Depots klein chemisch afval Inrichting veerpleinen Vissershaven Vlïssingen Ziekenhuiszorg Rode Kruis Collecte Donderdag 28 juni 1984 Schouwen-Duive- land Kapelle Goes EENDRACHTBODE Borsele Middelburg Vlissingen Terneuzen Vorige week is bij de provincie gepresenteerd een meerjaren programma voor de bodemsanering; het programma beslaat de jaren 1 985-1 987 en voor 1 985 zijn dertig terreinen opge voerd waar verontreinigingen zijn geconstateerd en waar nu nader onderzoek, saneringsonderzoek dan wel sanering moet worden uitgevoerd. Urgentie Onderzoeken Eerste vijf COMMISSIES Financiering inzage STEMMEN VAN LEZERS Gevaarlijke bocht Poortvliet PAK EVEN UW ZAKBOEKJE 200 arbeidsplaatsen 4^ ABDIJ Ophalen klein chemisch afval in Middelburg. Verspreid over de provincie zijn er verzamelpunten voor klein che misch afval. Het is namelijk beter dit afval niet met de wekelijkse huisvuilzakken naar de vuilstort plaatsen af te laten voeren. Onder de verzamelnaam klein chemisch afval is een hele serie milieu-schadelijke stoffen ge vangen. Het gaat om accu's en accuzuur, batterijen met kwik, nikkel of cadmium, benzine en minerale olie, zoals motor- en systeemolie, filmafval, fixeer, ontwikkelaar, latex, cosmetica, geneesmiddelen, kwikthermo meters, verf, oplosmiddelen, chemisch toiletafval, koper houdend afval, spuitbussen enz. Een deel van deze stoffen ver dwijnt nu vaak via de riolering of via de huisvuilzak en op die ma nier worden het water en de grond verontreinigd. Per huis gezin gaat het weliswaar om kleine hoeveelheden, maar al les bij elkaar tikt het toch be hoorlijk aan. Om die vervuiling tegen te gaan zijn er de gemeentelijke inzamel punten, die met een provinciale bijdrage financieel worden ge steund. Depots zij er inmiddels voor: Reinigingsdienst, garage aan de Hoosjesweg in Serooskerke; de garage is op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur geopend: de dienst is verder telefonisch te bestéllen: 011 10-4237. Gemeentelijk opslagterrein. Dijk- welseweg 1 a; vrijdags van 16.00-16.30 uur. Gemeentereiniging, Gendeloose- pad; opening na telefonische melding: 01 100-21 21.2. Voor de verbetering van de Vissershaven in Vlissingen willen gedepu teerde staten vier ton uit het provinciale monumentenfonds beschik baar stellen en ƒ30.000,— uit het fonds bijzondere voorzieningen. Voor het bedrag van vier ton is een voorstel aan provinciale staten gedaan. De gemeente Vlissingen heeft de kosten van de renovatie geraamd op 5,2 miljoen, maar inmiddels kwam de laagste inschrijver met een bedrag dat negen ton lager ligt. Er zijn al bijdra gen toegezegd van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, van economische zaken en van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Voor Vlissingen blijft een bedrag van een dikke miljoen gulden uit eigen zak te betalen. De renovatie bestaat uit het herstellen van de kaden, waarbij de damwand, de kademuur en de glooiing in de huidige vorm gehandhaafd worden. Gs schrijven in het statenvoorstel grote waarde te hechten aan het herstel van de Vissershaven; de recreatie is ermee gediend, evenals de stadsvernieuwing. De binnenstad van Vlissingen, waarvoor de Vissershaven toch meebepalend is, zal er zeker door opknappen. UP W* M M Èf"'A Provinciale staten beslissen 14 september over de subsidie uit het Monumentenfonds. De bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen is positief beoordeeld door de statencommissie voor economische za ken; de financiële commissie moet zich bij het ter perse gaan van deze rubriek nog uitspreken. Gedeputeerde staten nemen de uiteinde lijke beslissing over de maximaal 30.000, m IEUWS Firma Martens en Zn., Stoofweg 25-27, 's-Heerenhoek; iedere tweede zaterdag van de maand van 10.00-1 2. 