Krachtig neen Rabobank Tholen tegen fusie Zestig jaar huwelijkstrouw «fig***- 1 l:: J L —L BOUMAN POTTER Oesterschelp wint finale veiligheid In beweging FA. W. PLEUIME Dertien huizen in Philipsland Lfï 1' ifi Donderdag 12 april 1984 40e jaargang, no. 22 1 Z Noad Maandag op televisie ■Slechts 22 voor en 69 tegen concentratie ■in St. Maartensdijk De fusie tussen de Rabobanken Tholen en Sint-Maartensdijk gaat niet door. Met 69 stemmen tegen en 22 voor is maandagavond in Hof van Holland te Tholen het bestuursvoorstel verworpen. "De uitslag is ondubbelzinnig, 't Had net andersom moeten zijn, maar het is een bewezen feit dat u liever hebt dat we blijven zo we zijn", concludeerde voorzitter J. Ligtendag. "Handhaaf alle posities en ga tot de aanval over", adviseerde dhr. J. Verkamman uit Tholen, die met kracht de fusie had bestreden. Druk Centrale Bank Kwetsbaarder Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Twee kerken: 1 dominee Herindeling Lang gewerkt Cromvliet PEZE WEEK RODE KRUISLOOP IN THOLEN Snelheidscontrole ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer. Het is nog maar een paar jaar ge leden, toen het er opleek dat het met de economie totaal verloren was. Een mode om het zoge naamde doemdenken elkaar aan te praten. Het ging inderdaad niet best. Naast een schier in de gehele wereld teruggaande welvaart, zat ons land er bovendien ook nog mee, dat het zich vrijwel geheel uit de markt had geprijsd. Dinsdag avond werd het nog eens bena drukt op een CNV-bijeenkomst. We verdienen niet teveel, we kos ten teveel, werd daar gezegd. De sociale voorzieningen en de lonen waren naar een zodanig peil op gevoerd, dat alles leek te kunnen. Dat potverteren is ons opgebro ken temidden van die toch al af nemende welvaart in de wereld. Er werden ten einde raad maatre gelen genomen die veel weerstand hebben opgeroepen en dat nog doen. Het eind is immers nog niet in zicht. Zelfs als we het buiten politieke goed - of afkeuring laten - want iedereen was het er ten slotte toch wel over eens dat er wat moest gebeuren - lijkt de kente ring te zijn. Dat wordt dan cijfer matig bewezen via een wat ople vende industrie omdat er toch weer concurrentiemogelijkheden zijn ontstaan door de lonen te be vriezen. Zo min echter een paar jaar geleden niets anders over bleef dan doemdenken, zo min moet nu hoog van de toren wor den geblazen dat het weer voor elkaar is. Hoogstens heeft men de goede richting weer te pakken. Maar met een in ons land voor aanstaand politicus, die het al profiteerde tijdens de oliecrisis, het wordt niet meer zoals het was. Vooral niet ten aanzien van de werkgelegenheid. Niet alleen om dat er talrijke bedrijven, groot en klein, ontspoorden of buiten hun schuld failliet zijn gegaan, maar ook omdat de automatisering zich juist in deze 'crisis' in een veel sneller tempo heeft ontwikkeld dan ooit tevoren. In Europa zal daarom die werkgelegenheid van weleer niet terugkeren. Een triest beeld voor hen die al maanden lopen te zoeken, maar wel reali teit. Daar kan wel wat aan worden bijgeschaafd' maar zoals ook dinsdagavond nog werd gesteld, de werktijdverkorting is zeker geen wondermiddel. Een ver vroegde pensionering kan wat helpen. Toch lijkt er wat meer be weging te ontstaan in allerlei sec toren. Binnen eigen huis blijvend, zien we in elk geval meer investe ringen bij het Thoolse midden- en kleinbedrijf dan de laatste paar jaar het geval was. Zo moderni seerden vorige week twee bakke rijen. Anderen zijn bezig met de verwezenlijking van plannen. Na vele maanden is ook de wer kloosheid in onze streek niet ge stegen. Weliswaar hebben de vele jongeren en middelbaren die zon der werk zitten, daar nog niet zo veel aan, maar hun getal groeit dan toch niet meer als tevoren. Zowel in de industriële sector als in de dienstverlenende tak is er wat meer levendigheid. Hopelijk zet zich dat ook de komende maanden door opdat er vanuit het dieptepunt weer enige hoop gloort. Het een hangt immers al tijd nauw samen met het ander. Een dieper wegzinken is als een vicieuze cirkel, een opleving niet minder. Die richting dienen we met z'n allen te stuwen. Wat meer levendigheid kan ook degene die daarvan nog