Scholen moeten meer doen aan bevrijding en verdraagzaamheid Tholen wil verbinding Tholenseweg - B. op Zoom Nieuwe auto waardering voor korps St. Annaland Handwerksters in de prijzen Ter Tolne voor 3e keer schoolvoetbalkampioen Donderdag 3 mei 1984 EENDRACHTBODE 17 Directeur Paape van instituut voor oorlogsdocumentatie Het Middelburgs werkcomité Nationale Viering Bevrijdingsdag 5 mei schreef een wedstrijd uit voor Zeeuwse jongeren tussen 9 en 25 jaar. Zij werden gevraagd werkstukken te maken over het thema 'bevrijding en verdraagzaamheid'. Alle Zeeuwse scholen voor lager en voortgezet onderwijs, alsmede jeugdorganisaties werden aangespoord om mee te doen, maar de resultaten waren teleurstellend. Het geringe aantal inzendingen beperkte zich veelal tot de jongste categorie. Drs. A.H. Paape, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zei dat vrijdag bij de opening van de nationale tentoonstelling 'Verzet en vervolging 1933-19nu'. Hij vond dat het onderwijs een kans had gemist en de Zeeuwse leerkrachten tekort geschoten waren. Geschiedenis Joden Zeeland Alles schoot te kort Vier vrijheden Zeeuw onder Zeeuwen Probleem Halsterseweg moet worden opgelost Met de aanleg van de Randweg-Noord rond Bergen op Zoom is onlangs een begin gemaakt, terwijl het de bedoeling is ook de aansluitende delen Randweg-Oost en het ontbrekende deel van Randweg-West te realiseren. Dit heeft gunstige gevol gen voor Tholen, aangezien het gebruik van kruip- en sluiproutes hiermee achterwege kan worden gelaten. Met deze wegenstructuur is het Thoolse en Halsterse probleem echter nog niet helemaal opgelost, want een gedeelte van de Halsterseweg zal in deze opzet toch nog bereden moeten worden. Prioriteit MEIMAAND MANTELMAAND 10% korting contant Ingebouwde pomp en direct blussen met hoge druk De hoge drukspuit bleek een attractie voor burgemeester Baerends en de echtge notes van de St. Annalandse brandweerlieden. Het was ook één van de aanwinsten in de nieuwe brandweerauto, die donderdagavond bij de Wellevaete officieel werd overgedragen aan het korps St. Annaland. Deze aankoop kwam zeker niet te vroeg, want de oude wagen begaf't onlangs op de terugweg van de grote brand bij d' Ouwe Vos in Oud-Vossemeer. Enthousiast Overwinning Afscheid Belonje Biologisch tuinieren volleybal Vreugdevol Thol. Boys sleepte winst uit het vuur autosport £*Bb Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. NEDERLANDSE VERENIGING "LANGHAAR" Paape vreesde, dat een landelijke wedstrijd een weinig gunstiger beeld zou hebben opgeleverd. Het argument van de overladenheid van het lesprogramma en het ge ringere aantal uren dat aan ge schiedenis kan worden besteed, vond hij geen verontschuldiging. Zeker in een tijd, waarin de pa rallellen met de jaren dertig en veertig zo duidelijk aanwezig zijn, dienen prioriteiten en voorkeuren te worden verschoven. Dat geldt te meer, voor het voortgezet on derwijs, waar nu al jaren deze pe riode mede centraal staat in het schriftelijk eindexamen. Er zijn sinds 1945 duizenden boeken ver schenen waaruit men de gewenste informatie kan putten. Dat vraagt wel meer aandacht, tijd en moeite, zei dhr. Paape. In een reactie hierop zei de com missaris der Koningin dr. C. Boertien, dat er inderdaad meer inzendingen hadden kunnen zijn. Daarom wilde hij juist hulde