THOLENDERWIJS Wip informatierubriek van de gemeente tholen Tuttelhoekje Donderdag 10 mei 1984 EENDRACHTBODE 5 VERBETER UW EIGEN HUIS MET SUBSIDIE Subsidieregeling voor eigenaar-bewoners. Algemeen AANVRAGEN HUURSUBSIDIE 1984/1985 ZATERDAG 12 MEI: NATIONALE MOLENDAG SUBSIDIE-AANVRAGEN VOOR 1984 WOENSDAG 23 MEI: KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING FUNKTIE BIJ DE VRIJWILLIGERS VAKATUREBANK iepeziekte levensgevaarlijk SPREEKUUR B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING PAK EVEN UW ZAKBOEKJE STEMMEN VAN LEZERS AAN ALLE ZWEMLIEFHEBBERS IN DE GEMEENTE THOLEN Overlast kippenmest TERUGBLIK Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 a. Doel van de regeling Opgrond van de "Beschikking geldelijke steun verbetering particuliere woningen 1979/11"' kunnen de gemeenten geld van het Rijk krijgen om het verbeteren van woningen door particuliere eigenaars te bevor deren. Onder woningverbetering wordt hier verstaan: verbetering van de indeling of van het woongérief en /of het opheffen van bouwtech nische gebreken, met name aan fundering, muren, vloeren en dak. Het gewone onderhoud, valt niet onder deze subsidieregeling. Als dus alleen gebreken aan bijvoorbeeld kozijnen, ramen, deuren, dakbedek king, goten, schoorstenen, lijsten en dakkapellen hersteld worden krijgt u,daarvoor géén subsidie. b. Welke woningen. Subsidie kunt u alleen krijgen voor de verbetering van woningen, die bestemd zijn voor permanente bewoning. Hieronder kunnen ook woonschepen vallen. Voor de verbetering van bijvoorbeeld zomerhui zen, weekendwoningen en tweede woningen wordt dus geen subsidie gegeven. Evenmin voor verbetering aan woningen, die de bewoners om persoonlijke wensen of behoeften (bijvoorbeeld door een gewijzig de gezinssamenstelling) willen aanbrengen. Als een vereniging van eigenaren een aantal woningen wil verbeteren, zal per woning worden bekeken of en in hoeverre deze onder de rege ling valt. c. Belangrijkste voorwaarden. De belangrijkste voorwaarden om voor subsidie in aanmerking te ko men zijn: - Verbereringsplannen van méér dan 90.000,komen niet voor subsidie in aanmerking. Ook wordt geen subsidie gegeven in verbeteringskosten, die minder dan 1.500,— bedragen, behalve voor de aanleg van een toilet of een douche. Het bewoonbare vloeroppervlak van de woning mag na verbetering niet groter zijn dan 1 25 m2. Hierbij tellen de gedeelten van ruimten met een hoogte van minder dan 1.50 m niet mee. Verder worden garages en balkons en bergingen op zolders en in kelders niet meegerekend. De woning moet ouder zijn dan 25 jaar. Bovendien mag de woning de afgelopen tien jaar niet met subsidie van het Rijk ingrijpend zijn verbeterd. Op deze voorwaarden kan een uitzondering worden gemaakt, bijvoor beeld als een gemeente de totale aanpak van een bepaald gebied stimuleert en woningen projectgewijze gaat verbeteren. Voor het ver beteren van panden met waarde als monument gelden andere voor waarden. d. Zelfwerkzaamheid De eigenaar-bewoner ontvangt de volledige subsidiebedragen als een aannemer de voorzieningen uitvoert. Voert een eigenaar-bewoner zelf de voorzieningen uit, dan ontvangt hij 45% van de geldende subsidie bedragen. De waarde van de eigen arbeid wordt namelijk niet vergoed. Als een eigenaar-bewoner het werk voor een deel zelf uitvoert en het andere deel wordt