THOLENDERWIJS o informatierubriek van de gemeente tholen WOENSDAG 25 APRIL KOMMISSIE BEDRIJFSLEVEN DINSDAG 1 MEI GAAN DE ZWEM BADEN OPEN GEMEENTEHUIS GESLOTEN MORGEN GEEN KOOPAVOND ZANDBAKKEN ZIJN GEEN HONDEN TOILETTEN BIBLIOTHEKEN GESLOTEN LIGPLAATSEN TE HUUR IN SINT- ANNALAND DONDERDAG 26 APRIL: KOMMISSIE FINANCIËN HINDERWET: OPENBARE KENNIS GEVING VERZOEKEN OM VERGUN NING WIJZIGING SCHEMA HUISVUILOP HAALDIENST WAT LIGT TER INZAGE? BUITENLANDSE WERKNEMERS Donderdag 19 april 1984 EENDRACHTBODE 5 AANGIFTE HONDENBELASTING SPREEKUREN B EN SPREEKUUR WONINGSTICHTING MEDEWERK(ST)ER BUITENDIENST Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Op woensdag 25 april a.s. vergadert de kommissie voor het bedrijfs leven in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, aanvang 1 9 .30 uur. In deze kommissie, die onder voorzitterschap staat van wethouder J. Versluijs, hebben zitting vertegenwoordigers van de gemeenteraad, middenstand, bedrijfsleven, landbouw, campinghouders en vakbewe ging- Ook de vergadering van 25 april a.s. is openbaar. U bent dus van harte welkom. Vooraf kunt u gebruiken maken van het spreek recht. Dat betekent dat u over de op de agenda staande onderwer pen het woord kan voeren. i Op de agenda staan onder meer: Bespreking haalbaarheidsstudie eik-weer akkommodatie Go- rishoek; Het gebeurt steeds meer dat bij bestaande rekreatieve voorzienin gen zoals campings, bungalowparken e.d. voorzieningen worden getroffen om de rekreant op te vangen tijdens de vele regenrijke dagen die ons kikkerlandje nu eenmaal telt. Een dergelijke voorzie ning draagt de naam "elk-weerakkommodatie". Een dergelijke ak kommodatie kan verschillend van opzet zijn. In de grote vakantie centra ziet men men elkweerakkommodaties voorzien van een sub tropisch zwemparadijs met golfslagbad, reuze-waterglijbaan, zon nebanken, whirlpools, bubbelbank, waterpaddestoel, sauna, sola rium, fitnessruimte, amusementskelders, squashbanen, zelfbedie ningsrestaurants enzovoorts. Het spreekt voor zich dat een derge lijke voorziening voor het kleinschalige recreatiegebied "Goris- hoek" niet wordt nagestreefd. Enerzijds zou het economisch niet haalbaar zijn, terwijl anderzijds het gemeentebestuur een dergelijke recreatieve druk op de omliggende woonkernen niet wenst te be vorderen. Immers, het karakter en de rust van het gebied zou daar door danig worden verstoord. Een Thoolse elkweerakkommodatie kan nooit meer zijn dan feen voorziening die kleinschalig is en rekening houdt met de karakte ristieken van de om liggende woongemeenschappen. Wel een voorziening die aansluit bij de wensen van de rekreant anno 1 984. Er zijn argumenten die pleiten voor de totstandkoming van een elkweerakkommodatie in het gebied Gorishoek. Voorkomen wordt dat het toeristisch pakket van Tholen veroudert. Met een elkwee- rakkomodatie wint het gebied aan attraktieve waarde. Een niet onbelangrijk argument richt zich voorts op de economische voor delen. Een elkweerakkommodatie werkt seizoenverlengend. On derzoeken hebben aangetoond dat de bezettingsgraad van bunga lows en stacaravans kan verdubbelen. Inmiddels is door Grontmij en het buro voor architektuur Rob B E. van den Bergh B V. een haalbaarheidsstudie verricht naar de uit voering van de mogelijkheden van een elkweerakkomodatie met bungalows in het recreatiegebied 'Gorishoek Bij de planopzet is uitgegaan van 225 verhuurbungalows en een centrale elkweerak- kommodatie bestaande uit: receptie, winkel, wasserette, zwem- bad(je), sauna, en fitnessruimten, bowling met restaurant en bar. Het totale projekt beslaat circa 12 ha. Het betreft het gebied gelegen tussen camping "Gorishoek en het aldaar aanwezige restaurant "De