Omzet veiling Sint Annaland vijf miljoen gulden hoger SV Eendracht opent zaterdag pistoolbaan Vakbekwamen blijven nodig 1 "JE™""""", Wagenspel nieuw op braderie Oud-Vossemeer Toenemende voorlichting studie- en beroepskeuze Pinksterketen regen en zon DE KR® Met ploegendienst en overwerk houdt Goedhart exportgroei bij Foto's nabestellen Donderdag 7 juni 1984 Batig saldo van dik zestig mille De veiling Sint Annaland en omstreken kan weer even op adem komen. Na twee voorafgaande jaren met verliezen te hebben gewerkt en de reserves flink te hebben aangesproken, bracht het seizoen 1983/84 weer lucht. Terwijl de situatie nu precies een jaar geleden zo goed als hopeloos leek te zijn. Maar, zo schrijft directeur D.L. Hage in zijn jaarverslag: "Zo zien we dat de prijsvorming van onze produkten in hoofdzaak bepalend is voor het resultaat". Het geldt niet alleen voor het collectief, zoals een veiling, het geldt eveneens voor de individuele boer, veehouder of tuinder. Nog een dag vroeger Randwegen om Bergen op Zoom De uien Schietvereniging Eendracht in Tholen houdt zaterdag van tien tot vijf uur een open dag ter gelegenheid van de ingebruikneming van drie pistoolbanen in het ei gen gebouw aan de Wattstraat. Op 10 en 25 m Samenwerking bedrijven biedt ook straatmakers kansen Het is uiteraard toch wat anders dan leiding geven, aan een agrarisch bedrijf of als wethouder functioneren wanneer men voor een officiële start ook even de knies tukken ombindt en de hamer hanteert om straatstenen op de juiste hobgte te leggen. Wethouder J. Versluijs mocht dat vorige week wel even proberen, maar erkende later volmondig, dat zijn "straatje" nog wel even herlegd moest worden. Gelukkig maar dat er op elk gebied nog vakmensen nodig zijn, zodat ook voor een aantal vakbekwame straatmakers nog kansen liggen. Evenals voor vakbekwame boeren en voor bekwame wethouders. Dat er op Tholen een leerlingenproject voor straatmakers kon starten, was het gevolg van goede samenwerking tussen de wegenbouw maatschappij Van Dyck-Petit te Bergen op Zoom, de Stichting Be roepsopleidingen Weg- en waterbouw en de gemeente Tholen. De voorzitter van de regionale opleidingscommissie van de SBW, de heer J.M. Besuyen was van oordeel, dat samenwerkingsverbanden tussen de bedrijven meerdere mogelijkhe den kan openen. Bekwame vakmensen zijn en blijven nodig. Deze samenwerking van belang CLAERYN 0p de tenen Voorzichtig Variabele werktijd Opleving Eerste jonge De Zeeuwse stichting voor beroepenvoorlichting en studie- beroepskeuzevoorlichting (ZSB) in Goes ver richt al 20 jaar school- en beroepskeuze onderzoeken in de provincie Zeeland. De ZSB biedt haar diensten aan op momenten dat belangrijke beslissingen in de schoolloopbaan en in de keuze van een beroep of werkkring moet worden genomen. EENDRACHTBODE Bestuursmutatie Voor wat het ledental betreft, moet echter ook de Sint Anna- landse veiling jaar op jaar een veer laten. Langzamerhand is het eens zo grote aantal kleine zelf standigen afgenomen. Enerzijds door schaalvergroting, anderszijds de overschakeling op glas. In het verslagjaar beëindigden 9 leden hun bedrijf, kwamen er 2 te over lijden, werd er 1 ontzet en traden 3 nieuwe leden toe. Men staat er nog op 135 leden. Dat zijn niet alle agrarische bedrijven in deze om geving. Met name de grotere boe ren hebben het al jaren laten af weten door een afzonderlijke poolvorming of opererend op de termijnmarkt. De veilplicht van bepaalde produkten maakte hen afkerig, terwijl er toch ook voor hen een tijd was, dat de veiling de (goede) prijs bepaalde. Het klinkt wat onwezenlijk, maar het is toch zo, dat in 1983 de eerste aardappelveiling nog 1 dag vroe ger was dan in het toch veel nor maler oogstjaar 1982. De poottijd lag