brengen aan die leerkrachten, die bij deze wedstrijd stimulerend hadden gewerkt. Een aantal kin deren die in de prijzen waren ge vallen en de opening bijwoonden, werden door de commissaris be dankt voor hun inspanningen. Dhr. Paape ging verder in op de geschiedenis van de joden in Ne derland. Sedert eeuwen heeft ons land een traditie opgebouwd van vrijheid, verdraagzaamheid en gastvrijheid voor mensen uit an dere landen. Daarom werden in de dertiger crisisjaren de joden nergens met open armen ontvan gen, maar wel geduld en aan vaard. Er wat niettemin ook in de 20ste eeuw discrimintatie, want men hield de joden toch maar lie ver buiten bestuurs en beleids functies. Uiteraard gedroegen ook niet alle joden zich even aange naam en onder hen gingen er zich ook wel te buiten aan grotere of kleinere misdaden. Misschien te meer verklaarbaar uit het grote aantal joden die zich aan de on derkant van de samenleving staande moesten houden. Het grote verschil tussen joden en niet-joden was evenwel, dat voor de joden werd gegeneraliseerd. Dat was niet die ene overtreder, maar het waren altijd 'de joden'. Niettemin heeft Nederland meer dan drie eeuwen lang veel voor de joden betekend. Omgekeerd had Nederland ook veel aan joden te danken, maar er bleef antisemitisme. Soms goed moedig, soms ook heftig. Maar overeind bleef wel, dat er van verdrijving of ophitsing tot mas samoord in Nederland, in tegen stelling tot verscheidene andere Europese landen, nimmer sprake is geweest,. Nederland kende geen ghetto's en programs zijn nooit uitgevoerd. Tot die andere landen behoorde vooral Duitsland. Daar werd na 1933 het summum van mensenhaat bereikt onder de term 'untermensch' een wezen ergens tussen mens en dier. Op 24 maart 1942 moesten de on geveer zestig Middelburgse joden vertrekken. Eerst nog naar Am sterdam. In het boek Zeeland 40-45 beschrijft L. de Bree dat vertrek. Evenals elders in het land, liet men de joden wel gaan, maar met tranen in de ogen en de pet in de hand. Dhr. Paape wenste het 'falen en schuld' tegenover de joden als Nederlanders hoogstens aarze lend in de mond te nemen. In die jaren was er immers een ontlas tend element. Noch de joden zelf, maar evenmin de Nederlanders konden het zich indenken, dat mensen als kippen in een slacht- fabriek naar gaskamers gevoerd zouden worden. Zelfs al circu leerden sinds eind 1942 geruchten over massamoorden in Polen, men was niet in staat te geloven. Een dergelijke brute fabrieksma tige massamoord, lag ver buiten het menselijke voorstellingsver mogen van de meeste Nederlan ders en ook van de joden, die overigens wel met grote angst in het hart uit Westerbork vertrok ken. De schuld ligt bij 'hen, die geinfecteerd waren door de Na- tionaal-Socialistische rassenwaan en verworden tot koelbloedige en koudhartige moordenaars. Daar om, zo vond Paape, moeten we ook in 1984 acht geven op symp tomen van afkeer, minachting en haat tegen mensen uit verre en vreemc/e streken, die we zelf tij dens economische voorspoed hierheen haalden, aldus de direc teur van oorlogsdocumentatie. De Commissaris der Koningin benadrukte, dat gebrek aan ken nis veelal een rol speelt bij onver draagzaamheid. Hij herinnerde ook aan wat de Amerikaanse pre sident Roosevelt de vier vrijheden noemde: vrijheid van godsdienst, van meningsuiting, van