Ambachtsheerlijkheid koopt 13 ha. grond w 'Camping de Striene is gevaar voor de volksgezondheid' Fliplandse voetbal clubhuis rijker L,T - Hoort drukkerij wel in bedrijfsverzamelgebouw? I: 1 n uL BOUMAN POTTER Roosevelt medailles Ten halve keren D-Day Zaterdag tandemtocht blinden en slechtzienden Woensdag 30 mei 1984 40e Jaargang no. 29 Statenvragen RPF, GPV, VVD aan G.S. Traditionele maaltijd met bolussen, nieuwe haring en aardbeien ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! De Ambachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe N.V. heeft niet alleen besloten om het Ambachtsherenhuis in Oud-Vossemeer voor meer dan 100.000 gulden flink op te knappen, maar bovendien 13 ha. pachtland tussen Nieuw-Vossemeer en Steenbergen aangekocht. "De Ambachtsheerlijk heid is een gezonde maatschappij. Het dividend was hoger dan vorig jaar", zegt Rentmeester ir. D. van Doorn. Na de Algemene Vergadering van Aandeelhouders, zaterdagmorgen in het Ambachtsherenhuis, volgde de traditionele koffiemaaltijd met bolussen, nieuwe haring en aardbeien. Smoesje Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet m w Aandeelhouders EHBO Stavenisse nationaal tweede PEZE WEEK Zaterdag braderie in Oud-Vossemeer Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Voor het nog niet zoveel jaar ge leden instellen van de Welzijns- raad hebben we in deze kolom wat argwanend gestaan tegenover de omvangrijke Structuur. Dat werd ambtelijk niet in dank afge nomen, want er was hard aan ge werkt. Dat de nog vrij jeugdige Welzijnsraad inmiddels ook al snel tot de ontdekking kwam, dat de terreinen te omvangrijk zijn om door iedereen beoordeeld te kunnen worden, mag voor haar inzicht pleiten. Er was trouwens tegen de structuur ook vrijwel al meteen bezwaar van de zijde van de sportvertegenwoordiging. Met name de voetbalfederatie fun geerde voor die tijd al effectief. Ook in raadsvergaderingen ble ken bedenkingen te bestaan tegen de nieuwe vorm. Inmiddels werd door werkgroepen en door de welzijnsraad op het probleem ge studeerd. Men kwam tot de con clusie dat de terreinen te om vangrijk zijn om voor alles door alle leden een juist advies te kun nen uitbrengen. Vrij unaniem werd gepleit voor een rechts treekse advisering vanuit de werkgroepen naar het college van b. en w. Bovendien werd geadvi seerd die werkgroepen niet uit raadsleden samen te stellen. Om toch een evenwichtige belange nafweging te krijgen, is er nu het voorstel om naast een drietal commissies nog een apart clubje te vormen, dat alleen maar uit raadsleden bestaat. Die vier com missies zullen dan de plaats gaan innemen van de huidige welzijns raad met haar drie werkgroepen. B. en w. doen dat voorstel aan de raad en menen ook na overleg met de werkgroepen dat de kandida ten voor de nieuwe werkgroepen een brede interesse dienen te hebben en niet alleen de belangen van eigen achterban behartigen. Bereid moeten zijn tot zo'n 10 vergaderingen per jaar plus de daartoe nodige voorbereiding, het vrijwilligers moeten zijn en ten slotte de Thoolse situatie goed dienen te kennen. De commissie van raadsleden wordt meer gezien als commissie van bijstand voor het college. De verdeling van de drie commissies ligt als volgt: sport en recreatie, sociaal cultu reel werk en jeugd- en jongeren werk. Bij aanvaarding van dit voorstel door de raad wordt de welzijnsraad in huidige vorm op geheven inclusief de daaraan ver bonden werkgroepen. Het spreekwoord zegt dat het beter ten halve