Kandidaat J.Beens (Genemuiden) naar Geref. Gem. Scherpenisse 1 I _L BOUMAN POTTER Te snel en te veel Lokale omroep De korte aanval Zaterdag braderie in Scherpenisse Donderdag 12 juli 1984 40e Jaargang no. 35 Projecten in 3e wereld rechtstreeks geholpen Het idee van de leerlingen en leraren van de lts in Sint Maartensdijk om iets voor de derde wereld te doen, heeft ertoe geleid dat er voor Simavi een bedrag is ingezameld van 6000 gulden. De vertegenwoordigster van Simavi in West Nederland Dorethee Defares kreeg het bedrag symbolisch overhandigd door de drie scholieren die met het collecteren de hoogste bedragen bij elkaar brachten. Rolstoelen Motenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Sprakeloos ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Het honderdste beroep was raak Als het volgens wens verloopt, zal de Gereformeerde Gemeente van Scherpenisse over enige tijd niet alleen een nieuw kerkgebouw in gebruik kunnen nemen, maar kan ook een eigen predikant worden bevestigd. Vrijdag kwam voor de kerkelijke gemeente van het kleinste dorp uit de regio het verheugende bericht dat 47-jarig kandidaat Beens uit Genemuiden het door de kerkeraad op hem uitgebrachte beroep had aanvaard. Pastorie OiZE WEEK Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Dat is 'in', zoals elke nieuwe ont wikkeling vrijwel onmiddellijk een met name flinke jeugdige aanhang krijgt. Dat was het geval als het ging om etherpiraten. Iets doen wat tegen de wet of het gezag indruist, zonder dat daartoe direct opzet in het spel is, krijgt onmid dellijk aanhang. Dat is zelfs zo met een nieuwe politieke partij, die dan met name via jeugdige kiezers even snel stijgt als een ster aan het firmament. Maar vaak ook even snel als zo'n hemelster verschiet. Onder piraten in den lande was ook menige goede. De Thoolse aanhang bevestigt dit ook van Pinocchio, al moet dat voor behoud van het 'Nieuwe en Ver- l?odene' niet worden onderschat. Piraten behoeven niet meer via de gevestigde orde te verdwijnen, maar zijn daartoe via nieuwe wetgeving als het ware gedoemd. Om als het kan op veel gezonder basis legaal terug te keren. Ook dit ziet men allerwege, want de lokale omroep is in. Zoals eens 'Zeeuws Plat' nogal furore maakte, maar of dat nu op de keper beschouwd zulke hoogstaande cultuur bleek te zijn, moet twijfelachtig worden genoemd. Er was teveel kaf onder het koren, ook onder het goede Zeeuwse koren. De commercie spreekt schier overal een woordje mee. Lokale omroep is echter 'in'. Daarvoor moet de kop niet in het zand. Er was dezer dagen een eerste Thoolse bijeenkomst. Va kanties en andere beslommerin gen maakten het ons als overigens wel geïnteresseerde niet mogelijk daarbij tegenwoordig te zijn. Maar het serieus verslag wijst op doordachtheid. Er was trouwens ook goede voorlichting van elders. Hoewel Zeeuwse staten in meer derheid niet enthousiast blijken te zijn moet goede opzet en goede aanpak niet bij het vuile goed worden gedeponeerd. De eerste Thoolse aanzet lijkt wel overwo gen. Dat is van uitermate groot belang. Want evenals vele piraten, sneuvelden er inmiddels ook al onoordeelkundig opgezette lokale omroepen. Met een proef voor Tholen-stad behoeft een lokale omroep Tholen en Sint Philips- land niet al bij voorbaat kansloos te zijn. Al is een Dinteloords voorbeeld nog geen motief voor elk ander initiatief. Het verslag in dit nummer toont echter bij gega digden vooralsnog de gewenste zorgvuldigheid. Dat is in belang rijke mate nodig. Vooral om niet bij voorbaat bepaalde categorieën uit die samenleving af te stoten. Zien we lokale radio-omroep nog wel ergens een keer als een haal bare zaak, veel minder fiducie hebben we in een lokale t.v. voor een te klein gebied. In dit kader zijn al heel wat fouten gemaakt. Te veel wordt vergeten, dat ook het hedendaags publiek mondig is. Er zijn in den lande lokale t.v.