Inventarisatie kleine zoogdieren in het Rammegors II VERMAL Vergouwen Vu we lier GOEDE DRAINAGE FA. REIJNG0UDT EN ZN. DEZE WEEK PULSAR-WEEK Donderdag 14 juni 1984 EENDRACHTBODE 13 Het Rammegors, een 147 hectare groot terrein, gele gen tussen Tholen en Sint Philipsland, maakt deel uit van het Zeeuwse deltagebied. Bij de aanleg van de Schelde- Rijnverbinding in 1972 werden deze voor malige schorren, slikken, zandplaten en kreken inge dijkt. Na de indijking trad er een zekere mate van ontzilting en ontwatering in het gebied op. Deze abiotische wijzigingen hebben voor de vegetatie vér strekkende gevolgen gehad (Van der Reest, 1983). Als gevolg van de vegetatieverandering veranderde ook de fauna. De faunistische ontwikkeling in gebieden die worden ingedijkt, staat reeds lang in de belangstelling. Dam merman (1949) en Bremer (1977) hebben inventari saties van zoogdieren uitgevoerd in de in 1942 ge reedgekomen Noordoostpolder. In het deltagebied werd een dergelijk onderzoek verricht door o.a. De Kogel (1983). Kreken en overgangszones De zandplaten Het lage schor Het hoge schor Werkwijze Resultaten Voorkomen en biotoopkeuze Kleine zoogdieren en milieuveranderingen POORTVLIET hairstyling shop LEEN RIJSTENBIL v SINT- PHILIPSLAND SLAGERIJ BOSMAN Publicatieplicht voor de BV's. volleybal ZIJ DIE EEN WONING IN GAAN RICHTEN OPGELET!!! Voor vaders die bij de tijd willen zijn nu ook in Halsteren Seiko - Pulsar - Diamonde Dorpsstraat 16, Halsteren tel. 01641-6319 een eerste vereiste In dit artikel wordt aandacht ge schonken aan het voorkomen van kleine zoogdieren in het Ramme gors in 1982. Naast het streven een beter inzicht te verkrijgen in de zoogdierfauna van het gebied in relatie met de veranderde abioti sche en biotische milieufactoren, was een inventarisatie van de kleine zoogdieren gewenst in ver band met het opstellen van een beheersplan. De kreken en overgangszones zijn laaggelegen gebieden (0,2-0,5 m boven NAP) die onder invloed staan van sterke periodieke schommelingen van het waterpeil. In het winterseizoen worden grote delen ervan geïnundeerd. Mede onder invloed van zoute kwel is het oppervlaktewater dan zwak tot sterk brak (3,7-11,4 promille C1-) In de zomer drogen bijna alle kreken uit en zakt het grondwa terpeil tot circa 20 cm onder het maaiveld. Op de weke kleibodem ontwikkelt zich dan een eenjarige pioniervegetatie van halophyten als zeekraal Salicornia europaea, schorrekruid Suaeda maritima, zee-aster Aster tripolium en zilte schijnspurrie Spergularia marina. Door het hoge zoutgehalte van de bodem (gemiddeld circa 3% C1-) zal deze zoutvegetatie zich hier nog lange tijd kunnen handhaven. Aan de randen van de kreken is het zoutgehalte van de bodem la ger (0-3% C1-). In deze over gangszones treedt een geleidelijke verandering in de vegetatie op. Naar de randen van de kreken neemt de bedekking van Halop hyten af. Daarentegen neemt hier de bedekking van fioringras Agrostis stolonifera, reukloze ka mille Matricaria maritima, grep pelrus Juncus ambiguus en andere voor ontzilting kenmerkende soorten toe. De voormalige zandplaten (0,5-1,2 m boven NAP) hebben een fijnzandige bodem die nage noeg ontzilt is. Het grondwater peil ligt in de zomer op circa 60 cm onder het maaiveld. De begroeiing bestaat uit ijle grasvegetaties van fioringras, veldbeemdgras Poa pratensis en echte witbol Holcus lanatus, dichte grasvegetaties van duinriet Calamagrostis epigejos en open vegetaties van mossen en korst mossen met onder meer baardmos Usnea subfloridana, leermos Pel- tigera spuria en boomkorstmos Parmelia physodes, jn een mo zaïekpatroon. De vegetatie-ont wikkeling vertoont een tendens tot vergrassing, waarbij de mos vegetaties worden verdrongen. Naar de randen van de zandpla- bladige rolklaver Lotus tenuis, fraai duizendguldenkruid Cen- taurium pulchellum, zilte zegge Carex distans, aardbeiklaver Tri- folium fragiferum en vele andere. Milieutypen van het Rammegors en ligging van de vangplaatsen. 