Kerkstraat Tholen blijft alleen voor voetgangers Ring Oud-Vossemeer moet wat vriendelijker worden PLAATSELIJK NIEUWS Subsidie in reiskosten van studenten Donderdag 3 mei 1984 EENDRACHTBODE 11 PLAATSELIJK NIEUWS rr:;: SINT- PHILIPSLAND 500 gr/.9U 150 grZ.4U 1 50 grI ,03 500 gr SLAGERIJ BOSMAN Ondanks bezwaren van meerderheid winkeliers De Kerkstraat in Tholen blijft ook na de huidige proef voetgangersgebied. De commissie bedrijfsleven gaf woensdagavond dat advies aan b en w omdat de smalle winkelstraat zich eigenlijk niet leent voor autoverkeer. Alleen midden- stands-vertegenwoordiger W. Contant was daartegen. "Het leek eerst wel leuk, met de spulletjes naar buiten, maar het is bewezen dat 't niet veel opgeleverd heeft. Op de vergadering in januari zei A. de Bruin dat 45% van de winkeliers voor afsluiting was, maar dat is er slechts 1 meer. De situatie is dus wel duidelijk: waarschijnlijk heeft men 't financieel ondervonden dat afsluiting van de Kerk straat nadelig is", zei Contant. Klassiek verzet Botermarkt NIEUW- V0SSEMEER Snelheid minder Voorzitter jubilerende middenstandsvereniging "De Ring moet een vriendelijker aanzicht krijgen voor het winkelgebeuren. Er is al wat aan pandjes verbeterd, maar er zou nog meer dienen te gebeuren. Leeg stand van een voormalige drogisterij en de oude peuterspeelzaal maken 't ook niet aantrekkelijker. Daar zou wat goeds moeten kunnen komen', zegt voorzitter P.C. de Wilde van de jubilerende Middenstandsvereniging Oud-Vossemeer Vakantie Broekje Wild van bonnetjes Braderie Binding groter Woningbouw Informatiepanelen langs fietsroutes tholen stavenisse schehpenisse sint philipsland oud vossfmeer poortvliet sint annaland sint maartensdijk anna jacobapolder jacobapolder nieuw vossemeer tholen stavenisse scherpenisse stavenis nal and tholen stavfnisse scherpenisse sint philipsland "öudtossemeer poort met pi AATCPI UI C I IIA/C na jacobapolder nieuw vossem LHH I ÜLLIUA ll ILUH *#se sint philipslanq oud vossemeer poortvliet sint annaland sint maartensdijk anna oba poldermeuw vossemeer -olen stavenisse scherpenisse' skippybalrace, hoepelen en krui wagenrace. Bij het onderdeel doelschieten moest juniorenkeeper René Uyl zijn talent tonen. Vele schoten wist hij te keren en Rene bewees zijn goede vorm. De groep van Peter Bijl won bij de senioren, leidster mevr. Bezemer ging met de eerste prijs naar huis in de kleutergroep. Na een stille middag, zonder ak- tiviteiten, was er in de avonduren .een muzikale rondgang mmv. Euterpe en lampionoptocht m.m.v. de Voskes uit Oud-Vosse- meer. Burgemeester E. Baerends en zijn echtgenote kwamen 's morgens een kijkje nemen bij de kinderspelen. J. Walpot 6e keer kampioen Nu de damcompetitie ten einde loopt, begint er een tekening in de strijd te komen. A. Verwijs de huidige koploper, heeft J. v.d. Velde, die lange tijd leidde, ge passeerd. Als hij zo blijft dam men, stevent Verwijs regelrecht op het kampioenschap af. 1. A. Verwijs 16 partijen 26 pun ten; 2. J.v.d. Velde 18-25, 3. J. Joppe 18-24, 4. J. Noorthoek 19-23, 5. J. den Braber 14-18,6. R. Tichem 17-18, 7. L.v.d. Velde 19-17, 8. L. ten Hove 19-16, 9. J. Suurlant 12-9, 10. P. Reijngoudt 18-5,11. R. Nelle 14-3. R. Neele-J. Noorthoek 0-2, J.v.d. Velde-J. den Braber 0-2, L. ten Hove-J. Joppe 0-2, J. den Braber-J. Noorthoek 0-2, L. ten Hove-R. Tichem 2-0, L. ten Hove-L.v.d. Velde 0-2, A. Verwijs-J. Neele 2-0, J. Joppe-J. den Braber 2-0, J.v.d. Velde-J. ten Hove 