Ambachtsherenhuis Oud-Vossemeer voor een ton verbeteren Ongenoegen over vertraging CNC Koninklijk zilver voor P.T.T.'er L.A. Kampman Waarom dat herdenken? BOUMAN POTTER VERSE GEEP Basisnota volwassenen educatie tl ILUJ Nationale tentoonstelling 1940-1945 te Middelburg 103-jarige Goudzwaard overleden Irljw Donderdag 3 mei 1984 40e jaargang no. 25 Opening tijdens feest middenstand Het Ambachtsherenhuis te Oud-Vossemeer wordt voor meer dan 100.000 gulden grondig opgeknapt onder het toezicht van monumentenzorg. "De Am bachtsheerlijkheid wil dit monument in originele stijl optimaal laten voortbestaan in de Oud-Vossemeerse gemeenschap", zegt rentmeester ir. D. van Doorn Amerikanen. ZLM-Kringvoorzitter M.C.J. Kosten heeft in de Thoolse commissie bedrijfsleven zijn ongenoegen uitgesproken over de trage werkwijze van de Raad van State bij beroepsprocedures zoals CNC. Hij vond dat geen manier van doen, terwijl 'Tholen snakt naar werkgelegenheid en economische bedrijvigheid'. Openstelling Het enige lintje ter gelegenheid van Koninginnedag Op de verjaardag van zijn vrouw is dhr. L.A. Kampman uit Sint-Maartensdijk vrijdag Koninklijk onderscheiden. De Smerdiekse PTT-kantoorhouder was de enige op Tholen en St. Philipsland die ter gelegenheid van Koninginnedag een lintje kreeg. Na een veertigjarig dienstverband werd hij met acht andere PTT'ers uit Zeeland en Brabant gehuldigd in het nieuwe postexpeditie-knooppunt te Roosendaal. NU WEER DEZE WEEK Muziek op bevrijdingsdag ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. riet enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer 39 jaar na de Nationale Bevrijding - het zuidwesten is dit najaar aan het 40ste bevrijdingsjaar toe - moeten we erkennen, dat er met die 5 mei viering altijd al moeilijk is gedaan. Enerzijds wilden men sen alles wat zich tussen 1940 en 1945 afspeelde, verdoezelen en snel vergeten. Anderzijds was er een kleinere groep die na de do denherdenking op 4 mei, moeilijk kon overschakelen naar de vreug devolle 5 mei, bevrijdingsdag. Maar die vierde mei bleef wel overeind, want de oorlogsjaren hadden er zo diep ingegrepen en zo onvoorstelbaar veel leed mee gebracht, dat 4 mei als het ware even onschendbaar is als een wet tig gevestigde ambassade, hoe broos ook dat tegenwoordig lijkt te zijn. De symboliek, van de vlaggenhalfstok, de stille stoeten, het klokgelui, de twee minuten stilte het vormt een aangrijpend, indrukwekkend geheel en plech tig geheel. Zo verwoordde het vrijdag ook de directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, de Oud-St. Annalander drs. A.H. Paape. Waarom dat herdenken? Wat is de zin en de betekenis er van? Veertig jaar na de dood van velen, maar toch ook een periode waarin naaste dierebaren lang niet dagelijks meer in herinnering komen. Wie leeft 40 jaar na zijn dood nog echt in het hart van overlevenden? Dat moet dan toch wel een periode zijn geweest, die onnavolgbaar diep ingreep? In derdaad blijven er ook bijna 40 jaar later nog velen die dag-in- dag-uit fysiek en psychisch geteis terd worden door wat zijzelf in die vijf jaren hebben moeten door maken, vertelde Paape in Mid delburg. Zij leven als het ware nog dagelijks met en in die afschuwe lijke tijd. Vier mei krijgt hun her denken slechts een extra dimensie omdat hun medemensen (meren deels) er ook even bij stil willen staan. Daaruit ervaren zij troost. De zin en de functie is, naarmate de tijd