vrees en van vrijwaring van armoede. Het zijn tegelijkertijd opdrachten voor alle mensen en zeker hen die in politieke sleutelposities belang rijke beslissingen moeten nemen. De vier vrijheden hebben alles te maken met de viering van de be vrijding en met het thema 'bevrij ding en verdraagzaamheid', aldus de commissaris, die hoopte dat velen van alle leeftijden de ten toonstelling zouden bezoeken. In de statenzaal waren vrijdag o.a. een groot aantal provinciaal be stuurders, burgemeesters en ver zetsmensen aanwezig, ook uit Tholen en St. Philipsland. De directeur van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocu mentatie, drs. A.H. Paape, de opvolger van prof. dr. L. de Jong, noemde het een voor recht als Zeeuw onder de Zeeuwen een inleiding te mo gen houden ter gelegenheid van de officiële opening van de tentoonstelling 'verzet en vervolging 1933-19nu" Het begin van de oorlog beleefde hij als veertienjarige scholier in zijn geboortedorp Sint-An- naland. De bevrijding maakte hij mee als onderduiker. Door de gevechten raakte hij ge wond (granaatsplinter), wat opname in een noodzieken- huisje in Oostkapelle op Wal cheren noodzakelijk maakte. Dankzij voortreffelijke zorgen in het Ziekenhuis te Middel burg was Ppape na korte tijd weer op de been. In 1945 ging hij als oorlogsvrijwilliger naar Frankrijk en later ook als ad ministrateur naar Indonesië. Na de militaire dienst stu deerde Paape sociale en poli tieke wetenschappen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waarna hij bij het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie terecht kwam. De gemeente Halsteren heeft daarom voorgesteld om een aan sluiting te maken vanaf de rand weg via de Beijmoerseweg naar de Tholenseweg. Hierover vindt be stuurlijk overleg plaats met de provincie Noord Brabant en de gemeente Bergen op Zoom. Dit voorstel moet echter worden ge zien als een tussenoplossing, die in afwachting van de Zoomweg, de verkeersdruk op het resterende deel van de Halsterseweg kan verlichten. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft zich in overleg met haar Belgische collega uitgespro ken prioritiet te verlenen aan het zuidelijke tracé van de Zoomweg (Korteven-Antwerpen). Dit tot verbazing van de gemeenten Bergen op Zoom, Halsteren, Steenbergen en Dinteloord, die van mening zijn dat de verkeersk nelpunten rond Bergen op Zoom veel groter zijn. Het is voor die gemeenten aanleiding geweest om de krachten te bundelen en in een aantal gerichte brieven aandacht te vragen voor de verkeersproble matiek in en rond Bergen op Zoom. De minister houdt echter vast aan haar voornemen. Zij ver dedigt dit door te verwijzen naar gemaakte afspraken met de Bel gische regering. Het noordelijk deel van de Zoomweg zal in verband met de beperkte financieële middelen voorlopig nog niet gerealiseerd worden. Dit jaar zal er echter wel begonnen worden met het vast stellen van de tracénota. In de Thoolse Commissie Be drijfsleven noemde wethouder Versluijs het jammer, dat de Randweg Noord op een lager pitje stond. "Die is veel belangrijker voor Tholen dan de Randweg ,Zuid". M.C.J. Kosten was bang, dat de Oesterdam door aanleg van de Zoomweg gevaar zou lopen, maar de wethouder zag daar geen concurrentie in. Hij vond de hui dige Bergse wegverbetering wel een goede vooruitgang