THOLENDERWIJS Lokale Radio en T.V. moet mogelijk zijn. G informatierubriek van de gemeente tholen SURINAME (1) VOORINTEKENING BEGROTING 1985 BIJSTAND SPECIAAL VOOR SCHOOLVERLATERS VANAVOND ZOMERAVONDCONCERT IN SINT-MAARTENSDIJK BARBECUEN...een feest?? Donderdag 12 juli 1984 EENDRACHTBODE 5 tC?L z- y SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Zomeractie van Youth for Christ Abortus 1 Het gezin Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Een korte kennismaking Vanaf 1980 voert de ge meente Tholen een aktief minderhedenbeleid. In sep tember 1983 werd door de gemeenteraad de "Nota Minderhedenbeleid Tho len" vastgesteld, waarin zijn opgenomen de uitgang spunten voor een beleid. Eén van de uitgangspunten is het onder de aandacht brengen van de Nederlandse samenleving van achter gronden, cultuur en levens wijze van de minderheden. Ook dit artikel is als zodanig bedoeld. Na school of studie zonder werk Jongeren die hun school of studie beëindigd hebben, kunnen niet altijd een baan vinden Voor schoolverlaters vanaf 18 jaar is er echter een financiële regeling, de bijstand, ook als ze nog nooit in loondienst hebben gewerkt Daarover gaat dit artikel. Als je na lezing nog meer vragen hebt, dan kun je terecht bij de afdeling sociale zaken van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk Wanneer kun je voor deze regeling in aanmerking komen? Als je nog geen 21 bent, dan heb je niet direct aanspraak op een eigen uitkering nadat de school erop zit Dat is pas het geval als er op zijn minst twee volle kalenderkwartalen verstreken zijn Meestal is dat dus op 1 januari na het jaar waarin de studie is geëindigd. Als je na die wachttijd nog werkloos bent, dan kun je in aanmerking komen voor een zogenaamde R W W.-uitkering - dat is een uitke ring op grond van de Rijksgroepsregeling werkloze werknemers (een vorm van bijstand). - Wel hebben je ouders tot aan die datum rechtop kinderbijslag Deze regels gelden zowel voor thuiswonenden als voor hen die tijdens hun opleiding niet bij hun ouders woonden Gedurende de wacht tijd kan geen bijstand worden gegeven, dus ook niet als de school verlater zelfstandig woont. Belangrijke punten Zowel voor de kinderbijslag als de R W W.-uitkering is het zaak dat je tijdig staat ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau - liefst vóór het beëindigen van de studie of school. De vastgestelde wachttijd blijft, ook als je in die periode een poosje hebt gewerkt, gehandhaafd Voor werklozen tussen 1 8 en 21 jaar die uit het buitenland afkom stig zijn of daaruit terugkeren, geldt dezelfde wachttijd. Deze gaat in aan het einde van het kwartaal waarin men in Nederland aankomt. Een normale buitenlandse vakantie doorbreekt de wachttijd niet Bij langdurig buitenlands verblijf geldt dezelfde regel als voor de werk lozen die uit het buitenland afkomstig zijn. Ben je 21 jaar of ouder, dan kan de R W W -uitkering ingaan op het moment dat de studiefinanciering ophoudt. Dat geldt ook als je ouders de studie hebben betaald Voorwaarden voor een uitkering zijn, dat je werkloos bent en staat ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau. Hoe hoog is de uitkering? De uitkering die je krijgt, is afgeleid van het minimum-jeugdloon. Na tuurlijk spefen je leeftijd, het feit of je thuis woont of al zelfstandig woont en of je bepaalde bijverdiensten hebt, een rol. De sociale dienst heeft een foldertje waarin de thans geldende uitkeringsbedragen ver meld staan. Ook ontvang je als R.W.W.-er vakantiegeld, dat eens per jaar in juni wordt uitbetaald. Als R.W.W.