een dringen en douwen Daar wappert in straten de vuurrode vaan.... 't Is opstand en oproer in heel de Jordaan. Het klettert en knettert, het dreunt en het knalt, De hoeven der paarden weerkaatsten, dat 't schalt, Het blinkert en blikkert van wapens in 't licht, Bevelen weerklinken...de ramen gaan dicht. Soldaten doorkruisen al schietend de straten Voort kort nog zo rustig, zo stil en verlaten De weermachten rukken bij honderden aan... 't Is opstand en oproer in heel de Jordaan De stenen doorklieven er suizend de lucht Revolvers gaan af, bij hei minste gerucht. De dakpannen kletteren luid naar omlaag ent Onder leiding van A.L. Riedijk werd de ensemblemars uitge voerd. Een arbeider uit Stavenisse had geslacht zonder vergunning en kreeg de voor die tijd hoge boete van 75,— Op 1 juli liqui deerde Hitier de S.A. voorman nen. Te Poortvliet vierde de mu ziekvereniging "Kunst naar Kracht" haar tienjarig bestaan met een eilandelijk festival. De pastorie der Geref. Gemeente werd verkocht aan rijwielhande laar C.J. de Jonge voor 3250,— Te Scherpenisse werd een bond van Thoolse Zangverenigingen opgericht met als voorzitter de heren W. de Korte te Tholen en Mar. Hage te Scherpenisse. De zangvereniging "Oefening baart Kunst" te Scherpenisse bestond toen 20 jaar, 50 jaar geleden dreigde op Tholen een staking uit te breken van landarbeiders. In het eindstadium van onderhande ling nodigden de landarbeiders bonden een commissie van land bouwers uit zes gemeenten op Tholen nogmaals uit voor een laatste gesprek. Zou er geen col lectieve loonovereenkomst wor den bereikt, dan zou op een nader te bepalen datum een staking voor alle landarbeiders op Tholen worden afgekondigd. Aan de burgemeesters van de betrokken gemeenten werd daarvan even eens kennis gedaan. Er werkten in die tijd ongeveer 1000 landarbei ders bij de boeren. Het. grootste deel daarvan was georganiseerd in de zgn. moderne, de christelijke of rooms katholieke landarbeiders bonden. Arbeiders hadden het in die tijd bijzonder armoedig, ook de fabrieksarbeiders uit de stad. Uit die tijd dateert dan ook de staking en het oproer in de Am sterdamse Jordaan en omgeving, welk feit dezer dagen nog eens via de media werd herdacht. Guus Betlem jr. maakte er het volgende gedicht op: Ze krijgen om 't recht, dat hun in werd geblazen Door mensen, daar ergen heel, héél achteraan... Waar niet wordt gevochten als in...de Jordaan! Dan...is het voorbij en de rust weer hersteld, De strijd is beslist en het vonnis geveld. De straten, ze zijn weer precies als voordien. Ach, dat men 't moest staken..het was te voorzien. Want 't enige dat ze er winnen bij konden Dat zijn er... de doden, de vele gewonden Die strakjes verminkt naar hun huisjes weer gaan In 't hart van d'opstandige, domme Jordaan! De tijden zijn slecht, ja, 't is treurig maar waar. De zorgen, ze drukken ons altijd nog zwaar, De arbeid blijft immer een moeilijke vraag. De lonen, zijn vaak naar verhouding te laag. Maar zelfs ook al mag er dan armoede dreigen, Is dit niet de weg om het beter te krijgen Regering, en volk moet elkander verstaan, Ze vechten als wildenals furies, als dwazen Slechts dat is de weg, die we thans moeten gaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7