Glastuinbouw groeit naar de 100.000 m2 Verbetering van 6 km polderwegen Grondaankoop voor gemaal Flipland ffl - Prinses Juliana 75 jaar op Koninginnedag BOÜMAN POTTER Grootschalige pie tluttigheid Dodenherdenking Modernste kas van Zeeland in St. Annaland De glastuinbouw in Sint-Annaland floreert. Bij P. de Witte aan de Langeweg is een voor Zeeland uniek warenhuis in aanbouw, dat op 3200 m2 tien procent meer licht geeft dan de oudere kassen. Dinsdag gaf M. Mosselman opdracht om 6500 m2 van dit moderne type bij te bouwen, waardoor hij met 13.000 m2 over het grootste warenhuis op het eiland Tholen gaat beschikken. "In heel Zeeland is dat nergens te vinden. Sint-An naland krijgt zo 95.000 m2 glas en er zijn nog twee gegadigden voor nieuwbouw", zeg Inveka-directeur C.J. van der Male uit Venray. Weelweg, Lageweg, Kadijk, enz. Het waterschap Tholen wil 6341 meter polderwegen voor 653.000 gulden verbeteren. Over de volle lengte en breedte worden ze voorzien van een grindasfalt- beton uitvul- en deklaag. De wegen worden niet ver breed. Forensenverkeer ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Versnippering Twee weken korter Tomaten Energiebesparend. PËZE WEEK Tentoonstelling verzet/vervolging Het waterschap Tholen wil voor tenminste 373.301 gulden grond aankopen in verband met nieuwe af wateringswerken in Sint-Philipsland. De waarde van vrije landbouwgronden is door drie deskundigen be paald op 4,20 per ca, voor verpachte landbouw gronden op 1,80 en voor sloten op 2,00 per ca. Minder getij Rommelmarkten tl 11 -4- Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Het bestemmingsplan Bedrijven terrein Sint-Philipsland kon niet de instemming krijgen van het provinciaal bestuur omdat er het gevaar in zou kunnen schuilen, dat er zich daar grote bedrijven zouden kunnen vestigen. Ieder zou mogen verwachten, dat een provinciaal bestuur of de ambte naren van de provinciale planolo gische dienst toch wel met beide benen op de grond staan. Alsof in deze tijd en dan bovendien nog in Nederland, terwijl men elders zo goedkoop terecht kan, op het Sint-Philipslandse bedrijventer rein een gigant als Philips dat ter rein zo maar in een handomdraai in pikt. Nee, weten kun je het nooit. Wie van dit soort theoreti sche uitgangspunten vertrekt - en ambtenaren moeten overal reke ning mee houden - die zien er echt brood in om zo'n uitbreidingplan af te keuren. Voor ons blijft het toch een bureaucratisch lachertje. Wie de oqjvang van dit bedrij venterrein kent, wie ook weet wat er al staat en wat nog uitgebreid kan worden, moet toch wel mee warig het hoofd schudden over dergelijke beslissingen. Niet ge nomen door een gemeenteraad, maar door een veel hoger bes tuurscollege als een provinciaal bestuur en haar uitgekookte ambtenarenclub. Het enige voor deel van deze grootschalige Piet luttigheid blijft de werkgelegen heid. Dat is tegenwoordig zo'n modewoord, dat er nogal wat kan gebeuren, eer men daar afbreuk aan mag doen. De gemeente moet immers maar een nieuw plan ont werpen en dat is voor planologen weer wat werk. Op de gemeente secretarie mag men er zich ver volgens in verdiepen en de proce dure inzetten. Ook dat betekent werkgelegenheid, publicaties, eventueel hoorzittingen, enz. Daarna komen alle partijen tot de conclusie dat er geen bezwaren worden ingediend tegen een niet te gigantische bebouwing van het zo kleine bedrijventerrein. De soepelheid blijft, dat niet tege lijkertijd wordt omschreven, dat er twee of drie werknemers on dergebracht mogen worden. Dan zou men immers niet aan echte werkgelegenheid meedoen. Er pendelen vanuit Sint-Philipsland veelvouden van deze twee of drie mensen. Kortom, als we derge lijke afwijzingen in een gemeen teraadsvergadering tegenkomen, rijst toch wel de gedachte, waar mee men in Middelburg bezig is. Wie niet van rokende schoorste nen in Sint-Philipsland zou kun nen slapen, mogen we verzekeren, dat ze nooit wakker zullen liggen. Grootschaliger Pietluttigheid maak je overigens ook als krant niet zo vaak mee. Terwijl uitgere kend juist nu in Sint Philipsland zo ruim kan worden gebouwd met provinciale instemming. Het comité Dodenherdenking van de Vereniging Thoolse Stadsacti- "viteiten (VTS) roept alle