Waterschapskosten Tholen de laagste van Zeeland Eik-weer accommodatie versterking Gorishoek Op 12 mei open huis zuiveringsinstallatie te Sint Maartensdijk Geen keurslijf via waterkwaliteitsplan öfKRÜlk Donderdag 3 mei 1984 EENDRACHTBODE 13 Zuiveringswerken half miljoen minder dan raming Het Thoolse waterschapsbestuur sloeg zich niet op eigen borst. Het was gedepu teerde J.P. Boersma, die vrijdagmiddag de pluim en schouderklop in één hande ling presenteerde, zoals hij tevoren deze zonnige middag door één druk op de knop de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Sint Maartensdijk in werking had gezet. De milieu-gedeputeerde stak het niet onder stoelen of banken, dat het voortva rend Thools waterschap niet alleen voorop loopt in haar zuiveringstaak, maar ook door de tijdige studie de kosten behoorlijk heeft weten te drukken. Als binnen een paar jaar ook de nu ongezuiverde lozing van Sint Philipsland via een daar te bouwen gemaal zal worden gereinigd, betekent het een nog groter verbetering van de zwemwaterkwaliteit in de Krabbenkreek, zoals die aan de Sint Annalandse zijde al een stuk kon verbeteren door deze zuiveringsuitbreiding. Relatie provincie-waterschap. Hardste noot gekraakt Bergingscapaciteit gemeentelijke rioleringen Veertien miljoen is niet niks. Al sinds 1963 Persleidingen Vijf miljoen gulden Tijdens de opening van de zuiveringsuitbreiding te Sint Maartensdijk zei gedeputeerde mr. J.P. Boersma dat de voorbereidingen voor het provinciale waterk waliteitsplan bijna klaar zijn. Lag in het verleden het accent op het in eerste instantie verwijderen van zuurstofbindenden stoffen, de nieuwe elementen in het waterkwaliteitsplan zijn het afwegen van de ver schillende belangen, nl. de verwijdering van de micro-verontreiniging, zoals zware metalen, een eco logische bewustwording, de verwevenheid van het kwaliteits- met het kwantiteitsbeheer en het aangeven van diverse onderzoeken. Binnenkort worden jaren van studie en planning in conceptvorm aan de water schappen overgelegd, aldus de milieu-gedeputeerde. Zwikker ziet haalbaarheid tamelijk somber in Op de SGP na heeft de Thoolse commissie bedrijfsleven ingestemd met de ver wezenlijking van een elk-weer accommodatie bij het recreatiegebied Gorishoek tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk. Recreatie-ondernemer H. Zwikker zag zo'n voorziening ook als een versterking om klanten te behouden en nieuwe te krijgen. Hij waarschuwde b en w er echter voor, niet teveel kosten zoals de verbreding van de Gorishoeksedijk en de aanleg van een fietspad, onder de noemer van het project te brengen. "Anders wordt de haalbaarheid nog verder belast. Daar ben ik tamelijk somber in,', aldus Zwikker. Geen schoolzwemmen Geen recreanten van elders erbij Goede plaats? HOPPE JONGE mm "3 Toen het kwaliteitsbeheer van het oppervlakte water in december 1974 door dé provincie werd op gedragen aan de Zeeuwse water schappen bleek Tholen daar van af het begin pleitbezorger voor te zijn. De waterschappen zijn voor die taak berekend, zo luidde het Thoolse oordeel en vandaag is het bewijs daarvan zeker geleverd, vond de heer Boersma. Toch is er in de uitvoering van zuiverings- technische werken nogal wat ver traging ontstaan, aagezien plano- logische- en technische voorbe reidingen veel tijd kosten. Boven dien was het financieel klimaat de laatste jaren niet zo gunstig. De ingebruikneming van een instal latie als deze achtte de gedepu teerde een afsluiting van enkele jaren studie en planning. Centraal blijft het doel verbetering kwali teit oppervlakte water. Dat nam het waterschap Tholen serieus. Men wilde in dit opzicht orde op zaken stellen. Eerst kwam een transportleiding van Scherpenisse naar de al in 1980 gebouwde zui vering te Sint Maartensdijk. Ver volgens in 1981 een nabezinkge- deelte voor die installatie en dan nu de uitbreiding van 6000 naar 13.000 