Restauratie Zeeuwse monumenten DE EVACUATIE 1944 veertig jaar geleden De basiliek te Hulst Concert Bevrijdingstentoonstelling Regionale omroep s O Donderdag 10 mei 1984 ZEELAND IN DE PEN Gedeputeerde staten doen voorstellen voor de restauratie van een viertal Zeeuwse monumenten. In totaal gaat het om een bedrag van 225.000, Molens NH-kerk in Grijpskerke Kademuren Zierikzee COMMISSIES Welzijn Volksgezondheid Bestuurszaken Milieu Een periode van beroering (8) a> "3 CU CU 3 O) "TB N 3 .2 JE O) co ttf> a> a> E c a> CO 3 a> _a> a> J3 CU Streekgewest en gezondheidsregio Modellering voor Zoommeerstudie ABDIJ "Fors basilikaal bouwwerk met de hoge middenbeuk, basilikaal te vens in immateriële zin op grond van de verheffing door Paus Pi us XI op 22 juni 1935; hierdoor een van de twaalf kerken in Nederland die met de titel van Basilica Minor zijn vereerd". Deze zin vinden we in de aanhef van een uitvoerig ar tikel van de hand van G.J. Lepoe ter in het jongste Bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken nr. 12, april 1984. De aan Willibrordus gewijde kerk te Hulst is veel besproken, vooral omdat de torenspits een moderne vormgeving heeft. Ook in het niet zo verre verleden was er iets merkwaardigs met de kerk aan de hand. De verovering van Hulst door Frederik Hendrik in 1 645 bracht mee dat de Willibrorduskerk aan de protestanten werd gegeven voor de uitoefening van de gere formeerde religie,. In 1807 kre gen echter de Roomskatholieke inwoners van Hulst van keizer Als onderdeel van een culturele ontmoeting tussen Zeeland en de Belgische Vlaanderens wordt in Middelburg as. zaterdag om 11.00 uur een taptoe gehouden op het Abdijplein. Daaraan voor afgaand vinden enkele marsen van muziekkorpsen door de bin nenstad plaats, 's Middags om 14.30 uur is er een concert op het Abdijplein. De meewerkende korpsen zijn: "De Christene Werklieden" uit Waarschoot: "De Plicht" uit Me nen; de "Deltaband" uit Vlissin- gen en een speciaal samengesteld orkest uit musici van de Zeeuwse bond KNF. De toegang tot taptoe en concert is gratis. Napoleon het recht op medege bruik van de kerk. Om geen last van elkaar te heb ben werd een dubbele muur, ge vuld met turfstrooisel, opgetrok ken. Hiermee was de simultaan- kerk geboren. Deze functie is zo gebleven tot 1929 toen het in protestantse handen zijnde schip aan de katholieke gemeenschap werd overgedragen voor een be drag van 1 20.000,— Een ge denkplaat houdt dit feit in herin nering. Een restauratie volgde, die in 1 933 werd voltooid. Tot en met a s. zaterdag is in Middelburg in de Wandelkerk (tussen Nieuwe Kerk en Koorkerk) en de Kloostergangen van de Abdij de tentoonstelling te zien die gewijd is aan de herdenking van de bevrij ding. De tentoonstelling bestaat uit twee gedeelten: het nationale deel, onder de titel "Verzet en vervolging 1 933-1 9NU" en een deel dat speciaal weergeeft hoe het Zeeland verging tussen 1 940 en 1 945. De tentoonstelling laat - in soms schokkende beelden - zien waartoe misbruik van macht, heerszucht en rassenhaat kunnen leiden. Ook wordt duidelijk gemaakt dat hieraan in 1945 geen halt werd toegeroe pen... Het Zeeuwse gedeelte - bestaande uit een fors aantal panelen - toont een groot aantal originele documenten (affiches met bekendmakingen aan de bevolking, uitgeworpen pamfletten, illegale krantjes, bonkaar ten etc.) en foto's die een beeld geven van oorlogshandelingen, verzet,, vervolging, tewerkstelling, verwoestingen en bombardementen, tot en met de bevrijding. Bij de tentoonstelling zijn verschillende mannen en vrouwen uit het voormalig verzet aanwezig voor het desgevraagd geven van mondelin ge toelichting." De tentoonstelling is donderdag open van 10.00 tot 13.00 uur, van 14.00 tot 1 7.00 uur en van 1 9.00 tot 21.00 uur (koopavond), vrijdag en zaterdag zijn de openingsuren: 10.00 