Vrederust liep uit voor Margriet Ambachtsherenhuis Oud-Vossemeer open Tholen steunt twee bedrijven met geld Hulde voor gouden donors Viering 75 jaar psychiatrisch ziekenhuis Jubileum BOUMAN POTTER Veel patiënten hebben zich op deze feestelijke dag verheugd, zei verpleegkundig directeur mevr. M.C. Filius en dat bleek dinsdagmorgen niet teveel gezegd. Het 75-jarige psychiatrisch ziekenhuis Vrederust liep uit voor het bezoek van prinses Margriet, die per helicopter op het sportveld landde. Ze ontving het eerste jubileum-fotoboek van een personeelslid, be keek het kunstwerk van H. Vree en bezocht de pavil joens de Horst voor langdurig verblijvende patiënten en de laatst opgeleverde nieuwbouw, de Schans. On derweg werd de prinses begroet door patiënten met vlaggetjes en personeelsleden, terwijl de fanfare Euphonia 'Oranje Boven' speelde. Donderdag/ vrijdag 16-19 uur zaterdag 14-17 uur Het Ambachtsherenhuis in Oud-Vossemeer is ter ge legenheid van het zilveren jubileum van de Midden- stands'vereniging open gesteld voor het publiek. Vandaag en morgen kan men van vier tot zeven uur terecht en zaterdagmiddag van twee tot vijf uur. Dringende behoefte Groei en bloei Tholen gerust Van den Hoven staalconstructie 50 mille en Roosendaalse drukkerij 25.000,— Maandagmiddag krijgt de gemeenteraad van Tholen o.a. het voorstel te behan delen om via het gemeentelijk werkgelegenheidsfonds 50.000 te garanderen voor continuering van het constructiebedrijf Van den Hoven op het industrieterrein te Tholen. 300 genealogen op Tholen ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! Roosendaalse drukkerij Veertien arbeidsplaatsen Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Trots op archief DEZE week AVO-coIlecte St. Philipsland geeft het goede voorbeeld met bloed geven Zes donors zijn op de jaarvergadering van het Rode Kruis St. Philipsland gehul digd omdat ze al vijftig keer bloed hebben gegeven. Bestuurslid P. Voorwinden noemde 't verheugend, dat de stijgende lijn er een beetje inzat na de zorgen die men eerder had. De oude garde ging weg, hoezeer sommigen dat ook speet, maar de leeftijdsgrens zette een punt achter het donorschap. Hij vond 't gelukkig, dat de jongeren de open gevallen plaatsen nu goed invullen. Op 29 juni is er in St. Philipsland weer gelegenheid om een halve liter bloed te geven. t Donderdag 17 mei 1984 40e Jaargang no. 27 Tot de zilveren mijlpaal van een middenstandsvereniging kom je niet zo gemakkelijk als van an dersoortige organisaties of ver enigingen. Immers juist die mid denstand kenmerkt zich in een samenleving eerder door wat meer verdeeldheid dan door eensgezindheid. Boeren kwamen veelal tot eensgezinde belangen en arbeiders eveneens. Maar middenstanders zagen in elkaar alleen maar concurrenten. Zeker in de tijd, dat ook de consument nog zelden over de brug kwam. De toen veelal kleinere winkeliers overlapten eikaars branche nog veel meer dan dit tegenwoordig het geval is. Een textielhandel kan zich in die tijd niet beperken tot alleen maar wolverkoop. In een dorp kon men dan wel tied de taillisten tegenkomen die vrijwel dezelfde branche uitoefenden. Dan is er altijd wel een hevige concurrentiestrijd. Die luwde naarmate zich in andere bedrijf stakken betere perspektieven voordeden. Ook in de ambtenaren sector. Over hen werd zelfs al in de dertiger jaren gesproken van: vast, veilig, verzekerd. De vvv wilde aangeven dat men in die tijd als ambtenaar nog het best af was. Toch bleven middenstanders ook in een toenemende welvaartstijd nog meer naar elkaar kijken dan gezamenlijk maatregelen te ne men, waar die gezamenlijke be langen lagen. Het duurde nogal wat jaren eer het tot een bunde ling kwam. De bundeling in een winkeliers- of middenstandsver eniging, zoals die in 1952 te Sint Annaland werd opgericht. 