THOLENDERWIJS Openbare scholen en kruisraketten informatierubriek van de gemeente tholen Subsidieregeling huisvesting gehandicapten aangepast WIJZIGING SCHEMA HUISVUILOPHAALDIENST I.V.M. KONINGINNEDAG DINSDAG BEGINT HET ZWEMSEIZOEN WAT LIGT TER INZAGE? HINDER WET: KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKING Donderdag 26 april 1984 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING YV9MM REGENMANTELS JACKS MANTELS BLAZERS NU VOORDEELPRIJZEN! STEMMEN VAN LEZERS Actie kerken voor de vrede Zandbakken zijn geen hondentoiletten Ongein C.N.C. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 De subsidieregeling huisvesting gehandicapten is met ingang van 1 januari j.l. op enkele punten gewijzigd. Dit was onder meer nodig omdat velen de huidige procedure als te ingewikkeld en te lang ervaren. Er is nu een procedureverkorting gerealiseerd. De gemeente zal in de nieuwe opzet een meer centrale plaats vervullen. Dat is van belang voor de gehandicapte die bij de ge meente om passende woonruimte en financiële steun vraagt. Aangepast wonen Wanneer u als gehandicapte in een gewone woning woont, zult u vaak op kleine of grote moeilijkheden stuiten. Veel van die woonproblemen zouden kunnen worden opgelost met extra voorzieningen of kleine verbouwingen. Een aan uw behoeften aangepast huis kan uw ongemak verlichten en er in bepaalde gevallen toe bijdragen, dat uw zelfstan digheid zoveel mogelijk behouden blijft of wordt vergroot. De ge meente - daartoe door het rijk in staat gesteld - kan u geldelijke steun geven om de nodige aanpassingen te laten aanbrengen. Afhankelijk van de woning en uw handicap zijn er verschillende oplossingen mo gelijk. Gedacht kan worden aan: - aanpassen van de huidige woning aan uw handicap door het treffen van technische/bouwkundige voorzieningen; - verhuizen naar een woning die, gezien uw handicap, geschikt voor u is; - verhuizen naar een woning die aangepast wordt aan uw handi cap. Subsidieregeling De eigenaar van de woning (dan kunt u zelf zijn, maar ook een wo ningbouwvereniging), krijgt voor het aanpassen van de woning aan uw handicap op grond van de "Beschikking geldelijke steun huisvesting gehandicapten" subsidie. Het maakt voor de regeling niet uit of de gehandicapte zelfstandig woont of bijvoorbeeld deel uitmaakt van een gezin. Evenmin is van beland belang of het om een eigen woning of een huurwoning gaat. Alleen aanpassingen aan de woning, die geheel en al gericht zijn op handicap, komen voor subsidie in aanmerking. Alge mene woningverbetering valt daarbuiten. Daar zijn andere regelingen voor. Wel kunnen gehandicapten aanvragen van subsidie voor een centrale verwarmingsinstallatie en een douche, als deze voorzieningen nodig zijn, vermelden op de subsidie-aanvraag voor woningaanpas sing. Voor die twee voorzieningen hoeft dus niet nog eens een aparte subsidie-aanvraag voor woningverbetering te worden ingediend. Voorwaarde hierbij is wel dat de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) de aanleg van centrale verwarming of een douche noodzakelijk vindt. Een deel van de kosten van die voorzieningen komt voor uw eigen rekening. Meldingsformulier Als u meent voor subsidie in aanmerking te komen, moet u beginnen een zogenaamd meldingsformulier in te vullen. Dat formulier met een toelichting daarop is verkrijgbaar op het gemeentehuis, buro volks huisvesting, tel. 01 666-2955, tst. 1 37. Als u de meldingsformulieren niet zelf invult, dan kunt u een familielid, huisgenoot, kennis of een hulpverlenende instantie machtigen dit namens u te doen. Een toe lichting bij het formulier