EHBO-onderscheiding voor P. van Gulik uit Smerdiek Afscheid van veiling voorzitter Jos Brooijmans Reconstructie Haven Smerdiek vergt een half miljoen gulden Vier commissies voor het welzijn Bel bij brand 0011 Europese verkiezingen T alentenjacht wordt uitspringer Thoolse Dagen Foto's nabestellen Raadscommissie: leuk plan, maar liever niet Geen grote verschillen areaal aardappelen en uien Recreatie, cultureel werk, jongeren en raad Miljoenenwerk St. Philipsland Donderdag 14 juni 1984 EENDRACHTBODE 9 Dhr. P. van Gulik(64) uit de Bosstraat in St. Maartensdijk staat op het gebied van vrijwilligerswerk in de gezondheidszorg z'n mannetje. Zeifis hij veel te bescheiden om dat aan de grote klok te hangen en daarom vond dokter J.M. van der Bel het zeer verdiend, dat Piet van Gulik na veertig jaar Rode Kruis- en EHBO-werk werd onderscheiden. Dat gebeurde woensdagavond door districtsbestuurder Nijssen in Haestinge te St. Maartensdijk. Naar Tholen Koninklijk brons QOBLET Olifanten Nieuwe veilingvoorzitter De raadscommissie openbare werken toonde zich donderdagavond niet zo en thousiast over de reconstructie van de Haven in St. Maartensdijk. Het plan is op zich leuk en de woonomgeving kan zeker verfraaid worden, maar alleen om de 250.000 gulden subsidie niet te missen, wil men dit karwei van een half miljoen gulden doorlaten gaan. Subsidie zeker 104 parkeerplaatsen Weegbrug weg Goede prijsvorming Koude sanering Inzicht Glastuinbouw Geen generatie overslaan De dertien leden tellende welzijnsraad en de werk groepen sport, sociaal-cultureel werk en jeugd- en jongerenwerk zijn woensdagavond afgezwaaid. Daarvoor in de plaats komt een zogenaamde artikel 62 welzijnscommissie die alleen uit vijf raadsleden plus de wethouder bestaat en drie artikel 61 commis sies, elk bestaande uit zeven niet-raadsleden en een wethouder. Dat zijn de commissies sport en recreatie, sociaal-cultureel werk en jeugd- en jongerenwerk. Die vergaderen ook in het openbaar, in tegenstelling voorheen de werkgroepen. Geen wethouder Minder werksoorten Een ontploffing op een tanker bij Wilton Feyenoord, waarbij vele doden en gewonden te betreuren waren, stimuleerde de jeugdige Schiedammer om bij het Rode Kruis te gaan. Na eerst bij het Jeugd Rode Kruis gewerkt te hebben, kwam Van Gulik in 1941 officieel bij het Rode Kruis. Bijna de gehele oorlog deed hij dienst en toen hij moest onderduiken, kon hij aan de slag in het noodhospi taal Engelen in een timmerfabriek te Kampen/IJsselmuiden. In 1945 maakte hij deel uit van de sca- biesploeg Schiedam voor de schurftbestrijding. Tijdens de wa tersnoodramp van 1953 deed hij dienst in Goudswaard! Hoekse Waard). Naast zijn werk in de scheeps bouw \£as de Schiedammer ze ventienjaar nachtverbandmeester bij de scheepsbouwmij. Nieuwe Waterweg en bij het moederbe drijf R.D.M. zat hij 43 jaar in de bedrijfscommissie, waar hij o.a. inzamelingsacties voor de reuma-, polio- en kankerbestrijding hield. Van Gulik was verder als^Ttloed- donor 42 keer actief en bovendien ■onderging hij voor zijn broer drie wisseltransfusies en een been mergtransplantatie. Elk jaar offerde hij een week va kantie op om in het Henry Du- nanthuis, dat geschonken was door Noorwegen, in Zeist/Woud- schoten dienst te doen. Door een reorganisatie (rij de R.D.M. verloor Van Gulik zijn baan, maar stil zitten, dat was er beslist niet bij. Op doktersadvies moest z'n vrouw uit Rijnmond weg wegens haar astma en aange zien er een dochter en een klein kinderen in Tholen woonden, zocht men een huis vlakbij. In St. Maartensdijk waren