-er ben je verplicht verzekerd tegen ziek tekosten. Je moet je wel aanmelden bij een ziekenfonds Voorwaarden Uiteraard is het geven van bijstand bedoeld als een tijdelijke zaak. De bedoeling is immers dat je zo gauw mogelijk zelfstandig in het bestaan kan voorzien', zoals dé wet dat noemt. Daarom moet je op zoek gaan naar werk Dat kan via advertenties en via het arbeidsbureau. Daar moet je in elk geval staan ingeschreven als werkzoekende. Het ar beidsbureau beschikt over vele contacten en doet zijn best om snel een geschikte baan voor je te vinden. Her- of omscholing Blijven alle pogingen mislukken, maar vindt het arbeidsbureau dat er in een andere richting wél iets voor je te vinden zou zijn - als je daar maar wat beter voor opgeleid zou zijn - dan kan je tot her- of omscholing verplicht worden. Wil je je uitkering blijven ontvangen, dan zal je die aangewezen scholing dus moeten aanvaarden Voor alle duidelijkheid het zomaar gaan volgen van een dagopleiding die niet is aangewezen maar die je zelf hebt gekozen, en toch tegelijk bijstand ontvangen, is vrijwel onmogelijk. Een uitkering aanvragen Het beste is om ongeveer drie weken voor de datum waarop je meent in aanmerking te komen voor een uitkering, een aanvraag in te dienen Is die datum dus 1 januari dan zoek je begin december contact met de sociale dienst. Je kunt opbellen of even langs gaan om een afspraak voor een gesprek te maken. Zorg ervoor dat je bij dat gesprek alle noodzakelijke papieren, zoals diploma, eventueel een trouwboekje, ziekenfondspapieren en dergelijke bij je hebt. Als je liever niet alleen gaat, kun je je ouders meenemen of een vertrouwensman of -vrouw. Je kan ook iemand van een organisatie voor werkende jongeren of van het maatschappelijke werk mee laten gaan. Alle gegevens Tijdens het gesprek met de ambtenaar van de sociale dienst worden alle gegevens genoteerd Het spreekt vanzelf dat je daarbij alles eerlijk opgeeft. Dingen die je 'vergeet', kunnen later je uitkering in gevaar brengen. Uiteraard wordt er met jouw gegevens uiterst zorgvuldig omgesprongen Je aanvraag wordt schriftelijk vastgelegd; gewoonlijk kun je een afschrift van de aanvraag mee naar huis nemen. In de dagen daarop worden de gegevens gecontroleerd en wordt de beslissing op je aanvraag voorbereid Kort samengevat Je bent van school gekomen of hebt je studie stopgezet of voltooid - Je stelt alles in het werk om aan werk te komen. Je hebt je (tijdig!) laten inschrijven bij het arbeidsbureau. - Je bent nog niet in vaste loondienst werkzaam geweest (zodat je geen recht hebt op een andere werkloosheidsuitkering). Als je 1 8 jaar of ouder bent, maar nog geen 21dan kom je in de regel op 1 januari van het jaar volgend op je laatste schooljaar in aanmerking voor een R.W.W.-uitkering Wat betreft de hoogte van de uitkering maakt het wel verschil of je wel of niet meer thuis woont. - Als je 21 jaar of ouder bent, dan krijg je een uitkering in aansluiting op de termijn die door het ministerie van Onderwijs en Weten schappen bij de studiefinanciering wordt gehanteerd Ook als je ouders je studie hebben betaald. Voor deze leeftijdscategorie maakt het geen verschil of je nog thuis of zelfstandig woont - Aanvragen voor een uitkering moeten ongeveer drie weken voor de datum van ingang bij de sociale dienst worden ingediend Binnen een maand hoor je of je bijstand krijgt, hoeveel en eventueel onder welke voorwaarden. Vakantiegeld wordt eens per jaar, in juni, uitbetaald Wil je meer weten over de bedragen die nu gelden, vraag dan naar het Half jaarlijks Overzicht van de Algemene Bijstandswet Ben je het niet eens over de hoogte van je uitkering of de afwijzing van je aanvraag, ga dan naar een Bureau voor Rechtshulp - Als je nog vragen hebt, stel die dan aan de afdeling op het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk in aanteg Stuwmeer pro«e4<<en Vanavond om half acht verzorgt beiaardier Gerard de Waardt een zomeravondconcert op de beiaard in de toren bij de Ned. Hervormde Kerk te Sint-Maartensdijk. Het concert duurt circa 1 uur. Diverse uit te voeren werken zijn door De Waardt zelf gearrangeerd. Vorige week vermeldden wij in deze rubriek reeds het