Cultuurinvloeden Districtsgezondheidsdienst Zorg om gezondheidsregio te Sint Philipsland Studiekosten Eindexamenklassen bliezen stoom af Districtsgezondheidsdienst Dijken vol Donderdag 26 april 1984 ZEELAND IN DE PEN Tot 15 juni kunnen bij gedeputeerde staten reacties worden ingediend op het beleidsplan recreatie en toerisme. Gedepu teerde en provinciale staten laten die reacties meewegen in hun beslissing, die later in het jaar moet vallen. Ambtelijk plan Doelstelling Indeling Afweging Informatie/ in spraak Plan en informatie blad Speerpunten Reacties Chr. mavo Gem. mavo De Oesterschelp ANIB hamert op goede toegang van gebouwen Waardedaling Geen namen Nieuwe indeling Zeeland i.p. v. Brabant 25 april met g.s. aan tafel Vragen Nieuwkerk Nog 15 kinderen met nul fouten 18.000 gulden krediet voor kleurenkaarten ABDIJ Onder de titel "Elementen van de cultuur in Zeeland" heeft de werkgroep Historie en archeo logie van het Koninklijk Zeeuwsch-Genootschap der Wetenschappen een jubileu muitgave van het tijdschrift Nehalennia uitgegeven. De uit gave is ter gelegenheid van het vierde lustrum van de werk groep. Vier scribenten, op hun terrein deskundig, hebben aan dacht besteed aan het bouwen in Zeeland (H. Janse), het Zeeuwse in de materiële woon- cultuur (J.H. Kluiver), het "Zeeuwse karakter" (J.J. Te- vel) en aan het echt Zeeuws in de Zeeuwse dialecten (A. de Vin). In het voorwoord van de bundel heeft R.C. Hol geschreven dat het niet de bedoeling is de discussie over "wat is echt Zeeuws" weer te beginnen. Het gaat om invloe den van elders op de cultuur in Zeeland met voorbeelden te on derbouwen en daarin de Zeeuwse elementen aan te wijzen. Wie zich met de geschiedenis van Zeeland in de middeleeuwen bezighoudt, weet dat de invloed vanuit Vlaan deren bijzonder sterk is geweest, maar, zegt Janse, er blijken toch typisch Zeeuws vormen en bouw wijzen te bestaan. "Typisch Zeeuws kan men zeker de in de veertiende eeuw gebruikte bak stenen noemen". Dieprode kleur en veel groen geglazuurde kop pen als gevolg van het bakproces in de oven (invloed van zout). Ook in de bouwvormen en construc ties zijn verschijnselen aan te wij zen die typisch voor de provincie Zeeland zijn. Op het gebied van de meubel kunst was de invloed vanuit het Zuiden ook groot. Kluiver wijst aan dat het niet bleef bij import van meubelen en navolging van de Vlaamse stijl, maar dat men zelf de produktie ter hand nam, waarbij zich een eigen stijl ont wikkelde. "Een rol daarbij speelde vooral de geleidelijke toepassing van edeihoutsoor- ten, die door de Oostindische Compagnie werden geïmpor teerd. "Over het kunstbezit maakt Klui ver de opmerking "dat er sinds de zeventiende eeuw in Zeeland een belangrijk regionaal kunstbezit is geweest van overwegend Zuidne De gemeenten in Zeeland hebben vorige week een nieuwe versie aangeboden gekregen van het voorstel te komen tot een districts gezondheidsdienst in Zeeland. Aan de colleges van burgemeester en wethouders is gevraagd het ontwerp van de gemeenschappelijke regeling aan de gemeenteraad aan te bieden, opdat tot vaststelling kan worden overgegaan. De bestuurlijke werkgroep die de gemeenschappelijke regeling heeft voorbereid, schrijft aan de gemeentebesturen dat de begroting voor de dienst sluitend is en dat de staatssecretaris van volksgezondheid heeft aangegeven welke posten voor rijksvergoeding in aanmerking komen. In de regeling is rekening gehouden met een aantal opmerkingen vanuit diverse gemeenten bij eerdere behandeling van de zaak. Het is van belang dat de gemeenteraden zich voor 1 juli over de gezondheidsdienst uitspreken, want tot die datum is 1,25 mil joen van het rijk beschikbaar. Is echter op dat moment geen be slissing genomen, dan besteedt de staatssecretaris het geld aan andere projecten in den lande. Tot de taken van de districtsgezondheidsdienst moeten worden gere kend advisering san de gemeenten over de