gekeerd is dan ten hele ge dwaald. Zo is dat. 6 Juni 1944... ook in Tholen en Sint Philipsland ging het al vroeg in de morgen als een lopend vuurtje: de invasie is begonnen! Als die uitroep 40 jaar later nog zo klaar in gedachten ligt, moet het wel diepe indruk hebben ge maakt. Dat was ook het geval. Degenen, die toen al 4 jaar on derdrukt werden en daarvan nog steeds kunnen getuigen, zullen dat vooral beamen. Als komende woensdag dat gebeuren zelfs in groter omvang dan ooit tevoren wordt herdacht, kan het in feite toch geen feestelijk gebeuren worden genoemd. Al zal zich in middels de commercie er in Nor- mandië ongetwijfeld ook meester van hebben gemaakt. Met name kan het moeilijk feestelijk zijn voor degenen, die aan de Tweede Wereldoorlog blijvend littekens overhielden. Zwaar was de strijd en pas elf maanden na die 6e juni 1944 was er het einde. Talrijk de slachtoffers onder zowel burgers als militairen. Het is zeer begrij pelijk dat beelden uit die tijd bij jongeren die het niet meemaakten een gevoel van onbehagen oproe pen. Een oorlog is inderdaad zin loos. Temeer nu eigenlijk die Tweede Wereldoorlog menselijk gesproken voorkomen had kun nen worden als de landen van Europa op tijd het opkomend Duitse militairisme hadden on derkend en gezamenlijk stappen hadden ondernomen om het in toom te houden. Dat gebeurde niet. Chamberlain dacht "vrede voor die tijd" te hebben gekocht. Velen geloofden hem. Een jaar na München 1938 bleek de grote vergissing: het was slechts de vre de van het kerkhof. Het verleden is er om wat voor de toekomst uit te leren. Voorkomen is beter dan De statenleden Colijn, Elenbaas en Roose hebben gedeputeerde staten van Zeeland schriftelijke vragen gesteld over de vestiging van de Roos- endaalse drukkerij Sacharias in het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. Onlangs besloot de Thoolse gemeenteraad met 9 tegen 7 stemmen dat bedrijf 25.000 gulden te geven in de vorm van een achter gestelde lening. 1heeft uw college via de media of anderszins kennis genomen van het voornemen van het gemeentebestuur van Tholen om een bestaand drukkerijbedrijf vanuit Roosendaal naar Tholen te halen en het, behalve het bevorderen van belangrijke financiële steun van rijk. provincie en gemeente, bovendien goedkope huisvesting aanbiedt in het aanbouw zijnde bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk? 2. bent u niet met ons van mening, dat deze actie met betrekking tot het onderdeel 'bedrijfsverzamelgebouw' op meerdere punten niet vol doet aan de voorwaarden zoals die, ten aanzien van de provinciale subsidie van drie ton, op 23 september 1983 door g.s. zijn geformu leerd in een brief aan de commissie bestuurszaken? 3. bent u bereid om aan het gemeentebestuur van Tholen nadere opheldering te vragen over de wijze van interpretatie van de door g.s. gestelde subsidievoorwaarden en wel met name ten aanzien van de punten: a. de startende nieuwe ondernemer b. de beperkte periode van het huurcontract (2 k 3 jaar) c. de concurrentievervalsing waarop de bestaande ondernemers schriftelijk het gemeentebestuur hebben gewezen d. de begrenzing die behalve een startend bedrijf ook behelst een nieuw produkt aldus de statenleden H.J. Colijn (RPF), L.A.M. Elenbaas uit Scherpe- nisse (VVD) en P. Roose (GPV) in schriftelijke vragen aan g.s. van Zeeland. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. ring van het Ambachtsherenhuis, met name het dak en de vloeren. De Algemene Vergadering keur^ de dat goed en de bedoeling is, De Algemene Vergadering van Aandeelhouders van de Ambachtsheer lijkheid was zaterdag bijeen in het A mbachtsherenhuis te Oud- Vossemeer. In het midden voorzitter Jhr. Mr. D. van Doorn en tweede van links Rentmeester Ir. D. van Doorn, zoon van de voormalige burgemeester van Poortvliet. De enige Ambachtsvrouw is mevr. E.H.C. Baronesse Schim- melpenninck v.d. Oyen uit Doorn. Zoals eerder gemeld, had de Raad van Beheer na een inspectie van de Monumentenwacht een glo baal plan gemaakt voor verbete- aan het einde van de zomer of begin najaar het karwei aan te pakken. W.D. van Doorn uit Poortvliet is als architect aange trokken. Monumentenzorg moet zich ook nog over het plan buigen, maar daarvan worden weinig problemen verwacht omdat het pand in oude luister hersteld wordt. De jaarstukken 1983 wer den goedgekeurd, evenals de aankoop van 13 ha. pachtland van een Onroerend Goedmij. uit Steenbergen. Daarmee wordt hel Volgens raadslid mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet (Pvda) is camping de Striene bij Strijenham een 'regelrecht gevaar voor de volksgezondheid van camping- gasten en de omgeving'. In de commissie ruimtelijke orde ning van de Thoolse gemeente raad zei ze woensdagavond 'bij zonder verontrust te zijn over de abnormaal slechte hygiënische toestand "Er zijn geen goede sa nitaire voorzieningen en geen wa terleiding. Het drinkwater komt uit een bak. De regels worden met voeten getreden", aldus mevr. Boissevain. Het gaat hier om een slepende zaak. Al jaren wordt er over ver betering van de Poortvlieise cam ping gepraat, maar ondanks het tekenen van overeenkomsten tus sen eigenaar A. Duym en het ge meentebestuur komt er weinig van de goede voornemens terecht. ,'De gemeente doet ook maar niets,', had. raadslid P. van Bel- zen(RPF/GPV) geproefd uit reacties van campinggasten in een PZC-artikel. De burgemeester legde uit, dat het gemeentebestuur de aanleg van een groenvoorziening had afge dwongen op straffe van een genezen. D-day en alles wat volg de zou niet nodig zijn geweest, als de Europese landen niet de weg van de minste weerstand hadden gekozen. D-day is een waarschu wing voor het najagen van een schijnvrede. Tegelijkertijd een aansporing om geen kansen on benut te laten die tot werkelijk duurzame vrede, althans vreedza me verhoudingen kunnen leiden. Daarmee wil aan het grote belang van D-day 6 juni 1944 niet tekort gedaan worden. Het luidde de bevrijding in voor tenslotte bijna 5 jaar onderdrukte, geknechte, zwaarbeproefde westerse volke ren. Wel waard om te worden herdacht, zelfs om er in onze regio even aan te herinneren. dwangsom, maar de vergunning van g.s. van Zeeland kreeg Duym twee dagen na het verstrijken van de bewuste datum binnen. ,'We hebben nu geen macht meer. Duym had op grond van de toe zeggingen best kunnen beginnen met de aaanleg van de beplanting, maar hij heeft gewoon een smoesje gezocht door zich zo for meel op te stellen", aldus de bur gemeester. Hij liet weten, dat b en w de cam ping wel kunnen sluiten. "Maar dan treffen we niet de beheerder, maar de bewonerscoöperatie en dan zo vlak voor het vakantiesei zoen." De burgemeester zei op de klach ten van mevr. Boissevain, dat de drukriolering Strijenham - waar op ook de Striene aangesloten wordt - aanbesteed is. ÜVONINGINRICHTING H tl Advertentie i.M. Ds. Beyers Naude uit Zuid-Afrika en de Zweedse filmster Liv Ull- mann krijgen zaterdag 23 juni in Middelburg een onderscheiding