ten aan zien van de richting Roosen daal/Breda. modehuis Deze week op al onze mantels, regenmantels en jacks of 20% korting in waardebonnen, direct te besteden Bosstraat 34, Bergen op Zoom, tel. 3 44 12. Advertentie I.M. Burgemeester Baerends lijkt met de hoge drukspuit twee brandweerlieden te volle laag te geven bij de officiële ingebruikneming van de nieuwe brandweerauto voor de Wellevaete te St. Annaland. Korpscommandant WJ. van Popering blijft in elk geval droog en gemeentelijk commandant L.T. Steenpoorte en bevelvoerder L. Overbeeke (rechts met helm). Op de voorgrond nog een vertegenwoordiger van de regionale brandweer. "Het rood ziet er toch nog goed uit. Is 't wel nodig?, wordt er soms gezegd", zo bracht regionaal commandant M.M. Belonje naar voren. "De gaten waren er echter ingevallen en de oude brand weerwagen heeft 't net niet ge haald. Deze aanschaf was ook een olifantsdracht, want we zijn er twee jaar mee bezig geweest. Daarom zijn we bijzonder blij dat de wagen er is. Het is ook een verdiende gave voor het korps ge zien het feit, dat St. Annaland van de Thoolse brandweerkorpsen de meeste diploma's heeft. Het ge meentebestuur geeft met zo'n nieuwe auto ook een stuk motiva tie aan het korps", zei de regionaal commandant. Gemeentelijk commandant L.T. Steenpoorte noemde St. Anna land een bijzonder enthousiast korps. "Het straalt er vanaf bij de oefeningen en het uitrukken. De inzet is groot, er wordt gestreefd naar het maximaal haalbare. Jul lie hebben dan ook een reputatie op te houden. Blijf enthousiast, maar zorg dat 't geen fanatisme wordt." Steenpoorte noemde de over dracht van een nieuwe brand weerauto een bijzonder gebeuren. Een brandweerman, die een ge middelde loopbaan van dertig jaar heeft, maakt 't maar één of twee keer mee gezien de levens duur van vijftien jaar. De oude wagen, die St. Annaland in 1972 tweede hands van Tholen kreeg(de kleur geel werd toen overgespoten in rood) dateert van 1967. Steenpoorte was het gemeentebe stuur erkentelijk voor de finan ciële steun. "De Fiat-Iveco is een goede wagen die aan alle eisen voldoet. Ik heb hem bij carosse- riebouw Touw in Bergen op Zoom zien groeien en dat was bijzonder plezierig. De bouw van de nieuwe brandweerauto voor St. Maar tensdijk is nu in voorbereiding, maar hopelijk lukt dat in een kor ter tijdsbestek dan bij de St. An nalandse wagen", zei de gemeen telijk commandant, die de inspec tie en Belonje bedankte voor de vakkennis en adviezen. Burgemeester Baerends zei bij dit feestelijk gebeuren alle perikelen rond de bouw maar te willen ver geten, zoals misverstanden, een faillissement en een pomp die niet leverbaar bleek te zijn. "Com mandant Van Popering heeft er heel wat voor moeten vechten, maar des te groter is de voldoe ning over deze overwinning. Er is voortreffelijk werk geleverd." Garage Dekker zorgde voor een Fiat/Iveco omdat een Mercedes gezien de belasting wat te licht was. "Een goed geoefend korps als St. Annaland, dat erg veel aan opleidingen heeft gedaan en zich voor de volle honderd procent in zet, heeft ook goed materiaal no dig. Dat is er gekomen, nadat voor het eerst op de gemeentebegroting 1982 een nieuwe brandweerauto voor St. Annaland stond. Ik hoop dat de wagen aan de verwachtin gen mag voldoen", aldus de bur gemeester. Hij overhandigde