DE EVACUATIE 1944 veertig jaar geleden Foto's nabestellen 12 EENDRACHTBODE Donderdag 17 mei 1984 Een week eerder Sluizen open? Uitbreidingsplan goedgekeurd Een periode van beroering (9) SCHERPENISSE POORTVLIET SINT- PHILIPSLAND GEBRUIKT GLAS SLAGERIJ BOSMAN 'Toen in 1944 de evacuatie een feit werd, zijn mijn ouders door iemand uit Waddinxveen, waar ik was ondergedoken, opgehaald", zo schrijft ons een belangstellend lezer van de evacuatie-serie. We woonden tevoren op een oude boerderij in de polder, waar mijn vader zo'n 500 konijnen fokte. Er kwam een aardige voorraad graan, aardappelen, enz. mee naar Waddinxveen. zodat m'n ouders daar vanzelfsprekend welkom waren. Die levensmiddelen raak ten echter op en het werd de Hol landse oorlogspot. Naarmate dat meegebrachte eten echter ver dween vond de eigenaar van de woning, dat het met 6 personen toch wat te vol werd. Het resultaat voor mijn ouders was, aldus nog steeds de briefschrijver, dat het een zwerven werd om uiteindelijk in Gouda een paar kamers te krijgen en ze de'oorlog toch goed zijn doorgekomen. Zoals gezegd werd mijn vader konijnenfokker, nadat hij tevoren als Rijnschipper een ongeval had opgelopen en daardoor blijvend invalide was. Het kan misschien goed zijn de huidige jongere generatie voor te houden, dat er 40 jaar geleden nog geen sprake was van een invaliden uitkering, waar je van kon leven. Toen mijn ouders de oude boer derij konden huren, werden 6 grote konijnenhokken getimmerd en werd met die fokkerij wat bij verdiend. Door de evacuatie moesten de gefokte dieren echter ver beneden de prijs opgeruimd worden. De hokken bleven staan, al is er in deze serie al eerder te recht opgemerkt, dat op sommige wagens ook konijnenhokken wer den geladen, maar dat waren meer de huis-tuin- én keuken hokjes en geen grote fokkerij hokken zoals mijn vader die had getimmerd. Helaas waren bij te rugkeer in 1945 alle hokken ge stolen. Via de politie werden er twee in de Lepelstraat terugge vonden. Het bleek dat de oude boerderij en huis dienst had ge daan als onderkomen voor mili tairen. Met alle gevolgen van dien. Wat niet gestolen was, bleek veelal grondig vernield. Een prachtig met olieverf geschilderd jachttafereel (een boerderij uit 1746) was met bajonetten stuk gesneden. Onze kachel finaal uit elkaar gestookt. Goede kleding met stro gevuld en aan de boom gehangen om bajonet oefening op te houden en ga zo maar door. Later werd een boek bij de meis jesvereniging teruggevonden. Een lang verhaal, maar de helft van wat gebeurde, zo eindigt de brief schrijver. Uit een toevallig gesprek dezer dagen werd duidelijk, dat er toch al eerder bekendheid was in fe- cueerden elders in den lande bij de hier achtergeblevenen. als "We noteren al september 1944. "De geallieerden zijn nog 60 km. van de Nederlandse grens", zo werd door ons Stavenisse evacué ergens in haar onderkomen' te Rotterdam, opgetekend. De Sint Annalandse waterbouwkundige noteert: "5-9-'44. Geruchten dat de troepen al in Breda zijn. Het bericht komt dat de sluizen open gezet mogen worden en het water uitgelaten. Iedereen, die was achtergebleven in het dorp gaat naar de sluis om zich van het heuglijk nieuws te overtuigen. Men kan het haast niet geloven. Sint Annaland stond immers al 197 dagen onder water - en zo was het ook ongeveer met de andere dorpen. "De uittocht der Duitsers duurt steeds voort" juicht de Sta venisse evacué in haar dagboek. man met 2 paarden en een wagen beschoten. De voerman is ernstig gewond en de paarden moesten worden afgemaakt. 