2-0, R. Tichem-A. Verwijs 1-1. In de aanbieding: MAGERE RUNDERLAPPEN nn CORNED BEEF 0 Afï GEKOOKTE LEVER cn woensdag: RUNDERGEHAKT c oc 01677-2573 Advertentie I.M. Overlast kippenmest Een inwoner had liefhebberij in het houden van kippen, wat een toelaatbare zaak is. Alleen mestte hij de zaak uit en deponeerde hij de mest op gemeentegrond om er vervolgens enkele dagen op uit te trekken. Met een straf zonnetje werd de stank met het uur erger en de vliegen talrijker. Gemeente werken zorgde voor opruiming en de kippenhouder werd bij thuis komst gewezen op het zorgvuldi ger omspringen met de kippen mest. Patroon van rommelmarkt Een paar jongeren hadden op een rommelmarkt een kist gekocht, waarin ze een patroon van zo'n 20 x 139 mm vonden. De huls en het slaghoedje waren weliswaar ver wijderd, maar de schokbuis zat er nog wel in. Daarom vonden ze het toch verstandiger die patroon aan de politie te overhandigen. J. Walpot voor 6e keer clubkampioen J. Walpot is voor de 6e keer club kampioen van DSVF bij de se nioren-schaken geworden. Hij behaalde dit door donderdag te winnen van S. v.d. Velde. De to tale uitslag is nu: 1. J. Walpot, 2. H. Nijpels en 3. S. v.d. Velde. Vandaag staat het snelschaken voor de junioren nog op het pro gramma. De aanvang is zeven uur in De Wimpel. Natuurvrienden op de fiets Voor de cursus Natuur op Flip- land bestaat veel animo, gezien het aantal deelnemers. Maar liefst 35 mensen gaven zich op, waar onder veel scholieren van onge veer 12 jaar. Tijdens de eerste les vertelde yoorzitter Peter van Nieuwenhuijzen over de opzet van de gehele cursus en in overleg werden de data vastgesteld voor de volgende lessen en excursies. Leo Goudzwaard gaf hierna uit leg over de natuur op Flipland en verduidelijkte dit met behulp van dia's. In de 2e les beantwoordde Leo Goudzwaard vragen zoals: Hoe en wanneer is Flipland ont staan en uit welke landschappen is Flipland opgebouwd? Dat men geïnteresseerd was in dit onder werp bleek wel uit het feit dat zich de volgende dag 28 fietsers lieten rondleiden om de opgestoken kennis buiten te gaan bekijken. Tijdens deze route van ongeveer 9 km werd verschillende keren ge stopt om de landschapsvormen onder de loep te nemen. De 3e les is gepland op vrijdag 25 mei. Deze avond wordt om kwart voor zeven verzameld op het eind van de brug naar het werkeiland Philipsdam. Daarna volgt de ontvangst door dhr. S.M. Neijboer in het kantoor van Rijkswaterstaat Deltadienst. Hier wordt de film explicatie compartimenteringswerken ver toond, waarna dhr. Neijboer nog iets van de de deltawerken in de praktijk laat zien. Dia's oud Flipland In de Wimpel worden woensdag 9 en donderdag 10 mei dia's ver toond van oude foto's uit St. Phi- lipsland en Anna Jaconapolder. Beelden van 50, 60 en 70 jaar ge leden en nog langer geleden en veel beelden van de watersnoo dramp 1953. De dia's, gemaakt door burgemeester Vogel, komen bijna allemaal uit de fotoboeken van mevr. Joh. Kunst-Verwijs. De aanvangstijdstippen waren giste ren nog niet bekend. Op de ge meentesecretarie en postagent schap Nelisse weet men er meer van. Kleiduiven schieten 96 deelnemers De traditionele kleiduivenwed- strijden op Koninginnedag trok ken maar liefst 96 schutters naar de boerderij van Han van Strien aan de Lageweg, onder wie de bekende Eric Swinkels, Neder lands kampioen en drie jaar gele den winnaar van Olympisch Zil ver. Het mooie weer en de aan trekkelijke banen en prijzèn zorg den ervoor dat dit initiatief van de jachtvereniging prima aansloeg. Er was veel publiek en burge meester Vogel schoot 's middags ook twee keer, waarbij hij zelfs een kleiduif neerhaalde, wat met applaus werd begroet. Jan Walpot slaagde erin om met het geweer van Swinkels vijf schoten af te vuren, maar hij raakte niets. Na een succesvolle dag reikte de bur gemeester 's avonds de prijzen uit. Wedstrijd 1: 1. F. van Nimwegen 285 p.; 2. E. Swinkels 270 p.; 3. 