Extra medewerker en Anti- Fraudeman voor Soc. Zaken Molenrestauraties dankzij meevaller Grondverwerving gemaal Flipland nog niet rond Kunst van Tholen in Gasthuiskapel Werkvereniging helpt werklozen aan de slag DEK§B 10% KORTING Bisamratten Toegankelijkheid gebouwen Donderdag 10 mei 1984 EENDRACHTBODE 11 Wethouder van Schetsen: Geweldige druk oplossen Het Gemeentebestuur van Tholen gaat met meer mankracht, een betere voor lichting en een andere huisvesting de knelpunten bij de afdeling Sociale Zaken verbeteren. Er wordt 60.000 gulden uitgetrokken voor een nieuwe medewerker, 20.000 gulden voor een Anti-Fraudeman, 3000 gulden voor een cursus voor de teamleiders, 1500 gulden voor voorlichting aan de cliënten en 10.000 gulden voor een interne verbouwing, zodat de bezoekers meer privé-ruimte hebben. Fundamenteel JONGE Kamervragen over boerderijproject Bedrijfsblind Rechtvaardigheid Te grote werkdruk Binnen 1 maand ALLE GEBREIDE PAKJES vjy Ook Tholen en riolering Poortvliet Ondanks de bezuinigingen krijgt de gemeente Tholen dit jaar 286.433 gulden meer van het rijk dankzij een nieuwe financiële verhoudingswet. Dat geld wordt direct omgezet in werk: opknappen voorgevel en to rentje stadhuis Tholen 60.000 gulden, bespeelbaar houden carillon Tholen 40.000, draaiklaar maken molen de Hoop in Tholen 50.000 en bestrating en riolering van de Achterstraat in Poortvliet 120.000, totaal 270.000 gulden. Bejaarden 't Gaat goed Waterschap: zonodig stappen ondernemen De algemene vergadering van het waterschap Tholen heeft donderdag ingestemd met het ten uitvoer brengen van het plan "aanpassing afwatering Sint Philips- land". Elf van de vijftien grondeigenaren/pachters hebben zich met de verkoop van de benodigde gronden accoord verklaard, vier antwoorden laten nog op zich wachten. Dijkgraaf I.C. Hage zei, na vragen hierover van dhr. T.A. Vogel, het volste vertrouwen te hebben in de welwillendheid van de eigenaren. "Mochten er eventueel problemen rijzen, dan is onteigening natuurlijk altijd mogelijk. Geen kritiek Zes Thoolse kunstenaars exposeren van 15 tot en met 24 mei in de Gasthuiskapel. Ze zorgen voor 40 a 50 werkstukken, zodat 't gezien de verschillende tech nieken een gevarieerde tentoonstelling wordt. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdag 14.30 tot 17.30 uur, vrijdag bovendien van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Werkende Jongeren CNV nemen eigen initiatief De werkende jongeren CNV-Zeeland hebben het plan opgevat op Tholen een werkvereniging op te richten en zo een bijdrage te leveren aan het werkloos heidsprobleem. "We willen hiervoor graag in contact komen met werkloze men sen, die samen de mogelijkheden gaan onderzoeken om een administratief kan toor op Tholen/Sint Philipsland te beginnen", zegt projectleider dhr. T.J. van Rijssel. "We hebben gekozen voor de verenigingsvorm, omdat de betrokkenheid van de deelnemers op die manier het grootst is". De werkvereniging is een kleinschalige onderneming die kan wordën opgezet in iedere mogelijke branche. Het doel van zo'n onderneming is niet zoals gebruike lijk het maken van winst, maar het scheppen en in stand houden van arbeids plaatsen. De werkvereniging is speciaal bedoeld voor jeugdige-langdurig werklo zen, die door het samen optreden via de verenigingsvorm, over voldoende kwali teiten kunnen beschikken om een onderneming op poten te zetten. Een werkver eniging moet aan de vestigingswetten voldoen, ingeschreven staan in het han delsregister ten aanzien van de bedrijfsactiviteiten, bij notariële akte worden opgericht, ingeschreven staan in het verenigingsregister, een externe boekhouder inschakelen en mag bestaande