woningen beschikbaar in de Bos straat en van Gulik was snel inge burgerd. "De dokter in Schiedam zei bij m'n vertrek: "zeg niets, ook al doen ze iets hardstikke ver keerd, maar als ze iets vragen, zegt 't dan. Ik ben ook geen bemoeial en we zijn goed aangenomen door de bevolking. Dat hebben we met name gemerkt na een fietsongeluk van m'n vrouw. Het medeleven was groot", vertelt dhr. van Gulik. Hij helpt in de landbouw, is actief in de hobbyclub van het baanlo- zenproject, knutselt graag en deed ook mee aan het fietsgraveerpro- ject. Zo rolde hij ook in de EHBO. "Ik was bij mevr. van Akkeren in de winkel en het Rode Kruis kwam ter sprake. In Schiedam was ik er immers 39 jaar bij ge weest en mevr. van Akkeren vroeg me als helper bij de wielerronde. Dat was het begin. Ik wilde wel overstappen naar de Thoolse Ro de Kruiskolonne, maar dan zon der rang (in Schiedam was hij plaatsvervangend groepscom mandant) omdat ik de leiding aan jongeren wilde overlaten, maar dat kon. niet. Via dhr. Uyl ben ik toen bij de EHBO terecht geko men en ik zit nu ook in het afde lingsbestuur". Piet van Gulik trad in 1980 toe tot de EHBO, maar op 1 september 1981 nam hij in Schiedam pas of ficieel afscheid van het Rode Kruis, waarvoor hij een dankbe tuiging met waardering voor de vele, goede diensten kreeg. Ook van de stichting 40-45. Na 43 jaar werken bij de R.D.M. ontving hij de eremedaille in brons verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau en in zijn nieuwe woonplaats St. Maartensdijk had van Gulik opnieuw reden tot dankbaarheid. Dokter van der Bel wees erop, dat het vrijwilligerswerk allemaal be langeloos was gedaan. Vobr mevr. van Gulik waren er bloemen, se cretaris Uyl bood een geschenk onder couvert aan en G.A. Heij- boer van de EHBO-afdeling St. Annaland bood een pen met in scriptie aan. Dhr. en mevr. van Gulik waren er heel blij mee. De EHBO-helper is steeds bereid zich in te zetten en zaterdagmid dag was hij weer present bij de NAKS-loop. "Ik heb m'n ram pendiploma. Ik heb in ziekenhui zen gewerkt en bij allerlei sport verenigingen. Ik wil m'n ervaring wel overbrengen, maar willen de mensen dat?", zegt EHBO-jubila- ris van Gulik, die volgens dokter v.d. Bel veel te bescheiden is. "De onderscheiding is van ons samen, want als m 'n vrouw er niet achter had gestaan, wês het nooit gelukt dhr. P. van Gulik uil St. Maartensdijk, die een EH BO-onderscheiding kreeg voor veertig jaar helper zijn. Tot vanavond zeven uur zijn de stembureaus open voor de Euro pese verkiezingen. De uitslag wordt pas zondagavond bekend omdat alle andere EEG-landen op die dag stemmen. Er zijn negen kandidatenlijsten dankzij het feit dat de kleine christelijke en linkse partijen elk samen met 1 lijst uit komen. De gemeente Tholen stemde voor de Europese verkie zingen in 1979 als volgt met tussen haakjes de Tweede Kamer uitslag van 1982ter vergelijking: partijen CDA PvdA VVD D'66 SGP/RPF/GPV ep 79 23.39 28.82 15.73 4.48 25.73 tk 82 17.98 26.33 20.15 2.63 29.43 1.75 0.45 1.20 83.38 CPN, Groene Partij PPR, PSP 1.44 Centrumpartij Diversen 0.41 Opkomst 55.8 De Europese Groenen, lijst 7 en God met Ons, lijst 9 deden in 1979 nog niet mee, maar vandaag wel. In St. Philipsland was de opkomst in 1979 62.9%, waarbij de ver schillende partijen de volgende voorkeur van de Fliplanders kre gen: CDA 22.8, PvdA 15.9, VVD 9.0, D'66 4.4, SGP, RPF, GPV 46.9, CPN, PPR, PSP 1.0%. Tijdens de Thoolse Dagen van woensdag 27 juni t/m zaterdag 30 juni lijkt de talentenjacht, een programma voor de donderdag avond, een uitspringer te