echter zover uiteen, dat er in juni tegelijkertijd werd gerooid en gepoot. Opvallen was ook, dat er weliswaar drie periodes waren, nl. voor de regen onder plastic, voor de regen in de koude grond en na de regen, maar deze drie elkaar ten aanzien van de oogsttijd toch zodanig aanvulden, dat er vrijwel geen hiaten ontstonden. Er zat een 7 hectare meer (totaal 18) onder plastic dan het jaar daarvoor. Er waren opnieuw meer Doré's in de koude grond (146 V2 hectare (133) v.j.) Er waren minder Bintje 89 V2 108) en van de andere onbekende soorten groeide alleen de Premie- re nog wat in hectaren 11 V2 (8). Tussen 15 juni en 27 juni lag de veilingprijs tussen de 97 en 1.55 per kilo en dat leverde flinke aan voer op, maar vanaf 15 augustus tot eind oktober deden de Doré's het met drie kwartjes tot 1.06 nog uitstekend en zelfs ongekend. De ruim 11 miljoen kilo aardap pelen (v.j. 12 miljoen) leverden nu dik 8 miljoen gulden omzet op voor de veiling tegenover nog "Met de aanleg van randwegen wordt de situatie misschien iets verbeterd, maar Bergen op Zoom blijft een bottleneck", zei raadslid v Bijl. Van Gorsel vond, dat Tholen met Brabantse gemeenten aan de bel moeten blijven trekken, want we hebben groot belang bij aanleg van de Zoomweg. Hij noemde de aanleg van de randwegen noord, oost en west gunstig, maar de Zoomweg nog belangrijker. De burgemeester vond, dat er met randwegen met minder stoplich ten toch wel een betere doorstro ming zou komen. Eventuele aan sluiting op de randweg noord via de Beijmoerse- en Tholenseweg zou de verkeersproblemen ook wat oplossen. Van Belzen stelde het wegvallen van het veer Zijpe/Anna Jacoba- polder nog aan de orde. "Als de Philipsdam klaar is, zal er nie mand treuren om dat veer, maar nu wel. Er hadden wel meer ge meenten dan St. Philipsland en Bruinisse bij betrokken kunnen worden om de boot nog in de vaart t^ houden, maar aan de an dere kant is het gebruik ook niet zo veelvuldig", aldus de burge meester. Van Gorsel vond, dat het veer ook voor Tholen nog wel degelijk van belang was. geen 5 miljoen in 1982. Dan tikje door. Een soortgelijk goed prijsbeeld was er ook voor dat andere vrije produkt: de juun. Er was nage noeg gelijke kilo-opbrengst met bijna 5 miljoen. Maar dat leverde de veiling dit jaar een omzet van ƒ2,5 miljoen tegenover vorig jaar 832.588,— Een doorslaggevend positief verschil. Toch was er een belangrijk kleiner areaal zaaiuien. mede ook door voor menigeen te laat geworden zaaidatum. Met name voor grotere bedrijven, die het niet meer aandurfden. Er kwamen trouwens nogal wat zgn. dikhalzen voor. Veel uien gingen direct na de oogst weg en mede omdat op het eind van het seizoen de aanvoer stokte bleef het een prijs, die eind veiling seizoen boven de gulden per kilo was 1.12). Voor de groenten ook een hogere prijs dan in 1982. Dit jaar Vorig jaar was men al trots, toen want een pistoolschot kan zelfs op burgemeester Baerends de nieuwe accommodatie in de voormalige veiling officieel opende. De 12 meter banen en het ruime clublo kaal met bar betekenden een gro te vooruitgang ten opzichte van de zolder van de Ark in de Hoog straat. Zaterdag ziet s.v. Eendracht op nieuw een wens in vervulling ge gaan en opnieuw dankzij zelf werkzaamheid. De drie pistool- banen zijn goedgekeurd door de schietschool uit Den Haag en za terdag kan men die onder toezicht beproeven: De vorige open dag was bijzonder succesvol. Velen maakten toen van de gelegenheid gebruik om te proberen met een geweer de roos op 12 m te raken. Men kan er liggend, knielend en staand schieten. De Thoolse schietvereniging, één van de grootste van het eiland, beschikt ook over een baan voor gehandi capten. De pistoolbanen, die tot in de fi nesses beveiligd zijn en ook van een automatisch kaartentransport zijn voorzien, .kunnen alleen staand gebruikt worden. Dat de veiligheid voorop staat, is logisch. 