gezondheidszorg in het algemeen en overtaken die in de wet aan de gemeenten en de provincie zijn opgedragen op het terrein van de volksgezondheid, bevorderen van samenwerking tussen de diverse instanties die zich in een gemeente met de gezondheidszorg bezighouden (artsen, kruiswerk), opsporen en bestrijden van infectieziekten, controle in o.a. zwembaden en op cam pings, het doen van inentingen, het geven van geneeskundige hulp aan politie en justitie, het doen van lijkschouwingen en werkzaamheden voor de jeugdgezondheidszorg. De bestuurlijke werkgroep heeft een brochure samengesteld met daarin doel en taken van de districtsgezondheidsdienst. De brochure is aan te vragen bij de gemeente Goes, Stadskantoor, Oostwal 31, tel. 01100-21212, toestel 113. IEUWS derlandse en Noordnederlandse meesters met een slechts zeer be scheiden inbreng van regionale kunstenaars". Het eigen karakter moet veeleer worden gezocht in een combinatie van invloeden: voor 1650 de Zuidelijke Neder landen, na 1650 vanuit Holland, daarbij ook begrepen de handels betrekkingen met Europese lan den en de gebieden van de Oos tindische Compagnie. Zeeuwen en Zeeuws - een discus sie zonder einde. Het Zeeuws is geen taal. De vraag kan worden gesteld of de Zeeuw opvalt door bepaalde kenmerken. Tevel heeft geprobeerd uit de literatuur een balans op de maken, maar hij komt er niet uit. L.W. de Bree zei het onomwonden: Het is onmo gelijk van een Zeeuwse aard, een Zeeuws volkskarakter te spreken. Hoe komt het, vragen wij ons af, dat juist de "inkomelingen van buiten" zich bijzonder inspannen om het dialect te begrijpen, zich bezighouden met de geschiedenis van eiland of gewest, zich ver bonden gaan voelen met de au tochtonen? De Vin wijst erop dat omgekeerd "de taalinvloed van importbevolking uit de Randstad (en de rest van Nederland) zo groot geworden is, dat met recht naar een evenwicht gezocht moet worden om oorspronkelijke ka raktertrekken van onze Zeeuwse dialecten te bewaren". Inspraak op recreatiebeleid Het plan dat nu ter beoordeling van de bevolking is heeft de status van ambtelijk voorstel: gedepu teerde staten hebben er hun me ning nog niet over gegeven. Basis van het plan is de studie van de Grontmij naar het toerisme en de recreatie in Zeeland en de ont wikkelingsmogelijkheden van die twee terreinen. De Grontmij heeft bij de presentatie een aantal aan bevelingen gedaan: een deel daarvan is terug te vinden in het ambtelijke plan: op sommige punten zijn er afwijkingen. De ontwikkelingsmogelijkhe den van recreatie en toerisme moeten worden gestimuleerd, zij het dat met andere belangen rekening moet worden gehou den. Centraal bij die doelstelling zijn punten als bevordering van de werkgelegenheid, seizoenver lenging, goed gebruik van re creatieve voorzieningen, kwali teitsverbetering, versterking van typisch Zeeuwse elemen ten en uitbreiding van de ver- blijfsrecreatie. Bij dit alles mag niet uit het oog worden verloren dat negatieve effecten voor an dere beleidsterreinen moeten worden vermeden of in ieder geval beperkt. Bij het ontwikkelen van de doel stelling moet goed worden beke ken welke zaken in welke gebie den het best tot hun recht komen. Er wordt onderscheid gemaakt in drie gebieden: de Noordzeekust, de oevergebieden langs de Delta wateren en het achterland. Voor de kuststrook geldt dat de ont wikkelingen in de concentratiege bieden, waar nu al veel recreatie ve voorzieningen zijn, hun beslag kunnen krijgen. Gebieden waar het nog betrekkelijk rustig is, moeten worden gespaard. Het gaatvooral om opheffing van het tekort aan kampeerplaatsen. Langs de oevers van de Deltawa teren moet worden gewerkt aan produktontwikkeling, gericht op vergroting van de aantrekkings kracht. Uitbreiding van dag- en verblijfsrecreatie is er ook hier in de concentratiegebieden moge lijk. In het achterland moeten voorzie ningen worden geprojecteerd bij dorpen en steden of