vergrijst, vooral onder te brengen in het hoe en waarom. De herdenking blijft echter noodza kelijk om onszelf en de generaties na ons ervan te doordringen, wat het is te moeten leven onder een diètatuur. Van welke signatuur ook. Een dictatuur heeft immers steeds het uitgangspunt de demo cratische vrijheden te ontkennen, evenzeer de menselijke waardig heid. Het is de aantasting van het leven van de mens zelf. Het her denken en nadenken over de tweede wereldoorlog, het natio- naal-socialisme, zal pas werkelijk betekenis krijgen als het uitmondt in bezinning op de problemen van nu. "We zullen de herdenking op 4 mei 1984 en daarna slechts waardig en zinvol kunnen beleven en op 5 mei het feest van de be vrijding alleen dan waarlijk kun nen vieren, waneer wij ons er blij vend van bewust, zijn, wat de on voorstelbaar onmenselijke, af schuwelijke en onontkoombare gevolgen zijn, wanneer de mens zijn medemens niet meer als mens beschouwt", zei Paape in de prachtige Middelburgse staten zaal bij de officiële opening van heden in de Thoolse gemeenschap onder te brengen. Het komt wel op kwaiiteit aan", zegt rentmees ter van Doorn. De verbetering zal eind dit jaar aan bod komen, maar het oude Ambachtsherenhuis kan deze maand nog bezichtigd worden. "We zijn altijd vrij gesloten ge weest en de Ambachtsheerlijkheid loopt nog niet met het gebouw te koop. 't Is een particuliere zaak, maar de belangstelling is de laat ste tijd wel toegenomen", zegt de rentmeester. De plannen van de raad van be heer worden eind deze maand besproken in de algemene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Ambachtsheerlijkheid Oud— en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe. Het dak wordt vernieuwd en gei- soleerd, er komen nieuwe vloeren in, een andere verwarming en de verschillende panelen worden ge restaureerd. "We gaan er serieus naar kijken om deze werkzaam- De mogelijke Thocrlse oorsprong van de vroegere Amerikaanse President Roosevelt heeft daar zeker toe bijgedragen. Gistermor gen werden nog drie Amerikaanse journalisten van de 'National Geographic Traveller' rondgeleid in het Ambachtsherenhuis en de N.H. Kerk. Ze bekeken o.l.v. mevr. Saris van de Thoolse V.V.V. en gemeentelijk voorlichter Bakx ook de tulpen, die een grote dele gatie van het Rooseveltcomité en kele jaren gelden bij de kerk heb ben geplant. Dinsdag hadden ze in Middelburg het Roosevelt-stu- diecentrum bekeken, na eerder in Zierikzee, Naaldwijk en Amster dam te zijn geweest. In de feestweek van de Vosse- meerse Middenstand kan iedere belangstellende eens een kijkje in het Ambachtsherenhuis komen nemen. Vele inwoners hebben dit monument waarschijnlijk nog nooit van binnen gezien. De heren W. Boogaart en D.C. van der Maas geven tekst en uitleg. Er is een kleine Roosevelt-tentoonstel- ling en verder krijgt men infor matie over de ambachtsheerlijk heid, die het meest complete ar chief van Nederland heeft. "Een unieke gebeuren", zegt secretaris A.A. J.. Hommel van de Midden standsvereniging. Er is o.a. een vitrine met een tekst uit 1410. "Iedereen mag z'n recht hebben, ma^r als 't zo ontzettend lang moet duren, is 't een treurige zaak", zei wethouder J. Versluijs. "We hebben 't al als onprettig er varen toen de Raad van State de CNC-zaak vorig jaar juni ver daagde voor nader onderzoek over de geurproblematiek. Het is nu mei en we hebben nog geen advies. Wij trekken regelmatig aan de bel en hebben te pas