arbeidsplaatsen door de bedrijfsactiviteiten niet in gevaar brengen. Fietskarretjes Thoolse fietsdag met een bolus Beginkapitaal Quartaire wegen Wethouder P. van Schetsen kon digde dat donderdagavond aan in de Commissie Financiën'van de Thoolse Gemeenteraad. Op een FNV-vergadering in St. Maar tensdijk werd enkele maanden geleden scherpe kritiek uitgeoe fend op de vertraging bij de be handeling van uitkeringsaanvra gen. "Waarschijnlijk hebben we iets te laat geconstateerd, dat er te lange tijd zat tussen aanvraag en betaling. Gelukkig ging het om een heel klein percentage, maar 1 is teveel. In december en januari zijn achterstanden ontstaan, die niet te voorkomen waren. We za ten al met een verdrievoudiging van het aantal uitkeringen en daar kwam in december nog eens de piek bij van 800 eenmalige uitke ringen. In een Dagblad heeft ge staan 'Het is goed fout met Sociale Zaken', maar ik zeg: het zit goed op Tholen omdat we tijdig maa tregelen nemen om de geweldige druk met middelen en mankracht op te lossen. De begeleiding van de cliënten vergt meer en daaraan geven b en w voorrang", zei wet houder van Schetsen. "Met een mannetje of een vrouw- liter 16?8 Advertentie I.M De Tweede Kamerleden Beinema en Eversdijk (beiden CDAjheb- ben aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegen heid en aan de staatssecretaris van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur schriftelijke vragen ge steld over het Thoolse boerderij- project voor gehandicapten van OVEM: 1. Herinneren beide bewindslie den zich de toezegging, gedaan in een mondeling overleg op 3 november 1983, om het boer- derij-projekt in Tholen de hel pende hand te bieden? 2. Herinneren beide bewindslie den zich dat de kansen voor dit projekt door hen gezien wer den in de sfeer van de bekosti ging van een werkmeester ge durende een zekere tijd (2 a 3 jaar) ten laste van de WSW én van een mogelijke versoepe ling in de toepassing van de regels die gelden voor bate- nopleverende projecten? 3. Willen de bewindslieden uiteenzetten op welke wijze zij de gedane toezegging inmid dels zijn nagekomen? 4. Is het waar dat de samenwer kende initiatiefnemers van ge noemd project grote moeite hebben met de voorwaarden die nu vanwege SoZaWe ge steld worden, terwijl in het mondeling overleg is gesteld dat vanuit SoZaWe slechts de voorwaarden worden bepaald waarbinnen het project kan gaan funktioneren? 5. Zijn de bewindslieden bereid de voorwaarden voor rijks- steun zodanig te doen zijn dat dit boerderijproject daadwer kelijk kan gaan functioneren? Burgemeester E. Baerends heeft in een brief aan 'Den Haag' even eens aangedrongen op verwezen lijking van het Thoolse boerderij project. "We proberen de druk op de ketel te handhaven gezien eer dere toezeggingen", zei chef wel zijn A.G. v.d. Sande in de com missie financiën op vragen van raadslid M. Dijke(SGP). tje erbij is dit niet simpel op te lossen", zei raadslid mevr. N.M.J. Boissevain-van Riet (PvdA). "Personeelsuitbreiding geeft op korte termijn soelaas, maar het voorstel komt onvolledig tege moet aan de problemen, die de medewerkers boven het hoofd groeien. Ik maak geen verwijt aan het personeel, maar het functio neren van de afdeling moet ver beteren. Dat is met het voorstel onmogelijk. Er dient een externe adviseur aangetrokken te worden om te onderzoeken welke wezen lijke veranderingen er nodig zijn. Ook zou er tijdelijk een begelei dingscommissie van raadsleden nodig zijn voor een fundamentele oplossing van de moeilijkheden bij Sociale Zaken", aldus mevr. Boissevain. M. Dijke (SGP) vond ook, dat benoeming van een extra medewerker en een anti-fraude man de eerste aanzet was tot