Raadsmeerderheid kiest voor verruiming woningbouw Zorgvuldiger herstel van nutsbedrijven DE EVACUATIE 1944 veertig jaar geleden SGP Sint Philipsland wil huizenbouwbeleid bestendigen Raad Sint Philipsland Donderdag 26 april 1984 EENDRACHTBODE 9 Jongeren willen er niet wonen Cijfers achterhaald. Voorzieningen in stand houden Ruimer vestigingsbeleid PVAB zette ook al eens stekels op CDA wat realistischer Gaat ook om billijke woonruimte-verdeling Een periode van beroering (6) Tot in Leeuwarden Historische feiten 20 april 1944. Het werd in de Sint Philipslandse gemeenteraad een uitvoerig betoog van de SGP-wethouder L. Walpot, maar het kwam er in wezen op neer dat hij en zijn fractiegenoten de woningtoewijziging om principiële reden niet uit handen wilden geven. "Onze fractie zal vast geen wonin gen toewijzen aan samenwonenden", zo verzekerde de SGP wethouder. "De Bijbel noemt dat samenhokken van ongehuwden overspel. Ver wacht niet dat wij als SGP daar onze medewerking aan kunnen verle nen. De moraal is in deze tijd toch al zo op de helling. Ook gelijke geslachten moeten kunnen samenwonen, is de leus. Ieder mag wel zijn eigen mening hebben, maar niet aan een ander opleggen. Dat ligt voor mij veel te ruim. De normen zijn verdwenen. Dat ontmoet ik ook buiten m'n bestuurswerk. Dat nu is één van de belangrijkste reden om het verstrekken van woonruimte in eigen hand te houden en niet aan een woningstichting over te dragen, die in besloten vergaderingen beslist en Bijbelse normen niet in acht neemt", aldus de slotfase van het betoog van Walpot bij het woningbouwvoorstel 18 april in de gemeenteraad. Het in ons nummer van 12 april omschreven voorstel van de meerderheid van B. en W. om vatte de bouw van dertien huizen in 1984. Daarvan zouden er 5 in Anna Jacobapolder komen. Wet houder Walpot vond het wat on genuanceerd, zoals het in het pré advies van B. en W. stond en ook door ons was geciteerd, dat Wal pot tegen woningbouw in Anna Jacobapolder zou zijn. Hij wees er op, hoe in het verleden toch wel het tegendeel is gebleken en er zelfs van SGP zijde initiatieven zijn genomen. "Maar er is wel een grens. Er is meer aan de hand", zei de SGP wethouder, die het tot dusver gevoerde vestigingsbeleid nog eens volledig op een rijtje zette. Uitgangspunten waren er in dat opzicht ook bij de provinciale overheid, die voorschreef hoe er voor deze gemeente zo rond de 2000 inwoners moeten blijven. "Daarop was Hoor die hogere overheid ook de woningtoewij zing geënt. Daarnaast hadden zo wel de provincie als wij te maken met de ruimtelijke ordening. We liggen in het zgn. groengebied. Daarmee hangt ook het provin ciaal beleid ten aanzien van een bedrijventerrein samen. Geen grote bedrijven. Sint Philipsland moet klein blijven. Binnen dat kader stelde de raad zich al enkele jaren op het standpunt: als we maar niet in inwonertal teruglo pen. Anders kunnen de noodza kelijke voorzieningen niet in stand blijven. Ook daarmee moeten we bij woningtoewijzing rekening houden. Er was de jaren door een goed overzichtelijke lijst van wo ningzoekenden en het beleid had als uitgangspunten: voorkeur ei gen inwoners, huren betaalbaar zien te houden, oud-inwoners die willen terugkeren de kans bieden op een huis of economiesch ge- bondenen. Het had aller instem ming en het functioneerde. Dat doet het nog!". Wethouder Walpot vervolgde met er op te wijzen, hoe het bestem mingsplan Anna Jacobapolder weïd ingevuld. "Door een aanne mer werd bouwgrond weggekocht en er volgden moeizame onder handelingen. Na