THOLENDERWIJS WIJ ZOEKEN 21 MENSEN MET EEN BREDE INTERESSE VOOR HET GEMEENTELIJK WELZIJNSBELEID WOENSDAG 20 JUNI INFORMATIE-AVOND KURSUSSEN WESTBRABANTS-AVONDKOLLEGE VANDAAG EUROPESE "WIE KIJKT ER MEE NAAR HET LANDSCHAP?" WAT LIGT TER INZAGE? HINDERWET: OPENBARE KENNIS GEVING VERZOEK OM VERGUNNING informatierubriek van de gemeente tholen VERKIEZINGEN DENKT U AAN DE ANJERFONDS- KOLLEKTE? 5 EENDRACHTBODE Donderdag 14 juni 1984 SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING TENTOONSTELLING IN DE GASTHUISKAPEL TE THOLEN: WOENSDAG 20 JUNI INSPRAAKAVOND VOOR DE JEUGD VAN POORTVLIET DE TABERNAKEL DER GETUIGENIS I Sedert 1 981 verzorgt het Westbrabants-Avondkollege kursussen voor volwassenen op Tholen en meer in het bijzonder in de kern Sint-Maar tensdijk. Omdat de verschillende kursussen zich in voldoende belang stelling kunnen verheugen heeft het ministerie van Onderwijs en We tenschappen de afdeling Sint-Maartensdijk als nevenvestiging van het Westbrabants Avondkollege erkend. Ook in het nieuwe schooljaar wordt weer een aantal kursussen opgestart. Onderstaand wordt u daarover uitgebreid geïnformeerd. Schooljaar 1984-1985 Bij voldoende belangstelling zullen in het schooljaar 1984-1985 in Sint-Maartensdijk de volgende kursussen worden georganiseerd: OPSTAPKURSUS (voorbereiding Mavo/Algemene ontwikkeling) - NEDERLANDS en ENGELS op het niveau Mavo klas 1 NEDERLANDS en ENGELS op het niveau Mavo klas 3 (eindexa men). De opstapkursus kan afhankelijk van de meerderheid van de kursisten overdag dan wel 's avonds worden opgezet. Mavo-I is in ieder geval overdag, terwijl de lessen voor Mavo-lil 's avonds worden verzorgd. OPSTAPKURSUS Deze kursus kan gezien worden als een kursus: uur. Wordt het 's avonds, dan is dit op maandagavond van 1 9.00 uur tot 22.15 uur. Informatie-avond op woensdag 20 juni Deze avond wordt gehouden in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Met name voor de aspirant-kursisten van de opstapkursus is deze bijeenkomst belangrijk, aangezien dan wordt bepaald of de kursus overdag dan wel 's avonds wordt gehouden. Tijdens de informatie-bij eenkomst zijn directie en docenten van het West-Brabants Avondkolle ge aanwezig om een toelichting te geven op de kursussen, antwoord te geven op al uw vragen, terwijl u zich voorts ter plekke als kursist kan laten inschrijven. Voor een goede organisatie van deze avond (aanvang 1 9.30 uur) is het van belang te weten hoeveel mensen er aanwezig zijn en naar welke kursus de belangstelling uitgaat. Met gebruikmaking van onderstaande strook kunt u zich voor de informatie-avond aanmelden. Aanmeldingsstrook informatie-avond kursussen Westbrabants-Avond- kollege Sint- Maartensdijk. Ondergetekende Adres Woonplaats meldt zich hierbij aan voor de op woensdag 20 juni a s. te houden informatie-avond. Zijn/haar voorkeur gaat uit naar: kursus Overdag Opstapkursus Engels-Nederlands Mavo 1 Engels-Nederlands Mavo 3 's Avonds geen voorkeur Insturen naar: gemeente Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartens dijk. Informatie vooraf Indien u behoefte hebt aan meer informatie vooraf, dan kunt u kontakt opnemen met de heer J. Suijkerbuijk, docent van het Westbrabants Avondkollege. Deze is elke donderdagavond tussen 18.00 en 20.00 uur bereikbaar onder tel. nr. 01660-2497. Ook de gemeentelijke in formatierubriek "Tholenderwijs" van woensdag 30 mei j.l. ging uit gebreid in op de verschillende kursussen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 8 juni 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00 tot 12.00 uur. Het spreekuur van wethouoer J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college leden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 21 5. De 3 bovengenoemde kommissies, waarin zoals geschreven burgerle den zitting krijgen, hebben tot taak de in de Thoolse samenleving levende wensen en behoeften op het gebied van