Vr Thoolse drieling geboren PERSIA Fracties verdeeld over steun aan drukkerij uit Roosendaal >1 7 Zeebalkstoeien in Oud-Vossemeer Met bolus BOUMAN POTTER Prijsvraag Anonieme dreigementen Donderdag 24 mei 1984 40e Jaargang no. 28 Zwarf in 't duister De Meestoof op 2 juni open Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Voorstel b en w haalde het met 9 tegen 7 De hoofdelijke stemming, die volgde na een besloten raadsvergadering van ruim een uur resulteerde maandagmiddag in een krappe meerderheid voor het verlenen van financiële steun aan een drukkerij uit Roosendaal, die zich in het bedrijfs- verzamelgeboue te St. Maartensdijk wil vestigen. Daarbij ging het om een totale faciliteit van 275.000,— maar de gemeente Tholen kan haar bijdrage tot 25 mille beperken. Het rijk geeft twee ton, de provincie 50 mille. De fracties bleken Totaal 275.000 gulden van rijk, provincie, gemeente verdeeld te zijn over dit b en w voorstel. De SGP toonde eensgezindheid ten gunste van het voorstel, de WD sprak het evenals het RPF/GPV raadslid unaniem tegen. Bij de CDA fractie verklaarde zich mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven tegen, bij de PvdA de heer J. de Bres en mevrouw N.M.J. Boissevain-van Riet. Uit een toevoeging voor de stemming door burgemeester E. Baerends en een uitlating van wethouder LJ. Koopman kon worden afgeleid, dat er in de besloten zitting spaanders vlogen. Voor 20.000 inwoners Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Waardering Gaat net iets te ver. Thoolse werkgelegenheid PEZE WEEK E.B. Hemelvaartsdag Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G Heijboer Het is sinds de herindeling van 1971 heus niet zo vaak voorgeko men dat de Thoolse gemeente raad langdurig achter gesloten deuren vergaderde. Er werd wel enkele keren een schorsing ge vraagd voor fractie-overleg, maar voor een voltallig besloten beraad heeft men minder dan de vingers van 1 hand nodig. Nu kan zich een geval voordoen waarbij door openbare discussie belangen geschaad kunnen wor den. Het Thoolse reglement van orde voorziet ook in de mogelijk heid om niet in het openbaar te vergaderen. Noch b en w, noch raadsleden vinden dat op zichzelf een plezierige en evennin een goede zaak. Laat staan degenen, wier taak het is de inwoners voor te lichten. Maar ook die laatsten moeten er in kunnen komen, dat er zich omstandigheden voor doen. dat die beslotenheid als uit zondering de voorkeur verdient boven het in het openbaar be spreken van persoonlijke achter gronden e.d. De raadsvoorzitter deed maan dagmiddag bij de behandeling van de voorstellen om financiële steun te geven aan constructiebe drijf van den Hoven en drukkerij Sacharias een suggestie in die richting en de gehele raad was 't er mee eens. Latere tegenstemmers namen wel het initiatief, zoals de Bres (besloten zitting gezien achterliggende vraggn), van Damme (niet helemaal rijp voor behandeling in 't openbaar gezien zaken in de sfeer van het promo tiebeleid van de gemeente en privé-aangelegenheden) en van Belzen (ondersteuning). Het was even normaal dat er na een overi gens wel langdurige besloten be spreking, stemverklaringen kwa men van de verschillende fracties. Het ging om steun aan een bedrijf van elders, waarbij plaatselijke ondernemers concurrentie ducht ten. Vooral omdat een 'vreemd' bedrijf overheidssteun zou krijgen in ruil voor mogelijke werkgele genheid. Daarmee gingen b en w hun boekje niet te buiten, want de nota 'Maak er werk van' spoort tot dergelijke activiteiten aan. Het lijkt ons niet de bedoeling daarbij bestaande werkgelegen heid aan te