die eerste bouw- aanzet in Steintjeskreek blijkt evenwel dat jongeren er niet wil len wonen. We kregen vervolgens de transacties met de school in Steintjeskreek en om geen gat te laten vallen, zijn er van de oude school 3 woningen gemaakt, waarmee ook de SGP heeft inges temd. Dan komt het bouwpro gramma 1984. Dat is zeker met een eerder provinciaal beleid voor Sint Philipsland groot te noemen. In het licht van achterliggende ja ren te veel als we het zouden rea liseren. Er worden in de gemeente ook woningen in de oude kern opgeknapt en dat is een goede zaak, maar daardoor komen nog meer huizen overcompleet. De meerderheid van het college wil nu aan de vraag van de Gerefor meerde woningstichting voldoen om 5 huizen in de Polder te gaan bouwen. Daarmee wordt het tot dusver gevoerde woningbouwbe leid doorbroken. Een wonings tichting krijgt weliswaar ook sub sidie, maar kan zich toch niet ve roorloven woningen lang leeg te laten staan. Dan moet men wel de markt op". Wethouder Walpot had er boven dien bezwaar tegen, dat een wo ningstichting de huizen toewijst in besloten zitting. Dat doet te kort aan de openbaarheid, terwijl de gemeenteraad alles tot en met de klachten toe in het openbaar be handelt, voerde de wethouder ook nog aan. Het PVAB lid A.P. Kornaat dacht er anders over. Hij wees er in de eerste plaats op dat de bewoners cijfers zoals in het provinciaal be leid naar voren kwam, al lang zijn achterhaald. "Die 2000 zijn al ruim overschreden. In Anna Ja cobapolder willen we bouwen om de meest elementaire voorzienin gen in stand te houden. Dan moet er wat woningoverschot zijn." Hij wilde Walpot toegeven, dat een beleid in een stichting wat anders wordt gevoerd dan in de raad, maar dat het minder democratisch zou toegaan, zou hij niet voor zijn rekening willen nemen. "Als we niet tot dit voorstel besluiten, ver schuiven we ook de financiële kant naar de toekomst. Een ander toewijzingsbesluit, willen we als PVAB voorzichtig toejuichen", zo stelde de heer Kornaat. Het CDA raadslid J. de Jager er kende dat zijn partij had inges temd met het vestigingsbeleid en dat ook in haar partijprogramma had verwoord. Daarbij is er echter wel aan toegevoegd, dat alles ge daan dient te worden om Anna Jacobapolder in stand te houden en daar zo nodig wat meer ruimte te bieden. Overigens was ook de SGP het daarmee eens, herinner de de heer De Jager zich. Om de eerste voorzieningen in stand te houden, moeten we wat meer doen. Hij wees er vervolgens op, dat de bedoelde woningstichting in eerste instantie voorkeur van vestiging zal geven aan de kandi daten die door de gemeente wor den voorgedragen. Daarna zullen ze zelf pas op de markt gaan. Wat tot dusver door de stichting ge beurde, béantwoordt volkomen aan de verwachtingen van het CDA. Ik vind het dus goed, dat er in de Polder wat extra's wordt ge daan, zo besloot de heer De Jager zijn stemverklaring. Wethouder A. Kosten zei het B.. en W. voorstel op zich niet te wil len verdedigen, maar nu door zijn collega Walpot toch ook "Ge meentebelang" er bij was betrok ken, wilde hij duidelijk stellen, dat voor Anna Jacobapolder duidelijk een ruimer vestigingsbeleid ge voerd moet worden. "Via de wo ningstichting gaat het bovendien zonder financiële risico's voor de gemeente. Eertijds hebben we ook al laten bouwen via een stichting, namelijk die van de Rust en Ver pleeghuizen Zeeland, waardoor De Wimpel tot stand kwam. Toen hadden we evenmin zeggings- schap in de toedeling, maar pro blemen heeft het nimmer opgele