Ter Tolne blij met twee lokalen Energieverbruikers krijgen 134 tot 6000 guldenterug Zestigjarig bruidspaar in Ten Anker PZEM GEEFT WEER RESTITUTIE AAN VERBRUIKERS Donderdag 17 mei 1984 EENDRACHTBODE 9 Ook grotere gemeenschapsruimte, personeelskamer en keuken "Bouwen, bouwen, bouwen, handen uit de mouwen. Hier een dreun en daar een klap, zo komen wij er stap voor stap", zongen de 260 leerlingen van de openbare lagere school Ter Tolne in Tholen. 't Was donder dagmiddag feest ter gelegenheid van de ingebruikne ming van twee lokalen, ^en grotere gemeenschaps ruimte, een personeelskamer, keuken en bergruimte. Ter Tolne hoopt in de toekomst ook de kleuters nog eens onder hetzelfde dak te kunnen Qnderbrengen. Nog 9 scholen Rekenen en lezen Soeppan Tam Tam Niet in Buitenzorg Nieuwkerk tegen meer aandelen voor gemeenten De Pzem geeft als gevolg van de stevige overwinst 1 cent per kilowattuur electri- citeit en 3 cent per kubieke meter gas aan de verbruikers terug. Gemiddeld levert dat een meevaller van 134 gulden op, maar volgens statenlid E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet (lid van de raad van bestuur van de PZEM) krijgen er tal van particu lieren tussen de 250 en 400 gulden terug. Middenstanders zelfs 500 tot 1000 gulden en bedrijven 2000 tot 6000 gulden. Aannemers Herkapitalisatie Minder restitutie Oesterdam Voor de tweede keer hoopt Ten Anker in Tholen feest te kunnen vieren met een zestigjarig bruidspaar. Na het echtpaar Quist in de Ten Ankerflat vieren dinsdag Marinus Anthonie Joppe (85) en Maartje van Zetten (83) uit de 'ziekenbieg' die mijlpaal. 2,50 per week Gescheiden Stroom Schouwen dankzij Tholen CLAERYN JONGE Snelheidscontrole De Raad van Bestuur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, PZEM, heeft in zijn vergadering van maandag 7 mei besloten om, in de concept jaarrekening, welke aan aandeelhouders ter vaststelling zal worden voorgelegd, ook dit jaar, evenals voorgaand jaar, een bedrag beschikbaar te stellen voor restitutie op de prijzen van elektriciteit ^n aardgas in het Zeeuwse voorzienings- gebied. Over 1982 bedroeg de totale restitutie bijna 33 miljoen, over 1983 wordt een bedrag van ruim 42 miljoen beschikbaar gesteld. Resultaat bevredigend Twee van de drie noodlokalen kunnen nu afgebroken worden. Het derde blijft beschikbaar vöor de Godsdienstlessen, de buiten landse leerlingen en de onder- wijsstimulering. Hoewel er twee nieuwe lokalen zijn, komt er in juli in feite weer één leeg te staan omdat de 1-jarige medewerking van twee werkloze onderwijzers in een duobaan dan afloopt. Schoolhoofd J.F. Kousemaker laat vanzelfsprekend niet één van de twee nieuwe lokalen leeg staan en overigens zal hij de overbodige ruimte zoveel mogelijk benutten gezien het extra werk op de grote school, die tien lokalen heeft. Het leerlingenaantal stijgt, want voor de 36 zesde klassers komen in juli 43 kinderen terug. De prognose voor 1985 is 42 schoolverlaters en 55 nieuwkomers. Verhuizingen kunnen die cijfers echter flink gens de Wethouder een jarenlan ge discussie over eventuele split sing van de O.L.S. naar Buiten zorg afgesloten. Er komt geen tweede O.L.S. in Buitenzorg. Ten aanzien van de openbare kleuter scholen zou nieuwbouw bij Ter Tolne. teveel van het goede zijn omdat er dan op drie plaatsen kleuters zouden zitten. Kleuter- lust aan de Bosstraat heeft name lijk al een dependance in De Me rel in de Oudelandsepoort en ver dwijnt binnen afzienbare tijd om plaats te maken voor een par keerterrein. Aan de Burg. van Berchemstraat staat de O.K.S. De Bijenkorf. De wethouder deelde mee, nog verschillende wensen te hebben