13/9: Er ko men van oost naar west zeker 200 vliegtuigen over en het dreunt van elders neerkomende bommen. In ons dorp worden de dakpannen hersteld, volgt dan wat laconiek. In Tholen worden fietsen gevor derd en we ontvangen nood-dis tributiebonnen. Temidden van al dat oorlogsge weld komt er dan een zo nuchter bericht in de Thoolsche Courant van die dagen, dat we niet mogen nalaten dit mee te laten lopen. Op 28 juli was er nog een zitting van het Kantongerecht te Tholen, waar wegens overtreding van de bouwverordening H.J.D. moest verschijnen. C.S. had zich te ver antwoorden omdat hij over een pen. Verdachte erkende het feit, maar wees er op, dat je daar 30 jaar lang vrij en frank kon lopen. Mogelijk had ook hij vergeten, dat er een oorlogssituatie was. Hij kreeg een boete van 1— of kon ook 1 dag gaan "zitten". SB moest terechtstaan omdat hij bij herhaling op straat had ge voetbald. Ook deze verdachte be kende de feiten, maar het was geen bal zo voerde hij als verweer aan, s bchts een stuk doek met wat stro. Ook dat werd een gulden boete. Een officiële bericht in de Thool sche Courant van 18 augustus 1944 luidde, dat de burgemeester van Oud-Vossemeer bekend maakte, dat het door de gemeen teraad op 11 februari (dat was dus nog net voor dé evacuatie) vast gestelde uitbreidingsplan door de commissaris der provincie Zee land was goedgekeurd. Dat goed- Ook uit Stavenisse slaagden we nog voor een paar inundatieplaatjes, dank zij verzamelaarster mevrouw Moerland van Stoof dijk 19. Dit is een beeld van de Kerkweg, waarschijnlijk vanuit de toren genomen met behalve het water ook in de polder op de achtergrond, ongeveer midden in de Kerkweg de versperring van bomen, zoals men die in 1944 overal op Tholen kon tegenkomenEen extra hindernis van de Duitsers. bruari 1944, dat Tholen zou moe ten evacueren. Bij de voedsel- commissaris in Goes bijvoorbeeld was dat reeds op 14 februari be kend en die zond het bericht wel iswaar onder strikte geheimhou ding door aan zijn vertegenwoor diger in deze regio, maar het em bargo duurde niet lang. Zoons van die vertegenwoordiger porden aan er bekendheid aan te geven, opdat de mensen tijdig maatrege len zouden kunnen nemen. Daar door was toch deze en gene in een bepaald dorp van Tholen al wat eerder op de hoogte en vanaf die tijd ook circuleerden er de ge ruchten in de andere woonkernen, evenwel zonder de zekerheid dat het echt zou gaan gebeuren. De officiële datum bleef 20 februari 1944. Uit de dagboeknotities die ons bereikten blijkt dat na de invasie het oog op de bevrijding werd ge richt. Het bleek niet alleen uit het oppoetsen van een muziekinstru ment, zoals we in vorige afleve ring vermeldden, maar ook omdat veel meer werd genoteerd, dat er "druk werd gevlogen", dat Parijs was gevallen, dat de geallieerden Brussel naderden, enz. Met het gloren van de hoop werden moei lijke omstandigheden meer over het hoofd gezien, zowel bij geëva- "We zijn in spanning of ze ook uit Zeeland wegtrekken. Antwerpen is bevrijd", was voor haar de wat voorbarige conclusie. Nu wordt weer tegengesproken dat de troe pen in Breda zijn gearriveerd. Prins Bemhard heeft zijn hoofd kwartier al in België. Prinses Ju liana kwam uit Ottawa naar- Lon den". "Op 5 september -dolle dinsdag- kwam bericht van de technisch ambtenaar van de provinciale waterstaat dat wij water afkonden laten", zo schrijft M. Moerland uit Oud-Vossemeer in zijn rapport. "Gelukkig is dit niet gebeurd", zo voegt hij er onmiddellijk aan toe, "daar naderhand bleek dat de Duitsers nog niet weg waren. Van de deur van de Hikse sluis zijn toch wel de stempels afgenomen en de deur in werking gesteld. Deze sluis heeft vanaf