verd. Ook in de hier bedoelde stichting kunnen mensen uit Sint Philipsland zitting hebben", vond de heer Kosten. Raadsvoorzitter T.A. Vogel vulde aan, dat de Ge- ref. woningstichting er één van de vijf landelijke is, die waarschijn lijk toch het meest aan deze ge meente verbonden genoemd mag worden'. De heer L. den Engels man liet vervolgens horen, dat zijn fractie zich achter Walpot schaar de en voegde eraan toe: "omdat er toch heel wat meer achter dit bouwen steekt". In de tweede ronde zei Walpot dat dhr. Kornaat" weliswaar beweerd dat het er bij stichting even de mocratisch toegaat als in de raad, maar de praktijk leert wel eens wat anders. In elk geval vergadert een stichting in de besloten sfeer. Bovendien liet Kornaat op ander gebied blijken ook niet zo geluk kig met stichtingen te zijn. Voor wat de financiële kant betreft, wenste Walpot niet al te diep te graven, maar het kon best zijn, dat het mede door de grondprijs nog naar de verkeerde kant uitgaat voor de gemeente. Dit komt ech ter voor mij op de tweede plaats, zei Walpot, die zich opnieuw tot Kornaat richtte en het spreek woord bezigde: "zo de waard is, vertrouwt hij z'n gasten. Toen er echter eens sprake was van een bejaardentehuis van de Oud Ge- ref. Gemeente, zette de PVAB meteen de stekels op". "De Jager is altijd een stukje rea listischer", zo vervolgde Walpot. "Inderdaad heeft ook het CDA een pré voor de Polder als nood zaak en dat geldt in feite voor alle fracties in de raad. De Jager denkt dat de stichting de gemeentelijke gedachtengang wel zal volgen en dat dacht ik ook wel tot op zekere hoogte. Het mag echter niet te veel gaan kosten. Als er maar 8 gegadigden zijn en er komen 16 woningen, dan zal of de gemeen te, moeten bijspringen of men gaat de markt op. Ook de SGP wil nog wel in de Polder bouwen, maar ziet daarvan op dit moment de noodzaak niet in. De door stroomsnelheid van de woningen in de Polder is nog groter dan het water in de Krabbenkreek. Is dit dan een stimulans om veel te gaan bouwen. Ik heb huiver om het vestigingsbeleid aan ?en ander over te dragen. De Rozeboom is een constante zaak. De totstand koming daarvan was het gevolg van de sanering Karreveld en Zuiddijk. Er kwamen eigen be woners in die ruimte". De Jager: misschien zijn we in Steintjes kreek juist vastgelopen door ons vestigingsbeleid. Walpot: Ik wil het meerderheids- voorstel van B. en W. in tweeën knippen: a. de Polder, b. De Luij- ster II. Daartoe is overleg met m'n fractie nodig en ik vraag daarom schorsing! Dat gebeurde. Vijf mi nuten was al voldoende. Daarna Walpot: de raad wil met een stichting in zee, de SGP fractie niet. Dit contingent 1984 is te groot voor onze gemeente. De SGP wil Anna Jacobapolder laten vallen en in De Luijster II de uit breiding tot 5 woningen beperken. Het SGP voorstel kreeg geen meerderheid: 3-4. Het B. en W. voorstel wel: 4 (PVAB, CDA, Ge meentebelang) - 3 (SGP). Het plaatselijk straatmakersbe- drijf de firma Reijngoudt wil voor ƒ23.116,94 herbestratingswerk- zaamheden in Sint Philipsland uitvoeren. De reserve voor open bare werken was in zijn totaliteit 149.305,— waarin ook een be drag is begrepen uit het rekening overschot van 1980. Naast dit stratenherstel in Sint Philipsland moeten er ook in Anna Jacoba polder herbestratingen worden uitgevoerd. Daartoe zou men het restant van de reserveringen van zo'n dertig mille kunnen aanwen den. De raad werd vorige week ge vraagd de begroting 1984 dieno vereenkomstig te wijzigen en te beginnen in aansluiting met het werk in de