Thoolse ouderen al tien jaar 's morgens om acht uur te water Ci Provinciegeld voor werkgelegenheid Emancipatiesubsidies Uitvoering muziekschool Economische Zaken Donderdag 14 juni 1984 Gedeputeerde staten hebben een discussienota Provinciaal Jeugdbeleid uitgebracht. De provincie is verantwoordelijk voor de "steunfunctie" op jeugdwelzijnsgebied. COMMISSIES Wat is jeugdwerk? Steunfunctie Voorgesteld beleid Huidige organisaties Reacties PAK EVEN UW ZAKBOEKJE "Kijk die armen en benen eens, wat een beweging en dat voor een 68-jarige!" Badmeester J. Jansen geniet ondanks de mistroostige weersomstandigheden van het enthousiasme waarmee Thoolse ouderen 's och tends in de Spetter zwemmen. De 68-jarige mevr. J. Rossen-Bal trekt haar gebruikelijke twintig baantjes in het 22 graden Celcius warme water, terwijl de bui tentemperatuur maar 10 graden bedraagt. Tot slot traditioneel een duik vanaf de kant en van de lage duikplank. Overdekt bad Geen subsidie ABDIJ IEUWS Onder de titel "Provinciegeld voor werkgelegenheid" heeft het provinciaal bestuur van Zeeland een brochure uitgege ven waarin informatie wordt gegeven over fondsen die zijn bestemd, om meer werkgele genheid te scheppen. In het voorwoord wordt gesteld dat het provinciaal bestuur het als een van zijn belangrijkste taken beschouwt de werkgelegenheid in de provincie te bevorderen Dit beleid komt op verschillende ma nieren tot uiting. Vaak zal het gaan om adviserend en stimule rend werk, gericht op "Den Haag", teneinde voor Zeeland belangrijke projecten over de drempel te tillen Ook komt het werkgelegenheidsbeleid naar vo ren in het streekplanwerk en in verschillende provinciale beleids nota's. In directere zin is de pro vincie betrokken bij enkele fond sen die zijn gericht op het schep pen van meer werkgelegenheid. Het gaat zowel om de verdeling van rijksgelden als om de aan wending van eigen provinciale geldmiddelen. Met name genoemd zijn dat: het voorwaardenscheppend beleid; het provinciaal werkgele- genheidsfonds; het fonds bijzondere voor zieningen. Verder beschikt de provincie over een fonds ter stimulering van het toerisme naar Zeeland, het fonds toeristische promotie. Elk van deze fondsen kunnen in meer of mindere mate van belang zijn voor het bedrijfsleven, over heidsinstellingen, semi-over- heidsinstellingen en aankomende ondernemers. De brochure geeft globale infor matie en noemt voor verdere in formatie de namen van degenen die in het provinciehuis deze fondsen behandelen. De brochure is gratis verkrijg baar bij het bureau Economi sche Zaken van de provinciale griffie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, of het bureau voorlichting, tel. 01180-31395. Provinciaal jeugdbeleid Vóór 15 augustus a.s. kunnen weer subsidieverzoeken voor emancipatieactiviteiten worden ingediend, die in het najaar plaatsvinden. Aan deze activitei ten is een aantal voorwaarden verbonden. Ze mogen niet in aanmerking komen voor andere subsidiemogelijkheden (bijv. via "cultuur", "algemene kadervor ming" of "jeugdzaken"; ze moe ten worden uitgevoerd in hetzelf de jaar dat direct volgt op het jaar waarin subsidie is toegekend; ze moeten worden opgezet en uitge voerd door een groep, organisatie of instelling (waarbij het overi gens niet noodzakelijk is dat men rechtspersoon is). Bovendien moeten de activiteiten "boven plaatselijk" zijn, dat wil zeggen dat de deelneemsters en /of be zoeksters uit minstens vier ge meenten in de provincie moeten komen. In totaal is ƒ55.000,— beschik