\>a^ Pasen Zestig huizen in A. J.P. kregen drukriolering Rode Kruisloop leeft in Scherpenisse C.N.C. wijst Thoolse vestiging niet af Fusie L.T.S., L.H.N.O. en Gem. Mavo op stapel GROTE MATEN Dat is niet juist BOUMAN POTTER Technisch en financieel moeilijk karwei Versluijs op vragen van SGP: Omvangrijke t.v. diefstal opgelost Donderdag 19 april 1984 40e Jaargang no. 23 In augustus al een stuk samenwerking De besturen van de L.T.S. in St. Maartensdijk, de L.H.N.O.-school de Oesterschelp en de gemeentelijke Mavo in Tholen praten over eventuele fusiemoge lijkheden. "Op 1 augustus a.s. is dat bestuurlijk nog niet haalbaar, maar er kan dan al een stuk samen werking in de praktijk worden gebracht", aldus wet houder J. Versluijs. "We hebben ook geprobeerd de Chr. Mavo, de vierde Thoolse school voor voortgezet onderwijs bij de fusie te betrekken, maar na rijp be raad heeft dat bestuur besloten om niet aan de bes prekingen mee te doen". Gem. Mavo erbij Vermindering Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Zestig huizen in Anna Jacobapolder en het buitengebied van St. Philipsland zijn op drukriolering aangesloten, zonder dat het de bewoners een cent heeft gekost. In andere gemeenten moet er 250, 750 of zelfs 1000 gulden betaald worden, maar in Anna Jacobapolder hoefde men alleen de overlast voor lief te nemen. "Dat was op zich al genoeg, want bij de aanleg was het nat en modderig. Er waren moeilijkhe den en verrassingen met tot i laatst toe tegenvallers, maar nu is 't allemaal rond", zei burgemeester T.A. Vogel. PEZEWEEK Eerste Voor de vijfde keer heeft de Oosterscheldeschool uit Scherpenisse de op Eendrachtbode-wisseltrofee ge wonnen als grootste groep bij de Rode Kruisloop in Tholen. Met 47 van de 55 leerlingen, begeleid door meester Moerland, juffrouw Bakx en verschillende ouders, kwam de kleinste Thoolse O.L.S. weer uitste kend voor de dag. Wanneer volgend jaar gewonnen wordt, krijgt de Oosterscheldeschool de twee pla quettes definitief in bezit. j De Toto toont een aantal leerlingen die met meester j Moerland de wisseltrofee op de zonnige markt in Tholen zaterdagmiddag in ontvangst namen van lo- co-burgemeester Versluijs. De school met de bijbel uit St. Annaland werd evenals vorig jaar tweede o.l.v. meester Kasse. Derde was de CNS de Regenboog uit Tholen o.l.v. meester van Dis, vierde de Casembrootschool uit St. Annaland o.l.v. juffrouw Moerland, vijfde o.l.s. Ter Tolne uit Tholen o.l.v. meester v.d. Capelle, zesde atletiekvereniging Olympia uit Halsteren en zevende atletiekvereniging Spado uit Bergen op Zoom. De bijna honderdjarige koninklijke muziekvereniging Concordia verleende met de uitvoering van elf num mers ook weer medewerking aan het sportieve festijn, dat -helaas voor de Thoolse Rode Kruiskolonne en de organisatoren - minder deelnemers trok dan vorig jaar. "C.N.C. wil op geen enkele manier vestiging van een tweede compostbedrijf op Tholen afwijzen." Wet houder J. Versluijs zei dat maandagavond in de Thoolse gemeenteraad op vragen van SG P-fractie voorzitter Th. Aarnoudse. ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant erPhet Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1, Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G Heijboer. Pasen is meer, maar het houdt ook een vernieuwingsdrang in. Het klimaat in West-Europa helpt daarbij. De natuur verdringt de wintertijd en als het een late Pasen is, schijnt ook de natuur vertraagd te zijn. Maar er was in maart een voorproefje van een week en ook nu mogen we niet mopperen, na al heel wat zon en warmte sinds vo rig jaar oktober te hebben gemist. Met de komst van wat betere weersomstandigheden en het uit zicht op de broedtijd, is elk schepsel in een verwachting van groei en in een optimistische stemming. Ook dat is niet te ge neraliseren, want er zijn altijd wel mensen en ook dieren in benarde omstandigheden. Maar zowel voor oud als jong groeit er meer bij het klimmen dan bij het dalen van de zon. Somberheid kan niet altijd doorgaan. Al is de voorjaar