deze datum ook geen water meer in de polders uitgebracht", aldus Moerland. De storm van 7 september heeft het water 20 cm. opgestuwd, zo werd door de Sint-Annalandse waterbouwkundige Dormaar vastgelegd. Schepen op het Zijpe zijn door vliegtuigen beschoten. Bij Stavenisse komen gewonden zwemmend aan land. Dokter en Rode Kruisauto's gaan naar Sta venisse. Bij Candia is een voer- verboden dijk bij de oestermaat schappij "Bona Fides" had gelo- gekeurde plan lag voor een ieder (Vosmeerder) ter inzage op de noodsecretarie te Tholen. Het lijkt ons, dat zeer weinigen van deze mogelijkheid gebruik maken. De bevrijding naderde immers. Daarom schrijft de Sint-Anna- landse waterbouwkundige op 17 september 1944, wanneer zich naar achteraf bleek de luchtlan dingen bij Arnhem voltrokken: "Van half twee tot vier uur komen zeker 600 vliegtuigen voorbij. Elk vliegtuig heeft een vliegtuig op sleeptouw. Ze komen betrekkelijk laag over. Tussen die transport vliegtuigen vliegen snelle jagers. In de week van 10-16 september komen veel Sint Annalanders hun dorp bezoeken, veelal geëva cueerd te Lepelstraat, Nieuw- Vossemeer of Bergen op Zoom. Wordt de nieuwe Duitse com mandant in Lepelstraat toeschik- kelijker of komen ze clandestien? Op f8 september, aldus nog altijd W.A. Dormaar, komen zeker 1500 vliegtuigen met sleep over. Het is prachtig weer. We vernemen dat ze bij de Lek en Rijn zijn gepand. En de evacué uit Stavenisse legt historisch vast: 15 september Oranje boven! Van Maastricht begint de bevrijding. 17 sept: Zeeuws-Vlaanderen bevrijd. Luchtlandingen in Zuid-Neder land. We horen dat Walcheren gisteren gebombardeerd is, ook dat Eindhoven is bevrijd. In Nij megen wordt hevig gevochteb. Het gaat om de Waalbrug, een belangrijk punt voor verdere plannen. 20-9-'44: De water bouwkundige Sint Annaland: Een beeld van de omgeving waar nu dicht bij het dierenparkje ligt. De huizen waren door het water onbereikbaar. Naast dank aan mevr. Moerland ook mevr. Potappel-Lemson in Sint-Maartensdijk erkentelijk voor haar evacuatie-notities. "Sinds 14 dagen zijn de werken voor de Weermacht in West-Bra bant Schouwen en Tholen ge staakt. De postverbindingen zijn in een groot deel van Zeeland verstoord. De Duitse posten te Oud-Vossemeer en bij de "Laatste Stuiver" te Tholen zijn opgege ven. We ontvangen geen post of kranten meer. 21 september (evacué Stavenisse): Waalbrug onbeschadigd in han den der geallieerden, trekken op naar Arnhem om zich met lucht landingstroepen te verenigen. Sint Annalands waterbouwkundige: In Tholen is een Zeeuws motor scheepje aangekomen met een 30-tal Duitse militairen. De be volking is hierop niet erg gesteld, omdat de soldaten zich toegang verschaffen tot verschillende loodsen en daaruit goederen ste len. Er is sprake van dat er in Sint Annaland weer school zal worden gehouden. Er is sprake van dat er in Sint Annaland weer school zal worden gehouden. De heer Koetsdijk kreeg verlof naar het dorp te komen en gaat les geven aan 15 leerlingen. In Bergen op Zoom is het abnormaal rustig. Er zijn daar nog veel Duitsers. In de week van 18-23 september komen weer heel wat inwoners naar Sint-Annaland. Twee jagers zijn in het Mastgat neergeschoten. Er is een groot oorlogsschip voorbij gevaren in de Krabbenkreek en ook een aantal kleinere Duitse schepen. Volgens de geruchten gaat het bij Arnncm niet goed. Zondags wordt hier een gods dienstoefening gehouden. En de Stavenisse 'evacué bevestigt in haar dagboek de slechte berich ten. Arnhem opgegeven. Veel slachtoffers gekost. Dreigend ge vaar voor Zeeland. De bewoners aan de Scheldemonden moeten