Zeester Van dit gebied is al 6.8 ha. planologisch bestemd voor de bouw van zomerwoningen Het plan vraagt derhalve om een uitbreiding van 5,2 ha. Met uitvoering van 'het plan wordt een logische afronding van het rekreatiegebied Gorishoek verkregen. Voor een goed begrip wordt nog opgemerkt dat uitvoering van het plan niet door de gemeente wordt nagestreefd, maar door particu lieren. De kommissie wordt gevraagd in deze een advies uit te brengen aan burgemeester en wethouders. Bespreking afsluiting Kerkstraat te Tholen; In het kader van het verkeerscirculatieplan voor de kern Tholen is sedert geruime tijd al weer de Kerkstraat afgesloten voor gemotori seerd verkeer. Een en ander bij wijze van proef en met de toezegging dat het resultaat ervan zou worden geevalueerd. De meningen over een definitieve afsluiting van de Kerkstraat zijn verdeeld. Bewo- nersgroepen, Rijkspolitie en een deel van de winkeliers aan de Kerkstraat pleiten vóór afsluiting. Het overgrote deel van de Thoolse middenstand meent dat de Kerkstraat weer moet worden openge steld. Als compromis wenst laatstgenoemde groep medewerking te verlenen aan een afsluiting in de zomerperiode. De middenstanders spreken over een natuurlijke scheiding tussen twee stadsdelen, waardoor beide gebieden moeilijk bereikbaar zouden zijn. Men verwacht dat de consument de binnenstad van Tholen verder zal mijden, waardoor de rentabiliteit van de ondernemingen op de toch komt te staan. Burgemeester en wethouders menen dat de ondernemersvereni ging de afsluiting van de Kerkstraat te veel uit de bestaande situatie bekijkt. Binnenkort wordt het verkeerscirculatieplan Tholen effek- tief. Gekonstateerd kan worden dat alsdan de bereikbaarheid van het andere stadsdeel geen problemen zal geven. Ervaring elders heeft voorts geleerd dat na verloop van tijd een afgesloten winkel straat een aantrekkend element vormt, waardoor de kooptrouw wordt bevorderd ën aldus omzet van de neringdoenden wordt ver hoogd. De kommissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. Bespreking overzicht wegenstruktuur West-Brabant (Zoom- weg); Op verzoek van het raadslid Van Gorsel wordt de kommissie nader geïnformeerd over de stand van zaken niet alleen van het noordelijk deel van de Zoomweg (zoals gevraagd), maar ook over het zuidelijke tracé. De Zoomweg is een belangrijke verbinding die zal bijdragen tot een betere ontsluiting van de gemeente Tholen. Met ingang van dinsdag 1 mei zijn de beide gemeentelijke zwembaden in Tholen (de Spetter) en Sint-Maartensdijk (Haestinge) weer voor het publiek geopend. In verband hiermede vindt op donderdag 26 april van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag 27 april van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur aan de kassa's van beide baden de voorverkoop van abonnementen en zwemleskaarten plaats Openstelling van de baden Direkt bij aanvang van het zwemseizoen wordt een begin gemaakt met het schoolzwemmen. Dat betekent dat er sprake is van aangepaste openingstijden voor het vrij zwemmen. Deze zijn: Elke dag (behalve zaterdag en zondag van 8.00 tot 9.00 uur, vari 1 5.30 tot 1 7.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Op woensdag zijn de baden voor het vrij zwemmen ook 's middag beschikbaar en wel van 1 3.30 tot 1 7.30 uur. Op zaterdagochtenden zijn de beide baden bezet voor de zwemlessen. Zowel op zaterdag als zondag zijn de openingstijden voor het vrij zwemmen van 1 3.30 tot 1 7.30 uur. Tarieven In vergelijking met vorig jaar zijn de tarieven onveranderd gebleven. De dagkaarten voor personen van 16 jaar tot 65 jaar kosten 3.05. Voor personen jonger dan 1 6 jaar en 65 jaar en ouder kost een dag kaart 1.95. Een seizoenabonnement voor een persoon van 1 6 jaar tot 65 jaar kost 51Voor een persoon jonger dan 1 6 jaar en 65 jaar en ouder kost een abonnement 31.50. Een zwemleskaart voor personen jonger dan 16 jaar en 65 jaar en ouder kost 31 Een seizoenabonnement voor een gezin van vier personen kost 108.