door een aannemer gedaan, dan geldt het volgende. - de eigenaar-bewoner krijgt de volledige subsidiebedragen als een aanemer voor meer dan de helft van de kosten van het hele werk uitvoert. - de eigenaar-bewoner krijgt 45% van de subsidiebedragen als een aannemer voor minder dan de helft van de kosten van het hele werk uitvoert. Hierbij wordt uitgegaan van het totale bedrag, dat het hele werk gekost zou hebben, als een aannemer het zou uitvoeren. Het aannemingsbedrijf dat het herstel aan de woning uitvoert, moet een vergunning hebben van de Kamer van Koophandel. De gemeente moet er op toezien dat de werkzaamheden niet in strijd zijn met de veiligheidsvoorschriften en regelingen van openbare nutsbedrijven. Het is raadzaam pas met de werkzaamheden te beginnnen, als de gemeente de plannen heeft goedgekeurd. e. Fasering Er is geen bezwaar tegen de woning in gedeelten te verbeteren. Bij het indienen van het totale plan moet u dan aangeven in hoeveel fasen wordt verbeterd. In de eerste fase moeten wel de bouwtechnische gebreken worden opgeheven en - voorzover niet aanwezig een toilet en douche in de woning worden aangebracht. De rest van de verbeteringen kan dan in één of meer volgende fasen worden aangebracht. Dit moet gebeuren binnen een redelijke termijn, waarbij gedacht kan worden aan een termijn van twee jaar. Bij de subsidieverstrekking wordt iedere fase beschouwd als afzonderlijke subsidie-aanvraag, waarvoor de dan geldende bedragen van toepas sing zijn. Meer informatie over uw plannen? "De gemeente" is erom u te helpen! Tel. 01 666-2955, tst. 137. Binnenkort bestaat weer de mogelijkheid tot het aanvragen van huur subsidie. Degenen die al eerder huursubsidie kregen zullen spoedig een voorgedrukt aanvraagformulier toegezonden krijgen, terwijl huur ders die dit jaar voor de eerste keer huursubsidie willen aanvragen een formulier kunnen krijgen tijdens de zittingen van de woningstichting in de diverse kernen, of daarna op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De spreekuren zijn als volgt gepland: 21 mei Tholen 1 3.30-1 7.30 uur Sporthal "Meulvliet" 22 mei Poortvliet 14.30-1 7.30 uur 't Ouwe Raed'uus 23 mei Sint Annaland 1 5.30-1 7.30 uur Wellevaete 24 mei Scherpenisse 1 6.00-1 7.30 uur Holland Huis 25 mei Stavenisse 1 6.00-1 7.30 uur De Stove 28 mei Sint Maartensdijk 1 3.00-1 7.30 uur Gemeentehuis kamer 1 3 29 mei Oud Vossemeer 1 5.30-1 7.30 uur De Vossekuil Hoewel individuele huursubsidie over de periode juli 1 984 tot juli 1985 kan worden aangevraagd tot 1 januari 1 985 adviseren wij u in uw belang de aanvrage zo spoedig mogelijk in te dienen. Alleen wan neer deze uiterlijk begin juni 1 984 is ingediend kan vanaf 1 juli 1 984 huurmatiging worden toegepast. BELANGRIJK Huurders die een voorgedrukt aanvraagformulier hebben ontvangen dienen dit formulier mee te brengen," alsmede (en dit geldt voor alle aanvragers) een copie van of uittreksel uit de aangifte inkomstenbelas ting 1983 indien u onder deze belasting valt. Wanneer dit niet het geval is moet u andere gegevens over 1983 overleggen als bijv. jaar opgaven werkgevers, uitkeringen pensioenfonds, W W., W.W.V., A.O.W., R.W.W., A.B.W. enz. Dit jaar dienen voor het eerst alle huisgenoten op het aanvraagformulier te worden vermeld, terwijl ook opgave gedaan moet worden van hun inkomsten, zodat ook van