265 p.; 4. J. van Nimwegen 245 p. 5. Kaptein 240 p.; 5. K. Vroegin- dewey 230 p.; 7. N.M. Heemskerk 230 p.; 8. M. Punt 230 p.; 9. W. Reedijk 210 p.; 10. J. Verwijs 210 p.; 11. A. van Damme 200 p.; 12. J. Heemskerk 200 p.; 13. M. Ma- rich 190 p.; 14. A. van Nieuwen huijzen 185 p. Wedstrijd II: 1. Verbiest; 2. F. Daalman 3.'Vroegindewey; 4. de Graag; 5. W. Kelders; 6. E. Swin kels 7. A.N. van Wijk; 8. C. Ver wijs; 9. Orlemans; 10. W. Reedijk; 11J. Heemskerk; 12. M. Verwijs; 13. H. Fontijne; 14. G. Wisse; 17. A. Kosten; 20. H. Quist; 22. A. Verwijs. Doubletten vrije baan: 1. E. Swinkels; 2. A. van Damme; 3. Hartigh; 4. M. Verwijs Roosen daal; 5. v.d. Jagt. Trap: P. Vos; 2. M. Oosthoek; 3. Piery; 4. E. Swinkels; 5. F. van Nimwegen; 6. de Graag; 7. Rooyakkers. Koninginnedag geweldig feest Koninginnedag is mede door het mooie weer een geweldige dag geworden. Het Oranjecomité had veel georganiseerd en alles verliep in goede banen. Concordia maakte 's morgens een rondgang en bij het huis van de burgemeester werd het volkslied gespeeld. De peuters van Turn Turn hadden veel plezier met hun spelletjes als ballengooien, koek- happen, kegelen en waterdragen. Iedereen kreeg een bal. De Reisduif liet aan de Zuiddijk duiven los voor een koninginne- vlucht, waarna de kinderspelen begonnen. De kleuters moesten evenals de oudere leerlingen vier spelletjes doen: blikgooien, knik keren, waterspel, enz. Alle kinde ren kregen limonade en een eier koek. De kleuters mochten nog grabbelen. De groteren kregen al lemaal een knikkerput en voor de besten was er nog een extra prijsje. De jeugdbrandweer gaf 's mid dags voor honderden toeschou wers een demonstratie op het Ha venplateau. Men had een schuurtje nagebouwd met daarin een sloopauto met banden. H. Zwikker(recreatie-vertegen- woordiger) wees erop, dat het eerste initiatief om de Kerkstraat af te sluiten van de Thoolse mid denstand zelf kwam. Ook wet houder J. Versluijs bracht naar voren, dat er door de winkeliers wel eens anders over gedacht is. ,'De proef met de afsluiting is tegengevallen", erkende Contant. Daarentegen vond M.C.J. Kos- tenjlandbouw-vertegenwoordi- ger) de huidige situatie verre te verkiezen. "Vroeger was er een stopverbod in de Kerkstraat, je kon er alleen maar doorheen rij den. De Kerkstraat leent zich echter nauwelijks voor verkeer. De argumentatie van de midden- standjdoor de afsluiting ontstaat een natuurlijke barrière waardoor een scheiding ontstaat tussen de twee stadsdelen) spreekt me niet sterk aan. Men zegt niet: de ver koopresultaten lijden eronder. Fi- nancieel-economisch is de afslui ting blijkbaar geen nadeel. Men had sterker gestaan als men dat had aangevoerd", zei Kosten. Versluijs meende, gezien ook de waarschijnlijkheid die Contant voorzichtigheidshalve had ge noemd, dat de nadelen van de af sluiting met verkoopcijfers moei lijk te bewijzen zouden zijn. "Tholen stond met alle recon structies ook wel op z'n kop." J.K. Elenbaas(industrie-vertegen- woordiger) zei