00 uur. Reinigingsdienst, Oude Veerse- weg; werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur. In Middelburg wordt tot half juli een proef gehouden met het ophalen van klein che misch afval in de Griffioen en de Stromenwijk- 't Zand; de ophaal dienst werkt op telefonische af roep: 01180-27751. Hoewel de proef is beperkt tot de twee wij ken, kunnen bewoners van ande re wijken ook een (telefonisch) beroep doen op de ophaaldienst. Reinigingsdienst, Edisonweg 9-11; werkdagen van 7.30-1 2.00 uur en van 1 3-1 6.30 Remise, Industrieweg 3; werkda gen tussen 8.00 en 16.30 uur. Net als het depot op Schouwen- Duiveland heeft het Terneuzense inzamelpunt een regionale func tie. Plannen voor depots worden op het ogenblik uitgewerkt in de ge meenten Sluis, Oostburg, Honte- nisse, Sas van Gent, Tholen, Sint-Philipsland, Wissenkerke en Domburg. Programma bodemsanering De volgorde van de projecten is bepaald door de mate van veron treiniging, het gebruik van de grond, de ligging van het terrein en de kans op verspreiding van de vervuiling. Bij het gebruik van de grond moet worden gedacht aan woningbouw, volkstuin enz. Zulk gebruik noopt vlugger tot maat regelen dan wanneer het gaat om een braakliggend terrein buiten de bebouwde kom, waar normaal gesproken geen mensen komen. In het ontwerp-programma zijn uitgesloten de oriënterende on derzoeken naar bodemverontrei niging. Dit zijn de eerste onder zoeken die moeten uitwijzen of een terrein verontreinigd is. Voor deze categorie is een apart budget beschikbaar en daarom hoeft zij niet in het programma te worden opgenomen. In het bodemsaneringsprogram ma is daarom alleen sprake van nader en saneringsonderzoek en van sanering. Nader onderzoek volgt op het oriënterende onder zoek en moet gegevens aan het licht brengen over de gevolgen van de verontreiniging voor het milieu. Soms is het nodig daarna een saneringsonderzoek in te stellen, wat wil zeggen dat wordt bekeken of en hoe de verontreini ging ongedaan kan worden ge maakt en welke kosten daaraan zijn verbonden. Soms kan saneringsonderzoek achterwege blijven, terwijl in an dere gevallen juist nog een nader (aanvullend) onderzoek aan het saneringsonderzoek voorafgaat. Onder sanering moet worden verstaan het opheffen of terug dringen van de verontreiniging of Terrein Vitrite Middelburg. de gevolgen daarvan tot een aan vaardbaar niveau, aldus het ont- werp-meerjarenprogramma. Als het echter om geringe verontrei niging gaat met een minimale be lasting van het milieu en geen gevaar voor de gezondheid dan wordt soms van sanering afge zien. Het oriënterend en even tueel het nader onderzoek moeten daarover uitsluitsel geven. Het programma voor 1985 be staat, zoals gezegd, uit een dertig tal terreinen. De eerste vijf zijn: saneringsonderzoek op het terrein van de voormalige gas fabriek in Hansweert; saneringsonderzoek en sane ring van de grondwaterveront reiniging op het terrein van De Schrijver in Kapellebrug; saneringsonderzoek en sane ring van het terrein van Vitrite in de binnenstad van Middel burg; sanering van het terrein van de voormalige gasfabriek in Yer- seke; sanering van het terrein van een transportbedrijf aan de Maartenbroersweg in Hans- weert. Niet van alle projecten zijn de kosten al bekend; voor de sane ring van het gasfabriekterrein in Hansweert is ƒ75.000,— be groot. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volks gezondheid vergadert dinsdag 3 juli, 14.45 uur in hotel Terminus te Goes, F. den Hollanderlaan. Er wordt gesproken over de rap porten "regio-advies ziekenhuis situatie Zeeland'" en "rekening houden met kinderen bij de ver bouw en inrichting van algemene ziekenhuizen De vergadering is openbaar en begint met een half uur spreek recht voor het publiek. De financiering van de bodemsa nering is geregeld in de wet. De minister wijst, op voordracht van gedeputeerde staten, de projec ten aan; hij en de gemeente(n) waar de terreinen liggen betalen de kosten. De gemeenten moeten een drempelbijdrage betalen en tien procent vgn de daarna reste rende kosten. De minister betaalt de rest. De drempelbijdrage is een tientje per inwoner met een maxi mum van twee ton. Gezien de bij drage van het rijk van vorig jaar ziet het er niet naar uit dat alle onderdelen van het programma voor 1985 uitgevoerd kunnen worden. Tot en met 20 juli ligt het ont werp-programma ter inzage bij het bureau milieu van de pro vincie, Sint Pieterstrsst 42 Middelburg. Tot en met die da tum kunnen ook bezwaren of andersoortige reacties worden ingediend en wel bij gedepu teerde staten, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De statencommissie voor het milieu bespreekt het program ma in haar vergadering van 24 augustus; mondelinge reacties kunnen dan worden gegeven gedurende het half uur spreek recht dat aan de commissiever gadering vooraf gaat. Bij de aanpassing van de veer pleinen in Breskens en Vlissin gen voor het in de vaart komen van dubbeldeks veerboten hoort de inrichting van de be drijfsgebouwen, zoals vertrek hallen en kaartverkoophuisjes. Onderdeel van de aanpassings- werken is verder de aanschaf van een nieuwe telefooninstal latie voor extern gebruik, maar ook voor de onderlinge commu nicatie op de veerpleinen. Gs vragen provinciale staten voor het hele pakket een krediet van 185.000,—. Over de inrichting van de vertrek hallen melden zij de staten, dat zowel in Vlissingen als in Bres kens op beide verdiepingen zit banken voor de wachtende veer- gebruikers worden geplaatst. Op de veerpleinen en in -de vertrek hallen komen klokken die zijn aangesloten op het PTT-klokken- net; die aansluiting loopt via het telefoonnet. Met deze voorziening hopen gs geschillen over de ver trektijden tussen passagiers en terreinpersoneel te voorkomen. Tenslotte komen in de vertrekhal len wandmunttelefoontoestellen. Voor alle communicatieve voor zieningen zijn de leidingen al ge legd; dit is gebeurd onder toezicht van rijkswaterstaat bij de veran dering van de opstelterreinen. Provinciale staten spreken zich 1 4 september over het voorstel uit Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Aan de M.H.N.O. School St. Gertrudis in Bergen op Zoom slaagden voor het diploma kos tuumnaaien: Tholen: Arina Polsema St. Philipsland: Joke Verwijs Voor het diploma vormingsklas slaagde: Oud Vossemeer: Anita Verhees Voor het eindexamen Inas: Oud Vossemeer: Henny Bevelan der Tholen: Anja Bos, Lilian van Dijk, Annelies Grijs, Yvette Ha gen, Arian de Heer, Ria de Heer, Carolien Verbogt, Ieteke Ver kamman. Poortvliet: Lian de Groen Scherpenisse: Anneke Kleppe St. Maartensdijk: Katy van den Hoek, Digna Neele Stavenisse: Tanny Quist St. Annaland: Arianne Rijnberg Voor het diploma kinderverzor ging: Tholen: Dianne van Dijke, Mary Klaasse Scherpenisse: Trudie Koppenhol St. Maartensdijk: Léanne Knuist, Klazien de Graaf St. Annaland: Janet van de Repe Oud Vossemeer: Arjan van Poortvliet Aan de Burgemeester Bouwense- school voor lager technisch on derwijs te St. Maartensdijk slaag den: Afdeling