ver dere maatregelen. "Je kunt het niet in één keer recht trekken, maar het College van B en W zal er meer aan moeten doen", vond Dijke. Wethouder van Schetsen had moeite met de aanstelling van een externe adviseur. "De knelpunten zijn duidelijk. In een discussienota van de afdeling worden twintig punten naar voren gebracht om verbeteringen aan te brengen. Het gaat om een betrekkelijk kleine afdeling van tien mensen", zei de wethouder. Dijke meende ook, dat een externe adviseur veel meer onrust zou veroorzaken dan hij goed zou doen. "Na een sterke, groei kun je wel een nieuwe aan pak nodig hebben omdat er be drijfsblindheid is ontstaan", zei het SGP-raadslid. Hij noemde een publicatie in de PZC sterk over trokken en W.L. Bijl (CDA) was zo van de kop geschrokken, dat hij z'n abonnement wilde opzeggen. Wethouder van Schetsen had die kop al afgekeurd, maar de inhoud van het artikel noemde hij juist. Bijl constateerde, dat de proble men bij Sociale Zaken duidelijk bekend waren. Met de door b en w voorgestelde maatregelen ging hij accoord. J. v.d. Heuvel (VVD) deed dat ook, maar hij zag met mevr. Boissevain wel de noodzaak in van een Commissie Sociale Za ken. Onlangs was de gehele Ge meenteraad ingelicht over het werk en de moeilijkheden bij So ciale Zaken. Volgens de wethouder is er op dit moment geen buitengewone achterstand meer. Over de aan stelling van een Anti-Fraudeman deelde hij mee, dat die medewer ker bij belangrijke zaken wordt geleend van de Gemeente Bergen op Zoom, die drie Sociaal-Re chercheurs in dienst heeft. "Het gaat maar om een klein aantal gevallen, maar fraude is een ern stige zaak. De noodzaak van een stukje rechtvaardigheid is aanwe zig", zei de wethouder. "Op basis van sterke vermoedens gaat de Sociaal-Rechercheur pas aan het werk", vulde Chef Sociale Zaken A.G. v.d. Sande aan. Het probleem van de afdeling noemde hij de sterke stijging van het aan tal aanvragen. "We falen in de begeleiding. Dat gemis zien we zelf duidelijk in", zei v.d. Sande. Als hoofdproblemen worden in een discussienota genoemd: Te grote werkdruk, De teamleiders komen onvoldoende aan hun lei dinggevende en staftaken toe, Een bedrijfsinformatiesysteem ont breekt, Onduidelijke werkproce dures, Het ontbreken van interne controles en huisvesting. Sociale Zaken heeft 635 cliënten: 118 ABW-thuiswonend, 197 RWW en 320 WWV. Het jaarlijk se uitkeringsbedrag is 17.5 mil joen gulden gemeenschapsgeld. Van het cliëntenbestand hebben 162 probleemgezinnen behoefte aan begeleiding: 63 zwak-sociaal, 50 schokervaring, 25 allen verwij zing, 19 probleemgezin en 5 hulpverlening bij schuldsanerin gen. Daarvoor moet de personele werkcapaciteit zo snel mogelijk worden uitgebreid: A. bij de bin nendienst en B. bij de buiten dienst met een Bijstandsmaat- schappelijk werker met daarbij administratieve ondersteuning. Naarmate de met elkaaT samen hangende maatregelen effect sor teren, zal er tijd en energie worden gewonnen om de afhandeling van aanvragen, heronderzoeken en de begeleiding op een aanvaardbaar niveau te brengen: Afhandeling van de aanvragen per jaar binnen de wettelijk voor gestane termijn van 1 maand. 2. 