vertelt hoe het moet worden ingevuld. Het ingevulde formulier stuurt u vervolgens naar het gemeentehuis, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Procedure De gemeente zendt uw melding om advies aan de GMD. Deze pleegt eerst overleg met u over de maatregelen die genomen moeten worden om de woning aan uw handicap aan te passen. Vervolgens overlegt de GMD met de gemeente over de kosten. Als de kosten lager zijn dan 6000 brengt de gemeente u op de hoogte van de beslissing die zij heeft genomen. Als het gaat om een woningaanpassing van meer dan 6000,— overlegt de gemeente eerst nog met de directie van de Volkshuisvesting. Daarna wordt u op de hoogte gebracht van de be slissing. Vervolgens kan een aannemer (een elektricien, loodgieter of andere vakman) een prijsopgave maken. Nadat u van de gemeente het antwoord op uw subsidie-aanvraag hebt ontvangen mag pas met de werkzaamheden worden begonnen. Als u eerder laat beginnen, krijgt u geen subsidie. In veel gevallen zult u tegelijk met de subsidieaanvraag een bouwaanvraag moeten indienen. Als het werk klaar is moet dat aan de gemeente "worden meegedeeld. Na controle ontvangt u van de gemeente de subsidie. Deze kan bestaan uit een bijdrage ineens of een jaarlijkse bijdrage gedurende 20 jaar. Door de gemeente goedgekeurde aanpassingen worden volledig vergoed, als de kosten hoger zijn dan 250, Beneden dit bedrag wordt geen vergoeding gegeven. Wan neer de kosten boven de 45000.komen, wordt ook geen subsidie verstrekt, behalve in zeer bijzondere gevallen. Brochure De brochure, 'Woningaanpassingen ten behoeve van gehandicapten' is gratis verkrijgbaar op het gemeentehuis, te Sint Maartensdijk. In verband met Koninginnedag, maandag 30 april a s., zal het huisvuil in de kern Tholen (totaal) en Stavenisse worden opgehaald op dinsdag 1 mei. De gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" is op maandag 30 april de gehele dag gesloten. GEMEENTEHUIS GESLOTEN Op maandag 30,april is het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk de gehele dag gesloten i.v.m. de viering van Koninginnedag. Vanaf dins dag 1 mei zijn wij zoals gebruikelijk tussen 9.00 en 1 2.00 uur weer ter beschikking voor het publiek. KOMMISSIE FINANCIEN VERPLAATST VAN 26 APRIL NAAR 3 MEI De voor vanavond aangekondigde vergadering van de kommissie fi nanciën is door omstandigheden verplaatst naar volgende week don derdag: 3 mei. Het aanvangstijdstip blijft 19.30 uur en de vergader ruimte het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De verschillende agendapunten hebben wij vorige week uitvoerig in deze rubriek toegelicht t.w.: - voorlopig meerjarenperspektief op grond van de Financiële Ver houdingswet 1 984; eenmalige bestedingen ten laste van het budget 1 984; bestrating en riolering Achterstraat te Poortvliet; Extra afschrijvingen ten laste van het budget 1 983; - onderzoek plaatsen slagbomen met geldautomaat bij stortplaats "Tuttelhoek" ten behoeve van personenauto's; - rekeningoverschot 1 982. De vergadering van de kommissie is zoals altijd openbaar. Een ieder is van harte welkom en kan gebruik maken van het spreekrecht. Met ingang van dinsdag 1 mei zijn de beide gemeentelijke zwembaden in Tholen (de Spetter) en Sint-Maartensdijk (Haestinge) weer voor het publiek geopend. In verband hiermede vindt op donderdag 26 april van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag 27 april van 9.00 tot 12.00 uur èn van 14.00 tot 17.00 uur aan de kassa's van beide baden de voorverkoop van abonnementen en zwemleskaarten plaats. Openstelling van de baden Direkt bij aanvang van het zwemseizoen wordt een begin gemaakt met het schoolzwemmen. Dat betekent dat er sprake is van aangepaste openingstijden voor het vrij zwemmen. Deze zijn: Elke dag (behalve zaterdag en zondag van 8.00 tot 9.00 uur, van 1 5.30 tot 1 7.