THOLENDERWIJS Huis en Heem maakt gezelschapsspel informatierubriek van de gemeente tholen Donderdag 17 mei 1984 EENDRACHTBODE 5 MAANDAGMIDDAG VERGADERT DE GEMEENTERAAD ^1^ DE ISLAM (II) Waarin moslims verschillen DAUWZWEMMERS" SUKSESÜ! HEBBEN WOENSDAG 23 MEI: KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING FUNKTIE x/ BIJ DE V VRIJWILLIGERS VAKATUREBANK SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING EXTRA SPREEKUREN I.V.M. AANVRAGEN HUURSUBSIDIE De vereniging tot behoud Van de historische kernen en het landschap van Tholen Huis en Heem, blijft zich onverminderd inzetten voor het bewaren van oude karakteristieke panden, ondanks de soms teleurstel lende sloop van dergelijke gebouwen. Met het uitge ven van een gezelschapsspel wil de vereniging haar Schoolgebouw talrijke werkzaamheden en doelstellingen meer tot uiting laten komen. Gediplomeerden Rode Kruis Bij verhuizing Reünie Beckers haardenfabriek Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 - 5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Maandag 21 mei a.s. vergadert de Thoolse gemeenteraad 's middags om 14.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze verga dering is zoals altijd openbaar. Dat betekent dat elke belangstellende van harte welkom is. Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: - Extra afschrijvingen ten laste van de begroting 1 983; De begroting' 1983 geeft een overschot te zien van ƒ1.215.000,Dit overschot is onder meer ontstaan doordat investeringen waartoe in 1 983 werd besloten en waarvoor voor het gehele jaar rente en afschrijving heeft plaats gevonden, slechts gedeeltelijk op dat jaar drukken. In 1982 is voorts op een aantal werken vervroegd afgeschreven, hetgeen een doorwerking van las ten te zien geeft in 1983. Tevens is ten opzichte van de oorspron kelijke begroting een rentevoordeel ontstaan van 280.000,— Al met al dus een overschot van 1.21 5.000,— In november 1 983 besloot de raad hiervan reeds een bedrag aan te wenden van 375.000,voor een aantal reserveringen. Voorgesteld wordt het resterende bedrag van 840.000,— aan te wenden als extra af schrijving op de boekwaarde van de uitbreiding van het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Door die extra afschrijving ontstaat er in de komende jaren een lagere rentelastvan 67.000,— Rioolstelsel Sint-Annaland; Het Raadgevend Ingenieursbureau DHV uit Amersfoort heeft een heroriëntatiestudie verricht met betrekking tot het rioolstelsel te Sint-Annaland. Via een geleidelijke vervanging van riolen over een reeks van jaren wenst men te komen tot een "ideaal'' stelsel dat tevens de mogelijkheid biedt om bij tussentijdse wijziging van nor men het rioleringsplan bij te stellen. Het einddoel kan over circa 25 jaar worden bereikt. Als eerste stap naar dit einddoel is in het rapport aangegeven het aanleggen van riolering van de Hoender- weg naar de Stoofweg, het vervangen van een riolering in de Anna van Bourgondiëstraat en het vervangen van een riolering in de Hoenderweg vanaf de Cureestraat tot het hoofdgemaal. De raad wordt voorgesteld met dit onderdeel in te stemmen en het daarvoor benodigdp geld beschikbaar te stellen. Het rioleringspro ject Sint-Annaland is in het kader van een zogenaamde afbouwre geling alsnog aangemeld voor een subsidie. Ziekenhuisbus vervalt De nieuwe dienstregeling van de B B A. per 3 juni a.s. ondergaat een zodanige uitbreiding dat kan worden aangesloten op de be zoektijden van ziekenhuis 'Lievensberg" en het "A.B.G." in Berg en op Zoom en wel op maandag toten met zaterdag. Tot nu toe werd het vervoer van en naar "Lievensberg" en het "A.B.G." verzorgd door de Fa. van de Klundert uit Oud-Vossemeer (de zgn. zieken huisbus). Deze ziekenhuisbus komt m.i.v. 3 juni te vervallen. Gezien de zeer geringe passagiersbezetting op zondagmiddag, alsmede de hoge kosten die daarmee gemoeid zijn hebben burgemeester en wethouders besloten ook voor de zondag de