THOLENDERWIJS PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS rr: PLAATSELIJK NIEUWS/::™: informatierubriek van de gemeente tholen DE ISLAM NEGENENDERTIG JAAR NA DE BEVRIJDING DODENHERDENKING OP THOLEN VANAVOND VERGADERT DE KOMMISSIE FINANCIEN FUNKTIE BIJ DE VRIJWILLIGERS VAKATUREBANK "TUTTELHOEK" GESLOTEN VRIJDAG GEEN KOOPAVOND Donderdag 3 mei 1984 EENDRACHTBODE DE 4e MEI SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING SCHERPENISSE POORTVLIET Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 De Tweede Wereldoorlog 'ligt 39 jaar achter ons. Circa 60% van de huidige Nederlanders zijn na 1945 geboren. De kinderen uit de oor logsjaren meegerekend heeft amper 40% van onze bevolking een per soonlijke herinnering aan de jaren van onderdrukking, onvrijheid en oorlog. Zij die dat wel hebben, willen en kunnen niet verlangen dat hun op persoonlijke beleving gestoelde gevoelens straks op 4 mei worden gedeeld door degenen die gelukkig niet anders kennen dan vrijheid om te gaan waarheen je wilt, met wie je wilt, vrijheid om je mond open te doen, om te hoop te lopen als je ergens voor of tegen bent, de vrijheid om een groep te vormen als je iets wilt bereiken. Doodnormale rechten van de mens, jawel, van ons mensen hier en nu, maar die rechten zijn in de voorgaande jaren ten koste van millioenen slachtoffers bevochten op dictatoriale regimes, die alleen maar konden bestaan zolang de menselijke vrijheden en de menselijke waardigheid werden vertrapt. Het Comité Nationale Herdenking roept iedereen op de herdenking van de 4e mei ook te maken tot een dag van bezinning op de mensenrech ten: bezinning op de rijkdom aan vrijheden die wij bezitten en op de inspanning die nodig is om dat zo te houden, maar ook bezinning op alles wat gedaan moet worden om nog veel meer mensen in die rijkdom te laten delen. Verzet tegen de krachten en de verfoeilijke ideeën die in de jaren '40-'45 een eind maakten aan onze geestelijke en fysieke vrijheid is uiteindelijk beloond met herstel daarvan. Na veel offers, leed en rond 50 millioen slachtoffers. De eerbied waarmee wij hen herden ken die de offers hebben gebracht en het leed hebben doorstaan, kan niet groot genoeg zijn, maar wij moeten ook verder. Stil staan, terug kijken en zwijgen is niet in de geest van hen die wij herdenken. Zij die het verzet pleegden, keken vooruit en zagen hun doel. Het is de bood schap van dat verzet, die 35 jaar na de oorlog nog even actueel is. De geest van waaruit dat verzet in de omstandigheden van toen in staat bleek groot onrecht te weerstaan, die geest kan ons nu inspireren te strijden tegen nieuw of nog steeds bestaand onrecht, natuurlijk met eerbiediging van onze democratische rechtsorde. Wij zullen waakzaam moeten zijn om in onze eigen omgeving elke onderdrukking, elk onde mocratisch handelen te bestrijden en bij voorbaat kansloos te maken, ook in een krachtige democratie als de onze bestaan die gevaren. De grimmigheid van totalitaire regimes dient zich op sommige plaatsen in de wereld weer aan. Er zijn ook nu naamlozen in de hele wereld die lijden onder regimes die weliswaar sterk verschillen, maar die in elk geval één ding gemeen hebben: menselijke vrijheid is hun grootste vijand. Het vervolgen van mensen om hun ras, geloof of wereldover tuiging heeft Nederland door de eeuwen heen in verzet gebracht. De geest van opstandigheid tegen aantasting van menselijke vrijheids- rechtsen doortrekt ons steeds opnieuw als wij ons jaarlijks op 4 mei bezinnen op wat we te boven zijn gekomen. Moge die geest, ook nu de oorlog al 35 jaar geleden ten einde kwam, vaardig blijven in ons volk, een volk dat opkomt voor de fundamentele vrijheid voor ieder mens om zichzelf te zijn en dat zich verzet tegen elke poging die vrijheid aan te tasten. Laat