andere loka- ties waarop de recreatie al een stempel heeft gedrukt. Op die manier kan het landelijke gebied verder behouden blijven. Jans, Vlissingen en Cadzand. Bij de Brouwersdam en Cadzand gaat het om versterking van het huidi ge recreatieve gebeuren; bij Vlis singen staat voor van de stad een trekpleister te maken gedurende alle seizoenen, terwijl Neeltje Jans een nationaal en internatio naal attractiepunt moet worden - een sterk instrument in de pro motie. Op drie plaatsen in de provincie worden informatie/inspraaka vonden belegd. Het beleidsplan recreatie en toerisme zal er wor den toegelicht en er is ruimte voor discussie. De bijeenkomsten wor den gehouden in 0 Middelburg, maandag 7 mei. Concert- en Gehoorzaal, Verwerijstraat; 0 Oostburg, donderdag 10 mei. De Eenhoorn, Markt 1; Haamstede, maandag 28 mei, dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Alle bijeenkomsten zijn om half acht 's avonds. Het wordt op prijs gesteld wanneer men zich vooraf aanmeldt voor een der avonden. De aanmeldingen worden ingewacht bij het bu reau voorlichting van de pro vincie, tel. 01180-31395. Het is niet de bedoeling dat alle onderdelen tegelijk en even ri- goreus worden aangepakt. Het plan strekt zich uit tot 1995 en daarom kan volgens een pro gramma worden gewerkt. Het plan gaat uit van de volgorde: seizoenverlenging, het maken van elkweervoorzieningen, het stimuleren van goedkope lo- gies-accommodatie en ontwik keling van doelmatige toeristi sche organisatie en promotie. Tegelijkertijd moet op korte termijn het tekort aan toeristi sche standplaatsen worden weggewerkt. De seizoenverlenging, het maken van elkweervoorzieningen en de realisering van goedkope logies- accommodatie worden op vier plaatsen - speerpunten - gecon centreerd: damaanzet Brouwers- dam (bij Scha rend ij ke), Neeltje Het ambtelijke beleidsplan re creatie en toerisme is voor ƒ15, te koop bij het bureau recreatie van de provincie, tel. 01180-31493. Van het plan is een informatieblad gemaakt met de voornaamste gegevens Dit blad en de informatiebladen met een samenvatting over de Gront- mij-rapporten zijn verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie, tel. 011 80-31 395. Behalve de reacties die op de informatie- en inspraakavonden kunnen worden gegeven, is er de mogelijkheid schriftelijk een mening te geven. Die schrifte lijke reacties moeten worden gericht aan gedeputeerde sta ten van Zeeland, postbus 6001 4330 LA Middelburg. Zoals gezegd moeten alle reac ties voor 15 juni bij de provincie binnen zijn. Bij de stichting Zeeuws studie fonds kunnen aanvragen worden ingediend om een bijdrage in de studiekosten. Om voor een bijdrage in aanmer king te komen, geldt de voor waarde dat de student als Zeeuw te boek staat. Mensen die van buiten de provincie in Zeeland komen studeren, vallen niet onder die termen. Een ander, minstens zo belangrijk criterium is de fi nanciële draagkracht van de stu dent of zijn ouders/verzorgers. Het Zeeuws studiefonds verstrekt doorgaans renteloze voorschotten aan studenten die niet of maar in beperkte mate kunnen rekenen op steun van het rijk, hetzij via een rijksbeurs of - een - studietoelage. In het laatste geval moet worden gedacht aan vormen van particu lier onderwijs of aan uitwonende studenten die een middelbare be roepsopleiding volgen en nog geen 21 jaar zijn. In beginsel komen alle opleidin gen in aanmerking voor een bij drage uit het Zeeuws studiefonds. Een uitzondering wordt gemaakt voor studies in het buitenland, maar daar staat weer tegenover dat opleidingen in België wel kunnen worden gefinancierd. Aanvraagformulieren voor het Zeeuws studiefonds zijn ver krijgbaar bij de gemeentehuizen in Zeeland, de gewestelijke ar beidsbureaus en bij het secreta riaat van het fonds. Bij het se cretariaat kan bovendien nade re informatie worden ingewon nen. Het is gevestigd in het ge bouw van