dat een voetgan gersstraat de rendementen niet nadelig zal beïnvloeden. "Ik kan ook moeilijk meegaan met een voorstel tot open houden want de bewoners/winkeliers van de Kerkstraat staan niet op één lijn. De straat leent zich ook beslist niet voor autoverkeer", aldus Elenbaas. De wethouder constateerde ook dat er verschillend over gedacht wordt, maar hij wilde de knoop nu toch wel doorhakken. "Er is dui delijkheid verèist", zei hij, waarbij PvdA-raadslid J. de Bres aante kende, dat geforceerde beslissin gen ook niet goed zijn. Vertegenwoordigers van de be- wonersgroepen en 'de rijkspolitie zijn voor afsluiting, zo conclu deerden b en w uit de bespreking in januari over het verkeerscircu latieplan. In een ambtelijk advies wordt de opstelling van de onder nemersvereniging 'welhaast klas siek' genoemd. "De traditie van winkeliersverenigingen in andere dorpen en steden wordt gevolgd: dwars liggen bij de afsluiting van winkelstraten en het scheppen van voetgangersdomeinen. Na ver loop van tijd blijkt de afgesloten winkelstraat een aantrekkelijk element te vormen, de kooptrouw te bevorderen en de omzet te ver hogen", aldus de ambtelijke noti tie. Behalve de Kerkstraat werden er tijdens de discussie nog meer straten onder de loupe genomen zoals de Botermarkt. Kosten vond 't onlogisch dat die buiten het voetgangersgebied gelaten werd en Contant wees erop, dat de Bo termarkt op zaterdagmorgen to taal geblokkeerd is door auto's en fietsen. De wethouder achtte daar politietoezicht nodig, maar overi gens beschouwde hij 't als vastge stelde zaken volgens het verkeers circulatieplan. Ook de verande ring van rijrichting in de Stoof- straat, waarbij hij Contant toegaf, dat de hoek Hoog-/Stoofstraat voor vrachtverkeer een niet te ne men bocht is. De moeilijke situa tie bij de Paulinastraat/Markt wordt verbeterd en de Bosstraat wordt belangrijker. Als de kleu terschool afgebroken is, komen daar ook meer parkeermogelijk- heden. J. Snoep(FNV-vertegenwoordi- ger) sprak van vreemde verkeers situaties in Tholen: als er een tegenligger komt, moet je in de Oudelandsestraat wachten, de Markt staat vol met paaltjes in plaats van auto's, in de Kon. Ju- lianastraat stuit !e op betonnen blokken en de Eendrachtsweg lijkt gepacht te ziin als autostal ling. De jeugd van 8-12 jaar had nog een zoekwedstrijd, die in het teken stond van Willem van Oranje. De jongeren werden in de Luyster verwend met poppenkast. Met 55 deelnemers slaagde ook de fotorit van de M.A.C. de rit was simpel gehouden. Enkele foto's waren wazig afgedrukt, maar er was extra tekst bijgeplaatst. Al leen foto II leverde onbedoeld grote problemen op. Iedereen was toch tevreden na een mooie rit over 28 km met een gemiddelde snelheid van 20 km. De mooie prijzen gingen naar 1. Rien Geense met slechts 2 strafpunten; 2. J. Walpot 4 p.; 3. F. Hooglander 8 p.; 4. A. Fonteijne 9 p. 5. G. Noorthoek 11 p.; 6. M.C. Rijsten- bil, Tholen 12 p.; 7. A. Noorthoek 14 p.; 8. W. v.d. Ree 15 p.; 9. J.v.d. Reest A.J.P. 17 p.; 10. F. v.d. Ree 18 p. Het jeugdkoor van Knop tot Bloem zong om vijf uur in de muzieknis o.l.v. dhr. Geluk: komt nu met zang, gelukkig is het land, begint de wacht, psalm 150, Machtige Heiland en wilt heden nu treden met tot slot het Wilhel mus. Hiervoor was ook grote be langstelling. Dirigent Geluk kreeg van het Oranjecomité een prach tige beker. Zeskamp klapstuk Voorstraat De Zeskamp was maandagavond met meer dan duizend toeschou wers