deze inkomens eerdergenoemde gegevens dienen te worden overgelegd. Hetzelfde geldt, evenals vorige jaren, voor inkomsten van de echtgeno(o)t(e) of partner. Per huisgenoot wordt een bedrag van 7.000,— niet meegeteld bij de berekening van het totale inkomen. ,+rtU*... Aanstaande zaterdag staan de draaibare molens op Tholen wederom volop in de belangstelling. En eigenlijk niet alleen aanstaande zaterdag. Er wordt de laatste tijd nogal wat gedaan aan het behoud van de molens op Tholen. Er zijn er namelijk nogal wat, in elke kern tenminste één. Alle molens op Tholen zijn korenmolens. In Sint-Annaland staat een koren molen van het type standerdmolen; alle andere molens zijn zoge naamde bovenkruiers. De stan^lerdmolen is een houten molen die in zijn geheel om een dikke houten as (standerd) naar de wind gericht wordt kruien). Van de overige molens wordt alleen de bovenkant, de kap, met daaraan de wieken, op de wind gericht. Als de vang wordt gelicht, de rem wordt eraf gehaald, gaan de wieken draaien. Dat is een imposant gezicht, zeker als men zich op de stelling bevindt (achter het veiligheidstouwü). De wiek, met een lengte van meer dan 10 meter, gaat dan met zijn grote massa enkele meters voor u langs. Als u geïnteresseerd bent in molens is een bezoek eraan zeker de moeite waard. Zaterdag 1 2 mei kan dat, tijdens de Nationale Molendag. Molen "De Hoop" in Tholen staat momenteel stil. Er kan op dit mome mo ment niet mee worden gedraaid. Wellicht nog dit jaar zal "De Hoop" nieuwe wieken krijgen en zal de blauwe wimpel, als teken van gast vrijheid, opnieuw wapperen. Elders in dit weekblad staat een molen route afgedrukt, waarnaar wij u kortheidshalve verwijzen. Instellingen, verenigingen en or ganisaties die voor 1 984 een bé=% roep hebben gedaan op een ge meentelijke subsidie, hebben reeds een formulier voor de sub sidie-aanvraag 1985 toege stuurd gekregen. Indien ook an- ed inV In verband met de voorbereidin gen voor de gemeentebegroting 1985 en het opstellen van het programma van welzijnsaktivitei- ten voor datzelfde jaar, is het noodzakelijk dat verenigingen die in aanmerking wensen te komen voor subsidie, een aanvraag daartoe indienen bij het ko'llege van burgemeester en wethou ders. Deze subsidieaanvraag 1 985 dient vóór 1 juli 1984 bin nen te zijn. dere verenigingen, organisaties of instellingen gemeentelijke subsidie wensen aan te vragen, kunnen formulieren worden af gehaald of opgevraagd bij het buro Welzijn van de gemeente- sekretarie, Markt 1 -5 te Sint- Maartensdijk, tel. 01 666-2955. Op woensdag 23 mei a.s. vergadert de kommissie ruimtelijke ordening 's avonds om 19.30 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is zoals altijd openbaar. Volgende week zullen wij uitgebreid op de verschillende agendapunten ingaan. Deze week be perken wij ons tot het noemen van de agendapunten, die naar alle waarschijnlijkheid zullen worden behandeld. Bespreking haalbaarheidsstudie eik-weer akkommodatie Goris- hoek; - bespreking concept-notitie dagrekreatieve voorzieningen op Tho len; Bespreking afsluiting Kerkstraat te Tholen; Bespreking overzicht wegenstruktuur West-Brabant (Zoomweg). Opnieuw is bij de Thoolse Vrijwilligers Vakature Bank een projekt aan gemeld, waardoor baanloze mensen met behoud van uitkering zinnig vrijwilligerswerk kunnen verrichten. Het gaat dit keer