het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland, Dam 31 Middelburg, tel. 01180-33024, toestel 51. De openingstijden zijn van 8,30-12.30 uur. De aanvragen voor de studie kostenvergoeding moeten voor 1 september binnen zijn. Aan-' vragen die na die datum worden ontvangen, worden niet in be handeling genomen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland Redactie bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180 31392 of 31402 De Thoolse bevolking heeft vast wel eens raar opgekeken wanneer er bijvoorbeeld een totaal onbe kende postbode door de straten liep, of een wielrenner die steeds dezelfde rondjes reed, of een oud moedertje met een kinderwagen, voor de zoveelste keer passeerde. Dan liep er weer een vreemdsoor tige bruidsstoet. Maar misschien wordt alles duidelijk als men de verslagen over de laatste school dag van de middelbare scholen uit Tholen leest. De vierde klassers van de Chris telijke Mavo hadden enkele we ken geleden samen met de leraren al een programma opgesteld voor deze 19e april. Er was een ont vangst op school met koffie en gebak. Het bleek dat een aantal leerlingen de toegang tot de school en het lokaal hadden ver sierd met kleurige slingers en bal lonnen, terwijl het spandoek met de kreet "Wij zwaaien af', de juiste reden aangaf voor het totale gebeuren. Tussen 11.00 en 14.00 uur was er een Vossenjacht door Tholen. Er waren prachtige creaties op te merken, hoewel de jagers, groep jes van vijf leerlingen soms moeite hadden met het herkennen van hun docenten. Geen wonder trouwens. Tijdens de jacht werden de jagers op afgesproken tijden getracteerd op frites en snacks in de Smulhoek. Rond 14.30 uur was iedereen terug op school, totaal uitgeput en sommigen hadden blaren op de voeten. Op school was er een fotowedstrijd. Er waren foto's van leerlingen en leraren uit hun kinderjaren. De opdracht "Wie is wie" leverde menig zweetdruppeltje op, maar dat is een goede oefening voor het ko mende examen. Na de bekend making van de winnaars vossen jacht en fotowedstrijd ging men naar Meulvliet, waar o.a. gevoet bald en gevolleyd werd tussen le- rarenteams en leerlingenteams. Daarna werd zowel in Meulvliet als in de school alles keurig opge ruimd en de rustpauze tot 18.30 had men zeker nodig. De reis per bus naar Scherpenisse, naar het Chinees-Indisch restaurant "Ei land Tholen", was gelukkig maar kort, want het uitstekende diner werd door alle deelnemers alle eer aangedaan. De gerechten werden afgewisseld door in dichtvorm vermeldde opvallende (onheb belijkheden van de leraren. Als troost kreeg men een roos aange boden. Tevens hadden een zestal leerlingen nog een klein, maar bijzonder leuk, toneelstukje in gestudeerd. Rond half tien kwam er een einde aan deze vrolijke dag, die door de goede organisatie, en het uitstekende weer, prettige he rinneringen achterlaat. De eindexamen-kandidaten van de Gemeentelijke Mavo, gingen om hun laatste schooldag te vie ren per bus op reis naar Eindho ven, waar in de Bijenkort, het winkelcentrum de Piazza e.d. door iedereen uitgebreid gekeken, en soms ook gekocht werd. Daar na werd de reis voortgezet met een bezoek aan de Efteling. Het sprookjespark is misschien voor de kleinsten leuk, maar al die attributen die men nu in de bijbe horende "speeltuin" kan benut ten, zijn meer geschikt voor de heldhaftigen onder de jeugd. De Thoolse mavo-scholieren lieten geen enkel apparaat met rust, zelfs de python niet. Het was een gezellige afsluiting van al die uurtjes studeren. Maar het moeilijkste komt nog! Sukses voor de komende weken. De vier de klassers van de L.H.N.O. De Oesterschep hadden zich in de meest exclusieve costuums ge huld, als punker, als cowboy als bruidje, het was een kleurrijk ge heel dat donderdagochtend de school binnenstapte voor die laat ste officiële schooldag voor de ex amens, De overige leerlingen bof ten, zij mochten na een halve dag al naar huis. De oudste leerlingen