4. één keer per half jaar vindt er per cliënt het wettelijk voorge schreven heronderzoek plaats, daar waar mogelijk wordt ver wezen een begeleidingsaanbod behoeve van cliënten. ten Kwaliteitsbewaking en deskun digheidsbevordering moeten aan een goede oplossing meewerken. Als voorbeeld van het arbeidsin tensief werk bij sociale zaken ■wordt genoemd, dat vijf pro bleemgezinnen ongeveer tien ma nuren per week vergen. nu met ^rrKghuis gebreide mode Bosstraat 34, Bergen op Zoom, tel. 3 44 12. Advertentie I.M. Raadslid mevr. Boissevain(PvdA) zei in de commissie financiën donderdagavond wel geschrok ken te zijn van de toestand van het Thoolse stadhuis. Er zou een nieuwe voorgevel moeten komen omdat de oude zandsteen verkan kerd is. "Je kunt 't beter goed doen of niet uitvoeren, want aan provisorisch herstel heb je niets", zei mevr. Boissevain. Volgens wethouder Van Schetsen moet het binnen de geraamde 95.000 gulden kunnen. Naast de genoemde 60 mille is er nog 35.000 gulden uit de reserve mo numenten gehaald. Raadslid Bij- l(CDA) vulde aan, dat er in het werk ook gedeeltelijk al vernieu wing zat. Offertes van buiten "Hoeveel werkloosheid op Tholen wordt met deze werken opgelost, want de offertes komen meestal van buiten de gemeente", zei raadslid Dijke(SGP). "Voor het carillon zijn er geen mensen van Tholen beschikbaar, maar voor de molens is er wel getracht om eigen inwoners in te schakelen. Voor dit restauratiewerk is wel deskundig heid vereist", zei de wethouder. Dijke wees nog op subsidiemoge lijkheden, o.a. van een Rabo- banksteunfonds. Raadslid Van den Heuvel(VVD) wilde daarvan de restauratie niet laten afhangen. "We hebben duidelijk voor be houd van monumenten gekozen en dat kost geld", zei hij. Wethouder Van Schetsen vond ook, dat de werken niet langer uitgesteld moesten worden. "De werkloosheid zal nog wel stijgen en misschien krijgen we dan sub sidie, maar het is een wijs besluit om nu met de plannen accoord te gaan", aldus de wethouder. Restauratie van de molen de Nij verheid te St. Maartensdijk komt aan de orde, zodra de provinciale subsidie definitief is toegezegd. Op 15 juni nemen de provinciale staten daarover een beslissing. Het voorstel van g.s. is positief, want er zit nog ruim 1.5 miljoen gulden in het monumentenfonds. De Nijverheid, een smalle, ronde, stenen bovenkruier met stelling, bouwjaar 1868, vergt 107.045 gul den van het provinciaal budget. Dat is 25% van de geraamde sub sidiabele restauratiekosten van 428.178 gulden. .De gemeente is eigenaar van de molen. De nieuwe financiële verhou ding svet werkt voor Tholen niet ongunstig omdat er zoveel zeege bied is, zei chef financiën C. Meertens in een toelichting voor de commissie. Naast de 286.433 gulden meer, is er nog 320.000 gulden extra beschikbaar omdat Tholen veel bejaarden in tehuizen heeft die voor rekening van de gemeente komen. Dat levert een stuk voordeel op, namelijk minder korting op de rijksuitkering. Voor dit jaar krijgt Tholen zo zes ton meer, doch aan RWW-uitkerin- gen voor jeugdige werklozen is al 80.000 gulden meer betaald en wethouder Van Schetsen signa leerde de komende jaren een drastische vermindering van de rijksuitkering. "We beginnen ho ger, maar we gaan langzaam te rug", zei ook Meertens. Volgend jaar wordt er 327.600 gulden gekort op de algemene uitkering en de bejaarden-mee valler is dan ook geen 320.000 meer, maar 35 mille minder. In 1994 zelfs 70 mille lager en de korting op de algemene uitkering is dan 842.400 gulden. De rijks uitkering loopt terug van totaal 14.462.095 dit jaar naar 13.440.029 in 1994. Tholen is dan probleemgebied af en dat onder deel van de rijksuitkering levert dit jaar nog ruim vier ton op. Ook de interim-maatstaf bebouwing, nu nog goed voor twee ton, geldt in 1994 niet meer. De commissie had geen moeite met een extra afschrijving van 840.000 gulden voor de nieuw bouw van het gemeentehuis te St. Maartensdijk. Het geld komt van de begroting 1983, wat de door werking is van eerder vervroegd afgeschreven bedragen. Van het nieuwe gemeentehuis staat nog 3 a 4 ton open, waarop Bijl de con clusie trok, dat de gemeente toch vrij snel uit zo'n grote investering was. Om de saldireserve