evacueren, want ze worden be dreigd door Geallieerde bombar dementen en door kans op over stromingen. Op 3 oktober hoorde onze Stavenisse evacué dat de Westkapelse zeedijk is gebom bardeerd en het water Walcheren binnenstroomt. Nee, er wordt niet meer over eva cuatie geschreven of gespróken. De bevrijding nadert. Daarom moeten we nu gaan stoppen met deze serie. Wie er na deze 9 afle veringen nog een eigentijdse ver- haaT, misschien met foto's aan overhield, mag dat best op papier zetten en ons toesturen. Misschien dat een herdenking van een 50 ja rige evacuatie aanleiding geeft dan die verhalen te publiceren. Anders zal het wel nooit meer ge beuren. Ja, oktober 1944... de be vrijding naderde. Daar leest u over enkele weken dan toch wat meer over. Waar was u op en hoe beleefde u 30 oktober 1944... de bevrijding van Tholen. einde. PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIÉUWS .v: Tourclubs op pad De junioren Jan Peter en André Verburgh zetten als verrassing een moederdagrit uit voor Tandje Bij over 66 km langs Kruisland en Steenbergen. Henk v.d. Mey kreeg bij de Heen een lekke band. Maandagavond reden veertien leden 58 km in pittig tempo. Ron v.d. Graaf en de gebr. Verburgh voerde met 796 km het klassement aan. Zondag een dagtocht naar St. Willibrord. Leon, Mas en Witte Andriesse legden tijdens de na tionale fietsdag zaterdag 40 km af in de Wouwse plantage. De Bidon hield de rit wegens moederdag aan de korte kant, maar de achttien leden zagen ge durende 47 km toch veel af omdat de wind hen niet gunstig gezind was. Onder betere weersomstan digheden werd maandag 46 km afgelegd door veertien leden. Zes man gaan op kop met 594 km. Opgave ANBO reis woensdag 13 juni uiterlijk tot een week daar voor bij F. Hogendoorn, Bloe- menlaan 176, telefoon 3405. Rou te: Via Kesteren (koffie met ge bak) naar de Veluwe met fijne koffiemaaltijd in Hoenderloo, een uitgebreid bezoek aan het prachti ge natuurpark Berg en Bos te Apeldoorn en de apenheul, waar apen in de vrije natuur leven. Ver der nog een wandeling, een diner in Nistelrode en een laatste stop voor een drankje. Advertentie I.M. Lege kluis ln het kantoor van het zilveruien- bedrijf Gerard H. Polderman is donderdag ingebroken. Door het intrappen of met een koevoet vernielen van een deur werd toe gang verschaft. Vervolgens werd op de deur van het kantoor even eens grof geweld gebruikt. Inbre kers kregen vervolgens het deksel op de neus, want meer dan wat kwartjes en sigaretten was er niet te vinden. Ook werd de kluis leeg aangetroffen. Ondertussen zit het bedrijf weer wel met de vernielin gen. Naar Harderwijk De bejaardensoos St. Maartens dijk heeft woensdag met een bus van Klundert-tours een dagtocht gemaakt naar Lelystad en Har derwijk. Om half acht was het vertrek richting Zevenbergen en via Go- rinchem naar Austelitz, waar de eerste stop werd gemaakt voor koffie met gebak. Vandaar ging het richting Hilversum om via de nieuwe brug (Stichtse brug) de Flevo-polders in te rijden, waar de koolzaadvelden in volle bloei stonden wat een schitterend ge zicht was. Er stonden honderden bijenkorven bij, dus het hoogsei zoen voor de bijenvolken was al begonnen. Via Hardersluis ging de tocht naar Harderwijk, waar een prima lunch werd genuttigd. Na de lunch was er gelegenheid het mooie stadje te bezichtigen en een paling-rokerij, waar natuurlijk ook de lekkernij werd gekocht. Toen was het tijd voor een van de vele shows in het Dolfinarium, waar de dolfijnen en de Orka de handen menigmaal op elkaar kregen. Vandaar ging het met een mooie route "Zuid-waarts" naar Zuili- chem om