ziekenhuisbus te laten vervallen. Voor 1 984 wordt daarmee een bedrag van 49.000,— bespaard. Thans wordt voorgesteld dit bedrag toe te voegen aan de post voor onvoorziene uitgaven. - Aanleg tegelplateau en crossbaantje te Stavenisse: In de begroting 1 984 is rekening gehouden met de aanleg van een speelvoorziening voor de jeugd in Stavenisse. Tijdens een in spraakavond in Stavenisse is door de jeugd de wens geuit te komen tot de aanleg van een tegelplateau en een fietscrossbaantje aan de Pilootweg. Het tegelplateau biedt voldoende mogelijkheden voor diverse balspelen, tennis en rolschaatsen. De raad wordt gevraagd het benodigde geld beschikbaar te stellen. Uitvoering diverse restauratie- en herstelwerkzaamheden; In de begroting 1 984 is extra financiële ruimte beschikbaar geko men. Ter besteding van die financiële middelen gaat de voorkeur van het kollege uit naar spoedeisende en tegelijkertijd arbeidsin tensieve werken die dit jaar vervroegd uitgevoerd kunnen worden. In de sfeer van restauratie of herstel van gemeentelijke monumen tale gebouwen stelt het college van burgemeester en wethouders zich voor over te gaan tot uitvoering van de werken zoals die on derstaand staan weergegeven. Opkanppen voorgevel en torentje stadhuis te Tholen; In de begroting 1 984 is geld opgenomen voor het onderhoud van de gevelpui. Het verdient echter aanbeveling dit werk te combine ren met het opknappen van het torentje. Uitvoering in combinatie is namelijk enkele duizenden guldens goedkoper. Werkzaamheden aan het carillon te Tholen; Het ziet er naar uit dat voorshands geen subsidie kan worden verkregen voor een totale restauratie van het stadhuiscarillon. Wel is het nodig om vooruitlopend op deze algehele restauratie een aantal werkzaamheden te laten uitvoeren om het carillon bespeel baar te houden. Restauratie molen "De Nijverheid" te Sint-Maartensdijk; Ook voor deze molen komt voorlopig geen subsidie los. Wel is gebleken dat het provinciaal bestuur bereid is een bijdrage te ver lenen van 25% van de kosten (bijdrage is circa 100.000,— indien het gemeentebestuur bereid is het resterende bedrag te fi nancieren. De molen is destijds door de gemeente aangekocht om hem te restaureren en zodoende voor het nageslacht te bewaren. De onderhoudstoestand is inmiddels dermate slecht, dat uitstel van de restauratie onverantwoord is. Draaiklaar maken molen "De Hoop" te Tholen; Ook voor deze molen is evenmin een bijdrage te verwachten van de rijksdienst voor de Monumentenzorg. De onderhoudstoestand van de molen is inmiddels zodanig slecht, dat het sinds enige tijd niet langer verantwoord is de molen te laten draaien. Burgemeester en wethouders hebben het voornemen de molen, vooruitlopend op de totale aanpak, draaiklaar te maken. Tevens wordt de molenromp met stoom nagereinigd en krijgt het houtwerk een schilderbeurt. De raad wordt gevraagd het benodigde krediet beschikbaar te stellen, behouden voor de restauratie van molen "De NijverheidDat werk wordt eerst aan de orde gesteld nadat het provinciaal bestuur de subsidietoezegging definitief ge stand heeft gedaan. Uitbreiding personeel afdeling sociale zaken; De forse groei van het aantal aanvragen om een sociale uitkering trekt een zware wissel op het huidige personeelsbestand van de afdeling sociale zaken. Met de gemeenteraad is de afgelopen maanden een aantal keren van gedachten gewisseld met betrekking tot gekonstateerde problemen op die afdeling. Een en ander aan de hand van een tweetal uitgebrachte beleidsnota's. In de beleidsno ta's werd onder meer gepleit voor zowel uitbreiding van de binnen dienst van de afdeling, alswel van de buitendienst. Thans wordt voorgesteld niet zo ver te gaan en de uitbreiding te beperken tot de aanstelling van een bijstand-maatschappelijk-werker in de buiten dienst. Daarvoor is een krediet nodig van 60.000,— Gelet op opgedane ervaringen is het kollege van mening dat het noodzakelijk is een aktief anti-fraudebeleid