om een funktie bij: De gemeentelijke "Burgemeester Bouwensschool" voor Lager Tech nisch Onderwijs; Bovengenoemte L.T.S. in Sint-Maartensdijk zoekt voor de rekonstruk- tie van het (oud) leerlingenbestand (o.a. alfabetiseren, rubriceren en archief opzetten) een vrijwillig(st)er die gedurende twee maanden voor circa 30 uur per week bereid is de vermelde werkzaamheden uit te voeren. De door de vrijwillig(st)er te maken werkelijke onkosten worden vergoed, terwijl tevens voor hem of haar een ongevallenverzekering wordt afgesloten. Nadere informatie over de funktie wordt verstrekt door dhr. A.A. Me loen, direkteur van de L.T.S., tel. 01 666-251 6. «rotschild itptbsut voor gezonde bomen De iep is een boom die met name in Zeeland veel is en wordt gebruikt voor land schap- en straatbeplan ting. In de zeventiger jaren stak de zogenaamde iepe ziekte de kop op Deze ziekte heeft sindsdien een flinke aanslag gepleegd op het lepenbestand. ook in de gemeente Tholen. tn sommige gevallen zi)n alle iepen op dijkgedeelten ge rooid Sinds 1978 wordt de lepeziekte aktief bestreden door Staatsbosbe heer, de PlantenziektenkundigL Dienst en de gemeentelijke plantsoe nendienst. Deze campagne heeft tot nu toe geresulteerd in een daling van het jaarlijks aantal op te ruimen iepen. De lepeziekte wordt veroor zaakt door de iepenspinkever. die zich juist onder de bast van de boom ophoudt Doordat er toch nogal eens wat iepen worden gerooid, is er een aardig aanbod van deze houtsoort voor openhaardhout. En juist daarin schuilt een groot gevaar voor de gezonde iepenboom. De ie^ penspinkever gedijt goed in de houtopslagplaats bij particulieren. Van daaruit vindt hij zijn weg naar gézonde bomen, die op hun beurt weer worden aangetast. Wij doen een ernstig beroep op de Thoolse inwoners om haardhout afkomstig van de lepenboom te schillen (verwijderen van de bast), alvorens het hout op te slaan. Indien u niet zeker bent of u met iepen hout te maken hebt, neem dan even kontakt op met de plantsoenen dienst van de gemeente, tel. 01 666-2955, tst. 146. Voor de goede orde volgen onderstaand enkele citaten uit de uitvoe- ringsvoorschriften van de Plantenziektenwet: Het is verboden gevelde iepen of delen daarvan voorhanden of in voorraad te hebben of te vervoeren. Dit verbod geldt niet ten aanzien van. a gehee! ontschorst hout; b. hout met een doorsnede kleiner dan 4 cm. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 14 mei 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, Het spreekuur van burgemeester E. Baerends komt te vervallen. De wethouders L.J. Koopman, J. Ver- sluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 11.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. THOLEN di 15 mei AN1B soosmiddag, Meulvliet wo 16 mei NCVB dia's Garda- meer, De Wingerd, 19.45 u. 15 t/m 24 mei Kunst voor Tholen, Gasthuiskapel, 14.30-17.30 v. vr 19-21 u. za 14-17 u. wo 16 mei Prot. Vrouwen ver. lez. scouting, 14.30 u. za 19 mei excursie Natuurvrien den, de Bosjes, Bosstraat, 14 u. za 19 mei openingstocht De Kog ge, Koggedek za 19 mei open dag REC Meul vliet, 10.30-17 u. ma 26 mei MAC auto-oriëntatie- rit, Zoekweg, 19 u. di 22 mei reisje plattelandsvrou wen za 26 mei fietstocht 27 MC SINT ANNALAND za 12 mei Tholencup D-pupillen, WHS-terrein, 9 u. za 19 mei dansavond, Wellevaete, 20 u. wo 23 mei