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Op woensdag zijn de baden voor het vrij zwemmen ook 's middags beschikbaar en wel van 14.00 tot 17.30 uur. Op zaterdagochtenden zijn de beide baden bezet voor de zwem lessen. Zowel op zaterdag als zondag zijn de openingstijden voor het vrij zwemmen van 1 3.30 tot 1 7 .30 uur. Op zaterdagochtenden zijn de beide baden bezet voor de zwemlessen. Zowel op zaterdag als zondag zijn de openingstijden voor het vrij zwemmen van 1 3.30 tot 1 7 .30 uur. Tarieven In vergelijking met vorig jaar zijn de tarieven onveranderd gebleven. De dagkaarten voor personen van 16 jaar tot 65 jaar kosten 3.05. Voor personen jonger dan 1 6 jaar en 65 jaar en ouder kost een dag kaart 1.95. Een seizoenabonnement voor een persoon van 1 6 jaar tot 65 jaar kost 51Voor een persoon jonger dan 1 6 jaar en 65 jaar en ouder kost een abonnement 31.50. Een zwemleskaart voor personen jonger dan 1 6 jaar. en 65 jaar en ouder kost ƒ31. Een seizoenabonnement voor een gezin van vier personen kost 108- Leiding In het zwembad 'de Spetter" is in het zwemseizoen 1 984 de leiding in handen van de heer J. Jansen, terwijl in het zwembad "Haestinge" de heer H. Bocxe de scepter zwaait. Voorbereiding bestemmingsplan De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 27 april 1 984 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-5 te St. Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 1 6 april 1 984, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan het verlengde van de Beatrixlaan te Scherpenisse; b. een gebied aan de Veilingweg 9 te St. Annaland. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte teke ningen Sint-Maartensdijk, 26 april 1984 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Door de heer J. den Engelsman, Molendijk 36 te Sint-Annaland is een aanvraag om vergunning ingediend voor het oprichten van een be- Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen miliehmilieuhygiëne bekend, dat door hen onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder te ondervangen op 1 9 april 1 984 een vèrgunning is verleend ingevolge de Hinderwet, naar aanleiding van de aanvraag van: de direkteur van het telefoondistrikt Breda, Oude Vest 4 te Breda voor het oprichten en in werking hebben van een telefoongebouw gelegen aan de Visstraat 5 te Tholen. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 27 april 1 984 gedurende een maand ter sekretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 17.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne staat gedurende één maand na de datum van de ter visielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de wet Algemene bepalingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht. d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60A van de Wet op de Raad vap State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin en worden gtezonden aan de Raad van State, AFdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint Maartensdijk, 27 april 1 984 Burgemeester en wethouders van Tholen. drijfswoning opeen perceel kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie H, nummer 25, plaatselijk gemerkt Veilingweg 9. Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het Kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor on derhavig bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 1 mei tot en met 14 mei 1 984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter ge meentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwik keling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 26 april 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op dinsdag 1 mei 1984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Het spreekuur van burgemeester E. Baerends vervalt. De wethouders J. Versluijs, L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreek uur van 11.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt dinsdag 1 mei 1984 van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. overdenking Met en door de opgestane Christus uit de woestijn, door de Jordaan en in Kanaan. "Neemt de ark des verbonds op en gaat door voor het aange zicht van dit volk". Jozua 3 vers 6 midden. Jozua drie tekent ons het volk Is rael voor de Jordaan, die boorde vol water is en bruisend haar gang gaat, meetrekkend en sleurend wat binnen haar boorden komt. Neen, geen mens zal het wagen die Jordaan in te gaan, laat staan die Jordaan door te komen. En toch komen alle mensen, ook u geliefde lezer, eenmaal voor die doodsjordaan en we zijn al, hoe wel we onze ogen in onwil daar voor sluiten, in de landstreek der Jordaan. En toch hoe droevig is het gesteld want ik hoor zo weinig de klacht van de dichter van Psalm 42 uit die landstreek. Die dichter die kon niet door de Jor daan, voor hem was het een om komen. Het zal wat zijn wanneer we op eigen kracht daarin moeten want we zullen er wel ingaan en er niet door komen, maar meege sleurd worden naar de eeuwige buitenste duisternis! Dan zullen al Gods baren en golven eeuwig over uw hoofd gaan! Die doods jordaan is nog maar voorsmaak en voorproef daarvan! De doods nood van het sterfbed is nog maar een klein beginsel van de eeuwige angsten des doods en der hel! En toch komt er een eind aan dit woestijnleven, want laten we eer lijk zijn, hier in de woestijn van dit leven valt het ook niet mee! En dan geen Borg te hebben, geen Zaligmaker! Buyan schrijft ervan hoe velen met veerman ijdele hoop trachten de Jordaan over te komenis dat uw beeld? Ont zettend! Ontdekke de Heere u! Er is echter ook een ander volk en daarvan spreekt de tekst. Dit volk, afgezonderd van de andere vol ken door de verkiezing des Vaders. Dat is het eerste. Daarom heeft Hij ze afgesneden uit Egypte en de wet voorgesteld. Ze konden niet meer in Egypte blijven, ze konden niet bij de wet blijven, het werd een woestijnleven en in dat woestijnleven zijn vele ervaringen opgedaan, maar de voornaamste is wel dat ze leerden dat de oude mens stierf, dat Mozes stierf; en voor de Jordaan staat een nieuwe generatie die Jozua ontvangen heeftIO voor die ure hebben ze wel eens een blik op Hem gehad; God de Heere vertoonde Hem naast Mozes, maar Hij had geen kracht voor hun ziel, eerst moest Mozes sterven, eerst moest de ou de mens sterven; de opstandeling, de ongelovige moest de dood in. Van God kregen ze Jozua ofwel Jezus. Behoort u tot dit volk? U kunt dit niet ontkennen en wilt dat ook niet, het was Gods werk voor en in u, maar nu komt de dood op u af, het wordt sterven, het zij letterlijk, hetzij in de inle ving! En nu kunt ge niet sterven. Ge hebt vele raadgevers, ze zeg gen tot u: Ge hebt dat ervaren dat is er geweest, weetje nog van toen en toen, zie eens op die ogenblik ken in het verleden... neem dat allemaal maar mee en ga de Jor daan maar in. Maar Gods arme kind kan niet voorop gaan en de zaken van het verleden achter zich aan meenemen! Het leven is er uit. Ach dat ze geheiligd mochten worden als aansporin