ieder in deze strijd tegen verdrukking in het oog houden waar het allemaal om begonnen is: respect voor een ander en voor een eigen mening, waar een ieder recht op heeft. Hier ligt mogelijk een gezamenlijke taak voor ons allen in die geest te werken aan het voor tallozen dichterbij brengen van menselijke vrijheden. Daarvoor gaven degenen die wij op 4 mei herdenken hun leven! In geheel Nederland, dus ook op Tholen, worden op vrijdag 4 mei de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. In verband met deze herdenking zijn een aantal richtlijnen van kracht. Vanaf 's avonds zes uur tot zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. Particulieren worden verzocht de zelfde gedragslijn te volgen. Van 1 9.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken,luiden. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna, zal op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt verzocht deze plechtige stilte overal en algemeen in acht te nemen. De exploitatie van horeca bedrijven dient van 18.00 tot 21.00 uur zodanig te geschieden, dat daaraan elk vermakelijkheidsaspekt ontbreekt. Verder dient gedurende deze periode de buitenverlichting, zoals neon en lichtbakken gedoofd te zijn en mag er geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radiop rogramma's. De Vereniging Thoolse Stadsaktiviteiten organiseert voor alle Thoolse inwoners een dodenherdenking op de Markt te Tholen. Om 1 9.30 uur kan men zich opstellen voorde stille tocht vanaf de Eendrachtsweg. Om 19.45 komt de stoet aan op de Markt, waar de leden van het Korps Nationale Reserve de dodenwacht houden. Om 1 9.45 uur zal door de Kon. Muziekvereniging Concordia een aantal koralen ten gehore wor den gebracht, terwijl deze worden afgesloten met het spelen van "The Last Post". Na de algemene stilte van 20.00 uur tot 20.02 uur wordt het "Wilhelmus" gezongen. Om 20.05 uur zullen een aantal geno digden bloemen leggen, terwijl om 20.10 uur het Ger. Gem. koor Canticum enkele liederen zal zingen. Vanavond komt de kommissie financiën bijeen voor de uitgestelde vergadering van donderdag 26 april. De vergadering begint om 1 9.30 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Zoals altijd is de bijeen komst openbaar. Een ieder is Van harte welkom en kan gebruik maken van het spreekrecht. In deze rubriek van 19 april j.l. zijn de onder staande agendapunten uitvoerig toegelicht: voorlopig meerjarenperspektief op grond van de Financiële Ver houdingswet 1 984; - eenmalige bestedingen ten laste van het budget 1 984, bestrating en riolering Achterstraat te Poortvliet; - extra afschrijvingen ten laste van het budget 1 983; - onderzoek plaatsen slagbomen met geldautomaat bij stortplaats 'Tuttelhoek" ten behoeve van personenauto's, rekeningoverschot 1982; Aan de oorspronkelijke agenda wordt toegevoegd; Uitbreiding personeel afdeling sociale zaken; De forse groei van het aantal aanvragen om een sociale uitkering trekt een zware wissel op het huidige personeelsbestand van de afdeling sociale zaken. Met de gemeenteraad is de afgelopen maanden een aantal keren van gedachten gewisseld met betrekking tot gekon- stateerde problemen op die afdeling. Een en ander aan de hand van een tweetal uitgebrachte beleidsnota's. In de beleidsnota's werd onder meer gepleit voor zowel uitbreiding van de binnendienst van de afdeling, alswel van de buitendienst. Thans wordt voorgesteld niet zo ver te gaan en de uitbreiding te beperken tot de aanstelling van een bijstand-maatschap pelijk-werker in de buitendienst. Daar voor is een krediet nodig van ƒ60.000,— De kommissie wordt gevraagd daarover een advies uit te brengen. Gelet op opgedane ervaringen is het kollege van mening dat het noodzakelijk is een aktief anti-fraudebeleid te voeren. Als oplossing voor de