tasten, want dan wordt met het aantrekken van een nieuw bedrijf immers een kuil gegraven voor een andere Thoolse onder neming. Het moet ook niet zo zijn, dat het ene gat wordt gestopt door een andere te maken. Niemand wil ook graag door de eigen hond worden gebeten. Uiteraard zal ook een gemeentebestuur vooral opkomen voor de eigen 'geloofs genoten'. Daar aangeland, kun nen toch verschillende meningen ontstaan. Dat is alleszins begrij pelijk, maar voor maandagmid dag de stemming plaatsvond, kwamen er een paar veel opmer kelijker uitlatingen. 06' raads voorzitter liet weten zo'n discussie (doelend wat er in de besloten vergadering gebeurd was) niet meer te moeten hebben omdat 't de gemeente geen goed deed. Waar dat op slaat, kan alleen ver onderstellend worden benaderd. Waste men elkaar eens ongezou ten het jak uit omdat het toch niet in de krant kwam? Werd onrede lijk op de persoon of een andere fractie gespeeld? Talrijke vragen kunnen worden besloten met een laatste: of was ook de raadsvoor zitter geprikkeld omdat de raads leden niet aan het lijntje liepen van een in de ogen van b en w goed voorstel? Wethouder Koopman sprak zelfs over een zwarte bladzijde. Wat was er gebeurd in de anders zo gematigde Thoolse raad? Heftige tegenstellingen tussen raadsleden, die niet door verslaggevers ge plaagd werden? Of was het alleen maar zwart omdat het voorstel van b en w niet unaniem werd gesteund? Dat nu zou aan demo^ cratie tekort doen. Veertig jaar na de bevrijding moet niemand meer blindelings een leider volgen. Juist de verscheidenheid houdt de democratie in leven. Mag er dan geen verschil van mening zijn over een op zich uiterst beperkt be lang? De zwarte bladzijde blijft duister. De Thoolse drieling in Lievensberg met v.l.n.r. Pascal in de armen van haar vader, Ramon bij haar zusje en Edwin bij z'n moeder, die haar gezin in twintig minuten zag verdubbelen. "Zo ben je met z'n drieën en zo ook met z'n zessen", zegt mevr. v.d. Sande, die al in een heel vroeg stadium wist, dat ze zich op een direling moest voorbereiden. De Meestoof, die op 2 juni weer wordt opengesteld, verwacht dit jaar veel inwoners van de stad Tholen, omdat de wisseltentoon stelling geheel gewijd is aan deze plaats, zijn geschiedenis en bij zonderheden. Het gemeentebe stuur en de gemeentearchivaris hebben volop medewerking ver leend om de tentoonstelling zo aantrekkelijk mogelijk te m ken. Er zijn oude kinderboeken uit de vorige en begin deze eeuw te zien van schrijvers zoals J.J.A. Gou verneur, P. Louwerse, Jules Ver ne, P.J. Andriessen, E. Gerdes en W.G. van der Hulst. Van dhr. C. Jobse, de schrijver van het boek over Scherpenisse, heeft De Meestoof de oude ton deldoos met vuurslag van zijn 97 jaar oude vader gekregen. Voor uitlopend op de officiële opening is het streekmuseum al bezocht door 132 mensen, namelijk drie bussen met leden van de Ned. Genealogische Vereniging. Zater dag 2 juni van 15-17 uur is het museum voor het eerst gewoon geopend. Bergen op Zoom, Fortuinstraat 10. telefoon: 01640-43509. Import Oosterse tapijten. Advertentie LM. V k J Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. De 24-jarige Lenie van der San-, de-van Dijke uit Tholen heeft 16 mei rond het middaguur het leven geschonken aan een drieling. Na een volgens de vrouwenarts C. Höhner, vlotte en fraaie bevalling in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom kwamen achter eenvolgens Ramon (Simon Ge rard), Pascalle (Carla Maria) en Edwin (Eduard Willem) ter wereld. De babies die het gezin van der Sande, dat al reeds een dochter (Saskia) van 3 V2 jaar