baar voor emancipatieactiviteiten in 1984 (ƒ20.000,van de provincie en 35.000,— van het rijk). De provinciale emancipatiecom missie zal in een openbare verga dering, die tevens spreekrecht heeft, de subsidieverzoeken be spreken en hierover advies uit brengen aan gedeputeerde sta ten. Deze vergadering wordt ge houden op donderdag 6 septem ber 1984 om 14.00 uur in het provinciehuis. Maandag 18 juni, 9.30 uur, ver gadert de statencommissie economische zaken. Op de agenda staat het provin ciaal beleidsplan recreatie en toerisme. Verder behandelt de commissie de agenda's voor de vergadering van de raden van be stuur van de havenschappen Vlis- singen en Terneuzen. De vergadering is openbaar en heeft spreekrecht voor het pu bliek Plaats van samenkomst: Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Onder jeugdwelzijnsbeleid wordt begrepen een totaal aan activiteiten, die verder gaan dan alleen het pure jeugdwerk: nl. ook jeugdhulpverlening, volks gezondheid, maatschappelijke dienstverlening, sport, onder wijs en kunsten. De nu gepre senteerde nota beperkt zich vooralsnog tot het jeugdwerk. Jeugdwerk is het geheel aan ar beid en voorzieningen bestemd voor de geestelijke, sociale, crea tieve en recreatieve ontplooiing van jongeren en afgestemd op jongeren uit alle milieu's. Ook het speeltuinwerk, kindervakantie werk, club- en buurthuiswerk en de kinderopvang worden tot het jeugdwerk gerekend. Het jeugdwerk - zo stellen ge dupeerde staten in hun nota - is zowel voor de jongeren als voor de samenleving als geheel van belang. Jongeren moeten de gelegenheid hebben zich ook buiten school lichamelijk, gees telijk en sociaal kunnen ont wikkelen. Goed jeugdwerk kan ertoe bijdragen dat jongeren goed functioneren in de samen leving. Het jeugdwerk lijkt nog belangrijker te worden door het toenemend aantal echtschei dingen, de werkloosheid en een vaak uitzichtloze toekomst. Jeugdwerk richt zich op jonge ren tot 25 jaar. Het beleid van de provincie richt zich op het uitoefenen van steun functies. Het begrip "steunfunc tie" houdt nauw verband met de decentralisatie van het welzijns beleid, oftewel het opnieuw afba kenen van de taken op het om vangrijke terrein dat we "welzijn" noemen. Daarbij wordt een on derscheid gemaakt tussen het daadwerkelijke uitvoerende werk en het meer overkoepelende werk, zoals informatievoorzie ning, opleidingen, introduceren van nieuwe methoden etc. Deze "overkoepelende" werkvorm noemen we een steunfunctie. Het Provinciaal Bestuur subsidieert in Zeeland de organisaties die steunfuncties uitoefenen. Het zijn er in totaal tien, die hierna nog worden omschreven. Volgens de discussienota is er nog behoefte aan steunfuncties voor scholie renverenigingen, actiegroepen, popgroepen en werklozen; achterstandgroepen (bv. culturele minderheden) en algemene en open activiteiten. De provincie wil de jeugdwer korganisaties subsidiëren die steunfuncties uitvoeren. Overi gens zal in 1985 worden be gonnen met het (opnieuw) beoordelen van de taken van de nu gesubsidieerde instellingen. Als eerste komen hiervoor in aanmerking de werkende jon gerenorganisaties, de Katholie ke Plattelandsjongeren en het Diocesaan Instituut voor Jeugd en Jongeren. De provincie wil de zg. goedge keurde personeelskosten van or ganisaties die voor meer dan 90 procent provinciale taken verrich ten voor 100 procent subsidiëren. Tot de subsidiabele personeels kosten worden uitsluitend de kos ten van de consulenten gerekend. Verder wil de provincie