te voeren. Als oplossing voor de uitvoering hiervan ziet zij als meest geschikte maatregel de samenwerking met andere gemeenten en wel door het aanstellen van een ambtenaar met opsporingsbevoegdheid. Daarvoor is op jaarbasis een bedrag nodig van 20.000,— Wijziging tarievenverordening gebruik gemeentelijke akkommoda- ties; Op 19 december 1983 stelde de gemeenteraad een nieuwe tarie venverordening vast. Aangezien er enkele tariefsverhogingen in opgenomen waren die hoger uitpakten dan het toegestane verho gingspercentage, is bij het ministerie van E.Z. een verzoek om ontheffing hiervoor ingediend. Het ministerie heeft inmiddels geantwoord akkoord te gaan met de tariefsverhoging van de voet balvelden en kleedakkomodaties, indien deze gefaseerd -gedurende een periode van 5 jaar - wordt ingevoerd. Een aanpassing van de verordening is dan ook noodzakelijk. De huur van een wedstrijdvoetbalveld per jaar wordt b.v.: ƒ2440,- (1984), ƒ2835,- (1985), ƒ3295,- (1986), ƒ3830,- (1987) en ƒ4450,- (1988). De huur van een kleedgebouw per jaar wordt: 900,— (1 984), 1005,- (1985), 1 1 15,- (1986), 1250,- (1987) en 1400,- (1988). Ogenschijnlijk leveren de nieuwe tarieven voordelen op voor de des betreffende verenigingen. Dit is echter onjuist. Het gemeentebestuur heeft de subsidietarieven aangepast aan deze gefaseerde tariefsverho ging. Verstrekken gemeentegarantie t.b.v. konstruktiebedrijf Van den Hoven te Tholen; In het kader van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen ligt een oplossing in het verschiet voor het konstruktiebedrijf Van den Ho ven te Tholen. Daarmee is voorshands de continuïteit van het bedrijf gewaarborgd. De uitwerking van een en ander zal echter nog wel enige tijd op zich laten wachten, hetgeen op onoverkomelijk be zwaar stuit bij de huidige investeerders. Ter overbrugging van deze situatie stelt het kollege voor tijdelijk een garantie beschikbaar te stellen via het gemeentelijk werkgelegenheidsfonds tot een maxi mumbedrag van 50.000,— Financiële steun aan drukkerij Sacharias B.V. i.o. te Roosendaal; Drukkerij Sacharias B.V. te Roosendaal overweegt vestiging in het bedrijfsverzamelgebouw in Sint-Maartensdijk. Het eigen vermogen van het bedrijf blijkt echter onvoldoende om een aantal noodzake lijke diepte-investeringen te doen. De Rijksnijverheidsdienst heeft inmiddels een financieel-economisch onderzoek gedaan naar de levensvatbaarheid van voornoemde drukkerij. Uit dat onderzoek is gebleken dat het verstrekken van financiële faciliteiten door de Staat in de vorm van een vermogensverstrekkingskrediet en een langlo pende lening verantwoord is. Inmiddels heeft ook het provinciaal bestuur van Zeeland besloten het bedrijf een achtergestelde lening te verstrekken, onder voorwaarde dat ook de gemeente Tholen dit doet voor een bedrag van 25.000,— In dit verband is het van belang stil te staan bij het mogelijk con currentievervalsend elëment; met name is van belang de vraag of en in hoeverre werkgelegenheid in bestaande Thoolse bedrijven wor den aangetast. Drukkerij Sacharias blijkt niet markt-gebonden; de cliëntenlijst toont aan dat de reeds gevestigde drukkerijen een arjder marktdeel bestrijken en derhalve geen concurrentie ondervinden van deze nieuwe drukkerij. Het accent bij het bedrijf ligt op hoog waardig reclamedrukwerk en industrieel drukwerk voor speciale toepassingen. De kapitaalsverstrekking zal leiden tot een uitbrei ding van de werkgelegenheid met circa 5 vaste arbeidsplaatsen op Tholen, bovenop het bestaande aantal van 9. De raad wordt voorgesteld in te stemmen met het verstrekken van de achtergestelde lening. Bestrating en riolering Achterstraat te Poortvliet; Gebleken is dat de riolering in de Rozemarijnstraat zich in slechte n staat bevindt. Een gedeelte is nog open riool. Ter plaatse zal dus een nieuwe riolering moeten worden gelegd. Tevens voorziet het opge stelde plan in de aanleg van trottoirs en herprofilering van de