tot 13.00 en 14.00 tot 17.00 uur. IEUWS Een basiliek is een sedert Con- stantijn de Grote (begin 4e eeuw) in het westen gangbaar type kerk. Dit soort bouwwerken mogelijk afgeleid van de Romeinse basili ca, heeft als kenmerk een mid denbeuk of lichtbeuk die meestal dubbel zo breed en hoger is dan de zijbeuken. In de zijwanden van de middenbeuk kan dan een venster zone worden aangebracht boven de daken van de zijbeuken. De Willibrorduskerk is waar schijnlijk rond 1200 gesticht. In 1462 werd begonnen met een grote restauratie- en verbouwing - die uitliep tot in de jaren dertig van de 16e eeuw. Bekende bouwmeesters zijn aan het werk geweest, zoals Evert Spoorwater, vader en zoon De Wagemaker en Laureys Keldermans. Bliksem, oorlogen en ook wel loodgieters zijn van oudsher de grootste vijanden van kerken en torens. De toren van de St. Willi brorduskerk ontkwam niet aan bliksem en kanonvuur. De laatste maal dat de bliksem fataal insloeg was in 1876. Toen brandde de toren af tot op de eerste omgang. De door Pierre Cuypers in neo- gothische stijl herbouwde toren werd door artillerievuur verwoest in 1 944. In 1 957 werd de huidi ge bovenbouw geplaatst volgens een ontwerp van architect J. de Brouwer. De vormgeving is nog altijd een onderwerp voor discus sie. Lepoeter heeft zich ook be ziggehouden met de beziens waardigheden in de kerk. Inte rieur en exterieur zijn een aan dachtige beschouwing meer dan waard. De voorstellen hebben betrekking op twee monumentale molens, een kerk en op historische kade muren. Provinciale staten wordt voorge steld voor de restaurantie van de korenmolen "De Brak" in Sluis een aanvullend provinciaal subsi die te geven over de meerkosten die met de restauratie zijn ge moeid. Het gaat om een provin ciesubsidie van 25 procent van 94.575.-, oftewel f24.394.-. "De Brak" wordt omschreven als een "zware ronde stenen boven kruier met stellingschoren, onge tailleerd; gebouwd in 1 739, her bouwd in 1950". De provincie verleende al een subsidie van ruim 45.000,— (De gemeente betaalde al bijna een ton, terwijl het rijkssubsidie nog niet is toe gekend). Verder stellen gs voor een provin ciaal subsidie van ruim 107.000,— ter beschikking te stellen van de molen "De Nijver heid" in Sint Maartensdijk, een "smalle ronde stenen bovenkruier met stelling, gebouwd in 1868". Op basis van de verordening mo numentensubsidies Zeeland ver leent de provincie 25% subsidie in de "subsidiabel geachte kos ten" van molenrestauraties. Voor kerken is dit percentage gesteld op 10. In de meerkosten van de restau ratie van de Nederlands Her vormde Kerk in Grijpskerke willen gs ƒ18.000,— subsidiëren. De provincie betaalde reeds ƒ72.400,— Inclusief de meer kosten betaalde het rijk al ca. ƒ450.000,en de gemeente Mariekerke 270.000,— De kerk in Grijpskerke wordt om- schreven als een "tweebeukig bakstenen gebouw met een zuid- beuk uit het begin van de 14e eeuw; in de 1 5e eeuw vergroot met een noordbeuk en in 1770 met een travee naar het westen; op het dak een open houten vier kant torentje; eikenhouten preek stoel met boogpanelen Het gemeentebestuur van Zierik zee heeft de provincie gevraagd een subsidie te verstrekken in het laatste deel van de tweede fase van de restauratie van de kade muren aan de Nieuwe Haven. De kosten van het. project worden geraamd op bijna ƒ1.3 miljoen. Het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieuhygiëne legt een bedrag van ruim vier ton op tafel. Verwacht wordt dat het ministerie van WVC met ruim ƒ450.000,— over de brug zal komen. Strikte toepas sing van de provinciale subsidie verordening zou een bedrag ople veren van iets meer dan ƒ32.000,— De gemeente Zie rikzee heeft nu gevraagd om een hogere bijdrage van de provincie. Gs stellen voor dit inderdaad te doen en maximaal ƒ75.000,— beschikbaar te stellen. De ge meente