jaarlijks een vast bedrag beschikbaar stel len per konsulent aan "overige kosten", (ƒ40.000,— voor één consulent en 20.000,voor elke volgende functionaris). Voor speciale activiteiten moet apart subsidie worden aange- vraagd. Organisaties die voor meer dan 60% provinciale activi teiten uitvoeren krijgen naar evenredigheid subsidie en wan neer voor minder dan 60% aan provinciale zaken wordt gewerkt, wordt geen financiële bijdrage gegeven. Verder zal in het vervolg een begrotingspost van 50.000, worden opgenomen voor spe ciale activiteiten. "Nieuwe" steunfuncties, voor al als het erom gaat verbindin gen te leggen naar andere ter reinen van welzijn (bv. emanci patie, podiumkosten etc.) wil len gs zoveel mogelijk onder brengen bij het Zeeuws Servi ce— en Informatiebureau (ZIS): de Zeeuwse organisatie ter on dersteuning van het sociaal- cultureel werk en de Zeeuwse jeugdraad. De Zeeuwse organisaties zijn vaak vrij klein en hebben behoefte aan goede huisvesting en administra tieve ondersteuning. Het is de bedoeling dat het ZIS in de toe komst ruimte en faciliteiten gaat bieden. In Zeeland vervullen tien door de provincie gesubsidieerde organi saties een steunfunctie voor het jeugdwerk. Zeeuws Service- en Informatie bureau (ZIS). Geeft service aan jeugd- en jon gerenwerk (materialen, bemidde ling, informatie etc.). Bevordering van samenwerking tussen de ver schillende organisaties. Stichting overleg kindercentra (SOKZ) Begeleidt 104 kindercentra; ver zorging van documentatie, infor matie etc. Zeeuwse organisatie ter onder steuning van het sociaal-cultu reel werk (ZOS). Begeleidt 1 5 aangesloten instel lingen (met in totaal 35 groepen) die zich bezighouden met club- en buurthuiswerk, jeugd- en jonge renwerk en buurt-opbouwwerk. Federatie Christelijk Jeugd werk Zeeland (FCJZ). Federatie van Prov. Geref. Cen trum voor Jeugd- en Jongeren in Zld, het Chr. Jongeren Verbond Zld. en het Chr. Plattelands Jon- gerenverbond Zld. Richt zich op groepen die vanuit christelijke le vensovertuiging Jeugd- en Jon gerenwerk verrichten. Katholieke Plattelands .Jonge ren (KPJ). Richt zich op het gehele terrein van het sociaal- cultureel werk voor jongeren. Begeleidt 9 afde lingen in Zeeland. Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK). Samenwerking tussen de drie plattelandsjongerenorganisaties (CPJ, KPJ en PJZ) met als doel vorming en belangenbehartiging jongeren uit agrarisch milieu Provinciaal Hervormde Jeugd raad Zeeland (PHJR). Richt zich vooral op jongeren uit Herv Kerk. Begeleidt vier regio nale raden en diverse plaatselijke groepen. Jongerenbeweging FNV Scholing, vorming en belangen behartiging voor en door werken de en werkloze jongeren. Werkende jongeren CNV Voorlichting op scholen, belan genbehartiging van leden etc. Scouting Zeeland Begeleidt scouting-werk in Zee land; "doorgeefluik" tussen lan delijk niveau en districten; trai ning en begeleiding vrijwillig kader. Zeeuwse jeugdraad Komt op voor belangen van jeugd en jongeren in het alge meen en ondersteunt initiatieven ter verbetering van de positie van jongeren die het extra moeilijk hebben Richt zich op de over heid, particuliere organisaties en de jongeren zelf. Een ieder kan op de discussie nota Provinciaal Jeugdbeleid reageren. Tot 1 5 september a.s. kan schriftelijk worden gerea geerd bij gedeputeerde staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, t.a.v. af deling Welzijn. De nota (kosten 5,—) kan worden aangevraagd op het zelfde adres (mevr. M. van Put