en te onpas geprobeerd om in de pro cedure te breken. Het ongenoegen wordt aan alle kanten gespuid. Er wordt wis en waarachtig wat aan gedaan", zei Versluijs tot Kosten. "Hebt u niet de verwachting dat er van uitstel een afstel komt", vroeg FNV-vertegenwoordiger J. Snoep. "Ik ben optimistisch en blijf ja zeggen tegen de vestiging van CNC op Tholen,', aldus de wethouder. Bedrijfsverzamelgebouw Over het in aanbouw zijnde be drijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk meldde Versluijs, dat 1 juni het eerste deel klaar zal zijn en een maand later de tweede fase. Vijf bedrijven, waarvan twee van Tholen en drie daarbuiten, hebben het huurcontract met bouwbedrijf Uijtdewilligen gete kend, maar er lopen nog meerdere contacten. Ten aanzien van een eventueel tuinbouwcentrum zei de wethou der, dat uit een gesprek met ir. Tacken was gebleken, dat dit zonder zoet water moeilijk te ver wezenlijken zou zijn ten opzichte van de concentraties in het West- land. Meer kansen zag hij om met vereende krachten een Thools centrum voor bloemzaadteelt te stichten. Na de officiële opening door voorzitter Jonkheer mr. D. van Doorn van de Ambachtsheerlijk heid is het Ambachtsherenhuis woensdag 16 mei voor het publiek geopend van vier tot zeven uur, evenals op donderdag en vrijdag. Op zaterdag 19 mei nog van twee tot vijf uur. De entree is bestemd voor het boerderijproject voor ge handicapten van Ovem. De studie naar de mogelijkheden voor viskweek is klaar en er zijn al wat mensen die per brief belang stelling getoond hebben om met de exploitatie te beginnen. Meer liefhebbers zijn welkom, zei de wethouder. Op vragen van PvdA-raadslid J. de Bres antwoordde Versluijs, dat er geen bedrijven afgewezen zijn die op een andere plaats dan het Smerdiekse industrieterrein wil den vestigen. Gedeputeerde mevr. Maris onderkende ook in een ge sprek met b en w, dat er een bre dere uitleg aan de invulling van bedrijfsterreinen moet worden gegeven. Die dienen niet alleen voor plaatselijke bedrijven. Wet houder Versluijs noemde als voorbeeld het belang van de St. Annalandse haven voor sommige bedrijven. Volgens hem krijgt de toezegging van de gedeputeerde ook gestalte. De Thoolse commissie bedrijfs leven sprak woensdagavond na de openbare vergadering langdurig in besloten zitting over het wer vingsbeleid van het gemeentebe stuur ten aanzien van bedrijfsves tigingen. PTP-kantoorhouder L.A. Kampman uit St. Maartensdijk kreeg de eremedaille in zilververbonden aan de orde van Oranje Nassau voor zijn veertigjarig dienstverband en maatschappelijke functies. Voor mevr. Kampman waren er bloemen. 't Was er gezellig met de kinderen en na het officiële gedeelte geno ten er 112 mensen van de geza menlijke maaltijd in het PTT-ge- bouw. Directeur J.L. de Wild van het postdistrict Middelburg sprak elk van de negen mannen persoonlijk toe. Hij wilde hun verdiensten voor het bedrijf gelijk waarderen, ondanks soms het verschil in de coratie. Dhr. de Wilde schetste de loop baan van Kampman, die op 8 ok tober 1943 bij de PTT in Middel burg kwam. in 1945 de opleiding voor kantoorhouder te St. Maar tensdijk volgde en 1 mei 1946 be noemd werd als opvolger van zijn vader. Daarna volgden de bevorderin gen: 1 september 1948 kantoor houder 2e klasse, 1 april 1964 employe le klas kantoorhouder en 1 februari 1971 hoofdemploye kantoorhouder. "Uw werk is altijd gekenmerkt door grote toewijding", zei de di