Zierikzee heeft zelf tot nu toe al 650.000,— in het kader project gestoken. De restauratievoorstellen worden behandeld in de vergadering van provinciale staten van vrijdag 1 5 juni a s. Maandag 14 mei, 14.00 uur ver gadert in het provinciehuis de statencommissie voor welzijn. Besproken worden de Regionale Omroep, het maatschappelijk ac- tiveringswerk, en enkele andere nota's op welzijnsgebied. Verder staan er drie statenvoorstellen op de agenda: subsidie in de reis kosten van studenten die over Zeeuws archiefmateriaal doc- toraal-scriptie schrijven; eenmali ge bijdrage in de kosten van de experimentele vormingsweken in 1983 en 1984 voor leerlingen van de afdeling LH NO "De Waayenburgh" in Middelburg en verhoging begrotingspost aanko pen beeldende kunst (provinciale collectie 1 984). De toegezegde behandeling van de sportnota gaat niet door. De Initiatiefgroep Omroep Zee land organiseert a.s. zaterdag van 10.15 uur tot 16.00 uur in de Prins van Oranje in Goes een in formatie- en discussiedag over regionale omroep in Zeeland. Het gaat daarbij over de wense lijkheid van een regionale Zeeuw se omroep, de landelijke plannen, de heffing van een tientje per luisteraar, de programmering etc. ledereen is welkom. Voor aan melding kan men kontakt opne men met het secretariaat van de Initiatiefgroep, p/a Zeeuwse cul turele raad. Dam 31, Middelburg, telefoon 01180-33024. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volks gezondheid vergadert dinsdag 1 5 mei, 14.45 uur in Hotel Terminus te Goes over de voortgangsnotitie buitenpolikliniek, de nota bouw beleid, de beddenreductie en budgettering van het ministerie van wvc en de bloedbank Zee land. Dezelfde dag (15 mei) om 19.30 uur in hotel Terminus te Goes, vergadert de commissie basis- en eerste lijn in gezondheidszorg van de raad volksgezondheid. Zij be spreekt o.a. de beleidsnota drugshulpverlening en de jeugd- tandverzorging in Zeeland, De statencommissie voor be stuurszaken bespreekt inhaar vergadering van vrijdag 18 mei, 9.30 uur in het provinciehuis, o.a. een zestal subsidieverzoeken; reiskosten studenten en docto- raal-scriptie, restauratie kademu ren Zierikzee, aankoop natuurge bied Baarlandse Kreek, restaura ties monumenten en twee één malige bijdragen in de kosten van de experimentele vormingsweken en in kinderkampen van Humani- tas. Ook wordt er gesproken over een bijdrage ineens aan het wa terschap Noord- en Zuid-Beveland voor de voormalige veerhaven te Hoedekenskerke. Verder komen aan de orde het maatschappelijk activeringswerk, aankopen beel dende kunst, het provinciaal so ciaal-economisch beleidsplan en de aanleg van een fietspad langs de weg Kraai-Terhole. Vrijdag 15 mei, 15.00 uur in het provinciehuis, komt de staten commissie voor milieuhygiëne bijeen. Zij bespreekt de rapporten fluoride in de buitenlucht in de Kanaalzone en het Sloegebied de nota stads- en dorpsvernieuwing en de provinciale geluidhinder- dienst. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 "Die oorlog heeft geproeft, die weet hoe vrede smaect". Een variant: die evacuatie beleefde, weet echt dat de eigen haard goud waard is. Er zal een eeuw moeten verlopen voor en aleer men zich voldoende heeft losge maakt van de jaren 1940-1945 en dan pas kunnen aangeven wat goed en wat kwaad was. Voor de bewoners van het eiland Tholen was het in elk geval kwaad dat men eind februari *en maart 1944 moest evacueren. Er waren ouderen onder hen, die het niet meer zagen zitten en ook niet op het bevel van de Duitsers rea geerden. Er was iemand van goed middelbare leeftijd, die als klein landbouwer ook paard en wagen had en wat andere landbouw werktuigen om het eigen land te kunnen bewerken en vervolgens ook zijn diensten aan te bieden aan derden, zodat paard en wagen en andere materialen wat meer rendabel gebruikt konden