De Kousteensedijk Schorren en slikken VVV-logiesinformatie ZEELAND IN DE PEN Planologie Volksgezond heid^ Donderdag 7 juni 1984 6 l X Van donderdag 21 juni tot en met zondag 24 juni worden in Kamperland de Veerse Meerdagen 1984 gehouden. Aanlei ding hiertoe is de officiële opening op 21 juni van het wind- surfcentrum "De Schotsman". Samenwerking Ook voor gehandi capten Programma COMMISSIES PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Prijswinnaars puzzel Rode Kruis Marco Bakker in IM ieuw-Vossemeer De meimaand Het nut van Hemelvaart! ABDIJ Het komende vakantieseizoen kan via een computer informatie wor den verkregen over de beschik bare ruimte op campings en in hotels en pensions in Zeeland. Van ongeveer 400 bedrijven, met een gezamenlijk aantal slaap plaatsen van ongeveer 1 50.000, worden dagelijks (behalve zon dags) de gegevens verzameld. Ook wordt informatie verstrekt over het kamperen bij de boer en over zomerwoningen en kamers bij particulieren. Bij tien WV- kantoren zullen beeldschermen worden geplaatst. De dienstverle ning aan de toerist kan hierdoor een belangrijke verbetering on dergaan. De VVV's kunnen nu bv. bij grote drukte veel gerichter in formatie geven over mogelijkhe den buiten het eigen werkgebied. Ook telefonisch kan informatie worden ingewonnen, nl. via nummer: 01180-34200. Het op dit nummer aangesloten ant woordapparaat is dag en nacht bereikbaar. Het systeem gaat in werking op donderdag 28 juni en duurt t/m 25 augustus. WAO,,.,.. - .-mérr^ ^,v VVV - - ""7 Nu het grote gebouw aan de Kousteense dijk te Middelburg, waarin de Zeeuwse Bibliotheek wordt gevestigd, zijn voltooiing nadert, duikt de vraag naar de betekenis van de naam Kous teen telkens op. "Het is moeilijk een bevredigende betekenis te geven aan de naam Kousteense dijk in Middelburg. Kareis heeft enige tijd geleden in "De Wete" de stelling ingenomen dat deze dijk "herinnert aan de aanvoer van kousteen natuursteen) (koud integenstelling tot ge bakken". Overtuigend klinkt dit niet aldus Taeke Stol in "De Wete", het tijdschrift van de Heemkundige Kring Walche ren, april 1984. Hij vraagt zich af of natuursteen inderdaad be kend stond onder de naam kousteen of koude steen. "De tegenstelling doet denken aan die tussen een warme of een koude bakker". Stol mag als deskundige gelden op het gebied van straat- en ter reinnamen. In het Archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap heeft hij zich uitvoerig met de straatnamen van Middelburg bezig gehouden. In De Wete ver haalt hij dat we pas in 1 590 van de Kousteense dijk horen. Ge sproken wordt dan van de "Cau- wensteensen dijck'. In 1624 spreekt men van Couwsteen- schen dijck" en dan zijn we al dicht bij de huidige naam. Stol acht het mogelijk dat de naam Kousteense dijk ontleend is aan een bijzondere gebeurtenis die zich in deze periode afspeelde. In 1 585 viel Antwerpen in Spaanse handen mede als gevolg van de nederlaag die o.a. de Zeeuwen leden in de strijd om de Cauwen- steinse dijk ten noorden van Ant werpen gelegen. Stol vervolgt: "De identieke spelling van de dijk bij Antwerpen en die in Middel burg in 1590 is opvallend. De mogelijkheid van een vernoe- mingsnaam is daarom de moeite van het analyseren waard". De naam Cauwensteinse dijk bij Antwerpen valt pas in de 16e eeuw. Aan het eind van de dijk was in het midden van de 15e IEUWS Op het onderstaande kaartje is aangegeven waar de beeld schermen zijn geplaatst waar toeristische informatie kan worden ingewonnen. eeuw een speelhof of buitenplaats verrezen, gebouwd of verbouwd door een rijk man uit Antwerpen, de ridder Jan Pot. Het hof kreeg de naam