inwoners van de gemeente Tholen op, vrij dag 4 mei eer te betonen aan de gevallenen in de Tweede Wereld oorlog. Om 18.00 uur worden de inwoners verzocht de nationale driekleur halfstok te hangen. Vanaf dit moment bestaat er voor de inwoners gelegenheid bloemen te leggen op de Markt. Om 19.30 uur kan men zich opstellen voor de stille tocht variaf de Een- drachtsweg (nabij garage Bal). Om 19.45 uur komt de stoet aan op de Markt, waar de leden van het korps Nationale Reserve de dodenwacht houden. Om 19.45 zal door de Kon. Muziekvereni ging Concordia een aantal kora len ten gehore worden gebracht, terwijl deze worden afgesloten met het spelen van "The Last Post". Om 20.00 uur is er algeme ne stilte, e om 20.02 is er gelegen heid mee te zingen met het "Wil helmus". Om 20.05 zullen een aantal genodigden bloemen leg gen, terwijl om 20.10 het Geref. Gem. koor Canticum enkele lie deren zal zingen. Om 20.30 zal deze Dodenherden king eindigen. De bloemen zullen na afloop op de militaire erebe graafplaatsen te Bergen op Zoom worden gelegd. De V.T.S. hoopt dat velen belangstelling zullen to nen, en ook de jeugd is mits men gepaste eerbied betoond, van harte welkom. Als geboren en getogen St. Anna- lander is hij vereerd zoveel ver trouwen van zijn vroegere dorps genoten te genieten. "Ik ben jaren geleden met de kassenbouw be gonnen bij J. Slager aan de Stoof- weg, een daarna is de ontwikke ling van de glastuinbouw flink gestimuleerd. Bij J. Elenbaas aan de Oostweg is vorig jaar nog 3000 m2 glas vervangen en A.C. Scher- penisse krijgt binnenkort een an dere schuur, 't Zijn gezonde tuin bouwbedrijven in St. Annaland. Je moet vernieuwen om bij de tijd te blijven, maar het is ook een hele aanpak, zoals bij P. dq Witte en M. Mosselman. Er is moed voor nodig om zoiets aan te durven en voor het doorzettingsvermogen heb ik dan ook alle waardering. Grote bewondering heb ik voor Jan Mosselman, die vorig jaar op 54-jarige leeftijd voor het eerst van z'n leven met een warenhuis begon. Hij kreeg de modernste kas met een computer, die het openen en sluiten van de-ramen e.d. regelt naar gelang tempera tuur, wind, enz. tot ieders ver wondering loopt 't uitstekend. Joh. Overbeeke aan de Oude- Het gaat bij St. Maartensdijk om de Weelweg over 1035 m, die in het plaatselijke landbouwverkeer een belangrijke schakel vormt vanuit de Nieuwe annex Stave- nissepolder en de Noordpolder. De Weelweg vormt de verbinding van de Prvoncialeweg en de Ho- geweg. De Tweede Dijk(450 m), Mat- heusweg(747 m), Lageweg(1555 m), Vierde Dijk( 180 m) en de Winkelzeeseweg(317 m) vormen een aaneensluitend deel van 3249 m. Deze verbinding tussen de Provincialeweg bij St. Maartens dijk en de Zoetwaterweg bij St. Annaland wordt veelvuldig voor landbouwdoeleinden gebruikt: vervoer landbouwproducten enz. van Stavenisse, St. Maartensdijk en St. Annaland naar de haven en Cebeco). De 1404 m Kadijk bij Poortvliet sluit aan op een in 1977 verbeterd wegvak, dat het midden van het eiland verbindt met het noordelijk gebied van Tholen. Deze route is van belang voor bietentranspor ten naar West-Brabant en voor forensenverkeer naar de randstad Holland. De 653 m Roolandseweg is even eens belangrijk voor het land bouwverkeer in de polder Oud- Vossemeer, ook veelal voor ver voer van bieten. Het veelvuldig gebruik van die acht wegen door zwaar verkeer heeft aanzienlijke, spoorvorming tot gevolg gehad. De deklaagcon structie moet worden voorzien van een dichtingslaag van asfalt- bitumenemulsie. Het waterschap heeft de plannen gemaakt op verzoek van het pro vinciaal bestuur, dat in het kader van de Wet Uitkering We- gen(WUW)-subsidieregeling fi nanciële ruimte heeft geschapen voor wegverbetering. De 653.000 gulden wordt voor 80% gesubsi dieerd op basis van een tienjarige annuïteit. De hoofdingelanden beslissen donderdagmiddag 3 mei over dit voorstel in het Holland Huis te Scherpenisse. Ook een wijziging van de veror dening op de verontreinigings heffing komt dan aan de orde. Deze heeft betrekking op de voorschriften voor meting, be monstering, analyse en bereke ning, de tabel afvalwatercoëffi ciënten, analysevoorschriften en een nieuw afvalwatercoëfficiënt voor revisie- en onderhoudswerk plaatsen. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. landseweg is de allereerste die met de teelt op steenwol (matten) be gonnen is. Daar komt geen grond aan te pas", zegt een enthousiaste Kees v.d. Male (48), die een mil joenenbedrijf heeft met 35 man personeel en meer dan 300.000 m2 glas per jaar plaatst in Nederland, Duitsland en België. Hij kent de plannen van het Thoolse gemeentebestuur voor een tuinbouwcentrum. "Achteraf bezien was zo'n centrum veel be ter geweest met l leiding voor gas, water eh elektriciteit. Die vers nippering zoals je die in Sint-An naland ziet, is een groot nadeel. Ook de veiling Barendrecht met op 2 x 60 km afstand is kosten- verhoend, maar Barendrecht is gewoon een goede veiling. De af zet gebeurt met eigen vervoer, waarvoor bedrijven dan geza menlijk een vrachtwagen aan schaffen of met inschakeling van expediteurs. Je kunt wel ergens een tuinbouw centrum bouwen, maar je moet mensen hebben die er in geloven. In St. Annaland gaat 't om ge zinsbedrijven en die staan sterk", zegt van der Male. Voorbeelden daarvan zijn de be drijven van P. de Witte en M. Mosselman. Ze werkten beiden in het warenhuis van hun schoonv ader Dijkema en begonnen na zijn overlijden in 1981 elk zelfstandig. De uit 1962 daterende oude kas is nog in gebruik bij dhr. de Witte, die binnenkort 3200 m2 erbij krijgt. De Witte (45), die zich ges teund weet door zijn echtgenote, twee zoon van 19 en 13 jaar en enkele medewerkers, is duidelijk trots op deze vernieuwing. De moderne, hoge bouw met een vakafstand van 4 in plaats van 3 meter, dubbele beglazing, de rui ten gemonteer met een smalle gootrandvan 15.7 cm, alluminium profielen en een uitrolbaar schermdoek, levert tien procent meer licht op. Dat komt ook door het gebruik van ruiten van 1 m lang, waardoor minder frame no dig is. Dat komt de lichtinval ten goede. In vergelijking met de oude kas uit 1962 is er zelfs 30-35% meer licht. De teelt kan met .wel twee weken bekort worden. De teelt is voornamelijk sla, radijs, tomaten en snijbonen. Half mei gaan de eerste tomaten erin tot Oktober, waarna de sla volgt tot aan de kerst. Dit jaar komen er dus nog twee teelten in het wa renhuis va de Witte, die ook over een loods van 320 m2 beschikt. M. Mosselman bouwde in 1981 met 6500 m2 en is binne drie jaar toe aan een verdubbeling, wat met regeninstallaties, drainage en computer een investering van zo'n half miljoen gulden is. "De afgelopen jaren is er goed Een kas die tien procent meer licht geeft en de teelt met twee weken bekort - de eerste in Zeeland - is bij St. Annaland in aanbouw voor dhr. P. de Witte, die op de 10.500 m2 medewerking heeft van zijn zoons Dik (19) en Leon (13). Rechts kassenbouwer C.J. van der Male, die al weer een nieuwe opdracht kreeg: 6.500 m2 erbij voor dhr. M. Mosselman, die dan over totaal 13.000 m2 glas gaat beschikken. Ook hij heeft de steun van zijn zoons Leo (19) - die pas bericht kreeg dat hij niet in mi litaire dienst hoeft wat mede aanleiding was voor deze investering - en Jan Willem (bijna 18), die in de tuinbouw volop werk vinden. geboerd. De tuinders verdienen goed hun brood, maar bij de pie ken van de sla- en radijsoogst is het wel druk. Met zulke moderne kassen hoefje echter ook niet dag en nacht in de weer te zijn. 't Groeit vanzelf', aldus van der Male. De Familie de Witte staat dage lijks om vijf uur op, waarna de verse produkten met de vracht wagen naar de veiling in Baren drecht worden vervoerd. Voor de lichtrijke kas kreeg Inve- ka in 1982 de eerste prijs van het landbouwschap voor een energie- besparings wedstrijd en vorig Jaar was er een eervolle vermelding voor een nieuw ontwikkeld gevel- scherm. In de kassen zoals de Witte en Mosselman die krijgen komen vier verhitters voor heteluchtver- warming, die een veel groter ren dement opleveren dan de bes taande 'kanonnen', waarbij alle rookgassen in de kas blijven. "De ontwikkeling staat niet stil", zegt van der Male. "Die van Jan Mosselman was met dubbele, energiebesparende glasgevels de modernste kas en d'e nieuwbouw vooride Witte en M. Mosselman geeft al weer 10% meer licht. In jan., febr., maart telt elk procentje meer. Het Nederlandse klimaat is uitstekend geschikt voor glastuin bouw, want