Dankzij export verdubbelde bedrijfsruimte Kyo Glass Sociale zaken krijgt extra mankracht en interne steun Eerste steen nieuwe kerk Geref. Gem. Scherpenisse Burgemeester prijst Thoolse arbeidsprestaties 96 mensen aan de slag Donderdag 24 mei 1984 EENDRACHTBODE 11 "De vlag uit voor ouderwets initiatief en ondernemerschap", zei de voorzitter van het Overleg Orgaan Industrie Tholen^dhr. A.P.M. van Gurp, bij de opening van de verdubbelde fabriek van Kyo Glas. "Het klonk ons als muziek in de'oren, dat Kyo weer al nieuwe plannen heeft. De grond is al gekocht',, zei burgemeester E. Baerends, die met het doorknippen van een lint vrijdagmiddag de officiële opening verrichtte. 400.000 vensters Gezond bedrijf Agressief C. Meijer begint frites-bedrijf Krachtpatser PvdA pleit tevergeefs voor externe deskundige De Thoolse gemeenteraad heeft maandagmiddag ingestemd met het aantrekken van een fulltime medewerker voor de buitendienst en een parttime ambtenaar met opsporingsbevoegdheid voor de afdeling sociale zaken. Daarnaast geeft er perso neel van andere secretarie-afdelingen interne steun voor eenvoudige typewerk zaamheden. Niets bestendig Puinhopen Enkele gegadigden CNV-werkvereniging Er komt nog een torentje, mogelijk met een uurwerk Ouderling N.L. Rijstenbil, voorzitter van de kerkeraad, heeft zaterdagmorgen officieel de eerste steen gelegd voor de nieuwe kerk van de Gereformeerde Ge meente Scherpenisse. Onder het oog van vele gemeenteleden metselde hij een steen in een binnenuur, waar boven een gedenkplaat komt. Voor de Kerstdagen zou de nieuwe kerk in gebruik genomen kunnen worden. Er komt nog een toren op, waarbij de mogelijkheid aanwezig is om er een klok in te plaatsen, al naar gelang de financiën dat toelaten. Spiegel Heldere visie BALLET- EN DANSKLEDING W oningverhuurders H.S.B.-huizen bij "Op 18 oktober 1978 waren we hier ook bij elkaar, maar nu is het gebouw twee keer zo groot en de produktiecapaciteit 7 V2 keer zo veel", aldus directeur G.H. Kerst en in zijn openingswoord. Hij prees de Thoolse werkers. "Wat hebben jullie je uitgesloofd. We hebben al een topcapaciteit gehaald - toen het moest omdat we zonder plaat zaten - van 56 ton per week. Dat is op jaarbasis 3000 ton, dus niet niks. Menig concur rent is jaloers op ons en dat moe ten we zo houden. In deze tijd, waar alles niet zo ge makkelijk gaat, voelen wij ons bevoorrecht om hier in deze om geving te mogen werken. Natuur lijk moeten ook wij hard knokken om het hoofd boven water te houden, maar het lukt", zei direc teur Kersten. Van de beschikbare anderhalve hectare grond aan de Deltaweg bij de Thoolse brug is nu 1500 in plaats van 750 m2 bebouwd. Naast een uitbreiding van de pro- duktieruimte is er ook een kantine gekomen voorde 18 personeelsle den, die in drie ploegen van zes man werken, onder wie L. van Haaften en J. Padmos als mannen van het eerste uur. In één van de twee kantoorruimten zit bedrijfs leider H.F. Verschoor, terwijl in de andere ruimte sinds kort een computer staat. Voor de uitbrei ding was er alleen een container gebouw buiten de fabriek als kantoor beschikbaar. Kyo Glass, waarvan dhr. W.E. Veeneman mede-directeur en compagnon van Kersten is, kwam voort uit Polyplastic in Rotter dam, die nog de verkoop verzorgt van de 400.000 vensters voor ca ravans die Kyo per jaar maakt. De Thoolse vestiging is echter bezig een zelfstandig verkoopapparaat op te bouwen. Kyo heeft een grote Eurbpese markt, waaronder ook Oost- Duitsland, Finland.,. Joegoslavië en Spanje. Zuid Afrika en Aus tralië zijn daarbij gekomen. "De vervoerskosten zijn daar alleen al 20 gulden per venster, maar toch is er een markt dankzij ons licht gewicht produkt en de veilig heid", zegt directeur Kersten. Sinds kort exporteert hij ook naar Canada. "De Verenigde Staten van Amerika hebben we ook al twee keer verkend. Daar is ook een markt van 400.000 vensters. Misschien zetten we daar wel een fabriek of anders wordt in Tholen de produktie uitgebreid", zegt de Kyo-directeur. In de tent die Kyo voor deze fees telijke