School upinammnding. «SChoal mat bet iglö Oud- Uobbe^amc Stichting Welzijn Ouderen wil uitbreiding commissies Informatie recreatie Foto's nabestellen iïleJt dL&ïfcjbel. t Donderdag 3 mei 1984 eendrachtbode 19 HET OERWOUD EN DE BOSBOUW De in- en uitvoer van Suriname TROPISCHE GENWOUDEN RE- SURINAME IN HET ALGEMEEN MEDISCHE HULP De bosnegers VISSERIJ DE ZENDING TALEN VOLKSLIED VAN SURINAME De leeftijd van de bevolking Suriname De ligging van Suriname LANDBOUW EN VEE TEELT IN HET OER WOUD Onafhankelijkheid LANDBOUW EN VIS SERIJ DE INDUSTRIE Voor de stichting Welzijn voor Ouderen is in Poort vliet en Tholen een plaatselijke commissie actief. De ze commissies, die zijn opgericht door de functionaris gecoördineerd bejaardenwerk, hebben als doel: Het verzamelen van knelpunten in de directe woonomge ving van ouderen, het bespreken ervan en ze onder de aandacht brengen van de verantwoordelijke instan ties. Het is de bedoeling dat er in de toekomst in elke kern een commissie Welzijn voor Ouderen actief wordt, zodat eventuele problemen snel onderkend kunnen worden. Obstakels Bestuur Twee inwoners bij Prinses Juliana Kunstproject Zeeuwse Delta Verbetering provinciale welzijnsplanning Ter geleqenheid van de 40ste jaargang van de Eendrachtbode presenteert zich deze week de School met de Bijbel te Oud-Vossemeer Burg. Versluysstraat 14 Personeel: B. Biesheuvel, H.W. v.d. Kaa Handwerken: Mej. Quist Aant. leerlingen: 45 Hartelijk gefeliciteerd "Eendrachtbode" met het feit dat je aan je tweede jeugd mag beginnen. Het leven begint immers met de 40. We hopen dat je nu deze mooie leeftijd bereikt hebt ons gezapige dorps leven wekelijks zult blijven verfrissen met je lezenswaardige artikelen. Onze school mocht ook een jubileum vieren (zij het op sobere wijze), een stilstaan bij het wel en wee van 80 jaar Chr. Onderwijs in Oud- Vossemeer. We zijn de oudste Chr. School van het eiland, ook de kleinste. Wie echter het kleine niet eert, is het grote niet weerd. We hebben als school dus de leeftijd der zeer sterken bereikt en op zo'n leeftijd mag je meepraten en moet je wel eens wat kunnen zeggen. Goed, laten we dan eens enkele plaatjes bekijken uit ons lange schoolleven tot lering en misschien een enkele keer tot vermaak. Op de grens van de 19e,en 20e eeuw werd in Oud-Vossemeer de vereniging een School met de Bijbel opgericht. 3 Jaar later kregen de statuten koninklijke goedkeuring. Het eerste hoofd van de school, de heer Goedhart, is in het harnas'gestorven na 27 jaar van trouwe arbeid. Toen in het begin van de 20e eeuw werd gevraagd een school van 3 lokalen en een schoolhuis te bouwen, kon de pas opgerichte vereni ging volstaan met het neertellen van 9400,— r»aar het jaarsalaris van een onderwijzer bedroeg dan ook in 1904 slechts ƒ550,— per jaar. Gelukkig dat er nog geen auto's door deze stille eilandelijke dorpen reden, want het zou geen schoolmeester gegund zijn geweest, zich op een dergelijke comfortabele snelle manier te verplaatsen. Nu we het toch over geldzaken hebben: het loon van de schoonmaakster, tevens kachelaanmaakster, bedroeg in de zomer 80 ct per week, terwijl daar in de winter een verhoging van 90 ct. per week bij kwam. In oktober 1919 streek het toenmalige schoolbestuur over zijn hart en verhoogde de winterinkomsten met 5 ct. per week en trok de zomertoelage zelfs op van 80 ct. naar 1Wie in 1984 in de avondlijke uren in de buurt van onze sportvelden komt, merkt nauwelijks, dat de duisternis reeds is gevallen, je baadt in een overvloed van licht. In 1914 was dat anders. Bij het plannen van de ouderavond werd besloten dit bij