ten aanzien van de samenvoeging van Kleuter- en Lagere scholen. Zes scholen zitten voledig onder 1 dak, de C.N.S. Tholen gedeeltelijk en negen scholen zijn helemaal niet geïntegreerd: Ter Tolne, de twee in Scherpenisse, de Chr. school St. Maartensdijk (mogelijk komt er een gang tussen de vlakbij elkaar gelegen lagere en kleuter school), Rehobothschool Stave- nisse, de drie scholen in Oud- Vossemeer en de Chr. school St. Annaland als de nieuwbouw voor de Casembrootschool klaar is. "Zo staat er nog heel wat op het verlanglijstje, want we blijven streven naar integratie van ge bouwen voor optimaal onderwijs. De financiën ontbreken echter om die plannen te verwezenlijken", aldus Versluijs, die blij was met de verbeterde huisvesting voor Ter Tolne. Voor de opening moest er heel wat gebeuren, waarbij schoonmaakster mevr. Wijkhuij- zen een belangrijk aandeel had. Dhr. Kousemaker bood haar bloemen aan. Inspectrice mevr. drs. W.P. Bouwman was in een dolle bui. Ze liet de kinderen o.l.v. Meester Kousemaker zingen en kreeg ook alle onderwijsgevenden nog op het podium, inclusief de kleuter jufs. "We want more", klonk het vanuit de zaal bij gebrek aan woorden uit de moedertaal. "Meneer Kousemaker kan rij men, dichten en zingen, maar hij kan niet delegeren en hij is niet de baas", zei de Inspectrice, die de burgemeester op rapport riep, maar die werd vertegenwoordigd door de Wethouder van Onder wijs. De Inspectrice wilde ook nog wat serieus kwijt. 'Anders zeggen ze, dat de Inspectrice maar zot heeft staan doen", aldus mevr. Bouw man. Ze was blij en dankbaar met de nieuwbouw, maar minder in genomen met veilingkisten vol dikke schoolwerkplannen. Die zouden wel wat dunner kunnen. "Met de integratie moet je niet te hard, niet over de kop werken. Als de hele droevige geschiedenis van de lege portemonnee voorbij is, komt juffrouw Jo met haar kleu- terschare wel bij Ter Tolne, maar met de integratie moeten we wel een klein beetje de basisvakken goed blijven leren: rekenen, taal en lezen", zei de Inspectrice. Juffrouw Jo hoopte, dat het niet te lang zou duren voordat de kleu ters onder het dak van Ter Tolne zouden kunnen werken. Ze felici teerde schoolhoofd Kousemaker en zijn collega's hartelijk met de prachtige aanbouw en bood na mens de kleuterjufs een soeppan aan, aangezien meester van Broekhoven die bij zijn verhui zing naar St. Annaland had mee genomen. Leerlingen van Ter Tolne luisterden de opening van twee nieuwe lokalen op met het toneelstukje 'de Onthulling'. Voor de deur metselaar C. Slager beïnvloeden, zo heeft Kousema ker de laatste jaren ervaren. met zijn echtgenote, die met de onthulling van een fototableau de officiële openingshandeling verrichtte. In de volle gemeenschapsruimte legde het schoolhoofd uit, dat er bij de verhuizing van de Dalem- sestraat naar de Molenvlietsedijk in 1965 geen Tam Tam gemaakt was. Ook niet bij de uitbreiding van de school met noodlokalen en daarom vond Ter Tolne dat er bij de ingebruikneming van twee ste nen lokalen feest gevierd moest worden. "Was het echt nood? Als je de nieuwe lokalen ziet, jaze ker", zei Kousemaker. "We heb ben er altijd goed voor gezorgd, want als ze in Amsterdam gestaan" hadden, waren de noodlokalen al eerder vervangen. Wat de door slag gaf na het bezoek uit Den Haag weet ik niet, maar we kregen twee stenen lokalen, al duurde dat nog een paar jaar. Gemeentewer ken hield 't in eigen beheer en een schets van M.W. Snoep sprong er bovenuit. We danken hem en Bouwbedrijf Muller-Franke uit St. Maartensdijk voor de ont spannen en prettige manier van werken. Dhr. C. Slager van het bouwbedrijf was de vakman, van