vandaar na een korte koffie-theepauze naar Made te rijden en daar werd een fantas tisch diner opgediend. Daarna nog een dansje en toen naar huis. De soos kon weer op een prachti ge dag terug zien. De ANBO organiseert woensdag 13 juni een dagtocht naar de Ve luwe: via Kesteren, Hoenderloo, Apeldoorn naar Nistelrode. Internationale vierkamp Dinsdagavond 22 mei organiseert korfbalvereniging Emergo een in ternationale vierkamp op het sportpark Haestinge. Hieraan wordt deelgenomen door Ameri kaanse studenten uit Tulsa, Okla homa, die bij Emergo op bezoek zijn. Het tournooi begint om 18.45 uur met muziek van Euterpe en een officiële opening, (zie ook korfbalrubriek) 6e klassers pleiten voor activiteitencommissie De 6e klassers van lagere school De Rieburch hebben in een brief, gericht aan een twintigtal vereni gingen, hun teleurstelling geuit over de organisatie van Konin ginnedag. In de brief zeggen de leerlingen onder meer: "Het is voor ons een belediging dat er op ons dorp niets te doen is en als we van school af zijn valt er helemaal niets meer te doen, dan te gaan kijken in andere dorpen hoe kin deren en volwassenen daar plezier maken. We hebben wel een aantal ideeën, zoals een optocht, kinder braderie, spelletjes, 's ochtends het Wilhelmus enz. Hiervoor is natuurlijk wel een commissie no dig, bestaande uit bijvoorbeeld verenigingen, de middenstand, kinderen en vrijvrijwilligers". Om hun ideeën kracht bij te zetten is de brief gestuurd naar WWV, De Oosterscheldevissers, NAKS, De Zwaluw, Smerdiek, Jacoba van Beieren, De Bidon, de schaakvereniging, Euterpe, Smal- stads Mannenkoor, AIOS, Jeugd werk, de bejaardensociëteit. De Zeeuwse Reie, middenstandsver. Smalstad, Stichting Gemeen schap, VVN, FNV vrouwenbond, ZLM, De Pendelaars. Klaverjasclub Smalstad De eerste plaats wordt bezet door Ton Struik met 81799 p. 2. Cock van Gasteren 79100 p. 3, Silvia van Gasteren 76921 p. 4. Kees Landa 76707 p. 5. Aad van Hulsel 76019 p. 6. Coby vd Berge 75796 p. 7. Bram van Beveren 75640 p. 8. Peter van 't Hof 75159 p. 9. Coby_ van Hulsel 74415 p. 10. Dhr. Klomps 73489 p. Bowlingavond vrouwenbond FNV Twaalf leden van de vrouwen bond FNV hielden vrijdagavond een bowlingavond in Famifyland te Hoogerheide. Twee uur lang werd er met groot plezier ge bowld. Dit sportieve gebeuren wekte de eetlust op van de dames. Na een prima maaltijd keerde het gezelschap om tien uur huiswa arts. Kerkorganist "C" Ab Scherpenisse is aan de Zeeuwse Muziekschool na een 7- jarige studie geslaagd voor het examen kerkorganist "C". Het examen bestond uit een theore tisch en praktisch gedeelte met o.a. het Preludium en Fuga in A kleine terts no. 7 van J.S. Bach, Psalm 116 van Anthonie van Noord en Gezang 456 Zegen ons Algoede, in een bewerking van Harke Iedema. Burgerlijke stand Geboorten: Marinda Josina dv E. de Leeuw en M. Overbeeke, Jan Leendert Edwin zv M.D.A. Geuze en H.G. van Stee. Zaterdag jonge honden De vereniging van fokkers qn liefhebbers van Duitse herders honden, kringgroep Tholen e.o. organiseert zaterdag een jonge hondendag op het gemeentelijk sportveld aan de Langeweg. Jonge Duitse herdershonden in de leef tijd van 6 tm 12 maanden kunnen meedoen. Mevr. A. van Bent- schop uit Den Haag is keurmees- teresse. De veterinaire keuring door de dierenartsen Rinses en Brons begint om 9.00 uur. Voor inlichtingen: A. Vroegrijk, 01662- 2389. P.J.Z. onttroonde Z.L.M. in biljartwedstrijd Tot in de vingertoppen geladen gingen de P.J.Z.ers woensdag avond naar de Gouden Leeuw in Scherpenisse waar zij in het strijdperk moesten treden tegen de sterke biljarters van de