gen, niet om mee te sterven, om de dood mee in te gaan, maar om te zien op de Heere en Hem te sme ken dat Hij wil geven dat Jozua opstaat. Wanneer kan dat volk optrekken de doodsjordaan in? Wanneer Jo zua opstaat, werkzaam wordt. En hoe wordt Hij dat? Alleen met de ark, met het verzoendeksel, met de priesterlijke bediening!Zie maar naar de tekst: Jozua beveelt de priesters om de ark des ver bonds, met haar verzoendeksel met bloed besprengd, op te nemen en op te staan en voort te gaan en de Jordaan in te gaan en door te gaan. En dat geschiedt. Ze gaan de wateren in en dan wanneer ze hun voeten in het uiterste van de boordevolle wateren der Jordaan zetten wijkt het water en wordt een pad gebaand door de woeste baren en wilde stromen.... o won der, eeuwig wonder, wanneer die Meerdere Jozua werkzaam wordt en de priesterlijke bediening, de bediening der verzoening toe gaat passen door de Heilige Geest, dan gaat er kracht van uit levens kracht, de dood-overwinnende kracht. O de ark en Jozua en de priesters kunnen in het midden van het volk zijn, maar wanneer ze niets doen, dan blijft het volk in de woestijn, dan kunnen ze geen weg vinden om Kanaan, het land der ruste binnen en in te gaan, maar wanneer Hij opstaat, leven dig wordt doorgaat, voortgaat en voortgaat en Zijn Kerk mee neemt, dan kan niets hen houden want "Ik ben de Opstanding en het Leven. Ik leef en gij zult leven." Dat gaat dit volk ervarenün de Opgestane wordt de bediening der verzoening, versymboliseerd door de ark met haar met bloed besprengde verzoendeksel, waar onder een eisende, veroordelend, vervloekende wet tot zwijgen is gebracht, werkzaam en krachtig. Ach dat kan dit volk niet bewer ken. Het is al wonder wanneer ze door de Heilige Geest mogen bidden wat er staat in Ps. 132 vers 8a Sta op Heere", maar uit eindelijk ligt het in de vrijmacht des Heeren om Zijn volk door te leiden op Zijn tijd en dan zal de Meerdere Jozua, de Meerdere ark, het Meerdere verzoendeksel, het Meerdere bloed kracht doen ten leven!. Dat betekent niet dat standelijk elk van Gods kinderen dit leven dig ervaart, maar statelijk is het zeker zo! Zo kan de Kerk sterven, zo mag ze sterven nl. in Christus de Opgestane! Dan is sterven, dan is de doodsjordaan ingaan geen sterven maar erven, erven het Kanaan der eeuwige ruste, dan gaat het rechtstreeks door naar Jeruzalem, de Godsstad, waar geen tempel is, maar waar God en het Lam de tempel zijn. Daarheen is de Kerk op weg. Wanneer ,u in de inleving deze gang mocht meemaken, maar de letterlijke stervens ure nog niet is aangebroken naar Gods Raad, dan weet ge wel van de rust die geschonken is in Christus, statelijk en soms standelijk in de genieting, maar dan weet uw ziel ook dat er nog gesproken wordt van een an dere en betere rust nl. wanneer al de Amorietische volkeren uit Ka naan zijn verdreven en wanneer Uw ziel in de Godsstad mag zijn aangekomen en geen Amoriet en Jebusiet meer uw ziel zal benau wen, beschimpen en schelden. Gods volk komt in Jeruzalem. Dan mogen de namen wisselen: Jozua, David, Salomomaar zij zijn alle types van Christus en hun bemoeienis was altijd gepaard met de ark en daarin lag het eindpunt nl. dat God met zijn volk verenigd in de ark der verzoening en des verbonds in de Godsstad zijn. Onze tekst spreekt van een werk zame Jozua, een Jozua, een ark, een priesterlijke bediening die werkzaam wordt t.a.v. het volk. Ach dat het in onze zielen door Gods Geest spreke van Hem Die is opgestaan en Zijn Hem gegeven volk brengt waar Zijn Vader en hun Vader hen hebben wil. Tj. de JongtV.d.m. Poortvliet. m modehuis Bosstraat 