alle markten thuis: metselen, voe gen, tegels zetten en vloeren leg gen", zei het schoolhoofd. Hij dankte dhr. Slager met het aanbieden van een fotoboek over de Bouw en overhandigde zijn echtgenote bloemen. Slager op zijn beurt onthulde een tableau met klasse- en personeelsfoto's. Kousemaker vertelde, dat er op school veel aan het bouwen was gedaan door middel van een pro- jectweek. De onderwijzers Flik- weert met klas 4/5 en- van Loen- hout met klas 5 waren de gelukki gen die de twee nieuwe lokalen in gebruik mochten nemen. De toespraken werden afgewis seld door een leuk toneelstukje over de onthulling van een Napo leonbeeld in Stompedijk, wat en kele kinderen in fraaie kleding met veel verve brachten. Wet houder J. Versluijs sprak ook van een vreugdevolle dag, maar hij had op onderwijsgebied nog vele wensen in de gemeente. Over deze uitbreiding van Ter Tolne was echter ook vier jaar gesproken en de uitgebreide grotere gemeen schapsruimte was donderdagmid dag weer al te klein. Met deze uitbreiding werd vol Een blijvende tariefsverlaging vindt hij niet verantwoord. "De kerncentrale heeft voor 17 miljoen winst gezorgd en als die minder draait en grootverbruiker Pechi- ney(aluminiumfabriek) minder doet, kan het snel veranderen. Bovendien is de CDA-fractie voor een honderd procent rookgasont zwaveling van de kolencentrale in Borsele. De kosten van enkele tientjes per PZEM-verbruiker zijn daarvoor absoluut verantwoord in verband met de anders optreden de zure regen". Hij is ermee inge nomen, dat het midden- en klein bedrijf bijzondere aandacht heeft gekregen met een dubbele terug gave. Positief voor Tholen en St. Phi- lipsland vindt Nieuwkerk ook, dat zijn pleidooi - in samenwerking met zijn VVD-collega L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse, die ook PZEM-bestuurslid is- voor inschakeling van Thoolse bedrij ven succes heeft gehad. "Dat is van grote betekenis voor de aan nemers, want bij alle objecten boven de 100.000 mogen Thoolse en Fliplandse bedrijven ook op Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland inschrijven voor PZEM-werken. Voorheen kon dat alleen in het eigen gebied, er zijn nu drie regio's, maar de begrenzing (de andere twee zijn Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren) verdwijnt helemaal voor werken boven het miljoen. Dan mogen aannemers en onderaan nemers uit heel Zeeland mee doen". Minder te spreken is Nieuwkerk over de PZËM-plannen tot her kapitalisatie van het aandelenbe zit. St. Philipsland stijgt van 3 naar 11 aandelen, Tholen van 59 naar 88 en dat aantal wordt nog eens verdubbeld door bonusaandelen. "Het is twee halen, een betalen, anders zouden een aantal ge meenten er zeker geen geld voor uittrekken. De PZEM en gedepu teerde staten zeggen, dat 't statu tair nodig is, maar dat kan ook anders geregeld worden. Het CDA is als enige fel tegen deze voorstellen. Het is toch merk waardig, dat het rendement van de aandeelhouders (gemeenten en provincie) verbeterd wordt, ter wijl volgens het sociaal-econo misch beleidsplan niet de collec tieve sector, maar de marktsector voorrang heeft. Energietarieven zijn belangrijk voor bedrijfsvesti gingen en met herkapitalisatie leg je een druk bp de tarieven. Tholen heeft nu voor 59.000 gul den aandelen, waarvoor 11 rente wordt gegeven. De gemeente moet er 29.000 gulden bijkopen en dan krijgt men nog 88 aandelen cadeau. Dat levert 18 h 19.000 gulden dividend op in plaats van 6000 nu, maar de uitbreiding van aandelen kost ook 2300 gulden renteverlies per jaar. De dividen dreserve is voor twee jaar vol doenden met de herkapitalisatie gaat er dik een