BOUWTECHNIEK: Tholen: Eelco Goedegebuure (C- niveau) Poortvliet: Peter Luijk (B/C) Scherpenisse: Martin van der Werff(B) St Maartensdijk: Jacky Kwaak (C), Peter Polderman (C), Peter Poot (C), Jan Kees Koopman (B), Jan Lindhout (B), Johan Lind- hout (B), Riny Mol (B), Peter van de Reest (B). Stavenisse: Kees Dorst (C), Jaap Geuze (C), Bert Potappel (B), Jaap Potappel (B) Sint Annaland: Jaap de Rijke (C), Bram Scherpenisse (C), Jaap Ha- ge (A/B) Oud Vossemeer: David Snoeck (B), Johan van Poortvliet (B), Bert van Beelen (A/B), Dirk van Driel (B/C) Sint Philipsland: Kees Meijer (B/C), Adrie Reijngoudt (C), Leen Reijngoudt (C), Henk van Starkenburg (C), Ard Beurkens (B), Johan Ligtendag (B), Bram van Oeveren (B), Thedo de Reus (B) MECHANISCHE TECHNIEK: Tholen: Mathon Boogaart (B), Arie Jansen (B), Cor Prince (B), Herman Quist (B), John de Ron (B), Arno Boogaart (C), Jorien Bout (C), Peter Broeders (B/C), Peter van der Harst (C), Hans de Korte (B/C), Peter Kruize (B/C), Ronnie Scheepers (B/C), Benny Schot (C), Kees Schot (C) Poortvliet: Dick Uijl (C) Scherpenisse: Jan Kleppe (B) Sint Maartensdijk: Ronald van Beveren (B), Ad Polderman (B), Wim Priem (B), Martin op de Brouw (C), Johan van Hemert (C), Guno Pelgrim (B/C), Aart Reedijk (C), Martin Stoutjesdijk (C) Stavenisse: Leen Hage (B), Leo Potappel (B), Gert Smits (B), Harry Vermaas (B), Rien Dorst (C), Erik Wessels (C) St Annaland: Ab Heijboer (C), Peter Scherpenisse (B/C), Peter van Schetsen (B/C), Johan Sturris (B/C), Wim Vermaas (C), Thijs Bruynzeel, (B), Leo van 't Hof (A/B), René van Oudenaarde (B), Abbie Snoep (B), Christian Vroe- gop (B), Arjan Zwagemaker (B) Oud Vossemeer: Peter Aarnoudse (B), Corné Boogaart (A/B), Rieni Moerland (B), Pieter-Jan van Ha- lum (C) MOTORVOERTUIGENTECH NIEK Tholen: Jan Bogert (C), André van Dijke (C), Jan van der Male (C), Mustafa Mouji (C), Mare Nuyten (C), Henk Verschoor (C), Adrie van 't Hof (C), Adriaan Schot(B) Poortvliet: Devie de Graaf (B), Peter de Groen (A/B), Kees van der Maas (A/B), Dig Mol (B), Jaap den Engelsman (B/C), Rien Hage (C), Johan Niemantsver- driet (C), Jan van Oudenaarde (C) Sint Maartensdijk: Richard Priem (C), Eric Stoutjesdijk (C), Dick Vermeulen (C), Ad Deyrloo (B), Flip Hartog (B), Arie Jansen (B), Christian Schrier (B) Scherpenisse: Rien Wesdorp (A/B) Stavenisse: Daaf Gaakeer (C), Rian Suurlant (C) St Annaland: Martin Dorst (B), Leon van 't Hof (A/B), Jaap Moerland (B), Joop Snoep (B), Han Weijler (B), Jan Elenbaas (B/C), René van Popering (C) Oud Vossemeer: Wim de Leeuw (B) St Philipsland: Sjaak Vermeij (B), Arjan Verwijs (B), Jan van Dijke (B/C) Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is voor het doctoraal examen in de Duitse Taal- en Letterkunde ge slaagd: Uit Sint Annaland: Pieter Moer land Aan de Stichting Examens Assu- rantiebedrijf te Utrecht slaagde in de examenplaats Tilburg voor het eindexamen Erkend assurantie agent (B): Peter Quist uit Sint Philipsland Aan de lagere agrarische school De Brug in Steenbergen slaagden voor het eindexamen: Scherpenisse: Aart Bolier St. Philipsland: Tonny Duine Voor het examen Vakbekwaam heid autobedrijf slaagde na een opleiding te Voorschoten: Han Schot uit Sint Maartensdijk Aan de R.K. MTS Antonie Kel- dermansschool in Bergen op Zoom slaagden voor het diploma: BOUWKUNDE: St. Maartensdijk: H. Stoutjesdijk Scherpenisse: J. de Wilde St. Philipsland: J.L. Quist Oud Vossemeer: F.J.A. Hommel Stavenisse: I.A. Hage, H. Heij boer, A.J. v.d. Jagt ELEKTROTECHNIEK Tholen: C. Jansen (eervolle ver melding), A.P. van Elsacker. Stavenisse: R. den Hollander