be strating in het gedeelte Achterstraat. Uitvoering van dit werk is eigenlijk gepland voor 1986. Burgemeester en wethouders willen het werk echter versneld uitvoeren, enerzijds omdat er alsnog fi nanciële middelen aanwezig zijn in de begroting 1 984, anderzijds omdat het van belang is voor de uitvoering van de geplande wo ningbouw ter plaatse (contingent 1 984). De raad wordt voorgesteld de benodigde gelden beschikbaar te stellen Vanaf 1980 voert de ge meente Tholen een aktief minderhedenbeleid. In sep tember 1983 werd door de gemeenteraad de "Nota Min derhedenbeleid Tholen" vast gesteld, waarin zijn opgeno men de uitgangspunten voor een beleid. Eén van de uit gangspunten is het onder de aandacht brengen van de Ne derlandse samenleving van achtergronden, cultuur en le venswijze van de minderhe den. Ook dit artikel is als zo danig bedoeld. Net zoals het Christendom te onderscheiden is in het Rooms Katholicisme en Pro testantisme, treft men bij de Islam een groep Moslims aan die zich sji'iten noemt en een groep die zich soennieten noemt. Het verschil tussen deze 2 groepen is eigenlijk een poli tiek conflict wat zijn oor sprong vindt in de interpreta tie van de Koran waarin de le venswijze van Mohammed is vastgelegd. De soennieten beschouwen Mohammed als de laatste profeet en zijn op volger, de kalief, als een puur wereldlijk feilbaar leider. De sji'iten noemen hun leider 'immam (=voorganger) en beschouwen deze tevens als hun geestelijk leider. Het zal duidelijk zijn dat de sji'iten aan hun immam veel grotere macht toekennen dan de soennieten aan hun leiders op geestelijk en wereldijk ge bied. Een erg belangrijke immam wordt ayatolah genoemd. Over de hele wereld gezien zijn de sji'iten sterk in de min derheid. Zij vormen slechts 10% van alle moslims. On danks dat is hun invloed gro ter dan hun omvang doet ver moeden. In Iran vormen zij een meerderheid. De manier waarop zij daar de scepter zwaaien trekt internationaal nogal de aandacht. In Turkije bestaat de meerderheid van de Moslims uit soennieten, in Marokko behoort 100% tot de soennieten. In Nederland zijn er nauwelijks sji'iten. Naast deze theologische ver schillen zijn er ook meer wereldlijke faktoren die ver schillen tussen de Moslims hebben veroorzaakt. Zo is in Marokko de Islam staats godsdienst en daardoor terug te vinden in talrijke elementen van wetgeving etc.. De ko ning is in feite, net als vroeger de sultan, absoluut heerser. In Turkije daarentegen is sinds de hervorming van Atatürk in 1 924, de scheiding tussen kerk en staat wettelijk een feit. Toch moet het hier geschetste verschil tussen Turkije en Marokko niet wor den overschat. Beide landen zijn Islamitisch te noemen, in die zin dat bijna de gehele be volking de Islam aanhangt. Wat de godsdienstbeleving betreft zijn er grote verschillen tussen de Moslims in de stad en die van het platteland. In het algemeen geldt dat de Moslims in de stad minder strikt de hand houden aan de Islamitische voorschriften dan de Moslims in de dorpen. Hoe die godsdienstbeleving plaats vindt wordt mede be paald door de tijd en situatie waarin de Moslims leven. De gebruiken die de Moslims hanteren zijn echter niet alle maal voorgeschreven door de Islam. Veel gebruiken zijn tra dities die reeds voor het ont staan van de Islam, hun oor sprong vinden. Het analfabe tisme onder de Moslims is er in hoofdzaak de oorzaak van dat door de mondelinge over levering van datgene wat in de Koran staat veel gebruiken als verplicht worden ervaren, maar eigenlijk niet meer zijn dan een traditie. Een voor beeld hiervan is de sluierp licht, die historisch gezien da teert van voor het ontstaan van de Islam. De Turken en Marokkanen in Nederland zijn voor het merendeel afkomstig- van het platteland. Dit bete kent dat zij grote waarde hechten aan de gedragsvoor schriften die de Islam kent. Afgelopen week heeft een aantal enthousiaste Thoolse "dauwzwem mers" aktie gevoerd om de