-. Leiding In het zwembad 'de Spetter' is in het zwemseizoen 1 984 de leiding in handen van de heer J. Jansen, terwijl in het zwembad "Haestinge" de heer H. Bocxe de scepter zwaait. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat de aan giftebiljetten honden belasting voor het belastingjaar 1 984 zijn verzonden. Deze biljetten moeten binnen 14 dagen na de datum van ver zending volledig ingevuld en ondertekend ter gemeentesekre- tarie worden terugbezorgd. Houders van honden, die geen aangiftebiljet hebben ontvangen en die hun hond voor 1 984 nog niet hebben aangegeven zijn verplicht hiervan vóór 3 mei 1984 aangifte te doen, door in vulling en ondertekening van een ter gemeentesekretarie en op de postkantoren verkrijgbaar aangifteformulier. Zij die in de loop van het jaar één of meer honden gaan houden moeten hiervan binnen 14 dagen aangifte doen. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat voor honden die niet tijdig op de boven omschreven wijze zijn aangegeven een boete kan worden opgelegd. Sint-Maartensdijk, 1 9 april 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Morgen, Goede Vrijdag, is het gemeentehuis de gehele dag gesloten. Dat geldt ook voor maandag 23 april, Tweede Paasdag. Vanaf dinsdag 24 april zijn wij als gebruikelijk tussen 9.00 en 12.00 uur weer ter beschikking voor het publiek. In verband met Goede Vrijdag is er morgenavond geen koopavond. De winkels mogen in onze gemeente tot 18.00 open zijn. Het is de win keliers wel toegestaan vanavond, donderdag 19 april, hun winkel geopend te houden tot 20.00 uur. Houdt u daar rekening mee! Het spreekuur van de leden van het college van burgemeester en wethouders vervalt in de week van 23 april 1 984. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Voor de goede orde wijzen wij u op het feit dat de openbare bibliothe ken in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk op vrijdag 20 april (Goede Vrijdag), maandag 23 april (Tweede Paasdag) en maandag 30 april (Koninginnedag) de gehele dag zijn gesloten. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt dinsdag 23 april 1 984 van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. In de jachthaven van Sint-Annaland zijn nog enkele ligplaatsen te huur aan de afmeerringen. De huurprijs voor deze plaatsen bedraagt 8,70 per m2 bootoppervlakte (excl. 1 9% omzetbelasting). Belangstellenden kunnen zich daarvoor telefonisch aanmelden bij de gemeente Tholen tel. 01 666-2955, tst. 1 36 (mevr. D van der Linden), elke dag tussen 9.00 en 1 2.00 uur. De gemeentelijke plantsoenen dienst is momenteel bezig met de voorjaarsbeurt van de gemeente lijke speelterreintjes. Een onder deel daarvan is het verversen van het zand in de verschillende zandbakken bij speeltuintjes e.d. Het is opgevallen dat veel zand bakken zijn vervuild met honde nuitwerpselen. Het kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn dat deze zandbakken als hondentoilet worden gebruikt. Bedenk dat ook üw kind in die zandbak speelt. Aan het begin van deze lente verzoeken wij u dan ook vriende lijk huisdieren NIET uit te laten op speelterreintjes, trapvelden, plantsoenen, of sportvelden. Ook in 1 984 geldt nog steeds HOND IN DE GOOT Volgende week donderdag vergadert de kommissie financiën 's avonds om 19.30 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze verga dering is zoals gebruikelijk openbaar, ledereen is van harte