Met ploegendienst en overwerk houdt Goedhart exportgroei bij Tien passagiers zwaaiden de ziekenhuisbus uit Fietstocht visueel gehandicapten met 59 tandems BOUMAN POTTER Waar ben je beter mee? Ondernemer Oudste vrouw overleden i^» Donderdag 7 juni 1984 40e jaargang, no. 30 Uitbreiding gebouw en personeel voor koeltechniek in St. Maartensdijk "Het koffiezetapparaat is ook al te klein", zegt ad junct-directeur en chef verkoop J.P.C. Matthijssen van gebr. Goedhart uit St. Maartensdijk. Met twee ploegendienst, overwerk en de inleen van achttien mensen van het uitzendbureau Start probeert hij aan de toenemende vraag naar koel- en luchttechnische apparaten te voldoen. "Voor het eerst zijn we met de export boven de tien miljoen gulden uitgekomen. Dat is vijftig procent meer dan vorig jaar. We hebben een opdracht gekre gen van bijna twee miljoen gulden uit Turkije en via Grenco moeten we voor een half miljoen gulden koelers aan Iran leveren. Is 't een piek of blijft het zo, dat is ons probleem", zegt dhr. Matthijssen. Sinds 1968 Nieuwe produkten Men had er meer gebruik van moeten maken Tien passagiers hebben zaterdagavond de laatste rit van de ziekenhuis meegemaakt. Na bijna elf jaar voor familieleden van Thoolse patiënten in Lievensberg en het A.B.G. een goede functie te hebben vervuld, is deze voorziening verleden tijd. "Nu de ziekenhuisbus weg is, zullen ze hem missen", voorspelt mevr. v.d. Klundert uit Oud-Vossemeer, die de busdienst in op dracht van het gemeentebestuur uitvoerde. Verschrikkelijk Subsidie voor muziek en zang Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! 32 passagiers DEZE WEEK Met 59 tandems en veel zon is de eerste Thoolse tan- demtocht voor visueel gehandicapten zaterdag prima verlopen. Ondanks iets teveel wind, was het ideaal fietsweer. Deze zesde tandemtocht van de stichting Ons Zeeland werd financieel mogelijk gemaakt door een bijdrage van 350 gulden van de gemeente Tholen. Route 63 punten Hoe snel de tijd gaat, besef je nu en dan als de jaarvergadering van een vereniging weer aanstaande is. Vooral als zoiets eerder werd geaccentueerd door bijzondere omstandigheden. Vanavond is de veilingvergadering te St. Anna- land met als extra het afscheid van de voorzitter, maar vorig jaar op dezelfde tijd. leek het erop of er van het landbouwjaar niets te recht zou komen. In het jaarver slag van de veiling staat het nu zo verwoord: "Op den duur wist men niet waar je beter mee was, of je al gezaaid of gepoot had of dat dit nog moest gebeuren. Toen kwam echter in juni het mildere weer en de groei ontwikkelde zich snel. De eerste aardappelveiling viel zelfs nog 1 dag vroeger dan in het veel normalere jaar 1982". We horen het vorig jaar de vei lingvoorzitter die nu afscheid neemt, nog zeggen: 'Vijf maal twee is evenveel als twee maal vijf. Wanneer men in een nor maal jaar bij wijze van spreken 5 kilo's oogst a 2 gulden, kan men in een extreem jaar toch evengoed een tientje halen met 2 kilo's a 5 gulden. Het was een moedgevend geluid en de werkelijke uitkomst was nog veel beter. Niet alleen was de opbrengst boven verwach ting gezien de late inzaai na een nat voorjaar, gevolgd door een droge zomer, maar ook de prijs van aardappelen en uien heeft er niet om gelogen. Daardoor kon den veiling en telers beide profi teren. Er staat een nieuw oogst- seizoen te wachten met weer heel andere omstandigheden dan vorig jaar. De inzaai en poot is immers uitstekend verlopen. Daarna is echter een langdurige koude pe riode ingetreden en mei bracht veel regen, die overigens eerst welkom was. Het wachten is op de zon. We gunnen best iedereen die met zijn