1 kreken en plassen; 2 Over gangszones; 3 zandplaten; 4 lage schor; 5 hoge schor; 6 zanddepöt; vangplaatsen. Het lage schor heeft een hetero gene opbouw, waarin kreken, oe- verwallen en kommen elkaar af wisselen. De bodems van de oe- verwallen en kommen (0,5-1,0 m boven NAP) variëren van zavel tot lichte klei, op grotere diepte overgaand in fijn zand; ze zijn voedselrijk en geheel ontzilt. Het grondwaterpeil ligt in de zomer op ongeveer 85 cm onder het maai veld. De vegetatie van het lage schor wordt gedomineerd door de gras sen ruw beemdgras Poa triviales, echte witbol, kropaar Dactylis glomerata en de ruigtkruiden ak kerdistel Cirsium arvense en ak kermelkdistel Sonchus arvensis. Naast milieufactoren als een vrij hoge grondwaterstand en een voedselrijke bodem, hebben her haalde bespuitingen met herbici- rion angustifolium en harig wil- droosje Epilobium hirsutum heb ben ingenomen. Het hoge schor (meer dan 1 m boven ANP) vertoont geomorfo- logisch en bodemkundig veel overeenkomst met het lage schor. Ook hiér is de bodem voedselrijk en varieert de textuur van zavel tot lichte klei. Een belangrijk ver schilpunt betreft het grondwater peil, dat hier in de zomer meer dan 100 cm onder het maaiveld ligt. De vegetatie wordt gedomineerd door wilgeroosje, harig wilgeroos je en gewone vlier Sambucus nigra en vormt een dichte, schier on doordringbare ruigte. De onder groei heeft een geringe bedekking en bestaat hoofdzakelijk uit ruw beemdgras, kweek Elymus repens en mossen. Opvallend is een dikke strooisellaag van 10-20 cm. Op gestoorde plaatsen is de bedek king van de grassoorten groter en groeien er meer distels. Bij de inventarisatie van het Rammegors werd gebruik ge maakt van de methoden, beschre ven door Hoekstra et al. (1977). Notities werden gemaakt van sporen, uitwerpselen, tekenen van hulp van gebitskenmerken en de lengte van de achtervoet gedeter mineerd. Het onderzoek met de vallen le verde vier verschillende soorten kleine zoogdieren op, waarvan de aantallen waren verdeeld als aan gegeven in tabel 1. op westelijke dam van het Ram megors. Sorex minutus Linnaeus, 1766 - Dwergspitsmuis Van de dwergspitsmuis zijn drie exemplaren gevangen. Alle vang plaatsen waren gelegen op het Kreek Zandplaat Lage schor Hoge schor Creek Sand-flat Low salt-marsh High salt-marsh Vangnachten Trapping nights Vangstpercentage/ Trapping percentage Sorex minutus Sorex cf. araneus Microtus agrestis Apodemus sylvaticus Totaal I Total 10 12 140 8 0 0 2,9 0 111 8 6,3 0 135 40 18,5 5,0 3 - 7 2 2 - 11 - 23 2 Totaal Total 396 68 8,6 2,3 3 11 2 4 16 34 2 Tabel 1. Vangsten, vangnachten en vangstpercentages met inloopvallen (linker kolom) en klemvallen (rechter kolom) op het Rammegors in verschillende milieutypen. Verder bleek uit waarnemingen de aanwezigheid van de volgende tien soorteh: Erinaceus europaeus Linnaeus, 1758 - Egel. In de zomer van 1981 werd op de westelijke dam langs het Rammegors een doodgereden exemplaar gevonden. Talpa europaea Linnaeus, 1758 - Mol. Molshopen zijn waargeno men op het lage schor en op de zandplaten. hoge schor, onder een dichte ve getatie van wilgeroosjes en akker distel. Zie voor de biotoopkeuze van deze soort onder de bosspits- muis. Sorex cf. araneus Liannaeus, 1758 Bosspitsmuis Vier bosspitsmuizen werden ge vangen op de voormalige zand platen, in een dichte vegetatie