slucht nog lang niet helder voor iedereen in onze samenleving. Wel kon na een droog maart weekje ook nu de landbouw zich weer enigermate ontplooien en dat betekent dat er toch al heel wat - in elk geval meer dan vorig jaar- hectares het zaad of het pootgoed ontvangen. Niet bijzon der vroeg, maar zeker ook niet te laat. Dat was vorig jaar om deze tijd en lang daarna wel even an ders. Dit voorjaar blijkt ook sa men te vallen met een kentering in het economisch leven. Vorige week mochten we al voorhouden, niet in de voorstê rij te hebben gestaan met het zogenaamde doemdenken, maar evenmin bij de eerste economische Zwaluw al een echte zomer te gaan beleven. Voorzichtigheidshalve mag wel gesteld worden, dat men een treedje hoger kwam uit het dal van al maar ontslagen en al maar faillissementen. Exportbedrijven laten vrij gunstige geluiden horen, wat degelijk uitwerking heeft op de binnenlandse werkgelegen heid. Er komen dan immers ook binnenlandse orders en dat brengt wel meer werk aan de winkel. Zo is er met Pasen toch wat meer leven. Als het elders regent, vallen er immers hier ook wel druppels De rentevoet is lager en het eigen vermogen bij het bedrijfsleven steeg van 31% in 1980 tot 35% in 1983. Heel langzaam, maar wel zeker. Iedereen heeft de afgelo pen, beroerde economische jaren ook wel geleerd, dat winst voor een onderneming een noodzaak is om voort te bestaan. Herstel van dat winstvermogen was alleen mogelijk door kostendaling en dat door loonbevriezing of -inleve ring. Die kostprijs zal nog verder omlaag moeten. Jongeren een kans bieden in het bedrijfsleven, betekent toch een niet te weelde rig loon. Anderzijds mag het koopkrachtpeil evenmin worden weggecijferd. Ondertussen incasseert de vee houderij de berichten over kor tingen op de melkprijs bij een te hoge produktie. De "voorjaar slucht is dus niet helder voor iedereen. En in april vallen toch ook nog maartse buien. Er stond Pasen boven dit hoofd artikel, wat een wel wat erg mate rialistische inslag heeft. Maar wie al maanden werkloos loopt, zal dit door de lente niet geheel kunnen wegcijferen. Toch is Pasen heel wat meer dan alleen materialisti sche welvaart. Ook op het kerke- pad zijn er echter nog wel wolken aan de lentelucht. De statistieken in ons land wijzen op een enorme achteruitgang in het kerkbezoek. Al valt dat nog niet overal uit met het synoniem van ongelovigheid, het lijkt toch wel levensgevaarlijk te zijn. Levensgevaarlijk om het paasevangelie te moeten ontbe ren. Ook in de kerk is het met pa sen lente. Daarom iedereen goede Paasdagen toegewenst. Thoolse ondernemers zijn dezer dagen benaderd om te gaan ad verteren in een mogelijk volgende maand verschijnend advertentie blad op klein formaat. Vrijheid, blijheid, zeker op het gebied van persvrijheid. Het is echter onjuist, dat advertentie-ophalers een sa menhang suggereren met onze uitgave, waarbij dan gebruik wordt gemaakt van onze adver tentie-tarievenkaart. Er is geen sprake van samenwerking of in stemming, hoewel men die indruk bij de winkeliers wel wekt met naaperij van E.B.-gegevens. Met een uitstekende dekking en een grote lezersbinding van onze bijna 40-jarige krant, met regio nale dagbladen, een overvloed van nauwelijks te verwerken huis-aan-huis papier en doublures vanuit Brabant, is er op dit gebied heus geen gat in de Thoolse markt. Daaraan wordt aan de vrijheid niets afgedaan, wel aan suggesties die onjuist zijn. Concurrentie kan ook waardig zijn. de uitgever. De Thoolse wethouder van on derwijs noemde het woensdag middag bij de afsluiting van het experiment funderend onderwijs Tholen (Fort) opmerkelijk, hoe de scholen naar elkaar zijn toege groeid. Bij het begin van het Fort schreven de directies van de L.T.S. en de L.H.N.O.