Gedenksteen Del Campo Anna Jacobapolder C.N.C. zegt Tholen af Roosevelt legpenning voor Burgemeester Baerends Zuiveringslasten met 1 gulden omlaag Raad Sint-Philipsland ontleedt 2e Wimpelaffaire tot op het bot BOUMAN POTTER Somber Dore 1,21 Registeraccountants VNG hadden slordigheden niet ontdekt Aarnoudse hekelt trage Raad van State C.N.C. ziet af van vestiging van een compostbedrijf in de Slabbecoornpolder bij Tholen en stelt geen prijs meer op een verder vervolg van de hinderwetproce dure door de Raad van State. De teleurgestelde bur gemeester Baerends deelde dat maandagavond laat mee in de gemeenteraad op vragen van Th. Aar noudse. B en W hadden 's morgens een aangetekende brief van de coöperatieve Nederlandse champig- nonkwekersvereniging uit Ottersum ontvangen. Aar noudse had geen goed woord over voor de Raad van State, die CNC en de Thoolse werkzoekers al twee jaar dwars zit. Het werd een climax van somberheid in de Thoolse gemeenteraad. DEZE WEEK Niet langer verantwoord Weer aan de slag Een begrip ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. voor kwaliteit en service! Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Uit handen van de oudste zoon van de voormalige president van de Verenigde Staten van Amerika heeft burgemeester E. Baerends de legpenning van het Rooseveltcomite gekregen. De verrassing viel hem vrijdagmiddag ten deel aan het einde van de maaltijd, die b en w de Amerikaanse gasten in de trouwzaal te St. Maartensdijk aanboden. Blijvende banden Aanzienlijk overschot in 1983 Het waterschap Tholen wil de zuiveringslasten in 1985 met 1 gulden per vervuilingseenheid (v.e.) ver lagen tot 54 gulden. Het dagelijks bestuur verwacht bovendien, dat dit bedrag de komende jaren gehand haafd kan worden. Voor een gezin, dat drie v.e.'s betaalt, betekent dat een meevaller van drie gulden, een alleen wonende spaart 1 gulden uit. Donderdag 28 juni 1984 40e Jaargang no. 33 De gemeenteraad van Sint-Philipsland heeft zich op nieuw langdurig beziggehouden met de stichting Dorpsbelangen, die dorpshuis de Wimpel exploiteert. Toch werd er in tegenstelling tot de vorige keer, nu woensdagavond al een punt achter gezet met de goedkeuring van de rekening 1983. Toch waren er 'vreemde dingen' gebeurd, zei burgemeester T.A. Vogel, tevens voorzitter van de Wimpel. Zo was pen ningmeester W.L. v.d. Burg, die 1100 gulden salaris per jaar kreeg, bijvoorbeeld 'vergeten' dat hij al twee keer 550 gulden had opgenomen, waardoor 't met een derde keer 1650 gulden werd. "Al het geld is echter terug en er kan niet gesproken worden van fraude,', zei de burgemeester. voerige schriftelijke vragen, de tweede Wimpel-affaire woens dagavond aan de kaak stelde, wilde 'de zaken keihard stellen'. J. de Jager (CDA) pleitte voor een voorzichtige aanpak, terwijl de PVAB vrijwel niet aan de discus sie deelnam. Penningmeester v.d. Burg is voorzitter van de PVAB, zo merkte SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman fijntjes op. Hij deed ook verongelijkt, dat hij de Wimpelaffaire uit de krant had moeten vernemen, terwijl hij in formatie van de voorzitter had VERVOLG PAG. 9 Somber in de zomer B en W Tholen verrast door raadsinstemming gezond heidsdienst, St. Phiiipsland zei unaniem neen Anna Jacobapolder onthulde twee gedenkstenen ir Gemeenteraad St. Phiiipsland over slordige penningmeester van dorpshuis De Wimpel SGP vreest bedreiging zon dagsrust door kinderoppas Geref. kerk PvdA bracht profs in Thoolse welzijnscommissies 128 L.T.S.'ers deden eindexa men Welzijnsorgaan bezuinigt door parttime werksters Veel mensen weinig... of wei nig mensen veel hulp- Copieerapparaat op Thoolse lagere scholen afgewezen Meertens bestuurslid verande rend Vrederust Poortvlietse jeugd wil meer spelmogelijkheden Nuttig effect op