- uitzendingen geweest, waar de rommeligheid verre de nostalgie overtrof. T.v.-presentatie vergt professionalisme. Die kunnen er ook best op Tholen schuilen. Maar uiterste zorgvuldigheid is bij de lokale radio-omroep, laat staan bij de lokale t.v. nodig. Dringend nodig zelfs. De eerste impressie is, dat onvoorzichtigheid de huidige Thoolse initiatiefneemsters en -nemers vooralsnog niet mag worden verweten. Die uitermate zorgvuldigheid zal ook gevergd worden van een vergunning-ver strekker. Het kan best een spreuk geweest zijn van de wijze Salomo, maar zeker is in elk geval dat een mens nooit oud genoeg is om te leren. Leren kan men zelfs op een wa terschapsvergadering. Al eens ge hoord van de lange en de korte aanval? Mogelijk als men militai re dienstplicht vervulde of mis schien zelfs beroepsrrtilitair is ge weest. Als het over aanval gaat denkt het merendeel van de lezers toch waarschijnlijk aan oorlogs voering, dan wel aan voetbalsport, al lijken die twee zaken in de praktijk niet zo'n bijzonder groot verschil meer op te leveren, sinds het geld, dus de macht, ook bij het voetbal zijn intree deed. Er is echter evengoed een aanval van het water. Men kan geen Zeeuw zijn om dit niet te weten. Tussen Leerlingen lts goed voor 6000 gulden Simavi verleent directe mediscne stevn aan projecten in de derde wereld. Dit wil zeggen dat de hulp zo snel mogelijk en rechtstreeks, dus zonder tussenkomst van bij voorbeeld overheden, wordt ge geven. De hulpverlening is gericht op hen die geheel of gedeeltelijk van een goede gezondheidszorg verstoken zijn. De mensen op het platteland en in de krottenwijken krijgen daarom de meeste aan dacht. Simavi zendt geen mensen uit. de hulpverlening is erop ge richt hen in staat te stellen zichzelf te helpen. Aanvankelijk zou men met het bijeengebrachte geld alleen een project in Nigeria helpen met de aanschaf van drie persoonlijke rolstoelen. Het bedrag dat de Burg. Bouwenseschool verzamel de viel echter zo mee, dat er ook nog een ziekenhuis in Zaire met eenvoudige tandheelkundige ap paratuur geholpen kon worden. Het regio-hoofd van Simavi voor Tholen en Sint Philipsland mevr. A. Boxhoorn toonde zich opgeto gen over de door de lts op touw gezette actie. "Het is prachtig dat in een tijdsbestek van twee weken zo'n mooi bedrag is bereikt. Niet alleen de leerlingen verdienen een pluim. Het geld komt uit de por- november en maart zijn stormen aan de kust even berucht als ge vreesd. Laat staan wat in 1953 ge beurde. Van die februarimaand zijn de Oosterscheldewerken het gevolg. Die werken hebben al ja renlang extra publiciteit gekregen en staan, zoals maandagmiddag dijkgraaf I.C. Hage van het Thoolse waterschap verwoordde, weer sterk in de belangstelling. Vooral financieel in de belang stelling, want technisch is die reus al een heel eind geklaard. Maar wel ten koste van 8 miljard gul den. Dat zijn nullen om te duize len. De Thoolse dijkgraaf vond het overigens van weinig nut om op dit moment politiek nog te blijven nakaarten, wat gevolg was van eens genomen beslissingen: de geperforeerde dam. Kijk liever wat er straks moet gebeuren, il lustreerde de heer hage. Hij bleek daarbij wel volop respect te heb ben en daarin kunnen we mee gaan. met de studie die wordt ge pleegd over de situatie na gereed komen van de stormvloedkering. Dat zal in 1986 het geval zijn. Wat is dan met 8 miljard gulden een optimaal gebruik. Het gaat toch immers met alles (schelpdieren) er op en (milieu)beheer (milieu)er aan, om de primaire functie die doorlaat-afsluiting te gebruiken als een middel om het achterlig gend gebied tegen overstroming te beschermen. De studiehoofden zijn