programma. „i Landkaart van Suriname Suriname is een onafhankelijke republiek, gelegen in het noordelijk deel van Zuid-Amerika net boven de evenaar. Het grenst in het zuiden aan Brazilië, in het noorden aan de Atlantische Oceaan, in het westen aan Guyana (het voormalige Brits Guyana). t Het land heeft een oppervlakte van 1 63.820 km2; dat is bijna 5 maal die van Nederland. In de hoofdstad Paramaribo woont 27% van de totale bevolking van Suriname; daar is ook de regering gevestigd. Er is een universiteit met vier faculteiten (studierichtingen). Om de grote trek van plattelandsbewoners naar de hoofdstad af te remmen, wordt ge werkt aan uitvoering van plannen die moeten leiden tot verbetering van de levensomstandigheden in de 9 districten. Deze zijn enigszins te vergelijken met provincies. Geschiedenis In voorhistorische tijden werd Suriname uitsluitend door Indianen be woond. Omstreeks 1500 ontdekten de Spanjaarden als eerste blanken de noordkust van Zuid-Amerika. Het gerucht dat zich in Suriname het goudland El Dorado zou bevinden deed spoedig ook Engelsen, Neder landers en Fransen naar dit gebied trekken. Tot een definitieve vesti ging kwam het pas in 1 640 toen de Engelsen Suriname in bezit namen. Zij raakten het land in 1 667 weer kwijt aan de Zeeuwen onder leiding van Abraham Crijnssen, die een aantal door de Engelsen aangelegde plantages aantrof. De Nederlanders breidden de plantage-landbouw sterk uit, waarvoor zij eerst de Indianen als slavenarbeiders inschakelden. Deze bleken niet goed bestand tegen het harde slavenlot op de plantages en werden al spoedig door nieuwe arbeidskrachten vervangen: negerslaven uit Afri ka. In de 1 7e en 1 8e eeuw vervoerden Hollandse schepen bijna een half miljoen slaven, o.a. uit Guinee en Angola, naar het westelijk halfrond, waarvan het grootste deel naar Suriname. Soms 8000 slaven per jaar. Hun levensomstandigheden waren meestal erbarmelijk en zij werden beschouwd als bezit van de plantage-eigenaren. Veel slaven wisten de plantage te ontvluchten en trokken het oerwoud in om daar in vrijheid te kunnen teven. De bosnegers zijn hun nakomelingen. Nederland was het laatste Westeuropese land, dat de slavernij af schafte. Dat gebeurde op 1 juli 1863 in hetzelfde jaar waarin de slavernij in de Verenigde Staten van Amerika werd afgeschaft. De meeste vrij geworden slaven weigerden na de overgangsperiode van 10 jaar waarin zij voor hun verplichte arbeid op de plantages loon ontvingen, nog langer op de plantages te werken. De koloniale over heid ging daarom op zoek naar nieuwe arbeidskrachten, die zich met een arbeidsovereenkomst voor vijf jaar naar Suriname inscheepten. Zo kwamen van 1 873 af vooral veel Hindostanen en Javanen uit Azië naar Suriname. In de maand oktober vindt in de gemeenteraad de behandeling plaats van de gemeentebegroting voor 1985. Bij voorintekening kan een ieder tegen verlaagd tarief in het bezit worden gesteld van een exem plaar van de begrotingen van inkomsten en Uitgaven met memorie van toelichting (ƒ30,—) en een exemplaar van de aanbiedingsbrief (ƒ5,40). fndien u één of meerdere stukken wenst te ontvangen, dient u vóór 25 juli a s. het verschuldigde bedrag over te maken op gironummer 9296 t.n.v. de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk, onder vermelding van voorintekening begroting 1 985 en de exemplaren waarvoor u belang stelling hebt. Eventuele nadere informatie kunt u verkrijgen op de afdeling Interne Zaken van de gemeente-sekretarie, tel. 01 666-2955, tst. 239. - Het bereiden van voedsel boven een open vuur zoals dit vroeger ge woonte was, is de laatste jaren sterk toegenomen. Barbecuen', noemt men zo n feest waarbij de nostalgie hoogtij viert Bakapparaten in vete uitvoeringen, van gemetselde ovens tot blikken prullen op wankele pootjes, al dan niet omringd met tuinfakkels en dan maarbakken en braden. Maar pas