Cauwestein. De dijk bij Cauwestein bood bescherming, althans gedeeltelijk, voor de lage re gronden aan de Schelde gele gen. De dijk gaat een rol van be tekenis spelen bij het beleg van Antwerpen dat in augustus 1 584 begon. Farnese (Parma) was een bekwaam veldheer en met behulp van Mondragon gelukte het hem Antwerpen zo te isoleren dat de hongerende inwoners van de stad niet meer bevoorraad konden worden. "Dit kon alleen via de Cauwensteinse dijk, maar die moest dan veroverd worden op de Spanjaarden. Na een mislukte aanval op 6 of 7 mei 1 585 pro beerde het Staatse leger het op nieuw eind mei met twee vloten van samen 200 schepen. Door een ongelukkig beleid moest het Staatse leger het onderspit delven waaronder ook de Zeeuwen die onder leiding van Haultain, de gouverneur van Walcheren, ston den. Haultain sneuvelde alsmede de Antwerpse admiraal Jacobsen. Stol komt tot de vraag of "de Kousteense dijk in Middelburg niet vernoemd kan zijn naar de ze fel betwiste naamgenoot". De strijd om de dijk zal in Zee land en Middelburg grote in druk gemaakt hebben. De val van Antwerpen betekende dat Middelburg definitief van zijn achterland werd beroofd. Gelet op het feit dat in Middelburg op het eind van de 16e eeuw veel nieuwe straten ontstonden die een naam moesten krijgen, houdt Stol rekening met de mogelijkheid van een vernoe ming van de Kousteense dijk naar zijn Antwerpse naamge noot. Feest aan het Veerse Meer Deze opening wordt verricht door de minister van Landbouw en Visserij, ir. G.J.M. Braks. Het gaat om het eerste wind- surfcentrum in Nederland, dat een gericht "plankzeil-beleid" moet ondersteunen. Het re creatieschap "Veerse Meer" wil namelijk de beoefenaars van de plankzeilsport goede facili teiten bieden en een zo groot mogelijke vrijheid, maar het wil er ook voor zorgen dat er geen hinder ontstaat voor andere water- en oevergebruikers. De Veerse Meerdagen bestaan uit een groot aantal sportieve, re creatieve en culturele evenemen ten die op en aan de oevers van het meer in de omgeving van het 'windsurfcentrum zullen worden georganiseerd. Tevens is een prijsvraag uitgeschreven met vra gen over de historie, natuur, wa tersport en regels op het water. De vragen zijn van dien aard dat deelnemers gedwongen zijn zich serieus in het onderwerp te ver diepen. Te winnen zijn complete zeilplanken, een surfpak, zwem vest met trapeze, vliegtochten, zeil- en surfcursussen, kampeer en bungalowarrangementen enz. Het wedstrijdformulier wordt een week voor de manifestatie huis- aan-huis in Midden-Zeeland ver spreid; ook tijdens de Veerse Meerdagen kunnen nog formulie ren worden afgehaald. Het programma is tot stand geko men in samenwerking tussen het recreatieschap "Veerse Meer"^ het recreatiecentrum "De Schots man" en de Belgisch-Nederland- se Vereniging Zeeland (Benev Ook allerlei andere instellingen hebben hun steentje bijgedragen. Het is de bedoeling dat de Veerse Meerdagen het begin zijn van een in de toekomst jaarlijks terugke rende gebeurtenis. De Veerse Meerdagen zijn niet al leen bedoeld voor de Zeeuwse bevolking, maar ook voor re creanten uit de rest van Neder land en zeker ook uit België. Alle evenementen zijn voor jong en oud gratis toegankelijk. De Zeeuwse lichamelijk en geeste lijk gehandicapten zullen via de overkoepelende organisatie speciaal worden uitgenodigd. Bij de samenstelling van het .programma is met hun deelna me rekening gehouden. Tegelijkertijd met de opening op donderdag 21 juni gaat een foto- en grafiektentoonstelling van Bel gische kunstenaars en amateur fotografen open, met als thema "Water". De expositie is gratis voor het publiek toegankelijk