ten), tel. 01180-31429. Er is ook een samenvatting ver krijgbaar (gratis) bij het bureau voorlichting prov. Zeeland, tel. 01180-31395. Wm Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 daaruit is in de Spetter een ei- landkaart voortgevloeid, waarop elke morgen de vorderingen wor den aangekruist. Mevr. Rossen en haar zwemvriendinnen zijn al bij Gorishoek aangeland. Toen het bad op 2 mei open ging, was de temperatuur gelukkig re delijk. "Om het seizoen te begin nen, is dat wel nodig, want anders zie je er tegenop", zegt Bogerd. "Nu we de eerste maand te pak ken hebben, gaan we door. Ook de dames missen geen dag. Ieder heeft z'n eigen baan. Zonder dit zwemtochtje zou ik langer op bed blijven, maar ik wil 't toch niet missen. Je bent elke dag gewoon beter in de stemming dankzij de goede sfeer", zegt Bogerd. "Ja, zwemmen is meer dan je al leen maar wat nat maken. Het is een prima ontspanning: je gezicht onder water en nergens aan den ken", aldus badmeester Jansen. THOLEN za 16 juni klusjesdag scouting, 10-15 u. ma 18 juni ledenverg. Uit op Tholen, Meulvliet, 20 u. ma 18 juni aquariumver. Labeo, dia-serie leden, Meulvliet, 19.30 u. za 23 juni toernooi Shuttle-mep- pèrs '80. Meulvliet, 13 u. SINT ANNALAND za 16 juni dansavond, Wellevaete, 20 u. di 19 juni alg. ledenverg. Rode Kruis afd. Tholen, 19.30 u. vr 29 juni fancy fair met kinder braderie o.l.s. 18-21 u. Za. 16 juni 13.30-17.00 u. baan Kooijman kleiduiven insigne- schieten OUD VOSSEMEER vr 15 en za 16 juni kermis vr 22 juni barbecue Jong Vos- maer, Gankelhoeve, 19.30 u. za 7 juli ronde van Oud Vosse- meer SCMERPENISSE wo 20 juni Herv. Kerk, zendings avond, 19.30 u. za 7 juli concert Euterpe, Spui- damplein, 19.30 u. POORTVLIET vr 15 juni afscheidsavond, SPS- kantine, 19.30 u. ma 25 juni alg. verg. midden standsver. Tolrust, 20 u. di 26 juni fietstocht pl.vr. naar St. Philipsland, 13.30 u. za 23 juni wedstrijd schietver. Nederl. Oranje, KI. v. Steenl. pol der, 13 u. SINT PHILIPSLAND vr 15 juni zangavond Soli Deo Gloria en Van Knop Tot Bloem, Wimpel, 19.30 u. za 23 juni braderie Ondanks de regen toch feest in zwembad de Spetter in Tholenwaar badmeester Jansen de oudste zwemster van de ochtendtrimgroep, mevr. Rossen, in de bloemetjes zet na tien jaar de dag fris begonnen te zijn. Ook dhr. Boogerd en mevr. Heuseveldt deelden met het badpersoneel in de vreugde. Na een warme douche staat in het kantoor van de badmeester de koffie met cake gereed, want er valt iets te vieren: tien jaar zwemt een groep oudere Tholenaren elke morgen om acht uur in de Spetter. Mevr. Rossen doet dat sinds de opening van het zwembad, samen met mevr. J.J. Heuseveldt-de Vos en de 68-jarige oud-politieman W.A. Boogerd. Intussen belt de Eben Haëzer- school de zwemles van negen uur wegens de regen af. "Wie denkt er met dit weer ook aan zweumen,', zegt badmeester Jansen. "Dit zijn de echte liefhebbers, die de dag fris beginnen. In de loop van de dag krijgen ze er een kick van. Van half acht tot kwart voor ne gen zijn er zo'n zeventig zwem mers." Eén voor één druppelen ze binnen en gaan ze weer opgefrist weg. Het huishouden of ander werk wacht. De mannen zijn duidelijk in de minderheid. De vroegste zwem mers voerden onlangs nog met succes actie om de openingstijd van half acht weer terug te krij gen, nadat b en w dat gezien de personeelskosten eerst op acht uur hadden gezet. "Als er iemand in het college van b en w komt die zwem-minded is, zie ik een overdekt zwembad nog wel zitten", zegt