1500 m nog dodelijk zijn. Men kan er op 10 en 25 m schie ten. De wanden langs de banen zijn zo gemaakt, dat er geen kogel doorheen kan. Evenmin kan de kogel terugketsen. Aan het einde van de banen staat een kogelvan ger van dik plaatstaal. Volgens bestuurslid D.C. Knuist is de Thoolse schietvereniging de enige in de wijde omtrek die over een pistoolbaan beschikt. De dichtst bijzijnde is Goes. Daarom komen er ook leden van andere schietverenigingen op het eiland in Tholen pistool schieten, zoals er omgekeerd leden van s.v. Een dracht van de 100 m buitenbanen van de zusterverenigingen ge bruik maken, aldus bestuurslid De Vos. De leden, zowel dames als heren en in leeftijd variërend van 17 tot 82 jaar, komen elke maandag avond bijeen. Om lid te worden, moet een ballotagecommissie een oordeel vellen. Wordt het lid maatschap goedgekeurd, dan kan men na ongeveer een jaar een wapenvergunning aanvragen. SV Eendracht hoopt, dat er door hun enthousiasme een aantal be zoekers van de open dag blijvend belangstelling zal tonen en zich verder in de schietsport wil be kwamen. Bestuurslid de Vos van schietvereniging de Eendracht in Tholen bij een van de drie nieuwe pistoolbanen, die zaterdag tijdens een open dag in gebruik genomen worden. Na zijn praktijk keerde wethouder Versluijs naar de theorie terug in de zaal van 't Ouwe Raed'uus. Hij wees er in een toespraak op, hoe werkloosheid en de gevolgen er van diep ingrijpen. Voor de sa menleving als geheel, voor dege nen die het treffen in het bijzon der. Het leven is immers groten deels op werken ingesteld en zo'n- der dat vinden we het minder zinvol. De leegte kan soms nog erger zijn dan de vermindering van inkomen. Toch kunnen we het begrip arbeid niet meer op eenzelfde voetstuk houden als voorheen gebeurde. We zullen De Pinksterketen is maandag avond in de regen begonnen. Dertig fietsers uit Oud-Vossemeer reden naar de R.K. Kerk in Tho len, waar de inwoners zelf wat verstek lieten gaan. Mede door het betere weer was er dinsdag avond in de Oud-Vossemeerse Sint Willibrorduskerk belangrijk meer belangstelling. Gisteren was de Pinksterketen in Sint Maar- tenshof, vandaag in de Gerf. kerk te Poortvliet en morgen in de R.K. kerk te Lepelstraat. schaarser arbeid eerlijker moeten verdelen. Misschien door alle maal korter te werken, een twee hoofdige baan of andere vormen. Maar altijd zal er wel werk verzet moeten worden. Hij wees er ver der op hoe de werkloosheidscij fers met 961 Thoolse mannen en vrouwen hoog zijn, al is dan nu eindelijk sprake van een lichte daling. Van dat aantal zijn er 291 jonger dan 23 jaar. Daarom kreeg werkgelegenheid bij het Thools gemeentebestuur hoge prioriteit. Al zijn haar mogelijkheden be perkt. Er ontstond een aktiver aquisitiebeleid en een werkgele- genheidsfonds. Gretig is van start gegaan met een werkervaringsproject, waaraan 15 jongeren meededen. Helaas is dat projekt onder druk van de om standigheden, een roemloos eind gestorven. Geruime tijd geleden luidde de heer Van Oort, consu lent van het leerlingstelsel S.B.W. de noodklok voor een ploeg straatmakers. Een groep in oplei ding bij Van Dijck-Petit zat al maanden zonder werk. Kon Tho len wat doen? Binnen het Thoolse aannemersbestand komt die vak man ook steeds minder voor. Ter wijl juist menig Thools bedrijf uit dat ambachtelijk vak (straatma ker) is ontstaan. Toen het ge meentebestuur wist dat er 3 van de 5 uit de leerlingenploeg afkomstig war en uit Tholen is grif de werk- garantie voor een half jaar ver sterkt. Daarom heb ik ook met plezier de officiële start verzorgd, aldus de heer Versluijs. Zelfs al weet ik