openingstijd van het zwembad "De Spet ter" in Tholen vervroegd te krijgen van 8.00 uur naar 7.30 uur. Het is het gemeentebestuur inmiddels gebleken dat het aantal vroege zwem mers zodanig groot is, dat een vervroegde openstelling van het bad is gerechtvaardigd. Vanaf maandag 21 mei zal "De Spetter" op werkda gen dan ook weer vanaf 7.30 uur geopend zijn. Op woensdag 23 mei komt de kommissie ruimtelijke ordening 's avonds om half acht voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is zoals altijd openbaar. Vooraf kunnen belangstellenden gebruik maken van het spreekrecht. Aan de orde komen onder meer: Bespreking haalbaarheidsstudie elk-weer akkommodatie Gorishoek; Het gebeurt steeds meer dat bij bestaande rekreatieve voorzienin gen zoals campings, bungalowparken e.d. voorzieningen worden getroffen om de rekreant op te vangen tijdens de vele regenrijke dagen die ons kikkerlandje nu eenmaal telt. Een dergelijke voorzie ning draagt de naam "elk-weerakkommodatieEen dergelijke ak kommodatie kan verschillend van opzet zijn. In de grote vakantie centra ziet men elkweersakkommodaties voorzien van een subtro pisch zwemparadijs met golfslagbad, reuze-waterglijbaan, zonne banken, whirlpools, bubbelbank, waterpaddestoel, sauna, sola rium, fitnessruimte, amusementskelders, squashbanen, zelfbedie ningsrestaurants enzovoorts. Het spreekt voor zich dat een derge lijke voorziening voor het kleinschalige recreatiegebied "Goris hoek" niet wordt nagestreefd. Enerzijds zou het economisch niet haalbaar zijn, terwijl anderzijds het gemeentebestuur een dergelijke recreatieve druk op de omliggende woonkernen niet wenst te be vorderen. Immers, het karakter en de rust van het gebied zou daar door danig worden verstoord. Een Thoolse elkweerakkommodatie kan nooit meer zijn dan een voorziening die kleinschalig is en rekening houdt met de karakte ristieken van de omliggende woongemeenschappen. Wel een voorziening die aansluit bij de wensen van de rekreant anno 1 984. Er zijn argumenten die pleiten voor de totstandkoming van een elkweerakkommodatie in het gebied Gorishoek. Voorkomen wordt dat het toeristisch pakket van Tholen veroudert. Met een elkwee rakkommodatie wint het gebied aan attraktieve waarde. Een niet onbelangrijk argument richt zich voorts op de economische voor delen. Een elkweerakkommodatie werkt seizoenverlengend. On derzoeken hebben aangetoond dat de bezettingsgraad van bunga lows en stacaravans kan verdubbelen. Inmiddels is door Grontmij en het buro voor architektuur Rob B.E. Opnieuw is bij de Thoolse Vrijwilligers Vakaturebank Bank een projekt aangemeld, waardoor baanloze mensen met behoud van uitkering zin nig vrijwilligerswerk kunnen verrichten. Het gaat dit keer om een funktie bij: DE OPENBARE BASISSCHOOL TE SCHERPENISSE: (Oosterscheldeschool en kleuterschool "de Blokkendoos Gezocht wordt naar een man of vrouw voor het herindelen van de bibliotheek, verrichten van administratieve werkzaamheden, het ver richten van aktiviteiten ten behoeve van de schoolkrant, onderhoud van spelmateriaal en het opzetten van het dokumentatiecentrum. De werkzaamheden kunnen in variabele werktijd worden uitgevoerd in overleg met het schoolhoofd (I C. Moerland). Per week zijn circa 14 uren met de werkzaamheden gemoeid. Nadere informatie Nadere informatie over de funktie kan worden verstrekt door genoemd schoolhoofd, tel. 01 666-2368. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 4 mei 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. van den Bergh B.V. een haalbaarheidsstudie verricht naar de uit voering van de mogelijkheden van een elkweerakkommodatie met bungalows in het rekreatiegebied "GorishoekBij de planopzet is uitgegaan van 225 verhuurbungalows en een centrale elkweerak kommodatie bestaande uit: receptie, winkel, wasserette, zwem badje) sauna, en fitnessruimten, bowling met restaurant en bar. Het totale projekt bestaat circa 1 2 ha. Het betreft het gebied gele gen tussen camping "Gorishoek en het aldaar aanwezige restaurant "DeZeester Van dit gebied isal 6.8 ha planologisch bestemd voor de bouw van zomerwoningen. Het plan vraagt derhalve om een uitbreiding van 5,2 ha. Met uitvoering van het plan wordt een logische afronding van het rekreatiegebied Gorishoek verkregen. Voor een'goed begrip wordt nog opgemerkt dat uitvoering van het plan niet door de gemeente wordt nagestreefd, maar door particur lieren. De kommissie wordt gevraagd in deze een advies uit te brengen aan burgemeester en wethouders. Bespreking afsluiting Kerkstraat te Tholen; In het kader van het verkeerscirculatieplan voor de kern Tholen is sedert geruime tijd al weer de Kerkstraat afgesloten voor gemotori seerd verkeer. Een en ander bij wijze van proef en met de toezegging dat het resultaat ervan zou worden geëvalueerd. De meningen over een definitieve afsluiting van de Kerkstraat zijn verdeeld. Bewo- nersgroepen, Rijkspolitie en een deel van de winkeliers aan de Kerkstraat pleiten vóór afsluiting. Het overgrote deel van de Thoolse middenstand meent dat de Kerkstraat weer moet worden openge steld. Als compromis wenst laatstgenoemde groep medewerking te verlenen aan een afsluiting in de zomerpeiode. De middenstanders spreken over een natuurlijke scheiding tussen twee stadsdelen, waardoor beide gebieden moeilijk bereikbaar zouden zijn. Men verwacht dat de consument de binnenstad van Tholen verder zal mijden, waardoor de rentabiliteit van de ondernemingen op de tocht komt te staan. Burgemeester en wethouders menen dat de ondernemersvereni ging de afsluiting van de Kerkstraat te veel uit de bestaande aituatie bekijkt. Binnenkort wordt het verkeerscirculatieplan Tholen effek- tief. Gekonstateerd kan worden dat als dan de bereikbaarheid van het andere stadsdeel geen problemen zal geven. Ervaring elders heeft voorts geleerd dat na verloop van tijd een afgesloten winkel straat een aantrekkend element vormt, waardoor de kooptrouw wordt bevorderd en aldus omzet van de neringdoenden wordt ver hoogd. De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. Bespreking overzicht wegenstruktuur West-Brabant (Zoomweg); Op verzoek van het raadslid Van Gorsel wordt de kommissie nader geïnformeerd over de stand van zaken niet alleen van het noordelijk deel van de Zoomweg (zoals gevraagd), maar ook over het zuidelijke tracé. De Zoomweg is een belangrijke verbinding die zal bijdragen tot een ontsluiting van de gemeente Tholen. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. Volgende week vindt er echter een wijziging plaats en vindt het spreekuur plaats op dinsdag 22 mei van 10.30 tot 1 2,00 uur (i.p.l op maandag 21 mei). Binnenkort bestaat weer de mogelijkheid tot het aanvragen van huur subsidie. Degenen die al eerder huursubsidie kregen zullen spoedig een voorgedrukt aanvraagformulier toegezonden krijgen, terwijl huur ders die dit jaar voor de eerste keer huursubsidie willen aanvragen een formulier kunnen krijgen tijdens de zittingen van de woningstichting in de diverse kernen, of daarna op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De spreekuren zijn als volgt gepland: 21 mei Tholen 1 3.30-1 7.30 uur Sporthal "Meulvliet" 22 mei Poortvliet 14.30-1 7.30 uur 't Ouwe Raed'uus 23 mei Sint Annaland 1 5.30-1 7 .30 uur Wellevaete 24 mei Scherpenisse 1 6.00-1 7.30 uur Holland Huis 25 mei Stavenisse 1 6.00-1 7.30 uur De Stove 28 mei Sint Maartensdijk 1 3.00-1 7 .30 uur Gemeentehuis kamer i 3 29 mei Oud-Vossemeer 1 5.30-1 7.30 uur De Vossekuil. Hoewel indi viduele huursubsidie over de periode juli 1 984 tot juli 1 985 kan wor den aangevraagd tot 1 januari 1 985 adviseren wij u in uw belang de aanvrage zo spoedig mogelijk in te dienen. Alleen wanneer deze uiter lijk begin juni 1 984 is ingediend kan vanaf 1 juli 1 984 huurmatiging worden toegepast. BELANGRIJK Huurders die een voorgedrukt aanvraagformulier hebben ontvangen dienen dit formulier mee te brengen, alsmede (en dit geldt voor alle aanvragers) een copie van of uittreksel uit de aangifte inkomstenbela- ting 1 983 indien u onder deze belasting valt. Wanneer dit niet het geval is moet u andere gegevens over 1 983 overleggen als bijv. jaar opgaven, werkgevers, uitkeringen pensioenfonds, W.W., W.W.V., A.O.W., R.W.W., A B W. enz. Dit jaar dienen voor het eerst alle huisgenoten op het aanvraagformulier te worden vermeld, terwijl ook opgave gedaan moet worden van hun inkomsten, zodat ook van deze inkomens eerdergenoemde gegevens dienen te worden overgelegd. Hetzelfde geldt, evenals vorige jaren, voor inkomsten van de echtgeno(o)t(te) of partner. Per huisgenoot wordt een bedrag van 7.000,niet meegeteld bij de berekening van het totale inkomen. Bespreking notitie dagrecreatieve voorzieningen op Tholen; In het kader van de openluchtrekreatie is in het verleden een aantal rekreatieve voorzieningen op Tholen tot stand gebracht. Deze voorzie ningen werden veelal verwezenlijkt met gebruikmaking van subsidies van rijk en provincie. De behoefte bestaat om op korte termijn een aantal dag rekreatieve voorzieningen aan het totaal toe te voegen. Aan de ene karlt wordt daarmee voldaan aan de vraag aan meer voorzie ningen (kwantitatieve behoefte) terwijl van de andere kant ook de kwaliteit van de dagrekreatie op een redelijk nivo wordt gebracht. De inmiddels ontwikkelde plannen zijn voorgelegd aan de daarvoor in aanmerking komende instanties. Die stellen zich in principe positief op, maar zijn pas bereid een definitief standpunt te bepalen nadat het gemeentebestuur van Tholen een visie heeft gepresenteerd, waarin in samenhang en goed onderbouwd wordt aangegeven hoe en op welke wijze in de toekomst het beleid ten aanzien van de openluchtrekreatie wordt uitgestippeld. Dit is de aanleiding geweest tot het samenstellen van de bovengenoemde notitie. Bewust is gekozen voor een korte notitie, toegespitst op de meest belangrijke onderdelen en uitmondend in een aantal konkrete dagrekreatieve voorzieningen. In de notitie wordt allereerst een beschrijving gegeven van de omvang en het patroon van de Thoolse dagrekreant, welke lokaties door hem bezocht worden en waar dus ingespeeld moet worden op behoeften dan wel eventueel voorzieningen moeten worden afgebouwd. Bij het ontwikkelen van nieuwe dagrekreatieve voorzieningen is het ook zaak om de daarmee samenhangende verkeersaspekten te bezien. Deze krijgen ook uitgebreid aandacht in de notitie. Gekonkludeerd wordt dat de capaciteit van het Thoolse wegennet voldoende is om een en ander op te vangen en dat in het uiterste geval hoogstens een enkele weg- verbreding tot stand zou moeten worden gebracht. Een volgend hoofdstuk geeft vervolgens een beschrijving van de hui dige dagrekreatieve voorzieningen met knelpunten. Het geeft aan op welke onderdelen aanvulling op het gebied van dagrekreatie zou moe ten plaatsvinden. Zo worden voorstellen gedaan om nieuwe parkeer terreinen te maken nabij Stavenisse, Tholen en Sint-Annaland. Voorts wordt gepleit voor verbetering van de kwaliteit van het strandje in Gorishoek en wel zodanig dat het afwaaien van zand zoveel mogelijk wordt voorkomen. Er worden voorstellen gedaan om te komen tot een strandje nabij Stavenisse en bij de "Grote Nol" in Sint-Annaland. Eveneens wordt aandacht geschonken aan de trailerhellingen. Zo wordt gekonkludeerd dat de helling in Gorishoek moet worden verbe terd en uitgebreid. Met betrekking tot de ontsluiting van de rekreatiegebieden wordt vast gesteld dat de Gorishoeksedijk (toegangsweg tot het gebied Gorishoek) zou moeten worden verbreed en verfraaid door middel van laanbe planting. In dit verband wordt ook een lans gebroken voor de aanleg van de fietspaden Sint-Maartensdijk-Gorishoek en Poortvliet-Strijen- ham. Een betrekkelijk nieuw uitgangspunt, maar toch reeds in de noti tie opgenomen, is het verwezenlijken van een slechtweerakkommoda- tie en zomerwoningen complex te Gorishoek