boterham buiten ligt, ook dit jaar dat extraatje. Waar je echter beter mee bent, weetje nog zo gauw niet. Wel, dat het toch een vrolijker Pinksteren kan zijn voor de boer dan vorig jaar. En voor alle anderen, die met die feestdagen in onze streek vertoe ven, wanneer men oog heeft voor het schoons dat er nu op het veld en langs de dijk te zien valt. Je zou er zelfs op pinksterdagen stil van worden. Neem het woord ondernemer let terlijk en je haalt eruit, dat iemand een initiatief neemt. Dat zij of hij iets gaat doen met risico, dat met inzet en wat geluk resultaat kan opleveren of met te grote lauw heid en tegenslag mislukt. In een tijd van veel werkloosheid wordt het ondernemerschap meermalen zaligmakend verklaard. In de dertiger jaren barstten de kleine winkels met levensmiddelen en andere artikelen uit de grond. Elk dubbeltje was meegenomen. In een tijd dat werknemersbronnen lijken opgedroogd, kan onderne merschap uitkomst brengen, zo is de schijn. De werkelijkheid ligt anders. Hoofdconsulent van Boven van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond zei pas: "Mocht de laatste tijd, als uitvloeisel van de startersrage die in Nederland woedt, wel eens de indruk worden gewekt, dat het opzetten van een bedrijf niets meer om het lijf heeft dan het zoeken naar een pandje en het er gens aankloppen om geld, dan moet ik u snel uit de droom hel pen". Hij adviseerde een mogelijke starter eerst nauwgezet zelf on derzoek te doen. Een ondernemer is een schaap met vijf poten. Heb ik doorzettingsvermogen om langs twintig loketten nog en thousiast te blijven. Kan ik goed contacten leggen. Durf ik zekere risico's te nemen. Wil ik 60 of 70 of meer uren per week keihard werken tegen een aanvankelijk zeker karig loon? Wil en kan mijn gezin er achter staan? Zou ik met mezelf zaken durven doen? Tenslotte: Bezit ik voldoende kennis en vaardigheid op vak technisch gebied en op het terrein van de bedrijfsvoering? Boven dien moet er een zakelijke, realis tische en keiharde onderbouwing van de droom zijn. Dat bevat een beschrijving van jezelf, het pro- dukt of de dienst, de bedrijfsdoel stelling en de wijze waarop die gestalte wordt gegeven. Daarbij komen dan de investeringsbegro ting, een financieringsplan en een omzet en kostenbegroting. Niet bedoeld als schrikaanjagend beeld, maar als doodgewone rea liteit. Tenzij het niet interesseert of de ander, dan wel de gemeen schap er voor opdraait. Adjunct-directeur en chef verkoop J.P.C. Matthijssen van de Gebr. Goedhart in St. Maartensdijk bij de uitbreiding van 600 m2 achter de bestaande fabriekshal. Door de groeiende vraag worden alle verkooprecords gebroken en kampt de onderneming voor koel- en lucht- technische apparaten met personeels- en ruimtegebrek. Goedhart in vaste dienst en 23 mensen op het kantoor. Goedhart staat sinds 1964 in St. Maartensdijk,. In Rotterdam, waar Cor en Aart Goedhart van 1935 verdampingssystemen voor de koeltechniek maakten, was er ruimtegebrek. De verkoop, admi nistratie en directie bleven eerst nog in Rotterdam. In 1968 werd Goedhart overgenomen door Vanandel Verenigde bedrijven en het Smerdiekse bedrijf is een van de drie dochters. De tweede hal werd erbij gebouwd en geleidelijk kwam ook de administratie en de verkoop in St. Maartensdijk. Met de produktie van melkkoeltanks kwam het personeelsbestand op 125 mensen maar dat artikel werd niet zo'n succes. Goedhart riep terug, maar drie a vier" jaar geleden besloot de directie tot een injectie; "We gingen ook middelgrote in stallaties maken als luchtgekoelde condensors en V.C. luchtkoelers, zodat we niet alleen van grote projecten