WERKTUIGBOUWKUNDE: Tholen: F. Bakvis Poortvliet: I.H. Dekker Sint Maartensdijk: P.M. Poot Aan de MSPO de Drechtstromen in Dordrecht is geslaagd voor het diploma bejaardenverzorgster: St Philipsland: Anne Hoek Voor het eindexamen gezinsver zorgster slaagde: St Annaland: Janet Burgers Aan de Streekschool Zeeland te Middelburg slaagde C. Wagema- ker uit Sint Philipsland voor ge- zinshelpende. Mevr. D. Bouman-Potappel te Sint Maartensdijk en Chantal Meijer te Scherpenisse ontvingen het diploma vakbekwaam kap persbediende. Laatstgenoemde kreeg een eervolle vermelding omdat zij in staat was gebleken de normaal 2 jaar durende opleiding binnen één jaar te volbrengen en dan ook nog met de beste cijfers van alle kandidaten. De directeur van de scholengemeenschap "Boeimeer" te Breda overhandig de Chantal om die reden ook nog een boekenbon. Haar patroon mevr. C. Meijer-Hoevenaar, eige naresse van kapsalon Corry d'Or te Scherpenisse deelde ook in de waardering. Het diploma basisvaardig adspi- rant kapper/kapster was voor: Sint Annaland Willy Dekker en Anita Scherpenisse Sint Maartensdijk: Linda Neel Oud Vossemeer: Marleen Vaders Tholen: Wil van der Hoek, Do- linda Schot en Deanne Viergever Roosendaal: Angelia Schietsch St. Willebrord: Marian van de Broek Bergen op Zoom: Marja van Loenhout, Anja Muskens, Corina Ruhl. Allen werden opgeleid door mw. C. Meijer-Hoevenaar, die in 1983 startte met de avondcursus Prak tijkgerichte Vooropleiding Kap- persbedrijf Corry d'Or te Scher penisse. Elles Punt uit Oud-Vossemeer is te Breda op Princenoord geslaagd voor de driejarige opleiding bezigheidstherapie-activiteiten- begeleiding. B. Dorst uit Stavenisse is aan de Groene School te Kapelle ge slaagd voor vakbekwaam Hove nier. Aan de bestuursschool Zeeland te Goes slaagden: H. van Vossen uit Oyd-Vossemeer voor Hoger Fi nancieel bestuursambtenaar, J.E.M. Goorden uit Oud-Vosse- meer voor administratief ambte naar, J.C. Droogendijk uit Stave nisse voor bestuursambtenaar, L. den Braber uit Stavenisse en L.M. Walpot uit St. Philipsland voor bevolkingsboekhouding, burger lijke stand en nationaliteitsrecht. De Rode Kruiscollecte heeft op Tholen totaal 350,76 minder opgeleverd dan vorig jaar. De 17.541.05 kwam uit zeven ker nen, waarvan er drie nog niet be kend waren: Scherpenisse 1344,05, Oud-Vossemeer ƒ2499.15 en Stavenisse 1675,50 Open brief aan Waterschap Tho len, Prov. Waterstaat an andere bij deze kwestie betrokken in stanties. Namens de ±750 onder tekenaars van de brief van augus tus 1983, waarin we u wezen op de gevaarlijke situatie in- de bocht bij Pftortvliet op het kruispunt van de provinciale weg en de Konings weg, danken wij alle bij deze zaak betrokken autoriteiten voor de snelle wijze waarop u de gevraag de verbetering hebt tot stand ge bracht. Namens de ondertekenaars, Riet Verduit, van Slingelandtlaan 1, Bergen op Zoom. THOLEN vr 29 juni reis bejaardensoos Ter Meulen R'dam wo 11 juli vistocht voor rolstoel patiënten met twee boten, vlucht- haven, 9 u. SINT ANNALAND vr 29 juni fancy fair met kinder braderie o.l.s. 19-21 u. OUD VOSSEMEER za 7 juli 36e ronde van Oud Vos semeer STAVENISSE za 7 juli braderie, Voorstraat, 9.30 - 22 u. SCHERPENISSE 28, 29, 30 juni Thoolse Dagen, Pluimpotterrein za 7 juli concert Euterpe, Spu'i- damplein 19.30 u. SINT MAARTENSDIJK vr 29 juni excursie dijken natuur ver. Haven, 19 u. SINT PHILIPSLAND vr 29 juni bloedafname Rode Kruis, 19.30 u. vr 29 juni slot avond-wandelvier daagse wo 4 juli introductie-avond Stich ting vrouwenemancipatie, Drui ventros, 20 u. BRUINISSE 19, 20 en 21-juli visserij-dagen BERGEN