recteur. De jubilaris was geruime tijd lid van de dienstcommissie, een soort ondernemingsraad. Daarnaast toonde Kampman zich actief in het verenigingsleven: penningmeester van de ABVA Tholen, vice-voorzitter van de to neelvereniging, penningmeester van de voetbalvereniging, (14 jaar) secretaris van de klaverjas- vereniging en gedurende vier jaar was hij nog raadslid in de voor malige gemeente St. Maartens dijk. Mevr. Kampman werd in de bloemetjes gezet en toen ze met de taxi, die hen 's morgens ook van huis had opgehaald, in de Bloe- menlaan kwamen, stond daar ook een bloemstuk van het gemeente bestuur. Zo werd vrijdag 27 april een gedenkwaardige verjaardag van mevr. Kampman. ÓN ING INRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Advertentie M. de tentoonstelling 'Verzet en ver volging'. Als de mens zijn medemens niet meer als mens wil erkennen. Daar hoeft aan de vooravond van 4 en vervolgens aan die van 5 mei, niets te worden toegevoegd. De commissaris der koningin dr. C. Boertien heeft vrijdag in de Staten zaal in Middelburg de nationale tentoonstelling "Verzet en vervolging 1933-19NU" geopend. Er is bij deze expositie een aanvullend deel van 24 panelen, die betrekking hebben op Zeeland in oorlogstijd. Dit Zeeuws onderdeel is in de kloostergangen opgesteld, de nationale tentoonstel ling in de wandelkerk. Openingstijden van 10 tot 13 en van 14 tot 17.00 uur. Donderdag 3 en 10 mei ook van 19 tot 21.00 uur en zaterdag 5 mei ook van 18 tot 21.00 uur. Dit tot en met 12 mei, daarna verhuist de expositie naar Veere tot 16 september. Voor deze rondreizende nationale tentoonstelling kreeg Middelburg de primeur. Het nationale deel van de expositie geeft in meer dan 250 foto's en documenten weer wat zich in de Tweede Wereld oorlog in breed verband afspeel de. Die lijnen worden doorge trokken naar het heden, omdat nog steeds vervolging over de hele wereld voorkomt, evenals discri minatie en racisme. Het Zeeuwse onderdeel gaat in op gebeurtenissen in alle hoeken van de provincie vanaf de woelige meidagen 1940 tot de bevrijding in oktober 1944 toe. Daartussen de Joden in Zeeland, de arbeids inzet, de vorderingsmaatregelen door de bezetter, de roof van kerkklokken, de illegale pers, de Duitse propaganda, de evacuatie en de inundaties, de verwoestin gen en het einde van de oorlog. Zo komt de bezoek(ster)er ook een foto tegen van de inundatie 1944 op Tholen met name dan een beeld van Scherpenisse met op de achtergrond de molen van Rij- stenbil. Een foto die destijds werd gemaakt en voor dit doel werd af gestaan door de heer B.A.K. Ver- kerke, die zijn fotohandel in de Kerkstraat te Scherpenisse had en thans in Goes woonachtig is. In hoeverre er een mogelijkheid be staat de tentoonstelling ook naar Tholen te krijgen, is nog niet be kend, maar daarover wordt wel onderhandeld. Anders is er voor een aantal geïnteresseerden wel licht de mogelijkheid in Middel burg of later in Veere een kijkje te nemen. Dat betekent evenwel, dat het voor de hoogste klassen van lagere scholen en die van het voortgezet onderwijs moeilijker zal zijn daarheen te gaan. Wel zijn vanuit Middelburg 120 scholen op Walcheren en Zuid-Beveland be naderd en opgewekt de tentoon stelling te bezoeken. bij de Thoolse vishandel A.J. Schot en Zn. b.v. Eendrachtsweg Tholen Advertentie I.M. Mens en mede....mens Onderwijs is meer computer- dan geschiedenisgericht Nationale tentoonstelling 1940-1945 