PZEM-tarie- ven? Kerkstraat Tholen blijft dicht NOAD in Zeist tweede, af scheid bij SPS Weer wielerzege Thijs Fase ■ft DOSTOJEWSKI ZEI, DAT EEN MENS EEN ON DANKBARE TWEEBENER IS Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Zelfs mevr. Boissevain (PvdA) die destijds tegen de komst van CNC had gestemd, kon er geen vreug devol commentaar op overhou den. Ze deed er maar het zijgen toe. (De Bres was toen al wegens andere verplichtingen vertrokken, terwijl Moerland wegens z'n werk verhinderd was). De andere frac ties gaven nog wel commentaar op de brief van CNC, die de burge-' meester rond half twaalf voorlas. "Op 30 maart 1981 werd aan CNC een hinderwetvergunning ver leend voor het oprichten van een compostbedrijf voor paddestoel teelt aan de Slabbecoornweg", zo begon de door ir. F.H. Rats on dertekende brief. "Conform artikel 27 lid 4 van de hinderwet delen zij mede, van de betreffende vergunning geen ge bruik te zullen maken. CNC heeft dit besluit na breedvoerige over wegingen moeten nemen, aange zien de procedure met betrekking tot deze vergunning voor de Raad van State al enige jaren heeft ge duurd en naar verwachting wede rom enige jaren in beslag zou kunnen gaan nemen, alvorens tot een voor CNC positieve uitspraak is te komen. CNC in haar verantwoordelijk heid als producent voor 80% van de Nederlandse champignonkwe kers, acht het echter niet langer verantwoord, gezien de toene mende vraag van haar leden naar verse en doorgroeide compost, de uiteindelijke uitkomst van de be treffende procedure af te wachten. CNC weet zich geplaatst voor ombuiging van haar beleid ten aanzien van uitbreiding van com- postproduktie. In dit kader ziet CNC af van vestiging van een tweede Compostbedrijf bij Tho len. Het is evenwel betreurenswaardig te moeten constateren, dat on danks de wijze van aanpak de grote intentie en de voortvarend heid waarmee het college van B en W de vestiging voor een compost bedrijf op Tholen hebben getracht te realiseren, dit, na een procedure die al enige jaren irt beslag neemt en vermoedelijk nog enige jaren in beslag zou gaan nemen.' voor CNC niet binnen aanvaardbare tijdsgrenzen haalbaar bleek. Hieruit kan geconclud-:rd wor den, dat CNC geen prijs meer stelt op een verder vervolg in de pro cedure voor de Raad van State", aldus een brief van CNC aan b en w. Aarnoudse, persoonlijk werkloos, zat dit bijzonder hoog. "Ik leg de verantwoordelijkheid bij degenen die soms niet eens weten waar ze over praten. Deze slag krijgt Tho len nadat binnen acht dagen de T.B.l. failliet ging en weer bijna vijftig mensen op straat staan. Ik betreur het diep. De verantwoor delijkheid hiervoor ligt bij hoog en laag", aldus de SGP-fractie- voorzitter. Hij dankte B W en raad met vele anderen voor de in zet en zei begrip te kunnen op brengen voor de CNC-leiding. "Je kunt niet blijven wachten. Er komt een einde aan het geduld", aldus Aarnoudse. CDA-fractie- voorzitter W.C. van Kempen sprak ook van een grote teleur stelling". "Dit zijn geen normale procedures meer waarmee het bedrijfsleven uit de voeten kan. Daar mag wel eens stevig opge schoond worden. Het niet door gaan van CNC op Tholen is vooral spijtig voor hen die hoop hadden daar werk te vinden", al dus van Kempen. P. van Belzen (RPF/GPV) sloot zich daarbij aan en ook J.L.'van Gorsel (VVD) meldde, dat de vo rige sprekers zijn gevoelens had den verwoord. Een verrassing kon VERVOLG PAG. 7 Met aanvoeren die de 200 ton na deren blijft de Dore nog steeds boven de gulden op de aardap pelveiling in St. Annaland. Dins dag 26 juni: Dore gewone 1.00-1.21, Drielingen 47-63, Kriel 1.25-1.32, Premiere 1.09-1.16, Drielingen 62, ^Criel 1.26, Aan voer 142 ton. Woensdag 27 juni: Dore 1.05-1.11, afwijkend 95-1.00, Drielingen 51-57, Kriel 1.24-1.31, Premiere 1.02-1.11, Bonken 1.15-1.20, Drielingen 52-53, Kriel 1.21-1.22 Aanvoer 198 ton. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. l_)/yONINGINRICHTÏNG Amerikaans bezoek in de trouwzaal te St. Maartensdijk ter gelegenheid van de uitreiking van de Roosevelt-medailles, zaterdag in Middelburg. B en w van Tholen boden de gasten vrijdagmiddag een maaltijd aan Voorzitter William van den Heu vel, die eerder ook in Oud-Vosse- meer was, verleende het woord aan Franklin Delano Roosevelt, de oudste zoon van de gelijkna mige president, die de legpenning met oorkonde uitreikte. Dit als dank voor de inspanningen van burgemeester Baerends en het ge meentebestuur van Tholen om de naam Roosevelt in ere te houden. Roosevelt jr. was er de vorige keer in Oud-Vossemeer niet bij, maar hij liet weten, een volgende keer graag terug te zullen komen. On der de tafelgasten waren ook twee mensen, die zaterdag in de Nieu we kerk te Middelburg een 'Four Freedoms Award' ontvingen: De Oost-Duitse bisschop Werner Leich, die de medaille voor de vrijheid van godsdienst ontving samen met de vrouw van de Zuid-Afrikaanse Ds. Christiaan Beyers Naudé en Mr. Brian Ur-. quhart, ondersecretaris generaal van de Verenigde Naties, die de medaille voor de vrijwaring van vrees kreeg. De plechtigheid in Middelburg werd o.a. bijgewoond door prinses Juliana, de commis saris der Koningin in Zeeland dr. C. Boertien en burgemeester Bae rends De bijeenkomst in St. Maartens dijk had vrijdag een meer infor meel, gezellig karakter. De bur gemeester herinnerde in een wel komstwoord aan de geschiedenis van het Smerdiekse gemeente huis, de betekenis van het water met de stormramp van 1953 en de Thoolse afkomst van president Roosevelt. "We vleien ons met de gedachte, dat zijn voorouders uit Oud-Vossemeer komen, al is er dan een hiaat ia de archieven, waardoor deze veronderstelling moeilijk met zekerheid te bevesti gen valt. De banden tussen Tho len en Amerika hebben echter een permanent karakter gezien de Nederlandse emigranten, waar van de kinderen naar de geboor testreek van hun (voor)ouders komen", aldus de burgemeester. De Amerikanen bleven applaudi- seren en toonden zich enthousiast over het bezoek en de gezellige ontvangst. Bij hun vertrek zagen ze nog een Thools bruidspaar, dat moest uitwijken naar de raadszaal om het ja-woord voor de ambte naar van de burgerlijke stand te laten horen. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G Heijboer. Oorzaak van de verlaging is de aanmerkelijk lagere rente die het waterschap moet betalen voor de vorig jaar gesloten geldleningen van totaal 1,7 miljoen gulden, bestemd voor de rioolwaterzuive ringsinstallatie St. Maartensdijk met de persleidingen. Ook door meer subsidie was de netto inves tering aanzienlijk lager dan oor spronkelijk was voorzien. Inbreng van de rente op reserves en bij stelling van de loonkosten droe gen mede bij tpt het gunstige re sultaat. De zuiveringslasten kunnen 1 gulden lager, ondanks dat volgend jaar de zuiveringswerken in St. Phiiipsland en Oud-Vossemeer uitgevoerd worden. Ook de ge wone dienst van de rekening 1983 toonde een aanzienlijk overschot van j 179.890,17. Daarvan gaat 170 mille naar bestemmingsreser ves als geschot, waterkeringen, slijtlagen wegen, betuïnïng water leidingen en automatisering ad ministratie. De rekening 1983 van de water zuivering heeft een batig slot van maar liefst 323,089,34 Hiervan gaat 315 mille naar bestemmings reserves: twee ton egalisatie zui veringslasten, 85 mille onderhoud en vervanging zuiveringstechni- sche werken en 30 mille storings- ignaleringsapparatuur. De kapitaaldienst heeft een batig slot van ƒ71.069,38: 575,519,22 nadelig op de traditionele taken en 646.588,60 voordelig voor de zuiveringstaak. Het nadeel zit hem in de peilboot en de automa tisering