worden. Zo'n 26 groepjes of individuelen zijn al aangemeld. Misschien is er eerst een voorronde nodig maar dat het een gevarieerd optreden belooft te worden, is al zeker. Die Thoolse Dagen beginnen woens dag 27 juni om 7 uur op het PlUimpotterrein met een demon stratie van Duitse herdershonden, te organiseren door de kringgroep Tholen en omgeving. Er is dan ook de jeugd-trekkertrek en een discjocky. Die avond is er op het Pluimpotterrein gratis toegang. Donderdagmiddag vanaf 2 uur een programma voor de ouderen van Tholen en Sint Philipsland met een optreden van het her nieuwde Thoolse Dagen kwartet, een opvoering door het toneel centrum uit Poortvliet, een ronde bingo en tenslotte volksdansen. Vanaf half acht de talentenjacht. Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to-herinnering thuis. In de pauze zal de Aerobic dans groep uit Goes en Laura Ouwens optreden. Vrijdag opent voorzitter Kosten om half tien de rundvee- en schapenkeuring, waarna om half twee de defilé's van de prijs winnaars. Om 3 uur ringsteken met paarden, terwijl keuring plaatsvindt van het beste rijpaard en pony, waaraan iedereen mag meedoen. Een stoelendans zorgt voor ruitervariatie en men kan ook het sterkste paard van Tholeü bewonderen, 's Avonds half negen komt Avro's Toppop. Op de laatste dag, zaterdag 30 ju ni, is er vanaf 9 uur proeftrekken voor dé trekkertrek, die om 10 uur begint en in de middaguren wordt vervolgd. Men kan zich hiervoor opgeven bij L.N. Bax uit Tholen, tel. 01660-2805. Dan kan men trouwens ook een trekkertrek met olifanten zien. En als speciale attractie voor de jeugd: een ritje op een olifant. Half twee brom mer- en fietscrossen, 3 uur optre den muziekvereniging "Concor dia", 6 uur ralley vanaf de veiling. Om 20 uur de band Pardoes. Ver der worden de winnaars van de ralley bekendgemaakt en van de talentenjacht, terwijl ook de trek king plaats vindt van de verloting met als eerste prijs weekend Parijs voor 2 personen, aangeboden door de gezamenlijke Raboban- ken op Tholen en Sint-Philips- land. Er is dan voorts een optre den van de cowboy en western zanger Creg Meadow. Na afwerking van de huishoude lijke agenda van de 54ste jaarver gadering van de veilingvereniging "Sint Annaland Omstreken", was er het afscheid van voorzitter A.L.C. Brooijmans. Daarbij was ook mevrouw Brooi jmans, de vml. directeur A.J. Du- ijzer en administrateur L.P. Goe- degebuure aanwezig, evenals het huidige personeel van de veiling. De vice-voorzitter, maar inmid dels kersverse nieuwe voorzitter A. Wessels, richtte zich met een bijzonder welkomstwoord tot de genodigden, waaronder ook het bestuur van de veilingvereniging "Scherpenisse en omstreken", alsmede het personeel van die veiling. Erelid J.J. Mosselman was eveneens van de partij. De voorzitter herinnerde er aan, hoe 27 jaar geleden, exact op de zelfde 7e juni, maar dan in 1957, Jos Brooijmans zijn vader in het bestuur opvolgde. Na een elfjarig bestuurslidmaatschap volgde een vierjarige periode van vice-voor zitter om 12 jaar geleden als voorzitter te worden benoemd na het plotseling overlijden van M.J. Adam Wessels volgt Jos Brooi jmans op als voorzitter van de veilingvereniging "Sint Annaland en omstreken". Dat werd donder dagavond meegedeeld door de secretaris, de heer M.Ph. van der Weele, nadat het huishoudelijk gedeelte was afgewerkt en het be stuur zich even had teruggetrok ken. Eerder op de avond was in de vacature Brooijmans voorzien door benoeming in het bestuur van de heer M. Gunter Azn. met vrijwel algemene stemmen. Vice- voorzitter is nu