symbolisch een grote sleutel aan Steenpoorte, die deze weer overdroeg aan Van Po pering. Als pleister op de wonde voor het lange wachten bood een Iveco- vertegenwoordiger nog een inge-, lijste kleurenfoto van de nieuwe brandweerwagen aan. Burgemeester Baerends maakte nog van de gelegenheid gebruik om regionaal commandant Be lonje ter gelegenheid van zijn promotie naar Oost-Brabant lof toe te zwaaien. "We gunnen 't van harte, maar we vonden uw vertrek wel vervelend na dertien jaar in de regio te hebben gewerkt. U kende het eiland Tholen met de korpsen op uw duimpje. Bij de advisering hebt u een zeer waardevolle rol vervuld, waarbij u me voor dwa lingen en falen hebt behoed. Ge meentebestuur, brandweer en be volking is u daar erkentelijk voor", aldus de burgemeester, die een boek met oude kaarten van Zeeland aanbood. Belonje zei gestreeld te zijn door de loffelijke woorden, maar hij verzekerde dat er bij de regionale brandweer Bergen op Zoom hele goede mensen achterblijven. "We hebben over de Eendracht de eendracht binnen de brandweer kunnen vinden en ik hoop, dat Tholen en St. Philipsland bij Bra bant blijven. Uit brandweertech- nische overwegingen is dat 't be ste, want via de kortste weg wordt de snelste hulp gegeven. De pro vinciegrens mag hierbij niet zalig makend zijn. Anders wordt de dienstverlening aan de bevolking slechter", zei de vertrekkende re gionaal commandant. Tijdens de provinciale jaarverga dering van de afd. Zeeland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen die donderdag 26 april in de Prins van Oranje werd gehouden, werden de handwer kende dames van het eiland Tho len beoordeeld. Deze beoordeling geschiedt door een landelijke handwerkcommissiê. De juryle den die keuren kwamen voor het eiland Tholen uit: Overijssel, Utrecht, Noord-Brabant en Noord-Holland. Mevr. Suurland uit St. Maartensdijk behaalde een eervolle vermelding met werken •op parkietengaas. De technische kruissteek leverde een eervolle vermelding na een 3e prijs op voor mevr. Baars uit Tholen, terwijl mevr. de Kok uit Scherpenisse ook een derde prijs kreeg. De hardanger-techniek le verde 4 prijzen op: mevr. van Diepeningen uit St. Annaland had een le en een 3e prijs. Mevr. Burggraaf uit St. Annaland een 2e en mevr. van Veendaal een 3e. De techniek Quilten: mevr. van der Weele, St. Maartensdijk-eervolle vermelding, 2e en 3e prijs. Mevr. de Kam uit diezelfde plaats, twee eervolle vermeldingen en een le prijs. Mevr. Hoek-Koopman, twee eervolle vermeldingen en een 3e prijs. Mevr. Pot, le prijs en mevr. Burgers sloot de rij met een 2e prijs. Dit zijn samen prachtige resultaten voor de leden van de handwerkcommissie, aangezien er in totaal uit Zeeland zo'n 122 inzendingen waren. Wat wil dat zeggen: "Biologisch Tuinieren" dat betekent niet alles maar laten groeien wat er toevallig opkomt. Dat noemen we in het beste ge val een wilde tuin. Het betekent ook zeker niet, dat we chemische meststoffen en gewasbescher- mingfsmiddelen vervangen door "Biologische" produkten. Onder biologisch tuinieren ver staan we het in stand houden en inzetten van de krachten en ei genschappen van de natuur, het herstellen van de organische kringloop in de tuin, waarin alle organische "afval" in voeding- rijke humus wordt omgezet. Bio logisch tuinieren wil zeggen, dat nuttige