afhankelijk waren. In VERVOLG PAG. 9 Toen de Bergse stadsdienst door altijd. Daarom vind ik het ook de B.B.A. werd overgenomen, be stond de mogelijkheid voor de B.B.A. om de lijndiensten rechts treeks op het ziekenhuis te laten aansluiten. Op verzoek van het gemeentebestuur van Tholen is ■dat met ingang van de nieuwe dienstregeling gebeurd. De zie kenhuisbus vergde namelijk vol gens de begroting 1984 een bedrag van 85.000 gulden van het ge meentelijk budget en dat afgewo gen tegen het betrekkelijk geringe gebruik, besloot de gemeenteraad tot opheffing. Chauffeur C. Vroegop uit Oud- Vossemeer van Klundert Tours maakte zaterdagavond met tien mensen de laatste rit, nadat hij 's middags vijf passagiers voor de deur van Lievensberg had afgezet. "De mensen betreurden de op heffing verschrikkelijk. Een oude man uit Tholen klaagde dat de gemeente zoveel geld uitgeeft aan andere dingen, maar zo'n voor ziening voor oudere inwoners laat verdwijnen. Hij kon zondagmid dag al niet naar het ziekenhuis, want de BBA-bus rijdt dan niet. Voor de Thoolse werkgelegenheid is 't ook een vermindering. Met name in de winter - de tourritten waren dan gering - reden we om de beurt de ziekenhuisbus", aldus chauffeur Vroegop. "We hebben lang voor handha ving gevochten", zegt mevr. v.d. Klundert. "De bus was zes dagen per week twee keer per dag in be drijf en op zondag nog een keer". 'Chauffeur A.J.C. Kurvers uit Bergen op Zoom was de vaste man op de ziekenhuisbus. "Acht jaar lang heb ik 't gedaan en graag Intussen is er een nieuwe hal van 600 m2 in aanbouw voor de ein- dopslag en expeditie met een laadput voor containers. Daar door komt er in het bestaande ge bouw meer ruimte voor produk- tielijnen. De uitbreiding maakt deel uit van een investeringspro gramma van anderhalf miljoen gulden. Daaronder valt ook de nieuwe machine voor het maken van stalen lamellen, die binnen kort voor 400.000 gulden uit Italië arriveert. De proeflamellen staan al in het kantoor van dhr. Matt hijssen. Van de 18 ingeleende mensen zullen er vier in vaste dienst komen. Er werken nu 51 produktiemedewerkers bij gebr. De muziekvereniging Concordia Tholen en Concordia St. Philips- land alsmede de Fliplandse zang vereniging Maranatha krijgen fi nanciële steun van het Anjers fonds. Concordia Tholen 6000 gulden voor instrumenten en 1000 gulden voor evenementen bij de viering van het 100-jarig bestaan in augustus, Concordia St. Phi- lipsland krijgt eveneens 6000 gul den voor instrumenten, terwijl Maranatha 1000 gulden tegemoet kan zien voor aanschaf van een nieuw orgel. Het Anjerfonds heeft totaal 132.050 gulden beschikbaar gesteld voor Culturele activiteiten en voorzieningen in de gehele Provincie Zeeland. Daarvan gaat 94.175 gulden naar verenigingen voor amateuristische kunstbeoe fening. Uit een landelijke pot hebben popgroepen 14 mille extra gekregen. Voor volksdansen en toneel is er 7.100 gulden voor professionele kunstbeoefening 29 mille. Naar accomodaties gaat er 11.750 gulden. Van 11 tot en met 24 juni komen weer vele leden van culturele verenigingen in actie voor de Anjercollecte, die dan voor de tweede keer in Zeeland wordt gehouden. Vorigjaar kwam er 75.000 gulden binnen. Het An jerfonds Zeeland wordt gevoed uit het landelijke Prins Bernhard- fonds. Hoe hoger de collecte, des te meer wordt de bijdrage van het Prins Bernhardfonds. Financiële steun van het Anjerfonds kan er toe bijdragen, dat initiatieven op cultureel gebied net het duwtje krijgen, dat nodig is om ze van de grond te tillen. WONINGINRICHTING j sli J 1 Advertentie LM. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie LM. jammer dat deze bus werd opge heven. Alle passagiers betreurden 't ook. maar in feite is het de eigen schuld van de Thoolse bevolking. Men reed met automobilisten mee en betaalde daar ook voor. Men had meer gebruik van de zieken huisbus moeten maken, die vlak voor het ziekenhuis Lievensberg stopte. De laatste rit voerde ik jammer genoeg niet uit, want toen zat ik in Spanje. Bij Klundert Tours doe ik nu groeps- en tour- vervoer, maar voor de werkgele genheid is het wegvallen van de ziekenhuisbus wel een verar ming", aldus Kurvers. De ziekenhuisbus begon bijna elf jaar geleden met de chauffeurs A. van Driel en C. van Dijk, waarna Kurvers de vaste man werd. Zijn collega's of Mieke v.d. Klundert- Leemreijze vielen wel eens in. Een paar jaar geleden had hij 32 pas sagiers, maar dat was wel het maximum. Het kwam op een zondagmiddag ook wel eens voor, dat er niemand meeging naar het Algemeen Burgers Gasthuis of Lievensberg. "GemiH 'cld was het toch wel 12-15. Woensdagmiddag 30 mei had ik er 14 en 's avonds 7. In het weekeinde was de belangstelling gering en later is de zondagavond ook afgevallen. Met name voor patiënten in het A.B.G. had je soms jaren vaste klanten. Dat is nu wel iets minder geworden door een aantal overlijdens. De meeste passagiers kwamen uit St. Anna- land, gevolgd door St. Maartens dijk en Tholen. Uit Scherpenisse had je vaste klanten, uit Oud- Vossemeer en Poortvliet heel weinig en uit Stavenisse reden er helemaal niet veel mensen mee. Het is nu gebeurd. De B.B.A. rijdt nu 's middags en 's avonds naar Lievensberg, maar ik ben be nieuwd hoe lang dat duurt", aldus chauffeur Kurvers. De lijn Stave nisse komt 13.35 uur bij Lievens berg aan, maar de lijn St. Anna- land al om 13.15 uur, terwijl het bezoek bij de patiënten pas om 13.45 uur toegelaten wordt, zodat men een halfuur moet wachten. Wat is beter? Vakbekwaam blijven nodig Omzet St. Annalandse veiling 5 miljoen hoger Goedhart St. Maartensdijk kan de groei nauwelijks bijbe nen Zestig tandems min 1 op Thoolse tocht De ziekenhuisbus zwaaide na goede zorg uit De oudste vrouw overleed De eerste reeks geslaagden De prijswinnaars van de Rode Kruispuzzel(collecte) Wagenspel nieuw element op braderie Oud-Vossemeer S.V. Eendracht opent pistool- banen Veertig mille voor Groene Kruis bijeen gefietst Groene Kruis 24 uur in de weer dankzij drie avondzusters De Casembrootschool in de onderwijsserie 40 jaar Een- drachtbode Thoolse jeugdtennissers blin ken uit Tholense Boys en Smerdiek in finale Eendrachtcup EEN OPRECHT VRIEND LEERT MEN IN EEN MOEILIJKE ZAAK KEN NEN Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's Op Hemelvaartsdag is de oudsté vrouw van het eiland Tholen, Sara Scherpenisse-Priem uit St. Maar tensdijk, overleden. Zij bereikte de hoge leeftijd van 101 jaar en 6 maanden. Mevr. Scherpenisse woonde nog thuis in de Hazenstraat. De 103-jarige uit Anna Jacoba- polder afkomstige mevr. Wage- maker wordt verzorgd in het be jaardentehuis de Vossemeren te Nieuw-Vossemeer. De oudste Thoolse man, M. Moerland uit St. Annaland, die eind augustus 102 jaar hoopt te worden, verblijft in het bejaar dentehuis de Schutse in zijn woonplaats. Voorzitter C.A.J. van der Lijkce uit Vlissingen sprak in dp Vossen- kuil een welkomstwoord, waarbij hij in het bijzonder coördinator F. Zuiddijk uit Kruiningen bedankte voor de actieve voorbereiding. Burgemeester E. Baerends schet ste de deelnemers een beeld van de spreker door te melden, dat de goede veertiger van ruim 200 kg eigenlijk mee had moeten fietsen, maar hij had nog meer op z'n programma. Hij zei niet vermoed te hebben, dat 't om zo'n groot evenement