lichte maan te laten plaatsvinden. Sommigen beweren, dat alles wat geweest is, zich telkens herhaalt, anderen zeggen dat de geschiedenis "eenmalig" is. Misschien hebben beiden gelijk. In ieder geval gebeuren er nu dingen, die weleer ook zijn geschiedt. Bij een vacature voor onderwijzers meldden zich in 1917 83 sollicitanten. Zou het bestuur toen ook ge dacht hebben aan die 82 teleurgestelden? Ik hoop dat de besturen van de scholen dat nu in ieder geval wel doen. Op 19 april 1921 vond er een belangrijke bestuursvergadering plaats. Besloten werd de voorgevel van het huis van het hoofd der school te schilderen voor de prijs van 40,—. Ook werd op deze vergadering een verzoek van de zangver eniging om een lokaal van de school te mogen gebruiken om potver- tering te houden afgewezen. Waarschijnlijk met de gedachte: wij willen geen potverteerders en geen pottenkijkers. In 1923 besloot de ge meenteraad om per leerling ƒ9,20 te besteden. In 1932 werd onze school bezocht door een wereldreiziger. Nadere bijzonderheden wor den over dit heerschap niet gemeld. Toch moet dit gebeuren van belang geweest zijn, gezien het feit, dat het in de notulen moest worden opgetekend. In 1934 werden de schoolbanken geverfd voor 2,— per bank. Mooi dat het er af kon. De dertiger crisisjaren zullen ook onze school geen rijke beurs bezorgd hebben. In maart 1935 deelt de voor zitter van het schoolbestuur in een vergadering mee, dat de gemeente lijke vergoeding tot de helft is gedaald. Zo bont maakten we het ge lukkig tot nu toe niet mee. Er werd in dat jaar een kwekeling met akte benoemd, die een salaris ontving van 35,— per maand. En wij maar klagen over onze salariskortingen. Anno 1934 werd er een nieuwe Spelling ingevoerd. Er staat niet bij wie daar het meest verheugd over waren: de docenten of hun pupillen. In dit jaar werd er ook met ver volgonderwijs begonnen in de vorm van avondschool. Men wist van wanten in die tijd. In 's-Hertogenbosch staat op het stationsgebouw: "Al reizend ervaart men het leven, vreemder, overal anders overal eender". Met een kleine variatie op deze versregels zou je ook dit kunnen zeggen van een klein reisje door de schoolgeschiedenis nl. altijd anders, altijd eender. Uit de notulen van 1936 blijkt, dat er een leerkracht ontslagen moest worden tengevolge van bezuinigingsmaat regelen en een dalen aantal leerlingen. Als je dit lees kan dit verslag zijn van de bestuursvergadering van 1984. Uit de oorlogsjaren is be kend, dat de verduistering van één lokaal noodzakelijk was, om lich- tuitstraling te voorkomen. Zorgen, die ons gelukkig vreemd zijn. Wat is een volk zijn vrijheid waard. In 1948 werden de eerste verkeerslessen gegeven op school. Toch zou men toen geen voorstelling hebben kunnen maken, hoeveel problemen het verkeer nog eens zou opleve ren. Omstreeks de jaarwisseling 1966/1967 mochten wij de nieuwe woning van de school betrekken en in 1970 vond de officiële opening plaats van de nieuwe school door de eerste burger van de toen nog bestaande gemeente Oud-Vossemeer. Nu werken wij al weer 13 jaar in dit schoolgebouw. Tachtig jaar overziende moeten we constateren: het was een tijd van zorgen en zegen. Wat ons betreft: wij proberen op school te werken winstputtend uit de rijke ervaring van een voorge slacht en tevens met de gedachte dat de onderwijsvernieuwers onzer dagen ook wel een iets leerzaams te bieden hebben. Volmaakt zal ons werk nooit worden. We proberen het beste ervan te maken in de wetenschap, dat hij die droeg ons voorgeslacht, ook onze gids wil zijn. B. Biesheuvel De bosbouw is een belangrijke bron van inkomsten. 