van fioringras en echte witbol. Negen vangplaatsen lagen verspreid over kleine zoogdieren in het Ramme gors, 1982. Microtus arvalis (Pallas, 1779) - Veldmuis De aanwezigheid van de veldmuis bleek alleen uit gangen en uit werpselen. Deze werden gevon den op de voormalige zandplaten, de overgangszones en in de kre ken van het hoge schor. De veld muis is hier waarschijnlijk dè soort die als pionier in de ijle grasvegetaties en op de nog niet gerijpte, ontziltende kreekbodems voorkomt. Deze gegevens stem men overeen met waarnemingen op dé Slikken van Llakkee (De Kogel, 1983). Veldmuis en aardmuis komen in het Rammegors niet in hetzelfde terreintype voor; ook met de ha bitat van bosmuis en spitsmuizen bestaan geen overeenkomsten. Dit gescheiden voorkomen van veld- en aardmuis is ook in andere gebieden waargenomen (Voese- nek, 1979). Apodemus sylvaticus (Linnaeus, 1758) - Bosmuis Met 16 vangsten was de bosmuis de meest gevangen soort in het Rammegors. Het voorkomen was beperkt tot de twee hoge schorge- bieden en het lage schor, in vege- ten wordt de zoutinvloed groter, den een vegetatie doen ontstaan Hier komen zönevormige vegeta- waarin akkerdistel en akkermelk- ties voor met voor de ontzilting distel de plaats van andere ruigt- kenmerkende soorten als smal- kruiden zoals wilgeroosje Chame- Jrig. 2. Milieutypen van het Rammegors en ligging van de vangplaatsen. 1 kreken en plassen; 2 overgangszones; 3 zandplaten; 4 lage schor; 5 hoge schor; 6 zanddepöt; vangplaatsen. bewoning en van de dieren zelf. Ook werd geïnventariseerd met behulp van vangmethodieken. Hiertoe werden 3 ratteklemmen, 14 muizeklemmen en 13 Long- worth inloopvallen gebruikt. De klemvallen werden van wortel, kaas en bouillon als lokaas voor zien. De aluminium inloopvallen werden geaasd met wortel, kaas en havermoutvlokken; bovendien werd hierin stro aangebracht. De vallen werden over de volgende milieutypen verdeeld; het hoge schor, het lage schor, de zandplaat en de kreken. De vallen kwamen te staan in de nabijheid van spo ren van bewoning, loopgangen, open plekken in dichte begroeiing en aan de rand van dichte vegeta tie (fig. 2). Het onderzoek vond plaats in de maanden juli en augustus 1982. De vallen werden twee keer per etmaal ('s ochtends en 's avonds) gecontroleerd; het aas werd dan steeds ververst. Regelmatig wer den de vallen verplaatst. Op deze wijze werden met de klemvallen in totaal 68, met de inloopvallen 396 vangnachten gemaakt. Voor het determineren werd ge bruik gemaakt van Bang Dahlstrom (1973). Bohlken Reichstein (1977) en Van den Brink 1978). Determinatie van de gevangen soorten vond plaats aan de hand van morfologische ken merken. Bos- en dwergspitsmui zen werden daarbij o.m. met be- Oryctolagus cuniculus (Linnaeus, 1758) - Konijn. Deze soort was zeer talrijk in het Rammegors. Waarnemingen van konijnen en hun holen werden vooral gedaan langs de zandplaten, de randen van het schor en in de dijken. Lepus capensis Linnaeus, 1758 - Haas. In de zomer van 1982 wer den verscheidene hazen waarge nomen op het lage schor. Microtus arvalis (Pallas, 1779) - Veldmuis. Talrijke waarnemnin- gen van gangen en uitwerpselen werden gedaan op de zandplaten en in de overgangszones langs de kreken. De gangen liggen hier soms op plaatsen die 's winters onder water staan. Ondatra zibethicus (Linnaeus, 1766) - Muskusrat. In de winter van 1982 werd een zwemmend exemplaar waargenomen in een kreek op het lage schor. Rattus norvegicus (Berkenhout, 1769) - Bruine rat. Deze soort kwam veelvuldig voor langs de dijken. Mustela erminea Lin naeus, 1758 - Hermelijn. Het her melijn werd in 1978 waargeno men door jager (med. Den