34. Bergen op Zoom. tel. 3 44 12. "Openbare scholen en kruisraket ten" luidt de kop van een arti keltje in de E'bode van 19 april j.l. Op 17 april was de kop in de P.Z.C. nog fraaier: "Thools raadslid wil geen kruisraketten in de klas". Óm maar met de deur in huis te vallen, daarin staat dit raadslid niet alleen. Sommige mensen willen er wel één in hun achtertuin, als ze daarmee een Rus uit hun keuken kunnen houden, maar in de klas, nee. Dat doe je die onschuldige kinderen niet aan. Anderen gaan juist terwille van die kinderen veel verder: niet alleen niet in de klas, maar niet in heel Nederland en liefst niet in heel Europa. De wereld uit, dat vinden deze men sen het beste. Dat wil eigenlijk iedereen wel. Maar waar begin je aan? Daar lo pen de meningen uiteen: Zij eerst, wij eerst, nietes, welles Wat heeft dat met openbare scholen te maken? Wel, in het Kader van de Vrede- saktieweek van 6 t/m 12 mei a.s. heeft de Algemene Bond van On derwijzend Personeel, de lande lijke vakbond van onderwijzers haar leden opgeroepen tot aktie. Op 10 mei zouden deze leden mee kunnen doen aan een landelijke werkonderbreking van een kwar tier. Bovendien zouden deze leden ook in hun lessen speciale aan dacht kunnen besteden aan de plaatsing van kruisraketten in ons land. Deze oproep is de heer Van Belzen, gemeenteraadslid voor de RPF-GPV combinatie, in het ver keerde keelgat geschoten. Daarbij heeft hij zich kennelijk lelijk verslikt, want het moet wel aan zijn benauwdheid liggen, dat hij zich niet tot de juiste instantie richt met zijn vragen. Wat was er n.l. meer logisch dan even contact op te nemen met de afdeling Tholen van de ABOP om te ver nemen, hoe de leden van die af deling tegenover deze oproep staan. Hij had dan kunnen vernemen, dat de leden van de ABOP-Tho- len aan deze oproep geen gevolg zullen geven. De vragensteller had dit ook wel kunnen vermoe den, want ook bij vorige lande lijke akties heeft de ABOP-Tho- len altijd een wijze van aktievoe- ren gekozen, die de normale gang van het onderwijs niet heeft ver stoord. Dat neemt niet weg, dat indivi duele leden het op zich met deze akties en vooral het'doel daarvan eens kunnen zijn. Dat neemt evenmin weg, dat er in bepaalde lessen, zoals Neder lands, Geschiedenis, Maatschap pijleer of Wereldoriëntatie aan deze kwestie aandacht kan wor den besteed. De leerlingen en de leermacht kortom de school zou wel erg ver van de maatschappij afstaan, wanneer zulke belangrijke zaken ongemerkt aan de school voorbij zouden gaan. Onder auspiciën van de Provin ciale Raad van Kerken van Zee land en de Raad van Kerken van Middelburg organiseert de kerke lijke vredesbeweging zondag 6 mei een dienst van verootmoedi ging en gebed, die zal worden be sloten met een agapèvierin'g in Middelburg. Deze diensten in alle provinciale hoofdsteden maken deel uit van de voorbereidingen op de actieweek van 6 t/m 12 mei. Dit in verband met het debat in het parlement over de plaatsing van de kruisraketten. Het doel van de actieweek is om een laatste op roep te doen uitgaan om toch af te zien van de plaatsing van kruisra ketten, om ernst te maken met de wil om de uit de hand gelopen wapenwedloop te keren. "Wij willen deze actie niet begin nen zonder voor God in veroot moediging te belijden dat wij me de schuldig staan aan de situatie waarin we als land en volk nu verkeren en Hem te bidden om in deze periode, waarin het oordeel door Zijn genade nog is uitgesteld, de harten van de leiders der vol ken om te buigen en hen af te brengen van een machtsdenken dat met Zijn liefde in strijd is. Door de liefdemaaltijd willen