deden 's ochtends diverse spellet jes in de klas, zoals koekhappen e.d. De middag werd benut voor een dropping. Op een boerenkar reden de groepen, geblinddoekt, naar hun plaats van bestemming, om vanaf daar de school weer te bereiken. De Veerweg, de Punt, Overal kwamen ze vandaan. De opdrachten en de controles wer den zonder problemen gepas seerd. Het koude buffet dat de dag afsloot, wat uitstekend verzorgd, terwijl de dansmuziek er een ge zellige toestand van maakte. De L.H.N.O;'ers wandelden zelfs nog als bruidsstoet naar het stadhuis om er "officiële" foto's te maken. Nu begrijpt iedereen waarom men donderdag in Tholen zulke uitgedoste personen tegen kwam. Wellicht wil iedereen ook aan de ze jongens en meisjes denken als zij blokken voor hun examens' want ondanks alle vrolijkheid en het gevoel "er vanaf te zijn" dat er was bij de laatste schooldag, zul len ze er zeker nog dikwijls aan terugdenken. Aan de toegankelijkheid van ge bouwen op Tholen en St. Philips- land mankeert nogal wat. Het bestuur van de ANIB heeft hier voor dringend aandacht gevraagd bij de twee gemeentebesturen. De ontwikkelingen zullen kritisch ge volgd worden, nadat aan beide gemeentebesturen een hernieuwd toegankelijkheidsrapport over handigd is. Voorzitter R.J. Damen zei dat 14 april in de Wellevaete te St. An- naland tijdens de ledenvergade ring van de ANIB Tholen/St. Philipsland, de bond van gehan dicapten en arbeidsongeschikten. Hij meldde tot zijn voldoening, dat er meer dan vroeger goede contacten zijn opgebouwd met verschillende openbare instellin gen en organisaties. Het propagandawerk wordt dit jaar voortgezet, zo liet de voorzit ter de ongeveer vijftig aanwezige leden weten. De ANIB zal op alle braderieën aanwezig zijn. De afgevaardigde van het dis- trictsbestuur gaf een toelichting bij de activiteiten, waarbij hij de afdeling dankte voor het vele werk. "In de beginperiode kreeg u nauwelijks aandacht, maar nu dient de afdeling Tholen/St. Phi lipsland op verschillende terrei nen als voorbeeld", zei de dis trictsbestuurder. Dit voorjaar zal via het bondsbu- reau grote aandacht besteed wor den aan de te verwachten 1 juli- maatregelen van de regering ten aanzien van de uitkeringen. De leden werd gevraagd, in gro tere getale mee te doen aan de soos in Meulvliet. Na het beant woorden van vragen werd er nog een gezellige middag van gemaakt met bingo en verloting. VERVOLG VAN PAG. 1 grotendeels afgerond en hebben of resulteert in overeenstemming met de betrokken grondeigena- ren/-gebruikers dan wel in de verwachting dat spoedig een ac- coord zal worden bereikt. Dhr. Zuidweg van Gropatax te Goes, J.A. van Poortvliet uit Steenbergen en J. de Feijter uit Terhole hebben de "gronden ge taxeerd. De vergoedingen aan de eigenaren/gebruikers zijn mede afgestemd op het feit, dat ver scheidene percelen door de aan koop van een gedeelte minder gunstig van vorm en grootte wor den, waardoor waardedaling van het overblijvende ontstaat. Tevens zullen enkele percelen in de toe komst moeilijker te bewerken zijn. Deze schade is door de des kundigen in de meeste gevallen geschat op 10% van de waardeda ling van de overblijvende grond, waarbij rekening is gehouden met enige weer nuttig aan te wenden arbeid. In de vergoeding is vervolgens de inkomensschade betrokken, ter wijl eventuele schade, die ontstaat na uitvoering van de werken door de deskundigen later opgenomen zal worden op basis van de wer kelijk geleden schade. Tevens is ervan uitgegaan, dat eventueel vernielde drainage wordt aangepast aan de nieuwe situatie. Om meerdere reden is afgezien van een opsomming, per eige naar/gebruiker of pachter, van de schadeloosstelling. Een omschrij ving van de afzonderlijke bedrij ven zijn als bijlagen bij de taxa tierapporten gevoegd en liggen voor de belangstellende hoofdin gelanden op de griffie van het waterschap ter inzage. Het gaat totaal om 373.301 gulden en