heeft, aanvullen, wogen bij hun geboorte elk meer dan 2000 gram. Moeder eri kinderen waren prima gezond, maar gezien het geboor tegewicht moesten zij nog enkele dagen in de couveuse. Sinds za terdag lagen zij echter prinsheer lijk bij hun trotse moeder op de kamer in Lievensberg. Gisteren mochten zij al naar hun huis in de Kon. Wilhelminastraat 5 te Tho len. Enkele jaren geleden schonk een moeder uit Oostkapelle het leven aan een drieling in zieken huis Lievensberg, terwijl zij on derweg was naar een ziekenhuis in Rotterdam. Dr. Höhner vertelde dat de Thoolse drieling voor hem echt de eerste was, die na een complete medische controle in het ziekenhuis te Bergen op Zoom, ook gezond ter wereld kwam. He laas gebeurde het wel eerder dat bij de geboorte één van de drie kinderen overleed. De drieling was voorzien en de geboorte was ook in de maand mei uitgerekend. De babies zagen via de normale weg het levenslicht, een van de kinderen kwam na een stuitlig- ging ter wereld. De 31-jarige vader Dirk vertelde dat zijn kroost goed groeit, en zusje Saskia, die het straks vast weieens hard te verduren zal krij gen met haar twee broers, is blij dat er toch in ieder geval nog een zusje bij is. De burgemeester zei: "Deze discussie moeten we niet meer hebben. Dat doet de gemeente geen goed. Als we over de nota "maak er werk van" op zich moeten praten is dat mij best. Maar als er een voorstel komt volgens die uitgangspunten moet zo'n dispuut achterwege blijven". Wethouder Koopman noemde het een zwarte bladzijde bij de anders zo gematigde opstelling van de raad van Tholen. Dit bovendien nu iedere fractie de werkgelegenheid op het hart draagt. Evenals het belang van de middenstand. Daarom te meer vind ik dit jammer, aldus wet houder Koopman, die daarmee uiteraard nog veel vraagtekens moest achterlaten bij degenen, die de besloten zitting niet konden bijwonen. Overigens hadden alle fracties met de schorsing van de openbare bijeenkomst ingestemd om dat tijdens deze discussie privé aangelegenheden en het bedrij- facquisitiebeleid aan de orde zou den kunnen komen. Het ging om steun aan het bedrijf Van den Hoven in Tholen en aan drukkerij Sacharias b.v. in oprichting te Roosendaal. Het voorstel tot het verstrekken van een gemeente-garantie van 50.000 gulden t.v. constructiebe drijf Van den Hoven leverde na heropening van de openbare ver gadering geen discussie meer op. Het werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor wat de Roosendaalse druk kerij betreft, zei de fractiewoord voerder van de SGP. de heer Th. Aarnoudse, behoefte te hebben Maandagmiddag waren er bij de Thoolse gemeenteraad toch een paar uitzonderingen. Als zeldzaamheid werd een besloten zitting van ruim een uur gerealiseerd. Er was tevo ren reden tot meer vrolijk heid. Het Smalstads Mannen koor had de beker weer vero verd op het concours. Men was er zo blij mee, dat men in deze raadsvergadering vers uit de oven een bolus presenteer de voor het college, de raads leden, de ook altijd aanwezige ambtenaren, persmensen en publieke tribune. De lezers zien nu dat ze heel wat kun nen mislopen. De burgemees ter wilde niet verhelen, dat zoiets uitzondering moet blij ven. Maar ondertussen kon toch iedereen na de smake lijke bolus in die besloten vergadering afreageren omdat de spaanders er toen blijkbaar zijn afgevlogen. Gelukkig maar dat zelfs een bolus kan relativeren. Weliswaar achteraf. L^ONINGINRICHTTNG Advertentie LM. aan een stemverklaring. Er is aan dit voorstel door de fracties dagen gewerkt, ook door de SGP, omdat er veel op ons afkwam", stelde Aarnoudse. Hij doelde o.a. op