meer in over eenstemming met de nieuwe rijksvoorschriften te brengen(5% van het jaarbudget) werd het re keningoverschot 1982 van 612.239 gulden aan die pot toegevoegd. Het rekeningoverschot 1983 zal 450 tot 500.000 gulden bedragen, deelde wethouder Van Schetsen mee. ,'Bet gaat goed met de ge meente Tholen" concludeerde raadslid Van den Heuvel. Het plan omvat de bouw van een electrisch aangedreven gemaal met een capaciteit van 150 m3; het aanpassen van waterlopen, waar onder wordt verstaan het nieuw graven van enkele slootgedeelten en het verruimen, verbreden en verdiepen van bestaande waterlo pen; het aanpassen van duiker enzovoort en het plaatsen van stuwen. Deze ingrijpende veranderingen zijn nodig, omdat na het gereed komen van de Deltawerken, met name van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde en van de compartimenterings- dammen Philipsdam en Oester- dam, in het Oosterscheldebekken een gereduceerde getijdebewe ging ontstaat en het getijde-ver- schil kleiner wordt. Hierdoor zal de natuurlijke afwatering van Sint Philipsland op het buitenwater door middel van de drie suatie- sluizen niet meer mogelijk zijn. Dhr. Vogel zei geen kritiek te hebben op het waterschap, maar vroeg zich wel af op de geruchten op waarheid berusten dat enkele eigenaren niet tot verkoop willen overgaan. "Ik mag er toch wel vanuit gaan dat de waarde van de aan te kopen gronden door des kundigen is bepaald?". Dijkgraaf Hage antwoordde hierop niet te twijfelen aan de bekwaamheid van de taxateurs. "De gronden zijn getaxeerd door de heer Zuid- weg van het bureau Gropatax te Goes en de heren J.A. van Poort vliet te Steenbergen en ing. J. de Feijter'uit Terhole. De waarde is voor de zogenaamde vrije gron den bepaald op 4,20 per ca; voor verpachte gronden op ƒ2,— en voor sloten eveneens op 2,— per ca. Dhr. Hage vroeg zich af waar op deskundigheid en prijsstelling gebaseerd kunnen worden. "De waardebepaling is min of meer gevoelsmatig, gezien waardeda- In april zijn. op het eiland Tholen 21 bisamratten gevangen, waar door het totaal dit jaar op 68 is gekomen. Op Sint Philipsland bleven de klemmen leeg. Hier werden in 1984 slechts 5 ratten verschalkt, zodat het er sterk op lijkt dat de knagers op de terug tocht zijn. De beheerscommissie van de Thoolse Gasthuiskapel heeft plannen voor een tentoonstelling van Rien Poortvliet, maar dat is nog steeds niet gelukt. In septem ber komt er een expositie van de Zeeuwse Kunstkring met o.a. schilderstukken van Ben van Rooy, maar voor de zomervakan tie wilde de beheerscommissie ook nog wat organiseren. Uit een gesprek met adviseur Ben van Rooy kwam het idee van een ge zamenlijke expositie van Thoolse kunstenaars naar voren en dat viel meteen in goede aarde. De zes werken grotendeels be roepsmatig. Frank Witte uit Tho len maakt heel modern werk met gemengde technieken. Zijn zuster Marianne v.d. Meer-Witte komt aan bod met grafiek, Marjolein van Riet-van Eyndhoven uit Tho len, die al eerder een solo-ten toonstelling in de Gasthuiskapel hield, toont schilderijen. Koos Hoogendijk uit St. Anna- land laat als scheepsillustrator maritieme afbeeldingen zien, zoals hij die al een paar keer op de plaatselijke braderie toonde. Hij werkt veel aan boeken en tijd schriften mee waaraan schepen te pas komen. Fotograaf Chris Spijkers uit Sta- venisse liet al eerder beelden in de Stove zien en komt nu met foto's uit Zeeland en Schotland. Schilder Ben van Rooy uit St. Maartensdijk is bij velen bekend gezien zijn talrijke tentoonstellin gen, onlangs nog in Heinkenszand samen met Chris Spijkers. Van Ben van Rooy zijn er Zeeuwse zeegezichten en polderlandschap pen te zien. Van