gebeurtenis naast de ver dubbelde fabriek had geplaatst, zaten de personeelsleden met hun echtgenote, de staffunctionarissen van Polyplastic, de 'vrienden van het O.O.I. waarvan we 5 Vi jaar met plezier lid zijn', aldus Kerst en, alsmede b en w, die hij be dankte voor de belangstelling, waardering en steun. De burgemeester, die de schaar van zijn openingshandeling mocht houden voor zijn drui- venkwekerij, zei erg ingenomen te zijn met de activiteiten van Kyo. "Toen u zes jaar geleden uit Rot terdam naar Tholen kwam, had den we al vertrouwen in uw ge zond bedrijf. Binnen de door u aangegeven periode is de uitbrei ding al gerealiseerd. Er straalt doelmatigheid van uit en esthe tisch is het ook verantwoord. Het feit dat u de tanks buiten de fa briek met bladeren beschilderd hebt, geeft aan dat u oog voor de tails hebt. Met grote dynamiek en inventivi teit heeft Kyo zich op de markt gestort en uw kunststofprodukt heeft zeker toekomst. De uitge breide produktieruimte is nu al vol bezet, 't Is reeds onvoldoende om aan de vraag te voldoen. Het is een opmerkelijke groei in deze tijd, dankzij uw hoogwaardig produkt en de goede bedrijfslei ding, alsmede de gunstige factor arbeid die Tholen kan bieden. Die Thoolse arbeidsfactor is onmis kenbaar en zeker een compliment waard. Het gemeentebestuur staat in vol le omvang achter u. De drijfveer voor onze actieve - sommigen C. Meijer B.V. uit Kruiningen gaat uitbreiden met het oprichten van een fabriek voor diepgevro ren aardappelen produkten. Deze investering van 20 miljoen zal zestig nieuwe arbeidsplaatsen scheppen en de standplaats wordt waarschijnlijk Kruiningen. Er moet dan echter wel financiële medewerking van de overheid worden verkregen, met name voor de lozing van het afvalwater. Het bedrijf zal een eigen zuiveringsin stallatie oprichten, die water le vert dat voor 95% gezuiverd is. De eveneens in Scherpenisse ge vestigde C. Meijer B.V. overweegt ook de mogelijkheid een bedrijf op te richten in Lelystad. Men zou dan gebruik kunnen maken van een stimuleringsregeling voor vestiging van bedrijven in Lelys tad. Deze regeling stelt subsidies in het vooruitzicht van maximaal 20.000 gulden per arbeidsplaats. De gemeente Reimerswaal heeft, na besprekingen met gedeputeer de Barbé, gedeputeerde staten van Zeeland om een bijdrage ge vraagd uit het fonds bijzondere voorzieningen ter bevordering van de werkgelegenheid in deze gemeente. zeggen agressieve - opstelling is het hoogste werkloosheidspercen tage in onze provincie. Er is ons alles aan gelegen om die situatie te verbeteren. Daarbij moeten er wel eens dogma's overboord, want die brengen geen brood op de plank. We glijden ook wel eens uit, maar je moet risico's nemen, want het alternatief is met de armen over elkaar gaan zitten en je passief gedragen. Het verheugt ons, dat het actieve werkgelegenheidsbeleid gerugge- steund wordt door een duidelijk aantrekkende economie, alsmede door de financiële steun die de gemeente met inschakeling van het ETI Zeeland en de Rijksnij- verheidsdienst kan bieden. Dat is elders doorgedrongen, want er zijn een aantal zeer interessante en hoopvolle contacten. Er is momenteel ook een verheu gende bouwactiviteit bij bedrij ven. Dat is een goede zaak. Het stimuleert ons en ik hoop, dat dit als een sneeuwbal zal werken", zei burgemeester Baerends. "De werkgelegenheid is met de inschakeling van Thoolse bedrij ven ook geactiveerd", liet aanne mer S.M.W. de Korte weten. Hij was trots omdat zijn bedrijf het bouwkundig deel had mogen uit voeren, terwijl staalconstructiebe drijf Van den Hoven eveneens voor een grote moot had gezorgd. "Ik sta versteld van de voortva rendheid van dhr. Kersten. Hij heeft ook vertrouwen getoond en dat kom je in deze harde maat schappij niet zoveel meer tegen. Het wordt terdege gewaardeerd", zei De Korte, die namens beide bedrijven een kunstwerk van Gerrit van Engelenhoven aan bood: de krachtpatser Hercules. Kersten gaf direct opdracht aan' De Korte om het beeld op een sokkel te plaatsen. "Het gebouw is goed