80% van de oppervlakte van Suriname is bedekt met bossen. Het be langrijkste in het oerwoud is de Houtmaatschappij, maar ze hebben met enkele problemen te kampen, een van die proble men is dat er te weinig afvoer- wegen zijn. Bovendien zijn de bossen daar zeer heterogeen, dat betekent dat de boomsoor ten daar door elkaar staan. Na de Tweede Wereldoorlog was er veel hout nodig, omdat er zoveel huizen verwoest waren. De firma Bruynzeel zag kans om voor 'een klein prijsje toe stemming te krijgen om 25 jaar lang op een terrein van 50.000 ha. hout te mogen kappen. Bruynzeel maakte een grote winst en nam de Bosnegers hun broodwinning af. Toen kwam er een nieuwe regeling, Bruynzeel moest een deel van de winst aan Suriname geven, maar de grootste winst bleef voor Bruynzeel. hr. kleuterschool in het oerwoud. De export. Suriname exporteert veel bauxiet en bauxietprodukten, 90% van de inkomsten komt via de bauxiet. Suriname expor teert verder nog enkele land- bouwprodukten: rijst en citrus vruchten. Andere uitvoerpro- dukten zijn garnalen en hout. De meeste van deze produkten zijn grondstoffen. De uitvoer is De tropische regenwouden vindt men in het Amazone gebied van Zuid-Amerika. In het werelddeel Afrika vindt men ook een tropisch regenwoud. Waar het oer woud nog in gesloten vorm voorkomt, heerst er een weelderige plantengroei. Het oerwoud kent in totaal meer dan 300.000 planten soorten. Bijvoorbeeld: or- chideën, begonia's en Aronskelken. Daarboven vindt men de palmbomen. Cacaobomen zijn niet zo hoog. Hoge bomen tot meer dan 60 meter hoog noemt men woudreuzen. Ze ge bruiken per dag meer dan 300 liter water. Door de zware regenval in het tropi sche regenwoud groeien de planten heel erg snel. De bladeren geven veel water af aan de lucht, daardoor blijft de lucht vochtig. In zo'n gebied ligt nu Surina me. Marco en Bouke Suriname is een land van erg veel schoonheid. Bloemen die hier in de kassen worden ge kweekt, groeien in dat land in de vrije natuur. Dat kun je je in ons kikkerlandje niet voorstel len. En vruchten zijn ook van dat soort waarvan je zegt "Dat dat nu echt allemaal geïmpor teerd moet worden" Maar ja het is nu eenmaal zo dat ons land er te koud voor is. Voor veel vruchten is het in ons land te koud, bijvoorbeeld de si naasappel en de banaan. De rivier is ook een van de schoonheden van Suriname. De stroomversnellingen in het binnenland zijn ook heel mooi. Judith Wat de medische hulp betreft: er is een dokter die op gere gelde tijden naar de dorpen komt om spreekuur te houden. In de plaats Boesoegroenoe is een ziekenhuis en een polikli niek. Dankzij de medewerking van de bevolking is er in dit ge bied geen malaria meer. Vroe ger was dat hier een veel voor komende ziekte, die werd overgebracht door malaria muggen. Nu zijn er niet veel muggen meer, op sommige plaatsen heb je wel last van vliegen. De dorpen Njeng Ja cob en Boesoegroenoe heb ben een landingsbaantje voor vliegtuigen. Wie ernstig ziek i§ en thuis niet beter kan worden wordt per helicopter of per vliegtuig naar een ziekenhuis in de grote stad gebracht en daar behandeld, maar dit komt zelden voor. Beenbreuken, ernstige verwondingen en be paalde ziekten worden door mensen uit de eigen bevolking genezen. Maar hoe lang nog? Het prachtige binnenland stroomt leeg en als het zo doorgaat woont er straks nie mand meer. Suriname h,eeft een tropisch klimaat. Het is er warm en vochtig. Veel ziekten worden veroorzaakt door dat klimaat: filaria, malaria, bilharzia en wormziekten. Er zijn ziekten die door insekten (muggen en vliegen) of door vliegen wor den overgebracht. Er