in de Voorstfaat het klapstuk van de Koninginnedagviering. Er werd meegedaan door tien ploe gen met elk acht deelnemers: Ze bra, Everaers, Verkerke, de Kuukjes, de Flippers, H.D.L., Knudde, Filius, Muizen en Ho peloos. Het eerste spel, skilopen met hin dernissen, werd gewonnen door Filius. Het ringsteken op de fiets door Everaers, appels happen uit een ton water, wat onder grote hi lariteit gebeurde, door H.D.L.. In de pauze trad Concordia op met o.a. het Wilhelmus. Vervolgens moesten de ploegen op een tandem een emmer water verplaatsen. Hopeloos reed door het lachen al in de eerste ronde tegen de dranghekken en Zebra won. Het vijfde spel met steltlo pen, touwspringen, bekertjes wa ter dragen en met een emmer wa ter op het hoofd balanceren. Wat natuurlijk veel mis ging, werd ge wonnen door Filius en H.D.L. De zeepbaan was het mooiste spel. Alle deelnemers moesten de schuine zeepbaan op, waarbij de EHBO vier keer moest optreden voor schaafwonden. Filius won, waardoor Koos, Rini, Johan, Bram en nogmaals Johan Filius, alsmede Piet Bolier, Peter Ligten- dag en Hans van Riet winnaar werden voor H.D.L., Zebra, Everaers, Verkerke, Flippers, Ho peloos, Muizen, de Kuukjes en Knudde. Burgemeester Vogel reikte de prijzen uit en vertelde, dat hij een oudere Fliplander deze koninginnedag had horen zeggen: 't Is een dag als vanouds. Dat vond hij een compliment voor het Oranjecomité o.l.v. dhr. J. Plek- kenpol, die een driewerf hoera kreeg toebedeeld. Johan Filius nam een prachtige beker in ont vangst, de andere ploegen kregen een wat kleinere uitvoering. In de bovenzaal van de druiventros was er daarna nog een Oranjebal m.m.v. de Country Boys. Vrijdag avond was er ook al dansmuziek geweest, hoewel de bekende groep The New Four weigerde in de bovenzaal op te treden. Via een in Anna Jacobapolder wonend lid van het Merwede kwartet werd het voor de 200 aanwezigen toch nog een geslaagde avond. Burgerlijke stand Geboorten: Laurent zv J. van Berkel en L.M. Gosens, Anne dv A.J.M. Luijsterburg en G.A.M. Hagens. Overlijden: J.J. Smulders 36 jr ev P.G.M. de Klerk. Actie voor missie De fancy-fair voor het missie werk in Oeganda heeft het re cord-bedrag van 12070,15 opge bracht. Op de Fabrinaschool is er voor dit doel het gehele jaar door gelegenheid goede gebruikte kle ding in te leveren. De collecte voor Amnesty International heeft een bedrag van 355,80 opge bracht. Gevers en collectanten hartelijk dank. Restauratie molens De stichting Vosmeerse molens (SVM) heeft zich als dóel gesteld de molens Assumburg en de Vos te behouden voor de toekomst. Zo heeft men plannen voor restaura tie van de kap en de wieken van de Assumburg. Dit in samenspraak met Monumentenzorg, een mo lenmaker en de gemeente. Uitstel van de werkzaamheden zou er toe kunnen leiden dat binnen 5-10 jaar de molen in zo'n slechte staat verkeert, dat het molenmuseum er niet langer te handhaven is. Op Molendag 12 mei biedt SVM burgemeester A.A. Rijstenbil een model van de Assumburg aan, terwijl tijdens de braderie 16 en 17 juni de SVM eveneens vertegen woordigd zal zijn. Eind mei wil men een informatie-avond hou den over de betekenis van molens in onze samenleving. De wethouder noemde de Oude landsestraat het resultaat van de inspraak van de bewoners. "Het passeren is moeilijker geworden, maar er is een snelheidsbeperking bereikt. De bewoners zijn er daarom over te spreken. De Markt heeft een historisch karak ter en ten behoeve van het