Film met vervolg ABOP fout, maar wel praten over raketten Zeeland '40-'45 tentoongesteld I X BEHOEF Donderdag 3 mei 1984 Zeeland 1940-1945 Wat te zien is Vrijdag 1 1 mei, 10.00 uur, is er een vergadering van provin ciale staten van Zeeland. Zoals altijd is de bijeenkomst in de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg, en iedereen kan er zo bin nenlopen. Overdracht wegen Fietspad Fietsroutes Kleurenkaarten Vormingswerk in internaten Industriële promotie Logiesinformatie Volwasseneneducatie Zeeland helpt Nepal Dienstgebouwen PSD B en W vragen P. van Belzen: STEMMEN VAN LEZERS Koninginnedag 1984 in de kern Tholen PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Openbare scholen en kruisraketten Tomaten op steenwol Billijke woonruimteverdeling? ABDIJ "Verzet en vervolging 1933- 19NU" heet de tentoonstelling die tot en met 12 mei in de Wan- delkerk in Middelburg staat opge steld. Aan het gedeelte dat in de Kloostergangen is te zien is de ti tel "Zeeland 1940-1945" gege ven. Met een centrale bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Middelburg en een jongerenprogramma in de Schouwburg op zaterdag 5 mei a.s. maakt de (veel langer duren de) tentoonstelling deel uit van de nationale viering van de bevrij ding. Als Middelburg niet voor deze nationale viering zou zijn aange wezen zou ongetwijfeld in het ko mende najaar bijzondere aan dacht zijn besteed aan het feit dat veertig jaar geleden het grootste deel van Zeeland (met uitzonde ring van Schouwen-Duiveland) van de Duitse onderdrukking werd bevrijd. Het tentoonstellingsonderdeel Zeeland 1940 1945 wil een in druk geven van het leven zoals zich dat in de Tweede Wereldoor log hier heeft afgespeeld. Die in druk is niet volledig. Uit de veel heid van onderwerpen moest een keuze worden gedaan. Die keuze hing o.a. samen met het voor handen zijn van materiaal. Op 24 panelen is het "beeld van toen" geschetst door middel van meer dan 80 foto's en bijna 60 originele documenten, geschrif ten, formulieren, kranteartikelen enz. Het materiaal is in hoofdzaak af komstig uit de verzamelingen van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied van de Pro vinciale Bibliotheek, het gemeen tearchief van Middelburg en het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie in Amsterdam. - Een kleine werkgroep uit Documenta tiecentrum, het Middelburgse ar chief en het bureau voorlichting van de provincie heeft gezorgd voor de selectie en de verwerking van het materiaal. Op een aantal slotpanelen zijn de werkstukken aangebracht die Zeeuwse school kinderen op het thema "Bevrij ding en verdraagzaamheid" heb ben gemaakt en waarmee zij voor een wedstrijd prijzen hebben ge wonnen. 0p de panelen wordt aan de vol gende onderwerpen aandacht be- "Uniek materiaal" noemde NOS-regisseur Rudolf Spoor de film die hij eind september vorig jaar te zien kreeg bij een bezoek aan het Provin ciehuis in Middelburg, toen hij voorbereidingen ging treffen voor het nationaal programma op 5 mei 1 984. De film waar het om ging heette (en heet) "Commando's strike at Walcheren". Hij geeft een levendig beeld van de landing van Noorse commando's in Westkapelle op 1 november 1 944. Per Jonson heette de Noorse cameraman die de film maakte. Hoe de provincie aan die film is gekomen? Enige tijd na de oorlog heeft Jonson een kopie ervan aangeboden aan de toenmalige commissaris der Koningin, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot. Die heeft de kopie ter bewaring op het Provinciehuis gegeven. Toen, halverwege