Krabbekreekstraat. Het sgp raadslid L. den Engels man wist dat de firma Reijngoudt al begonnen was. De voorzitter antwoordde dat dit dan gebeurde zonder toestemming van b en w., maar het is wel goed dat het snel wordt afgewerkt. De heer Den Engelsman wilde verder weten hoe het nu precies zit met de onderhoudsplicht van de nutsbedrijven. Als een straat pas is opgeknapt moet er weer in wor den gegraven en dan blijven de oneffenheden gewoonlijk liggen. De raadsvoorzitter antwoordde dat hij nog wel eens met alle nutsbedrijven wil gaan praten om toch tot een wat zorgvuldiger her stel te komen dan tot dusver nogal eens gebeurt, maar op de vraag van de heer Den Engelsman of er geen coördinatie mogelijk is tus sen die Nutsbedrijven, zodat'- de een niet komt als de ander de straat juist weer hersteld heeft, moest burgemeester Vogel toch antwoorden, dat dit altijd nog een erg moeilijk probleem voor alle gemeenten blijkt te zijn. Hij wil het er in b en w nog wel over hebben hoe althans de beste re sultaten bereikt kunnen worden. De raadsvoorzitter deelde ook mee dat er een geldlening van 750.000.— afgesloten kon wor den, waarmee ook de raad kon instemmen. Mej. C.M. Suurland, die de wo ning Beatrixstraat 2 in de Polder kreeg toegewezen, heeft werk in Sint Philipsland en voelt er van wege de afstand niets voor om dat huurhuis te accepteren. Ze prefe reert een woning in Sint Philips land. P.V.A.B.-er A.P. Kornaat was van oordeel dat centraal mag blijven staan, dat ieder moet kun nen wonen waar hij wil. Nu er straks weer 3 woningen vrij ko men en er nog 1 over is in de Krabbenkreekstraat zou hij het zinvol achten om voor mej. Suur land naar een ander huis om te zien. Daarmee kon ook het ■C.D.A.-raadslid J. de Jager wel instemmen, wat niet wegneemt dat het college haar een woning beschikbaar stelde. In de proce dure is dus geen fout gemaakt, maar De Jager zou de woning zoekende toch een volgend maal ook weer in aanmerking willen laten komen. SGP woordvoerder Den Engelsman meende het ad vies van het college maar te moe ten afwachten. Dat is mans ge noeg. De voorzitter antwoordde dat in Sint Philipsland de woningverde ling bij de raad is ondergebracht en al is er een advies van b en w dan heeft de raad toch haar eigen mëning nog wel. Bij toewijzing van woningen gaat het niet alleen om urgentie, het gaat ook om een billijke verdeling. Men zet dan niet een alleenstaande in een grote woning als het even anders kan. Zo is de nog beschikbare woning aan de Mosselkreekstraat meer voor een groter gezin. Wethouder Kosten vulde nog aan, dat er al eerder een soortgelijk geval was met een woning aan de Beatrix straat. De raad zal verder afwach ten. Na wijzigingen blijft de post onvoorzien van de begroting 1984 op 13.112.99 te zijn gekomen en voor 1983 staat die op 17.127,85 terwijl de slotwijziging daarvan al in 't zicht komt. Opmerkingen had de raad niet over het door g.s. ge deeltelijk goedgekeurd bestem mingsplan in de kern Sint Phi lipsland. Omtrent niet goedge keurde onderdelen van niet te grote importantie zal het college met een aangepast voorstel ko men. Ook de vaststelling van het bestemmingsplan bedrijfsterrein aan de provinciale weg ontlokte geen raadsdiscussie. Daaraan onthield g.s. haar goedkeuring omdat zich er mogelijk voor Sint Philipsland te grote bedrijven zouden kunnen vestigen. In prin cipe willen g.s. zelfs de beperking tot alleen plaatselijke bedrijven. De raad heeft hierop toch wel ernstige kritiek. Het is voor de ge meente van levensbelang dié