tot zondagavond 23 juni, 22.00 uur. Op vrijdag 22 juni is er van 13.00 tot 18.30 uur gratis zei len voor 9-12 jarigen in kleine zeilbootjes, mini jachten en ca tamarans. Van 18.30 uur tot 22.00 uur: marsen en concerten door de muziekverenigingen Ons Genoe gen (Kamperland), Excelsior (Goes), Arne's Genoegen uit Ar- nemuiden, Apollo uit Wissenker- ke en Wilhelmina uit Colijnsplaat. Er zijn dan ook optredens van de volksdansgroepen Scaldis, De Grutmole, Folklorite en De Bab belaars. Vanaf 22.00 uur treedt de Salt Lake City Jazzband op. Op zaterdag 23 juni is er vanaf 13.30 tot 18.30 uur een spel- lencircuit (oude Vlaamse café- spellen, zolas kruisboogschiet- ten, schreefwerpen, krulbollen en troumadam en verder ring- werpen, reuzenganzebord, stokvangen, balrollen etc). Ook zijn er waterspelletjes voor de jeugd, onder begeleiding van de Stichting Recreatiewerk Zeeland. Evenals de vorige dag kunnen 9- tot 1 2-jarigen gratis zeilen en zijn er concerten, ditmaal door Vee re's Genoegen en Eendracht maakt macht (Kortgene). Om tien uur is er een spectacu laire catamarandemonstratie en om 16.30 is er een grote show: admiraalzeilen met Belgische en Nederlandse ronde en plat- bodemjachten, "afgenomen" door burgemeester P. Wisse van Kamperland, 's Avonds is er van 18.30 tot 19.15 uur een licht-klassiek concert. Vanaf 19.45 tot 22.00 is er in de recreatiezaal van "De Schotsman" een groot optre den van de groep "Tijl" uit Gent. Deze brengt een pro gramma van dans, muziek en theater. Zondag 24 juni (11.00 uur) be gint met "muzikale verrassin gen" van de violist Frits Tavenier en enkele gastmusici. Van 12.00 tot 16.00 uur houdt de Thijs Akademie voor plank- zeilen open dag met videofilms, demonstraties, spelletjes etc. Vanaf 12.30 zijn er ook recrea tieve plankzeilwedstrijden, georganiseerd in het kader van de "nationale plankzeildag" door de surfclub "Zuid-West Zeven". Er zijn twee afstanden: 20 km - start om 12.30 en 8 km - start om 12.45. Elke deelne mer krijgt een herinnering. De snelste deelnemer (van de 20 km) krijgt de Veerse Meer-wis- selbeker. Het aantal deelnemers is maxi maal 250. Inschrijven tussen 9.30 uur en 12.00 uur bij het windsurfcentrum. Om 17.00 uur wordt de uitslag van de prijsvraag bekendge maakt. Tenslotte zijn er op het terrein verschillende voorlichtingsstands van het recreatieschap, provincie Zeeland, rijkspolitie, watersport met gehandicapten etc. Woensdag 13 juni a.s., 10.00 uur vergadert de provinciale pla nologische commissie in het ge bouw van de PPD, Groenmarkt 1 3 in Middelburg. Op de agenda staan het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme en het woonwagenplan provincie Zee land 1985-1990. Verder komen aan de orde de nota's, 'stads- en dorpsvernieuwing' en 'een dorp verder'. De commissie verpleeghuiszorg en bejaardenzorg van de provin ciale raad voor de volksgezond heid vergadert donderdag 14 juni a.s. 9.45 uur in hotel Terminus in Goes. Er wordt gesproken over een ontwerpnota over het te voe ren beleid voor de zorgverlening aan de ouder wordende hulpbe hoevende mens en een experi ment/onderzoek van de verplee- gafdeling van het Jacob Rogge veenhuis. Verder staan op de agenda het beleidsplan verpleeg huizen Nationale Ziekenhuisraad en een verzoek van De Cederhof (verzorgingstehuis Kapelle) om uitbreiding met 8 bedden voor bejaarden die zeer veel zorg nodig hebben. Beide vergaderingen zijn open baar. De commissie verpleeg huiszorg en bejaardenzorg begint met een half uur spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 THOLEN do 7 juni Fancy fair. Ten Anker wo 13 juni bezoek bejaardensoos Philip Morris za 16 juni