Z.L.M. De vorige keer moesten zij de overwinning immers aan deze oudere garde gunnen, maar deze revanclre^partij zou er (volgens hen) anders uit gaan zien. Er wer den in totaal 2 partijen gespeeld. Na de eerste partij stond de P.J.Z. op achterstand, maar na rijp be raad en tactisch spel werd tijdens de tweede partij de Z.L.M. op deskundige wijze onder het groe ne laken geschoven. De Toon Slager-wissel beker werd door dhr. Punt aan de beste speler van de P.J.Z. uitgereikt, dat was Bram Rijnberg. Het was een bijzonder spannend gebeuren, en tevens de laatste keer dat in het seizoen 1984 de beide partijen tegen elkaar uitkwamen. Toon Slager zorgde tussen de partijen door voor een uitstekende maagvulling. Dit was de éérste keer dat de P.J.Z. de Z.L.M. kon verslaan. Score-verloop: 1 e partij 2e partij R. Stoutjesdijk Chr. de Wit Czn. W. Timmermans .W. Gaakeer M. Punt R. Veraart P.J.Z. B. Rijnberg T. Suurland K. Deurloo W. van Engelen M. van Tilbeurgh T. Slager 36 36 72 46 16 62 36 -t- 18 54 48 37 33 306 41 19 18 24 9 7 51 26 46 40 91 50 76 12 58 24 23 47 15 14 16 31 14 ='28 331 Fietser aangereden Mevr. J.B. fietste op de Provin- cialeweg, toen vanaf de Veerdijk- seweg autobestuurder van V. na derde om over te steken. Hij keek wel naar een kant, maar niet naar de zijde waar de fietser aankwam en trok de auto op, na tevoren tot stilstand te zijn gekomen. Toen hij de fietser wel zag, poogde hij nog uit te wijken, maar dat lukte niet meer. Het ging niet hard, zodat lichamelijk letsel uitbleef. De fiets werd met een slag in het wiel be schadigd, evenals de kleding van mevr. B. Fiets en kleding waren nog maar veertien dagen nieuw. De politie hield op de Provincia- leweg nog een auto aan met een meertonige hoorn, maar overi gens bleken de gecontroleerde wagens in goede staat te zijn. Doe meer met groenten en fruit De Bond van Plattelandsvrouwen heeft 8 mei in het Holland Huis een groente en fruitshow gehou den in samenwerking met de stichting Propoganda groenten en fruit. Na de koffie heette de pre sidente de leden en gasten van de afdelingen Poortvliet en St. Maartensdijk welkom, in het bij zonder dhr. Engelman en mevr. Cossee. Zij gaven met dia's infor matie o.a. over minder bekende, exotische groenten en fruit. Ook het gebruik en de bereidingswijze van buitenlandse vruchten kwam aan de orde. In de pauze genoot men van groentehapjes en tevens werden er aantrekkelijke recep tenboekjes gekocht. Na de verlo ting, wat een aantal aanwezigen een gezonde hap opleverde, wer den nog twee films vertoond. Dhr. Engelsman en mevr. Cossee kre gen een attentie voor deze fijne avond. Beladen met informatie keerden de dames huiswaarts. Burgerlijke stand Geboorten: Pieter Willem Jacob zv D. Lindhout en L. de Vos. Overlijden: Machiel Willem Goudzwaard 103 jr wv L.J. van Dalen. Brandweer op school De elfjarige Jan Willem Hage, vijfde klasser van de Eevliet ver baasde zijn medescholieren met een spreekbeurt over de brand weer. Het bleef niet alleen bij woorden, want chauffeur Kees Jansen van de Thoolse brandweer verscheen om verdere uitleg te geven over het brandweermate riaal. Inbraak in Geref. Kerk In de Ontmoetingskerk aan het Zuidplantsoen bleek donderdag te zijn ingebroken. Door het ver nielen van een ruit was men het gebouw binnengedrongen. Er werd een houten collectebus meegenomen, waarin zich nog de opbrengst van 6 mei bevond, be stemd voor de zieken. De politie stelt een onderzoek in. In maart werd een geparkeerde auto aan getroffen, waaraan nog wat ver nielingen waren aangericht. De politie kwam na onderzoek tot de conclusie, dat hierbij enkele