welkom. Vooraf kan gebruik worden gemaakt van het spreekrecht. Op de agenda staan de navolgende onderwerpen: - Voorlopig meerjarenperspektief op grond van de Financiële Verhoudingswet 1984; Ruim 70% van de gemeentelijke inkomsten wordt verkregen via uitkeringen van het Rijk. De zogenaamde Financiële Verhoudings wet tussen rijk en gemeente regelt deze uitkeringen. Per 1 januari 1 984 is een nieuwe financiële verhoudingswet van kracht gewor den. De gevolgen van deze nieuwe wet mogen voor de gemeente Tholen niet ongunstig worden genoemd. De algemene uitkering kan voor 1984 ƒ286.433,96 hoger worden geraamd dan in de begroting is vermeld. De komende jaren zal echter met grote be- zuiningingen gerekend moeten worden. Uitgaande van een onge wijzigd beleid zal de uitkering jaarlijks met circa 20.000,— dalen. Daarnaast moet een daling worden ingecalculeerd, die voortvloeit uit de bezuinigingen op de rijksbegroting. Voor 1 985 zal deze circa ƒ360.000,— bedragen, voor 1986 ƒ865.000,— en voor 1987 91 2.000,—. En dan is er nog geen rekening gehouden met het voornemen van de regering om het financieringstekort niet met 7 miljard, doch met 9 Vb miljard te verminderen. kader van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid roepen burgemeester en wethouders van Tholen sollicitanten op voor de functie van: Aanstelling vindt plaats voor de duur van 6 maanden op ar beidsovereenkomst. Voor de plaatsing komen personen in aanmerking van 1 7 tot en met 1 9 jaar. Loonregeling: minimum jeugdloon. 1 7 jaar 785,10 bruto per maand 1 8 jaar 904,40 bruto per maand 1 9 jaar 1 043,50 bruto per maand vakantietoeslag 7 Vi% Taak: het verrichten van alle voorkomende werkzaamheden. Inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de chef van de onderafdeling civieltechnische werken, de heer W A. Blaas, tel. 01666-2955, tst. 147. Sollicitaties te richten aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Eenmalige bestedingen ten laste van het budget 1984; Aan de kommissie zal worden voorgesteld om de "meevaller" uit de algemene uitkering ad ƒ286.433,96 toe te voegen aan de post onvoorzien uit de begroting 1984. Burgemeester en wethouders hebben het voornemen uit die post een aantal eenmalige bestedin gen te doen die thans aan de kommissie om advies worden voor gelegd. Het betreft: Opknappen voorgevel en torentje stadhuis te Tholen; In de begroting 1 984 is geld opgenomen voor het onderhoud van de gevelpui. Het verdient echter aanbeveling dit werk te combine ren met het opknappen van het torentje. Uitvoering in combinatie is namelijk enkele duizenden guldens goedkoper. Werkzaamheden aan het carillon te Tholen; Het ziet er naar uit dat voorshands geen subsidie kan worden verkregen voor een totale restauratie van het stadhuiscarillon. Wel is het nodig om vooruitlopend op deze algehele restauratie een aantal werkzaamheden te laten uitvoeren om het carillon bespeel baar te houden. Restauratie molen "De Nijverheid" te Sint-Maartensdijk; Ook voor deze molen komt voorlopig geen subsidie los. Wel is gebleken dat het provinciaal bestuur bereid is een bijdrage te ver lenen van 25% van de kosten (bijdrage is circa 100.000,—), indien het gemeentebestuur bereid is het resterende bedrag te fi nancieren. De molen is destijds door de gemeente aangekocht om hem te restaureren en zodoende voor het nageslacht te bewaren. De onderhoudstoestand is inmiddels dermate slecht, dat uitstel van de restauratie onverantwoord is. Overigens wordt het werk pas uitgevoerd zodra de provinciale sub sidie definitief is toegezegd. Draaiklaar maken molen "De Hoop" te Tholen; Ook voor deze molen is evenmin een bijdrage te verwachten van de rijksdienst voor de