zijn ook ziekten die veroorzaakt worden door de slechte leefomstan digheden: slecht drinkwater, bouwvallige huizen, geen goe de riolering, armoede en on dervoeding. Als je geen geld hebt voor eten of kleren heb je meer kans om ziek te worden. De mijnwormziekte bijvoor beeld krijg je overal door het lopen op blote voeten. Als je deze ziekte hebt, heb je geen kracht meer om te lopen. Veel mensen hebben geen geld om schoenen te kopen. Er zijn ge noeg artsen in Suriname, maar ze werken bijna allemaal in Pa- rimaribo. In het binnenland zijn er te weinig doktoren en te weinig ziekenhuizen, zodat de patiënten soms over grote af standen moeten worden ver voerd. Behalve het brengen van het Evangelie betekent zending voor de Hernhutters ook het geven van onderwijs en het verlenen van medische hulp. In de oorlogsjaren was er zendingsgeld opgespaard. Van dit geld bouwde men na de oorlog een hospitaal. Dit hos pitaal kreeg de naam Prinses Juliana Zendingshospitaal en werd geopend op 20 oktober 1947. Leon I. De Bosnegers wonen in hutten. De hutten worden van hout en riet gemaakt. Sommige hutten staan op hoge palen. In de voorkan ten worden allemaal figuren gesneden. De Bosneger dorpen liggen bijna alle maal langs rivieren. De hui zen zijn driehoekig van vorm. Andere huizen staan op kleine paaltjes. Ze heb ben allemaal een trapje naar de deur. Achter de huizen staan hoge palmbomen. De Bosnegers maken zelf bij len, speren, pijl en bogen, messen en boten. De boten maken ze van boomstam men. De boomstammen worden uitgehold met bij len. Dan leggen ze er ge droogde palmbladeren in. en steken ze in brand. Als hij vergenoeg is uitgebrand maken ze het vuur uit. Als de boot klaar is duwen ze hem in het water en kijken of hij niet lek is. De vrouwen zijn ook druk in de weer, ze stampen de rijst en bakken er grote ronde koeken van. JAN WILLEM voornamelijk gericht op Ameri ka en de E.E.G. (Europese Economische Gemeenschap). Dat is een groep landen in Eu ropa waar ook Nederland bij hoort. De import Suriname moet veel levens middelen invoeren zoals: vlees, zuivelprodukten, graan, vruch ten en groenten. Verder nog meubelen, kleding, medische artikelen, machines en auto's. Dat zijn allemaal produkten waar veel werk aan geweest is in buitenlandse fabrieken, dus kosten deze produkten erg veel geld. Het blijkt dat de uitgaven van Suriname veel en veel gro ter zijn dan de inkomsten. Dat komt vooral daardoor, dat de invoer veel groter is dan de uit voer. MARCO Suriname ligt aan de Atlanti sche Oceaan. Vanouds leven de oorspronkelijke bewoners van de visvangst. De zoetwa tervisserij stelt in Suriname niet veel voor. In het meer van Bro- kopondo zit niet genoeg vis om veel te kunnen vangen. De zoutwatervisserij is belang rijker, vooral de garnalen- vangst. Japanse, Duitse en Amerikaanse ondernemingen beconcurreren elkaar voor de Surinaamse kust. Zij hebben grotere schepen dan de Suri- namers. De Surinaamse vis sers moeten hun vangst zo gauw mogelijk verkopen, an ders bederft de vis. Opkopers kopen de vis voor een prikje en vervoeren die naar de markt. Suriname voert ook gezouten vis in. Vis is een zeer gezond eten. In de vissen zitten eiwit ten. En de mensen hebben ei witten nodig. Hier en daar pro beren de vissers samen te werken om sterker tegenover de opkopers te staan. In Suri name probeert men om de ou de gebruiken van de visvangst te verbeteren om meer vis te vangen. De vissers vervoeren de vis zelf naar de markt, zodat ze niet te afhankelijk zijn van de opkopers. De winst delen ze samen. Bouke De zending (de broederge meente) helpt de daklozen