jon geren waren betrokken. Men had 't bij het rechte eind en de schade va zo'n 500 gulden kan nu worden geregeld. Remise De halve finale van de bekerron de schaken ging tussen R. van Nijnatten en S. v.d. Velde. De uitslag eindigde in remise, xh-xfi. J. v.d. Velde heeft de bekercom petitie gewonnen door in de laat ste ronde remise te bereiken tegen te winnen van titelhouder J. Jop- pe. Die bood eerst remise aan, maar v.d. Velde wees dat terecht van de hand. Pikant detail is, dat de bekerwinnaar vorig seizoen al in de eerste ronde door Joppe lege flessen e.d. worden voor taan ook OP SINT PHILIPS LAND en ANNA JACOBAPOL- DER opgehaald. Voor de eerste keer kunt u dat maandag 21 mei a s. na 13 00 uur buiten zetten Over volgende ophaaldata krijgt u nog nader bericht. K.v.d. Noort Advertentie LM. werd uitgeschakeld. Een sportieve revanche dus. Dat gebeurde donderdag ook op het reserveteam van de Thoolse damclub de Eendracht. Na een nederlaag op 17 april werd nu 10-6 gewonnen. A. Boogerd - A. Verwijs 2-0, S. Baerends - J. v.d. Velde 0-2, L. Beth - J. Joppe 02-, Th. v.d. Male - J. Noorthoek 2-0, S. Schot - R. Tichem 0-2. J. de Rijke sr. - L. v.d. Velde 2-0, J. de Rijke jr - L. Tenhove 0-2, C. van Splunter - P. Reijngoudt 0-2. Naar Panorama Mesdag. Dinsdag maakten 48 ouderen een reis naar den Haag. Om half ne gen startte Leen Kosten de bus en later bleek hij niet alleen goed chauffeur maar ook een goede reisleider te zijn, die onderweg en bij de bezienswaardigheden op het eind veel kon toelichten. In Den Haag werd na een koffie pauze te Klaaswaal voor de mid dag Panorama Mesdag bezocht. Daarna een boulevardtocht in Scheveningen en bezichtiging van de visafslag. In hotel Lida stond de maaltijd klaar. Om 3 uur werd een bezoek gebracht aan het Vre despaleis, waar er voor de groep Sint Philipsland een aparte gids was. Menige reactie was hier: fantastisch mooi. Op de tèrugweg werd omgeving Breda in het Bos wachtershuis de koffie gebruikt. Kwart over zeven was men weer thuis. Gemeentesecretaris J. de Kok vertegenwoordigde het ge meentebestuur omdat de burge meester verhinderd was wegens de viering van het 75 jarig bestaan Vrederust. Overigens was het niet alleen voor de ouderen, maar ook voor de gemeentesecretaris, een belevenis. Ondanks haar toch al verre reizen was ze nooit in het Vredespaleis geweest en daarom kop ze met de oudere deelnemers uitroepen: fantastisch. Bekers voor AJP Het le team van tafeltennisver eniging AJP bestaande uit Ad Verhage, Jan Bolier en Johan Burgers, heeft zaterdag een af- scheidswedstrijd van de competi tie bij Sios West in Roosendaal gewonnen. De ploeg keerde met maar liefst zeven bekers rijker huiswaarts, die in de onlangs op gehangen prijzenkast in Ons Dorpshuis goede sier maken. Eén beker was voor het behaalde kampioenschap, terwijl de drie spelers ieder een herinneringsbe ker ontvingen. Ad Verhage kreeg verder nog een beker voor de 100% score in deze competitie, evenals Jan Bolier die een score van 97% behaalde. De afscheids- wedstrijd won Ad Verhage, waar mee het totaal op zeven kwam. Johan Burgers eindigde als derde en Jan Bolier als vierde. Voorzitter H. Cossman van de ta feltennisvereniging A.J.P. be groette maandagavond 29 leden op de jaarvergadering. Hij meldde dat het ledental wat terugliep, maar de sportieve prestaties wa ren erg goed. Het eerste team werd kampioen en de reserves eindigden op een goede zesde plaats. Financieel was het ook een gunstig jaar. De aftredende be stuursleden Cossman en J. Bur gers werden herkozen. In de plaats van A. Lozekoot werd L. Bolier tot nieuwe secretaris