uitvoering hiervan ziet zij als meest geschikte maatregel de samenwerking met andere gemeenten en wel door het aanstellen van een ambtenaar met opsporingsbevoegdheid. Daarvoor is op jaarbasis een bedrag nodig van ƒ20.000,— Ook nu wordt de kommissie gevraagd een advies uit te brengen. Opnieuw is bij de Thoolse Vrijwilligers Vakature Bank een projekt aan gemeld, waardoor baanloze mensen met behoud van uitkering zinnig vrijwilligerswerk kunnen verrichten. Het gaat dit keer om een funktie bij: Het Regionaal Educatief Centrum "De Bevelanden-Tholen" (R.E.C.); Gezocht wordt naar een man of vrouw voor het geven van Nederlandse les (lezen en schrijven) aan de zogenaamde internationale groep vol wassenen (o.a. leren, Marokkanen, Fransen en Spanjaarden). Deze personen hebben in het land van herkomst wel onderwijs genoten, maar willen (beter) Nederlands leren. De vrijwillig(st)er behoeft niet persé een bevoegde leerkracht te zijn. De tijden van lesgeven gaan in overleg met de kursisten, terwijl het aantal benodigde uren, afhankelijk van de bedrevenheid van lesge(e)v(fster)er 10 a 15 uur per week bedragen. Nadere informatie over de funktie wordt verstrekt door dhr. J. Amesz, tel. 01667-2777. In verband met de viering van de bevrijdingsdag is de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" op zaterdag 5 mei de gehele dag gesloten. Houdt u daar rekening meel! Op vrijdag 4 mei vindt de jaarlijkse Nationale Herdenking plaats van allen die sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen als gevolg van oorlogshandelingen en terreur. In verband hiermede komt de wekelijkse koopavond op vrijdag 4 mei te vervallen. Het is de winkeliers wel toegestaan vanavond, donderdag 3 mei, hun winkel geopend te houden tot 20.00 uur. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 7 mei 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders J. Versluijs, L.J. Koop man en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Vanaf 1 980 voert de gemeente Tholen een aktief minderhedenbeleid. In september 1983 werd door de gemeenteraad de "Nota minderheden beleid Tholen" vastgesteld, waarin zijn opgenomen de uitgangspunten voor een beleid. Eén van de uitgangspunten is het onder de aandacht brengen van de Nederiandse samenleving van achtergronden, cultuur en levenswijze van de minderheden. Ook dit artikel is als zodanig bedoeld. Zoals het leven in West Europa beheerst wordt door de beginselen van het Christendom, zo spelen in het doen en laten van talloze Marokka nen en Turken de grondslagen van de Islam een rol. Om bepaalde uitingen en gedragspatronen van deze mensen te kunnen begrijpen, is zicht op de invloed van de Islam op het leven van de Turken en Marokkanen zeer nuttig. Daartoe wil dit artikel een bijdrage leveren. Het bezitten van de Turkse of Marokkaanse nationaliteit valt meestal samen met het belijden van de Islam. De mensen in Turkije en Marokko zijn voor meer dan 95% Moslim. Met de komst van Marokkanen en Turken naar Nederland is het aantal Moslims dan ook aanzienlijk toegenomen. De Islam is met rond de 300.000 aanhangers de tweede godsdienst van Nederland geworden. Qua godsdienstige stromingen staat de Islam na het Rooms Katholi cisme, de Hervormde en Gereformeerde Kerk op de vierde plaats. Islam betekent letterlijk: onderwerping of overgave (aan Gods wil). Een Moslim is degene die zich overgeeft. Met het openbaar optreden van de profeet Mohammed begon de historie van de Islam. Mohammed werd d570 jaar na Christus in Mekka geboren. Aan hem werd via een reeks openbaringen de tekst van de Koran doorgegeven. De Koran wordt beschouwd als het directe, letterlijke woord van God. De Koran is dan ook het heilige boek van de Islam. De Koran betekent "dat wat gelezen moet worden" en vertelt wat men moet geloven