Abr. Goedege- buure Lzn.," secretaris blijft Van der Weele en C. Scherpenisse blijft met Gunter gewoon be stuurslid. Scheidend voorzitter A.L.C. Brooijmans werd op voor stel van het bestuur benoemd tot ere-voorzitter. "Dft plan is ons in feite door de stro,t geduwd", zei VVD-raadslid M. van Damme. Zijn collega I.C. Moerland(PvdA) zei 'met de rug tegen de muur te staan'. Zij brachten in herinnering, hoe de Haven al bij de begrotingsbe handeling ter sprake kwam. In verband met de belastingverho gingen wilde de raad de recon structie schrappen omdat men dit niet zo direct nodig vond. De burgemeester kwam toen echter met de mededeling, dat er subsi die voor beschikbaar was, waar voor de raad gevoelig bleek te zijn. "Toch is het erg vervelend dat we niet meer terug kunnen. Is de subsidie trouwens wel zeker?", al dus Moerland. "De gehele raad heeft vraagte kens bij deze reconstructie gezet gezien het hoge bedrag. Moet dat duwen zo nodig? Nu moet het weer voor 1 november klaar zijn. Het is wel een leuk plan en het betekent ook een verbetering, maar de kosten zijn flink">zei Van Damme. Th. Aarnoudse(SGP) noemde 't gevaarlijk, dat het ministerie van volkshuisvesting alleen in princi pe bereid is een subsidie van 250.000 gulden te verstrekken. "Daarmee kun je de mist ingaan", vond Aarnoudse. "Als die subsie niet komt, gaat het plan gewoon in de ijskast. Het is op zich een leuk ontwerp, maar liever toch niet", zei W.C. van Kempen(CDA). Wethouder L.J. Koopman ver wonderde zich over uitdrukkin gen als 'de rug tegen de muur'. "Er is bij de begrotingsbehandeling inderdaad aan de reconstructie van de Haven getwijfeld, maar het einde van de discussie was toch, dat de raad er node mee accoord ging. Als 't dit jaar niet met subsi die kan, is het de vraag waar 't geld vandaan moet komen. Ge zien de twijfelachtige houding van de raad komt er dan geen recon structie. De financiële voorwaar den zijn echter gunstiger gewor den omdat er 250 in plaats van 100.000 gulden subsidie gegeven wordt: vijftig procent van de kos ten. Die bijdrage is eind juli door het ministerie van volkshuisves ting toegezegd en daar kun je ze ker van wezen", zei wethouder Koopman. Technisch ambtenaar W.A. Blaas gaf nog een toelichting bij het plan. Zo komt er een breder trot toir bij Keethil, gepaard gaande aan een rijbaanversmalling tot zes meter en de aanleg van parkeer havens. Er komen veel mogelijk heden voor kopsparkeren, ook achter de showroom van Potter en Van Houte. Het kruispunt bij de Kaaistraat wordt verbeterd en de bushalte wordt versmald. Bij het praathuisje blijft het groen laag. Het parkeerterrein kan men niet overal meer oprijden zoals nu het geval is, maar alleen ter hoogte van Morelli en aan de andere kant ter hoogte van J. Nelisse. Hoe zit 't met de weegbrug, wilde Moerland weten en Van Damme informeerde naar de vrachtwa gens. Waar blijven die? De wet houder zag daarvoor alleen de Sportlaan als uitwijkingsmoge lijkheid, maar dat zou wel eens problemen kunnen geven. B en W willen de weegbrug ver plaatsen, vertelde Koopman. Er volgt binnenkort een bespreking tussen de burgemeester en het bestuur van de weegbrugvereni ging. Na verhuizing van de weeg brug wilde de wethouder de in voering van éénrichtingsverkeer wel bekijken, zoals Moerland had bepleit. Die stelde ook voor, het trottoir vanaf de telefooncel naar garage Bijl door te trekken. Schoorvoetend zei de raadscom missie uiteindelijk ja tegen de re constructie van de Haven in St. Maartensdijk. Buijs. Eerste voorzitter was vadef J.F. Brooijmans, vervolgens