nog meer dan tevoren, dat het motto "schoenmaker blijf bij je leest", als een paal boven water staat, zo voegde hij er aan toe. Om tenslotte de wens uit te spreken dat de 5 jongeren goede vooruit gang mogen boeken op de maat schappelijke ladder, zoals hij ook hun leermeester alle succes toe wenste namens de gemeente Tholen. De directeur van de wegenbouw maatschappij Aug. van Dijck-Pe tit, de heer J.P.C. Verberne, meende dat in het opleiden van jongeren een taak ligt bij zowel onderwijs als bedrijfsleven. Van uit zijn bedrijf was er altijd al een "zwak" voor opleiding. In de we tenschap dat bekwame vakmen sen nodig zijn en blijven. Ook bij een wat groter bedrijf zijn echter de mogelijkheden beperkt. Ze lo pen zelfs gevaar door gebrek aan werk of door te hoge kosten. Maar niet opleiden is voor de branche en voor de totale economie een slechte zaak. Binnen het eigen bedrijf, zo vervolgde de heer Ver berne waren er opleidingen voor vakman wegenbouw, machinist en na september 1980 voor stra tenmaker, In september 1980 startte te Bergen op Zoom een leerling stratenmakers-object. Dat kon toen nog met D.A.C.W. ob jecten, zoals aanleg parkeervak ken, fiets- en voetpaden, waarbij er 50% D.A.C.W. subsidie kwam. Die kraan ging echter dicht. Er kon nog wat worden gedaan in Halsteren - Tholen, Nieuw-Vos- seineer en Bergen op Zoom, maar er kwam verloop in de ploeg door gebrek inzicht keuze vak en onze kerheid over werk. Het opleiden kan voor een bedrijf op organisa torische moeilijkheden stuiten of op financiële bezwaren, op gebrek aan continuïteit, van het werk en door versnippering is het duur werken. De opleiding dient op zich geen concurrent te zijn voor bestaande bedrijven. Door sa menwerkingsverbanden, middels de ROC zijn er wijzigingen op komst. De heer Verberne noemde de aanzet in deze van de gemeente Tholen positief en motiveert ook de jongeren. Hij bracht daarom het gemeentebestuur dank voor die medewerking, hoopte dat er meer opdrachtgevers zouden vol gen en was met name de heer Knuist van gemeente Tholen en de heer Van Oort van de SBW erkentelijk voor hun inzet bij dit project. De voorzitter van het R.O.C. de heerM. Besuyen stelde dat vooral de samenwerking, zoals die hier tot stand kwam, hem geweldig aanspreekt. Voor de vakman is er immers altijd nog een kans en wat straatmakers betreft is er een ver grijzing zodat er binnen enkele jaren een tekort zou ontstaan. De Zuid-West R.O.C.-voorzitter wil de niet verhelen, dat aan zo'n leerlingenproject niet alleen maar voordelen zitten. Bezwaren zijn dat de kleinere bedrijven er fi- nancieël niet toe komen er aan mee te doen en men ervaart het voorts ook wel als concurrerend, als er via zo'n project werk naar de bedrijven gaat die leerling-straat makers hebben. We sturen dan ook aan op een andere richting. Een lijn naar samenwerkingsver- Advertentie I.M. banden, waardoor ook de kleinere bedrijven kunnen meedoen. In onze gedachten ligt dat tussen de 3 en 9 bedrijven. Gezamenlijk zou den die zo'n leerlingenopleiding tot stand kungen brengen. Dan kan de financiële bijdrage doen baar zijn en is het concurrentie beding grotendeels ondervangen. Men kan rouleren van bedrijf tot bedrijf, waardoor de leerlingen vrij constant werk zouden kunnen hebben omdat ze ook niet meer van 1 bedrijf afhankelijk zijn. Ook de heer Bezuyen dankte de ge meente voor haar verleende me dewerking bij deze half jaarlijkse werkgarandering. VERVOLG VAN PAG. 1 die nieuwe produkten zitten nu juist onze topverkopen", zegt Matthijssen. Halverwege het boekjaar zit Goedhart al vijftig procent boven vorig jaar en de omzet is bijna het dubbele van twee jaar geleden. Sinds oktober 198.1 zal er een blaadje aan het bestaande systeem geplakt moeten worden, anders