en doen. Het vertelt bijvoorbeeld precies hoe de verhouding tussen man en vrouw in het huwelijk moet zijn. Het regelt verder het erfrecht van zonen en dochters, welke plichten de kinderen hebben tegenover hun ouders, en nog veel andere zaken. Veel moslims houden zich hier strikt aan. Vandaar dat het voorlezen van de Koran een belangrijke plaats inneemt in hun leven. Voor de gelovi gen is de Koran de sleutel tot de oplossing van elk probleem. Toch zijn er talrijke aspecten waarin Moslims verschillen. Er zijn ook elementen die zij alle delen. De Islam kent vijf hoofdplichten, ook wel de vijf zuilen genoemd, die iedere Moslim wordt verondersteld te eer biedigen. 1Geloofsbelijdenis. Deze wordt uitgesproken als men toetreedt tot de Islam en wordt herhaald tijdens het rituele gebed. De tekst luidt: Tk getuig dat er geen God is dan God en ik getuig dat Mohammed zijn boodschap per (en dienaar) is". 2. Gebed De salaat, het rituele gebed, is een samenstel van voorgeschreven lichaamshoudingen en een aantal vaste formules en gebeden. Deze worden vijf maal daags op voorgeschreven tijden gebeden met het gezicht naar Mekka (in Saoedi-Arabië). Voor mannen is het verplicht vrijdags de middagsalaat in de Moskee bij te wonen. De vrijdag heeft voor-Moslims een bijzonder religieuze waarde, net als de zondag dat heeft voor de Christen... 3. Aalmoezen geven De Moslim is verplicht jaarlijks minstens éénveertigste-deel van het inkomen te besteden aan verplichte en vrijwllige aalmoezen. Dit wordt ook wel aangeduid als "armenbelasting 4. Vasten De negende maand van het Islamitische jaar, Ramadan genaamd, is de vastenmaand. Het is ook de maand waarin bijzondere aandacht wordt besteed aan het geven van aalmoezen, lederen wordt aan den lijve herinnerd, wat het betekent om niets te eten te hebben en arm te zijn. Tijdens Ramadan mag er tussen het eerste ochtendlicht en zonson dergang niets worden gegeten. Men mag overdag dan ook niet drinken of roken en moet zich onthouden van sexueel verkeer. Wie door een zwakke fysieke conditie niet tot vasten in staat is, mag de Ramadan later inhalen. Gedurende deze maand zijn er iedere avond gebedsdiensten in de Moskee waar in 30 dagen de hele Koran wordt opgelezen. 5. Bedevaart naar Mekka. Een Moslim moet één keer in zijn leven op bedevaart naar Mekka, de heilige stad, voor zover hij daar financieel toe in staat is. Mekke wordt meestal bezocht in de tijd die voorafgaat aan het offerfeest Stemmen op een ander stembureau bij de verkiezing voor het Europees Parlement op donderdag, 14 juni 1984. De burgemeester van Tholen maakt bekend dat de volgende regeling geldt om te mogen stemmen in een ander willekeurig stembureau (mits gelegen in Ne derland), dan waarvoor men is opgeroepen. Aanvragen moeten worden gericht aar, de burge meester van de gemeente waar men op 2 mei 1 984 in het kie- zersregister is opgenomen. Schriftelijk. Tot uiterlijk 31 mei 1 984 kunt u een verzoek indie nen door middel van een aan vraagformulier dat kosteloos op het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk en op de PTT-kantoren in de andere woonkernen van de gemeente (dus behalve Sint- Maartensdijk) verkrijgbaar is. In dien u uw oproepingskaart al hebt ontvangen, moet u die met het aanvraagformulier inleveren op het gemeentehuis of op de PTT- kantoren. Mondeling Als u uw oproepingskaart hebt ontvangen kunt u nog tot uiterlijk 9 juni 1984 persoonlijk op het gemeentehuis een verzoek indie nen. U moet dan een aanvraag formulier op het gemeentehuis invullen en uw oproepingskaart meenemen. Wat verder Na ontvangst van het verzoek vult de burgemeester de achterzijde van de oproepingskaart in. Als dit gebeurd is, geldt de kaart voor taan als "Kiezerslegitimatie- kaart", waarmee u elders in Ne derland, maar ook in