Bra- ber). Mustela nivalis Linnaeus, 1766 - Wezel. Twee exemplaren werden in 1981 waargenomen langs de dijkvoet van de westelijke dam langs het Rammegors. Mustelaputorius Linnaeus, 1758 - Bunzing. Op 29 april 1983 werd een verkeersslachtoffer gevonden de twee hoge schorgebieden, on der dichte vegetaties van wilge roosje, gewone vlier en akkerdis tel. De vele gaatjes in de strooi sellaag, de ingangen van holen, duidden op de aanwezigheid van grote aantallen bos- en/of dwerg spitsmuizen. Beide spitsmuissoorten komen in het Rammegors in hetzelfde bio tooptype voor. Op plaatsen waar de ruigtevegetatie door bespuitin gen of door andere oorzaken was verdwenen, werden geen spits muizen gevangen. Microtus agrestis (Linnaeus, 1761) - Aardmuis De vier vangplaatsen van de aardmuis lagen op de twee hoge schorgebieden en op het lage schor. Deze plaatsen hadden het volgende met elkaar gemeen; een vrij dichte ruigtevegetatie, met als ondergroei een gesloten grasvege tatie van ruw beemdgras en echte witbol, en een dikke strooisellaag. De vier plaatsen lagen op de overgang van schor naar kreek. De aardmuis komt in het Ram megors alleen voor in vegetaties met een goed ontwikkelde gras- laag. De soort ontbreekt in zeer dichte ruigtevegetaties, in open grasvegetaties en in de ijle pio niervegetaties van halophyten. In tegenstelling tot de spitsmuizen, blijkt de aardmuis in gestoorde milieus voor te komen, zoals op het lage schor. Verspreiding van Vier soorten P. J. van der Reest uit Scher- penisse maakte in samenwer king met E. Pelzers uit Nij megen een inventarisatie van kleine zoogdieren in het Rammegors tussen Tholen en Sint-Philipsland. Niet alle in dat natuurgebied voorko mende zoogdiersoorten zijn vermeld. De resultaten werden gepu bliceerd in Lutra, het blad van de Vereniging voor Zoogdier- kunde en Zoogdierbescher ming te Leiden. taties van ruigtkruiden met een meer of minder dichte graslaag als ondergroei. Uit deze gegevens blijkt geen dui delijke voorkeur voor ruigte of ruig grasland. In open grasvege taties en in ijle pioniervegetaties van halophyten komt dit soort niet voor. Het verspreidingsge bied van de bosmuis overlapt dat van de aardmuis en beide spits- muizep, niet echter dat van de veldmuis. Helaas ontbreken zoölogische ge gevens over het Rammegors uit de periode van voor en kort na de indijking. Hierdoor is het niet mogelijk om van de eerste ont wikkelingen een beschrijving te geven. Uit onderzoek in andere ingedijkte gebieden is echter ge bleken dat de immigratie van zoogdieren volgens een min of meer vast patroon verloopt, af hankelijk van de gesteldheid van het terrein. In laaggelegen, slecht ontwaterde gebieden zoals de Noordoostpol der (Dammerman, 1949), het Lauwersmeer (Timmerman, 1971) en de Slikken van Llakkee (De Kogel, 1983), zijn het de noordse woelmuis en/of de veld muis die zich er als eerste vestigen. Met het voortschrijden van de ontwatering wordt het terrein op den duur geschikt voor de veld muis. De noordse woelmuis wordt dan geleidelijk door deze laatste soort verdrongen. Op de lager gelegen gronden van het Rammegors komt de veldmuis voor als pionier. Graafgangen zijn onder meer waargenomen in ge bieden waar het waterpeil in de zomer circa 20 cm onder het maaiveld staat, 's Winters zijn de ze gebieden langdurig geïnun deerd. Hoewel er geschikt terrein aanwezig is voor de noordse woelmuis, is vestiging van deze soort tot nog toe uitgebleven. Het Rammegors is van de dichtsbij- zijnde vindplaatsen van de noordse woelmuis: Bruinisse en de Krammerse Slikken (De Ko gel, 1980), gescheiden door diep vaarwater. Wanneer in 1986 de Philipsdam zal zijn aangelegd, zou het