geworden dankzij de bou wers", aldus de Kyo-directeur, die ook installatiebedrijf Visser uit Poortvliet bedankte. OOI-voorzitter Van Gurp stelde, dat het na berichten over be drijfssluitingen en reorganisaties een verademing was bij Kyo echt goed nieuws te mogen vernemen. "Vandaag openen we de uitbrei ding van een jong bedrijf, dat weer al plannen heeft. Rotter damse energie en Zeeuwse dege lijkheid gaan heel goed samen. Er zitten bij Kyo doeners en geen praters", aldus Van Gurp in zijn felicitatie. Het grote aantal belangstellenden bezichtigde de fabriek in vol be drijf, waarna de personeelsleden en een aantal gasten nog genoten van een maaltijd ter gelegenheid van deze feestelijke uitbreiding. Burgemeester Baerends knipt het lint door vanuit de feesttent naar de verdubbele fabriek van Kyo glas in Tholen. Links mevr. Baerends en Kyo-directeur Kersten. De raad stond er positief tegen over, maar met name de PvdA- fractie vond, dat hiermee niet volstaan kon worden. "We zijn er nog helemaal niet", zei J. de Bres. "Als ik het rapport van sociale zaken zelf lees - door de jaren heen is er al achterstand - dan mogen we 't hier niet bij laten. B en W schuiven de zaak vooruit en dat is niet toelaatbaar. In het be lang van de uitkeringsgerechtig den en het personeel van sociale zaken moeten we niet tot eind 1984 wachten met meer maatre- De naastgelegen oude kerk, een voormalig kolenpakhuis, biedt plaats aan 350 mensen, terwijl er in het nieuwe gebouw 435 zit plaatsen zijn. Via de hoofdingang in de Schoolstraat komt men in een portaal, waar de brede kerk- zaal bereikt kan worden. Op de gang die doorloopt naar de achterkant, komen twee toile truimtes uit waarvan er één is aangepast voor gehandicapten Verder is er een keuken en een toegang tot de toekomstige con sistorie, die in de oude kerk komt. De rest zal verenigingsgebouw worden na gereedkoming van de nieuwe kerk. Aan de achterkant komt er een ingang aan de Noordstraat, waarvoor gezien het grote hoogteverschil wel een flin ke trap opgelopen moet worden. Ouderling Rijstenbil wees er na de eerste steenlegging op, dat er niets bestendig is. "We weten 't zelf van de Tweede Wereldoorlog en de ramp van 1953 en ook de mooie tempel van Salomo is verwoest. Daarom hebben we een steentje in de geestelijke tempel nodig, want die kerk zal niet verwoest worden. Onze sterfelijke ziel dient dan wel door de Heilige Geest geleid te worden om ons uit het diep ellendig bestaan van de zon de te halen. Ook de jeugd zal ge trokken worden, want niets is te wonderlijk voor God en Zijn kerk zal voltooid worden. Dat de Heere ons met dit huis mag verblijden. Niet alleen uitwendig, maar ook innerlijk. Dat Hij groot en klein een nieuw hart geeft en in dat hart een woning. Dat de Heere ons wil gedenken", zei ouderling Rijstenbil, die de bouwcommissie, de consulent en andere medewer kenden bedankte. Consulent ds. M.J. van Gelder uit Nieuwerkerk felicteerde de Geref. Gem. Scherpenisse hartelijk met de nieuwe kerk. ,'Vele jaren hebt u in het gebouw hiernaast gekerkt. Er hebben zich al enkele gegadig den aangemeld voor een werk vereniging op Tholen en St. Phi- lipsland. waarvoor de werkende jongeren CNV onlangs het initia tief namen. Donderdag 7 juni wordt er met belangstellenden in Tolrust te Poortvliet van twee uur tot half vijf nader ingegaan op de plan nen. De' nadruk ligt dan op de oprichting van eert administratie kantoor. In de beginfase zal ge werkt moeten worden met behoud van uitkering. Iedere werkvereni ging kan rekenen op een startsub sidie van de stichting Fonds Be drijvigheid uit Den Haag. maar de noodzaak voor nieuw bouw deed zich gevoelen. Zoals de oude school voor deze nieuw bouw gesloopt moest worden, zo dient de oude mens ook tot de fundamenten toe afgebroken te worden. Op de puinhopen van ons gevallen zondaarsbestaan kan de Heere dan nieuwbouw stichten. Van onszelf zijn we stenen die er niet tussen horen. Ze dienen ver worpen te worden, want ze deu gen niet. Door de zonde zijn we vijanden geworden, maar na Goede Vrijdag