de eigen ge meente en zelfs op het eigen stembureau (als u nog niet zeker weet waar u gaat stemmen) uw stem kunt uitbrengen. Bij verlies wordt géén nieuwe kaart ver strekt. De regeling is ook van belang voor invaliden in een rolstoel, die persoonlijk hun stem willen uit brengen. Weliswaar is op elk bu reau een onderlegger aanwezig waarop men, zittend in de eigen rolstoel, het stembiljet kan invul len, maar niet elk bureau is voor hen even gemakkelijk toeganke lijk. De 3 bejaardentehuizen en de dorpshuizen te Stavenise, Sint- Annaland en Oud-Vossemeer be schikken wél over een aangepaste toegang. Wie niet voor een van dié bureaus wordt opgeroepen, kan dus vragen elders te stem men. Dit is een publicatie ingevolge ar tikel J3, lid 2 van de kieswet. In lichtingen over deze publicatie zijn verkrijgbaar op het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-2955, de heer C.W. Droogers. Sint Maartensdijk, 2 mei 1 984 De burgemeester voornoemd, E. Baerends, Een belangrijk verschil in de godsdienstbeleving tussen Moslims on derling is het verschil tussen de Moslims van de stad en die van het platteland. Over het algemeen houdt men in de stad minder strikt de hand aan de Islamitische voorschriften dan in de dorpen. Belangrijk is daarom het gegeven, dat het overgrote deel van de Turken en Marok kanen in Nederland van het platteland afkomstig is. Stemmen bij volmacht bij de verkiezing or het Europees Parlement op donderdag, 14 juni 1984 De burgemeester van Tholen maakt bekend dat voor het stemmen bij volmacht voor de komende verkiezing de volgende mogelijkheden aanwezig zijn: 1Degene die niet in staat is om zijn stem uit te brengen machtigt iemand die een oproep voor hetzelfde stembureau heeft ontvangen. Men behoeft zich van te voren niet te melden op het gemeentehuis of op een PTT-kantoor; het is voldoende als het schemaatje aan de voorzijde van de oproepingskaart wordt ingevuld en links wordt ondertekend door de volmachtgever (degene die niet kan stemmen) en rechts door de gemachtigde (degene die wél zal stemmen). De gemachtigde mag dan tegen inlevering van deze kaart stemmen, alleen tegelijk met het uitbrengen van zijn eigen stem. Meldt men zich pas later met de eigen oproepingskaart, dan mag hij niet meer stemmen. Een zoekgeraakte kaart kan niet worden vervangen. 2. Tot uiterlijk 31 mei 1984 kan men bij de burgemeester van de gemeente waar men op 2mei 1 984 in het kiezersregister staat ingeschreven, een verzoek indienen om bij volmacht te stemmen. Formulieren hiervoor kunt u kosteloos op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en op de PTT-kantoren in de andere woonkernen van de gemeente (dus behalve Sint-Maartensdijk), krijgen. Het aanvraagformulier moet zowel door de volmachtgever (degene die niet zal stemmen) als door de gemachtigde (degene die wél zal stemmen) ondertekend worden. Wordt op het verzoek positief beslist, dan wordt een aparte "vol- machtlegitimatiekaart" toegezonden, waarmee de gemachtigde op ieder willekeurig Nederlands stembureau kan gaan stemmen, een zoekgeraakte kaart kan niet worden vervangen! Wat zijn de verschillen tussen beide mogelijkheden? Neemt u de eerste, dan kan alleen volmacht gegeven worden indien degene die gemach tigd wordt, op hetzelfde stembureau gaat stemmen. Neemt u de twee de dan kan op elk stembureau, mits gelegen in Nederland, gestemd worden; u moet er dan wel iets meer moeite voor doen. De gemachtigde moet natuurlijk persoonlijk bevoegd zijn tot stemmen in Nederland. Hij of zij mag niet rrieer dan 2 machtigingen ontvangen. Men mag dus maximaal 3 stemmen uitbrengen; één van zichzelf en twee stemmen als gemachtigde. Degene die volmacht geeft mag zelf niet meer stemmen. Dit is een publicatie ingevolge artikel K8 van de Kieswet. Inlichtingen over deze publicatie zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk, tel. 01 666-2955, de heer C.W. Droogers. Sint-Maartensdijk, 2 mei 1 984 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 19.