en hulpelozen. In Parimaribo kom je er steeds meer tegen. De zending trekt zich hun lot aan. Veel mensen schamen zich voor hun omstandigheden. Ze durven niet altijd hulp te vra gen en zakken dan ook steeds verder weg in hun moeilijkhe den. Dan brengt een zendeling stille hulp. Elke dag zijn er een twintigtal vrijwilligers om de zieken en bejaarden op te zoe ken. Gewoon praten of bidden en zingen is voor de mensen daar ook belangrijk. Ongeveer 140 bejaarden zijn voor een groot deel afhankelijk van de zending. Ze ontvangen maan delijks een bedragje dat schommelt tussen de 10 en de 20 gulden. Ze krijgen soms ook nog een voedselpakket en weieens wat kleding. Maar om die kleding op te bergen is er te weinig plaats in hun hutten. Vandaar dat ze ook moderne woningen willen gaan bouwen. Deze woningen zullen gaan bestaan uit 4 kamertjes onder een kap. Paul De officiële taal in Suriname is het Nederlands. Ook op de scholen wordt Nederlands ge sproken. Maar thuis spreken de meeste Surinamers een an dere taal: Sranam-tango, Hin- doestaans, Javaans of Chi nees. Veel mensen verstaan bovendien het Sranam-tango. Het Sranam-tango is een taal die op de plantages is ont staan. Het was de taal van de slaven. Veel woorden zijn van Afrikaanse oorsprong. Verder komen er Nederlandse en Por tugese woorden in voor en vooral veel Engelse woorden. Veel kinderen hebben taal moeilijkheden op school. De onderwijzers spreken immers Nederlands en dat is een an dere taal dan de kinderen ge wend zijn te praten. Dat geldt vooral voor de Hindoestaanse en Javaanse leerlingen en voor de kinderen van de Bosland creolen. God zij met ons Suriname Opo kondreman oen opo Hij verheft' ons heerlijk land Sranan gron e kari oen Hoe wij hier ook samen Wans o pe tata komopo Kwamen aan zijn grond wi moe seti Zijn wij verpand kondre boen Werkend houden w'in gedachten Stre de fstre, wi no sa frede Recht en waarheid maken vrij Gado de wi fesi man Al wat goed is te betrachten Eri libi te na dede wi Dat geeft aan ons land waardij Sa feti gi sranan. In Suriname is 45% van de bevolking jonger dan 15 jaar. In 1933 was 33% van de bevolking jonger dan 15 jaar en in 1977 reeds 49%. 0-14 jaar 49% 15-29 jaar 23% 30-44 jaar 12,5% 45-59 jaar 9,5% 60 jaar en ouder 6% MARCO Suriname klinkt misschien wel bekend in je oren. In 1975 is Suriname onafhan kelijk geworden, maar het is nog een arm land, daarom halen wij op school iedere week voor de Suriname zending geld op. Dat geld wordt gebruikt om bosne gerkinderen te helpen, die in een tehuis wonen in het oerwoud. Meneer v.d. Berge heeft ons mooie films laten zien over Suriname, en veel verteld over de mensen daar. En daarom schrijven wij over Suriname in deze krant. ARJAN Als wij iets nodig hebben gaan we even naar de supermarkt of naar de winkel. Maar in het Su rinaamse oerwoud is het wel een graadje anders. Daar moet de Bosneger voor zichzelf zor gen. De meeste bosbewoners zijn op hun land. Daarom lig gen de dorpjes er tamelijk ver laten bij. De meeste bewoners hebben bomen omgehakt en daar hun akkers gemaakt. De belangrijkste produkten die men daar verbouwt zijn ge wassen zoals cassave en mais. Overnachten doet men in de hut, die men daar gebouwd heeft. Om ook aan vlees te ko men probeert de Bosneger ook nog wat te vissen. De veeteelt bestaat grotendeels uit de gei ten- en kippenhouderij. De kin deren gaan op de plaatselijke school voor "Tuinarbeid". Dit gebeurt zowel in de klas als in de schooltuin. Daar leren ze zelf hoe ze groenten moeten verbouwen. Marco Suriname is ongeveer vier en een half keer zo groot als Nederland. De