sociaal-kultureel werk, sport en rekreatie of jeugd- en jongerenwerk te peilen. Daarnaast zullen zij gevraagd of uit eigener beweging adviezen uitbrengen aan het kollege van burgemeester en wethouders met betrekking tot het te voeren beleid. Van de kommissieleden wordt verwacht dat zij bereid zijn circa 10 vergaderingen per jaar bij te wonen. Dergelijke vergade ringen vragen natuurlijk voorbereidingstijd. Voor elke vergadering wordt een redelijke vergoeding beschikbaar gesteld. De kandidaat-leden dienen verder aan de navolgende voorwaarden te voldoen: a. men dient een brede interesse te hebben voor het welzijnswerk en wel zodanig dat er geen sprake zal zijn van belangbehartiging voor alleen de eigen achterban; b. men dient werkzaam te zijn als vrijwillg(st)er in het welzijnswerk; c. men dient goed op de hoogte te zijn van de Thoolse situatie. Belangstellenden kunnen zich, onder vermelding van de kommissie waarnaar de voorkeur uitgaat, aanmelden tot 1 5 juni 1 984 door een brief te richten aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen'houdt elke maandag van v«l Ct.30-1 2.00 uur-spreekuur in het gemeentehuis te Sint-IWaartensdijk vpor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Van 18 tot en met 28 juni a.s. is in de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat te Tholen de tentoonstelling "Kijken naar landschap"' te zien. De ten toonstelling wordt georganiseerd door de sektie woonkultuur van de Zeeuwse Culturele Raad en is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14.30 tot 1 7.30 uur en voorts op-vrijdag van 1 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 1 4.00 tot 1 7.00 uur. De tentoonstelling en de bijbehorende diaserie laat elementen van het Zeeuwselandschap zien door het oog van vier beroepsfotografen. De tentoonstelling beoogt echter niet op de eerste plaats het laten zien van mooie plaatjes. ledereen heeft wel een mening over het landschap. Over wat mooi en lelijk is. Over storende onderdelen en elementen die de woonomgeving aangenamer maken. Een vliedberg of eén oude boerderij vinden de meeste mensen wel mooi. Over het mooie van hoogspanningsmasten kunnen de meningen ver schillen Een snelweg door het land is nodig, maar mooi? In Nederlahd beslissen deskundigen en bestuurders meestal over wat er met het landschap gebeurt. Waar een weg wordt aangelegd, of een ruilverkaveling doorgaat, waar rekreatie is toegestaan en waar niet. Ook deskundigen en bestuurders hebben ideeën over wat mooi en lelijk is en die tellen bij die beslissingen mee. De Zeeuwse Culturele Raad is er benieuwd naar, wat de bewoners en andere gebruikers van het landschap mooi of lelijk vinden en of dat klopt met de ideeën van deskundigen. De raad heeft daarom reakties nodig. Liefst in de vorm van een foto van iets wat u erg mooi vindt in uw eigen omgeving én van iets, waaraan u u ergert. En het is wel prettig wanneer u kort aangeeft waarom u dat vindt. Het hoeven geen mooie foto's te zijn; een kiekje is voldoende. Onder degenen die reageren worden enkele foto's uit de tentoonstel ling verloot. Het is de bedoeling wat met de reakties te doen. Misschien kan er een publikatie worden gemaakt, misschien kunnen ze worden vergeleken met de ideeën van deskundigen. Degenen, die hebben gereageerd krijgen daar bericht over. De raad hoopt in ieder geval dat door de tentoonstelling en een even tueel vervolg erop, bij nieuwe plannen meer rekening wordt gehouden met wat de bewoners van het landschap vinden. Foto's kunnen worden toegestuurd aan de Zeeuwse Culturele Raad, sektie woonkultuur, antwoordnummer 72, 4330 VB Middelburg. Een postzegels is niet nodig. Op woensdag 20 juni a.s. wordt er in "'t Ouwe Raed'uus" te Poortvliet een INSPRAAKAVOND belegd voor de jeugd van Poortvliet. Aanvang 1 9.30 uur. Het gemeentebestuur wil graag kennis nemen van de wensen die er bij de Poortvlietse jeugd leven. Op deze inspraakavond