half miljoen gul den meer naar de aandeelhou ders. Als de neiging bestaat om toch altijd dividend uit te keren, dan krijgen de verbruikers geen restitutie meer, zoals nu voor het tweedejaar wel gebeurt. Het is gewoon een verkapte win stuitkering Tegenstanders voeren aan, dat de PZEM 1.5% aandelen heeft en 98.5% reserves, maar na de herkapitalisatie wordt dat 2.3 en 97.3%. Het blijft een wanver houding. Hoofddoel is het extra dividend en dat staat volledig op gespannen voet met het sociaal- economisch beleidsplan. De col lectieve sector wordt groter en dat is absoluut hardstikke fout", aldus Nieuwkerk. Maandag brengt hij dat ter sprake in de commissie Economische Zaken, waarvan hij ook lid is als statenlid. De PZEM gaf met me dewerking van de aandeelhouders (gemeenten) eerder 'financiële steun aan de Schelde in Vlissin- gen, wat niet het eerste Thoolse belang was. "De havenschappen zijn de motoren van het sociaal- economisch beleidsplan en dat is ook juist, maar gezien de hoge werkloosheid op Tholen zou er uit andere potten wat meer moeten komen. In Den Haag is er mis schien kans op enig succes. Verder zouden toeristische activiteiten een bijzonder accent moeten krij- gën. Thoolse bedrijven zouden ook meer initiatief moeten tonen voor steun uit het werkgelegen- heidsfonds van de provincie. De Oesterdam, die een belang rijke economische betekenis heeft voor Tholen, baart zorgen. Zon der rijksbijdrage kan die weg niet aangelegd worden, maar nu het doortrekken van de Zoomweg er gunstig voorstaat, kan de weg over de Oesterdam vertraging oplo pen", aldus het Poortvlietse sta tenlid. Het echtpaar Joppe-van Zetten in de gezellige kamer van Ten Anker, van waaruit men een mooi zicht heeft op het gazon en de ten Ankerweg. Joppe is Scherpenissenaar van geboorte, terwijl zijn echtgenote uit St. Maartensdijk komt, waar ze na hun huwelijk aam de Westvest woonden en later aan de M.A. de Ruyterstraat. Ziekte maakte het noodzakelijk per 29 juni 1981 naar Ten Anker te verhuizen. Marinus Joppe woonde in de Geertruidapolder bij Gorishoek, waar z'n vader landbouwer was. Er werd zeven gemeten eigen land bewerkt en Marinus kwam ook al jong bij boer W. Bijl terecht. De witte juun bij Gerard Polder man stond hem beter aan. "Het wieden en optrekken deed ik heel graag. Met veertig man stond je dan ook op 't land, dat is nu niet meer voor te stellen met de ma chines. In de winter zat ik bij de Ned. Heidemij., sportvelden aan leggen e.d. De velden in St. Maartensdijk, waarop nu m'n kleinzoon speelt, heb ik ook hel pen aanleggen. Ook bij de aanleg van de Thoolse polderwegen ben ik betrokken geweest. De laatste twee jaar voor m'n 65ste werkte ik voor Aanne mer Hak in Rotterdam, voorna melijk kabelaanleg", vertelt Jop pe. Ook voor mevr. Joppe was het van kindsaf hard werken. "Al om vier uur 's ochtends lopen naar de Noordpolder om bij J. Mol te gaan werken en 's avonds om zes uur terug. Pas met m'n twintigste jaar kreeg ik een tweede hands fiets van m'n zuster." Het echtpaar Joppe kreeg drie kinderen: twee zoons die in St. Maartensdijk en Stavenisse wo nen en een dochter in Scherpe nisse. Na de geboorte van haar dochter in 1927 kreeg mevr. Joppe lon gontsteking, wat drie maanden duurde. Haar man lag er maar liefst negen jaar uit, namelijk van 1929 tot 1938 wegens reuma. Dat was toen net in de crisistijd en het viel niet mee om rond te komen met drie kleine kinderen. "We kregen een rijksdaalder per week van de kerk, maar op zater dagavond hadden we soms geen boodschap in huis. Dat is nu moeilijk voor te stellen, want je ziet. auto voor auto rijden", zegt Joppe. Voor het vochtige