de jaren zestig, de provincie een filmotheek ging opbouwen kreeg "Comman do's strike at Walcheren" daarin een plaats. Vele tientallen malen is de film daarna uitgeleend. Maar niemand had kunnen denken dat de film nog eens zo'n brede vertoning ten deel zou vallen als op 5 mei 1984 het geval zal zijn. Want dan komt een groot deel van dit "unieke materiaal" via Nederiand 2 in de Nederlandse huiskamers. Het zal een film zijn met een vervolg: Noorse commando's van toen, nu mannen van rond de 60 jaar, vertellen (opnieuw) hun verhaal. Dat zullen ook bevrijde Walchenaren die in de film voorkomen doen. IEUWS steed: mobiblisatie en mei 1 940 gevolgen oorlogshandelingen verwoestingen en wederopbouw Walcheren bestuur NSB-WA- Winterhulp Nederlandse Unie de bevolking gecontroleerd dis tributie arbeidsinzet vorderin gen omdat zij waren van joodse stam propaganda humor ver zet evacuatie rondom de be vrijding na de bevrijding. De tentoonstelling in Wandelkerk en Kloostergangen is dagelijks van 10 tot 1 en van 2 tot 5 te be zichtigen ook op donderdagavond 3 en 10 mei van 7 tot 9 en op zondag 6 mei van 1 tot 5 uur. Van vrijdag 18 mei tot 30 september is de tentoonstelling opgesteld in de Grote Kerk van Veere. Plannen zijn in voorbereiding de tentoon stelling ook te brengen naar de andere delen van Zeeland: West en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de Bevelanden met Tholen en Schouwen- Duiveland. Staten vergadering Bij de ingekomen stukken voor de staten springen vooral de zieken huiskwestie in Zeeuwsch-Vlaan deren, de rookgasontzwaveling van de elektriciteitscentrale van de PZEM in Borssele en de op richting van een regionale om roep. De ziekenhuiskwestie komt aan de orde als het regioadvies in de staten wordt behandeld. Over de gemeentelijke uitspraken rond de electriciteitscentrale adviseren gs ze voor kennisgeving aan te nemen. De regionale omroep komt op 1 5 juni in de staten ter sprake. Provinciale staten krijgen een heel rijtje voorstellen te behandelen over de overdracht van wegen. In vier gevallen gaat het om over dracht van eigendom, beheer en onderhoud: eenmaal is alleen de overdracht van onderhoud in het geding: een deel van de weg Koudekerke-Vlissingen. De ei gendomsoverdracht (van de pro vincie aan de gemeenten) betreft weggedeelten in Westerschou- wen, Vlissingen, Domburg en Tholen. Gs. vragen de staten een krediet van ruim 2 miljoen voor de aan leg van de tweede fase van het fietspad langs de weg Oud-Vos- semeer/Sint Annaland. Het gaat om het stuk tussen de aansluiting van de Kleine Dijk en de kom van Sint Annaland. In overleg met de ANWB en de provinciale VW Zeeland heeft provinciale waterstaat een plan gemaakt ter aanduiding van zes recreatieve fietsroutes. Gs vragen de staten een bijdrage van maxi maal ƒ10.000,voor het plaatsen van informatiepanelen langs de routes. De borden moe ten informatie geven over karak teristieke Zeeuwse zaken, zoals kreken en vliedbergen. Plaatsen waar de bewegwijzering kan wor den aangebracht zijn het kreken- gebied bij Ouwerkerk, de Koude- kerkse inlaag aan de noordkant van Schouwen-Duiveland, bij Re trenchement, Sluis en Aarden burg. De staten wordt een krediet van 18.000,— gevraagd voor het maken van kleurenkaarten voor het waterkwaliteitsplan. Aan de hand van die kaarten moet wor den aangeduid hoe het water wordt gebruikt. Voor de jaren 1984 en 1985 wordt een proefregeling gemaakt ter subsidiëring van de drie vor mingsinternaten in Zeeland: Het Zilveren Schor, het Van Eeghen- huis en