badmeester Jan sen. Hij volgt de gang van zaken met het door de werkgroep inge diende plan met grote belangstel ling en vindt, dat een overdekt bad de Thoolse gemeenschap best wat mag kosten. "De zwemsport zit nog steeds in een hoek, zolang we geen vol jaar kunnen draaien in een overdekt bad. Voor andere sporten zijn er wel alle mogelijk heden." De Thoolse badmeester ziet de plannen voor de elk-weer-accom- modatie bij Gorishoek met lede ogen aan omdat dit volgens hem afbreuk doet aan de bouw van een eventueel overdekt bad met sauna bij de Spetter. Dhr. Bogerd kan er wel in komen, dat het gemeentebestuur toch wel tegen de hoge kosten van een oVerdekt bad opkijkt. Hij zwemt elke morgen trouw zijn twintig baantjes om het eiland rond te gaan, totaal 40 km. Drie jaar ge leden hield de Kon. Ned. Zwem Bond een landelijke trimactie en ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Aan de Roncalli Scholengemeen schap te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen ATHENEUM: Jan Biesheuvel uit Oud-Vosse- meer alsmede Henk Baars en Wim Hoogedeure uit Tholen HAVO: Maddy de Leeuw en Marleen Polderman uit Oud-Vossemeer, Marianne Meyll uit Poortvliet, Natascha Beets uit St. Maartens dijk en Anita Vaders uit St. Phi lipsland MAVO: Marlies Scherpenzeel uit Tholen Aan de St. Thomas Mavo in Hal steren slaagden voor het mavo-di ploma: Oud-Vossemeer: Franc Goossens, Leon Havermans, Hans van Hees, Erika Hommel, Sandra du Pont en Edwin van der Zande. St. Annaland: Sjoerd van Loon en Edith Moerland Tholen: Carolien Jansen en Ca- rolien Oosting. Aan de Petrus Canisiusschool voor individueel en lager huis- houd- en nijverheidsonderwijs(ih- no en Ihno) te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen: St. Annaland: Calista den Engels man, Carla Fase, Rianne v.d. Jagt, Marijke Jeroense, Elvira Maas land, Ciska Paape en Ria West dorp. Tholen: Annet Baerends, Dianne Geluk en Anne van Dijke. Oud-Vossemeer: Anita Hommel en Marleen Hommel. Jack van den Hoek uit Stavenisse slaagde aan de Hogeschool Ni- ienrode te Breukelen voor Docto randus in de Bedrijfskunde. Als afstudeeropdracht had hij geko zen: financieel-economische eva luatie van directe buitenlandse investeringen in de Andinolanden (groep Zuidamerikaanse landen). Hij is werkzaam bij Cargill in Amsterdam, die ook een vestiging heeft in Bergen op Zoom. Aan de O. Elsemanschool in Bergen op Zoom slaagden voor het diploma LHNO: uit Tholen Yvonne de Korte uit Sint Annaland: Conny van Poortvliet, Inge Scherpenisse, Barbara Theunisse, Willy Slager en Ellen Klaassen. Aan de O. Elsemanschool slaag den voor het diploma INAS: uit Tholen Yvonne Boogaart uit Stavenisse: Els van Haaften uit St Annaland: Mirjam Verhoole uit St Maartensdijk: Anita van Zetten, Anja Coremans uit St Philipsland: Corry den Bra- ber, Jorien van de Gouwe, Grea Stek, Corina Joppe, Jacoline Kosten. Heieen Quist en Ineke Verkamman. Aan H.N.O. de Bongerd in Steen bergen slaagden voor het eindex amen: uit Oud Vossemeer: Marie-José Koenraadt en Monique v.d. Laak uit Sint Philipsland: Anja van Strien Aan de school voor Fysiotherapie in Vlissingen slaagde Miriam J.C. Leefreijze uit St Maartensdijk voor fysiotherapeute. Onderstaande leerlingen van de Gemeentelijke Mavo in Tholen hebben met succes het Mavo-4- examen afgelegd: Sint-Maartensdijk: Jolanda v.d. Berghe, Diana Moerland, Rudie Overbeeke, Dorien Priem en An ne Wesdorp. Oud-Vossemeer: Margot Bies heuvel, Ilse Goorden, Peter v. Poortvliet. Bas Quist, Nelleke