wor den. In die tijd werd zo iemand ook wel "klapzweper" genoemd. Die zag het dus niet meer zitten met gevolg dat zijn goed 20 jaar tellende zoon er zelf maar op uit trok om een evacuatie-adres te zoeken. Vanzelfsprekend waren tevoren wat adressen verzameld, die buren, kennissen of familiele den oiit eigen dorp hadden door gegeven. Het viel licht te probe ren, zodat de zoon naar Rotter dam ging. Uiteraard eerst op het fietsje naar Bergen op Zoom en vervolgens met de trein, wat: in 1944 geen lolletje was, want in toenemende mate werden ook de treinen beschoten. Maar de reis verliep toch vrijwel ongestoord. Het resultaat was echter nihil. De gehele dag Rotterdam doorges- jouwd naar de aan hem opgege ven adressen en nul op request. Als 20-jarige ben je heel wat mans, maar na teleurstelling op teleurstelling zakt toch de moed op die leeftijd in de schoenen. Dan moest je toch 's avonds ook weer thuis zijn, zodat de jonge man vanuit Rotterdam rechtsom keert maakte en weer in Bergen op Zoom arriveerde, nog even wijs voor wat een evacuatie-adres betreft als toen hij 's' morgens was vertrokken. Ook nog de gehele dag op een droogje gezeten, dus voor de fiets werd, gepakt nog maar even om een (kop koffie in eën herberg. De nu ook al van ruim middelbare leeftijd bedoelde zoon, vertelde ons terecht: in die tijd zag als het ware iedereen op je gezicht dat er iets met je aan de hand was, datje moest evacueren en inderdaad was dat veelal zo. Daarom werd hij tijdens het nut tigen van de koffie door een eveneens daar aanwezige aange sproken met de vraag wat er schortte. Het was al snel uitgelegd en daarbij werd uiteraard verteld, dat het er niet alleen om ging een klein gezin onder te brengen, maar ook paard en wagen en an der landbouwgereedschap. De man die de zoon had aangespro ken aarzelde geen moment: kom jij maar mee en dan heb ik een best plaatsje voor jullie. De hoop borrelde bij de jongeman snel naar boven en op het adres aan gekomen bleek er inderdaad de gewenste gastvrijheid om het ge zin afkomstig uit Scherpenisse in clusief paard en wagen op te ne men. Het mag op zich geen op zienbarend verhaal zijn, er wordt slechts mee aangetoond dat er ook in die tijd mensen waren, die het niet meer zagen zitten te moeten evacueren, er wordt eveneens mee bevestigd, dat men een dag kon lopen smeken, zoals in dit geval in Rotterdam om dan nog dicht bij huis en op zo'n verrassende wijze een evacuatie-adres te vinden. We zeiden het aan het begin van deze serie: iedereen die het meemaak te, zou er zijn eigen verhaal over kunnen vertellen en de variatie daarvan zou onvoorstelbaar zijn. Van goed en ook wel van kwaad. Van toch ook nog.vreugde en ge luk in die droeve tijd, maar ook van eenzaamheid, verdriet en het telkens weer moeten vluchten. Ieder zijn eigen verhaal is even goed mogelijk voor hen, die op de Thoolse kernen waren achtergeb leven. Aan de huizen, waarin op de hoog- en dus droge gedeelten van het dorp die achtergebleve nen woonden, werd door de ook juli worden ze in Tholen voor 140,— per stuk verkocht voor zover er nog waren. In veel be woonde huizen werd stiekem koolzaad gemalen om olie te win nen. De Thoolse bot, voorzover die nog met de nodige risico's werd gevangen, leverde goed geld op en was ook één van de grootste lekkernijen, die men in die mooie zomer van 1944 op zijn bord kon krijgen. Met het mooie van de zo mer doelen we uiteraard alleen op zon en temperaturen. Want nadat aanwezige enige timmerman een de invasie was begonnen was er houten bordje, het was meer een ook op Tholen weer een evacuatie plank, bevestigd, waarop stond hoeveel mensen erin woonden. Dus de naam van het hoofd van het gezin en de daarbij horende of slachtoffer. De nog lang niet oude boer Marinus Elenbaas mocht omdat zijn hoeve tussen Sint-An- naland en Stavenisse droog