Hedenesse. De instituten kunnen elk aanspraak maken op ƒ80.000,— voor een arbeids plaatsen 10.000,— voor over headkosten. Om voor de subisdie in aanmerking te komen, moet een activiteitenplan worden inge diend bij de provincie. De Nederlands-Duitse kamer van koophandel houdt haar jaarver gadering in Zeeland. Gs. zien hierin een mooie aanleiding de deelnemers te wijzen op de be drijvigheid in de provincie en daarom wordt de staten een bij drage van ƒ10.000,— ge vraagd. In het net begonnen toeristische seizoen wordt een proef genomen met het verstrekken van informa tie over logiesaccommodatie in de provincie. Bij de voorbereidingen zijn be trokken de provincie, het open baar ministerie, de rijkspolitie, de Zeeuwse milieu-inspectie, staats bosbeheer, de vereniging van Vrijdag 11 mei, 19.30 uur, wordt een hoorzitting gehouden met als onderwerp de volwassenenedu catie. De deelnota's basiseduca tie elementaire educatie en ka dervorming deskundigheidsbe vordering komen ter sprake. Ge deputeerde mr. J.P. Boers ma ver tegenwoordigt het college van gedeputeerde staten tijdens deze bijeenkomst. De hoorzitting is in het staten zaalcomplex, Abdij 11Middel burg: zij is. voor iedereen toegan kelijk. Nadere informatie is ver krijgbaar bij mevr. A. van der Zwaart-de Gaat, provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31425. De deelnota's zijn aan hetzelfde adres te bestellen, maar onder te lefoonnummer 01180-31434 Zeeuwse gemeenten, de provin ciale VW en de Zeeuwse afdelin gen van Recron en Vekabo (re- creatie-ondernemers en organisa tie van mini-campings). De pro vincie wordt gevraagd ƒ45.000,— in het project te stoppen. Gs vragen de staten medewerking voor het voeren van de actie "Zeeland helpt Nepal". Nepal is een Aziatisch land met een lage levensstandaard; de mensen wor den er gemiddeld niet ouder dan 43 a 44 jaar de kindersterfte ligt er hoog en ook economisch is de situatie bepaald niet rooskleurig. In overleg met het kinderfonds van de Verenigde Naties - Unicef - is voor Nepal gekozen. Uit het fonds "ontwikkelingsproject derde wereld" willen gs twee ton be schikbaar stellen, terwijl op iedere gulden die de actie oplevert de provincie een kwartje bijlegt. De actie gaat twee jaar duren. Aan de dienstgebouwen van de provinciale stoombootdiensten in Vlissingen moet nodig onderhoud worden uitgevoerd: er zitten scheuren in de zuid- en de west gevel en er is lekkage. Tegelijk met het onderhoud moet een ver bouwing worden gedaan. Gs vra gen de staten een krediet voor het werk van 570.000, De beslissingen op alle voorstel len vallen vrijdag 11 mei in de openbare vergadering van provin ciale staten. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 8 mei, 10.00 uur een hoorzitting. Het gaat om twee bezwaarschrif ten die tegen hetzelfde zijn ge richt: een van de Middelburgse Centrale van Ondernemers (MCO) en een van de winkeliersvereni ging Langeviele-Geere, Gabriëlse Beheer b.v. en de heren J.E.W. Back en J.J. Laban allen te Mid delburg. Burgemeester en wet houders van Middelburg hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor het verbou wen/veranderen van de panden Lange Delft 10-12 (City/Brasse riecomplex) tot winkelruimte voor de Hema en Blokker. Gs hebben die verklaringen verleend en daar zijn de bezwaarden het niet mee eens. Ook dinsdag 8 mei behandelt de tweede kamer uit gs vier be roepszaken op grond van de alge mene bijstandswet. Het gaat om uitspraken van de gemeenten Vlissingen, Goes (2x) en Tholen. De zaken beginnen orr 10.55, 11.00, 