winke lend publiek is de open ruimte belangrijk. Aan de kant van Deurloo komen er dit jaar nog wel kopse parkeerplaatsen bij. In de Kon. Julianastraat werd veel te hard gereden zodat er naar snelheidsbeperkende maatregelen gezocht is. Volgens deskundigen moet de vernauwing, waarmee nu een proef genomen wordt, korter worden. Er komt een aangepaste situatie om de snelheid toch ge dwongen terug te brengen", zei Versluijs. Hij gaf Snoep toe, dat de situatie bij garage Bal aan de Eendracht sweg een zorg is, al is 't met de reconstructie wel verbeterd. Con tant meldde, dat het probleem binnenkort voorbij is omdat Bal voor tweede hands auto's een nieuwe hal aan 't bouwen is. J. Uyl(CNV) vroeg nog aandacht voor de verkeerssituatie in Poort vliet. Hij sprak van 'verbluffende snelheden' die op de Markt en in de Burg. van Doorn- en Ph. de Goedestraat bereikt worden. Daar wonen veel bejaarden. Vei lig Verkeer was ook al op de hoogte en wethouder Versluijs vond 't een onderwerp voor de gemeentelijke verkeerscommissie. Dhr. Koopman van de rijkspolitie te water bij de buit van een reeks diefstallen in de jachthavens van St. A nnaland, Willemstad en Stellendam, waarvan de dader kon worden aangehouden. Met de aanhouding van de 24- jarige D. van E. uit St. Annaland heeft de Rijkspolitie te water een reeks diefstallen in jachthavens opgelost. Ook de heler, die de ge stolen goederen had doorverkocht, is aangehouden. Twintig eigena ren waren voor naar schatting 15 a 20.000 gulden gedupeerd. Het on derzoek duurt voort en de politie zal nog enkele mensen horen. Van 15 tot en met 19 mei gaat de zilveren middenstand met een groot opgezet feestprogramma het 25-jarig bestaan vieren. "Van de middenstandsfederatie hebben we alle lof gekregen. We brengen kwaliteitsartikelen in onze win kels en daarom bieden we ook een kwaliteitsprogramma", zegt de voorzitter. Naast het amusement in de feesttent aan de Veerstraat is er een etalagewedstrijd met lint meten, foto's, geld tellen, een slagzin en branchevreemde arti kelen in de etalages. Toegevoegd is nog een wedstrijd voor de scho len: de kleuters en le en 2e klas- sers gaan kleuren, de leerlingen van de hogere klassen maken li mericks of slagzinnen. Een etalagewedstrijd ter gelegen heid van het Zilveren ambtsjubi leum van burgemeester Versluijs was 25 jaar geleden ook de aanzet voor de middenstandsvereniging. "Hij stimuleerde het midden- standsgebeuren bijzonder en na de oprichting bemiddelde hij bij het maken van een vrijwillige va kantieregeling. De burgemeester vond dat de winkelier ook een keer op vakantie moest. Dat lukte toen alleen als het verplicht was; want je had er moeite mee als je concurrent zijn winkel niet sloot. Nu zegje, bekijk 't maar, ik ga op vakantie. De tijden zijn veran derd, de mensen en de wetten", zegt voorzitter de Wilde. Hij was met textielhandelaar Joh. Duine en Adr. Deurloo oprichter van de Oud-Vossemeers Midden standsvereniging. "De opkomst tijdens de eerste vergadering was groot, maar de oudere winkeliers zagen 't niet zitten. "Wat wil je broekje, ze gunnen mekaar 't ver lies nog niet", was een van de uit spraken die de Wilde zich nog goed herinnert. De tegenstanders vertrokken al gauw op de eerste vergadering, maar daarna waren de problemen niet voorbij. De bakkersbond kwam er aan te pas toen de een lid was en de ander niet. Er werd een spoedvergadering belegd om de problerrien uit te praten. "Dan hebben we nu geen moeilijke