klusjesdsg scouting 10-15 v. ma 18 juni 20 u. Meulvliet, leden- verg. Uit op Tholen za 23 juni toernooi Shuttlemep pers '80, Meulvliet 13 u. SCHERPENISSE za 9 juni Holland Huis, dansen voor paren ST.MAARTENSDIJK za 9 juni 14 u. Haestinge, presta tieloop NAKS za 9 juni 4 u., nachtwandeling na- tuurver. Haven ST.ANNALAND ma 11 juni 14 u. Langeweg, club wedstrijd TMCC za 16 juni 20 u. Wellevaete, dans avond di 19 juni 19.30 u. Wellevaete, alg. ledenverg. Rode Kruis afd. Tho len OUD VOSSEMEER vr 8 juni 19.30 uur, Jong Vosmaer creatief za 9 juni 10.30 uur, 6e clubwed strijd 't Scharretje vr 15 -F za 16 juni kermis ST.PHILIPSLAND do 14 juni 8 u., reisje pl.vr. Veluwe vr 15 juni 19.30 u. Wimpel, zang avond Soli Deo Gloria BERGEN OP ZOOM do 7 juni 19,30 u wijkcentr. 't Fort (Lourdesplein postzegelruil vr 15 t/m zo 17 juni Philip Morris Jazzweekend tot 23 t/m 24 juni van di t/m zo 13.30-17 u., Markiezenhof, exp. Marian v.d. Molen (keramiek) en Else Kommers (schilderijen) tot 23 juli. Markiezenhof, ten- toonst. Brabantse schorren CINEMACTUEEL I: Ciske de Rat a.l. do, di, wo 20.30 vr za 19, 21.30, zo+ma 14, 16.30, 19, 21.30 u CINEMACTUEEL II: Christine 12 j do di wo 20.30 u, vr+za 19, 21.30, zo+ma 14, 16.30, 19, 21.30 u CINEMACTUEEL III: Moord in Texas 16 j do di wo 20.30, vr za 19, 21.30, zo+ma 14, 16.30, 19, 21.30 u ROXY: Even en oneven a.l. vr za 19 u, zo ma 14, 16.30 u Breathless 16 j vr za 21.30 u, zo ma 19, 21.30 u POORTVLIET ma 25/6 Tolrust 20 u alg.verg. middenstandsver di 26/6 fietstocht plattelands vrouwen Flipland 13.30 u. De zestien bekende Nederlanders die de Rode Kruis collecte bij u extra onder de aandacht brachten, waren niet voor iedereen zo be kend. Dat bleek uit de oplossin gen van onze jubileumprijsvraag ter gelegenheid van de 40ste jaar gang van de Eendrachtbode. De voorzitter van het Ned. Chr. Werkgeversverbond dhr. Van Eijkelenburg, die op de bovenste rij helemaal rechts stond, leverde de meeste problemen op. Ook de naam van CNV-voorzitter Harm v.d. Meulen(4e van links bovenste rij) werd nog vaak fout geschre ven. De prijswinnaars zijn: 1. J.P. Moerland, Burg. Smithstr, St. Annaland 2. Léon Andriesse, Scaldisstr, Scherpenisse 3. A. Goudzwaard, Julianastr, Poort vliet 4. Mevr. Goudzwaard, Bur- gemeet, Poortvliet 5. C. van Trijen-Suykerbuyk uit Nage- le(NOP) 6. André van Dijke, Ten Ankerweg, Tholen. De oplossing luidde: 1. Paul van Vliet 2. Til Gardeniers 3. Chriet Titulaer 4. Harm v.d. Meulen 5. Martine Bijl 6. André v.d. Louw 7. Gerrie Kneteman 8. L.J. van Eij kelenburg 9. Willv Dobbe 10. Jo- han Cruyff 11. Wim Kok 12. An ton Geesink 13. mr. Chris van Veen 14. Jos Brink 15. Anita Mei jer 16. mr. Dries van Agt. Alle inzenders hartelijk bedankt voor de deelname en bij een vol gende prijsvraag of puzzel meer succes gewenst. De puzzel van 4000 stukjes, de dipiomatentas, het torenspel, de papierbak, het boek 'Op stap in eigen land' en mr. Pop komen deze week bij de prijswinnaars. Marco Bakker geeft morgen avond om acht uur een concert in de kerk van de H. Joannes de Doper in Nieuw-Vossemeer. Hij zingt o.a. negro-spirituals. De bekende Bredase organist An ton van Kalmthout, die vrijdag zelf ook enkele orgelwerken zal uitvoeren, gaat Marco Bakker be geleiden op-het drie jaar geleden gerestaureerde Loret orgel. Om blijvend aandacht te vestigen op dit unieke instrument, dat bin nenkort op de monumentenlijst zal worden geplaatst, wordt jaar lijks een concert georganiseerd. ESLAAGD DUS GEFELICITEERD Nu er weer grote aantallen ge slaagden bekend wprden, publice ren wij o|tf ieuw onze aparte ru briek 'geslaagddus gefelici teerd'. Van scholen buiten