we elkaar bemoedigen in verbonden heid met Hem die heerst over dood en leven en ons in alle din gen nabij zal zijn", aldus de werkgroep. Aansluitend op deze kerkdienst start in de Engelse Kerk in Middelburg een perma nente kerkwake. Ook in diverse andere plaatsen in de provincie zullen naar men hoopt kerkwa- kes/vesperdiensten in de actie week worden gehouden". De her- vormde,gereformeerde en rooms- katholieke kerk is geslaagd in de gemeente aandacht te willen schenken aan bovenstaande dienst d.m.v. een kanselbood- schap. Maar dat neemt echter ook niet weg, dat juist op de openbare school, waar iedereen, van welk geloof of welke gezindte ook, welkom is, deze zaken niet éénzij dig behandeld zullen worden, als ze ter sprake komen. Daar staan de leerkrachten aan de openbare scholen borg voor, of ze nu lid van de ABOP zijn of niet. De angst van het raadslid voor een verkeerde gang van zaken op de openbare scholen is volkomen onterecht en hij had die sneller bij zichzelf kunnen wegnemen dan door het stellen van schriftelijke vragen aan B. en W. Dat hij toch die omslachtige weg heeft gekozen is vreemd, tenzij andere motieven hem hiertoe dwingen. Maar dat zou in deze belangrijke kwestie pas echt onaanvaardbaar zijn. Volgens het artikel in de Een- drachtbode luidde één van de vragen: "Zijn B en W met mij van mening, dat op de openbare school in dit soort vraagstukken van sterk politieke of levensbe schouwelijke aard uiterst terug houdendheid dient te worden be tracht. Het personeel dient zijn instructies te ontvangen van het bevoegd gezag en niet van een onderwijsvakbond, omdat anders competitiegrenzen overschreden worden". Hieruit blijkt het best, welk onbe grip er bij de vragensteller heerst over de verhouding tussen de le den en hun vakbond. Een vakbond als de onze geeft geen instructies zij doet voorstel len, die door de leden opgepakt worden, als ze zich daarin kunnen vinden en verworpen in het ande re geval. Het is geen boven ons gesteld gezag, dat wij -slaafs heb ben te volgen. En wat de uiterste terughoudend heid betreft, die juist op de open bare school betracht zou moeten worden in deze kwesties: In het totale onderwijs richt men zich tot kinderen, in elk geval tot de jeugd. De konsekwentie daarvan is. dat elke onderwijsgevende zich zijn verantwoordelijkheid bewust moet zijn, zowel op de openbare als de bijzondere school. De leden van de ABOP, lesgevend aan de openbare scholen op dit eiland, hebben in het verleden bewezen, die verantwoordelijk heid aan te kunnen. Terughoudendheid had de vra gensteller gepast. Namens de ABOP-afd. Tholen H. Venkamp, voorzitter. In de rubriek Tholenderwijs krij gen de honden weer een veeg uit de pan. Enerzijds terecht, ander zijds ook niet. Waarom alleen de honden noemen en niet andere dieren die de zandbakken bevui len, zoals katten. Het is best waar dat er honden zijn die hun be hoeften doen in de zandbakken. Maar heel veel honden worden keurig door hun baas gebracht naar een plaats waar zij onges toord en voor niemand lastig uit gelaten kunnen worden. Honden die het op deze zandbakken heb ben gemunt, kunnen hier door gaans niets aan doen. Dat ligt aan hun baas, die niet de moeite neemt even met de hond te wan delen. Treffend vind ik, dat dit artikel in Tholenderwijs stond onder 'aan gifte honden belasting'. Zelf woon ik tegenover een grote zandbak, waar veel kinderen in spelen. Maar niet alleen de kin deren en honden, maar vele kat ten vinden hierin hun plezier. Deze katten doen ook hun be hoefte in deze bak, soms tellen we er wel vijf tegelijk in. De kat, waarvoor geen beperking