stond tegelijkertijd ook het heimwee van de oude woonplaats. Onbe langrijke zaken, maar sommigen is als het ware alleen achtergeb leven, dat ze op zeker moment zeekraal konden smullen in plaatsen, waar men van deze zee groente nooit eerder had gehoord. Zeker is eveneens, dat de invasie in Normandië de hoop bij achter gebleven eilandbewoners deed opflikkeren, want reeds op 21 juni 1944 werd een Accelerando-in- strument opgepoetst. "Je kon im mers nooit weten en het onver wacht nodig hebben". Meer water Hoewel de geallieerde troepen dus vaste voet hadden gekregen in waterschapsmensen verantwoor delijk gesteld. Op 9 augustus was de sluis bij "De Karnemelkspot" onklaar. Een s^tuk muurwerk aan de buitenzijde was weggeslagen en een gedeelte glooiing wegge vallen. Bovendien was er een,gro te scheur op ongeveer 4,5 meter vanaf de kop aan de buitenzijde. Die kop zakte geleidelijk aan voorover. Door deze sluis kon vanaf die tijd geen water meer aangevoerd worden. Onderdelen pasten perfect. Voor het stoomgemaal te Oud- Vossemeer waren bepaalde on derdelen nodig, wilde men ook daarbij inwonende personen. Op die wijze werd de controle voor de Duitsers vergemakkelijkt. De vi jand hield de achtergeblevenen zoveel mogelijk aan het werk. Zo moesten de wijkwerkers bomen in de omgeving van de dorpen om ver halen, vervolgens in stukken van eën 4 a 5 meter zagen en die in de grond plaatsen op de droge gedeelten in de polders, zodat het ook daar voor vliegtuigen onmo gelijk zou zijn te landen. Immers in 1944 waren de duitsers al lang niet meer in het offensief, maar zowel in het oosten als westen op de terugkeer naar de heimat. Ook de biggen werden duur, want in terugkeren. Hij werd na enkele dagen door Armeniërs beschoten, die van die terugkeer niet op de hoogte waren en in hem dus waarschijnlijk een onderduiker of saboteur vermoedden. Hij werd nog wel naar het ziekenhuis ver voerd, maar is dezelfde middag overleden. Een schok voor de te Sint-Annaland en elders op Tho len achtergeblevenen. Een men senleven telt in de oorlog niet meer, schreef op die dag een Sta venisse ecavué in haar dagboek. Weer naar school Op 16 juni, zo heeft Sint Anna- landse waterbouwkundige W.A. Dormaar in zijn geschriften vast gelegd, kwamen de gebroeders Karei en Adriaan van Dijke van uit Nieuw-Vossemeer met paard en wagen naar hun woonplaats, waar ze uit de scholen een paar vrachten schoolbanken naar Nieuw-Vossemeer vervoerden. Daar immers waren nogal wat ei landbewoners ondergebracht en konden de kinderen van de eca- vué's les krijgen van onderwijzer K. Koétsdijk, die uit Sint Anna- land eveneens in die omgeving van het nabije Brabant vertoefde. De heer Dormaar voegde er nog aan toe, hoe de gebroeders Adriaan en Arie van Driel nog steeds, zo goed en kwaad als dat ging, een vrachtdienst onderhiel den vanuit Tholen naar Bergen op Zoom. Mogelijk weten ouderen zich ook nog te herinneren hoe op hun evacuatie-adres wel eens een paakje arriveerde met daarin zee- I kraal. Het was door achterblijvers Voor de tijdens de evacuatie op Tholen achtergeblevenen was het ook lang niet alles goud wat blonk. Er moest van gesneden op de schorren, zoals dat alles wordt geïmproviseerd om bepaalde droge stukken te kunnen bereiken, zoals het plaatje in de omgeving °°k nu noê gebeurt en aan fami- Scherpenisse duidelijk maakt. lie-leden in de steden toegestuurd, foto B.A.K. Verkerke. Of er dan gesmuld werd, al was er Frankrijk, vreesden de Duitsers nog altijd dat de Zeeuwse kust ook een invasie zou moeten doorstaan. Tegen alle beter weten in moest het polderwater dan ook minstens op peil worden gehouden. "Na dat", zo wordt door waterbouw kundige M. Moerland uit Oud- Vossemeer in zijn rapport ge steld", in de week van 19 tot 26 juni de ketel van het stoomgemaal is schoongemaakt, komt het bevel weer met de