op! Met de toename van het barbecuen-zijn ook de ongevallen helaas vele malen toegenomen. Vooral ongeduldige naturen die, als het vuur niet vlug genoeg naar hun zin wil branden om de zaak wat aan te zetten met brandbare vloeistof fen gaan smijten, zijn een gevaar voor zichzelf en voor anderen. Toch behoeft een barbecuefeest niet onveilig te zijn als men maar een aantal dingen goed in de gaten houdt en die veiligheid van de deelnemers zeker stelt. M De keuze van de barbecue: hij moet stabiel zijn een windscherm bezitten voorzien zijn van een vuurrooster De keuze van de brandstof: bij voorkeur houtskoolbriketjes aanmaakblokjes of -stroken De keuze van de opstelplaats: op een vlakke ondergrond uit de wind uit de buurt van licht ontvlambaar materiaal ZORG VOOR EEN BLUSMIDDEL BV EEN EMMER WATER OF EEN GEVULDE GIETER Tot slot nog enkele raadgevingen: Houd kinderen en honden ver van de barbecue Draag geen licht ontvlambare kleding Nooit zelf in het vuur blazen Werp nooit aanmaakblokjes in een reeds brandende barbecue, een steekvlam is het gevolg en Uw barbecuefeest een ramp Laat het vuur op een veilige plaats uitbranden Loop nooit met een brandende barbecue Pas op met scherp aangepunte grillpennen, deze kunnen steek wonden veroorzaken Uw brandweer wenst U een prettige vakantie en laat de rode haan niet kraaien in bos en heide L.T. Steenpoorte, brandweercommandant De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouder vinden plaats op maandag 1 6 juli 1 984 in het gefneentehuis te Sint-Maartensdijk Burgemeester E. Baerends en dé wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359 Aangezien de illegale omroepen, de z.g.n. piraten, binnen zeer kor te termijn door Justitie zonder pardon zullen worden aangepakt, is het ook voor het bekende en sinds bijna 10 jaar veel beluisterde station Radio Pinocchio, zaak dat zij de ether gaat verlaten. Een fanclub met ruim 1800 ingeschre ven leden en een goodwill bij vele andere inwoners in Tholen en ver daarbuiten, bewijst echter wel dat deze "piraat" zeker in een lokale radio-behoefte voorzag. De da mes Bos, Moeliker en Burgers hebben dan ook stappen onder nomen om te komen tot een lokale radio en t.v. in Tholen. Er werden vele besprekingen vooraf gevoerd met deskundige mensen, naar ad viezen geluisterd, en woensdag 4 juli werd in Meulvliet een infor matie-avond gehouden. Daarvoor had men de heer A.A. Tampoe- bolon uitgenodigd. Hij is de se cretaris-penningmeester van de Stichting Lokale Omroep Dinte- loord. Na een kort openingswoord van de heer Burgers, de man achter de illegale zender, vertelde de gastspreker van deze avond over de lokal.e radio in het alge meen. Hij zei blij te zijn dat men niet meteen eert oprichtingsavond had genoemd, want voor het zover is moeten nog de nodige stappen worden ondernomen. Hij vertelde wat inside-information over de omroep Dinteloord. Zo heeft men na het vormen van een initiatief groep eens bekeken, wat men als lokale omroep kan doen. Er werd een Stichtingsraad gevormd, om uiteindelijk over te kunnen gaan tot een officiële stichting. Belang rijk punt is namelijk dat men als stichtingsraad in het bezit dient te komen van een representativi- teitsverklaring. Een moeilijk woord, maar geweldig belangrijk. Eis van het lokale radiogebeuren is namelijk dat men een afspiege ling is van het maatschappelijke, culturele leven in een gemeen schap. De dames hadden in Tho len derhalve ook alle ±65 be staande verenigingen aangeschre ven, zowel op sport, cultureel, kerkelijk of ander maatschappe lijk gebied. Bijna 25 verenigingen hadden een afvaardiging ge stuurd, voor de organisatoren van deze informatie-avond dus een mooi resultaat. Lokale radio en t.v. gaat via de kabel. In veel van de woningen is een aansluiting aanwezig zodat men, wanneer de lokale radio en t.v. tot stand zou komen, op legale wijze naar Stichting