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER IET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER OLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE oSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER E SINT PHILIPSLAND OUDVOSSEMFER POORTVLIET JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER bezocht. Na een inleiding door 'vrouwen voor vrede' werd een videoband vertoond van de vre desmars, oktober vorig jaar in Den Haag. Er was een interessan te discussie en naderhand nog een gezellig samenzijn. Van de drie organisatoren lag op tafels voor lichtingsmateriaal uitgestald. SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK VERSCHUIVING KOOPAVOND In verband met de dodenher denking op vrijdag 4 mei is de koopavond verplaatst naar donderdagavond 3 mei. Ook de bankkantoren zuilen op die avond zijn opengesteld. Advertentie I.M. Ton Struik handhaaft positie Ton Struik handhaaft zijn positie als koploper in de competitie van klaverjasclub Smalstad met 72437 punten, 2. Cock van Gasteren 69181 p. 3. Sil. via van Gasteren 68440 p. 4. Simon Meijer 67776 p. 5. Bram van Beveren 67574 p. 6. Kees Landa 67396 p. 7. Aad van Hulsel 66777 p. 8. Coby van Hul sel 66479 p. 9. Frans Meijer 66193 p. 10. Peter van 't Hof 66160 p. Koninginnedag Schoolkinderen Op de zonovergoten dag dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana 75 jaar mocht worden, maadag 30 april, vierden de kleu ters van Benjamin en de lagere schoolkinderen van de Juliana, Koninginnedag op het eigen ter rein aan de Oosterscheldestraat. Om negen uur werd begonnen met het hijsen van de vlag door voorzitter C.J. Knuist, waarna twee verzen van het Wilhelmus gezongen werden. Vervolgens to gen allen, de versierde kleintjes voorop, naar Sint Maartenshof. Voor de vele bejaarden in de ge meenschapszaal werd o.l.v mees ter Goedhart een potpourri van enkele vaderlandse liederen ten gehore gebracht. Meester van de Ree begeleidde deze samenzang op het orgel. Directeur A. van Tilburg bedank te de jonge zangers voor hun inzet en bood hen een oranjevrucht aan. Tevens merkte hij op, dat er een vertegenwoordiger van H.M. de Koningin met genoegen had staan luisteren, namelijk burge meester Baerends met zijn echt genote. Op het schoolterrein teruggeko men werden de leerlingen in tien groepen verdeeld, terwijl de kleu ters hun eigen spelletjes speelden. Onder begeleiding van de ouder commissies werd aan paardes- prong, centrumbal, korfbal, hen gelen enz. gedaan. Vele ouders en andere belangstellenden waren getuige van deze activiteiten. Ook de koffie met cake liet men zich goed smaken. Alle leerlingen kregen naast de bekende versnaperingen een Delfts blauwe tegel met de beel tenis van Willem van Oranje erop de en de jaartallen 1584-1984. Rond twaalf uur keerde een ieder voldaan huiswaarts. Ook de standhoudster van "woord en daad" had goede zaken gedaan. Op de kleuterschool de Kubus en de lagere school de Rieburch werden diverse films vertoond. De kleuters en de eerste en tweede klassers waren heel enthousiast over de tekenfilms, terwijl bij de bovenbouw een avonturenfilm veel succes oogstte. Na afloop kregen alle kinderen limonade en een sinaasappel. Men kon terug kijken op een geslaagde morgen, 's Avonds was er een lampionop tocht met Euterpe. I Plattelandsvrouwen bezochten pottenbakkerij Vijfentwintig leden van de platte landsvrouwen hebben een bezoek •gebracht aan pottenbakkerij De Klaproos in Lepelstraat. De voor werpen worden er in mallen ge goten, gedroogd, gebakken en met schabionen van een patroon in Delftsblauw