machine water te he velen. Dat had evenwel vanwege de hoge waterstand in de polder geen enkel nut en kon om prakti sche redenen trouwens niet. Door machinist en dijkbaas is dat toen na overleg met de Ortscomman- dant te Lepelstraat niet doorge gaan. Niettemin moest er op 17- juli weer water bijgevoerd worden in met name ook de Oud-Vosse- meerse en de Kerkepolder. De gaten in de Zoutendijk werden daartoe opengemaakt en ook in de Hikkepolder moest het peil van het water verhoogd. Door deze maatregel bereikte het inundatie water zijn hoogste stand, waar door met een toch steeds dochter- bij komende bevrijding nog heel wat meer woningen in het zoute water kwamen te staan, die tot die tijd waren droog gebleven. De sluizen en doorgravingen van de dijken vergden van de water schapsmensen veel tijd. De Duit sers leken helemaal geen notie te hebben van water. Je stak een dijk door en dan vloeide het water wel de polder in. Dat er zich zonder verdere enige bescherming dan verschuivingen zouden voordoen of aangrenzende brokken dijk door ondermijning van het water in het gat vielen, was hun zorg niet. Ze hadden uiteindelijk de zonder de uitgevallen electrische stroom, de mogelijkheid hebben het water zo snel mogelijk naar zee af te voeren als de bevrijding er eenmaal zou zijn. Nu waren er onder de controlerende Duitsers uiteraard ook wel technici, die wisten wat wel en niet moest en nodig was. Gelukkig daarom aan de andere kant, dat er bij de eigen mensen ook vaklui waren achter gebleven of later teruggekeerd, waarvan we uit Oud-Vossemcer al Th. Hage noemden. Ook smid J. Gelok was er en met waterbouw kundige Moerland werd vastge steld, dat die onderdelen nodig waren, wilde men straks weer kunnen bemalen. Op een droog stukje Onder de Molen werd de draaibank van Gelok opgesteld. Uit zijn werkvoorraad stelde hij materiaal beschikbaar. De groot ste moeilijkheid was evenwel om die onderdelen zo te maken, dat ze straks ook zouden functione ren. Daartoe moest Gelok en de anderen die in het geheim be trokken waren toch wel een paar keer naar het Gemaal. De contro lerende Duitsers wisten echter ook drommels goed, dat men daar in feite niets te maken had. Het ge maal hoefde immers tijdens de evacuatie geen dienst te doen om water te lozen. Integendeel, het water moest juist in de polders. Eén keer liep het dan ook maar ternauwernood goed af, toen men in het gemaal aan het nameten was en in de verte een Duitse pa trouille aankwam, het allerlei smoesjes wist men er zich zowat uit te praten, maar enige wan trouwendheid kon toch niet bij de vijand worden weggenomen. Niettemin fikste, smid Gelok het. Later bleek het van groot belang te zijn. De onderdelen pasten perfect en het zou zonder deze, veel langer geduurd hebben om na de bevrijding hef gemaal weer ten gunste van de waterafvoer te kunnen gebruiken. In de Thoolsche Courant van 30 juni 1944 stond het bericht dat de "Thoolse wandeling" weer was opengesteld voor het publiek. Rond het "Bosje" waren aarden wallen aangelegd om het water tegen te houden. De jeugd maakte er speelterrein van, maar'ook ou deren brachten er mogelijk be wust vernielingen aan, zodat de toenmalig burgemeester besloot het grootste deel van de wande ling voor het publiek af te sluiten. Hij waarschuwde dat het maar een proef was en weer zou worden ingetrokken indien zich opnieuw vernielingen zouden voordoen. In die julimaand was er in het in- undatiegebied zelfs nog een brand. Dat gebeurde in een han gar met stro op de boerderij "De Blauwe bloem" van Cor van Westen. Hij was zelf niet thuis, wel vrouw en kinderen. De brand werd ontdekt door arbeiders die bij het Bureau Ontruiming werk ten. Ze begonnen spoedig met blussingswerk en de enige toen bestaande brandweer was die uit Tholen. Die werd gealarmeerd, maar in die tijd moest het wel veel