werkgelegenheid te scheppen, die mogelijk is en die laatste zijn heus niet zo groot. Het merendeel van de beroepsbevolking pendelt. B en w denken evenmin aan grote sprongen, maar willen wel be drijfjes aantrekken, die in de schaal van Sint Philipsland passen en als het kan arbeidsintensief zijn. Plaatselijke bedrijven op het industrieterrein vestigen heeft geen zin, want zo zijn er niet meer naar hetgeen daarop al tot stand kwam. Nu er wel voor wat de Philipsdam in de structuur van het geheel wijzigingen zijn, wil het college een nieuw ontwerpplan in procedure brengen in de hoop dat het ook de instemming van g.s. zal kunnen wegdragen. Dat plan lag al een maand ter inzage en be zwaren kwamen er niet. Dit plan wordt dan ook opnieuw goedge keurd. Verder is er nog woning- verhuur op voorstel van b en w aan mevr. C.J. v.d. Kleijn (Steint jeskreek 7), dhr. C. Hoek uit Put- tershoek (Oud-inwoner) Krabbe- kreekstr. 30 en dan nog de woning Gladfolenstraat 25 aan dhr. W. Verwijs. Tegen verlenging van de samenwerkingsovereenkomst (met Schouwen-Duiveland) baanlozenprojekt is geen be zwaar. Hierbij is de Eendenkooi als vrijwilligersproject van start gegaan. Voor die samenwerking is zowel over 1983 als 1984 een bij drage van 60.70 per inwoner no dig- modehuis Deze bijzondere collectie japon- li.. ,1 nen en pakjes, exclusi^J voor West-Brabant, vanaf heden in onze zaak. Bosstraat 34, Bergen op Zoom, tel. 3 44 12. Advertentie l.M. "Als er dan moeilijkheden moeten zijn, laat het in mijn dagen wezen, opdat mijn kinderen vrede hebben". Dat zei een Engels geleerde al in de 18e eeuw. Die verzuchting werd eveneens geslaakt, maar misschien niet in dezelfde geest verwoord tijdens het evacuatiejaar 1944. Als het zo is geweest, kwam het nog uit ook. De kinderen van 1944 en later mochten tot dusver in vrede leven. En 40 jaar later lezen we dan ook, dat de hotels in Normandië (Frankrijk) al zijn volgeboekt, nu daar straks zal worden herdacht, hoe op 6 juni 1944 de geallieerde landing zich aan die Franse kust voltrok. Een dag als een trompetsignaal, dat de bevrijding aankon digde. D.day 1984 zal een ontmoeting worden van allen die zich in en na de oorlog bij de Nederlandse strijdkrachten hebben ingezet voor het Koninkrijk der Nederlanden. Maar 40 jaar geleden zaten heel wat eilandbewoners ver van huis en haard in grote zorgen. Tussen februari en juni 1944 hadden ze zich dichtbij of ver over het land verspreid als gevolg van het Duit se evacuatie-bevel. Er waren er heel velen die het uitstekend trof fen door evenals thuis op het platteland ergens in den lande een onderkomen te vinden. Naast de al genoemde gastvrije naburige Brabantse centra was bijvoor beeld Zoetermeer, Benthuizen, Hazerswoude en omgeving een gebied, waar menige eilandbewo ner een uitstekend onderkomen vond. Men bleef er bovendien ge spaard voor oorlogshandelingen in tegenstelling met hen, die in de lijn Maastricht-Arnhem ergens onderdak hadden gevonden en op zeker moment in de vuurlinie la gen. Andere mede-burgers van het eiland Tholen kwamen boven de rivieren terecht, zoals in Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen, Kethel, en noem maar op en die konden tot oktober 1944 het oor logsgebeuren en de evacuatie, zei het in meer gebondenheid dan el ders in den lande, overleven, maar stonden daarop voor een honger winter, die bij menigeen blijvende littekens achterliet. Op Tholen achtergebleven met een schamel groepje in elke kern, willen we vooral de feiten laten spreken. Zo is er een authentiek