organismen in de tuin worden beschermd en gestimu leerd om de aantasting van de gewassen door schadelijke insec ten binnen de perken te houden. Het betekent ook het verbeteren van de natuurlijke weerstand van de kultuurplanten tegen ziekten en plagen. Indien U meer wilt weten over "Biologisch Tuinieren" kunt U een gratis boekje aanvragen bij: J. Melse, Markt 26, Tholen, tel. 01660-2480. Advertentie I.M. Thovo Dames I grandioos tweede Het eerste damesteam van Thovo heeft de competitie waardig afgesloten met een 0-5 overwinning op Heiakkers en een tweede plaats op de ranglijst. Hoogerheide had nog 1 punt nodig om reservekampioen te worden, maar Thovo speelde dankzij de goede ver standhouding grandioos en pikte de tweede plaats voor heiakkers in met de setstanden 10-15, 3-15, 12-15, 7-15, en 6-15. Diomedon, dat vorig jaar nog le klasse speelde, werd kampioen van de recreantencompetitie. Zaterdagmiddag van twee tot elf uur het eindtournooi in Gageldonk te Bergen op Zoom en 17 mei in Wouw het districtstournooi Amigos HII en Rabobank Het tweede herenteam van Amigos gebruikte de training vrijdagavond voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen Volleyballers van de Raboban- ken St. Maartensdijk en St. Annaland. De eerste twee sets waren ruimschoots voor Amigos, ondanks de aanwezig heid van (ex)competitiespelers bij de Rabobank. In de derde set, die met 15-13 door de Rabobank gewonnen werd, kwam al tot uiting dat de bank- spelers elkaar beter konden vinden. Ook de vierde set was voor de Rabo bank. Gezien de tijd werd de vijfde set afgebroken met een voorsprong voor Amigos. Programma maandag 7 mei 20.30 De Berk 1 - Veronica ID (Ga geldonk), 20.45 u Amigos D2-VVR 1 (Steenbergen), 21.30 u Amigos H2- Schalm 2 (Steenbergen) Zaterdag moest Th. Boys dan aantreden voor de belangrijke 4 puntenwedstrijd, uit tegen Krab- bendijke, dat met net zoveel pun ten onderaan stond. Th. Boys mocht dus zeker niet verliezen, want dan kon men de 3e klas wel vergeten. Men begon zonder Ben v. Olffen, die een schorsing aan z'n broek kreeg. Th. Boys had ook nog de pech dat al na 10 minuten spelen verdediger Rien Jansen vervangen moest worden door Toon Jansen, omdat Rien zich wat ongelukkig verstapte. Krabben dijke kreeg daardoor in de be- ginfse wat kansjes, omdat na die wissel de organisatie nog niet he lemaal in orde was. Toen Th. Boys de Krabbendijke spitsen in z'n greep had, ging men zelf ook beter aanvallen. Men was feller dan de tegenstander, alleen kon Th. Boys zich nog geen grote kansen scheppen. Er waren een paar keer chaotishe toestanden voor het Krabbendijke doel, maar elke keer zat er wel een been tussen. Scheidsrechter Roegiest die men ook in Zaamslag teg^n had, was ook nu weer niet bepaald Th. Boys gezind en tloot nogal eens in het voordeel van Krabbendijke. De eerste helft werd ondanks een licht Th. Boys overwicht toch met 0-0 afgesloten. In de tweede helft had Krabbendijke een licht voor deel van de wind, waardoor ze wat gevaarlijker werden dan Th. Boys, dat zich nu teveel terug liet druk ken. De betere kansen waren voor Krabbendijke maar Th. Boys kon de zaak schoon houden. Aan de andere kant was het Jaap Schot, die een goede kans kreeg, maar zijn kopbal was te zacht. Halfweg de 2e helft ging Th. Boys, mede onder impuls van het vele Th. publiek, het