oppervlakte bedraagt ongeveer 163.000 km2. Suriname ligt tussen de Atlantische Oceaan, Frans Guyana, Brits Guyana en Brazilië. Van dat grond gebied is ongeveer 20.000 km2 betwist gebied, zowel aan de grens met Frans- Guyana als aan de grens met Brits-Guyana. Van de 50.000 ha bouwland wordt nu slechts 40.000 ha benut. In Suriname wonen onge veer 400.000 mensen. Dat is twee en een halve inwoner per km2, in Nederland zijn dat er ongeveer 333. Op 25 november 1975 is i Suriname onafhankelijk van 1 Nederland geworden, het werd een republiek. In het paleis van de Nederlandse i gouverneur aan het Oranje- 1 plein woont nu de president van Suriname. Het Oranje plein heet nu: het Onafhan kelijkheidsplein. Nederland heeft een am bassade in Suriname en Suriname heeft een ambas sade in Nerderland. Surina me is geen kolonie meer van Nederland. De Surinamers i zijn nu baas in eigen land. Tenminste... dat zou zo moeten zijn. Net als bijna alle ontwikkelingslanden is Suriname in werkelijkheid nog erg afhankelijk van het buitenland. Veel van de be- i drijven in Suriname zijn nog i steeds in handen van Ame- 1 rikanen en Nederlanders. Ook zijn er nog te weinig i Surinamers die hebben ge- 1 studeerd, zodat veel be langrijke kennis van buiten- I landers moet komen. Ruim tachtig procent van de uit voer van Suriname hangt af van de prijs van het bauxiet. HELE5U.J 0-14 19-29 30-44 4=-59 +50 Niet zo lang geleden kenden de mensen in het Surinaamse oerwoud alleen maar zwerf- landbouw. Door dagelijks te vissen en te jagen kwam men aan het eten. De bevolking groeide door de medische hulp en er was zo nu en dan zelfs voedsel te kort. Dat was de aanleiding voor de Hermhut- ter-zending om te gaan starten met landbouw en veeteelt. Koeien, kippen en geiten pas sen zich goed aan in het tropi sche klimaat. Stoelmanseiland. Het landbouw en veeteeltpro gramma van de Herhutter-zen- ding in het Zuid-Oosten van Suriname concentreert zich op Stoelmanseiland. Waren tot 16% van de werkende bevol king van Suriname werkt in de industrie. Er zijn ongeveer 600 fabrieken in Suriname, maar de meeste zijn erg klein. Het is erg moeilijk om grote fabrieken draaiende te houden, omdat de meeste mensen in Suriname te arm zijn om de fabriekspro- dukten te kopen. De verkoop naar het buitenland van Suri naamse produkten is ook erg moeilijk. De andere landen ko pen liever grondstoffen in dan kant en klare fabrieksproduk- ten. Daarom heffen ze hoge in voerrechten op die produkten. Dat maakt het voor de Suri naamse fabrikant moeilijk om te verkopen. Voor de eigenaars van de kleine fabriekjes is er dus niet erg veel te verdienen. voor kort de landbouwaktiviteh ten beperkt tot de internaats- tuin en gericht op zelfvoorzie ning, vanaf 1982 is hier veran dering in gekomen met de ves tiging van de Nederlandse landbouwkundige Cusell en zijn gezin op Stoelmanseiland. Voor Stoelmanseiland bete kent de komst van Cusell en zijn gezin een uitbreiding van het landbouwwerk en zelfs het begin van veeteelt. Momenteel bestaat de veestapel al uit 8 koeien, een twintigtal geiten en wat legkippen. Gezien de bo demgesteldheid op Stoelman seiland is voor de teelt van ge wassen mest onontbeerlijk. Om het landbouw- en veeteeltpro ject op Stoelmanseiland dit jaar te kunnen draaien, zoals dat voor ogen staat, is gereser veerd voor: Reis en vrachtkosten 9.600,- Personeelskosten 3700,— Landbouw 3.000,— Beregeningsinstallatie 3.400,- Onderhoud ƒ15.900,— De Surinaamse boslandbewo ners moeten het maar al te vaak zonder vlees doen. Om de veestapel op Stoelmanseiland nog wat uit te breiden heeft men dit jaar een