C.J.J. Kooijman, daarna M.J. Buijs en met Jos gaf opnieuw een Brooi jmans leiding aan de veiling van Sint Annaland. Onder diens voorzitterschap kwam het nieuwe veilinggebouw tot stand. In de loop der jaren, zo vervolgde de heer Wessels, is het aantal le den belangrijk gedaald. Enerzijds door saneringen, anderszijds door het afvallen van grotere bedrijven. De heer Wesssels was er evenwel van overtuigd dat zowel door op richters als hun opvolgers volop was bijgedragen in een goede prijsvorming via de veiling en daardoor in het belang van de te lers. Het droeg er mede toe bij, dat ook veel zelfstandige kleinere on dernemers zich konden handha ven. De veiling was bovendien de informatiebron voor de vraagprijs door de vrije handel, wat voor de vereniging op zichzelf minder leuk iS. De scheidende voorzitter weet geen zinkend schip te verla ten, al is de uitkomst dan jaar voor jaar verschillend. De heer Wessels maakte van deze gelegenheid ge bruik een beroep te doen op die instanties, die zoetwaterwinning voor de Thoolse land- en tuin bouw kunnen bevorderen. Maak er méér werk van", zo spoorde hij aan, om daarmee het welkomst woord te besluiten. Namens de veiling "Scherpenis se" werd het woord gevoerd door de heer J. Versluijs. Hij feliciteer de eerst de vice-voorzitter met het in hem gestelde vertrouwen voor taan leiding te mogen geven aan de veiling Sint-Annaland, evenals nieuwe vice-voorzitter A. Goede- gebuure lzn en het nieuwe be stuurslid M. Gunter Azn. Dat ge beurde ook door volgende spre kers. De heer Versluijs herinnerde er aan, hoe er destijds met voor zitter Brooijmans intensief over leg was met de toen nog vier an dere Thoolse veilingen wegens de fusieplannen tot een topcoöpera- tie op Tholen. De besturen wer den het daarover wel eens, maar we kregen niet alle ledenvergade ringen mee. Die hadden het laat ste woord en hun besluit dient ge respecteerd, ook al werd het be treurd. Door een koude sanering is er naast Sint-Annaland nog alleen maar de veiling Scherpenisse over. Ook de heer Versluijs vond het een gelukkige zaak, dat er voor de veilingen dit jaar een op kikker kwam en hoopte dat beide resterende veilingen ook in de toekomst gezamenlijk de handen ineen slaan, om mede daardoor de gewenste duw aan de afzet te ge ven. Die samenwerking achtte de heer Versluijs broodnodig. Hij wees er op, hoe dat tussen Sint- Annaland en Scherpenisse best klikt, zonder dat beiden een blad voor de mond nemen en dat niet zelden keihard zaken gedaan worden. Toch vond hij het een goede zaak dat voor de adminis tratieve structuur een meerjaren planning is geregeld, zodat men niet elk jaar opnieuw rond de on derhandelingstafel moet. Brooi jmans was evengoed koopman als wij voor onze belangen opkwa men. Altijd weer wisten we elkaar te vinden en hopelijk blijft dat ook zo met de opvolger. Laten we geen werk naar buiten Tholen laten vertrekken, wat we hier door sa menwerking kunnen houden, al dus de heer Versluijs, die namens veiling Scherpenisse de scheiden de voorzitter dankte voor alles wat hij die jaren voor die samenwer king had willen doen. Hij over handigde een geschenkencheque. Oud-directeur A.J. Duijzer voer de het woord namens het perso neel en vml. personeel. Er zijn in die periode Brooijmans heel wat mee- en tegenvallers geweest, verzekerde de heer Duijzer en het eerste is gemakkelijker te verwer ken dan het laatste, maar bij alles was het inzicht van voorzitter Brooijrtians van groot belang. Hij hield de vinger aan de pols, ook toen het handwerk steeds meer door machines werd