Lokale Omroep Tholen (SLOTH) kan luisteren en even tueel kijken. Er kunnen naast de al bestaande uitzendingen van Burgers de vroegere Pinocchio dus, informatieve programma's komen van diverse verenigingen, muziekprogramma's interviews, kinderprogramma's en als er be langstelling is ook van kerkelijke instanties, zoals kerkdiensten of zanguitvoeringen. De mogelijk heden zijn legio en het team dat dit initiatief startte ziet ook voor Tholen kans een aantrekkelijke omroep op te bouwen. Uiteraard zal men met beperkte uitzendin gen beginnen. Dat wil zeggen in tijd, en in lokatie. De heer Burgers zei namelijk dat men eerst proef- uitzendingen wil maken in de stad Tholen, uitbreiding naar de rest van het eiland blijft mogelijk. Er wordt per gemeente slechts één machtiging gegeven en de zend vergunning is voorlopig gesteld op 12 maanden. De lokale radio krijgt geen subsidie van welke in stantie dan ook, verder moet men reclame vermijden, en men heeft een zg. paraplu-functie. Dat wil zeggen dat men aanvragers van zendtijd, vanuit welke richting dan ook, ter wille moet zijn. Belangrijkste is op dit morgent: de aanwezigen van de verenigingen moeten hun achterban raadple gen of z(j bij de lokale radio en t.v. betrokken willen worden (op dinsdag 10 juli waren er reeds 27 positieve reacties waaronder grote verenigingen), daarna wordt een vergadering gehouden (30 augus tus) waarop een officiële stich tingsraad gevormd wordt) en deze raad gaat naar burgemeester en wethouders voor de z.g. represen- tativiteitsverklaring. Met deze verklaring moet men naar de mi nister van W.V.C. Verder moeten de normale stappen voor een stichting (notaris-statuten-huis houdelijk reglement) genomen worden. De Casema, de beheer der van het kabelnet op Tholen, staat welwillend achter het initia tief. De aanmeldingsformulieren voor de aansluiting bij de SLOTH zijn verkrijgbaar bij Kon. Juliana- straat 45 en 47. Voor verdere in formatie volgt via de laatste uit zending van Pinocchio op zondag 15 juli tussen 11.30 en 14.30. Het zal na 10 jaar vreemd zijn niet meer van "Pinocchio" te spreken, doch de lokale radio krijgt bij zonder veel aandacht van de be trokkenen en zij willen daar graag mee verder gaan. Dat men in een gemeente als Dinteloord met 5000 inwoners nu per week 25 uur ra dio heeft en 1 uur t.v. per maand, is een stimulans voor de mede werkers hun schouders onder dit project te zetten. De verenigingen en andere instanties kunnen hun steentje bijdragen, maar vooral wordt met spanning gewacht op de goedkeuring van de bestuur ders van de gemeente Tholen. De vergadering van 30 augustus wordt eveneens in Meulvliet ge houden en begint om 20.00 uur. Na afloop van de informatie avond, dankte de heer Burgers de spreker voor zijn duidelijke uitleg, en het beantwoorden van de vra gen welke werden gesteld door de aanwezigen. Advertentie I.M. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Aan de Zeeuwse muziekschool in Tholen zijn voor de muziekexa- mens geslaagd: Orgel A: Mattie Bout, Johan Geuze en Wouter Scherpenisse uit Tholen, Chris Bruijnzeel uit Sint Annaland en Maurits van de Maarl uit Sint Maartensdijk Orgel B: Hans Quist uit Sint An naland Orgel C: .Lianne Verhage uit Tholen en Ab Scherpenisse uit Sint Maartensdijk Piano C: Martin Fondse uit Tholen Accordeon A: Arnold Verjaal uit Sint Maartensdijk Klarinet A: Jo van Gink. Tholen Klarinet B: Jacco Gunter, Anja Krijger, Cees Maartense en Ton- ny Visser uit Tholen Dwarsfluit C: Martin Fondse, Tholen Aan de Rijks Middelbare Agrari sche school in Goes slaagden voor het eindexamen: Akkerbouw: A.L. Aarnoudse, Oud Vossemeer en J.P. Kloet, St, Maartensdijk Akkerbouw en fruitteelt: C. Hoek, St. Maartensdijk Aan de Pedagogische Academie in Middelburg slaagden voor de applicatie cursus volledig bevoegd onderwijzer: Tholen: M.J. Hage en C.L.M. v.d. Merbel-v.d. Hoek. St. Maartensdijk: D.T- Nie- mantsverdriet Yvonne van der Enden uit Tholen is aan de streekschool West-Bra bant geslaagd voor het eindexa men hoofd-verkoopmedewerk- ster. G. Noorthoek uit Sint Philipsland is aan de Middelbare Technische school avondstudie) in Rotterdam geslaagd voor het eindexamen Bouwkunde Aan de Chr. Mavo in Tholen be- - haalden hun diploma: Stavenisse: Ant v.d. Bergh, Jan van Oeveren Oud Vossemeer: Marleen Aar- noudse, Trudy Polderman Tholen: Marga Oostdijk Scherpenisse: Willeke van Steenis In Breda slaagde Louis Goorden uit Tholen voor het examen H.T.S. afd. Electrotechniek. Aan het Moller Lyceum te Bergen op Zoom slaagden - daarvan be reikte ons eerst heden bericht: Gymnasium B: Gabi Vroegop - Sint Annaland, Eduard Jan van de Broek - Sint Maartensdijk. Diana van Gorsel - Sint Maar tensdijk. Gymnasium A: André Verwijs - Sint Philipsland. Atheneum A: Fred Hommel - Oud-Vossemeer. Havo: Petra de Boer, Rianne Guiljan, Ria van 't Hof, Hans en Leo Quist van Sint Annaland. Christiaan Nieuwenhuijzen en Anita Wielaard te Stavenisse. THOLEN wo 25 juli toeristenmarkt. Markt, 14-20 u. POORTVLIET za 14 juli 5e ronde van Poortvliet, Deestraat, 15 u. SINT MAARTENSDIJK t/m 14 juli kermis. Haven za 21 juli wielerronde, Sportlaan, 12 u. SCHERPENISSE za 14 jvli braderie SINT ANNALAND wo 18 juli toeristenmarkt, 14 tot 22 u. BRUINISSE 19, 20 en 21 juli visserijdagen do 26 juli ronde van Bru Youth for Christ Bergen op Zoom organiseert voor de vijfde keer in successie een zomerkoffiebar. In de week van 17 t/m 22 juli zal op Plein XIII (achter het postkan toor) de bekende witte tent staan. Gospelgroepen als de Daniel H.- band en Light Stream zullen hun muziek live ten gehore brengen. Iedereen van acht tot tachtig is welkom, met name de jeugd, 's Middags wordt er in de binnen stad behalve aan muziek ook aan straattoneel gedaan. De actie wordt zondagmiddag afgesloten met een openluchtdienst in de tent. De koffiebar is iedere avond open van half acht tot midder nacht. za 28 juli voetbalwedstrijd Feije- noord-streekelftal BERGEN OP ZOOM tot 23 juli tentoonstelling Bra bantse schorren, Markiezenhof t/m 19 aug. exp. Ben van Rooy, Etcetera, di t/m zo 13.30 - 17 u. film+ +film+ +film+ ROXY 1: Indiana Jones And The Temple Of Doom prem. 12 jr. do 14, 19& 21.30 u.vr. 14, 19 21.30 u./.a 14, 19 21.30 u.zo 14, 16.30, 19&21.30U. ma 14, 19 21.30 u. di 14. 19 21.30 u. wo 14, 19 21.30 u. ROXY 2: De Koning En De Kraai a.l. dag. 14 u. Monty Python And The Holy Grail dag. 20 u. CINEMACTUEEL 1: Risky Bu siness a.l. dag. 20.30 u. vr za 19 21.30 v. zo 14, 16.30. 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Le Margi nal 12 jrdag. 20.30 u. vr& za 19 21.30 u.zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Stripes 2e w. 12 jr dag. 20.30 u. vr za 19 21.30 u.zo 14. 16.30, 19 21.30 u. overweging Bij uitgeverij Stark te Texel vér- scheen een boekje met als titel "achtergronden van abortus pro- vocatus", hetwelk ik graag wil aanbevelen, gezien de Bijbelse benadering van dit probleem en dit kwaad. Duidelijk zet de schrij ver, terzake kundig op dit vlak, uiteen hoe de Schrift over deze zaak denkt, terwijl het boekje, zij het in kort bestek (het telt 38 pa gina's) een grote hoeveelheid fei- ten en informatie geeft bv. over de methoden van abortus, die toege past worden; wanneer ik dat lees vind ik het nog eens des te meer afschuwelijk dat mensen om wat voor reden dan ook (de schrijver geeft 8 redenen voor abortus, met daarbij zijn visie hierop) tot deze moordpraktijk overgaan. Duide lijk zet hij ook uiteen waar hulp gezocht kan worden in noodge vallen. Het is duidelijk dat we in een nachristelijke tijd leven en de toestanden van onchristelijke "beschavingen" terugkeren als t.t.v. Rome en Griekenland. Het boekje geeft veel informatie, doet dat helder en duidelijk, maar ook principieel verantwoord. De schrijver denkt