vervuilingseenheden. Gaat het vervolgens om de kosten, een vooral voor de burgers belangrijk aspect, dan komt Tholen met een bedrag van 85,— als laagste uit de bus. Er is zelfs een waterschap dat op 400,— komt. Daar zijn inderdaad andere omstandighe den, maar ook op langere termijn kan het heffingenniveau van het waterschap Tholen het laagst in Zeeland zijn. Op het terrein van kostenberekening en kwaliteit- handhaving verdient Tholen een pluim, herhaalde de heer Boer sma zijn lof. Hij meende dat dit 'vooral te danken was aan de technische dienst, die o.a. de voorbereiding persleiding vanaf Sint Annland en vanaf Stavenisse geheel voor eigen rekening nam. Wat minder leuk voor een inge nieursbureau, maar welkom in portemonnee van de burger. De heer Boersma ging vervolgens nog wat nader in op de relatie provincie-waterschap. Een eerste ontwerp voor Tholen werd her zien met als belangrijkste wijzi ging dat de aanvankelijk bij Scherpenisse geplande installatie voor die kern plus Sint Annaland en het Pluimpotindustrieterrein kwam te vervallen. Daarentegen zou de bestaande installatie te Sint Maartensdijk worden uitge breid. Door deze uitbreiding wordt zowel de belasting van het polderwater als die van de Oos- terschelde met verontreinigende stoffen teruggedrongen. De Krabbenkreek wordt weer zuiver, zeker als er ook in Sint Philipsland een installatie is gebouwd. Van daag is een deel van die oogst ge-' borgen. Gedeputeerden zijn blij dat met de voorbereidingen voor Sint Philipsland en Anna Jacoba- polder is gestart, aldus de gede puteerde Boersma in de Stads herberg te Sint Maartensdijk In zijn dankwoord tot gedepu teerde Boersma ging dijkgraaf Iz. Hage nog wat nader in op de aan het waterschap toevertrouwde omvangrijke taak. Kwaliteits- en kwantiteitsbeheer van het afval water moet in één hand zijn vond de provincie en daarmee zijn de waterschappen het volledig eens. Op Tholen en Sint Philipsland werden de bestaande installaties van de gemeente overgenomen en een bestrijdingsplan opgesteld. Het ging er daarbij om aan welke eisen de oppervlaktewateren moeten voldoen, welke maatrege len daartoe genomen dienden te worden, binnen welk tijdsbestek en aan de hand van de kosten een prognose van de daaruit voort vloeiende zuiveringslasten. Het zwaartepunt lag uitéraard bij de bouw van de zuiverings-techni- sche werken. De zojuist in gebruik genomen installatie is de grootste in deze regio. Nu wordt na Sint Maartensdijk ook het afvalwater gezuiverd van Scherpenisse, Sta venisse en Sint Annaland, evenals de recreatiegebieden in de omge ving van die kernen. Via de aan gelegde persleidingen gaat het naar de zuivering in Sint Maar tensdijk. Er werd gekozen voor een betrouwbaar systeem. Na iedereen die hieraan zijn mede werking verleende dank te heb ben gebracht, wees de dijkgraaf er op, hoe nog voorzieningen getrof- - fen moeten worden voor Oud- Vossemeer (dat op de zuivering Tholen zal aansluiten en voor het al genoemde Anna Jacobapolder en Sint Philipsland. Mogelijk kan dit in rond. begin 1986 worden afge- Dijkgraaf Hage erkende dat met de zuivering van het afvalwater al een flink deel van de doelstelling is verwezenlijkt. Maar optimaal is het dan toch nog niet. Dan zal eerst ook de bergingscapaciteit van de gemeentelijke rioleringen nog aangepast moeten wroden. Die is in verschillende kernen te gering. Veelvuldig overstortingen moeten nog plaats vinden, wat weer vervuiling van het opper vlaktewater tot gevolg heeft. Die aanpassingen zijn voor gemeen ten een kostbare zaak. Toch jam mer dat met de huidige zuive ringsinstallaties de gemeentelijke rioleringswerken geen gelijke tred kunnen houden. Ze zijn onlosma kelijk aan elkaar verbonden, zo dat ook gezamenlijke inspanning voor de oplossing nodig blijft. Een lichtpunt gloort nu de gemeente financiële ruimte wordt geboden zgn drukrioleringen in het bui tengebied aan te