geko zen. Het eerste team gaat over naar de N.T.T.B. met Ad Verhage, Johan Burgers en Harrie Coss man. Naast het tweede team (An- ja Zuidweg, Cora ten Hove en In ge Cossman) komt er nog een derde ploeg bij met Jan, Piet en Louwran Bolier. De laatste twee teams spelen bij de recreanten. In juni wordt meegedaan aan de braderie. In de aanbieding: GEPANEERDE SCHNITZELS e on 400 grD.ZD CHAMPIGNON- GEHAKT yr 1 50 grla/3 3 BLINDE VINKEN FARMERSALADE 0 -n 150 grZ.4U Woensdag: GEKAKT HALF OM HALF oc 500 gr4.ZD 01677-2573 Advertentie I.M. Kantine Noad klaar De kantine van de voetbalvereni ging Noad '67 is donderdagavond gereed gekomen na acht maanden hard werken. Daarom was er na de zware inspanning even ont spanning voor de bouwploeg. Twee teams waren samengesteld voor een lekker partijtje voetbal. Dat slaagde prima, mede doordat er enkelen nog nooit gevoetbald hadden. Erg leuk was dat de enige vrouw mevr. Kornaat en Jan Quist beiden een keer scoorden. Daarna was er een gezellig sa menzijn. Bij de officiële opening zal een prachtig stuk zelfwerk zaamheid van de leden te bewon deren zijn. M.A. Bevelander wint viswedstrijd M.A. Bevelander is met een groot puntenverschil winnaar geworden van de competitiewedstrijd van ZHC De Makreel. Met 825 pun ten voert hij de ranglijst aan, ge volgd door M. den Engelsman met 475 p. 3. Abr. Verwijs 355 p.4. A.M. den Braber330 p. 5. L. Quist 300 p. 6. A.J. van Oeveren 280 p. 7. P.M. den Braber 250 p. 8. D. Breeman 250 p. 9. J. van Moort 250 p. 10. M. Bakker 200 p. ll.T. Geuze 25 p. Jeugd: 1. Tonny Ver wijs 575 p. 2. A.P. de Ruijter 500 p. 3. G.J. Glasbergen 425 p. Stand: 1. K. Mol 1330 p. 2. M.A. Beve lander 1315 p. 3. Abr. Verwijs 965 p. Stand jeugd: 1. Johan van Moort 2330 p. 2. Tonny Verwijs 1215 p. 3. C. Reijngoudt 1015 p. Op 9 juni staat er een bekerwed strijd op het programma van 9-12 uur (Van Haaftenpolder). (Ver)huur Woningen Het gemeentebestuur heeft voor gesteld om mej. C.M. Suurlant de woning 't Keeten 7 te verhuren. Dit na haar weigering de eerder toegewezen woning aan de Bea- trixstraat in Anna Jacobapolder te aanvaarden. De woning Krabbe- kreekstraat 26 wil men m.i.v. juni verhuren aan dhr. W.J. van Herk. Op 1 juli zal de jaarlijkse huur verhoging worden toegepast. Door het Ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer is het wettelijk percentage vastgesteld op 3 pro cent. Voor woningen die een la gere huuropbrengst hebben dan het minimaal redelijke huurbe drag ten aanzien van het punte- naantal, wordt het percentage van de huurverhoging gesteld op 6 procent. Bij de gemeente is even eens een verzoek binnengekomen om gemeentegarantie in verband met een lenijig voor de aanpassing van de woning in het kader van de regeling voor gehandicapten. Als inwoner van de gemeente komt de betrokkene hiervoor in aanmer king. Grondaankoop voor sloot Dhr. M.C. van Dijke, Zuiddijk 70 is voorgesteld ongeveer 1380 m2 grond te verkopen ten behoeve van de aanleg van een sloot voor een bedrag van 7618 gulden. Dit bedrag kan nog verhoogd worden met eventuele belastingschade en gewassenschade. Voor laatstge noemde worden de zogenaamde GasunieJnormen gehanteerd. Met het taxatierapport van Gropatax kan de grondeigenaar zich ver enigen. Nieuwe glasgordijnen De aanschaf van gordijnen voor De Wimpel kan volgens de Stich ting Dorpsbelangen gebeuren be neden het gereserveerde bedrag van 6135,80. Deze meevaller maakt het mogelijk De Wimpel ook van nieuwe glasgordijnen te voorzien. Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to-herinnering thuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 12