areaal van de noordse woelmuis zich hierlangs naar het zuiden kunnen uitbreiden. Van de ontwikkelingen van de zoogdierbevolking op de hoger gelegen schorren bestaat geen duidelijk beeld. In het verleden werden deze gebieden vanwege hun goede bodem-eigenschappen al kort na de bedijking ontwaterd en geëgaliseerd. Op de Slikken van Llakkee zijn in de eerste jaren na de afsluiting op de schorren veel noordse woelmuizen waarge nomen (De Kogel, 1983); de bos spitsmuis, hoewel in kleinere aan tallen aangetroffen, bleek hier vooral in de zich ontwikkelde ruigtevegetatie voor te komen. Onze waarnemingen op het in 1981 ingedijkte schorrengebied op het Slaak (ten noordwesten van Sint Philipsland) bevestigen de veronderstelling dat spitsmuizen een belangrijk aandeel hebben in de immigratie van zoogdieren op ingedijkte schorren. Door een snelle ontwatering en ontzilting van de bodem kon hier al in het eerste jaar een dichte begroeiing ontstaan van zee-aster en ruigt kruiden. In die tijd werden ook de eerste graafactiviteiten van spits muizen geconstateerd; spitsmui zen reageren in het algemeen snel op het beschikbaar komen van een geschikt terrein. Door de natuurlijke vegetatiesuc cessie zal in het Rammegors de ruigtevegetatie en daarmee de voor bosspitsmuis en dwergspits muis geschikte biotoop verdwij nen (Van der Reest, 1983). Door de vergrassing die zich zowel op de zandplaten als op de schorren voordoet, ontstaat een biotoop, geschikt voor bosmuis en aard muis, apdat deze soorten hier de komende jaren waarschijnlijk in aantal zullen toenemen. In hun studie van de areaalgrens van de aardmuis in Zuidwest-Ne derland vermelden Hartog Pol der (1979) dat ten westen van Steenbergen geen vondsten van de aardmuis bekend zijn. Wel was het voorkomen van deze soort op het eiland Tholen bekend. De vier vangsten in het Rammegors doen vermoeden dat de aardmuis ook verder naar het westen op Sint Philipsland voorkomt. PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS v: R. Davidse H.S.V. Vlissingen 460 p; 6. C. Deusing De Edelkarper 420 p; 7. L. Braai Individueel 340 p; 8. M. Bijl Zeebaars 315 p; 9. P.v.d. Water Zeester 285 p; 10. H. Deegens De Edelkarper 280 p; 11 T. Rijnberg 't Scharretje 275 p; 13, C. Kruf Eendrachtvissers 265 p; 15. J. Schot Zeester 200 p; 17. J. van Tilburg Eendrachtvissers 190 p; 18. C. Clarijs Eendrachtvissers 170 p; 19. van As Individueel 170 p; 21. A. Munter Zeebaars 160 p; 23. J. Bijl Zeebaars 150 p; 26. C. Dam Eendrachtvissers 145 p; 27. P. Karremans Eendrachtvissers 140 p; 31. E. Smit H.S.V. Ooster- scheldevissers 125 p; 32. Th. Bos- ters Eendrachtvissers 125 p; 35. de Jong Zeester 110 p; 36. R. Ver maas Oosterscheldevissers 110 p. Er waren 178 deelnemers. Korpsen; le Edelkarper 1.950 p; 2e Eendrachtvissers 1.010 p; 3e Zeebaars 820 p; 4e Zeester 740 p; 5e 't Scharretje 660 p. le Heer J. Potappel Stavenisse; le Dame Mevr. Lepoeter Kapelle; le Junior Martin v.d. Werf Scher- penisse; le Dame van Tholen-St. Philipsland mevr. Lindhout Sint- Maartensdijk; le Heer van Tho- len-St. Philipsland F. Braai Tho len. Zendingsavond G.Z.B. De Hervormde Gemeente houdt woensdag om half acht een zen dingsavond. Spreker is ds. W. Pieters uit Genemuiden. De col lecte is bestemd voor de G.Z.B. en de Eben Haëzerzending. „We ho pen dat velen met een hongerig en dorstig hart mogen opgaan en be langstelling tonen voor het zen dingswerk", aldus ds. P. van Bergen Bravenboer. Ouderen in Westland Veertig ouderen hebben een uit stapje gemaakt naar het West- land. In Honselersdijk bezocht men een bloemenveiling en werd een kopje koffie gedronken. Na de lunch in Rijswijk toerde cauf- feur Van Driel