van de Franklin Delano Roose velt four Freedoms Foundation. De plechtige uitreiking van de four Freedoms Awards aan een aantal niet-Nederlanders van in ternationale vermaardheid vindt plaats in de Nieuwe Kerk. De Franklin D. Roosevelt four Freedoms medaille is voor de En gelse staatsman Harold MacMil- lan. De Freedom of Speech medal (vrijheid van meningsuiting) gaat naar de organisatie Amnesty In ternational. die vertegenwoordigd wordt door Thomas Hammarberg (secretaris-generaal). De Freedom of Worship medaille (vrijheid van godsdienst) gaat naar bisschop Werner Leich uit Oost-Duitsland en ds. Christiaan Beyers Naude uit Zuid-Afrika. De Freedom of want medaille (vrijwaring van gebrek) is voor mevr. Liv Ullmann uit Zweden, Goodwill Ambassadeur voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De Freedom from fear (vrijwaring van vrees) medaille gaat naar Brian Urquhart, ondersecretaris- generaal van de Verenigde Naties. Een speciale onderscheiding die herinnert aan de honderdste ge boortedag van Eleanor Roosevelt wordt uitgereikt aan mevr. Simo- ne Veil uit Frankrijk, voormalig voorzitter van het Europees Par lement. Sinds 1951 worden four Freedoms Awards uitgereikt, maar sinds 1982 is dat in Zeeland veel be kender geworden omdat toen Middelburg de plaats van uitrei king was ter herinnering aan de honderdste geboortedag van de Amerikaanse president F.D. Roosevelt, die erg trots was op zijn Nederlandse afkomst. Naar wordt aangenomen Oud-Vossemeer. Prinses Juliana kreeg toen als eer ste niet-Amerikaan een four Freedoms Award. President Roosvelt zag de vier vrijheden als een essentiële voorwaarde voor het bereiken van vrede, waarin de wereld kan streven naar gerech tigheid. - --- Burgemeester T.A. Vogel onthult met het wegtrekken van de Noad-vlag een gedenksteen als eerbetoon aan de leden van de voetbalvereniging die volledig door zelfwerkzaamheid een clubhuis bouwden. Rechts voorzitter D. Hage van de Sint-Philipslandse voetbalvereniging. Een uitgebreid verslag vindt u op pagina 11. bezit en het grondgebied van de Ambachtsheerlijkheid uitgebreid. Ook het aantal Aandeelhouders nam/zaterdag toe met de toewij zing van aandelen aan kinderen van bestaande aandeelhouders. Volgens de statuten kunnen de aandelen niet zo maar vervreemd worden. Bij overlijden of bij het leven moeten aandelen terug aan de Ambachtsheerlijkheid aange boden worden. De Raad van Be^ heer bestaat uit voorzitter Jonk heer Mr. D. van Doorn uit Kou- dekerke. Jonkheer Mr. W.F. Quarles van Ufford uit Zwitser land en B.E.A. Heyse uit Oost burg. De laatste werd zaterdag opgevolgd door zijn broer Mr. J.A. Heyse uit Middelburg. Waarnemend-lid van de Raad van Beheer zijn G.W. van Tuy- lingen-Bakker uit Hellevoetsluis en J.A. Heyse uit Middelburg. De Commissarissen zijn Mr. R.R. Portheine, Jonkheer A.W.C. Quarles van Ufford, Mr. A.P.R. Jacobovitz de Szeged en J.A. Heyse. De N.V. Ambachtsheer lijkheid heeft nog twee besloten Vennootschappen, de Onroerend Goed en de Beleggingsmaat schappij. Die worden bestuurd door de Raad van Beheer en de Commissarissen, die zaterdag morgen vergaderden voor de Al gemene Vergadering van Aan deelhouders van de N. Ambacht sheerlijkheid N.V. Er waren 19 Ambachtsheren en 1 Ambacht svrouw op de vergadering aanwe zig. "De belangstelling wordt steeds groter", constateert Rent meester van Doorn. De EHBO-ploeg van Stavenisse heeft zaterdag een mooi succes behaald door bij de landelijke kampioenschappen in Middel burg een