Tholen en Bergen op Zoom krijgen wij de geslaagden meestal niet door. Schroom niet om uw feestelijke afsluiting van een opleiding of cursus te melden aan 01665-2752 of Eendrachtbode, Postbus 5,4697 ZG St. Annaland. Dianne Zoeteweij uit Tholen is aan de chr. pedagogische acade mie voor Zeeland geslaagd voor het examen diploma bijbels on derwijs. Van de 35 kandidaten werd er 1 afgewezen. J.J. de Wilde uit Oud-Vossemeer is aan de chr. p.a. geslaagd voor de applicatiecursus volledig bevoegd onderwijzeres. Van de 87 kandida tes kreeg er 1 een uitgesteld exa men. Aan de chr. school voor m.a.v.o. Tholen zijn in de eerste examen zitting geslaagd voor het diploma MAVO de volgende kandidaten: uit Tholen: Carolien Bierings, Dianne Bout, Lian van Dijke, Marlies Jeroense, José Praat, Lianna Verhage, Reneé Verspuy, Peter Luten, Truus de Rooy, Margo Blaas, Johan Geuze, Ma- rianna Roggebrand, Wouter Scherpenisse, Cees van Voorst, Albert Weeda. uit Stavenisse: Jeanet den Braber, Jeanine Knuist, Margré Smits, Ria den Braber, Heieen Dorst, Jeanine van Haaften. Peter van Haaften, Jaap Wesdorp. Uit Dinteloord: Marin Bolluyt, Teunis Polak, Carla v.d. Merbel, Trudy Pietjouw, Ingrid Slings, Antoinette Roelfs. uit Oud-Vossemeer: Hans Aar- noudse, Adrie Duine, Astrid Bah- nerth, Marieke Lindhout, Willy Aarnoudse, Marianne Rogge band. uit St.-Annaiand: Anton Dake, Heieen van Dijke, Monique Quist, Sandra v.d. Sar. Uit St.-Maartensdijk: Marco v.d. Hoek. uit Scherpenisse: Renê Duynhou- wer, Els Heijboer, Dirian van Houdt, Joke Donken, uit Poortvliet: Marjan van As, Jo han Geuze, Peter Hage Lzn., Leo Elenbaas, Anja Noom, Marjan Priem, Uit St. Philipsland: Wilja Neele. Anit Verwijs, Dianne Verwijs, Anita v.d. Welle, Corina den Haan. De examens worden met een aantal kandidaten voortgezet. Aan de Nieuwe Lerarenopleiding zijn 2 personeelsleden van de chr. mavo geslaagd voor de cursus In formatica I te Eindhoven t.w. dhr. G. Verschuure en dhr. AIM. Ver wijs. Deze cursus is gevolgd i.v.m. invoering van dit vak met ingang van het nieuwe cursusjaar. Aan de Rijksscholengemeenschap te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen: ATHENEUM 6: Tholen: Arjanne Beth, Henk Boender, Kees Bout, Peter v.d. Dorpel, Helen Heijbroek, Jolanda Hoogstrate en Petra de Waal. St. Annaland: Erika Reid en Petra de Wilde. Stavenisse: Ko Geluk, Ko Letzer en Christian Quaak. St. Maartensdijk: Mare Bout, Marja Duine, Corien van Gorsel, Peter Kosten en Flip Quist. Scherpenisse: Henny Geluk en Lianne Suurland St. Philipsland: Irma Neele en Li- sette Vogel HAVO 5: Tholen: Petra Hack, Huib Knuist, Jan Laban, Sjaak Lindenberg, Lijntje Nagtegaal, Ton van Os, Hans de Waal en Cobina v.d. Walle. St. Annaland: Peter Pipping. Stavenisse: Dick de Jonge. St. Maartensdijk: Ineke de Graaf, Arnoud Hogendoorn en Corine Oudesluys Scherpenisse: Lianne Deurloo, Isabel de Graaf, Jan de Graaf en Paul Versluijs. Poortvliet: Majo de Bruin St. Philipsland: Rini Vermaas Anna Jacobapolder: Sjaak Kool- aard en Jan v.d. Reest. MAVO 4: Tholen: Wim v.d. Laan en Eric Wiens Oud-Vossemeer: Ralph Nijpels en Marco Polderman. St. Maartensdijk: Helma Stout- jesdijk St. Philipsland: Rini Filius Gerrie Buijs en Suzy van Daalen- van de Ree uit Tholen hebben als eerste Thoolse vrouwen het di ploma Bestuursambtenaar be haald aan de bestuursschool Zee land te Goes. Toen God de aarde voor ons schiep Dacht hij goed naen zuchtte diep Toen sprak hij: "Ja, zo wordt het goed. Nu weet ik hoe het worden moet". God schiep de aarde kant en klaar, met twaalf maanden in een jaar. De vijfde maand die noemde hij de bloeimaand, of gewoon maar mei. Het werd een maand