-school een brief aan hun bestuur om de fu siebesprekingen - waarmee men bestuurlijk bezig was - te staken. Reden: Men was er nog niet aan toe. Vorige herfst echter, schreven diezelfde scholen een tegenover gestelde brief: pak de besprekin gen tot fusie weer op. Dit resultaat zal hopelijk tot een nauwe sa menwerking leiden", zei Versluijs. Gezien geluiden over opheffings normen en het dalend leerlingen tal heeft het gemeentebestuur van Tholen ook de gem. Mavo inge bracht bij de fusiebesprekingen. Dit in verband met het belang van deze onderwijsvoorziening voor Tholen. Zowel voor de gem. mavo als de L.T.S. is het gemeentebes tuur het bevoegd gezag, terwijl de LHNO-school de Oesterschelp onder het ZLM-bestuur valt. "We proberen ook bestuurlijk een acceptabele vorm te vinden. Qua lessen groeien de LBO- en Mavo- scholen al naar elkaar toe met al gemene technieken op de Mavo en meer algemeen vormend on derwijs op de LBO-scholen. Alle 12 en 13-jarigen op Tholen zou den na de fusie dan een gelijk vakkenpakket krijgen. Vanaf au gustus kunnen de eerste twee leerjaren naar elkaar toegroeien, waarna er in het derde jaar een selectie volgt. Volgens prognoses van de pro vinciale onderwijsraad, daalt het aantal leerlingen op de Oester schelp van 233 in 1982 naar 209 in 1986 en 189 in 1991. Voor de L.T.S. zijn die aantallen 358, 378 en 329, voor de Gem. Mavo 153, 195 en 174 en de Chr. Mavo 297, 278 en 247 leerlingen. De basisgeneratie Voortgezet on derwijs wordt op basis van de leeftijdsopbouw en de natuurlijke groei geraamd op 327 (onder wie 167 mannen) in 1984, 273 (138) in 1989 en 307 (152) in 1991 op Tholen. Voor St. Philipsland zijn die cijfers 44 (23 mannen) in 1984, 31 (15) in 1989 en 36 (23) in 1994. De L.T.S. St. Maartensdijk en de LHNO-school de Oesterschelp in Tholen doen mee aan het project kort middelbaar beroepsonder wijs (KMO) volle tijd West-Bra bant/Zeeland, waarvan 1 au gustus a.s. een opleiding detail handel in de Oesterschelp geves tigd zal worden. Burgemeester T.A. Vogel stelde maandagmorgen de drukriolering in Anna Jacobapolder officieel in gebruik door bij Hof Rumoirt in de Langeweg een pomp in een put neer te laten. Er zijn zestig huizen op aangesloten. Pasen 1984 ïr Eerste Zeeuwse drukriolering in Anna Jacobapolder ir C.N.C. is nog niet van de baan Openbare scholen en kruisra ketten in Thoolse raad Thoolse scholen hebben streepje voor dankzij afgeslo ten Fort-project Meerderheid G.S. tegen Zeeuws omroeptientje Twee miljoen voor fietspad St. Annaland/Oud-Vossemeer Houtrot in Smerdiekse toren en tocht in de Wellevaete Rode Kruisloop zonnig, maar minder deelnemers Nieuwe opzet verkeersproef met veel geslaagden Muziekschool met open dag Damclub de Eendracht sloot jubileumactiviteiten af NOAD 1 Vosmeer 3 voetbal kampioen Er staat nog veel meer in dit Paasnummer IETS GETRACHT OF IETS VOLBRACHT, VERDIENT TE RUSTEN IN DE NACHT Dit nummer bestaat uit 20 pa gina's Advertentie LM. Hij stelde maandagmorgen de drukriolering bij Hof Rumoirt in de Langeweg te Anna Jacobapol der officieel in gebruik door een pomp in de rioolput neer te laten. Hier komt het huishoudelijk af valwater! wassen, douchen.w.c.) bijeen. Als het water een bepaald peil bereikt, slaat de pomp "auto matisch aan. "Het is een uniek systeem met 22 vernuftige pomp jes", zei de burgemeester. Hij maakte duidelijk, dat er aan de riolering en zuivering van af- valwater miljoenen guldens be steed zullen worden in St. Phi lipsland. Met deze drukriolering wordt eigenlijk aan het staartje begonnen, maar het waterschap volgt met een zuiveringsinstalla tie. ,'Uit milieu-oogpunt is 't een hele goede zaak en dankzij een uitstekende subsidieregeling heb ben we dit karwei kunnen aan pakken. In de Beatrix- en Com mandostraat, Sluis- en Langeweg en na wat passen en meten ook nog in de Lange en Korte Kruis weg in de Prins Hendrikpolder. Het ministerie van volkshuisves ting zorgde daarbij voor een en thousiaste inbreng", aldus de burgemeester. De officiële ingebruikneming van de drukriolering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van ge meentewerken St. Philipsland, het waterschap Tholen, de Grontmij, VERVOLG PAG. 7 "De opzet van C.N.C. is, dat de procedure doorgezet wordt. Het wachten is op de adviezen voor de Raad van State, die de bezwaar schriften tegen de verlening van de Hinderwetvergunning behan delt. Eind vorig jaar waren die al Speciaalzaak in (46-60) Biedt u een ruime sortering ook collectie donkere kleding (Rolstoelpaskamer aanwezig) Advertentie I.M. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie LM. "Je hoort er nooit meer van". Dat is de wel wat begrijpelijke en te leurstellende, maar niet altijd reëele reactie van het publiek als het gaat om het oplossen van diefstallen. Het op heterdaad be trappen komt uiteraard niet zo vaak voor in verhouding tot het aantal inbraken. Datje nooit van opgeloste zaken hoort, is echter onjuist. Soms is er onverwacht een ontdekking. Zo sloeg het Thoolse politiekorps een prima slag, mede door het attente optreden van twee wachtmeesters. Ze hielden in de nacht van 25 op 26 maart een verkeerscontrole, vooral gericht op alcoholgebruik. Daarbij werd ook een 32-jarige Duitse vrouw, die in Tholen woont, met haar auto aangehouden. Een nader onderzoek leerde,* dat er vier t.v.- toestellen in de auto stonden. Dat kwam wat vreemd over, zo mid den in de nacht. Mee naar het bureau dus maar en via het telex- net werd de politie landelijk op de hoogte gesteld van de vondst. Uit Raalte in Overijssel werd tenslotte gereageerd. Nog net op 't nip pertje overigens, anders had de Thoolse politie de t.v. 's wegens gebrek aan bewijs weer terug moeten geven. De Duitse vrouw moest tenslotte wel bekennen, dat de toestellen gestolen waren. De samen met haar in Tholen wonende 42-jarige Duitser H.J.H. werd vervolgens ook aangehouden. Die had er voor t,v. diefstal al een gevange nisstraf op zitten tussen 14 de cember 1983 en 29 januari 1984, maar na zijn vrijlating was hij er opnieuw mee begonnen. Zo wer den onder meer uit de recreatie woningen in Aquadelta te Brui- nisse t.v.'s gestolen. In sam'fenwer- king met de politie te Raalte werd vastgesteld dat de Duitsers zo'n toegezegd, maar 't is treurig dat het al zo lang duurt. JJet gemeen tebestuur heeft er al een paar keer op aangedrongen, want gezien de toenemende vraag naar compost voor de champignonteelt kan C.N.C. ook niet langer wachten. Daarom zijn er wat voorzieningen getroffen de dijken van ruwe compost zijn verhoogd, zodat er een grotere produktie is in de Limburgse vestiging te Otter- sum", aldus de wethouder. Aarnoudse informeerde naar de stand van zaken naar aanleiding van de notulen van de februari- raadsvergadering. De burgemees ter had toen geantwoord, dat het tijdstip van behandeling voor de Raad van State nog onbekend was. "Dat is nog zo", Tiet Versluijs weten. Aarnoudse had sinds fe bruari verschillende berichten over C.N.C. gelezen, waarin het doorgaan van de tweede vestiging in Tholen sterk in twijfel werd ge trokken' De wethouder schreef dat toe aan een door het Brabants Nieuwsblad uit het Limburgs" Dagblad overgenomen bericht, maar hij ontkende dat de Thoolse CNC-vestiging van de baan zou zijn. De korte Thoolse raadsvergade- ring(binnen het uur) werd maan dagavond nog geleid door wet houder Versluijs. Hij liet weten, dat burgemeester E. Baerends na zijn ziekenhuisopname voor on derzoek, na Pasen zijn werk weer volledig wil hervatten. zestig inbraken hadden gepleegd en daarbij in totaal door zo'n 75.000 gulden aan t.v.- en video apparatuur hadden gestolen. Vooral campings- en vakantie bungalows moesten het ontgel den. Overdag werd de situatie nauwkeurig verkend en 's nachts werden dan de inbraken ge pleegd. waarbij vrijwel altijd om vier of meer toestellen ging. Bij nader onderzoek werden ook achl helers aangehouden, onder wie de 39-jarige C.H.N. en de 35- jarige J.J.R. uit Tholen. De overi ge zes kwamen uit Halsteren en Rucphen. Vrijwel steeds werden de toestellen nog dezelfde nacht verhandeld, waarvoor zo'n 200 of 400 gulden per toestel werd ont vangen. Zo kwam de Thoolse po litie op de hoogte van een com plot. dichtbij huis, dat in het ge hele land ongeoorloofde praktij ken uitoefende. Daarvoor is nu een stokje gestoken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1