ledenverg. Huis en Heem, Wellevaete, 20 u. OUD VOSSEMEER vr 11 mei receptie v.v. Vosmeer, Vossenkuil, 20 u. za 12 mei puzzeltocht vanaf 't Veer, fietsen en brommers 14.30 u. auto's 19 u. 15 t/m 19 mei feestweek midden standsvereniging POORTVLIET za 12 mei caravankeuring VVN, garage de Graaf, 8 u. za 12 mei voetbaKburnooi SPS, sportterrein, 11 u. do 17 mei pl. vr. dagreis Keuken hof STAVENISSE za 12 mei concert Euterpe, Stove SINT MAARTENSDIJK di 15 mei pl. vr. diaserie rijkspoli tie, Haestinge, 19.30 u. za 9 juni NAKS-prestatieloop, Haestinge, 14 u. SINT PHILIPSLAND vr 11 mei alg. jaarvergadering Rode Kruis, De Wimpel, 19.30 u. di 15 mei bejaardenreis Den Haag wo 16 mei pl. vr. exc. bakkerij vd Est, 20 u. BERGEN OP ZOOM ma 14 mei bijeenkomst over vrede en bewapening, Wouwse Tol, 20 u. t/m 13 mei Etta Meier, schilde rijen, Etcetera za 12 mei bazar en rommelmarkt. Koevoetstraat tot 23 juli, tentoonst. Brabantse schorren, Markiezenhof film film film CINEMACTUEEL 1: Jaws 3 D 3e w. 12 jr. do, ma di 20.30 u. vr 19 21.30 u. za 14, 19 21.30 u. zo 14, 16.15, 19 21.30 u. wo 14 20.30 u. CINEMACTUEEL 2: Ciske De Rat 7e w. a.l. do, ma di 20.30 u. vr 19 21.30 u. za 14, 19 21.30 v. zo 14, 16.15, 19 21.30 u. wo 14 20.30 v' CINEMACTUEEL 3: War Ga mes a.l. do di 20.30 u. vr 19 21.30 u. za 14, 19 21.30 u. zo 14, 16.15, 19 21.30 u. wo 14 20.30 u. L'Empire De La Passion - Filmli ga, ma 20.30 u. Mag ik hierbij Uw aandacht vra gen voor het volgende. Evenals VERVOLG VAN PAG. 1 We zouden het systeem onder de loupe moeten nemen om een an dere manier van het heffen van reinigingsrechten te onderzoeken. Een vast bedrag in plaats van de prijs van de plastic zak, en heeft ook z'n onbillijkheden, maar welk systeem is er ideaal?", vroeg mevr. Boissevain zich af. Een slagboom vond ze teveel nadelen opleveren. Wethouder Van Schetsen voelde niets voor een nieuw onderzoek, want een ander systeem van rei nigingsrechten was al eerder in de commissie financiën besproken en afgewezen. Raadslid v.d. Heuvel noemde het niet eerlijk, dat iemand met een aanhangwagentje op het Tuttel hoekje wel moet betalen en met een personenauto niet. Bovendien heeft de vuilnisauto nog ruimte om meer mee te nemen. "Je schiet er allemaal niets mee op. Hoe vreemd 't ook is, het gratis storten is voor de gemeente het voordeligste", zei wethouder Van Schetsen. Raadslid M. Dijke zei ook echt geen beter systeem te weten. waarschijnlijk zovelen van u ben ik gek op zwemmen. En dat deëd ik dan ook regelmatig. Dat was ik ook dit seizoen weer van plan. Lekker 's morgens om 7.30 uur, voor mijn dagtaak begon, een paar gezonde baantjes trekken in ons gezellige zwembad "De Spet ter". Toen ik echter mijn seizoen sabonnement wilde kopen, kreeg ik een grote teleurstelling te ver werken. Wat bleek namelijk. Na negen jaren, is de openingstijd van het bad nu pas om 8.00 uur 's morgens. Het werd voor mij hier mee onmogelijk om vóór half ne gen nog even te zwemmen. En voor mij niet alleen blijkt wel uit de verschillende reacties die ik van verschillende mensen heb vernomen. Veel van de sportieve zwem-collega's voelen zich door deze openingstijd gedupeerd. Ik klom dus in de pen en schreef on derstaande brief naar het College van B W van de gemeente Tholen: "Naar aanleiding van het publi ceren over de openingstijden van de gemeentelijke zwembaden in de