zo prachtig mooi, want alles was in lentetooi, met ongekende bloemenpracht zo had de Schepper 't zich gedacht. Wel, kijk nu eens naar deze mei, het jonge vee graast in de wei. Het nieuwe leven is ontwaakt en hoe dit alles vrolijk maakt. De koekoek roept, de merel fluit, De leeuwerik stijgt en zingt het uit. De lamm'ren spelen samen blij wat is het mooi in deze mei Hoort u dat monotoon gezoem? de bijen gaan van bloem naar bloem. Hun beste honing halen zij uit alle bloemen van de mei. De winterslapers in het bos die draaien zich in 't zachte mos en roepen naar elkander blij: "Wordt wakker, want het is weer mei". En dan begint het liefdesspel, door sommigen wat ruw en fel, maar toch krijgt elke hij een zij, in deze liefdevolle mei. De bollenvelden zijn gereed, de boomgaard toont zijn bloesemkleed. De kater speelt met kat en muis. De zwaluw voelt zich hier weer thuis. De meimaand met zijn geur en kleur, brengt ook voor ons een goed humeur. Wij hopen dat u net als wij weer vrolijk wordt in deze mei. P.M. van Eekelen Bergen op Zoom. In het gemeentemuseum het Markiezenhof te Bergen op Zoom is sinds een aantal weken de ten toonstelling "De Brabantse schorren tussen zout en zoet" voor het publiek opengesteld. Deze tentoonstelling, die een boeiend beeld schetst van het ontstaan en de veranderingen van schorren en slikken voor Bergen op Zoom en Woensdrecht en meer bijzonder de natuur van het zuidelijk ge deelte van het Markiezaatsmeer, trok tot dusver een aanzienlijk aantal bezoekers. Ook de fietstocht door de fraaie natuur in dit gebied die werd uit gestippeld ter gelegenheid van deze tentoonstelling (routebe schrijving verkrijgbaar bij het museum) werd door vele mensen gereden en de mening over de route en de tentoonstelling is dan ook unaniem erg positief. Vooral de streekbevolking wordt hiermee op een aantal minder bekende, maar erg bijzondere elementen in natuur en landschap langs het Markiezaatsmeer geattendeerd. Zoals bekend wordt op de ten toonstelling ook aandacht ge schonken aan de weervisserij. Er wordt permanent een video-film over deze speciale wijze van vis vangst vertoond. Bijzonderheid nu is dat het museum de hand heeft weten te leggen op een film over de Bergse weervisserij uit het jaar 1943, gemaakt door Oud Bergenaar Kees Becht. Om het publiek deze fraaie film te tonen, werd besloten gedurende de loop van de tentoonstelling (tot 22 juli) voortaan elke woensdagmiddag te draaien. Een bijzondere kans, die u zeker niet mag missen! overdenking Doch Ik zeg u de waarheid: Het is u nut, dat Ik wegga; want indien Ik niet wegga, zo zal de Trooster tot u niet komen; maar indien Ik heen ga, zo zal Ik Hem tot u zenden. (Joh. 16:7). Jezus spreekt tot Zijn discipelen en in hen tot Zijn ware kerk over het nut van Zijn hemelvaart. Sa mengevat komen we dat tegen in vr. en antw. 49 van de H. Cat. Hij is heengegaan om Voorspraak te zijn voor de Zijnen. H ij leeft om te bidden. Dat is groot. Want menig kind van God weet niet te bidden gelijk het behoort. Ze zijn dikwijls zo biddeloos. Wat is het dan heerlijk te weten, dat we een Voorspraak hebben bij de Vader. Hij bidt voor de Zijnen op grond van Zijn verzoenend lijden en sterven of de Vader de zonden van Zijn kinderen wil vergeven. Zo alleen worden ze verzoend met een heilig en rechtvaardig God. Hij bidt om de vertroosting door de H. Geest. En de Vader ver hoort het gebed van de Zoon al tijd: Vader, Ik wist, dat Gij Mij altijd hoort. Dat is rijk voor een ontdekte zondaar te mogen we ten: indien wij gezondigd hebben, wij hebben een Voorspraak bij de Vader, Jezus Christus, de Recht vaardige. Hij is het ook als