leggen, waarmee Sint Philipsland een primeur haalde. Dat geeft vertrouwen voor de toekomst. Een schoon milieu vraagt offers. Ja van waterschap, van gemeenten, maar vooral van de inwoners, die de heffing moe ten betalen. Dat we het laatste beperkt kunnen houden geeft voldoening. Na realisering van alle werken komen we op 62.50 per vervuilingseenheid, aldus de dijkgraaf. Niettemin kan dit voor sommige gezinnen nog een zware belasting betekenen. Er tekent zich immers een groeiend gevoel van onbehagen af tegen de hoogte van de verontreinigingsheffing in den lande. Een schoon milieu le vert een belangrijke bijdrage aan ons aller welzijn. Wanneer de fi nanciële last te zwaar wordt, schieten we het doel voorbij. Daarom blijft de verantwoorde lijkheid de kosten zo laag moge lijk te houden. De dijkgraaf er kende tegelijkertijd dat de bouw van zuiveringstechnische werken maar een onderdeel is van het waterkwaliteitsbeheer. Controle- en vergunningenbeleid vragen eveneens aandacht. Aanpassing en verfijning van het heffingbe- leid zal komende jaren eveneens nodig zijn om een zo rechtvaardig mogelijke lastenverdeling te be werken. Gedacht wordt voorts aan de toepassing van zuiverings slib in de landbouw, zo besloot de dijkgraaf dat onderdeel van zijn toespraak. Burgemeester Baerends had be halve een gelukwens, met zoals hij het noemde, deze goede zaak van de zuiveringsuitbreiding ook nog een reactie op het spierinkje dat de dijkgraaf naar de gemeente had geworpen ten aanzien van de beringscapaciteit van de gemeen telijke riolering. Hij was het met name eens met de dijkgraaf in zijn stelling dat de financiële lasten ook niet te zwaar mogen worden en was er van overtuigd dat het samenspel tussen waterschap en gemeente ook in de toekomst no dig zal zijn en blijven. Een volle dige verbetering van de gemeen telijke rioleringen gaat echter een 14 miljoen gulden vergen en dat zag Tholens eerste burger de eer ste jaren nog niet zitten, want zonder subsidie is daar helemaal geen sprake van. Verder kan men zich afvragen of dat de goede ontwikkeling is. In Sint Annaland bijvoorbeeld zouden we dan rioolbuizen moeten gaan leggen ongeveer als de Rotterdamse Me tro. Hij deed wel de toezegging van een nadere bestudering en een afwegen kosten-baten. De burgemeester wees er vervolgens op, dat het gemeentebestuur wel wat moeite had met de ligging van deze zuiveringsinstallatie, want voor Sint Maartensdijk kan men, nu niet over de provinciale weg kan worden gebouwd, bijna geen kant meer uit als eenmaal de Muye vol komt. Laatste spreker was de heer Kol derrijn van het architectenbureau Witteveen Bos. Hij wees er op hoe deze provincie steeds strijd tegen het water voerde, zeker ook Tholen. Een ander facet hiervan is toch de zuivering. Zijn bureau had al heel wat in Zeeland en ook op Tholen al veel gedaan. Na de officiële opening van de uitgebreide rioolwater-zuiveringsinstal latie heeft het bestuur van het waterschap Tholen het voornemen zatec- dag 12 mei open huis te houden voor bezichtiging van de installatie. Dat zal voor menigeen best interessant zijn. 's Morgens worden daartoe de hoofdingelanden en de gemeenteraden van Tholen en Sint Philipsland uitgenodigd, na de middag kan iedereem die dat wil er een kijkje komen nemen aan de Provinciale Weg te Sint Maartensdijk. Daaromtrent volgt in de volgende krant nog een bekendmaking van het waterschap. Voor zover men zich tevoren wil oriënteren, volgen hieronder al vast wat technische en andere gegevens. De rioolwaterzuiveringsinstallatie te Sint-Maartensdijk is in 1962/1963 gebouwd in opdracht van en voor de voormalige ge meente Sint-Maartensdijk, terwijl deze officieel in werking is gesteld op 22 mei 1963. Het is een biologische installatie van het type oxydatiesloot met een -oorspronkelijke- capaciteit van 4.000 i.e. Het beheer van de installatie is met ingang van 1 januari 1975 door het