nog 15 pro memorie posten voor eventuele belastingschade, waarvan het bedrag nog niet pre cies bekend is. De kosten komen in het kader van de Deltawet voor 100% voor re kening van het Rijk. De al gpmene vergadering van het waterschap neemt over dit voor stel donderdagmiddag 3 mei een beslissing in het Holland Huis te Scherpenisse. In een vorige raadsvergadering had het gemeentebestuur van St. Phi lipsland haar mening al verkondigd over het provinciaal voornemen met betrekking tot de gezondheidszorg. Sint Philipsland is niet op Goes, maar op Roosendaal en Bergen op Zoom aangewezen zo werd vastges teld. Woensdagavond kwam men er nog eens op terug, toen de notulen van die vergadering goedkeuring vergden. De SGP woordvoerder L. den Engelsman had uit de stukken geconcludeerd, dat door de vereniging van Zeeuwse ge meenten, die op 11 april verga derde, geen duidelijk standpunt was ingenomen voor wat het zie kenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom betreft en de bindingen daarmee van de gemeenten Tho len en Sint Philipsland. De PVAB woordvoerder A.P. Kornaat ging nog een stapje verder. Hij had bij de raadsstukken notulen gezien van een bijeenkomst te Hein- kenszand, maar kon daarin niet vinden, dat er van Sint Philip- slandse kant sterk was gepleit voor handhaving van de bestaande ge zondheidszorg situatie voor deze gemeente. Het komt in de notulen maar sober uit de verf, vond Kor naat. De raadsvoorzitter, burgemeester Vogel herinnerde aan de kritiek in de vorige raadsvergadering. En kele dagen na die vergadering kwam hij in contact met gedepu teerde Don, die had opgemaakt, dat men in Sint Philipsland nogal boos was over het in dit opzicht gevoerd provinciaal beleid. Is het een wonder? was het antwoord van de burgemeester. Het gevolg is dat g.s. toch wel een gesprek wil met de colleges van Tholen en Sint Philipsland met name dan De gemeentebesturen in Zeeland hebben een nieuwe versie aange boden gekregen van het voorstel te komen tot een districtsgezond heidsdienst in Zeeland. Aan de colleges van burgemeester en wethouders is gevraagd het ont werp van de gemeenschappelijke regeling aan de gemeenteraad aan te bieden, opdat tot vaststelling kan worden overgegaan. De bes tuurlijke werkgroep die de ge meenschappelijke regeling heeft voorbereid, schrijft aan de ge meentebesturen dat de begroting voor de dienst sluitend is en dat de staatssecretaris van volksgezond heid heeft aangegeven welke pos ten voor rijksvergoeding in aan merking komen. In de regeling is rekening gehouden met een aan tal opmerkingen vanuit diverse gemeenten bij eerdere behande ling van de zaak. Het is van belang dat de gemeenteraden zich voor 1 juli over de gezondheidsdienst uitspreken, want tot die datum is 1,25 miljoen van het rijk be schikbaar. Is echter op dat mo ment geen beslissing genomen dan besteedt de staatsecretaris het geld aan andere projecten in den lande. De gemeenteraden die in een eer der stadium al tot toetreding van de districtsgezondheidsdienst be sloten, is gevraagd opnieuw die beslissing te nemen. Reden daar voor is, dat de tekst van de ge meenschappelijke regeling in alle gemeenten gelijk is. Tot de taken van de districtsge zondheidsdienst moeten worden gerekend advisering aan de ge meenten over de gezondheidszorg in het algemeen en over taken die de wet aan de gemeenten en de provincie opdraagt op het terrein van de volksgezondheid, bevor deren van samenwerking tussen de diverse instanties die zich in een gemeente met de gezond heidszorg bezighouden (artsen, kruiswerk), opsporen en bestrij den van infectieziekten, controle van o.a. zwembaden en campings, het doen van inentingen, het ge ven van geneeskundige hulp aan politie en justitie, het doen van lijkschouwingen en werkzaamhe den voor de jeugd- gezondheids zorg. over de gezondheidszorg. De Fli- plandse raadsvoorzitter wilde daarop in dit stadium liever niet