het er nog niet over eens wat het meest gunstige peil is voor sluiting van de Oosterschelde-gi- gant. Toen kwam voor ons op die waterschapsvergadering en mo gelijk nu ook voor u de lering. De afsluiting wordt namelijk mede bepaald door de bestaande glooiing-constructies. Leken zoals wij, misschien ook u, gaan er van uit. dat hoe eerder bij storm en springtij zo'n perforatie wordt ge sloten, hoe beter. Dat nu is echter zonder meer niet juist hebben ook wij sinds maandagmiddag in het Holland Huis geleerd. Dan im-/ mers ontstaat een te lange periode van eenzelfde waterpeil en juist dat kan onder stormachtige situa ties ernstige schade berokkenen aan de lager gelegen en daarom overwegend zwakkere steenglooi ingen. Het was niet maar een loze kreet. Het werd gemotiveerd. Deskundigen immers - en dan begrijpt een leek het ook - verze kerden dat de golfaanval zich dan gedurende vele uren zou concen treren op dat deel van een glooi ing, die daar niet tegen bestand is. De glooiingen in het Oosterschel- debekken zijn berekend op een eb- en vloedsituatie waarbij door de wisselende waterstand eenzelf de strook van een glooiing slechts gedurende korte tijd wordt aan gevallen. Juist het nagaan hoe lang een bepaald deel van een glooiing een geconcentreerde golfaanval kan doorstaan, is doorslaggevend voor de veilig heid. Daaromtrent worden thans proeven genomen in het water loopkundig laboratorium "De Voorst" in de Noord-Oostpolder. Dat zal wel een zusje zijn van het beroemde laboratorium in Delft. De uitkomsten daarvan zijn nog niet bekend, vulde dijkgraaf Hage maandagmiddag aan in de alge mene vergadering van het Water schap. Hij was er, wij ook, van overtuigd dat dit onderzoek een waardevolle bijdrage zal leveren aan het bepalen van de beheers- strategie van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Waarom zouden buitenstaanders daaraan twijfelen. Die weten in elk geval, dat de korte aanval op menig an der terrein dan bij stormgetij het meeste resultaat kan opleveren. Zoals in het begin gesteld: een mens is nooit oud genoeg om nog wat te kunnen leren. WONINGINRICHTING ~j 6— I 1 Advertentie LM. De drie leerlingen van de lts die het meeste geld voor Simavi inzamelden v.l.n.r. Leendert Kegge uit Tholen, Jaap van Haaften uit- Stavenisse en Bert Uyl uit Tholen, overhandigen mevr. Dorethee Defares van Simavi symbolisch een bedrag van zesduizend gulden. temonnee van de Thoolse bevol king, die Simavi hiermee al voor de tweede keer gesteund heeft. Het is jammer dat we voor Sint Philipsland nog geen contactper- i soon gevonden hebben, die de or ganisatie voor een Simavi-collecte op zich wil nemen. Wanneer we Sint Philipsland er ook bij had den, zou er een nog groter bedrag bij elkaar zijn gebracht", zei mevr. Boxhoorn. Simavi promotor Dorethee Defa res was merkbaar getroffen door het mooie bedrag. 'Tk ben er sprakeloos van. We hebben het hier zo goed, terwijl de mensen in de derde wereld zoveel moeten missen. Allemaal heel hartelijk dank". Tot slot overhandigde dhr. J. Goossens, leraar Engels aan de Burg. Bouwenseschool, de "beste" col bctanten een cadeau namens de school, waarna alle leerlingen een kaart met pen kregen als be wijs voor het goede werk verricht voor Simavi. w Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. De Deltaweekwedstrijden zorgden vorige week dinsdag voor een aantrekkelijk gezicht in en rond de haven van Sint A nnalatid. Vrijwel onafgebroken kwamen de zowel grote als kleine pleziervaartuigen de haven binnen. Watersportvereniging Sint Annaland was één van de negen organisatoren van het Deltaweekgebeuren. Kandidaat Beens is op latere leef tijd in Rotterdam theologie gaan studeren en kwam dit voorjaar beroepbaar, wat reeds aanleiding gaf tot verschillende aan hem ge