het gezelschap door het Hollandse land. Hierna nuttigde men in Woensdrecht de warme maaltijd. De deelnemers waren bij terugkomst tevreden, want ondanks de bewolking ge noot iedereen van het prachtige landschap. Tuintjes in bouwgrond Wethouder Koopman bekijkt op voorstel van raadslid I.C. Moer land of er braakliggende bouw grond, zoals bijvoorbeeld aan het Cloveniersplantsoen, door de ge meente omgeploeg kan worden en aan inwoners in gebruik gegeven wordt als volkstuin. Zolang er geen huizen gebouwden worden, kunnen er dan aardappelen groeien, sla, enz. Moerland wees in de commissie openbare werken ook nog op stankoverlast van de riolering. F.C. Zeelands Welvaren Zondagmorgen werd de snel heidstijdrit verreden met bijna windstil weer. Deze telde mee voor het klassement. Er waren 16 deelnemers voor deze 6200 m. lange tijdrit. Het tijdsverschil tus sen nummer 1 en 2 was minimaal nl. 1 seconde. Uitslag tijdrit: 1. Dik v. Splunter 9.18 min.; 2. Kees Jansens 9.19 min.; 3. Adrie v.d. Werf 9.36 min.; 4. Martin de Haan 9.51 min.; 5. Rien Schipper 9.54 min.; 6. Piet Goedegebure 10.02 min.; 7. Kees de Graaf 10.09 min.; 8. Jan Opree 10.10 min.; 9. Rien Vroegop 10.14 min.; 10. Karei Langeveld 10.28 min.; 11. Lene v/d Werf 10.35 min.; 12. Jos Poot 10.36 min.; 13. MartGerdes 10.38 min.; 14. Jos v. Splunter 10.41 min.; 15. Piet Jan sens 10.46 min.; 16. Daan Opree 11.24 min. Klassement: 1. Dik v. Splunter 1114 km; 2. Kees Jansens 1109 km; 3. Rien Vroegop 1074 km; 4. Martin d. Haan 1057 km; 5. Adrie v.d. Werf 1038 km; 6. Karei v. Langeveld 1023 km; 7. Jos v. Splunter 956 km; 8. Piet Jansens 943 km; 9. Piet Goedegebuure 907 km; 10. Lene v.d. Werf 867 km; 11. Jos Poot 839 km; 12. Kees de Graaf 741 km; 13. Mart Gerdes 678 km; 14. Jan Opree 603 km; 15. Rien Schipper 553 km; 16. Han Weijler 453 km; 17. Daan Opree 367 km. Advertentie I.M. Optreden drie koren in Wimpel Vrijdagavond om half acht orga niseert zangvereniging Soli Deo Gloria o.l.v. C. den Braber in De Wimpel een zangavond m.m.v. Jeugdkoor Van Knop tot Bloem o.l.v. H. Gelvk. De Chr. Gem. zangvereniging Emanuel uit Tho len o.l.v. 1. Riedijk zal eveneens optreden. De orgelbegeleiding wordt verzorgd door Karin Bolier en H. Geluk. In de aanbieding: 4 KRAKERS 4.35 5 TARTAAR on a 1 00 gram7.ÖU GEBRADEN RUNDERROLLADE 1 50 gram£.00 Woensdag: JAVAANS GEHAKT 500 gram4.40 01677-2573 Advertenie IM Bekerwedstrijd De Makreel De vangst was maar matig tijdens de benerwedstrijd van zeehengel- club De Makreel. Er werd gevist bij de Van Haaftenpolder en als eerste eindigde M. den Engels man met 385 punten, 2. A.J. van Oeveren 325 p. 3. L. Quist 290 p. 4. J. van Moort 215 p. 5. Abr. Ver wijs Jzn 215 p. 6. Rien Geuze 190 p. 7. R. Bevelander 25 p. Jeugd: 1. Tonny Verwijs 275 p. 2. C. Reijn- goudt Lzn 250 p. 3. Johan van Moort 150 p. 4. Marcel Kosten 150 p. 5. Wouter Hoek. De vol gende wedstrijd is gepland na de vakantie op 8 september aan de Zuiddijk. Speelplaats voldoet weer prima De handtekeningenactie van de buurtbewoners Volkerakstraat/'t Keeten heeft duidelijk vruchten afgeworpen. Het gemeentebe stuur besloot na de actie het al beschikbaar gestelde bedrag van 2000 te verhogen tot 4000 gulden. De afdeling gemeentewerken heeft hierop met dé hulp van een aannener en een aan het achterste gedeelte van het terrein veranderd in een leuke fietscrossbaan, afge zet met autobanden. Het voorste gedeelte is opgehoogd met zand en naast de bestaande speelwerk- tuigen zijn een nievwe wipplank, evenwichtsbalk en klimrek ge plaatst. In 't Keeten heeft men de speelplaats afgeschermd met paaltjes, waardoor het zand nt meer op straat kan lopen. Vrijwel de gehele opknapbeurt