staat van 'kat in de goot' of 'kat tenbelasting' wordt in dit opzicht niet genoemd, maar is een even grote dader, zoal niet erger, voor de bevuiling van de zandbakken. Waarom hier geen beperking voor? De hond wordt er alleen weer op aangekeken' terwijl wij hondenbelasting betalen en an dere huisdieren vrij spel hebben. Een dierenliefhebber, L. Oosting, Tholen. De meest baarlijke ongein c.q. flutverhaal, heeft Dhr. J. Versluijs afgestoken inzake C.N.C. en wel op de vergadering van de ge meenteraad, d.d. 16-4. Na het verslag in de "Eendracht- bode" te hebben gelezen, vroeg ik me af: waar is deze man mee be zig? De door hem (J. Versluijs) aange dragen argumenten zijn nog losser als los zand! Kan deze wethouder zich op deze manier waar maken ten opzichte van zijn goedwillen de stemmers? Ik betwijfel dit! De opstelling van dhr. Versluijs vraagt op een duidelijk antwoord en geen "loos" antwoord, want daar zit de burger niet op te wachten! Dhr. Versluijs, gaat geheel voorbij aan de belangen van de omwo nenden van een eventueel te ves tigen C.N.C. Het is duidelijk, dat dhr. Versluijs zijn boekje te buiten gaat en wel met schreden welke hij op dit moment niet kan over zien! Dhr. Versluijs gaat zelfs zo ver, dat hij bij de Raad van State heeft aangedrongen op een snelle af wikkeling. Dit is je reinste kie zersbedrog! Bij deze "EIS" ik af schriften, v.q. copiëen van het schrijven wat Dhr. Versluijs, naar, volgens zijn zeggen naar de Raad van State heeft gezonden. Let wel, geachte burger(es). uitspraken welke geen grond van waarheid* hebben, of er duidelijk naast, of er helemaal naastzitten, hebben geen poot om op te staan! Bij deze alle respect voor de fractie S.G.P., welke deze onverk wikkelijke zaak aan heeft durven kaarten! Conclusie: Heer Ver sluijs, let op Uw uitspraken, er zal op U gelet worden in deze!! B.C.M.Th. Derwig Oudvossemeersedijk 9 Oud-Vossemeer. THOLEN do 26 apr soosmiddag ANIB, Meulvliet za 28 apr rommelmarkt, 10 u. wo 9 mei reis bejaardensoos Den Haag do 19 mei excursie Natuurvrien den, de Bosjes, Bosstraat, 14 u. ma 16 mei NCVB dia's Garda- meer, De Wingerd, 19.45 u. SINT ANNALAND do 26 apr filmavond l'Esperance, Wellevaete, 20 u. ma 30 apr. rommelmarkt. Bieren straat, 9.30 u. ma 30 apr oriëntatierit, start WHS-terrein, 16.30 u. SINT MAARTENSDIJK di 1 mei 1 mei-viering PvdA, Vara en FNV, Café de Sport, 20 u. &OUD VOSSEMEER za 28 apr viswedstrijd 't Scharret je, 14 u. do 3 mei prestatieloop v.v. Vos meer, Vossenberg, 18.45 u. za 5 mei oefen-hippisch-concours, ijsclubterrein, 10 u. POORTVLIET za 12 mei caravankeuring VVN, garage de Graaf, 8 u. za 12 mei voetbaltoernooi SPS, sportterrein, 11 u. SINT PHILIPSLAND wo 9 mei film jeugd, Rode Kruis, Ons Dorpshuis 14 u. wo 9 mei film jeugd. Rode Kruis, De Wimpel, 19.30 u. wo 16 mei pl. vr. exc. bakk. vd Est, 20 u. BERGEN OP ZOOM 14 apr-23 juli tentoonst. Brabantse schorren. Markiezenhof 15 apr-14 mei "Etta Meier", schilderijen. Etcetera za 28 apr leesluisterfestival, yet Zwijnshoofd, Moeregrebstr. 20 u. Cinemactueel I: Jaws 3 d 12 j. do 20, vr. za 14,19,21.30, zo ma 14, 16.30, 19, 21.30, di 20, wo 14 en 20 u Cinemactueel II: Ciske de Rat aJ. do 14, 20.30, vr. za. 14, 21.15 u, zo ma 14, 16.15, 19, 21.15, di. 20.30, wo. 14,20.30 u. Cinemactueel III: Ciske de Rat a.l. do, di, wo 19.30, vr. 20, za. 20, 22.15, zo 17.15, 20, 22.15, ma. 15, 17.15 uu. Robin Hood a.l. do, vr, za, wo, 14 Heartbeat ma 20.30 u. Roxy II: 'n Soepzootje a.l. vr. 19, za. 14. 19, zo ma 14, 16.30, 19 u Het snelle Slippertje 16 j. vr, za., zo, ma 21.30 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5