kan de kolom er niet op. En dan te bedenken dat Goedhart vorig jaar nog zeven weken werktijdverkor ting moest toepassen. "Nu lopen we op onze tenen, want er is een achterstand in de leve ring. Op zo'n groei zijn we niet ingesteld. Niet alleen de produk- tieruimte, ook het kantoor en de kantine zijn te klein. Toch hebben we bewust ons leveringsprogram ma uitgebreid en dat is al goed voor de helft van de exportgroei. Zo'n 65 van onze omzet is di recte export en via onze grootste klant Grenco in Den Bosch komt dat percentage indirect op 80. Onze beste markt is Enge land/Ierland met 30% Daar zijn al twee fabrieken gesloten omdat ze 't niet konden bolwerken. Wij werken harder en doelmatiger dan de Engelsen en op die markt concurreren we nu met een ander Nederlands bedrijf. Helpman". Matthijssen exporteert ook verder van huis: Singapore en Thailand. Voor het eerst is er ook een op dracht van een kwart miljoen gul den uitgevoerd voor de Verenigde Staten. Voor Koeweit staan koe lers voor eenzelfde bedrag op sta pel. De drie verkoopteams van elk twee man hebben ieder een afgebakend ter rein. D. v.d. Zande uit Tholen en M. van Bodegom uit St. Annaland assisteren daarbij. "Feitelijk hebben we een dubbele fabriek nodig", zegt de adjunct directeur van Goedhart maar hij pakt het voorzichtig aan. Er is tot aa*i de Geulweg 20.000 m2 grond, waarvan nu 5500 m2 is bebouwd. Er is een golfplaten loods afge broken om met de 600 m2 nieuw bouw te kunnen beginnen. Er staat nog zo'n loods, maar die verdwijnt op den duur ook als de verdubbeling een feit wordt. "We pakken het voordelig aan met tweede hands staalconstructies en een kraan die we van v/h van Lammeren hebben kunnen over nemen. In dat gebouw hebben we ook produkten opgeslagen, terwijl er buiten geladen moest worden", zegt Matthijssen. Bij het investe ringsprogramma hoort ook een nieuw computersysteem voor de planning, materiaalbeheer en ad ministratie. Binnenkort wordt een machine van 250.000 gulden in Italië besteld voor het maken van luchtgekoelde condensors, een van de succesvolle nieuwe pro dukten. Het automatiseringspro ces gaat verder om de concurren tie bij te kunnen blijven. Goedhart Ws in overleg met de ondernemingsraad dit jaar voor het eerst overgegaan op een sys teem, dat al naar gelang drukte met werkuren geschoven kon worden. Langer werken bij veel opdrachten en meer vrij bij slapte. "We hadden nu echter al 2000 uren verschoven door acht weken 9 uren per dag te werken en er maar 8 te betalen, daar zijn we maar mee gestopt, want het zit er niet in, dat er nog meer extra uren als vrije tijd opgenomen kunnen worden. De vakantieperiode zie ik al met angst en beven tegemoet. We zullen dan meer mensen moeten inlenen. Dat valt nog niet altijd mee, want via het uitzend bureau Start slaagden we er niet in om geschoolde plaatwerkers te krijgen. Sinds 21 mei werken tien man in twee ploegendienst om de machines meer te benutten. Er wordt ook overgewerkt, zelfs op zaterdagmorgen. Tot 15 septem ber is dat gepland, maar de ar beidsinspectie heeft gezegd, dat we meer vaste mensen moeten aannemen. Op de tekenkamer hebben we er tijdelijk een man bij en voor het kantoor vragen we een assistent-inkoper en een mede werker op ons bedrijfsbureau", aldus Matthijssen. Matthijssen schrijft de enorme groei (in driejaar -l- 260% voor de export en 85% voor het bin nenland) toe aan de opleving van de economie en de exporttoena me. Vorige week kwam er nog een opdracht voor koelsystemen in de veijing van Utrecht. Voor ammo- niakinstallaties gaat het om stalen koelers, voor Freon installaties om aluminium en koper. Het staal komt uit eigen land, het alumi nium uit Italië en het koper uit Duitsland. Voor de grote Turkse order zijn er 12 