De rekreant op Tholen heeft ook behoefte aan een aantal overloopvoorzieningen. In de buurt van Gorishoek zijn er reeds enige aanwezig, zoals het strandje, dijken, Oplaten en schorren, het vaargebied van de Oosterschelde, het natuur gebied 'De Pluimpot" e.d. Een slechtweervoorziening ter plaatse maakt het gebied min of meer "self-supporting" en minder afhankelijk van externe voorzieningen. in eigendom is te verkrijgen. Als dit lukt wil men een casco restau ratie voorbereiden en dan het pand, dat op de monumentenlijst staat vermeld, beschikbaar stellen aan de huidige gebruiker onder bepaalde voorwaarden. Voor de gedeeltelijke restauratie van Kerkstraat 21 zet Huis en Heem zich eveneens in, o.a. met het voorbereiden en helpen aanvra gen van subsidies. Hoewel de be-" nodigde ondersteuning moeilijk te krijgen is, blijft de Vereniging zich er voor inzbtjen. Om verder verval van het pand Brugstraat 11-13 te voorkomen is Huis en Heem aan het onderzoe ken of het gebouw via de stichting Huis en Heem betreurt het nog steeds dat aan het voorstel tot res tauratie en verbouw van het oude schoolgebouw te Scherpenisse tot kerkgebouw geen gehoor is gege ven, Het kerkbestuur van de Ge- ref. Gemeente ging echter niet met de plannen accoord, waar door met de sloop van dit gebouw een voor Scherpenisse karakteris tiek punt is verdwenen. Eind 1983 hebben enkele leden van het bestuur de gevel van de woning van boerderij "Plantage" aan de Mosselhoekseweg in Tho len schoongemaakt. De gevel staat vermeld op de monumen tenlijst. Een kleine werkgroep van Huis en Heem houdt zich bezig met het inventariseren van beeld bepalende gebouwen in de ver schillende kernen. Hulp van leden en buitenstaanders is hiervoor erg welkom. Van de Vereniging Dorp, Stad en Land uit Rotterdam heeft Huis en Heem, onder andere door aanbe veling van het college van burge meester en wethouders van Tho len, een bedrag van 8000 gulden ontvangen. Het geld zal worden gebruikt voor kleine restauraties e.d. Tijdens de jaarvergadering op 23 mei zal hieraan extra aandacht worden besteed. Geheel uit eigen middelen is een folder uitgegeven met een overzicht van de ontwik kelingen op het eiland en de doelstellingen van de vereniging. Exemplaren van deze folder wor den neergelegd in openbare ge bouwen zoals bibliotheken, het streekmuseum e.d., terwijl deze tevens verkrijgbaar is bij het se cretariaat: Jan van Beaumont- straat 12f Tholen, tel. 01660-2306. Het Thoolse Rode kruis heeft er zeven gediplomeerden bij. Deze groep deed mee aan de cursus ge- wondenzorg onder rampenom standigheden (G.O.R.), bestaande uit 18 lesavonden van de docenten H. Moerenhout (Bergen op Zoom) en L. van Mourik (Vlis- singen). Gecommitteerde Dr. Loubert uit Zierikzee toonde zich tevreden over de cijferlijsten van de kandi daten. Het was voor de eerste keer dat een dergelijke cur: js in de af deling werd gehouden. Sint Maartensdijk: I. v.d. Jagt- Niemantsverdriet. M. v.d. Jagt, C. Oudesluys-Zwagemaker; Poort vliet: L. Niemantsverdriet en K. Elenbaas; Tholen: mevr. E.C. van Huizen; Stavenisse: P. Hage. Op 25 mei is het examen basisoplei ding. a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan F.en- drachthode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Jarenlang was haardenfabriek Beckers één van de grootste werkgevers in de regio Bergen op Zoom met zo'n vijfhonderd man personeel, waaronder veel men sen van Tholen en Sint Philips- land. Helaas ging de fabriek in 1970 failliet, wat toen grote op schudding bracht. Nu, veertien jaar later, wil een aantal ex-personeelsleden een reünie op touw gaan zetten. Voordat de reünie echt van de grond kan komen, moet de com missie eerst weten of er voldoende belangstelling voor bestaat. Daar om wordt belangstellenden ver zocht te bellen naar S. de Krom, tel. 01640-34458 of zich schrifte lijk te melden: Borgvlietsedreef 126, Bergen op Zoom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5