Eendrachtbode, wil ik een klacht indienen. Persoonlijk vind ik het bezwaarlijk dat het zwem bad 's morgens om 8.00 uur opengaat. Voorheen was het zo, dat ik om half acht een paar baantjes kon gaan zwemmen, voordat ik naar mijn werk ging. Nu is dat voor mij onmogelijk ge worden, daar ik om half negen op mijn werk moet zijn. Ik heb mijn zwemabonnement daarom ook opgezegd, omdat dit de enige tijd was voor mij om gebruik te maken van het zwembad. Dat er door deze "inkrimping" nog meer mensen hun abonnement zullen gaan opzeggen, of er bezwaar tegen zullen indienen, ben ik van overtuigd. En dat is, dacht ik, toch niet de bedoeling". (Einde brief). We zijn nu ruim 9 jaar gewend aan de Spetter. Een heerlijk zwembad dat voor iedereen een sportieve funktie vervuld: voor de moeders met peuters die 's och tends bij het kikkerbadje terecht konden. Voor ouderen die graag eens rustig wilden zwemmen, alles is verschoven naar het recreatief zwemmen na half vier 's middags. Verder hoor ik mopperende ou ders omdat hun zoon of dochter op een wachtlijst voor zwemles komt te staan. Kortom, het hele zwemgebeuren functioneert niet meer zo als wij graag zouden wil len. Ik schrijf "wij", omdat ik bij na zeker weet dat ik medestanders heb. Mensen, die evenals ik bereid zijn om meer kosten uit te geven, maar daarover dan ook graag meer zwemgelegenheid krijgen. Mijn bedoeling van deze brief is, dat er reacties van U loskomen. Reacties die we kunnen bundelen om dan langs de officiële weg de behoefte van het publiek aan het College van B W te kunnen overbrengen. Doet U ook mee? Schrijft u dan aan: Bineke Smit-Euser, Venkelstraat 18, Tholen of tel. 3777 na 18.00 uur. Ik wil toch wel even iets rechtzet ten naar aanleiding van een pu blicatie in de E.B. van 3 mei onder het plaatselijk nieuws van St. Phi- lipsland. Dat er overlast was van kippen mest, dat is inderdaag zo. Ik vind het ook een kleine moeite dat op te ruimen en je buren daar geen overlast mee te bezorgen. Maar dat het opgeruimd is door de ge meentewerken, dat is een foute informatie. Ik ben zelf bereid ge weest om die overlast weg te ne men. Zo ben ik de bewoners tege moet gekomen in hun klagen, wat heel terecht was. Maar nu komt het ergste van alles. Ik heb als lid van de dierenbe scherming nooit goed begrepen, waar dat geldtekort vandaan kwam, maar dat is nu heel duide lijk. Iemand uit de buurt is zo onele gant geweest om de dierenbe scherming te bellen in Den Haag en te vertellen hoe slecht het ge steld was met de dieren van Jan Suurlant. De duiven lagen te bak ken in de zon. Vrijdag 4 mei is er inderdaad ie mand uit Den Haag geweest om naar de toestand van de dieren te kijken. De hanen hebben nog nooit zo hard gekraaid, dan dat die man heeft gevloekt. Ik ben zo bereidwillig geweest om de mensen die stank te ontnemen, en dan op zo'n kinderachtige ma nier iemand als nog een hak pro beren te zetten, nee dat is niet fair te noemen. De dierenbescherming kwam tot de volgende conclusie: meneer Suurlant, dat u nog maar veel plezier mag beleven aan u dieren. Ik heb nog nooit zulke prachtige beesten gezien. Jan en Vincent Suurlant, 't Keeten 11 Prins Hendrikstraat 13 St. Philipsland. \V// gj overdenking Here, onze God! andere heren, be halve Gij, hebben over ons ge heerst; doch door U alleen geden ken wij aan Uw naam. Jesaja 2613 Als u deze