ventilatoren en 300 electromotoren nodig. Bij zulke opdrachten is een aanbeta ling dan ook gebruikelijk. Uit eindelijk gaan er 368 VC-lucht- koelers naar Turkije en 45 naar Koeweit Dhr. Matthijssen ziet voor de toe komst nog groeimogelijkheden. Het diepvriesgebruik in de Ver enigde Staten is per hoofd van de bevolking drie keer zo hoog als in de Nederland, terwijl 't bijvoor beeld in Spanje weer een kwart van ons land is. Goedhart St. Maartensdijk maakt een goede periode door, die nog meer posi tieve effecten heeft. Transportbe drijf Geuze in St. Annaland doet niet alleen het vervoer, maar zal binnenkort ook straahverk gaan uitvoeren, wat Goedhart nu bui ten Tholen moet laten doen. Bij de 24 Bisamratten die in mei op Tholen gevangen werden den de 2 op St. Philipsland zaten ook de eerste jonge van de nieuwe kweek. Ambtenaar Faunabeheer J. Meyll uit Poortvliet pakt zo de bestrijding weer vanaf het begin ahn. In de eerste vijf maanden zijn er op Tholen 92 en op St. Philips land 7 Bisamratten gevangen. In 1983 heeTt er een belangrijke |nforil13th66k verschuiving plaatsgevonden in VI de werkzaamheden van de stich- Naast "a" ting. Door prioriteit toe te kennen men ,n 1983 ruim 2000 leerlingen aan de beroepskeuze-begelei dingsactiviteiten, met hame bin nen het lager beroepsonderwijs, is het mogelijk gebleken om ruim 1500 leerlingen uit het voortgezet onderwijs in de gelegenheid te stellen aan een beroepskeuzebe geleidingsproject deel te nemen. Uit de regio Tholen/Sint Philips land werd hieraan niet deelgeno men. Aan het psychologisch on derhoek in het lager onderwijs namen in Tholen van de 199 leer lingen 127 deel, wat neerkomt op 64 procent, eenzelfde percentage als in Sint Philipsland. In het voortgezet onderwijs op Tholen namen van de Gem. Mavo 8 leer lingen aan het onderzoek deel. uit de zesde klas van de lagere school en ruim 500 leerlingen uit het voortgezet onderwijs deel aan eenXstudie- beroepskeuzeonder- zoek, terwijl tevens ongeveer 50 volwassenen een onderzoek aan vroegen. De in 1982 ingerichte studie/beroepen-informatheek blijkt duidelijk te voorzien in een behoefte. Uit Tholen kwamen 2 mensen om informatie vragen, wat neerkomt op 1 procent van het totale aantal. Het beroepskeuzewerk in ons land ontkomt niet aan bezuini gingen en voor de ZSB werden deze intern opgevangen door een geringe, opgelegde personeelre- ductie. Men hoopt dat de bezui nigingen die nog voor de deur staan geen belemmering zullen vormen voor de nog steeds toene mende vraag naar beroepskeuze hulp. De ZSB zal er naar blijven streven de financiële drempel voor de cliënten zo laag mogelijk te houden. Om tot een meer samenhangend geheel van beroepskeuzeverle ning te komen wordt er door de stichting gezocht naar vormen van samenwerking met andere instan ties, die zich op het gebied van de beroepskeuze bewegen. Men ziet voor de toekomst een belangrijke taak weggelegd voor dienstverle ning aan groepen als: tussentijdse schoolverlaters, volwassenen in het tweede-kans-onderwijs, wer klozen en kansarmen. Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan. als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode. Postbus 5. 4697 ZG Sint-Annaland. tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo to-herinnering thuis. Het wagenspel was een nieuwe attractie op de braderie in Oud- Vossemeer. Spelers van St. Joseph voerden twee kluchten op, zoals in de Middeleeu wen ook toneelspelers op jaarfeesten en kermissen voor extra vermaak zorgden. Uit reacties van middenstanders en verenigingsbestuurders bleek zaterdagavond, dat de opening van het Thoolse en Eliplandse brade rieseizoen in Oud-Vossemeer ge slaagd was. Er waren meer attrac ties dankzij de grotere inbreng van verenigingen en bovendien