Monumentenzorg. De onderhoudstoestand van de molen is inmiddels zodanig slecht, dat het sinds enige tijd niet langer verantwoord is de molen te laten draaien. Burgemeester en wethouders hebben het voornemen de molen, vooruitlopend op de totale aanpak, draaiklaar te maken. Het kollege heeft geprobeerd voor dit projekt wel een bijdrage te verkrijgen in het kader van de verdeling van de extra-werkgelegenheidsgelden 1 983/ 1 984, het geen niet is gelukt. Bestrating en riolering Achterstraat te Poortvliet; Gebleken is dat de riolering in de Rozemarijnstraat zich in slechte staat bevindt. Een gedeelte ervan is nog open riool. Ter plaatse zal dus een nieuwe riolering moeten worden gelegd. Tevens voorziet het opgestelde plan in de aanleg van trottoirs en herprofilering van de bestrating in het gedeelte Achterstraat. Uitvoering van dit werk is eigenlijk gepland voor 1986. Burgemeester en wethouders willen het werk echter versneld uitvoeren, enerzijds omdat er alsnog vol doende financiële middelen aanwezig zijn in de begroting 1 984, anderzijds omdat het van belang is voor de uitvoering van de ge plande woningbouw ter plaatse (contingent 1 984). Extra afschrijvingen ten laste van het budget 1 983; Het is gebruikelijk dat elk jaar bij de samenstelling van de gemeen terekening de kapitaalslasten die geraamd zijn, maar nog niet nodig zijn omdat nog geen aanvang is gemaakt met de uitvoering van Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 1 2 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend dat respektie- velijk op 1 2 en 13 maart 1984 bij hen aanvragen voor een vergunning ingevolge de Hinderwet zijn ingekomen van: a. W. Bosters, Dorpsweg 61 te Oud-Vossemeer voor het oprichten en in werking hebben van een opslagplaats voor brandblussers en blusmateriaal annex herstelinrichting voor brandblussers op het perceel kadastraal bekend sektie K, nummer 1054, gelegen aan de Dorpsweg 61 te Oud-Vossemeer; b. Vikubo Elastomeerprodukten B.V., Nijverheidsweg 7 te Sint- Maartensdijk, voor het oprichten en in werking hebben van een kunststofverwerkende industrie op het perceel kadastraal bekend, sektie M, nummer 462, gelegen aan de Nijverheidsweg 7 te Sint- Maartensdijk. De aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 20 april 1984 op de sekretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maar tensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van deter inzagelegging schriftelijk bij ons college worden ingebracht. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekent te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting 7 mei 1 984 om 9.00 uur voor aanvrage aen om 9.30 uur voor de aanvrage genoemd onder b. De zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwissêling tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 1 9 april 1984. Burgemeester en wethouders van Tholen In verband met Goede Vrijdag, 20 april, wordt er op die dag geen huisvuil opgehaald. Dit geschiedt voor de kernen Sint-Maartensdijk en Scherpenisse (ten westen van de Kerkstraat) vandaag, donderdag 1 9 april. OpGoede Vrijdag is de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" de gehele dag gesloten. Zaterdag 21 april is de stortplaats normaal geopend van 8.00 tot 12.00 uur. In verband metTweede Paasdag, 23 april a.s. zal het huisvuil in dé kern Tholen (totaal) en Stavenisse worden opgehaald op dinsdag 24 april. Eveneens op 24 april wordt de buitenroute gereden. Op woensdag 25 april worden de containers geledigd. Het spreekt voor zich dat op Tweede Paasdag, maandag 23 april, de stortplaats de gehele dag is gesloten. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan De stichting "Beter Wonen", p/a Markt 1-5 te Sint-Maartens dijk wil 7 bejaardenwoningen bouwen op een perceel kadas traal bekend Scherpenisse, sektie E, nummers 295, 296, 297, 299 en 468, plaatselijk gemerkt Beatrixlaan. Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen. Al vorens hiertoe over te gaan stellen wij een ieder in de gelegen heid om van 20 april tot en met 3 mei 1 984 schriftelijk bezwaar bij ons in te dienen. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk 19 april 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. projekten, te gebruiken voor extra afschrijvingen op in het verleden gedane investeringen. Ook in 1982 is op bepaalde werken ver vroegd afgeschreven, hetgeen een doorwerking geeft te zien in de lasten voor 1983. Al met al gaat het om een bedrag van ƒ840.000,-. Bij de extra afschrijving over 1983 willen burgemeester en wet houders dit bedrag bij voorkeur aanwenden voor één objekt, te weten de investering voor de bouw van het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. De kommissie wordt gevraagd hierover een advies te verstrekken. Onderzoek plaatsen slagbomen met geldautomaat bij stort plaats "Tuttelhoek" ten behoeve van personenauto's; Tijdens de behandeling in de gemeenteraad van de verhoging van de stortingsrechten voor de gemeentelijke stortplaats 'Tuttelhoek' is toegezegd om te bezien of het mogelijk is personenauto's te belasten door middel van het plaatsen van een slagboom met muntautomaat. Een slagboom met muntautomaat vraagt een in vestering van circa 25.000,—. Het aanbrengen van een slagboom met muntautomaat brengt in ieder geval een aantal organisatorische problemen met zich mee. Naast personenauto's zullen ook bestelauto's, vrachtwagens, ban denwagens e.d. de slagboom moeten passeren om op het terrein te komen. Deze zijn weer een ander tarief verschuldigd dan de perso nenwagens. Het niet beschikbaar hebben van pasmunt voor de automaat kan tot gevolg hebben dat vuil onderweg uit de auto wordt gegooid. Voor de beheerder van de stortplaats is het ook niet mo gelijk en verantwoord om pasmunt ter beschikking te houden. Hij zit immers in de huidige situatie te ver verwijderd van de ingang van de stortplaats. Een slagboom waar geen toezicht is zal dikwijls stuk zijn, zonder dat de dader te vinden is. Het plaatsen van slagbomen met muntautomaat is naar voren gebracht vanwege het gevoel van on behagen dat bij een deel van de gemeenteraad bestaat, omdat een groot aantal personen (in 1983 waren er 7212 stortingen met personenwagens "gratis" vuilnis storten. Aangetoond kan echter worden dat de gemeente voor deze storters minder uit de algemene middelen moet bijpassen dan voor het door de gemeentelijke op haaldienst opgehaalde vuilnis. Een ander mogelijkheid, zonder slagboom en muntautomaat, is de invoering van een apart tarief voor personenwagens. De beheerder van de stortplaats kan een nota uitschrijven en direkt meegeven met de storter. Dit betekent een extra belasting van de beheerder, maar ook van de gemeentesekretarie die de betalingen moet verwerken, mogelijk aanmaningen moet verzenden en wellicht ook vervolging moet instellen. De kommissie wordt gevraagd in deze een advies uit te brengen aan burgemeester en wethouders. Rekeningoverschot 1982; Het rekeningoverschot over het jaar 1982 bedraagt 612.239,97. Burgemeester en wethouders hebben geen voorstel aan de raad gedaan om dit overschot nader te bestemmen. Dat betekent dat het overschot automatisch aan de saldireserve wordt toegevoegd. Een en ander is bewust gedaan. Op grond van nieuwe voorschriften zullen door de minister aanwijzingen worden gedaan over de mini-' male omvang die een saldireserve moet hebben. Deze zal circa 5% van het jaarbudget