zal wethouder Versluijs tesamen met de jeugd- en jongeren werkster Carien Rocks en de heer van Loenhout van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling (plantsoenen) aanwezig zijn om met de jeugd van 1 2 tot 20 jaar (en eventuele ouderen, want ook die zijn van harte welkom) te praten over de vragen: - wat is er voor de jeugd en jongeren op dit moment? - moeten er in Poortvliet meer voorzieningen komen voor de jeugd? en zo ja welke? - hoe kunnen we een en ander organiseren? De Poortvlietse jeugd krijgt nu de kans om te vertellen welke wensen er leven. Kom dus in zo groot mogelijke getale op woensdag 20 juni naar 't Ouwe Raed'uus Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door de heer J. Mees, Schoolstraat 2, 4698 AP Oud-Vossemeer, voor het bouwen van een garage op het perceel, kadastraal bekend Oud-Vosse meer, sektie K, nummer 279, plaatselijk gemerkt Schoolstraat 2. Dit bouwplan is niet in overenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 1 5 juni tot en met 28 juni 1 984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentese- kretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter inzage. Sint-Maartensdijk, 14 juni 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. 21e wijziging bouwverordening ter inzage. Burgemeester en wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis dat vanaf 14 juni 1 984 voor een ieder gedurende drie maanden ter gemeente-sekretarie te Sint-Maartensdijk ter inzage ligt het besluit van de raad dezer gemeente d.d. 20 februari 1984, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 22 mei 1984, onder nummer 755/206, 4e afdeling ruimtelijke ordening, inhoudende de 21 e wijzi ging van de bouwverordening Tholen. Sint Maartensdijk 1 4 juni 1 984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 1 2 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat op 1 mei 1 984 bij hen een aanvraag is ingekomen voor een vergunning inge volge de Hinderwet van: Firma A. van der Harst, Hoogstraat 60 te Tholen voor het oprichten en in werking hebben van een bedrijf voor koeltechniek en interieurbouw op het perceel sektie L, nummer 178, ged., gelegen aan de Schelde Rijnweg te Oud-Vossemeer. De aanvraag en andere terzake zijnde stukken liggen met ingang van 1 5 juni 1 984 op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maar tensdijk ter inzage elke werkdag van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegeven niet kenbaar te maken. Even eens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 2 juli 1 984 om 9.00 uur. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaar hebben ingebracht, op de wijze als bovenomschreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe rederlijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 14 juni 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. OP het buro welzijn van de afdeling sociale zaken en welzijn van de gemeentesekretarie kan geplaatst worden een aankomend medewerker (m/v) voor 32 uur per week. Funktie-informatie: Het buro welzijn is ondermeer belast met werkzaamheden op het gebied van de gezondheidszorg, maatschappelijke dienst verlening, volwasseneneduktatie, baanlozen, bibliotheekwerk, sport, jeugd- en jongerenwerk, bejaarden, het beheer van sport en sociaal kulturele akkommodaties en de welzijnsplanning. De te benoemen medewerker zal belast worden met werkzaamhe den die betrekking hebben op bovengenoemde werksoorten. Funktie-eisen: Havo/Meao-opleiding Salaris Afhankelijk van de leeftijd bedraagt het salaris maximaal 1 867,20 per maand (32 uur p.w.) schaal 1 8. Nadere inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de chef van de afdeling, de heer AG. van de Sande, telefoon 01666-2955. Belangstellenden wordt verzocht hun sollicitatiebrief binnen 1 0 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan burge