waterschap overgeno men, gevolgd door de eigendom soverdracht in 1978, tegen de boekwaarde per 1 januari 1975 van 187.000,-1. De installatie loost het effluent op het polderwater, deel uitmakende van het bemalingsgebied "De Noord" een gebied van rond 4.800 ha. De r.w.z.i. is in 1981 in een le fase uitgebreid tot ca. 6.000 i.e., met een aansluiting, via perslei dingen, van de woonkern Scher penisse en het recreatiegebied Gorishoek/Muijepolder. Met deze uitbreiding is een be langrijke stap gezet in de sanering van ongezuiverde lozingen op het oppervlaktewater in het water- schapsgebied. De woonkern Scherpenisse loosde voorheen via de gemeentelijke riolering op een bezinkingsbak en vervolgens on gezuiverd op het polderwater. De 2e fase van de zuiveringstech nische werken omvat de verdere uitbreiding van de r.w.zü. te Sint- Maartensdijk tot ca. 13.000 i.e., met de aanleg van persleidingen vanaf de woonkernen Stavenisse (8.700 m) en Sint-Annaland (6.300 m) en aanpassing van de persgemalen, een en ander in het kader van de sanering van de on gezuiverde afvalwaterlozingen op rijkswateren. De afvalwaterlozing van de woonkern Sint-Annaland vond plaats rechtstreeks op de Krab benkreek (3.150 i.e.), terwijl de woonkern Stavenisse z'n afvalwa ter loosde via een mechanische installatie op het havenkanaal en vervolgens op het Keeten, met een restvervuilingswaarde van 75% of ca. 1.100 i.e., exclusief de cam pings, eaarvan er enkele via een persleiding zijn aangesloten op de gemeentelijke riolering. Met de uitbreiding van de instal latie in een 2e fase en de aanleg van persleidingen is aangevangen eind eind 1982/begin 1983, terwijl de werken zijn voltooid in no vember 1983. De werken zijn gesplitst in een bouwkundig bestek en een elek- trisch-mechanisch bestek en om vatten: de civieltechnische installatie uitgevoerd door aannemers bedrijf W.C. van Dijk te Har- dinxveld-Giessendam de mechanische installatie uit gevoerd door Bosman, Water beheersing en Milieuverbete ring b.v. te Piershil; de elektronische installatie uitgevoerd door het elektro technische installatiebureau Croon en Co. te Rotterdam. De persleidingen zijn aange legd door J. Baas Haarlem aannemingsbedrijf b.v. en de aanpassing van de persgema len te Sint-Annaland en Sta venisse is uitgevoerd door pompen-techniek Dubislav b.v. te Maastricht. Adviesbureau en directievoe ring in deel opdrachten: Wit teveen Bos Raadgevend In genieursbureau te Deventer. De totale investeringskosten van de zuiveringstechnische werken hebben 5.250.000,— bedragen. In het Bestrijdingsplan 1978 van het waterschap is ƒ5.170.000,— geraamd. Voor de 2e fase van uit breiding (sanering rijkswateren) is aan rijkssubsidie ontvangen ƒ2.150.000,— tegen een raming van ca. 1.600.000,— in het be strijdingsplan. De netto-investeringen van deze werken komen voor het water schap derhalve op ƒ3.100.000,— hetgeen 500.000,— lager is dan de in het bestrijdingsplan ge raamde netto-kosten. Vanzelfsprekend mist dit zijn uit werking niet op de hoogte van de zuiveringheffing in de laatste ja ren, alsmede in de jaren die ko men. Gedeputeerde mr. J.P. Boersma en dijkgraaf I.C. Hage bij het vuile water, dat in de uitgebreide rioolwaterzui veringsinstallatie te St. Maartensdijk gereinigd wordt. Op de achtergrond de molen van G. Robbe. Dijkgraaf I.C. Hage haakte hierop nader in. Hij hoopte dat in het provinciaal plan niet teveel in de tail wordt geregeld, waardoor te weinig beleidsruimte voor de wa terschappen overblijft. Ook moet voorzichtigheid worden betracht met het toekennen van functies voor alle oppervlaktewater. Dan zouden we ons in een keurslijf wringen, waarvan de banden in de toekomst pijnlijk zouden kunnen gaan knellen, meende de dijk graaf. Het moet duidelijk zijn of de gewenste functie haalbaar is en wat daarvan de financiële conse quenties zijn. We kennen de kwa liteit van het water in sloten