7 jaar later ook te Oud-Vossemeer en Tholen en vervolgens in de andere keren, bracht in die ergste ver deeldheid toch wel verbetering. Niettemin bleven de bindende elementen altijd wat lager afge steld dan bij andere organisaties van meer gelijkgestemde leden. Maar ook de middenstand slaag de er in een overkoepelende or ganisatie op Tholen tot stand te brengen, de Middenstandfedera tie, waarin alle plaatselijke on dernemersverenigingen vertegen woordiging hebben. Die federatie timmert nu toch ook al zo'n vier lustra aan de weg, hetzij naar bin nen, hetzij extern in overleg met overheid en andere openbare li chamen. Het nut daarvan werd maandagavond ook nog eens on derstreept door burgemeester Baerends tijdens de officiële ope ning van de Vossemeerse jubi leumviering. Die avond werd bovendien en opnieuw openbaar wat samen werking, ook in een kleine kern en met een niet zo groot aantal on dernemers als Oud-Vossemeer telt, vermag. Daarvan was zelfs de secretaris van de Kamer van Koophandel, die toch heel wat van en uit deze sectoren in de provincie ziet e.n hoort, beduusd. Daarom is niet alleen dat Vosse- meers Middenstands jubileum, maar zeker de daarvoor ontwik kelde aktiviteiten een felicitatie waard. Ook voor de middenstand in Tholen-stad is er dit jaar zilver, ook daar festiviteiten en aktivitei ten, zij het op wat andere leest. Een ondernemer kan nooit met de handen over elkaar afwachten. Evenmin een vereniging van on dernemers. Gelukkig bewijzen de huidige aktiviteiten het tegendeel. Volop dynamiek, ook bij de veelal kleinschaliger - dan in een grote stad - Thoolse bedrijven. De ex positie in de Vossemeerse feest tent toont een voor zo'n kern toch ruim voorzieningenpakket. Daar van kan de consument profiteren. Daardoor hoeft de wat ouderwet se slogan: koopt in de vreemde niet, wat de eigen plaats u biedt, zelfs in 1984 nog niet naar de vuile was. Prinses Margriet werd bij de grote zaal de Sprenge begroet door de voorzitter van Vrederust, burge meester E. Baerends uit Tholen. Ook zijn echtgenote was aanwe zig, alsmede de bestuursleden mevr. L.A. Padt-de Visser uit Poortvliet en dhr. J. van der Jagt uit Tholen. "Het is een groot voorrecht, dat u deze jubileumviering met uw aanwezigheid tot een onvergete lijke dag maakt. Van jongsaf aan, hebt u belangstelling voor de volksgezondheid", zei voorzitter Baerends tot de prinses. Hij herinnerde aan de onlangs gevierde 75ste verjaardag van prinses Juliana en vond het fijn, samen met één van haar dochters, dankbaar terug te zien op 75 Vre derust-jaren. "Op 30 april 1909 werd Nederland verblijd met de geboorte van prinses Juliana en slechts vijf dagen later heerste er blijdschap en dankbaarheid bij de geboorte van Vrederust. Evenals in 1909 gaat onze dankbaarheid uit naar onze Schepper, die alle dingen leidt." Voorzitter Baerends bracht naar voren, hoe rond de eeuwwisseling bij velen de ogen open gingen voor de noden van anderen. Insti tuten op het terrein van de volks gezondheid werden opgericht. In Zeeland werd de eerste stoot gegeven door de kantonrechter van Middelburg, jhr. mr. van der Mieden van Opmeer. "Waarom heeft Zeeland geen inrichting om onze geesteszieken te verplegen en te verzorgen. Gedoogt de eer van onze provincie dat nog langer gewacht wordt om in deze zo dringende behoefte te voorzien?", schreef hij in de Middelburgse Courant. Ds. J.H. Donner uit Nieuwdorpi nam dit ter harte en samen met andere predikanten werden plan nen gemaakt. In Zeeland werd geen geschikt terrein met vol doende zoet grondwater gevon den, zodat op advies van de Ned. Prinses Margriet begint aan haar rondwandeling