meditatie onder ogen krijgt, is het precies 44 jaar gele den dat de barbaarse horden uit het oosten over de grenzen ons land binnenvielen. En ondanks het moedige verzet dat geboden werd, was na enkele dagen het pleit beslecht. Nederland was be zet gebied geworden; en deze si tuatie zou vijfjaar duren. Wij .realiseren ons dat feitelijk maar nauwelijks, maar 44 jaar, dat is al bijna een halve eeuw. Van bezetting tot bevrijding duurde vijf jaren lang, en ze leken een eeuwigheid te duren, maar wat is ook dat, achteraf bezien, allemaal snel gegaan. Op 5 mei 1945 brak de dag van de bevrijding aan; de dag, waarnaar was uitgezien; waarom was gebe den; en waarop met verlangen was gewacht. Nu we weer leven de dagen van gedenken, zeggen we tegen ons zelf en tegen elkaar: Wat ligt dat allemaal nog vers in het geheugen en wat doet het soms ook nog enorm veel pijn. Vooral bij hen, die het liefste, wat ze hadden, wa ren kwijtgeraakt - voorgoed kwijt! In heel wat gezinnen wordt nog dagelijks getreurd om geliefden die werden doodgemarteld in eep concentratiekamp; verraden door een landgenoot, die er van uitging dat hij het vaderland een uitne mende dienst bewees als hij de beulen vah ons volk op geniepige wijze in de kaart speelde. Het is al 39 jaar geleden dat de bevrijding kwam, die aan de nacht van on derdrukking en geweld een einde maakte. Het is toch eigenlijk geen wonder dat sommigen zich afvragen of het nog geen tijd wordt maar eens te stoppen met de herdenking en de viering daarvan. Als we overwe gen wat er de laatste tijd gaande is met betrekking tot de manier, waarop men tegen allerlei dingen in de samenleving aankijkt, zou de vraag wellicht gewettigd kun nen zijn of het niet op z'n minst zinvol is een andere koers te gaan varen, dan die tot nu toe werd ge volgd. Het mag weliswaar niet de be doeling zijn van de gemeente van Jezus Christus om op de tijd vooruit te lopen. Maar het draven achter de feiten aan behoort na tuurlijk evenmin tot de opdracht, die ons door de Heiland wordt verstrekt. Als we als gemeente werkelijk willen funktioneren, dan is het parool: Wees bij de tijd! Niet meer, maar vooral ook niet min der! En dan zeg ik in deze meditatie: Inderdaad, Here, onze God! an dere heren, behalve Gij, hebben over ons geheerst! Dat mogen wij niet vergeten. Het schenden van verbonden en het spelen met eden; dat willen we niet goedpra ten - dat mogen we ook niet - dat kan zelfs niet! Het is echt niet de bedoeling om, hetgeen ons werd aangedaan door het Duitse volk, te bagatelliseren; om de bees tachtigheid van gaskamers en concentratiekampen tot nul te re duceren. We zouden daarmee gruwelijk onrecht doen aan hen, die in die benauwde tijd hun leven hebben gegeven; aan hen ook, die een zaam en verweesd zijn achtergeb leven. Maarlaten we ons tevens goed realiseren dat het er niet in de eerste plaats om gaat wat ons werd aangedaan door "die andere he ren" behalve de Here, onze God. Het is de bedoeling dat we er ons ieder jaar in de mei-dagen weer op bezinnen wat wij in de loop van de jaren hebben gedaan met bet geschenk van de bevrijding. En dan zegt onze tekst: doch door U alleen gedenken wij aan Uw naam! Dat is toch de diepste be doeling geweest van het loute ringsproces van 1940-1945, dat onszelf weer zouden leren her kennen en dat we de trouw van onze God over ons leven