OP ZOOM tot 23 juli tentoonst. Brabantse schorren. Markiezenhof fllm+ -Ffilm-F +film+ CINEMACTUEEL 1: The Oster- man Weekend 12 jr dag. 20.30 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Drie Knuisten Op De Snelweg a.l. dag. 20.30 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: The Twi light Zone 12 jr. dag. 20.30 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. ROXY CLUB: Hotel New Hampshire 16 jr. dag 20 u. VERVOLG VAN PAG. 1 hij het CNC-besluit niet meer noemen. "Deze zaak onderstreept de noodzaak van deregulering op hoog niveau", zei van Gorsel. In juli vorig jaar behandelde de Raad van State de bezwaarschrif ten van verschillende omwonen den en mileuorganisaties, maar er moest toen nader onderzoek naat de geurproblematiek plaatsvin den. Deskundigen sprake, elkaar tegen, zoals de Zeeuwse milieu inspecteur zijn baas in Den Haag. In een jaar is men er nog niet uit gekomen, nadat b en w drie jaar geleden de hinderwetvergunning al verleenden. De Raad van State wees een schorsingsverzoek van de heren M.J. en C. de Wit en A.C. Geluk uit Oud-Vossemeer af op 21 au gustus 198L De grote beroep sprocedure strandde juli vorig jaar. Volgens B en W had CNC na verwezenlijking van het vierfa- senplan uiteindelijk aan 100 mensen direct werlc kunnen bie den, waaruit nog eens 100 man indirect (chauffeurs, enz.) voort vloeiden. De totale investering bij de bouw was op 60 miljoen gulden geraamd. Fase I, die Ben W me dio 1982 hadden geraamd, zou 27 arbeidsplaatsen hebben opgele verd. g, overdenking "en die daarop zat was genaamd Getrouw en Waarachtig en Hij oordeelt Openb. 19 vs. 11 De Kerk is na de hemelvaartsdag een Kerk die uitziet naar de we derkerende Christus op de wolken des Hemels, tenminste wanneer de Kerk in levendig geloof mag staan door bediening des Geestes! Eerste vraag is al of ge in waarheid behoort tot Christus' Bruid, zoals ze genoemd wordt in Openb. 22. Indien ge dat meent dan dient ge ook te weten dat ge zwart waart in uw val in Adam, maar lieflijk in Hem die u geschonken is vanuit het welbehagen Gods. Zovelen dragen het witte bruidsgewaad, maar zijn niet gewassen in Chris tus bloed....! Zovelen dragen een donker bruidsgewaad, maar ze kennen niets van hun zonde voor God en tegen Zijn deugdenIn waarheid Bruid, dat zijn er maar weinigenKennend Efeze 5 Bovendien dient ge u te onder zoeken of ge in de rechtste stand des levens verkeert, of ge niet af- hoereert en u laat verleiden door anderen en uw aandacht opeisen door dingen van vlees, wereld en zonde. Want ach hoe treurig is het gesteld met het Sion Gods op aarde.... de wijze maagden slapen! Welk een oordeel over de dwaze! Welk een zonde over de wijze: waakt.... dat is de oproep van Marcus 13. Dat roept de Bruide gom zijn Sion toe. En toch, on danks alles, Hij blijft getrouw. Dat is Zijn Naam en Zijn Naam is Zijn Wezen. Er zijn er duizenden in de kerken die de naam hebben dat ze leven, dat ze gelovig zijn, dat ze Christen zijn, dat zeenz. enz. maar ze zijn dood, ongelovig, buiten Christus.... Christus is, zoals Hij heet. Trouw. Welk een troost voor de Kerke Gods hier op aarde. Hij is Getrouw. O terwijl de Kerk door ontdekking schaam rood bukt, is er toch troost in dit woord, in deze Naam, die zo zoet is de ziel die haar mag leren spel len door de Heilige Geest! Hij is Getrouw. Hij volvoert al Gods besluiten, tot de laatste toe. Hij brengt al de Zijnen thuis, in de hemel, Hij haalt ze bij Zich en geeft ze den Vader over. Hij komt.... dit hoofdstuk spreekt van het beest, de valse profeet, de grote hoer. O sion Gods, dat al deze vijanden