voorzien. Hierna krijgt de pot een vernislaag en gaat hij weer in de oven. De da mes stonden versteld over het vele handwerk dat nog noodzakelijk is. Hierna stond een bezoek aan de Slothoeve in Lepelstraat op het programma. Deze boerderij wordt bewoond door de familie Boogers. Mevr. Boogers is een fervent ver zamelaarster. Alles wat ze krijgt wordt door haar bewaard. De boerderij is geen museum, maar een verzameling over bijna alles wat een mens in zijn leven tegen komt. Foto's, schilderijen (gebor duurd of geverfd, porselein, pop pen, hoeden enzovoort) staan er opgesteld. Omdat het bezoek in de paasweek viel, stonden er ook manden met eieren gereed. Op de vraag of er ook ganze-eieren te koop waren, vertelde mevr. Boogers dat er pas 50 ganze-eie ren aan de kerk waren gegeven. De kinderen mogen die dan in de kerk zoeken. De gastvrouw ver telde dat er met kerstmis nog een gevonden was in een biechtstoel, wat grote hilariteit onder de da mes teweeg bracht. Oosterscheldevissers in de zon Tweede bekerwedstrijd van de Oosterscheldevissers op 28 april aan de Noord. Senioren: l.J.v. Oudenaarde 540; 2. H. Hartog475; 3. B. Bogers460; 4. Th. Hengstmengel 450; 5. R. Vermaas 360; 6. J. de Graaf 355; 7. A. Hengstmengel 330; 8. mevr. Ria Vermaas 320; 9. W.v. Oude naarde 310; 10. A. Polderman 250; 11. P. Polderman 250; 12. Bram v.d. Male 250; 13. A.v. Luytgaarden 235; 14. mevr. Vos hol 215; 15. M. Deurloo 205 pun ten. Junioren: 1. G. Morelli 350; 2. W. Priem Jz. 270; 3. Peter Poot 250; 4. A.v.d. Hoek 120 punten. De visvangst was matig, maar met de wind achter de dijk en de zon in het gezicht was het prachtig len teweer. Hier en daar was er al flink wat zonnebrand te zien. Toerclub "Tandje Bij": drie koplopers In het clubklassement gaan drie fietsers aan de leiding met 616 km. Ron van der Graaf, Jan Peter Verburgh en André Verburgh hebben alle ritten meegemaakt. 4. Witte Andriesse, Arjaan den Bra- ber en Leo Potappel met 578 km. 7. Kees v.d. Berge en Henk Kwaak (538), 9. Theo v.d. Male (527) en de tiende plaats wordt ingenomen door Bram den Braber (469). Totaal staan er 22 leden in de rangschikking. Zondag stond de eerste halve dagtocht op de toerkalender met 11 leden en twee gastrijders. In het begin een felle en koude oostenwind, maar toen de karavaan Putte binnenreed, werd het zonnetje milder. Na passage van o.m. Kalmthout en Nispen was er een koffiestop in Wouw en via de polders van Kruisland en Steenbergen ging 't naar de thuisbasis. De volgauto teller van Christ Veraart wees toen 120 km. aan. Een mooie rit door het Brabantse en Belgische land. Zaterdag gingen 6 leden van start voor de open Rotterdamse toerdag over 125 km. Deze win derige tocht voerde langs o.m. Stellendam, Hellevoetsluis, Zuid- land en Spijkenisse. Zaterdag middag (13.30 uur) a.s. de trim mersronde van Scherpenisse en zondagmorgen 9.00 uur een clu- brit naar Wouwse Plantage en Heerle. 5 Mei bevrijdingsfeest Het feestprogramma wordt zater dag 5 mei afgewerkt. Als het mooi weer is zou het wel eens druk kunnen worden want oranjevereniging "Prins Willem Alexander" heeft een dagvullend programma in elkaar gezet met voor jong en oud een ruime keus. Om 9.15 uur hoopt burgemeester E. Baerends een openingswoord te spreken op de Hoge Markt. De kinderspelen beginnen om 9.30 uur, waarbij een afwisselend cir cuit te wachten staat. Evenals voorgaande jaren is er 's middags de trimmersronde van Scherpenisse. Hieraan wordt meegedaan door leden van de Thoolse wielerclubs. Om 13.30 uur is de start in de Molenweg. Spelen voor ouderen staan gep land voor 15.15 uur op de Hoge Markt. Onderdelen zijn fietsrace, schoof gooien en hoepelen. Om 18.30 uur touwtrekken op het Pluimpotterrein en verder lam pionoptocht (20.00 uur vanaf Markt) en Oranjebal m.m.v. "Bu- sio Trio" om 