ik de zuidelijke lan den is het te warm. De Neder landse tuinder biedt ook kwaliteit. De eerste klas produkten zijn al lemaal voor de export bestemd. Door deze ontwikkeling in St. Annaland is belangrijk voor de werkgelegenheid. Zowel de Witte als M. Mosselman hebben elk twee zoons die in het bedrijf komen. Een zou er eerst timmerman worden, maar daar voor ligt het werk niet voor 't op scheppen. In de tuinbouw leeft er toch nog wat", zegt kassenbouwer van der Male. De maandag 30 april 75-jarige Prinses Juliana heeft tijdens haar regeringsperiode ook meer dan eens onze streek bezocht. Dat gebeurde al in 1948 te Sint-Annaland, in 1953 onder minder plezierige omstandigheden in St. Philipsland, toen ze met laar zen in het watersnoodgebied als het ware de World Press Foto liet maken. Enkele dagen later landde ze per helicopter op Tho len. Vrolijker was het in 1976, toen de toenmalige Koningin Juliana Sint-Philipsland bezocht. De foto geeft een beeld van de aankomst bij het gemeentehuis. Onze vorstin Koningin Beatrix, die al op 31 januari jarig was en Prinses Juliana, die maandag de geboortedag van de sterken herdenkt, nog gezonde jaren toegewenst. Prinses Juliana 75 jaar Grootschalige pietluttigheid ■ér Sint-Philipsland kan ruimer laten bouwen Verbetering van 6 km polder wegen Nutsbedrijven moeten zolvul- diger herstraten Eindexamenklassen bliezen wat stoom af Morgen opening tentoonstel ling Verzet en Vervolging Zorgen om gezondheidsregio in St. Philipsland ANIB wil goede toegang ge bouwen Moderne kassenbouw breidt zich uit in St. Annaland Zeeuwse dambeker voor Tho len Stemmen van lezers Maandag is het Koninginne dag met diverse festiviteiten Vosmeer gaat weer KNVB voetballen WHS, Tholense Boys en Smerdiek in zelfde 3e klas is nog wat toekomstmuziek HET HART VAN DE WIJZE IS ALS EEN WEEG SCHAAL Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, opent morgen in de Middelburgse Sta tenzaal, de nationale tentoonstel ling 'Verzet en vervolging 1933- 19NU'. Aan deze expositie zijn enkele Zeeuwse aspecten uit de jaren 1940-1945 toegevoegd, alsmede de bekroonde inzendingen van een wedstrijd onder de Zeeuwse jeugd over het thema 'Bevrijding en verdraagzaamheid'. De directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, drs. A.H. Paape, zal bij deze officiële opening een inleiding houden. De tentoonstelling is te zien in de Wandelkerk en Kloostergangen van de Middelburgse Abdij in het kader van de centrale viering van Bevrijdingsdag 5 mei in de Zeeuwse hoofdstad. Sint-Philipsland heeft nu drie af zonderlijke afwateringsstelsels. Met de bouw van een elektrisch aangedreven gemaal met een ca paciteit van 150 m3 wordt dat ge moderniseerd. Waterlopen wor den aangepast: enkele sloten worden gedeeltelijk nieuw gegra ven, verruimd, verbreed en ver diept. Ook duikers enz. dienen aangepast te worden, terwijl het plaatsen van stuwen ook tot het werk behoort. Het werk is nodig omdat na ge reedkoming van de stormvloed kering in de Oosterschelde het getijdeverschil kleiner wordt. Na tuurlijke afwatering op het bui tenwater door middel van drie si tuatiesluizen is dan niet meer mo gelijk in St. Philipsland. In februari viel het besluit tot centralisering van de afwatering en 3 mei wordt in het Holland Huis over de grondaankopen be slist. De onderhandelingen zijn VERVOLG PAG. 7 De liefhebbers van rommelmark ten kunnen zaterdag en maandag hun hart ophalen. In Tholen kan men zaterdag van tien tot één uur terecht op de markt, waar de Hervormde en Gerefomeerde jeugdraad voor de dertiende keer een rommelmarkt houden. Er zijn boeken, bedden, meubels, schilderijen, elektrische appara tuur, keukengerij, glaswerk, aar dewerk, fietsen, grammafoonpla- tën, e.d. bovendien zijn er diverse attracties als ballen gooien, grab belton, spijkerbalk en een schiet tent. In St. Annaland is de rommel markt op Koninginnedag, maan dag 30 april, in het repititielokaal van de Koninklijke fanfare Acce lerando aan de Bieresstraat. Ook daar zijn maandagmorgen tradi tioneel attracties als enveloppen trekken, rad van avontuur, e.d. naast de vele koopjes. De rom melmarkt duurt van half tien .tot half een. ÓNINGINRICHTING Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1