11.20 en 11.40 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 B en W van Tholen hebben kennis genomen van de plannen van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel om op 10 mei deel te nemen aan een werkonderbreking van 15 minuten en in het kader van de kruisraketten speciale aandacht te schenken aan de plaatsing van dergelijke raketten in ons land. "Zoals raadslid P. van Belzen onge twijfeld bekend zal zijn, dient het openbaar onderwijs gegeven te wor den met eerbiediging van ieders godsdienstige of levensovertuiging. Een uitvloeisel hiervan is dat maatschappelijke stellingen behandeld moeten kunnen worden, doch dat deze stellingen objectief belicht zul len moeten worden, dat pro's en contra's tegen elkaar gezet zullen moeten worden. De leerkracht dient zijn persoonlijke standpunt hierbij niet als "beter dan andere" te presenteren. Verder gaan wij er van uit dat het onderwijzend personeel zijn werkzaamheden uitoefent zoals dat volgens het lesrooster/schema van werkzaamheden omschreven is. Aangezien wij menen te mogen rekenen op een juiste opstelling van het onderwijzend personeel, zijn wij niet voornemens het personeel in deze zaak afzonderlijk op haar verplichtingen te wijzen. Met Van Belzen zijn wij de overtuiging toegedaan, dat de onderwijs- vakbond zijn competitiegrenzen overschrijdt door in een politieke me ningsvorming tegenover het onderwijzend personeel en daarbij de leerlingen, voorkeur voor een bepaalde opinie uit te spreken. Wij ach ten het geen bezwaar dat in een periode van besluitvorming omtrent de kruisraketten speciale aandacht aan dit thema wordt geschonken, doch met eerbiediging van de eisen die de grondwet aan het openbaar on derwijs stelt. Op een school dient de mogelijkheid te bestaan om op maatschappelijke thema's in te gaan teneinde de leerlingen in staat te stellen de discussies via de media te kunnen volgen", aldus b en w van Tholen op de schriftelijke vragen van raadslid Van Belzen (RPF/GPV). Daar stonden we dan op de Markt. Al die schoolkinderen, de ouders, vele belangstellenden, en de Muziekvereniging. Er scheen een stralend Oranjezonnetje, kor tom alles was aanwezig voor de start van een gezellige ouderwetse Koninginnedag. Toch klopte er iets niet: want... door wie werden we verwelkomd op de Markt? Waar was de verte genwoordiger van de burgerlijke overheid die tijdens de Koningin nedag altijd de honneurs voor het Koninklijk Huis waarneemt? Dit kan natuurlijk door onze Burge meester, maar uiteraard ook door een wethouder, en desgevraagd ook door een raadslid. Maar nee, er was totaal niemand. Zulk mooi weer, en zo'n goede medewerking van allen die daar aanwezig waren om de aubade te doen slagen. Een aubade is een stukje traditie, dat wij hier in Tholen gelukkig nog altijd hand haven. Maar dat er niemand ter verwel koming was, is (volgens mij) nog nooit voorgekomen. Elke Thole- THOLEN ma 7 mei clubavond Labeo aqua riumver. Meulvliet, 19.30 u. wo 9 mei reis bejaardensoos Den Haag ma 16 mei NCVB dia's Garda- meer, De Wingerd, 19.45 u. za 26 mei MAC auto-oriëntatierit, Zoekweg, 19 u. za 19 mei excursie Natuurvrien den, de Bosjes, Bosstraat, 14 u. di 15 mei AN IB soosmidddg, Meulvliet za 19 mei openingstocht De Kog ge, Koggedek za 26 mei fietstocht 27 MC SINT ANNALAND za 5 mei Tholencup, WHS-ter- rein, 9 u. za 12 mei Tholencup D-pupillen, WHS-terrein, 9 u. za 19 mei dansavond, Wellevaete, 20 u. OUD VOSSEMEER vr 4 mei filmavond Jong Vosmaer, Vossenkuil, 19.30 u. za 5 mei oefen-hippisch-concours, ijsclubterrein, 