op het terrein van Vrederust onder begeleiding van genees heer-directeur J. O. van Rossum en voorzitter E. Baerends. Sinds de Amerikaanse belangstel ling voor de Roosevelts is het Ambachtsherenhuis meer in de belangstelling gekomen, maar ve le Tholenaren en Fliplanders zul len dit monumentale gebouw nog nooit van binnen gezien hebben. Daarvoor is nu de gelegenheid, de ambachtsheerlijkheid is zuinig op het gebouw, want dit jaar nog worden er voor meer dan hon derdduizend gulden verbeterin gen uitgevoerd. Voorzitter P.C. de Wilde van de Zilveren Middenstandsvereniging toonde zich daar dinsdagavond bij de presentatie van een Roose- velt-tentoonstelling in het Am bachtsherenhuis verheugd over. "Over 't algemeen is het nogal wat somber omdat de luiken van het gebouw veelal dicht zijn. De ge plande verbeteringen van meer dan een ton - we danken u voor dat voornemen - kunnen het aan zien van de dorpskom alleen maar ten goede komen. We zijn ermee ingenomen, een proper Am bachtsherenhuis te krijgen. En de openstelling in onze jubileum- week is uniek", aldus de Wilde". De voorzitter van de Raad van Heide Mij. 100 ha even buiten Bergen op Zoom werd gekocht met bos, ruimte en water. Later werd dit terrein uitgebreid tot 180 ha. Baerends vergeleek de verpleeg- prijs: 89 cent in 1909 en nu j" 218,40 per dag. Bij gebrek aan goede sociale voorzieningen acht te hij die 89 cent een grotere be lemmering voor opname dan die 218,40 van nu. Tijdens de Tweede Wereldoorlog eisten de bezetters een groot deel van het gebouwenbestand op als marinehospitaal. Voorzitter Baerends wees de prinses, de Brabantse gedeputeer de mevr. Huberts, de Halsterse burgemeester Hendriksen en vele genodigden, personeelsleden en patiënten op de nieuwbouw en de regionalisatie in dé gezondheids zorg. Het bestuur nam het initia tief tot oprichting van de stichting Psychiatrisch Ziekenhuis Zee- land(PZZ). Wat Zeeland betreft, houdt Vre derust daarom alleen Tholen/St. Philipsland over naast het be langrijkste verzorgingsgebied West-Brabant en nog een deel van Zuid-Holland. Baerends haakte ook in op de nieuwe indeling van gezond heidsregio's. "De onwerkelijk aandoende discussie over de vraag of de twee Zeeuwse gemeenten Tholen en Sint-Philipsland na de totstandkoming van de Oester- VERVOLG PAG. 11 Een externe commissie was posi tief ten aanzien van de mogelijk heden voor bestendiging van dit bedrijf. Er ligt namelijk in het kader van de rijksgroepsregeling zelfstandigen een oplossipg in het verschiet, maar dit vergt op het ministerie van sociale zaken zo veel tijd, dat het een onoverko- Zo'n 300 stamboomonderzoekers uit het hele land hebben zaterdag het eiland Tholen bezocht. In ze ven bussen reden de bezoekers door alle kernen, terwijl een aan tal streekgenoten als gids optrad. Eén groep bracht een bezoek aan de NH-kerk, de Gasthuiskapel en het stadhuis in Tholen. Een ande re groep bezocht De Meestoof in Sint Annaland en het gemeente huis in Sint Maartensdijk. Uit handen van gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg ontvingen alle deelnemers een enveloppe met beschrijvingen van een aantal be zienswaardigheden op Tholen. Voorafgaand aan de excursie ver zamelde men zich 's morgens in de Stoelemat in Bergen op Zoom voor de jaarlijkse contactdag van de Nederlandse Genealogische Vereniging. Het bestuur van deze ruim 5600 leden tellende vereni ging koos dit jaar voor de Bra bantse Markiezenstad. De deel nemers hoorden 's morgens een inleiding over de oudste genera ties van het geslacht Van Borsele (van midden I4e eeuw tot 1484 ambachtsheren in Sint Maartens dijk). Na de gezamenlijke lunch en de excursie naar Tholen werd de dag besloten met een bezoek aan het Markiezenhof, waar een officiële ontvangst-door het Berg se gemeentebestuur plaatsvond. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie LM. melijk bezwaar vormt bij de hui dige financiers van het construc tiebedrijf. Bij wijze van tijdelijke overbrug ging wordt nu aan de gemeente gevraagd tijdelijk garant te willen zijn voor 50.000,—B. en w. willen die garantie geven via het gemeentelijk werkgelegenheids fonds. De onderzoekers zijn tot de con clusie gekomen dat het bedrijf perspectief biedt, gezien een aan tal positieve ontwikkelingen. Zo wel omzet als toegevoegde waarde is gestegen. Arbeidsproduktiviteit en personeelsbezetting is versneld toegenomen en de orderporte feuille is goed gevuld. Na de voorgestelde financiële sa nering zou het constructiebedrijf Van den Hoven op gezonde basis verder kunnen gaan. Nu sprake is van een tijdelijke maatregel tot het rijk inspringt, menen b en w de raad te kunnen voorstellen om de garantie tot maximaal 50 mille te verstrekken. Het college ijvert in deze grote werkloosheidsperiode meer dan ooit bedrijven op Tholen te krij gen in de hoop dat er wat werk plaatsen dooNainnen ontstaan. In het kader vanaïe bedrijfsacqtiisi- tie ontstond contact met drukkerij Sacharias in Roosendaal. Daar was geen uitbreidingsmogelijk heid, terwijl er op Tholen armen zijn uitgestrekt. Naast een betere huisvesting knelde bij deze druk kerij ook het eigen vermogen. B. en w. attendeerden de gegadigde op de mogelijkheden in het met gemeentelijke steun totstandko men van het bedrijfsverzamelge bouw. Verder bleek het college ook bereid te bemiddelen tussen bank en andere instanties voor het benodigde bedrijfskrediet en wil ook aan de raad voorleggen de nieuwe vestiging ƒ25.000,— uit de pot van het werkgelegenheids fonds te verstrekken. Het kwam daarbij tevoren na onderzoek tot de conclusie dat die drukkerij niet concurrentievervalsend zal zijn voor de op Tholen bestaande drukkerijen en bij die bedrijven de werkgelegenheid niet zal aan tasten. Drukkerij Sacharias b.v. i.o. heeft volgens b en w een vrij brede klantenkring, vooral in West-Bra bant en de Randstad geconcen treerd, voor hoogwaardig recla medrukwerk en industrieel druk werk voor speciale toepassingen. "Het feit dat de totale kapitaal verstrekking zal leiden tot een uitbreiding van de werkgelegen heid met circa vijf structurele ar beidsplaatsen op Tholen - naast het bestaande aantal van negen - is tesamen met de zeer positieve onderzoekingen voor ons aanlei ding geweest om tot een gunstige eindconclusie te komen", aldus b en w aan de raad. Voorgesteld wordt, een achterge stelde lening van 25.000 gulden te geven. Dit was een voorwaarde van gedeputeerde staten voor eveneens een achtergestelde le ning van de provincie. „WONINGINRICHTING Advertentie LM. Beheer, Jhr. Mr. D. van Doom, wenste de 25-jarige midden standsvereniging veel geluk. "Dat u tot groei en bloei van deze meenschap verder werkzaam mag zijn. Naast onze felicitaties is de openstelling van het Ambacht sherenhuis tijdens de feestweek onze bijdrage aan dit jubileum", zei voorzitter van Doorn. Rentmeester Ir. D. van Doorn verving de zieke Archivaris A de La Haye met een terugblik naar de roemruchte historie van de ambachtsheerlijkheid. In 1410 te kende Graaf Willem van Beieren de oprichtingsakte, die nu nog in de vitrine te zien is. Er waren zes ambachtsheren. In 1615 volgede een tweede uitgiftebrief. Het Ambachtsherenhuis dateert van 1767, maar de toenmalige bouwers leverden zulk slacht werk af, dat al in 1771 een verbetering moest plaatsvinden. Dat jaartal staat nu op het monument, maar het gebouw is dus vier jaar ouder. De ambachtsheerlijkheid had oorspronkelijk veel rechten. Zelfs de doodstraf mocht gegeven