21.00 uur in het "Holland Huis". Collecte hartstichting De collecte voor de hartstichting heeft in Scherpenisse ƒ1183,56 opgebracht. Zaterdag wielerronde Met een gemiddelde opkomst van 15 man, worden er gezellige ritten verreden bij T.C. Zeelands Wel varen. Na de winderige rit van af gelopen zondag, van 60 km, staan er nog 5 man aan kop van het klassement met 563 km. Zondag werd er weer een lid bij geschre ven, zodat er nu 21 man geklas seerd zijn. Naast het fietsen is de toerclub volop in de weer om de wielerronde voor de eilandelijke toerclubs op a.s. zaterdag 5 mei rond te krijgen, met de start om 13.30 op het parcoers van Molen weg/Platteweg. Zon, maar vis op vakantie Zaterdag heeft "de Zeebaars" haar 4e bekerwedstrijd gehouden. De zon was er, maar dat was dan ook alles. De vis is nog steeds met vakantie na 3 uur haalden er van de 40 deelnemers 12 vissers wat boven water. De dames deden het goed. Er waren 3 vrouwen bij de eerste 10 winnaars. I. C. Zwagemaker 645 p; 2. G. Franke 585 p; 3. D. Tichem 585 p; 4. mevr. G.v.d. Werff 400 p; 5. G. Koppenhol 380 p; 6. mevr. J. Munter 300 p; 7. M. Bijl 275 p; 8. A. Hoogesteger 220 p; 9. M. Keur 160 p; 10. mevr. G. Geluk 135 p; II. G. Boogert 100 p; 12. J. Bolier 25 p. Huishondenshow De huishondenshow trok op Ko-, ninginnedag redelijke belangstel ling met 27 hondjes. Na een beoordeling van het uiterlijk door dierenartsassistent P. Verduit uit Hoogerheide, moesten de dieren negen oefeningen doen: o.a. sla lom, brug-, zit- en afleidingsoefe ning en het springen over een schutting van 50 cm. In totaal wa ren er 100 punten te verdienen, maar keurmeester Frans Lodewe- gen had voor niemand de volle winst. Rashonden: 1. H. Stoutjesdijk, St. Maartensdijk 85 p., 2. J. Jacobs Vlissingen 84 p., 3. T. Vroegrijk, Poortvliet 83 p. Raslozen: 1. L. Brouw, Middelburg 88 p. 2. W.A. van Peer, Bosschenhoofd 87 p. 3. G.P. Roose, Vlissingen 85 p. Auto in brand Tegenliggers waarschuwden W.K. uit Oud-Vossemeer dat er met zijn auto iets mis moest zijn, toen zich aan de onderkant rook ontwik kelde. Hij zette de auto stil, sprong eruit en ontdekte de sterk oplo pende temperatuur in de carbu rateur. Even later stond het voer tuig in lichte laaie. De brandweer uit St. Annaland was snel ter plaatse om te blussen, maar men kon niet voorkomen dat het voer tuig uitbrandde. De auto was ei gendom van M.v.d.P. uit Oud- Vossemeer, die juist nieuwe ben zineslangetjes had laten aanbren gen en voor wie het gebeurde een raadsel was. 500 meter onder water De politie ontdekte op 20 april om vier uur 's morgens ter hoogte van café de Tol een fel spuitende de fecte waterleiding. De W.M.Z. werd gebeld om de leiding af te sluiten. Een deel van het fietspad moest worden opgebroken en een rijbaan worden afgesloten. Over zo'n vijfhonderd vierkante meter stond de zaak blank. In de Deestraat werd D.B. liggend op straat aangetroffen en onder invloed van alcohol thuisge bracht. Een snelheidscontrole aan de Paasdijkweg leverde zeven be keuringen op met 98 km. als hoogste snelheid. Later werd aan de Poortvlietsedijk nog een auto mobilist bekeurd die 102 km. reed. Tegelijkertijd werd erop ge let, dat autobestuurders elkaar met lichtsignalen op de politie controle attent maakten. Hiervoor werd ook nog een bekeuring ge geven. Een echt oranjefeest Het was maandag een echt oran jefeest in ons dorp. Veel zon, en thousiaste kinderen en tevreden gezichten bij het Oranjecomité. Mede door het fraaie weer werd koninginnedag 1984 voor ieder een een succes. 's Morgens waren 16 groepen ak tief met allerhande spelletjes die op een dergelijke dag passend zijn, o.a. zaklopen, ringsteken, verkleedwedstrijd (met comitélid Rinus Poot als de pop), steltlopen, VERVOLG PAG. 11

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5