vervangen. Hij prees de scheidende voorzitter eveneens als iemand die perso neelsbelangen na op het hart wa ren gebonden. Het is een goed bestuur en financieel is de zaak gezond, zodat Brooijmans met een gerust hart het wat rustiger aan mag gaan doen of het mis schien nog al drukker krijgt. Als u voor de geschenkenbon, die ik u wil aanbieden namens het perso neel een paard kunt kopen, bent u de meest gewiekste paardenfok ker en handelaar, meende de heer Duijzer, want zo'n groot bedrag kon het ook weer niet zijn. Voor mevrouw Brooijmans was er een bloemstuk. Huidig directeur D. Hage voegde er ook nog wat af scheidswoorden aan toe. Hij ver klaarde in zijn startperiode enorm veel steun van dhr. Brooijmans te hebben gekregen. Nieuwe voor zitter Wessels kon zich volledig bij vorige spreker aansluiten in zijn waardering en erkentelijkheid voor dhr. Brooijmans. Namens bestuur en leden bood hij een le ren draai-fauteuil aan. Hij hoopte dat hij daarvan nog veel zou kun nen genieten, terwijl er voor me vrouw Brooijmans een prachtige plant was. Dank was er verolgens ook nog namens de tuinderstudieclub bij monde van de heer L. Hage. Toen in de zestiger jaren met intensie ver teelten werd begonnen, nam de veiling het initiatief tot aanleg van een voorbeeldtuin. Het droeg er mede toe bij, dat de glastuin bouw zich ontwikkelde waardoor toch enerzijds de veiling wat afzet moest afstaan (naar tuinbouwveri lingen in het westen). Van het veilingbestuur was er niet alleen een jaarlijkse bijdrage voor de studieclub, maar ook altijd posi tieve medewerking, aldus dhr. Hage. In zijn weerwoord zei de schei dend voorzitter verrast te zijn door de goede woorden en het prettig samenzijn. Hij vond dat men als bestuur geen generatie moet overslaan door al te lang te blijven zitten. Jongeren moeten tijdig in het gelid staan, hoe pret tig het voor een oudere.bestuurder ook mag zijn en hoe uitstekend de verhouding ook is. Hij meende dat het niet verkeerd is voor be langen op te komen, ja te vechten, maar overleg moet niet worden afgesneden. Dat is ook met de veiling Scherpenisse nooit ge beurd. Hij was blij ook de oude "staf' aanwezig te zien en had respect voor de prestaties van-de nieuwe, nog zo jonge directeur. Voor wat het eigen bestuur en dat van Scherpenisse betreft, mag ik gerust van vrienden spreken, zei dhr. Brooijmans, die ook alle le den aanspoorde de veiling trouw te blijven, omdat het ook hun ei gen belang is. Tenslotte dankte hij ook namens zijn vrouw voor de bloemen en de cadeaus die hij zelf had ontvangen, waaronder dat prachtig meubelstuk om met de wens te eindigen, dat de goede sfeer die tijdens de vergaderingen toch altijd de boventoon voerde, ook in de toekomst wordt besten digd. De inventarisatie 1984 van aard appelen en uien leert dat er geen bijzonder grote verschillen zijn met vorig jaar. Veilingdirecteur D.L. Hage gaf er donderdagavond in "Havenzicht" te St. Annaland tijdens de ledenvergadering een overzicht van. Met tussen haakjes de hectaren in 1983. Dorês onder plastic 16 hectare (17), Doré's koude grond 137 (147), Premiere 17 (12). Gloria 20 (12), Lekkerlanders 1 Vi (1 V4), Ei genheimers 5(7), Bintje 90 (90),. Plantuien 2 '/i (l !6) Vroege uien 2 (2 !4). Zaaiuien 44 (40). Tevoren was het bestuursvoorstel aangenomen om over te gaan tot uitbreiding van de bloemzaad drogerij en de nodige apparatuur daartoe aan te kopen. Directeur Hage lichtte toe, dat uitbreiding voor het drogen van bloemzaden door de areaal ontwikkeling drin gend nodig is. In het veilingge bouw 'is een 200 vierkante meter