dinsdagmiddag 15 tot en met donderdag 24 mei kan men in de Gasthuiskapel in de Kerkstraat in Tholen terecht. "Gezien ervaringen in andere Zeeuwse gemeenten zijn de leden van de werkverenigingen over het algemeen erg enthousiast. In Breskens maakt men bijvoorbeeld fietskarretjes voor surfplanken en dit draait uitstekend, terwijl men zich in Vlissingen op de verhuur van vakantie-woningen geworpen heeft", zegt Van Rijssel. "Het grootste probleem om een werk vereniging op te zetten, is het ge brek aan ideeën. Ten aanzien hiervan zijn suggesties altijd wel kom". Vanaf het moment dat een groep gevormd is en men heeft besloten tot de oprichting, zullen kosten gemaakt moeten worden voor o.m. de notaris, onderzoek, ver- gaderkosten, adviseurs en proef modellen. Voor deze kosten die gemiddeld 3000 gulden per werk vereniging bedragen, kan een be roep gedaan worden op de Stich ting Fonds Bedrijvigheid te Den Haag. Van de winst wordt geïn vesteerd in nieuw materieel, de arbeidsomstandigheden verbe terd en het aantal arbeidsplaatsen uitgebreid. De winst die overblijft wordt gestort in het fonds bedrij vigheid. De streek VVV eiland Tholen wil de tweede Thoolse fietsdag op za terdag 16 juni aantrekkelijker maken met extra controleposten waar proviand aan de fietsers wordt uitgereikt. De Thoolse middenstand wordt verzocht een bijdrage te leveren met het schenken van een specia liteit: b.v. appel, ijs, bolus of bok- kepoot. Bel de streek VVV: 01663-2544 of 01666-3771 vóór 20 mei voor de sponsoring. De organisatie rekent op ca. 200 deelnemers uit Tholen, West- Brabant, Zuid-Holland en Lim burg. Er zijn twee routes uitgezet: 50 km. voor de meer geoefenden en 25/30 km. voor de echte fiëtstoe- risten. Het officiële startschot wordt gegeven in Sint-Maartens dijk bij het clubhuis van toerclub "Tandje Bij". Het is de bedoeling dat de werk vereniging op Tholen half juli gaat draaien. "De deelnemers hoeven persé geen jongeren te zijn, een werkloze boekhouder is bijvoorbeeld ook welkom", aldus Van Rijssel. De gemeente Tholen ziet waarschijnlijk wel mogelijk heden om aan een goedkope ves tigingsplaats te komen en wil eventueel ook op ander terrein bijspringen. Minister De Koning van Sociale Zaken ziet eveneens brood in de aanpak van de wer kende jongeren-C NV en heeft de Stichting Fonds Bedrijvigheid 250.000 gulden toegezegd. Het fonds verstrekt bij de oprichting van de nieuwe werkvereniging 3000 gulden beginkapitaal. Als de opzet van de onderneming slaagt, volgt er nog een stimulans in de vorm van 4000 gulden. "De werkende-jongeren CNV hopen dat, wanneer de werkver eniging goed draait, er drie tot ze ven mensen mee aan het werk worden geholpen en gehou den",aldus Van Rijssel. Gegadig den kunnen solliciteren bij wer kende jongeren-CNV, Postbus 197.4460 AD Goes. ling of inkomensschade. Met de grondverwerving is een totaalbe drag gemoeid van ongeveer 377.700 gulden. Deze kosten ko men, in het kader van de Delta wet, voor 100% voor rekening van het Rijk". Het waterschap ging eveneens ac coord met het tot stand brengen van wegverbeteringen in het kader van de subsidieregeling. De quartaire wegen Weelweg, Twee de Dijk, Matheusweg, Lageweg, Vierde Dijk, Winkelzeeseweg, Kadijk en Roolandseweg kunnen hierdoor gedeeltelijk worden ge reviseerd. Dhr. J. Versluijs vroeg zich af of de financiële conse quenties voor de begroting 1984 wel voldoende onderkend waren. "Waarom ontbreekt er een ont- werp-besluit? De kwestie is mijns inziens belangrijk genoeg". De dijkgraaf zei zich van het ontbre ken hiervan bewust te zijn. "Er schuilt wel grond in uw berede nering, maar gezien de gunstige financiële basis waarop dit plan is gebaseerd, leek