meester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk. Redactie; Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 - Algemene Ontwikkeling - ter voorbereiding op de Mavo g> overdenking "Dert Tabernakel nu zult gij ma ken". Exodus 26:1a We hebben het Pinksterfeest mo gen vieren. Daarbij stonden wij stil bij de uitstorting van de Heili ge Geest. Nu verplaatst onze tekst ons naar het Oude Testament. De bouw van de Tabernakel en haar gereedschap is tot stand gekomen door de leiding van Gods Geest. Want we lezen in Exodus 31, dat de Heere met name geroepen heeft tot dit werk Bezaleël, de zoon van Uri, de zoon van Hur van de stam van Juda. En ik heb hem vervuld met de Geest Gods met wijsheid, en met verstand, en met wetenschap, n.l. in alle hand werk om te bedenken vernuftige arbeid. En Ik, zie Ik heb hem bij gevoegd Aholiab de zoon van Ahisamach, van de stam van Dan. Dit is ook het werk van de Heilige Geest, mensen bekwaam te ma ken tot het werk in de dienst van het Koninkrijk Gods. Wanneer wij zouden vragen: Wat is er in het Paradijs geschied? Dan zullen de meesten, hoop ik, zeggen, dat in het Paradijs Adam en Eva ge vallen zijn in de zonde. Daar heeft de mens God de rug toegekeerd en is van de Heere weggegaan. Ja, en wel zodanig, dat de mens van zichzelf niet meer terugkan tot God! Daar is van ons uit een onoverbrugbare kloof tussen een heilig en rein God en een in zon den gevallen mens. Wat is nu het wonder, lezer en lezeres? Wel dit, dat God zegt, dat Hij terugkomt! Er staat in Exodus 25 En zij zullen Mij een heiligdom maken, dat Ik in het midden van hen wone. Dat is Gods onbegrijpelijke zondaar sliefde. De Heere wil bij een vi jandig en schuldig volk wonen. Daarom moet er een heiligdom gemaakt worden. De Koning der koningen zoekt doods schuldige op en zegt niet: U moet sterven! Dat zou naar recht zijn. We heb Elke staatsburger wordt geacht de wet te kennen. Door het bestaan van de Europese Gemeenschap heeft deze stelregel er een be langrijke dimensie bij gekregen: de 270 miljoen inwoners die de Europese Gemeenschap telt, zijn behalve aan nationale, ook on derworpen aan een omvangrijke Europese wetgeving. De Europese Gemeenschap is een organisatie van democratische landen en heeft de vorm van een rechtsgemeenschap. Het Europe se recht- ontleend aan de Europe se verdragen en de daarop geba seerde wetgeving - prevaleert zelfs boven het nationale recht in de lidstaten van de Gemeen schap. Tijdens de vergadering van de Welzijnsraad van woensdag 6 ju ni j.l. is uitvoerig gediskussieerd over een nieuwe adviesopzet in het kader van het gemeentelijk welzijnsbeleid U hebt daar in deze rubriek uitvoerig over kun nen lezen. Er zal in de toekomst heel wat veranderen De huidige welzijns raad verdwijnt. Er zal overgegaan worden tot de instelling van een kommissie sociaal-kultureel werk, sport en rekreatie en jeugd- en jongerenwerk. Deze kommis sies zullen bestaan uit elk 7 bur gerleden een lid van het kolle ge van het kollege van burge meester en wethouders. Daar naast wordt een welzijnskommis- sie ingesteld die uitsluitend uit raadsleden bestaat. te vervullen. Als er staat de Ta bernakel nu zult gij maken, dan wil dit zeggen de Heere Christus zult u zo en zó afbeelden. Wij moeten bedenken, dat dit plaats vond ten tijde van het Oude Tes tament. Alles was schaduwdienst. Het wees heen naar de Heiland. Die komen zal. Hij zal het alles volkomen vervullen. Door de Ta bernakel werd Christus met Zijn dierbare weldaden afgebeeld, als mede de heilsgoederen van Zijn gezegend Koninkrijk. Het was voor de gelovigen van het Oude Testament een verlustiging om naar het altaar te gaan. Hoezeer past het ons dan niet, als wij heil begerige harten mogen hebben, om door het geloof door te drin gen tot de geestelijke zaken, die als achter de schaduwen verbor gen lagen. De Tabernakel was een draagbaar heiligdom, daar Israël in de woestijn geen vaste woon plaats had, maar telkens van le gerplaats