richte nodigingen van kerkelijke gemeenten, o.a. die van de Geref. Gemeente te Sint Annaland. De keus is op Scherpenisse gevallen, dat sinds 1948 vakant werd, toen ds Visser, die ook de gemeente te Poortvliet diende, kwam te over lijden. Sinds die tijd werd elk jaar een paar keer een predikant be roepen, maar niemand had daar op tot dusver positief gereageerd. Met het honderdste beroep was het raak. Het echtpaar Beens heeft acht kinderen, waarvan de oudste voornemens is binnenkort in het huwelijk te treden en de jongste vijfjaar oud is. Dinsdag bracht het echtpaar Beens een bezoek aan Scherpe nisse voor nadere kennismaking met de kerkeraad en gemeente. De verwachting bij de kerkeraad leeft, dat bevestiging en intrede begin september mogelijk zou kunnen zijn. Dat de Geref. Gemeente ook over een eigen pastorie de beschikking heeft, is na die vele vakante jaren mogelijk minder algemeen be kend. Het is het perceel aan de Langeweg, waarin het hoofd van de bijzondere school en zijn gezin, de familie Van Steenis woont. Daardoor kon de pastorie in goe de doen blijven en leverde het de kerkelijke gemeente ook nog wat op. Er zal dezer dagerï'ook nader overleg plaatsvinden met de fa milie Van Steenis. Voor deze ker kelijke gemeente In elk geval een verheugend bericht, terwijl de nieuwbouw van de kerk gestaag Vordert. De korte aanval van de Oos terschelde De porseleinkast van lokale omroep Haast geboden met nieuwe gemalen in Sint Philipsland en Poortvliet Honderdste beroep van Geref. Gemeente Scherpenisse raak 65-Jarig bruidspaar in Tholen gefeliciteerd LTS goed voor 6000 Simavi- guldens Schillenboerproject op zij spoor Forse passagiersdaling B.B.A. Gouden Flitsen Jan Overeenkam... op Scher penisse barricaden Informatieavond rond lokale omroep t.v. Zaterdag braderie in Scherpe nisse Thoolse inbreng in ronde van Oud-Vossemeer Woensdag toeristenmarkt Sint Annaland Zaterdag ronde van Poortvliet De bouwvakkers trekken er op uit. ZELFS ALS DE VROUWEN UIT GLAS WAREN, ZOUDEN ZE NOG ON DOORZICHTIG ZIJN (RUSSISCH SPREEK WOORD). TEGENWOORDIG SPRE KEN WE VAN DUBBELE BEGUAZING. Dit nummer bestaat uit 14 pa gina's. Zaterdag organiseert midden standsvereniging "Samen Sterk" de jaarlijkse braderie. Op de Spuidam, Hoge Markt, Kerk straat en Langeweg is de midden stand en het verenigingsleven present met talrijke koopjes en infostands. Het zijn er in totaal 42. Om twee uur is de opening, maar als het goed weer is komen de be zoekers toch eerder naar het bra derieterrein, zo is de ervaring. Rond tien uur afbreken en oprui men. zodat het zaterdag een lange dag wordt voor de deelnemers. Er zijn twee attracties: poppen kast/theater "Robhetty" uit Steenbergen is present en een draaiorgel tekent voor het muzi kaal vertier in de braderiestraten. Op 6 juli hield de politie van de groep Tholen een kleine snel heidscontrole op enkele punten in de gemeente. Daarbij werd in de Poortvlietse Stoofstraat een over treder bekeurd. Aan de Ten An- kerweg in Tholen 5 met een max- imbm van 83 km per uur. Aan de Provinciale weg te Scherpenisse werden 3 overtreders geboekt, waarvan de hoogste snelheid op 115 km. per uur lagen dat is op die verbinding 35 te veel. Bij die con trole aan de Ten Ankerweg werd voor rijden door rood licht de bromfietser P B. uit Tholen be keurd en H.. eveneens uit Tholen werd op kenteken bekeurd, toen ook hij door het rode verkeerslicht reed. Aan het Stenen Kruis kreeg een motorrijder zonder kenteken eveneens een bekeuring. Voor het rijden onder invloed onderging P. de E. uit Oud-Vossemeer een blaas- en bloedproef, waarna rij verbod voor 8 uur volgde. Dat viel ook W.J.W.B. uit Steenbergen, M.J.K. uit Sint Annaland en C.G, uit Nurriiinsdorp ten deel,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1