het ons niet noodzakelijk". Hij verwees hierbij naar de gunstige directie-kosten, die voor 1984 ongeveer 60.000 gulden zullen bedragen. "De to tale kosten van de werken worden inclusief de directievoering en btw geraamd op 653.000 gulden. Vol gens de provinciale richtlijnen zullen deze kosten worden gesub sidieerd met het gebruikelijke percentage van 80% op basis van een 10-jarige annuïteit. De kapi tale lasten zullen na acht jaar een positief saldo te zien geven. De onderhoudskosten komen dan echter eveneens om de hoek kij ken, maar gezien het belang van goede wegen zijn de plannnen beslist verantwoord. De huurovereenkomst visrecht met J.J. Bolier en zonen werd verlengd tot 31 juli 1990. Voor het visrecht in het watergebied ron dom de zgn. "visput" is de huur prijs bepaald op 25 gulden per ha, wat 86,93 in totaal per jaar be tekent. De vorig jaar goedgekeurde Keur op zee- en inlaagdijken van het waterschap Tholen, was niet naar wens van Gedeputeerde Staten. Het waterschap had door middel van de Keur een versoepeling van de bepalingen op het oog. Dit bleek echter niet toegestaan. "Was het andersom geweest en zou een verzwaring ons voor ogen hebben gestaan, dan hadden we géén opmerkingen te horen ge kregen", zei dijkgraaf Hage. "In feite was alleen de redactie juri disch niet geheel waterdicht en daar hebben we nu iets aan ge daan. De Keur stemt nu overeen met de Algemene Politie Veror dening van de gemeenten Tholen en Sint Philipsland en/of met re gelingen van hogere orde". De vergadering besloot na deze toe lichting tot vaststelling van de Keur over te gaan. HetTn de krant van 27 april ter sprake gebrachte rapport van de ANIB afd. Tholen en St. Philips land over de toegankelijkheid van de gebouwen, werd inmiddels aan B W overhandigd. Door de he ren R. Damen en A. Schipper, resp. voorzitter en 2e secretaris van de afdeling werd een lijvig verslag opgesteld, dat helaas no gal wat kritische opmerkingen moest bevatten. Men moest, aldus hun voorwoord, helaas constate ren dat een gedeelte van de bur gers met een handicap in een achtergestelde positie verkeert. In 1981 werd ook een overzicht "Toegankelijkheid" uitgereikt. Men vond het jammer dat, be houdens enkele objecten, er in de afgelopen jaren nog niet veel is gedaan om bepaalde toeganke lijkheden te herstellen. In alle kernen werd de toegankelijkheid van openbare gebouwen en in stellingen beoordeeld. Het keurig uitziende rapport verdeelt de ob jecten onder in: Kerken, Banken, P.T.T., Gemeentehuis, evt. zwembad, dorpshuizen, medische gebouwen als Groene Kruis, Fy siotherapie, artsen spreekka mers, cultuur en recreatie en ver- enigings gebouwen. De normen waren: toegankelijkheden voor een rolstoel, oprit aanwezig, stoephoogte en aangepast toilet. Op de laatste pagina's worden enkele opmerkingen geplaatst. Zo blijkt b.v. dat wanneer er in het rapport staat oprit ontbreekt, er soms toch gelegenheid is om via een zij-ingang binnen te komen. Als voorbeeld kunnen kerken worden genoemd. Waar echter een oprit aanwezig is, moet toch ook weer rekening worden ge houden dat een rolstoelgebruiker moeite kan hebben met het ope nen van deuren. Ten aanzien van een aantal met name genoemde objecten had men ernstige kritiek. De Stove te Stavenisse, de rolhel- ling is erg steil en gevaarlijk, te meer daar de weg afloopt en ca. 8 meter verder een onoverzichtelijk kruispunt aanwezig is. '"t Ouwe Raeduus te Poortvliet, De ANIB vindt het jammer dat maar een gedeelte van dit gebouw voor de gehandicapten bereikbaar is. De bibliotheek is volstrekt on bereikbaar. Meulvliet, te Tholen. Men zou graag zien dat de aanwezige paaltjes van een slot werden voorzien