moest veranderen. Ta bernakel betekent eigenlijk zwer vende tent, omdat zij geen blij vende plaats vond, en van plaats tot plaats overgedragen moest worden, als het zinnebeeld van de Kerk van Christus. Die heeft hier op aarde slechts als gast en vreemdeling te leven, om des te meer de stad der inwoning te zoe ken, wier Kunstenaar en Bouw meester God is. De Tabernakel nu zult gij maken. Ja, zegt u. maar hoe kan dat nu? Waren daar mid denin de woestijn alle materialen aanwezig? Hadden zij goud en zilver enz.? Zeker, zij moesten die eisen van de Egyptenaren, voor dat zij het land uitgingen. De Is raëlieten moesten die gewillig aan de Heere geven. En zij gaven veel want we lezen in Exodus 36 Het volk brengt teveel, meer dan ge noeg is ten dienste voor het werk, hetwelk de Heere te maken gebo den heeft. De Israëlieten gaven veel, wat geven wij voor de dienst des Heeren? En toch gaven zij weinig als we zien op hetgeen God Zelf gaf in Zijn Zoon. Dat leert Gods kind zien, wat het God de Vader gekost heeft, om doods- schuldige zondaren zalig te ma ken. Hebt u dat ook al leren zien? De bouwstoffen voor de taberna kel waren van aardse, stoffelijke hoedanigheden. Dit wijst ons erop, dat de Heere Jezus waarlijk Mens was. Van buiten scheen de tabernakel gering, blootstaande aan weer en wind en woestijn stormen, maar van binnen was zij zuiver en van uitnemende koste lijkheid. Zo is Christus verschenen in de gedaante van zodanig vlees, verachtelijk voor het oog der wereld, in zeer diepe vernedering. Nochtans was Hij niet alleen vol maakt heilig en zonder enige bes metting van zonden naar het Af schijnsel van Gods heerlijkheid en het uitgedrukte beeld van des Vaders Zelfstandigheid. De aard se tabernakel schaduwde tevens af het mystieke lichaam van Chris tus, de gemeente der uitverkore nen, de Kerk van het Nieuwe Testament, gebouwd op het fun dament van Apostelen en Profe ten, waarvan Jezus Christus is de uiterste hoeksteen, op hetwelk het gehele gebouw opwast tot een heilige tempel in de Heere. Daar openbaart Hij verborgenheden, die van de tijden der eeuwen zijn verborgen geweest. Daar wordt de Heere het reukwerk en lofoffer gebracht in gebeden en dankzeg gingen. De tabernakel werd ge maakt naar het voorbeeld, dat God aan Mozes toonde. Zo ook de ware Kerk naar het voorbeeld, dat Hem in Zijn eeuwige Raad voor ogen stond. De pilaren van zilver, op welke de tent rustte, waren af beeldingen van de vastigheid en zuiverheid van de Waarheid, waarop de Kerk Gods gebouwd wordt. Daardoor doorstaat zij alle stormen en kan en zal hij het uit houden tegen het geweld der hel. God Zelf zorgt voor de bouw. Hij Bouwt Zijn tabernakel. Daarvoor gebruikt Hij mensen, zondige mensen. En nu zijn al Gods kin deren levende tabernakelen, le vende woonplaatsen van de Hee re. Bent u al een tabernakel des Heeren? Wij zijn van nature woonplaats voor de vorst der duisternis. Zo leven wij voort, tot dat de Heere in het leven komt. Hij wil wonen in hun midden. Let op, Hij wilde het, dat houdt in, dat Gods kinderen leren belijden, dat zij niet wilden. De Heere make ons allen, kon het zijn tot Zijn ta bernakelen, waar Hij eeuwig wil wonen, en wij Zijn heil mogen er varen. P. van Bergen Bravenboer Scherpenisse Op de opstapkursus volgen de deelnemers de vakken Nederlands en Engels. Voor wie is deze kursus bestemd? Schoolleiding en medewerkers hopen de volgende groepen volwasse nen van dienst te kunnen zijn met deze opstapkursus: a. Dames en Heren, die een Mavo-opleiding of een deel daarvan willen volgen, maar wier vooropleiding misschien een beetje te gering is. b Volwassenen, die willen gaan studeren op Mavo niveau, maar voor wie het luiden van de laatste schoolbel al weer zo lang geleden is, dat zij het studeren en alles wat daarmee samen hangt helemaal ontwend zijn. c. Dames en Heren, die nog niet weten of zij de Mavo voor volwasse nen willen gaan volgen, maar