brieven van de gevestigde druk kerijen Dieleman Tholen en Li- movi Scherpenisse die voor con currentievervalsing en aantasting van de eigen 14 arbeidsplaatsen vreesden. "Het laatste antwoord van de voorzitter in de besloten zitting gaf voor onze fractie de doorslag. Men kan zeggen dat er wat schoonheidsfoutjes aank leven, maar zoals het er nu voor staat ziet onze fractie geen con currentievervalsing. Al de belan gen afgewogen hebbende, zullen we het beleid van b en w steunen en niet afvallen, zo min we de ei gen burgers willen afvallen. Er mag concurrentie zijn. We zitten voor zo'n 20.000 inwoners en niet voor 1 groepering, aldus de SGP- woordvoerder Aarnoudse, die na mens zijn gehele fractie sprak. Advertentie LM. Ad Verhees uit Oud-Vossemeer, de winnaar bij de he- semeer. Voor dit onderdeel van de jubileumviering van ren, heeft Rien Klippel uit Stavenisse al bijna van de de 25-jarige middenstandsvereniging was zaterdagmid- balk geslagen tijdens het waterspektakel in Oud- Vos- dag veel belangstelling. Mevrouw Deurloo (CDA) ver klaarde veel waardering te heb ben voor de wijze waarop het col lege activiteiten ontplooid voor het aantrekken van bedrijven, maar ze kon in dit grensgeval het college niet steunen. Daarentegen lieten haar fractiegenoten, de he ren Bijl en Van Kempen, bij monde van de laatste horen, na grondige afweging op grond van de door de raad aangenomen be leidsvisie "Maak er werk van" het voorstel te zullen steunen. Hij had hierbij nog wel de opmerking dat, wanneer een Thools gevestigd be drijf uitbreidingsplannen zou hebben, die op tafel legt en daar uit een positief rapport volgt, eveneens in aanmerking zou ko men voor financiële steun. Het RPF/GPV raadslid P. van Belzen stelde, dat hij na de uitvoerige ar gumentatie tijdens de besloten zitting het b en w voorstel niet zou steunen. De VVD woordvoerder M. van Damme die evenals zijn SGP col lega, namens de gehele fractie een stemverklaring kon geven, meen de dat het toch goed geweest is tot een besloten zitting over te gaan, al is de VVD in het algemeen wel voor openbaarheid. Hier waren echter zaken aan de orde, die de privé-sfeer in die mate raken, dat openbaarheid een of ander een stempel kon opdrukken wat scha delijk zou kunnen zijn. Met alle waardering voor de inzet van het dagelijks bestuur van onze ge meente voor verbetering van de werkgelegenheid, gaat onze fractie dit voorstel net iets te ver. Als het al geen concurrentie-ver- valsing zal opleveren, dan toch wel een concurrentie-verbetering van de ene tegenover de andere. Zo zou een betere prijsstelling door overheidssteun mogelijk zijn dan de bestaande bedrijven zich zonder die steun kunnen permit teren. Bij het E.T.I. tilt men er toch ook wel aan. maar er zit wat los zand aan de rapportering. Als we hier werkgelegenheid schep pen, maar die elders weer ont trekken, lossen we het werkloos heidsvraagstuk niet op. Zelfs de verwante bedrijven moeten de brug over om zich staande te kunnen houden. Dat is voor onze fractie o.m. reden om dit b en w voorstel niet te steunen, aldus Van Damme. De fractiewoordvoerder van de PvdA J. de Bres stelde dat ge meentebestuurders van Tholen vooral staan voor Thoolse werk gelegenheid. Als die eigen bedrij ven in gevaar kunnen komen door nieuwe vestigingen, zijn we niet direct aan onze doelstelling bezig. Die vraagtekens noopten hem en mevr. Boissevain dit b en w voor stel niet te steunen. Wethouder J. Versluijs, die de portefeuille van economische zaken beheert, ant woordde dat Thoolse bedrijven evengoed als wie dan ook aan de bel kunnen trekken en mogelijk