van de gemalen, alsmede de verbetering van wegen. Het waterschap vergadert maandag middag 9 juli om twee uur in het Holland Huis te Scherpenisse. Temidden van een zomermaand, een record van 114 LTS-gediplo- meerden, vele andere geslaagden die hun inspanningen zagen be kroond en het feestelijk verplaat sen van de Del Campo gedenk steen in Anna Jacobapolder, is er toch een somberheid ten aanzien van de werkgelegenheid. De T.B.l. ging failliet en moest bijna vijftig mensen aan de kant zetten en vlak daarop werd de hoop van vijftig anderen, die van het compostbedrijf C.N.C. werk verwachtten, de bodem ingesla gen. Als in zo'n klein gebied hon derd burgers lijden - en daar om heen nog gezins- en familieleden - dan is dat voor de complete ge meenschap te merken. Het werd maandagavond in de Thoolse gemeenteraad een bewo gen rondvraag, 's Morgens had den b en w van C.N.C. een aan getekende brief ontvangen, dat Tholen het compost bedrijf defi nitief kon vergeten. Voor en tegen C.N.C. was in de afgelopen vier jaar hetzelfde iri touw gekomen als op nationaal niveau met de kruisraketten gebeurt. In het kersverse Meulvliet vond een massale inspraakavond plaats, die men als een kroon op de Thoolse democratie kan lauweren. Er volgde zelfs een busreis van be zwaarden naar de Limburgse ves tiging van C.N.C. Van vele moge lijkheden in onze democratie werd gebruik gemaakt om de me ning naar voren te brengen. Men sen die de dertiger crisisjaren meemaakten, haalden de schou ders op. Brood op de plank, blijft het voornaamste, was hun devies en niemand kan ze in het diepste ongelijk geven. De inspraak en de democratische mogelijkheden gingen verder, tot aan de kroon toe. Voor C.N.C. en het gemeen tebestuur van Tholen tot in het oneindige. Dat houdt geen steek voor de dagelijkse praktijk. Daar om komt C.N.C. ook niet. Welke leerschool dit voor toekomstig Nederland inhoudt, zal voors hands wel een Thools raadsel blijven. Raadslid Aarnoudse con cludeerde, dat klein Nederland groot Nederland regeert. Zoiets was zelfs in de tachtigjarige oorlog niet mogelijk. De procedures bij de Raad van State duren gewoon veel te lang. Niet alleen bij C.N.C., maar voor vele andere zaken. De beroepsmogelijkheden zullen beperkt moeten worden, wil de RAad van State de talrijke zaken binnen redelijke termijn kunnen afwerken. Een jaar na de julizitting van vorig jaar is de stu die naar de geurproblematiek nog niet afgerond. Het lijkt op een in terne strijd tussen de milieu-irt- spectie van Zeeland en Den Haag. Dat is een blamage voor het openbaar bestuur. Dat terwijl de regering aan de andere kant zo veel voor de werkgelegenheid wil doen. C.N.C. had plannen om ar beidsplaatsen te scheppen en het onbevredigende van de hele gang van zaken is, dat die plannen zonder uitspraak van de Raad van State van de baan zijn. Vaak kan men het eens zijn met die partijen, die van de torens blazen, dat de kleine man altijd de dupe is. Als dat Tholen van C.N.C. heeft ge leerd, moet men zich blijven schamen. 'L X I - Wethouder A. Kosten(Gemeen- tebelang), die vorig jaar nog voorzitter was van Dorpsbelangen en toen het middelpunt was van de eerste Wimpel-affaire(onder het mom van schilderwerk zouden verhuiskosten aan de beheerder betaald zijn) wilde daarentegen de justitie wel inschakelen. Ook de SGP-fractie, die via uit- V.;, Gedeputeerde mevr. Maris-Koster onthult de Del Campo gedenksteen bij de nieuwe bejaardenwoningen aan de Langeweg in A nna Jacobapolder. Burgemeester Vogel was blij met deze provinciale aandacht en het feit dat de oude school, reehts, een woonbestemming kreeg. De steen die herinnert aan de stichter van Anna Jacobapolder stond voorheen op de uitwate- ringsluis, die gaat verdwijnen. Advertentie i.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1