wel behoefte hebben aan meer alge mene ontwikkeling. NEDERLANDS EN ENGELS OP MAVO-NIVEAU Na het volgen van de opstapkursus begint een groep kursisten het nieuwe schooljaar met het volgen van de vakken Nederlands en Engels 1e klas Mavo. Zo begint een andere groep dit jaar aan de vakken Nederlands en Engels in de 3e klas Mavo. Deze groep doet dus aan het eind van het nieuwe schooljaar eindexamen voor deze vakken. Nieuwe kursisten kunnen bij voldoende vooropleiding, tot deze groepen wor den toegelaten. N B Het is niet persé noodzakelijk om eerst de opstapkursus te volgen en dan pas te beginnen aan Mavo-IHet is best mogelijk dat u destijds al in dagonderwijs een vergelijkbare opleiding of een paar jaar Mavo (Mulo) hebt gedaan, waardoor u eind augustus direkt met Mavo-I kan beginnen. Mavo-certificaten In de Thoolse situatie is er slechts sprake van een gedeeltelijke Mavo opleiding. U volgt namelijk maar 2 vakken te weten Engels en Neder lands. De Thoolse kursus leidt op voor officiële Mavo-certificaten. Na 3 jaar doet u officieel eindexamen en kan u in het bezit komen van de certificaten Nederlands en Engels. Een volledige Mavo-opleiding (met als eindresultaat het Mavo-diploma) telt echter 6 vakken. De andere 4 vakken kunt u, indien u daar prijs opstelt, in dezelfde periode volgen aan de Mavo-afdelingen van het Westbrabants Avondkollege te Bergen op Zoom of Roosendaal. -• - -- Waar en wanneer 1 De opstapkursus en de kursussen Mavo worden in ieder geval in Sint- Maartensdijk gegeven. De avondkursussen in de Burg. Bouwense L.T.S de dagkursussen in de openbare lagere school "De Rieburch", Mavo-I: maandagochtend 8.45 uur tot 10.15 uur Nederlands 10.25 uur tot 11.55 uur Engels Mavo-lil: maandagavond 1 9.00 uur tot 20.30 uur Nederlands 20.45 uur tot 22.1 5 uur Engels. Opstapkursus Indien er een opstapkursus van de grond komt, bepaalt de meerderheid van de kursisten of deze overdag of 's avonds wordt gegeven. Wordt het overdag, dan is dit op maandagochtend van 8.45 uur tot 11.55 In de loop van deze week, maar ook nog volgende week, zullen de Anjerfondskollektanten bij u aanbellen. U weet het, de Anjerfondskol- lekte is bedoeld om gelden in te zamelen om kuituur en natuurbehoud in Nederland te bevorderen. Plaatselijke verenigingen profiteren direkt' en indirekt van de opbrengsten van het Anjerfonds. Direkt, omdat 25% van de kollekte-opbrengst door de vereniging die de kollekte verzorgt mag worden behouden, indirekt doordat culturele verenigingen een beroep kunnen doen op het fonds in de vorm van subsidies Met een gulle gift steurit u dus het plaatselijke verenigings leven. Welke Thoolse verenigingen zijn bij de collecte betrokken? Zoals gezegd subsidieert het Anjerfonds culturele voorzieningen en aktiviteiten. Het zijn dan ook de sociaal-culturele ver enigingen die in onze gemeente de col lecte verzorgen: Tholen: muziekvereniging "Concordia" jeugdvereniging Scouting Tholen, Heenetrechtgroep Oud-Vossemeer: Oud Vossemeerse Muziekvereniging. Stavenisse: Jeugdvereniging Stavenisse Sint-Maartensdijk: muziekverenigin "Euterpe" eilandelijke volks dansvereniging 'Dodi-Dodi' Scherpenisse: Smalstads Mannekoor Poortvliet: Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Sint-Annaland: Koninklijke Fanfare "Accelerando Maar de Europese Gemeenschap heeft een democratisch tekort. Met de wetgeving in de EG is de Raad van ministers belast. De raad is het orgaan waarin de re geringen van de lidstaten van de EG vertegenwoordigd zijn. In elk democratisch land berust de wet gevende bevoegdheid mede bij de volksvertegenwoordiging. In de Gemeenschap heeft het Europese Parlement het enige democra tisch verkozen orgaan van de EG, wel inspraak, maar niet de bevoegd heden om, in de democratische zin van het woord, "mede de wet voor te schrijvenHet Europees Parlement brengt wel advies uit over de meeste voorstellen waarover de Europese ministerraad