10 u. Tholen en St Phil. NH-kerk za 5 mei optr. kinderkoren Tholen en St. Philipsland, N.H. Kerk. di 15 mei openingsavond jubi- leumweek middenstand met op treden Lenny Kuhr, 19.30 u. vr 11 mei receptie v.v. Vosmeer, Vossenkuil, 20 u. za 12 mei puzzeltocht vanaf 't Veer, fietsen en brommers 14.30 u. auto's 19 u. wo 16 mei talentenjacht jeugd, 14.30 u. sterrenparade 20 u. do 17 mei bejaardenmiddag met Zangeres zonder Naam, ?4 u. Re gionale- of kernenquiz, 20 u. vr 18 mei optreden van o.a. BZN, 20 u. za 19 mei Bassie en Adriaan 14 u. Hans de Booij 20 u. POORTVLIET za 12 mei caravankeuring VVN, garage de Graaf, 8 u. za 12 mei voetbaltournooi SPS, sportterrein, 11 u. do 17 mei pl. vr. dagreis Keuken hof SINT PHILIPSLAND wo 9 mei film jeugd. Rode Kruis, Ons Dorpshuis, 14 u. wo 9 mei film jeugd, Rode Kruis, De Wimpel, 19.30 u. wo 16 mei pl. vr. exc. bakkerij vd Est, 20 u. BERGEN OP ZOOM 14-23 juli tentoonst. Brabantse schorren. Markiezenhof 15 apr-14 mei "Etta Meier", schilderijen, Etcetera do 3 mei postzegelruilavond, wijkcentrum t' Fort, Lourdes- plein, 19.30 ma 14 mei bijeenkomst over vrede en bewapening, Wouwse Tol, 20 u. Cinemactueel I: Jaws, 3d. 12 j. do, ma, di 20, vr. 19, 21.30, za 14, 19, 21.30, zo 14, 16.30, 19, 21.30, wo 14, 20 u Cinemactueel II: Ciske de Rat a.l. do. 20.30, vr. 19, 21.15, za. 14, 19, 21.15, zo. 14. 16.15, 19,21.15, ma. 20, di. 20.30, wo. 14, 20.30 uur. Cinemactueel III: Ciske de Rat a.l. do. 19,30, vr za 20 La Derniere Femme ma. 20.30 uur. naar die op de Markt aanwezig was, móet dit mijns inziens zo ge voeld hebben. De overheid heeft, om welke reden dan ook, een slechte indruk op zijn inwoners gemaakt Dit is voor velen moeilijk te verwerken. Het zou mij dan ook een plezier doen als ik zou weten, wat er in de organisatie van de stralende Koninginnedag 1984 is misgegaan. Met dank vóór de plaatsing. Lia Nelisse-Geluk, Grindweg 42, 4691 EV Tholen Naar aanleiding van het ingezon den schrijven van de ABOP-voor- zitter afdeling Tholen wil ik graag enkele opmerkingen maken. 1. Het is dhr. Venekamp toch niet ontgaan, dat deze ABOP-oproep tot actie georganiseerd is met het "Komitee Kruisraketten Nee" met als doel door middel van pressie plaatsing van kruisraket ten in Nederland te voorkomen? Evenmin kan het hem onbekend zijn, dat de staatssecretaris van onderwijs, mevr. Drs. N. Ginjaar- Maas, in een brief aan de rectoren van rijksscholen o.a. heeft aange geven, dat de rijksscholen gevrij waard moeten worden van poli tieke acties. 2. Het is verheugend, dat de ABOP-Tholen niet mee doet aan deze actie. Dit neemt echter niet weg, dat het feit van de oproep van de ABOP (en KKN), en die BUITEN het bevoegd gezag om gaat, niet ongedaan wordt ge maakt. Juist nu geen rechtspositionele of salaire maatregelen in het geding zijn, wordt opgeroepen tot een ongehoorzaamheidsactie waarin een gemeente gedwongen kan worden om "partij" te kiezen, zelfs al heeft een gemeente in za ken zoals de plaatsing van kruis raketten weinig te beslissen. 