aan leerlingen, die een scriptie willen maken, die zo in het kort een overzicht hebben; het boekje is niet te duur nl. ƒ4,95. Ik wil voor de belangheb benden dit boekje graag aanbe velen. evenals de andere boeken van de heer B.J. Zijl. vanwege de bovengenoemde positieve zaken, die ik hierin ontmoet. Ds. Tj. de Jong Poortvliet o) overdenking We ontvingen van uitgeverij Stark-Texel een exemplaar van: Het Gezin, door B.J. Zijl. Als on dertitel gaf de schrijver mee: hu welijk en gezin in bijbels perspek- tief. We mogen ons gélukkig prij zen met uitgaven als deze. Lattg» zahïerhand is het ook In reforma torische kringen doorgedrongen, dat de zaken rondom huwelijk en gezin geen zaken zijn, die in de taboesfeer thuishoren. Als we om ons heen zien. zijn zulke uitgaven misschien al weer te laat geko men. De doelstelling van de schrijver is: enerzijds een leidraad te geven aan jongeren, die nog voor het huwelijk staan, anderzijds heeft het ten doel aan gehuwden een aanzet te geveri tot bezinning op het huwelijk (blz. 14), Het huwe* lijk. ons huwelijk, behoort over eenkomst te vertonen met het geestelijk huwelijk van Christus met Zijn Bruidskerk. Vanuit Gods Woord dienen we als ouders, on derwijzend personeel en ambts dragers onze verantwoordelijk heid in deze te kennen en erover te spreken. Dat Gods Woord het uitgangspunt is blijkt duidelijk uit de eerste hoofdstukken: het hu welijk in het O.T. en het huwelijk in het N,T. en wat de bijbel verder zegt over; huwelijk ert bruiloft en gezin ert opvoeding, In hfst. 6 besteed de schrijver aandacht aan huwelijk en gezin door de eeuwen heen. om in het volgende hfst. onze aandacht te vragen voor het Christelijk huwe lijk. Het huwelijk is eerst een christelijk huwelijk als men als man en vrouw iets kent van de verhouding van Christus tot zijn Kerk (blz. 113). In dit hfst. worden ook besproken echtscheiding en een tweede huwelijk al of niet be vestigd in dé kerk. Een zaak, die al meer en meer verschijnt op de tfgenda van menige kerkeraads- vergadering. Deze zaken gaan ook onze deuren niet voorbij. In hfst. 8 gaat het over de voorbereiding op het huwelijk. Dit is een van de ta ken in de opvoeding. Hoe hebben we te handelen met onze kinderen over verkering, verloving'en hu welijkssluiting. Dat op grond van de bijbel het huwelijk de enige aanvaardbare samenlevingsvorm is behoeft geen betoog. Samen wonen of andere alternatieve sa menlevingsvormen vinden geen grond in Gods Woord, maar in de mens zelf, Ze zijn het gevolg van onze "ik" cultuur (blz. 205) waar in we terecht zijn gekomen. De emancipatie van de vrouw en de feministische 'theologie' liggen hieraan ten grondslag. Hierin openbaart zich de aloude geest van de tegen God rebellerende mens, die vanaf het paradijs zich steeds weer opnieuw en in ver schillende gedaanten verzet tegen alles wat met God en godsdienst te maken heeft. Ook bespreekt Zijl op een eerlijke wijze de zaken die diet gezinsvor ming en sexualiteit te maken heb ben. Sexuele opvoeding is voluit bijbels. De kinderen dienen deze dingen van de ouders te horen en niet op de straat. Sexuele opvoe ding is ook meer dan onze kinde ren vertellen, dat "kinderen van de Heere" komen. Als het daarbij blijft, misbruiken wij Gods naam om ons- op een vrome wijze te ontheffen van onze ouderlijke plicht (blz. 192). Onze waardering nogmaals voor deze uitgave, ook voor het feit. dat de schrijver oog had voor kinder loze echtparen en deze problema tiek in een apart hoofdstuk bes- preeks samen met eventuele adoptie. Veel (214 blz) wordt ons geboden en dat voor de prijs van slechts ƒ23.50. De vele teksten, die geciteerd zijn hadden volle digheidshalve apart achterin ver meld mogen worden om een to taal overzicht te hebben. Dat neemt niet weg, dat we van harte mogen zeggen: koop en lees. Ds. H. Verheul - Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5