is Pasen gekomen. Dankzij het bloed van Jezus Christus kwam er verzoening. Hij is het hoofd des hoeks. Dat we samen ook de dag van de inge bruikneming mogen beleven", zo besloot ds. Van Gelder. De bouw wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf Ligtendag in samenwerking met de onderaan nemers Van As(elektriciteit), Del- tatechniek(sanitair), Tamse( ver warming) en Noom(schilder- werk). Namens de hoofdaannemer en persoonlijk sprak dhr. L. Walpot een felicitatie uit bij de eerste steenlegging. "Ligtendag heeft graag dit soort werken omdat het een dankbaar werk is. Dat het kerkgebouw in de middellijke weg dienstbaar mag worden tot stich ting van de gemeente. Ik las het boek over Simon Gieke, de ketter van Scherpenisse. Het is misschien sterk geromantiseerd, maar er zit toch wel een kern van waarheid in. De kerk werd toen vervolgd en de brandstapels rookten, maar de kerk bloeide. Daar mogen we ook sterk naar verlangen, want dat zou het dage lijks leven ten goede komen. Dat deze kerkbouw ook ter ere van God en onze naaste mag zijn", zo besloot Walpot. Voorzitter M.J. Giljam van de bouwcommissie bedankte alle be langstellenden. "Het werk loopt goed en eind dit jaar hopen we de nieuwe kerk in gebruik te kunnen nemen." In het verenigingsgebouw aan de Kerkstraat was er nog koffie met cake voor de genodigden. Die ruimte wordt overcompleet wan neer na het gereed komen van de nieuwe kerk, het oude kerkge bouw wordt omgezet in vereni gingsgebouw. gelen. Het verdient ook sterk aanbeveling om een externe des kundige in te schakelen", aldus de PvdA-woordvoerder. "Het voorstel van b en w ademt terughoudendheid en redelijk heid", zei P. van Bel- zen(RPF/GPV). Hij wees er nog op, dat het gemeentebestuur op de hoogte en het aantal uitkeringen geen invloed kan uitoefenen. "Door de zeer forse groei is sociale zaken uit z'n jasje gegroeid", zei J. v.d. Heuvel(VVD), die accoord ging met het door b en w voorge stelde minimumpakket. Hij wilde komende ontwikkelingen wel in een raadscommissie bespreken. K.A. Heijboer(SGP) dacht daar bij aan de nieuwe commissie wel zijn, die uitsluitend uit raadsleden zal bestaan. De twee besprekin gen over de knelpunten bij sociale zaken en het beleid waren hem goed bevallen. Een externe des kundige wees hij af, maar de SG P-woordvoerder wilde wel in formatie over de resultaten van de personeelsuitbreiding. "Het is goed dat we ons een spie gel voorhouden", vond W.C. van Kempen(CDA). De rapporten van sociale zaken gaven hem dui delijk inzicht en ook hij had geen behoefte aan een externe deskun dige. Dankzij de nieuwe computer kunnen er ook meer gegevens be schikbaar komen. Van Kempen wilde het vervolg graag in de commissie bestuurlijke aangele genheden bespreken. Wethouder P. van Schetsen deed 't goed, dat alle fracties een zwak toonden voor sociale zaken. "Het gaat ook om een groep van de burgerij die hulp nodig heeft. Met de éénmalige uitkering, waaraan b en w voorrang gegeven hebben, is er een piek ontstaan in het werk op de afdeling. Ik betreur 't als b en w dat verkeerd ingeschat heb ben. Er is nu geen sprake meer van achterstand. In twee rappor ten heeft de afdeling een heldere visie gegeven op de problemen. Ik heb alle begrip voor het standpunt van de PvdA ten aanzien van een externe deskundige, maar de af deling zelf heeft alle knelpunten al op tafel gelegd. Laat de PvdA de ontwikkelingen afwachten. Het gaat maar om een kleine afdeling van tien mensen. De nota mondt uit in meerdere beleidspunten, die b en w zelfstandig gaan oplossen. Interne zaken verzorgt per week anderhalve dag eenvoudig type werk voor sociale zaken. Even tuele instelling van een raads commissie wordt nog door b en w besproken en in de commissie be stuurlijke aangelegenheden", al dus wethouder Van Schetsen. De Bres bleef 't oneens. "Gezien het gebrek aan deskundigheid is het niet verantwoord verdere maatregelen uit te stellen. Ten opzichte van de voorbeeldige in zet van het personeel zou je meer moeten doen, maar het blijkt heel duidelijk hoe de verantwoorde lijkheden liggen", zei de PvdA- fractievoorzitter, die gezien het gebrek aan steun van andere raadsfracties geen stemming wil de. Ouderling Rijstenbil metselt de eerste steen in een binnenmuur van de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Schoolstraat in Scherpenisse. Mede-Kerkeraadsleden kijken toe. alsmede voorzitter Gil- jpm van de bouwcommissie. Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 1 5, B.o.Z. Tel: 33666 De werkloosheid van mannen daalde tijdens de maand april van 796 tot 723. Dat is een vermindering met 73 mannen. Als oorzaak van deze daling kan worden vermeld: a. aanvang seizoen in de landbouw en aanverwante bedrijven b. uitbreiding van de werkgelegenheid in de bouw - water-spoor- en wegenbouw. c. iets meer bedrijvigheid in de metaalsector. De werkloosheid van vrouwen daalde van 261 tot 238. Het aanbod nam af bij de dienstensector. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen 1983 1983 1984 1984 maart april maart april Bouwnijverheid 172 162 152 138 Grondwerken 141 137 124 116 Metaalnijverheid 91 95 99 91 Landbouw 40 36 62 50 Handel 21 21 28 23 Horeca 5 5 8 8 Zeevaart 11 12 9 8 Niet varend verk. personeel 70 59 64 62 Kantoor/onderwijzend personeell34 33 45 40 Los arbeiders 142 136 164 153 Overige beroepsgroepen 54 52 41 34 Totaal werkloze mannen 781 748 796 723 Verkoopsters 49 48 58 57. Serveersters, enz. 13 15 16 15 Kantoor/onderwijzend pers'. 55 54 54 45 Sociale/geneesk. zorg 24 33 31 28 Huishoudelijk personeel 16 18 17 17 Los arbeidsters 33 33 64 58 Overige beroepsgroepen 22 19 21 18 Totaal werkloze vrouwen 222 220 261 238 Totaal aanvragen m/v 6 3 4 3 Het werkloosheidspercentage: Mannen Vrouwen Rayon Tholen 19,-% 22,7% Provincie Zeeland 14,2% 16,2% Nederland 17,-% 18,6% Plaats van inwoning Mannen Vrouwen Tholen 660 208 St. Philipsland 63 30 Aantal jeugdigen beneden 19 jr. Mannen Vrouwen 59 46 Advertentie I.M. Het bestuur van de woningstich ting Beter Wonen was zaterdag gastheer voor dertig vertegen woordigers van zuster-woning- coöperaties. Dit ter gelegenheid van de open dag, die het geweste lijk bestuur van de nationale wo ningraad jaarlijks organiseert. Dit keer was Tholen aan de beurt, waarbij vooral de houtskeletbouw (HSB) centraal stond. Na een in leiding van de voorzitter van de nationale woningraad en het ver tonen van een diaserie, volgde een bezoek aan timmerfabriek de Pluumpot in St. Maartensdijk, die HSB-elementen aan Beter Wonen levert. In Tholen werd vervolgens het HSB-woning bezichtigd. De open dag werd in het chinees res taurant Eiland Tholen te Scher penisse afgesloten. Bouwnijverheid De daling van de werkloosheid van bouwvakkers zette zich verder voort. Verscheidene werkzoekenden konden weer aan de slag. Toch blijft het aanbod van te grote omvang. Er is o.m. nog een groot aanbod van: timmerlieden: 58; metselaars: 23; opperlieden: 13; huisschilders: 19. Het aanbod zal de eerstkomende maanden nog iets verder afnemen. Grondwerken Ook hier was sprake van een voortgaande daling van de werkloosheid. De daling was iets geringer dan in de bouw. Er is nog volop aanbod van grondwerkers en opperlieden straatmakers. In vergelijking met de overeenkomstige maanden van het vorige jaar ligt het aanbod in de bouw en water-spoor-en wegenbouw nu lager. Metaalnijverheid Het aanbod van metaalbewerkers onderging een lichte daling. Tijdens de maand april konden diverse personen via het uitzendbureau. Start aan de slag. Er is dus iets meer bedrijvigheid waar te nemen bij deze sector. De vraag heeft echter wel betrekking op goed geschoold perso neel. Landbouw en visserij Het seizoen in de landbouw en visserij nam weer een aanvang. Toch zijn er nu meer werklozen dan op eind april 1983. Handels- en kantoorpersoneel Het aanbod betreft 63 mannen en 102 vrouwen. Enkele personen kon den een betrekking aanvaarden. Het aanbod blijft groot, gezien de geringe plaatsingsmogelijkheden in de regio. Los arbeiders Hiertoe behoren 153 mannén en 58 vrouwen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11