is nu rond, zodat de bvurtbewoners hun kin deren weer rustig naar de speel plaats kunnen laten gaan zonder bang te zijn voor gescheurde kle ren of onder een dikke laag mod der zittende kinderen. Burgerlijke stand Geboorten: Gwen Cornelia Dimphina Maria dv A.A.M. Schouteren en J.E. Nijssen, Aniek dv A.M.H. Slooven en C.W.M. Laros, Hendrika Maatje en Stefa- nie Cornelia tweelingen van S.H. v.d. Velde en J.C. Verstrate. Huwelijk: Jan Jasper van der Reest en Maartje Elisabeth van Starkenburg, Jan Verwijs en Ma ria Catharina Sandee uit Steen bergen, Jan van de Beek en Jo hanna Maria Jacoba Verwijs. Overlijden: Leendert Meijndert 86 jaar. Fiets gestolen De elfjarige Marco Boudeling was woensdagmiddag met een vriend je onder de brug bij de Slaakdam aan het spelen. Zijn twee jaar ou de grijze racefiets stond op de brug. Óp een gegeven moment hoorden ze een auto stoppen en daarna wegrijden. Toen de jon gens even later naar huis wilden gaan, bleek de racefiets van Mar co gestolen. Onthulling Steen del Campo Gedeputeerde mevr. E. Maris- Koster onthult maandagmiddag 25 juni de verplaatste steen van Del Campo in de Langeweg. Dit ter gelegenheid van de dorpsver nieuwing met woningbouw in de oude school en het maken van een ontmoetingspunt. Er is een klein plein ontworpen met bankjes en groen. De gedenksteen bij de Sluisweg, in 1848 opgericht door de drooglegger van de Anna Ja- cobapolder, moest door het ver dwijnen van de uitwateringssluis toch verdwijnen en dat kwam nu gped uit. Tweede wimpelaffaire Volgens burgemeester T.A. Vogel, tevens voorzitter van de stichting Dorpsbelangen die Dorpshuis de Wimpel exploiteert, heeft pen ningmeester W.L. v.d. Burg zijn administratie zo slordig bijgehou den, dat er vraagtekens gezet worden bij een bedrag van 2000 gulden. De penningmeester is in middels afgetreden. Het zou om rekeningen gaan waarop geen pa raaf stond en bestelling waarvan onduidelijk was wie ze geplaatst had. De burgemeester spreekt van een 'domme, slordige boekhou ding'. De ex-penningmeester, te vens voorzitter van de partij voor Algemene Belangen PVAB, staat van de beschuldiging te kijken al dus de PZC van gisteren. Ook kleine besloten vennoot schappen zullen vanaf 1984 hun jaarcijfers moeten publiceren. Vanaf dit jaar zijn ze wettelijk ge bonden aan die publicatieplicht. De Kamer van Koophandel geeft daarover voorlichting. De maa tregel is, als uitvloeisel van de EG-richtlijnen op dat gebied be doeld om meer openheid te krij gen over bijvoorbeeld de krediet waardigheid van ondernemingen Amigos scholentoernooi enorm succes Vrijdag organiseerde Amigos voor het derde achtereenvolgende jaar een schoolvolleybaltoernooi. Dat dit enorm aansloeg, bleek toen om 19.00 uur 22 teams zich meldden voor een sportieve strijd om de eerste plaatsen. Vorig jaar had Amigos het alleen bij de eilandelijke scholen gehouden, nu waren echter ook de verschillende verenigingen met jeugdleden, uit de regio uitgenodigd. Ook deze hadden wel interesse zodat de deelnemende scholen of verenigingen waren. 1. Openbare Mavo (Tholen); 2. Christe lijke Mavo (Tholen); 3. Veronica (St. Maartensdijk); 4. Openb. Lagere school De Schalm (Stavenisse); 5. Olympus '69 (Halsteren); 6. H.V.V. (Huybergen); 7. Tobec (Bergen op Zoom); 8. T.O.S. (Nieuw-Vossemeer); 9. "School met de Bijbel" (Oud-Vos- semeer); 10. L.T.S. (St. Maartensdijk); 11. Amigos (Oud-Vossemeer). Na 3 uren, waarin 48 wedstrijden werden afgewerkt, kon voorzitter Ad Vos om 22.00 uur de prijzen uitreiken. Met 150 kinderen en hun begeleiders in de foyer van sporthal "Meulvliet" was het een drukte van belang en werd gespannen het behaalde resultaat af gewacht. De