tempo wat omhoog gooien en wat feller voetballen waardoor men wat onder de druk vandaan kwam. Mede daardoor kwam dan ook nog vrij verrassend het Th. Boys doelpunt tot stand. Jan v.d. Vlies nam een vrije trap op links, waarop Dries Linden- berg prima doorging en de bal net voor de achterlijn, voor kon trek ken op Jaap Schot, die nu wel scoorde: 0 - 1. Th. Boys bleef hierna nog een paar keer gevaar lijk o.a. via Paul Deurloo, die was ingevallen voor Piet Geuze, maar hij bleef te lang met de bal aan de voet lopen. De laatste tien minu ten waren praktisch voor Krab bendijke, dat via allerlei middelen wilde proberen de gelijkmaker te forceren. Th. Boys kroop wel een paar keer door het oog van de naald, maar de winst werd toch binnenge sleept. Veel vreugde bij de spelers en bij het meegereisde publiek dat tevreden huiswaarts keerde. Vol gende week heeft men aan één punt genoeg in de thuiswedstrijd tegen Zaamslag. Opstelling: Jos Geene - Rien Jan sen (Toon Jansen) - Henk Box hoorn - Chris Quist - Maris v. Houdt - Johan Kwist - Piet Jansen - Jan v.d. Vlies - Dries Lindenberg - Piet Geuze (Paul Deurloo) - Jaap Schot. Yerseke Dinteloord Serooskerke NTVV Zwaluwe Kloetinge Tem. Boys Kapelle Wemeldinge 21 Zaamslag 21 Thol.Boys 21 Krabbendijke 21 2 31 34-18 5 28 37-25 4 27 42-23 4 25 29-20 4 24 34-31 5 24 28-24 8 20 37-38 11 18 29-40 9 17 22-27 8 10 14 17-28 7 11 13 18-36 3 5 13 11 17-34 - Kf THOOLS SUCCES IN. RILLAND Drie Thoolse deelnemers in de afde ling tot 1300 cc. waren in de A-finale vooraan te vinden. Sjacco Bliek (Scherpenisse) had eer der alle manches gewonnen en zege vierde ook in de finale. Hij liet o.m. Nederlands kampioen v.d. Ven achter zich. Joop Holstein (Sint-Annaland) boekte 1 manchezege en verder een vierde plaats in de A-finale. Wim Feenstra (Tholen) eindigde in dezelfde race op een vijfde plaats. Op 20 mei de eerstvolgende wedstrijd 'op het Scheldecircuit in Rilland. In de paasvakantie werd op dins dag 24 april onder een stralende zon het schoolvoetbaltoernooi voor basisscholen op de sportvel den te St. Maartensdijk gehouden' georganiseerd door Wim Brevet en Sjaak Moerland, die de steun kregen van de voetbalvereniging. Smerdiek, waarvan een tiental le den als scheidsrechter fungeerd. Kees Stoutjesdijk leidde alles in goede banen. De wedstrijden werden gespeeld op vier velden in 4 poules. Er deden 22 elftallen mee (16 jongens-en 6 meisjes teams). Jammer was dat de Luys- ter uit St. Philipsland bij de grote scholen was ingedeeld (loting), ze kon geen vuist maken. Na een aantal spannende wedstrijden in vrijwel alle poules, kwamen Ter Tolne en de Oosterschelde- school(verrassend) als finalisten uit de bus. Ter Tolne won alle wedstrijden, terwijl de o.l.s. uit Scherpenisse 4 van de 5 wedstrij den won. De finale was in feite wat minder spannend, omdat de leerlingen van Ter Tolne te sterk waren voor de kinderen van de Oosterschel- deschool. De Thoolse o.l.s. won met 3-0 door doelpunten van Hans van Dijke (2x) en Marnix Kousemaker, zodat de school v.d. dhr. Kousemaker voor de 3e keer achter elkaar om het Zeeuws kampioenschap mag gaan spelen op 9 mei in Nieuwdorp. Ook de meisjes van Ter Tolne kregen voor de 3e maal de beker, dus defini tief. Ze eindigden gelijk met de Rieburch-dames maar het doel saldo was in het voordeel van