een wagenspel van St. Joseph. Dankzij die vernieuwingen is er van sleur zeker nog geen sprake. Met de feestweek ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de middenstandsvereniging nog maar pas achter de rug, was het onder goede weersomstandighe den opnieuw gezellig. Op het plein voor de Vossenkuil presen teerde de middenstand zich weer in vol ornaat en de verenigingen zorgden voor rad van avontuur, enveloppen trekken, eierspel en schiettent. Veel stof tot discussie leverde een slachtrijp varken op, waarvan het gewicht moest worden geraden. Oudere inwoners spraken uit er varing en wezen op de voor- en achterhammen. Dhr. M. Oostdijk werd de gelukkige winnaar met 100 kg. De AN IB, die voor het eerst mocht meedoen, sprak van een bevredigende deelname maar het raden van moeilijk toegankelijke plaatsen op foto's viel nog niet zo mee. Er waren negen goede op lossingen. Coby Giljam, Hoge Markt, Scherpenisse won het fo totoestel. Vroeger was het gebruikelijk, dat rondzwervende toneelgezelschap pen tijdens jaarmarkten, kermis sen voorstellingen gaven en St. Joseph herstelde die traditie met de opvoering van twee wagenspe-, len in Zeeuws dialect o.l.v. regis seur Jan Kruyk uit Nieuw-Vosse- meer. De Buskesblazer duurde tien minuten en handelde over een door een rondreizende koop man bedrogen werkman. De schrijver van deze klucht, uit de late Middeleeuwen was onbe kend. Het andere stuk 'Van de een en de ander', rond 1600 geschre ven door G.H. van Bredghel. ging over een oude boer met een jonge vrouw en een aardige waardin. Naast het applaus van de brade riebezoekers waren er bloemen van bestuurslid mevr.M.Moer- land-Pipping voor de dames A. Havermans-de Leeuw en M.Geu- ze-Hoek en de heren P. Hommel Jaczn, M. Goedegebuure, A. van Meer en J. Egberts, alsmede de regisseur en coördinator P. de Leeuw. De komische stukken werden zaterdagmiddag en -avond totaal drie keer uitge voerd. werd 20% meer radijs aangevoerd. Sla begon met een lage prijs, maar in december liepen die sterk op. Van tomaten werd op de veilingen 65% meer omzet behaald, maar snijbomen waren vrijwel gelijk oogstbaar en dat deed de prijs zakken tot in augustus en septem ber. Bloemkool bleef prijshou dend ondanks een veel grotere produktie dan in 1982. Zelfs met de volle oogst in september nog een goede prijs. De witlofteelt werd rond Sint Annaland uitge breid, maar het voorjaarsweer le verde een lager beschot. Pas na oktober werd de aanvoer groter met hoge prijzen. Spruiten waren er de helft minder, maar de prijs was het dubbele van vorig jaar. Het droogseizoen voor de bloem zaden begon pas eind augustus en liep door tot half november. Jaar lijks zijn hier uitbreidingen te zien, terwijl men in 1979 dacht dat het gebeurd was. toen de teelt zich naar warmer landen verplaat ste.Nu is er behoefte aan meer droogruimte. Op de veiling wer den voorts 16 hectare gladiolen gedroogd voor de leden en 10 hectare van telers buiten het ei land. Er werd een goede prijs ge maakt. Vanavond (donderdag) houdt de veilingvereniging haar 54ste jaar vergadering. Voorzitter A.L.C. (Jos) Brooijmans stelt zich niet meer herkiesbaar, nu hij aan de A.O.W. veel meer kan "verdie nen" dan aan de veiling. Hij volgde een aantal jaren gelden de plotseling overleden M. Buijs op. Eerste veilingvoorzitter was de vader van Jos. In deze bestuurs- vakature wordt de heer M. Gunter Azn. voorgedragen. Ook is statu tair een nieuw lid nodig voor de financiële commissie, nu de heer J.L. van Iwaarden niet kan wor den herkozen en wordt voorge dragen J.H. den Engelsman Jlzn. Dan is er nog het voorstel tot uit breiding van de bloemzaaddroge rij en tenslotte afscheid van de af tredende voorzitter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9