vooruitlopen. Hij gaf Kornaat toe, dat van zijn opmerkingen te Heinkenszand nauwelijks wat in die notulen is opgepikt. In fe bruari van dit jaar kregen we het rapport en we moesten binnen de maand antwoord geven. Dat is niet te doen. Als g.s. willen coör dineren, is dat begrijpelijk, maar deze presentatie is wel verwar rend. In deze discussie kwamen ook de vragen van het CDA statenlid, E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet ter sprake en de beantwoording door g.s. Dat overziende, zal de soep minder heet veroberd moeten worden, dan ze is opgediend, ve ronderstelde de burgemeester, maar waarom er tevoren geen overleg was met Tholen en Sint Philipsland, terwijl juist die ge meenten zo nauw bij reorganisatie gezondheidszorg werden betrok ken, is de heer Vogel een raadsel. Hij had dan ook voor de presen tatie geen bewondering. Er zal overigens wel een oplossing moe ten komen. Niemand kan worden verplicht naar Goes te gaan. Laten we nu echter eerst het gesprek van 25 april afwachten, vond de Sint Philipslandse burgemeester. Raadslid De Jager zei nog geen rapport te hebben gezien, zodat Kornaat een primeur leek te heb ben. De voorzitter zei, dat de Zeeuwse gemeenten uiteraard meer aandacht hebben voor een indeling in 2 of 3 regio's, dan in de Thoolse-Sint-Philipslandse be langen. Het is een toch heel inge- Ook in onze streek is iets geproefd van toeristische drukte tijdens het zonnige paasweekeinde. Met het verkeer verliep dat nogal vrij re gelmatig, maar vooral de dijkre- creatie kwam wat onder druk te staan. Op dergelijke zonnige da gen blijkt het aantal dijkrecreaten niet meer in verhouding te staan tot de daarvoor aangewezen en inmiddels toch als wat beperkte ruimte. Enerzijds wordt iedereen die ont spanning gegund, anderzijds brengt het o.a. voor het water schap toch wat extra kosten mee. Er Moeten voorzieningen zijn voor het afval, terwijl ook dan nog vervuiling optreedt. Een mooiere Pasen dan deze van 1984 is nau welijks denkbaar. wikkelde kwestie, die moeilijk te volgen is, meende de heer Vogel. Kornaat: het rapport spreekt toch van knopen doorhakken. Den Engelsman: Tholen en Sint Phi lipsland zullen 11 april toch wel gezegd hebben wat zij willen. De voorzitter: inderdaad zitten wij met grensoverschrijdingen. De Jager was met de voorzitter van oordeel, dat de soep toch wel eet baar zal worden. Er blijken in Poortvliet, Scherpe nisse en Tholen vijftien leerlingen van de lagere scholen te zijn met nul fouten bij het verkeersexa- men, zo werd gisterochtend mee gedeeld ter aanvulling op het ver slag in de E.B. van 19 april. Veilig Verkeer en onderwijzend personeel waren tevreden over de honderd procent geslaagden: er werden 117 diploma's uitgereikt: In Scherpenisse 11 op de Ooster- scheldeschool en 13 op de Groen van Prinstererschool, in Poortvliet 14 op de Eevliet, in Tholen 36 op Ter Tolne, 21 op de Regenboog en 22 op de Eben Haezerschool. De geslaagden kregen een diplo ma, button en sticker. Het systeem met diabeelden uit de woonplaats of directe omgeving was goed aangeslagen. Veilig Verkeer sprak de hoop uit, dat de jongeren hun kennis altijd in de praktijk zouden brengen tijdens hun tochten in en buiten het eiland. Met het maken van kleurenkaar ten vóór het provinciaal waterk waliteitsplan wordt binnenkort een begin gemaakt. Aangezien het de provincie niet mogelijk is deze kaarten in eigen beheer te ver vaardigen, zijn offertes gemaakt door enkele drukkerijen. Het to taalbedrag komt op 18.000 gul den, waarvoor krediet wordt ge geven uit de post onvoorziene uitgaven. Op de kleurenkaarten zullen de functies van de oppervlaktewate ren in Zeeland worden aangege ven. Deze functietoekenning vormt een essentieel onderdeel van het waterkwaliteitsplan. De kaarten zullen steeds worden in gedeeld in afwateringsgebieden. die weer worden onderverdeeld in peilgebieden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7