ver eniging meer", zegt de voorzitter. "Er is vertrouwen in het bestuur, als je er maar goed werk van maakt". Het eerste bestuur van de 28 leden tellende vereniging bestond uit voorzitter J.L. Pollie, die ruim twintig jaar die functie vervulde, secretaris J. Vis, penningmeester G. Overbeeke en de leden A. Deurloo en P.C. de Wilde. Het bestuur van de huidige 36 le den tellende middenstandsver eniging Oud-Vossemeer bestaat uit voorzitter P.C. de Wilde, se cretaris A.A.J. Hommel, Pen ningmeester J. Nieuwenhuyze en de leden L. Klippel en F. Zwegers. Elk jaar was er een sinterklaas actie van twee weken: de eerste in oktober en de tweede vlak voor 5 december. Nu is dat aaneengeslo ten. "In de beginjaren waren de men sen wild van de bonnetjes. Al kon je maar een paar nylons winnen. Bij de trekking van dagattracties was 't ook een hele drukte. De winkeliers waren er ook bij en telden de bonnen omdat ze be nieuwd waren naar de omzet. Nu komt men niet meer voor een vi deo of een wasmachine. De prij zen brengen ze toch wel thuis, denkt men. Er is heel wat veran derd in 25 jaar", aldus voorzitter de Wilde. Het bestuur heeft wel eens door moeten bijten om iets van de grond te krijgen. "Zo was het tot drie keer toe mislukt om een bra derie van de grond te krijgen, omdat sommigen toch graag voor hun deur wilden blijven. Oud- Vossemeer leent zich daar echter niet voor met zo'n verspreide lig ging van winkels. Toen heeft het bestuur gezegd: nu gaat het door en centraal aan de Raadhuis straat. Het werd een succes, men zet zich er nu ook voor in. Daar entegen sloeg de toeristenmarkt niet aan en dat krijg je ook niet meer van de grond". Als voorzitter de Wilde het win- kelbcstand over de afgelopen 25 jaar bekijkt, constateert hij een enorm verloop bij de bakkers, kruideniers en textielwinkels. "We hadden vijf bakkers, nu maar twee meer. En wel tien verschil lende kruideniers: nu nog 2 en een rijdende winkel. Die sanering kan zich nog voortzetten als er geen opvolger is. Er waren ook ver nieuwingen als de supermarkt, de kapsalon, de dierenspeciaalzaak en bloemenwinkels. Voorzitter De Wilde constateert dat de binding van de Oud-Vos- semeerders aan de plaatselijke winkelvoorzieningen groter wordt. De mensen worden servi- cegevoeliger. Verschillenden zijn uitgegleden met eenkoelkast of een diepvries van elders. Men koopt nu degelijker materiaal en niet de goedkooptse aanbiedingen die na drie jaar weer vervangen moeten worden". Secretaris Hommel vult aan: "Men gaat in het koopgedrag be wuster kiezen". Volgens het distributie planolo gisch onderzoek (DPO) uit 1980 is het winkelaanbod in Oud-Voss- meer te groot in verhouding tot de vraag. "Er is ook een klein aantal middenstanders dat alleen van de winkel kan leven. De meesten hebben nevenverdiensten, bij voorbeeld uit de ambachtelijke sector. Bij iedereen zijn er wel verschuivingen. Zelf had ik eerst alleen bruin- en witgoed en nu het gehele huishoudelijke pakket. Daar kwam gewoon vraag naar", zegt de Wilde. Secretaris Hommel had als fruit teler produkten die hij zelf wilde afzetten. Hij begon in Oud-Vos semeer een winkel en stichtte fi lialen in Bergen op Zoom, St. Maartensdijk en Scherpenisse. Behalve verbetering van de Ring, waartoe ook de Voor- en Raad huisstraat gerekend worden, ziet het Zilveren Oud-Vossemeerse Middenstandsbestuur graag meer woningbouw. "We blijven maar hetzelfde aantal inwoners hou den. Met tien nieuwe huizen in de