kent, zowel in uw ziel, als in de kerk, als in de wereld en gij die geen kracht hebt. Hij is Getrouw en zal dat doen blijken. Hij heeft immers ook de macht, alle macht. Hij oordeelt alle vi janden. Ten tweeden male staat er dan een naam nl. Waarachtig. Dat beves tigt het eerste. Wat zijn er weini gen die die Naam kennen en eni germate inleven wat die Naam inhoudt. Wie zijn dat? Dat zijn zij, die Johannes 8 leerden kennen van binnen dat ze uit de vader der leugenen zijn; zij zijn teruggeleid naar Genesis 3; hebt ook gij, lezer, uw val in Adam ingeleefd? De Kretenzen zijn leugenachtig, zegt Paulus. Kent u die kretens van binnen? Is dat schuld geworden, nood en smart? Ook bij de voort- duur? Ja moet ge als Christus Bruid nog altijd erkennen dat gij onwaar zijt, dat er zoveel schijn en namaak isja, hoe dieper dat ge dat leert, hoe onmogelijker dat het u wordt om ooit zalig te worden. En dan geen opening te zien, maar te krijgen in Hem, Die u zichzelf kocht. Hij is de Waarheid, de Waarheid maakte u vrij en in de Waarheid sprak God als Rechter u vrij. En dat Hij dat nu blijft tot aan het einde toe.... tot in de laat ste strijd. Hij is de Waarachtige, in Hem zijn alle beloften ja en zijn ze amen. De tekst is troost voor een aangevochten, bestreden Kerk, die niet boven de leugen kan uit komen. Doch hoe snel, fel, sterk de leugen ook is, de Waarheid zal triomferen. Immers Hij oor deelt.... dat is hier veroordelen, vernietigen, van haar kracht ont doen, onder Gods vloek en toorn leggen voor eeuwig! Dat is niet uw werk, o Sion, dat is het werk van Uw koning. Hij zal het voleindi gen en de ontrouw en leugen niet alleen uit de wereld en uit de kerk, maar ook uit uw ziel voor eeuwig wegdoen en vernietigen. De Kerk mag daar wel eens naar verlangen, hoewel ze wel eens vreest dat ze in die dag bevonden zal worden als een der leugenaars, bij wie het geen waar werk in de ziel was.... duizend vrezen kunnen er zijn en de vraag en ik niet zelf begonnen, want dan is het mijn eigen werk en dat is leugen voor God. Maar Christus zal Zijn eigen werk ken nen en herkennen en redden. Troost! Wederkomst en oordeel als troost! En als bedreiging nl. de leugenaars, degenen die met schijn leven en die zichzelf be driegen. De Kanttekenaar zegt dat Christus Getrouw en Waar achtig is, dat Hij oordeelt en krijg voert ook in die zin dat Hij ge trouw Gods oordelen en bedrei gingen uitvoert, dat Hij krijgt tegen Zijn vijanden, ook verbor gen vijanden, ook vijanden in schaapsklederen, vijanden met maskers, die zich als vrienden voordoen..., Nee dit tekstwoord is niet enkel troost, het is woord van ontzettende schrik en als het brullen eens leeuws! Immers Hij die een verzoenend Lam is voor de Zijnen, is een verscheurende Leeuw voor hunne en Zijn vijan den. O bedrieg u niet want het zal niet meevallen! Wie Hem hier niet leerde kennen ip Zijn dier baar Middelaarsbloed zal Hem leren kennen ten eeuwigen on dergang! Hij komt om te oordelen en krijg te voeren in gerechtigheid. Verge lijk maar wat er staat in Psalm 98 vers 4! Christus komt weder. Zijn Namen zeggen wie Hij is, maar het zal ontzettend zijn wanneer we vóór die ure niet in Hem het Leven leerden kennen, want in die ure is er geen tijd meer om te vlieden en te geloven, te bidden en Hem te omhelzen. Dan is het te laat. Voor eeuwig. Hij komt als Redder en Rechter... Als Redder voor hen "die Sions Vorst erken nen voor hun Heere"! Als Rechter voor U die Sions Gezalfde niet kent als Uw koning op de troon van uw hart.. Poortvliet Tj. de Jong v.d.m.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7