bedrag van 5.425,— uitgetrokken. Inclusief vervoer zijn de kosten van: een geit 800,— een kalf 250,— een kuiken 3,— Evenals in onze eigen tuin, is ook in het binnenland van Su riname gereedschap onont beerlijk. Voor nieuw gereed schap staat dit jaar op de be groting 2.945,—. De functionaris gecoördineerd bejaardenwerk richt de commis sies op in nauw overleg met in de betreffende kern woonachtige le den van het bestuur. Hij leidt de besprekingen en maakt hiervan een kort verslag, terwijl hij even eens hulp verleent bij het opma ken van brieven. De functionaris verzamelt eveneens achtergron dinformatie met betrekking tot de -uit te werken plannen van de commissies. De onderwerpen die in de com missies van Tholen en Poortvliet in 1983 werden besproken zijn o.a. de hinder door obstakels en vervuiling van trottoirs en voet paden, slecht uitzicht op straat hoeken, het plaatsen van zitban ken. De commissie van Tholen kwam 5 keer bijeen, die van Poortvliet 6 keer. Indien nodig wordt door de commissies toenadering gezocht tot andere plaatselijke organisa ties, zoals bijv. Veilig Verkeer Nederland en (vrouwenvereni gingen. De activiteiten van Welzijn voor Ouderen richten zich o.a. vooral op het realiseren van een praat huisje in Sint Annaland. Over de plaats en grootte van het huisje is overleg gevoerd met ouderen en de gemeente. Mensen tussen de 60 en 65 jaar zullen benaderd wor den ten aanzien van problemen rondom de pensionering. Aan de wensen van deelnemers aan het zwemmen voor ouderen wat be treft tijdstip, tijdsduur en vervoer naar het zwembad zal de stichting tegemoetkomen door mogelijk heden na te gaan ze in te passen in de planning van het zwembad voor het seizoen 1984/85. Het dagelijks bestuur van de stichting bestaat uit dhr. J. de Bres, namens de gemeente Tholen (voorzitter), dhr. P. Noordijke, ANBO St Maartensdijk, mevr. J.P.W. Brooijmans-Hopmans (Federatie Maatschappelijke Dienstverlening), mevr. P.C. de Jong (kruisvereniging Het Groene Kruis) en dhr. A.A. van Tilburg (stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland). Zij vormen tevens het algemeen bestuur van de stichting samen met mevr. M. Boogaard-Bolier (Ned. Bond van Plattelandsvrou wen), dhr. J.H. van Dijke (ANBO Poortvliet), dhr. A. van den Hoek (Stichting Beter Wonen, Eiland Tholen en Wezen-Armbestuur), mevr. M. Hommel-Nuts (ANBO Dhr. G. van 't Slot uit St. Maar tensdijk en dhr. V. Suurlant uit St. Philipsland waren zaterdagavond op de televisie te zien in het pro gramma van Mies Bouwman ter gelegenheid van de 75e verjaar dag van Prinses Juliana. Mensen die een bijdrage hadden geleverd aan het nationaal foto-album wa ren uitgenodigd om eventueel een toelichting bij de foto te geven. Oud Vossemeer), dhr. J. Moer land (ANBO St Annaland), dhr. J.A. Kesteloo (ANBO Tholen), dhr. Paulisse (ANBO Scherpenis- se), dhr. J. Uijl (diaconaal beraad Hervormde Kerken), dhr. F. Zoe- teweij (Gereformeerde Kerk Tholen). De vergaderingen van zowel het dagelijks als algemeen bestuur worden altijd bijgewoond door Julia Lebeau-Goorden, functionaris bij de Stichting. De informatiegids voor ouderen zal ook in 1984 weer aangeboden worden aan de mensen van 65 jaar en ouder die op het eiland komen wonen. Elke maandagochtend is het bureau bereikbaar voor het inwinnen van inlichtingen. Het jaarverslag 1983 is op te vragen bij de Stichting Welzijn voor Oude ren, Markt 1, 4695 CE Sint Maar tensdijk, 01666-2955. Dhr. van 't Slot, die een foto had ingestuurd waarop Prinses Juliana in gesprek is met nabestaanden van rampslachtoffers, kwam al leen even in beeld. Dhr. Suurlant kwam