verslag - het ligt voor ons - van het waterschap Oud-Vossemeer ge durende de periode inundatie vanaf 17 februari 1944 tot 1 maart 1945. Op laatstgenoemde datum was het inundatiewater overal volledig afgevoerd, terwijl in die tijd hongerende mensen uit Sta- venisse, Scherpenisse, Sint Maar tensdijk, Sint Annaland, Oud- Vossemeer en Poortvliet onderge bracht in de Randstad het enorm zwaar te verduren kregen. Ze zouden er boekdelen over kunnen schrijven. Daarom laten we toch eerst even zo'n evacué aan het woord. Eén van al twee bejaarde zusters, die zich op vrijwel nie mand anders konden beroepen en daarop op zichzelf waren aange wezen. Lees maar: "Hierbij kan ik u meedelen, dat we eerst 6 weken in Rotterdam geweest zijn. Mijn zuster kon het in de grote stad na haar rustige geboorteplaats hele Een groepje van de thuisblijvers uit Óud-Vossemeer, die bij het polderwerk betrokken waren. Na de eerste paar weken van de inundatie moest begin maart de inwatering wat worden afgeremd omdat de landbouwprodukten nog niet afgevoerd waren. Daarna oefenden de Duitsers evenwel druk uit om ongeveer alle polders geïnundeerd te krijgen. Waar dat niet via de sluis kon, moest een doorbraak worden gemaakt. Daarmee hadden de water schapsmensen het een paar maanden vrij bedrijvig, evenals met het aanbrengen van versperringen (bomen over de rijbaan) e.d. Naast de triestheid vanwege de situatie kon er in zo 'n ploegje uiteraard ook wel eens plezier zijn. Het was ook voor de thuisblijvers plotseling zo een geheel ander leven geworden, met enerzijds de tegenstelling van de dwang van de bezetter en anderzijds de grote vrijheid in de verlaten polders. Op het plaatje is men bezig in de omgeving van de Weele met o.m. waterbouwkundige Moerland en rechts op de voorgrond geknield Th. Hage, de timmerman, die evenals de smid Gelok heel wat uit die evacuatie periode zou kunnen vertellen. Verder polder werkers, waarvan sommige inwoners er mogelijk nog wel uitkomen, wie dat zijn al is dat van de twee mannen op de achtergrond tussen de bomen, waarschijnlijk minder eenvoudig. maal niet wennen. We zijn toen zelfs nog 14 dagen naar het eiland Tholen teruggegaan, maar alles stond al onder water. Toen kwam ik op een avond een Duitser tegen, die vroeg of ik een verblijfsver gunning had. Ik zei: nee. Hij zei: "Om zes uur moest je er er uit zijn, 't is nu half zeven, als je er niet uit gaat, zal ik je eruit smijten. De burgemeester zorgde er gelukkig voor, dat we nog 2 dagen in Tho len konden overnachten. Vandaar zijn we naar Halsteren vertrokken en toen we daar waren, kwam er een mijnheer van het evacuatie bureau met een landkaart bij zich, die ons meedeelde, dat we wegens overbevolking naar Andel ('t Land van Altena) moesten ver huizen. Hoe we in Andel zijn ge komen weet ik niet meer zo goed. Wel weet ik, dat de mensen waar we zijn ondergebracht later zelf uit hun huis moesten, omdat er Duitse onderofficieren die woning vorderden. Toen moesten wij ook weer weg. We zijn toen bij een timmerman terecht gekomen in Andel en daar zijn op een avond 12 mensen door bommen gedood, We bleven beiden in leven. In ja nuari 1945 moesten we weer ver huizen en zijn in Leeuwarden te recht gekomen. Dat moet je in denken. Van een Thools dorp naar Leeuwarden met tussensta tions Halsteren en Andel. Leeu warden is pas 15 april bevrijd, zo schrijft ons verder die evacué. Daarna duurde het nog twee maanden eer we naar huis moch ten, een datum die ik nooit zal vergeten. Op 23 juni 1945 zijn we thuis gekomen, precies 16 