3. Dan zal het de afdelingsvoor zitter van de ABOP-Tholen ook duidelijk'zijn, dat een gemeente raadslid van zijm verontrusting blijk geeft door vragen te stellen aan het college van b en w, omdat hij dan uitdrukkelijk de weg via degenen die belast zijn met het uitvoeren van dit gezag wenst te bewandelen en niet de strategie varï de ABÖP verkiest. Zeker niet, als het, volgens de schrijver, om "deze belangrijke kwestie" gaat. Dat deze weg omslachtig zou zijn, waag ik zelfs te betwijfelen, aan gezien het antwoord van het col lege sneller binnen was dan de al ruim een week geleden in de pers aangekondigde reactie van de ABOP-Zeeland. Tot slot dit. In het verkeerde keelgat geschoten, wekt inder daad verwarring. Verontrusting heeft daar niets mee te maken. Eën ding is wel duidelijk. Kritisch de ABOP volgen, schiet daar in het verkeerde keelgat. Met alle gevolgen van dien. Met dank voor de plaatsruimte. P. van Be|zen Tholen In de Eendrachtbode van 26 april stond een artikel over de kassen bouw, waarin C.J. v.d. Male o.a. zegt, dat Joh. Overbeeke aan de Oüdelandseweg in St. Annaland als allereerste met de teelt op steenwol(matten) begonnen is. Tomaten op steenwol werden echter al eerder op 7 februari 1983 verbouwd bij de gebroeders Franken aan de Randweg te Scherpenisse/Poortvliet. Aan de Oüdelandseweg te St. Annaland was men dus niet de allereerste. Peter Bijl Maria van Nassaustraat Scherpenisse In de E.B. van 26 april las ik in het raadsverslag St. Philipsland over billijke woonruimteverdeling, waarbij ik zelf betrokken was. B en W wilden mij een huis in de Beatrixstraat te Anna Jacobapol- der toewijzen. Ik een bijstand moeder van 22 jaar met een zoontje van 7 maand. Ik heb 1 lA jaar samengewoond en sinds no vember 1983 ben ik bij mijn vriend vertrokken. Ik moest weg omdat ik hoofdvoogd werd. Hij wou dat worden, maar als je sa mengewoond hebt, dan wordt de moeder vanzelf hoofdvoogd en de vader toeziend voogd. Als moeder die een kind van 9 maanden onder haar hart heeft gedragen, sta ik niet toe dat hij toeziend voogd wordt. Hij heeft mij telkens be dreigd. Ik dacht, ik ga weg voor het te laat is. Ik woon nu tijdelijk (hoop ik) bij mijn ouders en broer in, maar de ruimte is hier niet om in te leven met twee gezinnen. Mijn zoontje en ik slapen in een kamer van 3 meter lang en 2 lh meter breed en'daar staat 1 een persoonsbed, 1 baby-juniorbed, 1 bureau, 1 stoel en als het koud is, nog een kacheltje. Alles onder mijn bed en op en onder mijn bu reau staat vol, ja helemaal vol. Ik heb 40 centimeter om door te lo pen, maar wassen doe ik mijn zoontje beneden, waarvoor ik ieder ochtend alles naar beneden moet halen. En de kamer staat ook helemaal vol met een box, mijn orgel en straks weer een kin derstoel, de schuur staat ook vol met mijn kinder- en wandelwa gen. Ja, hij roest wel een beetje, maar ja, het is maar van een bij standsmoeder en die zijn rijk ge noeg. In de garage staat ook nog wat van mij en bij mijn opoe staat het kamertje van 3 meter bij 2 meter helemaal vol. Mijn opoe zal met de tijd ook vertrekken naar de Rozeboom en waar moeten mijn goede spullen naar toe? Buiten of zo, want bij mijn ouders is geen plaats: ze hebben geen berging of vliering. Dit is een krappe bewo ning en dan nog wel met twee ge zinnen. Weten jullie waarom ik dat huis in de Beatrixstraat niet wilde? Ik wil als bijstandmoeder niet weggeduwd worden in een hoek, in een afgelegen gebied. Ik heb geen auto en werk heb ik ook niet, want ik heb nu de taak om mijn zoontje zelf op te voeden. Ik moet om de drie maanden naar het academisch ziekenhuis in Utrecht en het vervoer in Anna Jacobapolder is ook al niet te best. Daar mogen B en W van Sint- Philipsland ook wel eens wat aan doen, dat wordt eens hoog tijd. Ik las ook nog, dat de woningen in Sint-Philipsland te groot zijn voor een alleenstaande, maar moet ik dan in een kippehok? Denken B en W ook nog aan kleine gezin nen? Kunnen jullie dan geen een gezinswoning bouwen die net groot genoeg is voor ons. Ze den ken die blijft