als laatste van de mede werkenden in beeld en bovendien uitgebreid aan het woord, zoals hij in het nationaal foto-album ook schrijft over het bezoek van Julia- 'na aan St. Philipsland na de ramp in 1953 en in 1976. Suurlant woonde de kroning van Prinses Beatrix tot Koningin bij en noemde het een voorrecht om zo'n koningshuis te hebben. Mies Bouwman vond dat een mooie afsluiting van het programma. Thoolse Rode Kruis: 12 ehbo gediplomeerden Het Thoolse Rode Kruis is met de 12 geslaagden voor de E.H.B.O. cursus tevreden. Dr. R.H. Veld man uit Stavenisse was bij het ex amen aanwezig voor de beoorde ling en kaderinstructeur H. de Moet voor de begeleiding. Aan het examen gingen 25 lessen vooraf. Uit Oud-Vossemeer slaag den: J.N. van Dijk, P. Etiënne, L. Havermans, T.M. v. Mierlo; Sint-Maartensdijk: M.v.d. Hoek, D.v.d. Linden-Boers, P. Schreu- ders, H. Stoutjesdijk, H. Verduit; Scherpenisse: H. Moerland, M. Slager; Poortvliet: P. Geuze-Nelisse. De adviescommissie aankopen beeldende kunst provinciale col lectie is sinds eind 1983 bezig met de ontwikkeling en de uitvoering van een beeldend kunstproject rond het thema (Zeeuwse) "Del ta". Zeven Zeeuwse kunstenaars, van wie het werk van een goed Gedeputeerde staten van Zeeland hebben besloten over het provin ciaal beleidsplan voor recreatie en toerisme drie informatie/in spraakbijeenkomsten te houden. Tijdens die bijeenkomsten zal in formatie worden verstrekt over het ambtelijke plan dat is geba seerd op de rapporten van de Grontmij. Ook zal er mogelijk heid worden geboden tot (groeps)discussie. De bijeenkom sten zijn op: 7 mei, Concert- en Gehoorzaal, Verwerijstraat, Mid delburg: 10 mei, De Eenhoorn, Markt 1, Oostburg; 28 mei, dorpshuis De Schutse, Juliana- straat 22, Haamstede. Alle bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur; zij zijn - uiteraard - vrij toe gankelijk. kwalitatief niveau is en waarvan de provincie nog geen werk in haar collectie heeft, zijn uitgeno digd om één of meer schetsont werpen rond dit thema in te zen den. In de tweede fase van het project worden de inzendingen beoor deeld en wordt er eventueel een advies gegeven tot de definitieve uitwerking van de ontwerpen. De kunstenaars ontvangen voor hun ontwerp een honorarivm van 3000 gulden. Het aankoopbudget 1984 zal waarschijnlijk niet voldoende zijn voor de dekking van de kosten van het project en de normale jaarlijkse provinciale kunstaan kopen. Er wordt daarom overwo gen de begrotingspost Aankopen Wilt u een in de Eendrachtbo de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to-herinnering thuis. beeldende kunst provinciale col lectie 1984 te verhogen met 26200,— door dit bedrag te ont trekken aan het welzijnsfonds. Na het enkele jaren functioneren van de provinciale welzijnsplan ning, is gebleken dat aan de ver wachtingen niet geheel wordt vol daan. Om te onderzoeken hoe hierin verbetering kan worden aangebracht, is de commissie Maris ingesteld. Deze commissie heeft naast het maken van plan nen tot vereenvoudiging van de welzijnsplanning ook voorstellen gedaan over de plaats, taak en functie van de stichting Zeeland, iaden en provinciale welzijns voorzieningen. De oorzaak van de geringe deel name aan het planningsprocedure is onder andere te wijten aan de ingewikkelde manier waarop de procedures verliepen. Om de zaak soepeler en eenvoudiger te laten verlopen, is besloten tot het op heffen van de stuurgroep coördi natie welzijnsplanning, het op heffen van de bezwaarschriften commissies en het intrekken van de planprocedureverordening.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 19