maan den van huis geweest"... Het was me wat. Twee oudere zusters wer den van her naar hot gejaagd om tenslotte van een Thoolse platte landskern in Leeuwarden terecht te komen. Zelfs zo een simpel briefje maakt volop duidelijk, dat zich 40 jaar geleden drama's af speelden, die in onze tijd toch on voorstelbaar zijn. Dat was het bovenstaande, maar ook dat verslag van het water schap Oud-Vossemeer. Verant woordelijk hiervoor was water bouwkundige M. Moerland. Hij kan iedereen de stukken tonen, want hij woont daar nu in de Prins Mauritsstraat. Ter bevestiging van eerder genoemde data, laten we toch een stukje van dat authentiek verslag volgen: "Op 17 februari -herinnert u zich ook nog de dorpsomroeper te Stavenisse uit deze serie- werd de dijkgraaf (van Oud-Vossemeer) te Scherpenisse ontboden, waar hem werd mee gedeeld door een Duitse officier dat het waterschap Oud-Vosse- meer en zomede alle waterschap pen op het eiland Tholen geïnun deerd zouden worden. Op dezelf de dag werden door Duitse solda ten posten betrokken op het Stoomgemaal (te Oud-Vosse- meer) en op de hofstede "De Karnemelkspot". Op 20 februari (herinnert u zich ook nog het verhaal (1) over de bijeenkomst in hotel De Gouden Leeuw te Scherpenisse) werd de dijkbaas ontboden te Scherpenis se waar werd meegedeeld door een Duitse officier, dat de inun datie met de gemalen moest ge schieden, welke moesten overhe velen. In de polders met natuur lijke lozing moest het met de slui zen gebeuren. Tevens werd mee gedeeld dat het personeel van de waterschappen mee moest werken aan de inundatie en voor sabotage de doodstraf toegepast zou wor den. Ook werd door de technische ambtenaren van de provinciale waterstaat namens de commissa ris der provincie meegedeeld dat ieder alle medewerking moest ge ven. "Op 21 februari", zo ver- volgt'tauthentiekeverslaguitOud- Vossemeer, "werd de sluis aan de Hikkepolder afgesloten aan de binnenzijde om aflopen van de sluis bij de hofstede "De Karne melkspot". Daar werden de sluis deuren opengezet en met houten stempels vastgezet. De stortebed- den om de pompbuis bij het stoomgemaal en bij vorenge noemde sluis werden verzwaard met Lessinische steen, afgehaald van de zeedijk aan de Slabbe- coornpolder. De daaropvolgende dagen werd met het stoomgemaal geheveld en met de sluis gevloeid. Kort daarop werd het water in brengen voor enige tijd stilgelegd, omdat de afvoer van bevolking en landbouwprodukten door het snel opkomende water zeer stagneer de. Hier is echter niet veel van gekomen, daar de vernielzucht der Duitsers geen geduld meer had, hetwelk voor sommige per sonen moeilijkheden opleverde. Intussen werd last gegeven om een tweede schuif te bouwen op de buitenzijde van de sluis bij "De Karnemelkspot" Materialen hier voor werden door de Duitse Weermacht geleverd, de uitvoe ring berustte bij de voor deze werkzaamheden ter plaatse geb leven timmerman (Thonix Hage) en smid (Gelok) en met behulp van het personeel van het water schap. Ook op de Hikse sluis moesten schuiven gebouwd wor den, daar het overhevelen met het gemaal te langzaam ging. Daar het werk in laatstgenoemd geval niet erg vlotte naar de zin van de Duitse commandant werd door hem een drietal militairen (bouw vakarbeiders) te werk gesteld. -Een militair om te controleren of de toevoer van het water met het gemaal sneller kon toevloeien en twee voor de bouw van schuiven, welke ook moesten beoordelen of bij de bouw van de schuiven door het Thoolse personeel niet gesa boteerd werd. Tijdens de bouw van de