haar hele leven al leen zitten, maar ik hoop nog eens een goede man te vinden, maar dit kan nog een paar jaar duren. Weetje waarom ze mij niet moe ten hebben als inwoonster van Sint-Philipsland? Ten eerste ben ik een bijstandmoeder maar dan heb ik ook niet om gevraagd. Mijn zoontje is katholiek gedoopt maar zijn die minder dan de protes tantse kinderen? Toen in 1953 de watersnood was, toen waren de katholieken wel goed, maar daar denken ze hier op Sint-Philips land niet meer aan, toen ze op hartelijk werden ontvangen. Maar zouden ze de katholieken wel wil len hebben als er in Brabant wat gebeurt? Nou, ik denk van niet. Ik hoop dat ik spoedig in de Een drachtbode kan lezen dat mej. C.N. Suurlant ook een woning heeft toegewezen heeft gekregen. C.N. Suurlant en Benjamin Prins Hendrikstraat 13 Sint-Philipsland De werkloosheid van mannen daalde tijdens de maand maart op Tho len en St. Philipsland van 880 tot 796. Een vermindering met 84 man nen. Deze daling is een gevolg van uitbreiding van de werkgelegenheid in de sectoren bouw, grondwerken en landbouw, zowel in eigen rayon als elders. De werkloosheid van vrouwen daalde van 276 tot 261Slechts een vermindering met 15 vrouwen t.o.v. de vorige verslagmaand. De afname van het aanbod is hoofdzakelijk waar te nemen in de diensten sector. In vergelijking met vorig jaar maart zijn er bij de mannen nu 15 mannen meer werkloos en bij de vrouwen 39. Onderstaand overzicht geeft eeri juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen febr. maart feb maart 1983 1983 1984 1984 MANNEN Bouwnijverheid 185 172 169 152 Grondwerken 173 141 165 124 Metaalnijverheid 96 91 106 99 Landbouw 42 40 68 62 Handel 21 21 27 28 Horeca 4 5 9 8 Zeevaart 12 11 8 9 Niet varend verk.personeel 69 70 65 64 Kantoor- en onderw.pers. 33 34 48 45 Los arbeiders 143 142 172 139 Overige beroepsgroepen 51 54 43 66 Totaal werkloze mannen 829 781 880 796 VROUWEN Verkoopsters 52 49 58 58 Serveersters 13 13 19 16 Kantoor/onderwijzend pers. 54 55 61 54 Sociale- en geneesk.zorg 40 34 38 31 Huishoudelijk pers. 14 16 15 17 Los arbeidsters 41 33 65 64 Overige beroepsgroepen 20 22 22 21 Totaal werkloze vrouwen 234 222 276 261 Totaal aanvragen 2 6 7 4 Werkloosheidspercentage Het werkloosheidspercentage geeft het aantal ingeschreven werklozen in procenten van de afhankelijke beroepsbevolking: Maart 1984 Rayon Tholen Provincie Zeeland Nederland Plaats van inwoning Tholen Sint-Philipsland Mannen 21% 14,7% 17,5% Mannen 726 70 vrouwen 24,9% 18% 18,9% totaal 21,8% 15, 7% 17,9% vrouwen 230 31 Ingeschreven werkloze jeugdigen t/m 22 jaar: Mannen: schoolverlaters: 60 Vrouwen: schoolverlaters: 64 Mannen: overigen: 115 Vrouwen: Overigen: 74 Bouwnijverheid De werkloosheid in de sector bouw nam verder af. Het aanbod van timmerlieden bleef groot. Het ligt in de verwachting dat het aanbod van bouwvakkers in de maand april verder zal dalen. Grondwerken Het aanbod in deze sector daalde met 41 personen. Diverse werklozen konden weer terug in dienst treden bij hun laatste werkgever. Ook in april 1984 wordt rekening gehouden met een verdere daling van het aanbod, m.n. van grondwerkers en straatmakers, c.q. opperlieden. Metaalbewerkers Ook hier was sprake van een lichte daling van het aanbod. Landbouw Het seizoen in de landbouw kwam op gang. De daling van het aanbod was nog gering. Handels- en kantoorpersoneel Hiertoe behoren 73 mannen en 112 vrouwen. De meesten van hen beschikken alleen over een opleiding op Mavo-nvo.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7