Waterschapskosten Tholen laagste in Zeeland Thoolse Rode Kruis heeft er 12 gediplomeerde EHBO'ers bij Snellere verbinding met Berg en op Zoom Koninginnedag op Tholen en St. Philipsland in beeld en on der plaatselijk nieuws Op 12 mei Open Huis voor rioolzuivering Waterkwaliteitsplan niet in keurslijf Kerkstraat Tholen alleen voor voetgangers Nieuwe brandweerauto voor St. Annaland Elk-weer-accommodatie ver sterking Gorishoek Ongenoegen over vertraging C.N.C. Jubilerende middenstandsver eniging Oud-Vossemeer wil fraaiere dorpskom Diefstallen in jachthavens op gelost Stemmen van lezers Voor enkelen nog een span nend competitieslot KOM VANAVOND MET VERHALEN HOE DE OORLOG IS VERDWENEN EN HERHAAL ZE HON DERD MALEN ALLE MA LEN ZAL IK WENEN (LEO VROMAN) Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's. Het voorgenomen provinciaal be leid voor de volwasseneneducatie in Zeeland is vastgelegd in de ba sisnota volwasseneneducatie. Hierin staan de hoofdlijnen van het beleid voor de komende jaren. Door herschikking van middelen binnen de bestaande*begrotings posten kan het nieuwe beleid uit gevoerd worden. De nieuw ont worpen regeling voor de vor mingsinternaten maakt dit moge lijk. Daarnaast zal door prioriteit stelling 12.000 gulden extra wor den ingebracht' Zaterdag 5 mei, bevrijdingsdag, is er muziek in de drie dorpen die geen eigen muziekvereniging hebben: Stavenisse, Poortvliet en Scherpenisse. Het initiatief gaat uit van de bond van Muziekgezelschappen op Tholen en St. Philipsland. Die zou zaterdag in Sint-Annaland een muziekfestival houden, maar we gens het overlijden van een lid van de Koninklijke Fanfare Accele rando gaat dat niet door. Dat fes tival is definitief afgelast omdat een andere datum niet te vinden was. De Koninklijke Muziekvereni ging Concordia uit Tholen, Eu terpe uit St. Maartensdijk, O.V.M. uit Oud-Vossemeer en Concordia uit St. Philipsland treden nu za terdagmiddag om half vier op in Stavenisse, om kwart over vier in Poortvliet en om vijf uur in Scherpenisse De 103-jarige M.M. Goudzwaard uit Poortvliet, de oudste man van Zeeland, is zondag in het zieken huis Lievensberg te Bergen op Zoom overleden. Door een val in zijn woning aan de Rozemarijn straat had hij een beenbreuk op gelopen, die in het Bergse zieken huis werd behandeld. Deze terug slag bleek teveel voor de hoogbe jaarde, die na een korte ziekte overleed. Dhr. Goudzwaard was 8 maart 103 jaar geworden. De oudste man van Tholen/St. Pjii- lipsland is dhr. M. Moerland uit St. Annaland, die augustus vorig jaar 101 jaar werd. De oudste vrouw is mevr. S. Scherpenisse- Priem uit St. Maartensdijk, die in november eveneens 101 jaar werd. Op de zonnige Koninginnedag waren er in Tholen verschillende festivi teiten, waarvoor zich de gedempte Oesterputten prima leenden. Vele belangstellenden hadden er ook de mooje wandeling voor over om de krachtpatsers bij het touwtrekken aan het werk te zien. Zowel tevoren bekende als uit de toeschouwers spontaan gevormde deelnemers waag den zich in de Ring onder toezicht van de gebroeders Tichem. De ploeg van Geilings bleek een klasse apart, maar daarin zaten verschillende deelnemers die eerder hun kwaliteiten toonden bij de touwtrekkam pioenschappen op de braderie in St. Annaland. Zaterdagavond 5 mei kunnen de touwtrekkers weer hun hart ophalen op het Pluimpotterrein te Scherpenisse,vanaf half zeven. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1