zouden erkennen. En dan moeten we vandaag met schaamte belijden dat we in heel veel opzichten hebben gefaald bij het leren van de les uit de ge schiedenis. Zijn er niet de grote massa's van het Nederlandse volk, die na 1945 van de kerk en de dienst des Heren zijn vervreemd? Wat is er terecht gekomen van de goede voornemens, die in de tijd van de bezetting bij velen leefden? En dan denken we niet alleen aan die kwesties, waarbij ons volk zo nauw betrokken was. Denk b.v. maar aan Indonesië en alles, wat zich daaromheen heeft afge speeld. Maar we denken ook aan de in ternationale verhoudingen, die nu niet bepaald rooskleurig zijn te noemen, n Laat ik het in één zin mogen sa menvatten: De bevrijding van de Duitse en Japanse tyrannie heeft ons niet het ideaal gebracht, waarop het streven was gericht. NI. vrijheid en vrede voor al de volken der aarde. Zij, die hun leven hebben geofferd op het al taar van het vaderland, hebben iets anders voor ogen gehad, dan dat, wat wij er met elkaar van hebben gemaakt en maken. Van dat: "doch door U alleen ge denken wij aan Uw naam!" is maar een schamel klein beetje te recht gekomen. Want de ontker stening van ons volksleven neemt met de dag ontstellender vormen aan en de liefde van velen verkild. Het egoïsme viert zijn triomfen en de naam des Heren raakt steeds meer in diskrediet. Het wordt de hoogste tijd eens te gaan bedenken dat het niet goed koop is te leven onder Zijn zege nende handen. Iemand heeft eens gezegd: "Hoe meer genade, hoe meer verantwoordelijkheid!" Dat is een waar woord. "Doch door U alleen gedenken wij aan Uw naam!" dat wil o.a. zeggen dat de bevrijding niet al leen een geschenk is, maar ook een opdracht. God heeft ons het geschenk van de vrijheid gegeven! Maar niet slechts opdat wij de he rinnering daaraan zouden bewa ren. Herinnering alleen is geen herdenken Herinnering is te goedkoop! Louter, herinnering is ontwijding van de offers, die de bevrijding heeft gekost. In de be vrijding ligt een opdracht opge sloten. De opdracht tot het ge denken van de naam des Heren. Ofwel: zoals het er eigenlijk staat: tot het huldigen van de naam des Heren. Wij hebben geleerd dat vrijheid in dit aardse bestaan nooit een van zelfsprekende zaak is, maar altijd het resultaat van strijd. Zonder strijd is er geen overwinning mo gelijk. Maar de overwinning legt altijd verplichtingen op. Daarom moet de bevrijding als een kostbaar pand dat ons werd toebetrouwd bewaard en bewaakt blijven. De machten om ons heen en in ons, waarvan we in 1945 zijn bevrijd, sluipen nog in allerlei ge daanten rond in de wereld van vandaag. Waakzaamheid is der halve geboden. Wat we in 1945 hebben gekregen is een opdracht tot vernieuwing en verandering. Het behoort tot de roeping van de kerk om elk jaar opnieuw, bij de herdenking van 1940-1945, aan het Nederlandse volk indringend de vraag voor te houden: Hebben wij onze opdracht, die ons in de bevrijding werd voorgelegd, aan vaard en vervuld? Want de offers, die de Tweede Wereldoorlog heeft gekost, zijn niet tevergeefs geweest! Het bloed, wat gevloeid heeft, was niet zinloos! Maar wij dienen er dan ook konstant voor te waken dat dit bloed niet wordt ontwijd, door het vergeten van de naam des Heren, die ons in Zijn ontferming de be vrijding schonk! M.A. Jansens Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5