een besluit moet nemen, maar het kan op de feitelijke besluitvorming achteraf geen effectieve democratische controle uitoefenen. Dit onvermogen deelt het overigens met de nationale parlementen van de lidstaten, die nog minder in staat zijn de besluiten van de Raad van ministers te controleren. Dit 'democratische gat' is des te groter omdat er evenmin controle mogelijk is op hetgeen de EG-ministerraad nalaat: de crisis die de Europese Gemeenschap de laatste jaren heeft doorgemaakt, is goeddeels te wijten aan de besluiteloosheid van de Raad van Ministers. De Europese Gemeenschap heeft een grotere invloed op het leven van de burgers van de tien lidstaten dan menigeen beseft. De prijzen die de acht miljoen boeren in de EG voor hun produkten krijgen, worden in Brussel vastgesteld. De produktie van de staalfabrieken in de EG is beperkt tot nauwkeurig vastgelegde hoeveelheden en deze 'guota' worden in Brussel bepaald. Voor etiketten op de verpakking van le vensmiddelen gelden preciese regels die door de EG zijn vastgesteld. Op basis van het EEG-verdrag hebben mannen en vrouwen recht op gelijke behandeling in de sociale wetgeving van de EG-landen. Deze opsomming van voorbeelden kan eindeloos worden uitgebreid. Naar schatting acht procent van de in Nederland geldende wetgeving is gebaseerd op EG-wetgeving. Daarom is controle op de besluitvorming in Brussel belangrijk. En, als die controle onvoldoende is, ontbreekt of tekortschiet, dan is er sprake van een tekort aan democratie. Daarom zijn er vandaag Europese verkiezingen. Verkiezingen voor het Europees Parlement dat die controle uitoefent. Sinds vanmorgen acht uur zijn de Thoolse stembureaus geopend. Tot 19.00 uur kunt u uw stem nog uitbrengen. ben de dood verdient door onze val. Maar wat zegt de Heere? Ik kom bij u wonen. De geschiedenis verplaatst ons naar de woestijn, naar de berg SinaïCJ waar het volk van Israël gelegerd is, nadat het uit Egypte was uitgetogen. De Si- naï rookte, alles stond in vuur en gloed de donder rolde, het ge- klank der bazuin werd vernomen, en van boven kwam de Wet Gods: gij zulten gij zult niet.... Wel ons, lezers, als wij een soeverein God erkennen. Wiens Woord nog heden geldt. De wereld wil evan gelisch zijn. Dat vernemen we aan alle zijden. God is liefde... Ach, je moet het niet zo zwaar nemen, het zal allemaal nog wel meevallen. God is toch barmhartig en gena dig? God wil echter Zijn Woord en Wet handhaven. En slechts hij, die voor de Wet beeft, die zucht en klaagt: Ach, ik zondaar! ik ben verloren! zo één zal het heil sma ken. Bent u er zo één? Daar zal het toch op aan moeten komen. Zon daren worden gezaligd. Neen, geen zondaren, die het met hun verstand.zijn, maar zij die het be leven tot in het diepst van hun hart, dat zij zondaar voor God geworden zijn. Terwijl de Israë lieten vrezen en beven, is Mozes op de berg. Daar ziet hij de heilige Wet Gods, waarbij Zijn volk op genomen is in het verbond der genade, een Wet, waarin God Zelf ons leidt, opdat Zijn wil volbracht zij. De Wet is vernomen, lezers. In donder en bliksem gaat zij over alle vlees, zodat alle vlees de mond gestopt wordt, opdat het tot zichzelve inkere en uitroepe: wat moet ik doen, om zalig te worden. Mozes krijgt te zien, hoe de Heere Zich over de armen en ellendiÈ:p ontfermt en hen in genade aan neemt. Geen mens komt tot God door zijn eigen streven, om de ge boden Gods te houden. Ieder, die eerlijk is, klaagt en slaat zich op de borst: O, God, wees mij zondaar genadig! God de Heere wil Zelf nederkomen en woning bij ons maken. Hij wil Zich openbaren in het vlees. Hij wil zijn, wat wij zijn, opdat wij, die voor Zijn Woord beven in Hem worden, wat Hij is. Hij wil wonen onder de mensen. Dit toont de Heere aan Mozes. Nu is de Heiland gekoemen om te doen, wat u en ik schuldig zijn te doen, n.l. om de Wet te houden en

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5