huisje moest twee gulden huur worden betaald, maar aan de Westvest kon een betere woning gekocht worden. Mevr. Joppe ging bij Jo Muller op de haven uit werken en overigens bewerkte ze het eigen land, o.a. door augurken te trekken. De tweede oorlog was evenmin zonder zorgen voor het echtpaar Joppe. Zoon Adriaan verbleef voor de arbeidsinzet 2!4 jaar in Duitsland. "Hij was de laatste die thuis kwam", herinnert mevr. Joppe zich maar al te goed. Tij dens de evacuatie verbleven ze in Yerseke. Bij het ouder worden deed mevr. Schouwen-Duiveland krijgt mo menteel via Tholen elektriciteit na beschadiging van de kabel bij de Zeelandbrug. Een schip heeft niet alleen de brug beschadigd maar ook de ooste lijke kabél doorgetrokken. Repa ratie van de PZEM-kabel tussen de Poel op Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland kost 1 a 2 miljoen gulden. Vier jaar geleden werd van Zuid- Beveland een 50 KV kabel naar St. Maartensdijk en van Stavenis se naar Schouwen-Duiveland ge legd. Dat was een kostbare zaak, maar die verbinding blijkt nu van vitaal belang te zijn voor Schouwen- Duiveland. Joppe graag mee aan de bejaar- dengymnastiek en de soos in St. Maartensdijk. Het reisje was altijd een hoogtepunt. Drie jaar geleden werd ze door een beroerte getroffen, waarvan zij de gevolgen- nog steeds onder vindt aan arm en been. Vijf weken werd ze thuis verzorgd door schoondochter Rachel en dochter Neel. "Eerder hadden we in Sint Maar- tenshof gekund, maar de kamer stond me niet aan, dus bleven we maar in ons eigen huisje. Toen het noodzakelijk was, konden we al leen in Ten Anker terecht, in de ziekenboeg. De kinderen komen elke week en de zusters zijn reuze goed. Voor festiviteiten ga ik altijd naar de grote zaal, ook mijn man, hoewel die slecht ter been is. Na een val heeft hij een hersenschudding op gelopen. Wegens ruimtegebrek moest mijn man zeven maanden naar een an dere kamer, waar een man sliep, terwijl op mijn kamer een vrouw kwam. Daar heb ik veel verdriet van gehad en de kinderen hebben toen naar Middelburg gebeld om 't te veranderen, maar dat lukte maar niet". Het echtpaar Joppe is nu weer gelukkig verenigd en hoopt dins dag met de drie kinderen, zeven klein- en drie achterkleinkinderen het zestigjarig huwelijksfeest in de grote zaal van Ten Anker te vie- Op drie plaatsen is dinsdag snel heidscontrole uitgeoefend. Binnen de bebouwde kom aan de Ten Ankerweg in Tholen, waar 6 van de 11 gecontroleerde auto's harder dan 50 km. reden. Dat be tekent dat 54.5% van de verkeers deelnemers fout zat. De hoogste snelheid was 78 km. Op de Oud-Vossemeersedijk, waar 80 km. is toegestaan' reden 9 van de 171 auto's te snel of 5.3%. De hoogste snelheid was 107 km. In de Poortvlietse Stoofstraat re den 2 van de 137 auto's tegen de lamp met 71 km. als maximum. De veelvuldige controle op dit punt blijkt langzamerhand in vloed te hebben, daar 1.46% maar te hard reed. Een bromfiets kreeg nog een boe te omdat hij niet over het verplicht rijwielpad reed. De restitutie op de electriciteit- sprijzen zal aan nagenoeg alle verbruikers geschieden. De resti tutie op de aardgasprijzen zal aan alle verbruikers geschieden met uitzondering van de grootver bruikers en de tuinders (Aan deze categorieën wordt reeds een gere duceerd tarief berekend). Ook de verbruikers in de gemeente Mid delburg, welke vanaf de overna me van de Gemeentebedrijven Middelburg per 1 januari j.l. PZEM-verbruikers zijn, zullen ten volle in de restitutieregeling de len. De restitutie zal voor de kleinver bruikers 1 cent per kilowattuur en 3 cent per kubieke meter aardgas bedragen (vorig jaar was dit 1 cent