schuiven op de Hikse sluis werd het water echter toch inge bracht in de polders. Toen op 22 maart een der schuiven stuk ging moest de duiker bij "De Weele" afgesloten worden. Dat ging door de sterke stroom niet gemakkelijk. Opeens stond een scheur in het dijkslichaam en ging de kop van de sluis aan het zakken. Nog juist op tijd konden de aanwezige werkmensen en de dijkgraaf zich bergen en verdwijnt de gehele kop in de diepte. Door de sterke stro ming was een groot gat gespoeld voor de duiker aan de zijde van de Kerkepolder en kon de fundering het niet houden". Tot zover dit authentieke relaas. Toen de Duit sers in de gaten kragen dat het water in de kleine polders sneller toevloeide dan in de grote moest een gat gegraven worden in de Zoutendijk ongeveer 100 meter ten zuiden van de Leguitse dijk. In de periode 1-31 maart zijn op last van de Duitse weermacht de vol gende dijken doorgegraven: De Molendijk op enige meters ten westen van de Mareweg, de Zou tendijk een tweede gat ongeveer 300 meter ten zuiden van de Le guitse dijk, verder de dijk bij de Karnemelkspot ongeveer midden tussen de hofstede en de Oud- Vossemeerse dijk, de Schenkel- dijk 70 km. ten oosten van de Oud-Vossemeerse dijk. Over de gaten in de Zoutendijk werden houten bruggetjes gelegd en via deze was het naderhand mogelijk om de overige plaatsen op het ei land te bezoeken. Een medewerkster uit Stavenisse vermeldt in haar dagboek: Zee land is gesloten. Er mag niemand meer in of uit, tenzij met ausweis. Alle mannen van 17-60 jaar moe ten om de beurt grondwerk ver richten. Bomen worden gerooid en in de weilanden neergezet als obstakels voor vliegtuiglandingen of voor parachutisten. In Rotter dam moeten alle evacué's zich melden. Ze waren daar immers slechts voorlopig toegelaten en worden in vele gevallen weer er gens anders heen gestuurd, voor namelijk naar de provincie Utrecht. In Tholen is een dochter geboren, zo meldt ons ook deze evacué uit Stavenisse. Haar vierde naam zou luiden: Evacuatie!... De zwarte handel viert overal hoogtij en daarom werd het volgende in een krant afgedrukt: "Hoewel ik niet kleurenblind ben Is mijn kleurgevoel verward; 'k Zie in alles maar één grondkleui. Tegenwoordig is dat Z WA R T. Er zijn zwarte witte eiers. Ook al zwarte bruine stroop Er is zwarte witte suiker Zwarte rode jam te koop Er is zwarte gele boter, en ook zwart wit gesmolten vet Hen j'op zwarte witte melk en... zwarte witte kaas gelet? Zwarte bruine hoeden zijn er, 'k Zag een zwarte blauwe das, zwarte witte boorden en een zwarte grijze jas. Wist u, dat er zwart rood vlees is? Fijne zwarte, witte wijn? Dat er zelfs ook in het zwart nog, zwarte, zwarte kolen zijn? Er zijn zwarte bruine schoenen, Er is zwarte, witte zij. Bij de zwarte, bruine kousen Zijn er zwart ook zwarte bij. Overal waar ik ook rondkijk, constateer ik... maar met smart, 't Geeft niet, wat je ook meer opnoemt Wat gekleurd is, is ook zwart. Als dat zwarte nu eens weg was. Was er veel meer zonneschijn. Wat zou dan de samenleving Toch een heel stuk lichter zijn. Dit alles zou nog veel erger wor den, naarmate de hongerwinter dichterbij kwam. Maar met 6 juni 1944 gloorde toch ook de bevrij- dingszon. Er zou nog heel wat aan voorafgaan. wordt vervolgd. Een inundatiebeeld 1944 van de Molenstraat te Oud- Vossemeer, vanaf de kerkhofzijde gezien. Van Thoolse zijde was Oud- Vossemeer alleen bereikbaar via het overigens ook doorgestoken, maar overbrugde Zoutendijk bij de Drie Zwaantjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9