wor den, maar in de loop der jaren raakte men verschillende be voegdheden kwaijt. In 1935 werd het een naamloze vennootschap, een normale zake lijke instelling met ruim 200 HA. onroerend goed, waaronder nogal wat schorren en kleine polders. De N.V. heeft twee besloten ven nootschappen als onroerend goed- en beleggingsmaatschappij. Rentmeester van Doorn zei trots te zijn op het feit, dat de stukken van de ambachtsheerlijkheid VERVOLG PAG. 7 Dynamiek van ondernemers Vrederust liep uit voor Prinses Margriet Thoolse college wil 2 bedrijven financiële bijstand bieden ér Vosmeerse ondernemers pre senteren zich voortreffelijk Rode Kruisonderscheiding voor bestuurder J.A. Stols en hulde voor gouden donors Subsidie schoolzwemmen in Fliplandse raad Ter Tolne vierde feest met 2 nieuwe lokalen ér Energieverbruikers krijgen geld terug Zestig jarig bruidspaar in Ten Anker ér Thoolse kunst in Gasthuiska pel ér Ambachtsherenhuis Oud-Vos- semeer met Roosevelt-geneo- logie ér Slot evacuatie 1944 ér iEEN GOEDE HAAN KRAAIT TWEE KEER Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Sinds 1927 zet AVO (vereniging voor arbeids- en welzijnszorg voor minder-validen) zich in voor de concrete belangen van de gehan dicapten. In de periode van 21-27 mei a.s. zal de landelijke nationale collecte van AVO worden gehouden. In het kader van de Socutera-zend- tijd zal op woensdag 23 mei via de t.v. (Ned. 1) om 20.25 uur een vijf minuten durend filmpje over het werk van AVO worden uitgezon den. Het Rode Kruis St. Philipsland/Anna Jacobapolder leeft dankzij de trouwe medewerking van vele inwoners. Niet alleen bij de collecte, maar ook bij het bloed geven. Vijftig keer een halve liter bloed geven verdient navolging en daarom werden mevr. Walpot- Wagemaker (links) en mevr. Neele-den Braber (rechts) gehuldigd. Mevr. Wagemaker-Tichem (tweede van links) nam de onderscheiding in ontvangst voor haar broer D. Tichem, maar zelf zet ze zich ook bijzonder in voor het Rode Kruis als steunpilaar van de jaarlijkse collecte. De jeugd doet ook volop mee, want de dochter van dhr. C. den Braber (tweede van rechts) nam de onderscheiding voor haar vader in ontvangst. Bestuurslid Voorwinden wees erop, dat er ook Tholenaren in de Druiventros bloed geven, want op Flipland is ,t elk jaar twee keer en op Tholen maar één maal. Waarnemend kringcommissaris A.D.C. Fokker van Crayestein van Rengerskerke prees het Fli plandse Rode Kruisbestuur voor het organiseren van de halfjaar lijkse bloedplasma avonden. "Al 35 jaar lang doet u dat met grote inzet en juist die continuïteit is zo belangrijk. In 198° zorgde St. Philipsland voor 372 flessen bloed", aldus de kringcommissa ris. Voorwinden noemde het uitrei ken van de eretekens aan bloed donors altijd een komisch agen dapunt omdat hij het grootste deel mee terug kon nemen. '.Gelukkig komen de betrokkenen bloed ge ven, dat is het belangrijkste, maar het zou toch leuk zijn wa'nneer ze het ereteken zelf in ontvangst zouden nemen,', zei bestuurslid Voorwinden. Vijftig keer: C. den Braber(Mos- selkreekstr), L. Kosten(Hengelo- sestr), D. Tichem(Wilhelminastr) en de dames Filius-den Braber(Pr. Hendrikstr), Neele-den Braber (Stationsstr) en Walpot-Wagema- ker(Oostdijk). Vijfentwintig: mevr. v.d.Velde- Hoogstrate(Langeweg) Vijf keer: Burgers-Voshol(Steint- jeskreek), v.d. Est-Deurloo(Vol- kerakstr), B. de Groen(Een- drachtstr), J. de Graaf(Poortvliet), L.M. Geluk(Voorstr), H.M. ten Hove(Langeweg), G. Quist(Bea- trixstr), A. v.d. Ree(Pr. Hen drikstr), L. J. van W zel(d-Vosse- meer), A. v.d. Wal(Oostdijk), D. Verwijs(K. Schoolstr), T.G.P. v.d. Velde-Dinasse(Emmastr) en P.C. Wagemaker(Wilhelminastr). Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1