en plassen, dat sterk wordt beinvloed door de bodemgesteldheid en de invloed van zout kwelwater. Daaraan valt niet zo veel te ver anderen. Om werkelijk iets te doen aan de waterkwaliteit is er maar één goede oplossing: het brakke water wegpompen en de waterlopen vullen met water van een betere kwaliteit. Die unieke mogelijkheid zal zich over enkele jaren voordoen als er geschikt wat er aan het Zoommeer kan worden onttrokken. Een zoetwatervoor ziening mag in de eerste plaats het land- en tuinbouw dienen, maar zal ook een gunstige invloed heb ben op de waterkwaliteit in het gehele gebied. Daarom vond de dijkgraaf het zinvol om voor Tholen en Sint Philipsland de no dige terughoudendheid te be trachten bij het vaststellen van het waterkwaliteitsplan. Pas als de zoetwatervoorziening gereali seerd is, kan worden overzien- welk waterkwaliteitsplan voor dit gebied past. Als de zoetwater voorziening gerealiseerd is, de zuiveringsinstallaties goed func tioneren en de riolering zijn aan gepast, dan zal niet alleen het wa ter zuiver zijn, maar het zal bij zonder goed wonen en werken zijn op Tholen en Sint Philips land, verzekerde dijkgraaf I.C. Hage vrijdagmiddag in de Stads herberg te Sint Maartensdijk. gen in de exploitatie-opzet ver werkt", zei Versluijs. SGP-raadslid Th. Aarnoudse zei al eerder zijn principiële bezwa ren tegen het plan te hebben ge meld. "De zondag zal niet ontzien worden, dus kunnen we er geen ja tegen zeggen, maar ik wil er niet aan tornen, dat de recreanten zoiets willen hebben." M.C. Hage(middenstand) vroeg zich af, hoe de door b en w ge noemde stimulans voor de plaat selijke bedrijven en een toename van de bestedingen was te rijmen met de stelling, dat Gorishoek meer zelfvoorzienend zou worden De Grontmij en architectenbu reau Rob B.E. van den Bergh BV hebben een haalbaarheidsstudie verricht voor een eik-weer ac commodatie bij Gorishoek, waar de campings de Pluimpot, Goris hoek, de Zeester, de Oude Hoeve en de Muye liggen. Er wordt uit gegaan van de bouw van 225 huur-bungalows, een bowling met restaurant en bar, sauna en fit nessruimten, zwembad(je), was serette, winkel en receptie. Lan delijk is er veel animo om bunga lows te huren, bijvoorbeeld van Sporthuis Centrum, Aquadelta, Burg-Haamstede, e.d. Bij Goris hoek was al 6.8 ha voor zomer huizen gepland en daar dient 5.2 ha bij te komen omdat de totale eik-weer accommodatie 12 ha omvat. Volgens b en w moet zo'n voor ziening inspelen op de kleinscha lige recreatieve structuur en aan sluiten bij de karakteristieken van de aanpalende woongemeen schappen 'Geen grootse en wilde toestand of circustoestanden' maar voorzieningen die aanslui ten bij de wensen van de recreant anno 1984. Daarmee wordt voor komen dat het toeristisch pakket van Tholen veroudert. Wordt niet tijdig ingehaakt, dan verliest het Thools gebied zijn attractieve waarde. Een eik-weer accommodatie met zomerwoningen werkt seizoen- verlengend. Onderzoek heeft uit gewezen dat de bezettingsgraad van de bungalows verdubbelt als behoorlijke eik-weer accommo datie aanwezig is. De bezetting van gemiddeld 12 weken stijgt tot ruim 25 weken per jaar. Door die toevoeging van het aantal re creanten ligt het bestedingspa troon belangrijk hoger. De eik- weer accommodatie biedt werk aan circa 10 mensen, het draag vlak wordt verbreed, de rentabili teit verhoogd en de neveneffecten voor de plaatselijke bedrijven zijn duidelijk. Het is heel wel denkbaar, dat het recreatiegebied Gorishoek met een eik-weer accommodatie meer self-supporting wordt: de behoef te om uit te waaieren naar aanpa lende kernen zal wat minder groot zijn", aldus b en w. J. Snoep(FNV) vond 't een prachtig plan, maar meende dat de baten overtrokken waren. Hij vroeg zich ook af wie het allemaal betaalt, want het rendement is op 6% geraamd, terwijl een staatsle ning 8% geeft. Snoep was even eens benieuwd naar de kosten voor