Dorpsweg waarin elf mensen wo nen, ga je ook met hard vooruit. De omzetvergroting is immers al tijd welkom en we hebben niets: geen sporthal, geen zwembad, geen jachthaven, noch een cam ping. Die voorzieningen gaan soms voor de woonkeuze meetel len. Onze Oud-Vossemeerse ge meenschap dient echter leefbaar te blijven", aldus voorzitter de Wilde. "Voor de schippers is de oplossing van deze diefstallen een hele ge ruststelling. Ze zijn er dan ook content mee", zegt dhr. Koopman van de Rijkspolitie te water te Reimerswaal. Hij ging van 3 op 4 april op onderzoek uit, nadat de eigenaar van de Afrodite, die in de jachthaven van St. Annaland lag, een aangifte van diefstal had ge daan. In samenwerking met de Thoolse politie werd verder gespit en toen men verhalen hoorde, dat er ergens goedkoop aan mari- foons e.d. te komen was, zat men op het goede spoor. De diefstal vertoonde veel overeenkomst met eerder gepleegde inbraken in de jachthavens van St. Annaland, Willemstad en Stellendam. Op 24 april werd van E. aangehouden, die tijdens het verhoor ongeveer twintig inbraken bekende. Gesto len waren o.a. zes marifoons, zes wereldontvangers, een buiten boordmotor, een surfplank met zeil, drie televisietoestellen, ge reedschap, 25 flessen sterke drank, een gelijkrichter, een com plete duikuitrusting met aqua- long, een verrekijker, een radio cassetterecorder, diverse 27-mc zenders en cassettebandjes. In St. Maartensdijk was er nog tuinge reedschap gestolen. Een dag later werd de heler aangehouden. De diefstallen zijn Over een periode van negen maanden verspreid. Van E. deed bijvoorbeeld een marifoon van 2000 gulden voor 200 gulden van de hand. Voorzitter P.C. de Wilde en secretaris A.A.J. Hommel van de jubilerende middenstandsvereniging Oud-Vossemeer voor het Ambachtsherenhuis. De provinciale waterstaat heeft in overleg met de ANWB en de VVV Zeeland een plan gemaakt voor bewegwijzering van zes recreatie ve fietsroutes. Twee hiervan ko men er op Schouwen Duiveland, drie op Walcheren en één in West-Zeeuws Vlaanderen. De statencommissies voor be stuurszaken en voor waterstaat en verkeer hebben ingestemd met het beschikbaar stellen van 8776,65 uit het provinciaal fiet spadenfonds voor dit project. De overige kosten komen ten laste van het ministerie van landbouw en visserij 26329,94) en de be trokken gemeenten 17553,09). De nadruk van de informatie zal liggen op educatie. De panelen zullen daarom worden geplaatst bij voor Zeeland karakteristieke plaatsen zoals kreken, overgangen land-water en dergelijke. Het is de bedoeling dat er zes panelen wor den geplaatst. De ANWB biedt één paneel aan dat informatie geeft over het Zwingebied. Met het plaatsen van de voor rekening van de provincie komende pane len is een bedrag van maximaal 10.000 gulden gemoeid, wat be trokken zal worden uit de post onvoorzien. Om het wetenschappelijk onder zoek van Zeeuws archiefmateriaal te bevorderen, heeft de Commis sie Universitaire Contacten de provincie gevraagd om een jaar lijkse subsidie van 3550,— Dit bedrag zal worden gebruikt voor een gedeeltelijke vergoeding in de reiskosten van studenten die het wetenschappelijk onderzoek ver richten en hierover een docto raalscriptie willen schrijven. De studenten zijn verbonden aan de Erasmus universiteit Rotter dam, maar kandidaten van andere universiteiten of hogescholen kunnen ook van deze mogelijk-' heid gebruik maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11