ging. In het program mablad Oek Over Raoie, dat met medewerking van correspondent J. de Leeuw en foto's van de Een- drachtbode tot stand kwam, had hij al voldoende informatie over Tholen gelezen. "Vroeger was Tholen de poort van Zeeland, maar door diverse andere verbin dingen is die positie ondergraven en ligt het eiland er nu eigenlijk maar wat bij." Daarom temeer deed 't de burge meester goed, dat Ons Zeeland het Tholen had uitgekozen voor de tandemtocht. Het gemeente bestuur waardeerde dat met een bijdrage van 350 gulden, wat met applaus werd begroet. Tegen half twaalf loste dhr. Bae rends het startschot voor de 63 punten tellende route, verzorgd door de stichting Vegeta, Via het viaduct bij Molenvliet en de Ee- weg bij Tholen kwamen de fiet sers bij het stoomgemaal in de buurt van Strijenham aan, waar een appeltje voor de dorst goed smaakte. Door enkele smalle dij- kovergangen en tegemoet ko mend verkeer, kwam de tocht langzaam op gang, maar de deel nemers kwamen op de Markt in St. Maartensdijk weer vlot aan om koffie te drinken en de lunchpak ketten te verorberen. Vervolgens ging 't via de Noord en de Vierde Dijk richting Oud- Vossemeer, maar onderweg werd nog gepauzeerd voor frisdrank en een banaan. Bij het oversteken van de weg St. Annaland/Poort- vliet stond dhr. K. Elenbaas met de Rode Kruisauto met zwaai lichten, waarbij huisarts A.C.J. Noteboom nog net met flinke snelheid passeerde op weg naar een patiënt. De voorrijders had den 't in de gaten en reageerden attent. De hele fietstocht verliep op een kleine valpartij na, vlek keloos. In de Vossenkuil kregen de deel nemers rode of witte anjers, waarna men van de vermoeienis sen kon bijkomen. Toneelvereni ging St. Joseph voerde het wa genspel 'de buskesblazers' op, waarvoor mevr. A.Havermans-de Leeuw en de heren P. Hommel, A. van Meer en J. Egberts alsmede regisseur J. Kruyk applaus en bloemen kregen. De koffiemaaltijd met soep en fruit smaakte Uitstekend, waarna voorzitter Van der Lijcke een na- De eerste groots opgezette tandemfietstocht voor blinden op het eiland Tholen slaagde zaterdag dankzij het goede weer volledig. Burgemeester Baerends gaf in de Bonenblokstraat te Oud- Vossemeer het vertreksein. beschouwing gaf bij de rit. Hij vond de opritten bij de dijken ve nijnig, maar overigens kwam hij nog graag een keer terug naar het Thoolse land. In het wiel van voorrijder Thijs Fase zei de voor zitter uitgegroeid te zijn tot één van de beste wielrenners van Zeeland. Hij bedankte alle voorrijders, het personeel van de Vossenkuil. de gastvrouwen, de 27 mc-groep, de Rode Kruishelpers J. Scherpenis se, K. Elenbaas en het echtpaar M. van der Jagt-Niemantsverdriet en de materiaalverzorgers H. v.d. Bic, H. Houtzager en K. Hooger- heide, die onderweg vijf kapotte tandems vervingen. De nieuwe secretaris van Ons Zeeland. H. Baaij uit Tholen, als mede de bestuursleden mevr. B. de Korte uit St. Maartensdijk. D. Huizen uit Wemeldinge en pen ningmeester N. Moerman uit Wemeldinge werden bedankt voor hun medewerking. Veel lof werd toegezwaaid aan dhr. Zuid- dijk uit Kruiningen. die al vanaf december met deze tandemtocht bezig was en groot organisatieta lent toonde. De voorzitter stond nog stil bij de financiële positie, nu de ene na de andere subsidiepot leeg raakt. Daarom temeer wa hij ingenomen met de schoudertassen die men voordelig van de fa. O.J. Contant uit Tholen kreeg, zodat elke deel nemer voortaan regenkleding kan opbergen. Voor elke fietser was er bovendien nog een balpen, zodat ze na deze geslaagde fietsdag vreugdevol naar huis gingen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1