respectievelijk 2 cent). Bij een ge middeld gezinsverbruik van circa 3.500 kWh electrische energie en circa 2.600 m3 aardgas per jaar, betekenden deze restituties een voordeel van ƒ113,— voor het gezinsbudget. Rekeninghoudend met de omzetbelasting is het voordeel zelfs op gemiddeld 134,— per verbruiker te stellen. De restitutie aan de kleinverbrui kers zal plaatsvinden in het najaar van 1984 door middel van een af zonderlijke creditnota. Om prak tische redenen wordt de restitutie gebaseerd op de verbruiken zoals opgenomen op de eindnota's val lende in de periode 1 juli 1983 t/m 20 juni 1984. Het midden- en kleinbedrijf, zul len dit jaar een hogere restitutie krijgen en wel 2 ce it per kilo- Wattuur in plaats van I cent over 1982. Na verwerking van de restitutie houdt de N.V. PZEM over 1983 een winst van 6 miljoen gulden over. Vorig jaar was dit 14 miljoen gulden. Ondanks deze teruggang kan volgens de Raad van Bestuur toch van een tot tevredenheid stemmend resultaat worden ge sproken. Immers in 1983 zijn de exploitatieresultaten van zowel de elektriciteitssector als van de gas- sector verbeterd. Het exploitatie resultaat van de electriciteitssector is toegenomen van ƒ3.172.000,— in 1982 tot ƒ6.751.000,- in 1983 Deze verbetering is vooral te dan ken aan lagere exploitatiekosten. De bedrijfstijd van de kernener giecentrale bedroeg in 1983 76,6% tegen 83,37% in 1982 en mag daarmede -ondanks de teruggang als goed worden aangemerkt. Het exploitatieresultaat van de gas- sector bedroeg in 1983 8.160.000,— tegen ƒ4.997.000,- in 1982. Deze toe neming is een gevolg van een ver betering van de bruto marge op aardgas. In 1983 heeft PZEM we derom in belangrijke mate finan cieel bijgedragen aan de ontslui ting van onrendabele gasgebieden in Zeeland. De kosten hiervoor beliepen in 1983 ƒ2.816.000,— tegen 2.247.000,- -in 1982. De teruggang van het resultaat is in hoofdzaak toe te schrijven aan een 37 miljoen lager saldo van buitengewone baten en lasten. In 1982 stond tegenover de restitutie van 33 miljoen een incidentele bate uit herberekening electrici- teitsverbruik van ƒ23 miljoen en een saldo overige incidentele ba- ten van ruim ƒ3 miljoen. Tegen over de restitutie over 1983 van ruim 42 miljoen staat in 1983 per saldo aan buitengewone baten en lasten een bedrag van negatief 1 miljoen. De opbrengst aan rente over het eigen vermogen was in 1983 2 miljoen lager dan in 1982 en kwam uit op bijna 11 miljoen. Deze teruggang is mede veroor zaakt doordat in 1983 een extra dividend door aandeelhouders gebruikt is als financiële steun voor '"de Schelde", waarmee de werkgelegenheid in Zeeland in hoge mate was gediend. Bij de bepaling van het resultaat over 1983 is voor de eerste maal de zogenaamde financieringscorrec tie toegepast. Deze correctie, voortvloeiend uit de toepassing van afschrijvingen op vervan gingswaarde, verbeterde het fi nanciële resultaat over 1983 met 24 miljoen. Bij de toepassing van de vervan gingswaarde als waarderings grondslag van de duurzame activa wordt namelijk met ingang van 1983 rekening gehouden met de financieringsstructuur van het be drijf. Het gedeelte van de gereali seerde herwaardering dat geacht wordt betrekking te hebben op fi nanciering met vreemd vermogen wordt vanaf 1983 aan het resultaat toegevoègd. Deze financierings correctie is uitvoerig toegelicht bij de herziene begroting voor 1983. De Raad van Bestuur van de N.V. PZEM zal de Algemene Vergade ring van Aandeelhouders (Pro vincie Zeeland en de Zeeuwse Gemeenten) voorstellen over 1983 een dividend uit te keren van 11% (1982:12%).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9