heden hebben op wat ook dit voorstel wordt gegeven. Met de voorgestelde steun aan het Roos- endaals bedrijf is geen sprake van concurrentie vervalsing. Er ont staat voor zo'n bedrijf geen betere positie in de commerciële sfeer, want men is gehouden aan rente en aflossingen. Het gaat hier al leen om een kredietversterkende steun. Dat zou ook gelden voor alle Thoolse bedrijven, indien noodzakelijk. B en w en zeker ook de raad zou er alle medewerking aan verlenen. Het voorstel voldoet volledig aan de beleidsvisie "maak er werk van", die door de gehele raad is aanvaard, aldus weth. Versluijs. Het stemmento- taal (9-7) was totaal maar 16 in plaats van 17 omdat M. Dijke (SGP) in Middelburg moest zijn in zijn functie van statenlid. Zwarte bladzijde bleef duister is Kyo Glas met mooie uitbrei ding is Thoolse raad steunt met 9-7 drukkerij i is Oud-Vossemeerse midden stand kan tevreden zijn is Wisselbeker voor Smalstads Mannenkoor is St. Philipsland winnaar Oud- Vossemeerse zeskamp is Eerste steen nieuwe kerk Ge- ref. Gem. Scherpenisse Wethouder Walpot waar schuwt voor recreatie bij Flip- land Extra aandacht voor sociale zaken is Nieuwe Lievensberg-aanslui- ting is Gelukkig toch weer 96 men sen aan de slag is Internationaal korfbal van Emergo Amigos heren I volleybalkam pioen is En dan zelfs nog een drieling in de meimaand is MENIGEEN GING OM EEN PAARD TE KOPEN, MAAR ONTPOPTE ZICH ZELF ALS EEN EZEL is Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Aangezien het donderdag 31 mei Hemelvaartsdag is, verschijnt de Eendrachtbode volgende week woensdagavond. Denk aan tijdige inzending berichten en adverten ties voor dinsdagmiddag vier uur bij Eendrachtbode-kantoor St. Annaland. Doe mee met de jubileum prijsvraag ter gelegenheid van 40 jaar Eendrachtbode. Schrijf de namen van zestien bekende Nederlanders op een brief kaart en stuur die voor 4 juni aan de Eendrachtbode. Zie verder pagina 9. Er was bij het college van burge meester en wethouders van Tho len een anoniem, dus een niet on dertekend en bovendien een on gedateerd schrijven ingekomen, dat een klacht behelsde over overlast van het veebedrijf Van der Slikke aan de Hogedorpstraat in Poortvliet. Die ingekomen stukken kunnen alleen de raads leden zien zodat de inhoud niet openbaar komt. Het antwoord van b en w op die klacht was, om dit voor nader onderzoek in han den te stellen van b. en w. Een hierbij al direct verontwaardigde P. van Belzen (RPF/GPV) rea geerde, dat het onjuist is om ano nieme stukken in behandeling te nemen, laat staan die aan een oordeel van de raad te onderwer pen. Als zich daarin dreigementen voordoen, zou men hoogstens de commissie bestuurlijke aangele genheden in kennis kunnen stel len. PvdA woordvoerder J. de Bres schaarde zich onmiddellijk bij de vorige spreker: niet onder tekende stukken verdienen geen behandeling. Iemand die zijn naam niet aan de inhoud wil ver binden, moet geen enkel college een woord waardig keuren, was zijn geile reactie. De VVD deed er niet voor onder: niet behandelen, was suggestie. De voorzitter er kende dat het college daar ook wel zo over dacht, maar men wilde kennis geven van het in dat schrijven vervatte dreigement. Van Damme: wilde u onze reactie daarop vernemen? De Bres: een anoniem stuk wordt nergens be handeld. De voorzitter: als er dreigementen in voorkomen, is het gewenst dat door te spelen. Zou er als gevolg daarvan wat ge beuren, dan zou men later kunnen zeggen, waarom men niet op de hoogte was gesteld. Maar die brief komt heus niet meer t,erng in de raad. /V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1