de gemeente, buiten het ambtenarenwerk om. Wethouder Versluijs antwoordde, dat ambtelijke kosten in principe in rekening gebracht worden via de plankosten. "Andere verzoe ken voor eventuele financiële me dewerking moeten eerst in de commissies en de gemeenteraad gebracht worden. Het plan is overigens kostendekkend. We hebben ook onomstotelijk gezegd, dat de initiatiefnemers niet mogen uitgaan dat er in de eik-weer ac commodatie schoolzwemmen zal plaatsvinden. Men heeft zich el ders georiënteerd en die ervarin- "Gorishoek is geen geschikte plaats voor een eik-weer voorziening, tenzij deze qua schaal is afgestemd op de huidige (verblijfs)recreatie en geen recreanten van elders worden aangetrokken." Dat zegt de Stuurgroep Oos- terschelde in een nota over afwijkingen in het provinciaal beleidsplan voor recreatie en toerisme ten opzichte van het beleidsplan Oosterschelde. Daarin wordt ook gesproken over de aanleg van een strand bij Stavenisse. "Of dat moge lijk is, hangt mede af van de uitkomsten van het overleg tussen het ministerie van Landbouw en Visserij en de gemeente Tholen,', aldus de Stuurgroep. De Thoolse commissie be drijfsleven voerde de bespre king van de notitie dagrecrea- tieve voorzieningen Tholen van de agenda af omdat dit onderwerp volgens wethouder Versluijs niet voldoende afge rond was. Gorishoek is inclusief de Muye de grootste concentratie van recrea tie-ondernemers. Daar zit dus een potentieel aan gebruikers van de eik-weer accommodatie en pla nologisch zou 't elders niet mogen. Gedeputeerde Staten hebben er ook positief op gereageerd, maar in andere gebieden zou 't een on haalbare kaart zijn. Ook de raad sprak zich in het recreatiebeleid voor Gorishoek uit", zei wethou der Versluijs. J. Uyl(CNV) wilde zowel bij de bouw als de exploitatie eilandbe drijven en -mensen voorrang ge geven. "We laten geen gelegen heid ongebruikt om daarop te. wijzen", zei de wethouder. 'Thoolse ondernemers staan ook al aan de wieg van dit plan." Zwikker vond niet, dat inschake ling van eigen inwoners dwingend voorgeschreven zou moeten wor den. "Anders kan het project wel eens niet haalbaar zijn." "Zelfs met gemeentelijke op drachten doen we dat niet, koste wat kost, tegen elke prijs", zei de wethouder. Hij gaf Uyl toe, dat veel mensen minder te besteden hebben, ,'In platte beurzen is minder geld voor dure buitenlandse reizen en daar- om blijft men meer in eigen land. Daarom draaien bungalowpro jecten als Sporthuis Centrum zo fantastisch goed. De prijs voor Gorishoek zal aangepast moeten worden aan het gebodene, anders blijven de bungalows leeg staan", zei wethouder Versluijs woens dagavond in de Thoolse commis sie bedrijfsleven. met een eik-weer accommodatie. Volgens de wethouder geldt die selfsupporting voor het vertier, de vrije tijdsbesteding. "Dat gebeurt nu nog in de kernen, soms tot on gemak, gezien de rust die erg hoog in 't vaandel staat. Naast de su permarkt van het project zullen de slagers en bakkers in St. Maar tensdijk en Scherpenisse echter het nodige meepikken, zoals nu ook gebeurt. Dat zal in de toe komst in versterkte mate het geval zijn. De seizoenverlenging werkt ook gunstig voor de werkgelegen heid", aldus de wethouder. PvdA-raadslid J. de Bres wilde weten of er, gezien eerder gehak ketak met de Provinciale Planolo gische Dienst(PPD) wel overleg was geweest. J.K. Elenbaas(industrie) zette een vraagteken bij de plaats Goris hoek. "Wordt dat gebied niet be voordeeld? Kunnen er geen pro blemen met andere campinghou ders ontstaan?" Ook De Bres sprak over een precedentwerking ten opzichte van andere kernen. ,'Er is nauw overleg geweest tus sen de initiatiefnemers en de be staande recreatie-bedrijven. Met name om te voorkomen dat er doublures ontstaan, want het is alleen voor versterking bedoeld. 1 3 halsteren st. maar1: Advertentie I.M. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 13