beschikbaar op de plaats waar nu de afstaartmachine staat. Die zal naast de schuifdeuren worden ge plaatst. Daardoor kunnen 8 droogvakken beschikbaar komen en kan de droging tot 370 m2 worden uitgebreid. Het zal een investering van een 65.000,— vergen. De provisie bleef gehand haafd op 6 '/i voor de leden, 9 voor niet leden en het entreegeld is 2.50. Er waren 23 stemgerech- De verdwijnende welzijnsraad bracht woensdagavond positief advies uit over de nieuwe opzet aan b en w. Die was al eerder in een besloten zifting besproken, zo deelde wethouder J. Versluijs mee. Hij dankte in deze laatste werkvergadering van de welzijns-" raad in oude formatie de leden voor hun inzet. Raadslid I.C. Moerland(PvdA) was 't er mee eens, dat de huidige welzijnsraad niet goed functio neert. Hij vond het daarom jam mer, dat adviezen van die wel zijnsraad wel gebruik waren om de subsidie- en accommodatieta- rieven te wijzigen. Wethouder Versluijs was dat niet met hem eens. "We zijn wel eens ongelukkig naar huis gegaan na een onduidelijk advies met vier alternatieven, maar niet bij de subsidies en accommodatietarie ven. Toen is er in het openbaar een duidelijk advies gegeven na inspraak van de zei de wethouder. 1 verenigingen" Moerland was blij, dat de drie ar tikel 61 commissies ook in het openbaar gaan vergaderen. Hij vond het jammer, dat de werk groep sport daar tegen was. De agenda van alle vergaderingen zou wel in Tholenderwijs dienen te komen. J.A. van Nieuwenhuijzen liet we ten, dat het wel of niet openbaar zijn van de vergaderingen voor de werkgroep sport geen halszaak was. "Soms worden er echter pro blemen besproken die je niet di rect in de pers wilt hebben in ver band met raadpleging van de achterban." Moerland ondersteunde van harte het advies van de werkgroep sport, geen wethouder in de com missies zitting te laten nemen. "Je bent in de welzijnsraad teveel aan de wethouder gebonden", aldus het PvdA-raadslid. Abr. Hommel dacht eraan om de wethouder geen stemrecht te ge ven in de commissies, die toch een advies aan b en w geven. Versluijs gaf toe, dat inderdaad het gevaar bestaat, dat je als voorzitter de agenda sterk beïn vloedt door een toelichting vooraf e.d. "Zonder wethouder zou ech ter de besluitvorming ernstig ver traagd kunnen worden als er niet direct informatie gegeven kan worden." Moerland zag het gevaar, dat er in de drie commissies artikel 61 minder werksoorten vertegen woordigd zullen zijn dan nu in de werkgroepen. De kandidaatstel ling door verenigingen gebeurt op vrijwillige basis. G.J. den Hertog wilde daarom in de verordenin gen vastleggen dat verschillende sectoren vertegenwoordigd zijn, zoals bij het jeugd- en jongeren werk de kerken, peuterspeelzalen, e.d. De wethouder zei, dat de verte genwoordiging van de werksoor ten een groot gevaar inhoudt. "We moeten mensen hebben, die goed zicht hebben op het totale wel- zijnsgebeuren. Inwoners die we ten waar de behoeften zitten. Dat is belangrijker dan een binding met een korf- of voetbalvereni ging. Overleg met die werksoorten is altijd mogelijk", aldus Versluijs. Moerland wees er nog op, dat de sector zorg(gezins-, bejaarden zorg, kruiswerk e.d.) helemaal niet in een commissie aan bod komt. "Via contacten met het Welzijnsorgaan Tholen en de Stichting Welzijn voor Ouderen is er geen gevaar dat die tussen wal en schip terecht komen. We ho pen dat er over een halljaar lan delijk meer duidelijkheid is over de sector zorg", zei de wethouder. De raadsleden J. v.d. Heu- vel(VVD), J.M. DeUrloo-van Broekhoven(CDA) en M. 