tweede plaats te verove ren. Er werden 105 punten be haald. terwijl winnaar Giessen- dahi uit Zuid-Holland 119 p ver gaarde. De EHBO'ers uit Stavenisse gin gen per bus met 31 supporters naar de concert- en gehoorzaal, waar de landelijke wedstrijden werden gehouden als afsluiting van een tweedaags congres. Het ging om de eerste hulp aan drie gewonden, leden van een popgroep die onenigheid hadden over de uitvoering van een nieuw nummer. De drummer had een grote aderlijke bloeding in de hals na een slag met een bierglas door de basgitarist. Opzijn beurt slaat de drummer de basgitarist met een stoel op z'n hoofd, maar zijn arm voorkomt erger, 'hoewel dat een ellepijpbreuk opleyert. De sologitarist snijdt zich in de hand palm door het opruimen van de glasscherven. Bovendien stoot hij z'n elleboog tegen een stoel en is hij verward door bierdrinken. Tien EHBO-ploegen probeerden die opdracht het beste uit te voe ren. wat Giessendam lukte voor Stavenisse en Tilburg. Structuur-verandering Wel zijnsraad De Ambachtsheerlijkheid is nog iets van de goede ouwe tijd Camping de Striene gevaar voor de volksgezondheid Zilveren lascursus LTS St. Maartensdijk BBA vier keer per dag naar Vrederust De gemeente Tholen met vijf leerling-straatmakers NOAD ruikt tweede wed- strijdveld Afgesloten Kerkstraat Tholen went best De PvdA en de Europese ver kiezingen Thoolse bevolking maakt veel gebruik van recreatiedijken De Meestoof is weer open EHBO Stavenisse nationaal tweede In St. Annaland 150 gediplo meerden Zaterdag de eerste braderie in Oud-Vossemeer Morgen en zaterdag Een- drachtcup GOUDEN TEUGELS MA KEN GEEN BETER PAARD Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Oud-Vossemeer bijt zaterdag de spits af met de eerste braderie van dit seizoen. Vanaf half twee tot negen uur kan men op het plein voor de Vossenkuil terecht voor tal van aanbiedingen en attracties van 25 middenstanders en 11 ver enigingen. Men heeft nog maar pas de jubi- leumweek achter de rug ter gele genheid van het 25-jarig bestaan en zaterdag ontplooit men op nieuw activiteiten. De opzet is groter dan vorige jaren omdat voor het eerst niet zuiver plaatse lijke verenigingen als het Rode Kruis, de ANIB en de Zonne bloem een stand hebben. Verder ook St. Joseph, de voetbal, judo, muziek, visclub, het St. Nicolaas- comité en de Vogelvrienden. Nieuw is ook een wagenspel van St. Joseph om drie, vijf en acht uur bij het Ambachtsherenhuis. Op gevoerd worden de klucht van den buskenblazer en d'een en d'ander, twee Middeleeuwse volksverha len. Zaterdag organiseert de Stichting Ons Zeeland, de Zeeuwse afde ling van de Nederlandse vereni-, ging voor blinden en slechtzien den. de jaarlijkse tandemtocht. Dit jaar is het eiland Tholen uit gekozen en het vertrekpunt is dorpshuis "De Vossenkuil" in Oud Vossemeer, waar burge meester E. Baerends om 11 uur het startschot zal lossen. De deelnemers vertrekken rich ting Tholen en via Strijenham langs de Oosterschelde zal men om ongeveer twaalf uur in Sint Maartensdijk arriveren. Hier wordt één uur gerust, waarna het gezelschap de pedalen weer in beweging brengt om koers te zet ten naar Stavenisse gevolgd door Sint Annaland. Om vier uur hoopt men Oud Vossemeer weer te bereiken, waar de deelnemers in de Vossenkuil een koffietafel krijgen aangebo den. De tocht wordt begeleid door een EHBO-ploeg van het Rode Kruis terwijl enige 27 MC-ers voor de radiografische verbindin gen zorgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1