einduitslagen waren als volgt: Jongens: 1. L.T.S. 3 3 punten; 2.0pb. Mavo 2 punten; 3. L.T.S. 2 1 punt; 4. L.T.S. 1 0 pnt.; 5. Olympus '69 buiten mededinging. meisjes: 1. Olympus '69; 2. Amigos; 3. Openb. Mavo 2; 4. Veronica; 5. Openb. Mavo 1; 6. Openb. Mavo 3; 7. Christelijke Mavo; 8. O.L.S. De Schalm. Gemengd: 1. Tobec; 2. Christelijke Mavo; 3. O.L.S. De Schalm; 4. V.V.V. 2; 5. Amigos; 6. T.O.S.7. Sch.m.d. Bijbel; 8. Openb. Mavo; 9. H.V.V. 1. Na woorden van dank aan alle Amigos medewerkers (scheidsrechters en tel lers) mochten alle teams uit handen van Ria Mees een herinnering ont vangen. Na een wel thuis en hopenlijk veel nieuwe volleyballeden, werd dit succes om 22.00 22.30 uur afgesloten met veel voldane gezichten. Kinderen met interesse om te blijven volleybal len kunnen terecht bij verschillende verenigingen op het eiland. Voor Amigos is het vanaf 18 augustus weer elke zaterdagmorgen om 10.00 uur in sporthal "Meulvliet" trainingstijd. Kom gerust eens kijken, misschien bevalt het je. en instellingen. Ondernemers kunnen op die manier nagaan of hun handelspartner financieel betrouwbaar is. Tevens wordt er mee beoogd louche praktijken met BV's tegen te gaan. In de meeste andere landen van de EG is de maatregel al ingevoerd. Op dit moment zijn alle NV's en sommige BV's verplicht om de volledige jaarrekening en de ac countantsverklaring daarover te publiceren door die te depoperen bij het Handelsregister van de Kamer van Koophandel. Daar kan iedereen ze inzien. Kleine BV's moeten er nu ook aan gelo ven. Ze zullen met ingang van dit boekjaar een beperkte balans met toelichting moeten publiceren. In de nieuwe wettelijke voor schriften wordt onderscheid ge maakt tussen kleine, middelgrote en grote rechtspersonen. Kleine kenmerken zich bijvoorbeeld door een balanstotaal van niet meer dan 3 miljoen, een omzet tot 6 miljoen en niet meer dan 50 werknemers. Bij de middelgrote liggen die cijfers hoger, respectie velijk 3 tot 12 miljoen, 6 tot 24 miljoen en tussen de 50 en 250 werknemers. De grote rechtsper sonen overstijgen die cijfers. De voorlichtingsbijeenkomst van de KvK Breda wordt op 19 juni aanstaande vanaf 14.00 tot 19.30 uur in motel Wouwse Tol gege ven. Aan die bijeenkomst zal ver der worden meegewerkt door prof. M.A. van Hoepen van de Erasmus Universiteit Rotterdam en door de heer B. Nefs van de Nederlandse Accountants Maat schap te Beren op Zoom. Eerdere bijeenkomsten in Breda en.de Wouwse Tol werden door zo'n 600 belangstellenden be zocht. Gezien de gunstige ligging van de Wouwse Tol ten opzichte van Tholen/St. Philipsland nodigt de K-vK Breda in overleg met de KvK Middelburg ook onderne mers van onze streek uit. Wij bieden U een totaalpakket voor een hiervoor speciaal geldende prijs. Ons dienstenpakket omvat o.a.: 1. Het leveren en bedrijfsklaar opstellen van al uw groothuishoudelijke apparatuur z.w. electrisch als gas. 2. Het adviseren en leveren van uw verlichting. 3. Het leveren en plaatsen van beeld en/of geluidsapp. met ev. benodigde antenne voorzieningen. 4. Het verzorgen van uw warm water, kook- en verwarmingsapparatuur zowel elektrisch als gas incl. installatie. Alle opdrachten worden door onze medewerkers, die jarenlange ervaring in deze werkzaamheden hebben, met de grootste zorg en vakmanschap naar Uw wensen uitgevoerd. Electro-technisch bureau •Molendijk 3 4 •Telefoon 01666 - 23 15#St Maartensdijk (Zi Dat bevordert de structuur van de grond, dus betere opbrengsten van uw gewas. Nu met laser Voor ai uw drainage-werkzaamheden vrijblijvende offerte bij: Sint Philipsland Postbus 23, tel. 01 677-2637 b.g.g. 2604

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13