'Dij- ke(SGP) wilden ook in de nieuwe situatie verzekerd zijn van directe informatie. Nu er alleen in de ar tikel 62 commissie raadsleden zit ting krijgen en niet in de drie arti kel 61 commissies, vreesden ze te laat gegevens over bepaalde agendapunten te krijgen. "U kunt de krantenverslagen lezen of de vergaderingen op de publieke tri bune meemaken met de moge lijkheid van spreekrecht", zei de wethouder. De raadsleden namen daar geen genoegen mee. Temeer niet, toen Versluijs opmerkte, dat b en w soms wel zo zeker van hun zaak kunnen zijn, dat welzijnszaken na behandeling in de artikel 61 com missies, helemaal niet meer in de artikel 62 commissie komen waarin alleen raadsleden zitting hebben. De artikel 61 commissies adviseren namelijk rechtstreeks aan b en w en niet zoals vroeger, de werkgroepen via de welzijns raad. Versluijs zegde tenslotte toe, dat elke raadsfractie een verslag van de vergaderingen van de artikel 61 commissies ontvangt. Dijke kreeg tenslotte een bevesti gend antwoord op zijn vraag of sociaal-cultureel werkster Ina Wilbrink weg was bij de gemeente Tholen. tigden, die o.m. de heer J.H. den Engelsman Jlzn. in de financiële commissie kozen voor de niet herkiesbare J.L. van Iwaarden. Plastic fust Bij de rondvraag informeerde de heer L. Hage in hoever de V.U.T.-regeling doorgaat. Het antwoord moest zijn, dat dit het geval is, zo lang die regeling zal bestaan. Dit jaar gaat de bijna 63 jari g J. van Poortvliet daarvan profiteren. Voor jongere vaste krachten kan het over een langere periode worden uitgesmeerd. Dc heer Bevelander, erkennend dat het een regeling is die noch be stuur noch personeel kan worden aangerekend, hij niettemin van oordeel is, dal dit de veiling de kop wel eens zou kunnen kosten. De voorzitter antwoordde, dat in de plaats van scheidende van Poortvliet geen vaste, maar een losse kracht wordt aangetrokken. De heer Bevelander informeerde voorts of er genoeg pallets zijn. 300 nieuwe zijn aangekocht. Er is nu ook plastic fust aangeschaft, bestemd om er kriel en poters aan te voeren. De heer J. v.d Weele hoopte dat er die dan ook vol doende zullen zijn. Kersverse ere-voorzitter Brooi jmans zei door deze benoeming aangenaam verrast te zijn. Soms vondt hij te weinig tijd te hebben voor de voorzittersfunctie. Hij spoorde aan de veiling te blijven steunen, want de klok bepaalt hoe duur de aardappelen en uien zijn in de vrije handel en niet ander som. Dank bracht hij voorts ook aan het personeel voor de goede inzet. Met veel geno'egen heb ik toch dit werk gedaan en ik ben blij dat ik in een goed veilingjaar af scheid kan nemen, zo sloot de voorzitter het huishoudelijke ge deelte af. De aanbesteding van het gemaal St. Philipsland «leverde W.C. van Dijk b.v. uit Hardinxveld Gies- sendam met 1.487.000 exclusief btw als laagste inschrijver op. J. van Wijgerden uit Veen was met 1.834.000 de laagste voor het cul tuur-technisch bestek. Onder hands werd hel mechanisch/eléc- trisch bestek voor het gemaal aanbesteed. Stork pompen b.v. te Hengelo schreef in voor 1.526.000. De kleppen en bewegingsinrich ting ten bate van de stuwen en andere kunstwerken maakt Gebr. Moors b.v. uit Bergharen voor 211.260 gulden. Voor deze aan- passingswerken van het Water schap schreven geen bedrijven van Tholen en St. Philipsland in. Voor een goede alarmering moet U daarbij het volgende melden UW NAAM HET TELEFOONNUMMER VANWAAR U OPBELT WAT ER AAN DE HAND IS WAAR (HET JUISTE ADRES) DE HULP NOODZAKELIJK IS. Spreek duidelijk en niet te snel. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9