het sterven wordt voor Gods kinde ren: Vader, Ik wil, dat waar Ik ben, ook die bij Mij zijn, die Gij Mij hebt gegeven. In Hem is er de toegang tot de troon der genade. Hoe zouden we in onszelf voor een heilig en rechtvaardig God kunnen naderen? Het kan alleen in Christus. Het tweede nut van hemelvaart is, dat wij ons vlees in de hemel tot een zeker pand heb ben, dat Hij als het Hoofd, ons, Zijn lidmaten, ook tot Zich zal nemen. Daartoe had Hij eerst ons vlees en bloed aangenomen. Dat vlees heeft Hij na Zijn dood en opstanding meegenomen naar de hemel. Daar ligt het als een zeker pand. Dat geeft voor al Gods kin deren hoop temidden van de strijd. De strijd kan zwaar zijn. Toch zal ieder kind van God thuis komen, want Christus is voorge gaan om plaats te bereiden. Dat is het zalige voorrecht van allen, die door een oprecht geloof Christus zijn ingelijfd door de werking des Geestes en zo een levend lidmaat werden. Waar het Hoofd is, zullen ook eenmaal de lidmaten zijn. Hij "heeft ze gekocht door Zijn bloed. Als we met Paulus de goede strijd hebben gestreden en de loop heb ben beëindigd, dan worden al Gods kinderen tot Hem genomen. Hij heeft het Zelf beloofd: En ik, zo wanneer Ik van de aarde ver hoogd zal zijn, zal hen allen tot Mij trekken. Als Jezus niet voor gegaan was, wie zou er dan thuis kunnen komen? Wat een troost ligt er in de hemelvaart. Uit de hemel verwachten we de Heere Jezus Christus, Die ons vernederd lichaam veranderen zal, opdat hetzelve gelijkvormig worde aan Zijn verheerlijkt lichaam. Als Hij zal wederkomen dan zul len al de gezaligden naar ziel en lichaam Hem, Die voorgegaan is verheerlijken tot in alle eeuwig heid. Zo zijn ze voor eeuwig Zijn eigendom. En om ze daar nu vast van te verzekeren geeft Hij in de derde plaats Zijn Geest tot een tegenpand. Waarom? Wel, lezer, opdat we door de kracht van de H. Geest zullen zoeken dat daar boven is, waar Christus is, zittende ter rechterhand Gods en niet dat op de aarde is. Onze wandel be hoort hier reeds in de hemelen te zijn. Gods kinderen zijn hier vreemdelingen en bijwoners. Van het pand in de hemel genieten Gods kinderen hier de troost door het tegenpand. De komst van de Geest en de werking van de Geest in het hart van Gods kinderen hoort tot het nut van hemelvaart. Petrus getuigt daarvan op de Pinksterdag: Hij dan door de rechterhand Gods verhoogd zijn de en de belofte des H. Geestes ontvangen hebbende van de Vader, heeft dit uitgestort, dat gij nu ziet en hoort. Door de ontdekking van de Geest is het dat zondaren zichzelf leren kennen en leren treuren over hun zonden, schuld en verlorenheid. Dat is de droefheid naar God, die een onberouwelijke bekering werkt tot zaligheid. De Geest wekt het verlangen naar Christus. Werkt het geloof. Het is de Geest der aanneming tot kinderen, door welke we leren roepen: Abba, Vader. Door de Geest zijn ze erf genamen Gods en medeerfgena- men van Christus. Pand en tegen pand zijn zeker. Hebben we daar ook kennis aan? Dan gaan we zoeken de dingen, die boven zijn. Van nature zijn we zo aardsgezind en moeten we het met de dichter zeggen: hoe kleeft mijn ziel aan het stof. Door de Geest worden we er boven uitgetild. Zo kan het met Paulus te midden van de storm beleden worden: Wiens ik ben. Welke ik ook dien. Heerlijk als we zo mogen weten van de werking des Geesten in ons leven. Anders zullen we voor eeuwig buiten staan. Bidt dan ook om de Geest der genade en der gebeden, opdat ge ook moogt zijn waar Hij is. Om zo in alles de Vader, de Zoon en de H. Geest voor eeuwig groot te maken. Tholen, Ds. H. Verheul

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7