om de hoofdingang be ter bereikbaar te maken. Verder wil men de gehandicapte toe schouwer beter beschermd zien, door aan de zijkant van de sport zaal geen net, maar een pui te plaatsen. De Wellevaete te Sint-Annaland, Ook hier graag een pui van on breekbaar glas. De Vossenkuil - Oud-Vossemeer Het gebouw is prima toegankelijk, jammer dat een aangepast toilet ontbreekt, terwijl binnen toch al les is aangepast. Zwembad St. Maartensdijk Graaf verlaging trottoir bij hoofdingang Zwembad De Spetter Tholen Op- en afrit graag minder steil. Gevaar aanwezig dat mensen uit hun rolstoel vallen. Ingang kassa beter aanpassen. Er kan geen rol stoel langs. Hekken staan vast en de zij-ingang is altijd op slot. Douche en toilet voor gehandi capten zijn ontoegankelijk en verkeren in slechte staat, Verder zou men bij het ondiepe bad een rolhelling willen zien, zodat het zwembad voor rolstoelen toegan kelijk wordt Groene Kruis. Over het algemeen zijn de gebou wen toegankelijk. Aangepaste toiletten zijn ver te zoeken, on danks het feit dat meerdere ge bouwen ^ijn (her)gebouwd. Banken De meeste banken zijn bereid aanpassingen, bij ver- en nieuw bouw te realiseren. Dit is in ver schillendekernen al gebeurd. Spreekkamers artsen De meeste spreekamers van dok toren en tandartsen zijn niet toe gankelijk. Opmerkelijk flaar aan genomen moet worden dat juist gehandicapten meerdere keren op spreekuur komen. Bibliotheken Veel bibliotheken zijn totaal niet toegankelijk voor gehandicapten. P.T.T. kantoren Ondanks het feit dat een enkel P.T.T. kantoor door middel van een oprit toegankelijk is, zijn ge handicapten van bepaalde P.T.T. voorzieningen verstoken. Als voorbeeld: brievenbussen zijn te hoog geplaatst. Postzegelautoma- t'en ook. Telefooncellen zijn abso luut ontoegankelijk. Campings Uit gesprekken met campings houders is gebleken dat de meeste bereid zijn noodzakelijke aanpas singen te verrichten bij verbou wing of vernieuwing. Alleen ont breekt het hier aan voldoende in formatie inzake technische en bouwkundige advisering met be trekking tot de gewenste voorzie ning inzake toegankelijkheid, be reikbaarheid en bruikbaarheid. Kerken en verenigingsgebouwen Ook hier is gebleken dat er bij (ver)nieuwbouw weinig informa tie aanwezig is. Algemene opmerkingen De ANIB verzoekt B W of het mogelijk is dat de op- en afritten van de trottoirs in alle kernen meer afkunnen lopen. Het gevaar dat rolstoelers omvallen, dan wel uit de stoel vallen, is concreet aanwezig. Tevens betreurt men het, dat er nog steeds inwoners zijn die parkeren voor op- en af ritten. Veel rolstoelers raken hier door gedupeerd. Als hier geen so ciale controle van de burger zelf aanwezig is, dan vragen wij U, al dus de samenstellers, om het voornoemde probleem streng aan te pakken. Verder wordt aandacht gevraagd voor goede verlichting in alle kernen, aangezien zintui- gelijk gehandicapten in de gele genheid moeten worden gestdd ook in de avonduren hun pad te kunnen vinden, aldus het rapport van de ANIB Tholen en St. Phi lipsland. Volgens voorzitter R.J Damen dienen mensen met een handicap of hun vertegenwoordi gers (ANIB) op elk niveau vol doende ingangsmogelijkheden te hebben inzake beleidsvoorberei ding, beleidsbepaling, beleidsuit voering en beleidscontrole. Dat is een kwestie van inspraak en me dezeggenschap. Een beleid, dat rekening houdt met burgers met - en zonder handicap. Een normaal beleid, zowel in sociaal-alsmede economisch opzicht: Welvaart en Welzijn van de gehele samenle ving kunnen bevorderd worden door onnodige kosten (door aan passingen achteraf) te vermijden, aldus voorzitter Damen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11