Ridderhof en Jeroen Vroege. Scherpenisse: Sjaak Poot en Maja Meijnderts. Stavenisse: Karin Struijk en Leendert Westdorp. Sint-Annaland: Arie van Vossen, Carolien Vroegop en Mare West dorp. Bergen op Zoom: Petra Schot Lepelstraat: Cees v. Tilburg, "ur Tholen: Hanny Aalbrechtse, Leon v. Elzakker, Gerti Hack. Ri chard Heijnen, Silvia Imandt. Andrê Kousemaker, Corné v. Loenhout, Janine Minheere, Anja Moeliker, Monique v. Os, Conny Priem, Conny Stobbelaar en An- nemarie de Weerd. VERVOLG VAN PAG. 1 bedrijfsvestiging moet worden omgegaan", aldus de Bres. Het is de gewoonte, dat niet op het spreekrecht gereageerd wordt, miaar bij de rondvraag herhaalde Snoep de vraag om informatie over de nota 'Maak er werk van'. "Dat is uitgebreid besproken", zei Versluijs. "Er zijn twee vergade ringen aan gewijd, ook de veror dening voor financiële steun is volledig besproken", zei de wet houder. Bij de bespreking van de winde nergie verwees P.K.M. Stouten (ZLM) naar het bedrijfsverza melgebouw. "De gemeente haalt met subsidie bedrijven naar Tho len, terwijl aan het plaatsen van windmolens zware beperkingen worden opgelegd, ten nadele van de landbouw", aldus Stouten. "Er wordt geen subsidie verleend aan bedrijven", antwoordde Versluijs. "Er wordt wel financiële steun verleend en bemiddeld bij kapi taalverstrekking, maar dat tegen marktrente", aldus de wethouder. vr 29 juni bloedafname Rode Kruis, 19.30 u. wo 4 juli introductie-avond St. Vrouwen Emancipatie, Drviven- tros, 20 u. BRUINISSE za 23 juni Urker Zangers, Ned. Herv. Kerk, 19 u. BERGEN OP ZOOM vr 15 t/m zo 17 juni Philip Morris Jazzweekend t/m 24 juni di t/m zo 13.30-17 u. Markiezenhof, exp. Marian v.d. Molen (keramiek) en Else Kom- mers (schilderijen) tot 23 juli tentoonst. Brabantse schorren. Markiezenhof. Cinemactueel I: Ciske de Rat a.l. dag. 20.30, vr. za. 19 21.30 u., zo. 14, 16.30, 19,21.30 u. Cinemactueel II: Scarface 16 jr. dag. 20, zo. 14 20 u. Cinemactueel III: Moord in Exta se 16 jr. dag 20.30, vr. za. 21.30, zo. 14. 16.30, 19, 21.30 u. Roxy: Carmen 20 u. De jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziekschool vindt vrij dagavond om half acht plaats in Meulvliet te Tholen. De toegang is vrij. Deze avond is niet uitslui tend voor ouders, maar voor iedereen die belangstelling vöor muziek heeft. Naast de klassen algemene vor ming zullen leerlingen op accor deon, orgel, piano, blokfluit, dwarsfluit, klarinet en gitaar te beluisteren zijn. Diverse optre dens zullen in ensemble-verband plaatsvinden. Voor het eerst zul len ook leden van een muziekver eniging, die de opleiding bij de muziekschool volgen, aan een muziekschooluitvoering deelne men. Aan leerlingen die dit jaar examen hebben gedaan, zal het getuigschrift worden uitgereikt. De opzet van deze uitvoering is enigszins afwijkend van die van vorige jaren. Was het de laatste jaren gebruikelijk dat op twee slotavonden alle leerlingen optra den, nu is (op diverse niveau's) een keuze gemaakt, zodat een wat uitgebalanceerder programma kan worden gepresenteerd. Om toch zoveel mogelijk leerlingen te kunnen laten voorspelen, is geko zen voor de organisatie van een 'grote' avond met diverse kleinere avonden. Zo zijn er in de afgelopen weken in Meulvliet een dwarsfluit/piano en een gitaar/blokfluit avond georganiseerd. In de Gasthuiska pel vond een orgelavond plaats. Alle avonden werden druk be zocht en oogstten veel waarde ring. Een accordeonavond zal nog plaatsvinden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7