Tholen. Tot slot reikte dhr. J. de Laater, voorzitter v.d. Thoolse voetbalfederatie, de prijzen uit. Hij bedankte de s.v. Smerdiek voor de voortreffelijk organisatie en wenste Ter Tolne succes toe in Nieuwdorp. Poule 1: 1. Ter Tolne; 2. Rieburch; 3. CNS; 4. Chr. Schl. St.An.; '5. De Luyster. CNS 1 - TerTolne 1 1-3; Rieburch 1 - Luyster I 3-0; Chr.sch. St.A. - CNS 1 1-3; Ter Tolne 1 - Luyster 1 7-0; Rie burch 1 - Chr.sch. St.A. 3-0; CNS 1 Luyster 1 2-0; TerTolne 1 - Rieburch 1 2-0; Chr.sch. St.A. - Luyster 1 4-0; Rieburch 1 CNS 1 0-0; Chr.sch.St.A. - TerTolne 1 0-5. Poule 2: 1. Oosterscheldeschool; 2. Henetrecht; 3. Schalm; 4. Casem- brooi; 5. Eevliet; 6. TerTolne 11. Casembroot 1 - Schalm 1 1-2; Eevliet 1 Oosterschelde 1 0-1; Henetrecht 1 - Ter Tolne 11 2-1; Schalm 1 - Eevliet 1 1-1; Ter Tolne 2 - Casembroot I 0-3; Oosterschelde 1 - Henetrecht 1 1-0; Schalm 1 Ter Tolne 2 1-0; Casembroot 1 - Eevliet 11-1; Oosterschelde 1 - Ter Tolne 2 3-1; Schalm 1 - Henetrecht 1 1-1; Eevliet 1 - Ter Tolne 2 1-1; Oos terschelde 1 Casembroot 1 0-3; Eevliet 1 - Henetrecht 10-1; Oosterschelde 1 - Schalm 1 2-0; Henetrecht 1 - Casem broot 1 1-0. Poule 3: 1. Ter Tolne 3; 2. CNS 3; 3. Rieburch 2; 4. CNS II; 5. Rieburch 3. CNS 2 - CNS 3 1-2; Ter Tolne 3 - Rieburch 2 1-0; Rieburch 3 - CNS 2 0-0; CNS 3 - Rieburch 20-0; TerTolne 3 - Rieburch 3 5-0; CNS 2 - Rieburch 2 0-2; CNS 3 - TerTolne 3 0-0; Rieburch 3 - Rieburch 2 0-2; Ter Tolne 3 - CNS 2 1-0; Rieburch-CNS 3 0-1. Poule 4: 1. TerTolne; 2. Riëburch; 3. Eevliet; 4. CNS; 5. Oosterschelde; 6. Rieburch II. Rieburch 1 - Rieburch 2 3-0; CNS Ter Tolne 0-1Eevliet - Oosterschelde 2-0; Rieburch 2 - CNS0-1Oosterschelde - Rieburch 1 0-4;'Ter Tolne - Eevliet 4-0; Rieburch 2 - Oosterschelde 1-1; Rieburch 1 - CNS 2-0; Ter Tolne - Oosterschelde 6-0; Rieburch 2 - Ee vliet 0-1CNS - Oosterschelde 0-0; Ter Tolne - Rieburch 11-1; CNS - Eevliet 0-1; Ter Tolne - Rieburch 2 4-0; Ee vliet - Rieburch 10-1. Vrijdag 27 april organiseerde de Ne derlandse Vereniging van Langhaar honden een internationale veldwed- strijd in de omgeving van Sint-Anna- land. Er waren 34 honden uit Nederland, België en Frankrijk present voor deze laatste voorjaarsmeeting. De omstan digheden waren vrij moeilijk voor de viervoeters: weinig verwaaiing düor de lange en droge periode en een schrale oostenwind. Alle honden hadden volop kans om punten te behalen, maar alleen de Duitse staande langharen waren suc cesvol met een kwalificatie. Wedstrijdleider was W.D. van Doorn •uit Poortvliet en bij de keurmeesters een presentie van M.M. Punt uit Oud- Vossemeer. In "De Lagune" in Sint-Annaland werden de prijzen uitgereikt door voorzitter J. Prins. Ook een dank woord aan het adres van A. van Vos sen en zijn zoon, omdat de vereniging al 30 jaar van hun velden gebruik mag maken. Uitslagen: Groep 1: eerste prijs voor "Alfa" von Leithenroterhoff van A. Kuipers uit Helmond kwalificatie: goed. Groep 2: "King" van de Creppel- scheide van M. Carbijn uit Grathen; kwalificatie: uitmuntend. "Mirza" v.d. Liniedijk van J. Kugel uit Hilversum; kwalificatie: goed (fokker dhr. v. Doorn - Poortvliet) "Wopke" van J. Verlaere uit Rilland, Bath; kwalifica tie: goed. Mirza en Wopke zijn Zeeuwse hon den, want "Blue" van M.M. Punt is de vader.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 17