langer duren, eer men langs aller lei omwegen de brandhaard be reikte. Er was namelijk door een vrij stevige bries gevaar voor wo ning en schuur. Maar die bedrei ging werd door de Thoolse brandweer voorkomen. Het be richt vermeldt voorts, hoe werk man C. van Dijke een van het dak vallende emmer op het hoofd kreeg en daarbij gewond werd. Dokter Duinker verleende eerste hulp. Naarmate steeds meer verbindin gen door de geallieerden werden verbroken, nam in de lande de voedselschaarste toe. Vrijwel alles was op de bon, maar lang niet al les meer op de bon te krijgen. Veel humor is er ook rond dat bon nenstelsel en de distributie ont staan, waarbij werd gepoogd de mensen in die nare situatie nog wat op te peppen, bijvoorbeeld met een rijmpje als dit: Staak uw zuchten, stil uw klagen elke dag verrijst de ion. 7 Geldt in blijde en droeve dagen; Levenslust blijft ZONDER bon. wordt vervolgd. Ook het "hart" van Sint Annaland stond 40 jaar geleden ander water, zoals de foto van een gedeelte Ring en Ooststraat aantoont. In die tijd ook nog een hek rond het Kerkplein, waaraan iets van de waterhoogte valt af te leiden, zoals trouwens ook van het huis met de rolluiken. In juni 1944 was een drietal verzetsmensen op pad in deze buurt om een radio op te halen, die ergens aan de ring in een huis verborgen was. De woning van A R. van Dijke. In het slobje Lanooy, ongeveer halverwege de Ooststraat lag op het droge gedeelte bijna tegen de Voorstraat aan een kano. De drie mannen maakten er gebruik van. Eén met lieslaarzen aan duwde de twee in de kano. Na de radio te hebben opgehaald weer terug. Eén droeg in zijn armen de radio, in de kano zittend en was volledig overgeleverd aan de duwer met lieslaarzen. Ter hoogte van huidige winkel Heijboer gingen zelfs de lieslaarzen een keer onder, zodat ze vol water kwamen te staan. Dat ontlokte niet alleen een uitroep, die in de stille avond te hard klonk, maar veroorzaakte ook een zodanige schommeling van de kano, dat ze bijna kapseisde, wat op zijn beurt weer een uitroep ontlokte aan de maéhteloze man met zijn radio. Toch kwam men er heelhuids mee in Tholen, ondanks de prikkeldraadversperringen bij de laatste Stuiver. foto A.D. Goedegebuure m mg Het dagelijks bestuur van het streekgewest westelijk Noord- Brabant zal binnenkort laten we ten, of Zeeland en Brabant wel apart een gezondheidsregio kun nen vaststellen. Dit in verband met het feit, dat de Zeeuwse ge meenten Tholeir en Sint-Philips- land in menig opzicht op West- Brabant zijn aangewezen. Na een oproep van het streekge west om tot afspraken te komen over de samenhang met de twee Zeeuwse gemeenten vond er met gedeputeerde staten van Brabant een gesprek plaats over de pro vinciegrens overschrijdende sa menwerking. Daarbij bleek o.a., dat Brabant en Zeeland hebben afgesproken, dat elke provincie voor haar eigen gebied de plan nen gaat opstellen, die volgens de Wet voorzieningen gezondheids zorg nodig worden. Het streekge west gaat nu na, of die afspraak wel toepasbaar is. Sint Philipsland Tholen en oost Zuid-Beveland zullen in verband met de Zoommeerstudie worden gemodelleerd. Het waterloopkun dig laboratorium zal met het oog op het inwerking treden van de Wet 'op de Waterhuishouding de, nodige onderzoekingen verrich ten. Voor dit project is een subsi die van 100.000 gulden ontvan gen. De minister van verkeer en wa terstaat stelt sinds 1982 jaarlijks subsidies beschikbaar voor on derzoekswerkzaamheden ter voorbereiding op het provinciaal waterhuishoudingsplan. Vanaf 1 januari 1985 zal het Rijk deze jaarlijkse subsidies niet meer toe kennen. Het is dan de bedoeling de kosten die uit de Wet op de Waterhuishouding voortvloeien, onder te brengen in de voor dit doel verhoogde algemene uitke ring uit het Provinciefonds.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7