zijn. De huidige stand van de saldireserve ligt daar aanmerkelijk beneden. Versterking van deze reserve is dus alleszins verantwoord. Dl ment u van nature geh/k Wat ham van anoeran onoertchextt, it n/n cultuur Vanaf 1 980 voert de gemeente Tholen een aktief minderhedenbeleid. In september 1983 werd door de gemeenteraad de "Nota minderhe denbeleid Tholen" vastgesteld, waarin zijn opgenomen de uitgang spunten voor een beleid Een van de uitgangspunten is het onder de aandacht brengen van de Nederlandse samenleving van achtergron den, cultuur en levenswijze van de minderheden. Ook dit artikel is als zodanig bedoeld. De laatste 25 jaar heeft Nederland er een bevolkingsgroep bijgekregen. Ruim 250.000 buitenlandse werknemers afkomstig uit Turkije, Ma rokko, Spanje, Joeslavië, Portugal en Griekenland bevinden zich momenteel in Nederland. Vrouwen en kinderen meegerekend telt de groep thans 600.000 mensen. Dat betekent dat 1 op de 20 in Neder land wonende mensen een vreemdeling is. Vooral in de jaren '50-"60, de wederopbouw, was er in Nederland volop werk. De behoefte aan meer mensen in het arbeidsproces werd steeds groter. De Nederlanders gingen en konden ook meer eisen stellen aan de aard van de uit te voeren werkzaamheden. Zij gaven steeds meer de voorkeur aan de beter gewaardeerde baantjes. De gevolgen daarvan bleven niet uit. Al spoedig waren er te weinig mensen voor het ongeschoolde werk. Ne derlandse bedrijven gingen daarom voor dat werk arbeidskrachten werven in minder welvarende gebieden en met name in de landen rondom de Middellandse Zee. Duizende Turken, Marokkanen, Portu gezen, Spanjaarden enzovoorts maakten van de nood een deugd en vertrokken naar Nederland. Verhoudingsgewijs werd er goed verdiend. De omstandigheden waarin de buitenlandse werknemers kwamen te verkeren waren echter niet altijd even ideaal. De emigratie naar Ne derland bracht vaak een enorme verandering teweeg. De man die alleen naar Nederland kwam werd, vooral als hij afkomstig was van het platteland, overrompeld door wat heet de westerse cultuur. De mediteranen die hier kwamen om te werken, waren doorgaans andere werkomstandigheden gewend dan zij hier aantroffen. Het ge brek aan kennis van de Nederlandse taal was er de oorzaak van dat velen in een geïsoleerde situatie leefden. Door het ontbreken van goedkope en voldoende huisvesting kwamen buitenlanders veelal in pensions terecht waar zij met vele landgenoten in een betrekkelijk kleine ruimte samenleefden. Ook Nederland kreeg door de komst van de buitenlanders te maken met tal van problemen. Vooral toen de economie er minder rooskleurig uit ging zien en de werkloosheid toenam, was men niet meer zo geluk kig met de (komst van) gastarbeiders. Met name toen de gezinshereni ging een aanvang nam en vrouwen en kinderen ook naar Nederland kwamen bleek dat Nederland hier nog lang niet op ingesteld was. De geringe huisvesting, het onderwijs en de gezondheidszorg welke nog niet waren aangepast aan de buitenlandse migranten, het werk gelegenheidsprobleem dat steeds groter werd en de diskriminatie dié de kop op stak, waren zaken die de Nederlandse overheid de nodige hoofdbrekens bezorgden. De Thoolse situatie In de gemeente Tholen wonen momenteel 38 gezinnen afkomstig uit Marokko, Suriname, Tqrkije en Spanje. In totaal ruim 200 buitenlan ders. Gelukkig valt de hierboven beschreven problematiek op Tholen nogal mee. Desondanks voert de gemeente Tholen een aktief minder hedenbeleid. Via deze rubriek zal dit beleid op gezette tijden worden .aangegeven en verduidelijkt. Dit in de hoop, dat er wederzijds begrip zal ontstaan voor een ieders cultuurbeleving.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5