niet direct profiteert, toch wat opvrolijken. Dat is na dat dieptepunt wel nodig. Maandagavond om 18.55 uur, Nederland I, zijn leden van de voetbalvereniging Noad uit St. Philipsland te zien in de Olympi sche sportquiz van de NCRV. De directe uitzending vanuit de Meerpaal in Dronten wordt ge presenteerd door Dick Paschier en Judith Bos. Wim van Nieuwen- huijzen, Leo Zuidweg, Edwin Hage, Rini Filius en reserve Jerry Wagemaker wonnen o.l.v. Nel Kornaat de voorronden in Goes. Totaal twaalf ploegen, uit elke provincie 1 met Flevoland, nemen aan de finale deel. Iedereen krijgt 40 vragen en het totaal van vier leden telt voor de einduitslag. De jeugdige voetballers spelen in het a-team van Noad. Gezien de geringe tegenstand in de eerste vergadering op 19 maart kwam de uitslag maandagavond als een grote verrassing. De ver gadering begon een halfuur te laat omdat de 57 leden persoonlijk werden ingeschreven, alsmede 34 volmachten. Vorige keer waren er maar 31 leden, maar nu viel de beslissing, ongeacht het aantal aanwezigen. Wel moest driekwart van de stemmen voor fusie zijn, wilde de samenwerking doorgaan. Bij 23 tegenstemmen was 't al verkeken en dat aantal werd ver drievoudigd. Voorzitter Ligtendag beant woordde maandagavond eerst nog twee vragen van M.J. Boon man en I.C. Hage van de vorige vergadering over de bedrijfseco nomische noodzaak en de gelijk waardigheid van de fusiepartner. Daaruit kwam naar voren, dat de fusie door de Centrale Rabobank was gestimuleerd omdat de solva biliteit van de Rabobank Tholen tot het minimum van 2.9% was gedaald. "Het eigen vermogen moet minimaal 2.9% van het ba lanstotaal zijn, terwijl het streven 5% is. Onder de 2.9% kom je in moeilijkheden en dat deed zich bijna voor bij de jaarcijfers 1982. We zijn toen uitgenodigd voor besprekingen, waarbij de Centra le Bank nadrukkelijk heeft gewe zen op het gevaar van een kleine bank. Met nadruk werd sterk geadviseerd: ga alsjeblieft één sterke bank maken op het eiland", zei voorzitter Ligtendag. "Dat had u de eerste vergadering al klip en klaar moeten zeggen. Dan had u moeilijkheden voor komen. Het bèlangrijkste argu ment voor fusie hoor ik vanavond pas en niet drie weken geleden. Dat verbaast me ontzettend", zei dhr. W.H. van Gorsel uit Tholen. De voorzitter erkende, fouten ge maakt te hebben. Hij gaf ook aan, dat de solvabiliteit(het vermogen om te betalen) van de Rabobank St. Maartensdijk 6.5% was. Het eigen vermogen bedroeg 5.6 mil joen gulden, wat met 780 leden op een aandeel van 7180 gulden per lid uitkwam. Bij de Rabobank Tholen was dat maar 2800 gulden gezien de 735 leden op een eigen vermogen van 2.06 miljoen. Bij een fusie van de twee banken zou 't op 7.66 miljoen, 1515 leden en 5050 gulden per lid uitkomen. "St. Maartensdijk is dus niet bepaald een zwakke partner", zei voorzit ter Ligtendag. Na de notulen van de vorige ver gadering, die door directeur A.W. Beurkéns werden voorgelezen, herhaalde de voorzitter zijn toe lichting bij het fusievoorstel, zoals hij die ook 19 maart had gegeven. Daarna was er eerst pauze om in de volle, warme zaal een verfris sing te kunnen nemen en even tuele vragen voor te bereiden. Ds. Knibbe uit Anna Jacobapol- der zat te popelen. Hij had bij de vaststelling van de notulen al een poging gewaagd, maar de voor zitter hqd hem toen afgekapt. "Wat is nu eigenlijk de grond voor de fusie? Bedrijfseconomisch is 't niet nodig, maar misschien over drie jaar, zei u vorige keer. De ge hele Rabobank-organisatie maakt winst. Waarom is de solvabiliteit van dit kantoor zo laag in verge lijking met de andere Raboban ken op het eiland. Wat zijn uw beleidsvoornemens om dat te ver beteren? Waarom fuseren als het toch weer beter gaat?", aldus ds. Knibbe. De voorzitter antwoordde, dat de studie naar de fusie gebaseerd was op 1981 en 1982, twee slechte ja- _J/yONINGINRICHTING ren. "We zijn nu door het dal heen, maar vorig jaar zaten we nog op de minimum solvabili- teitsgrens. Wij wisten toen niet, dat 1983 een stijging van 0.7% zou opleveren. Maar het zou best kunnen zijn, dat we volgend jaar weer in moeilijkheden komen. Dan kun je de verplichtingen ten opzichte van de leden niet meer nakomen. Zo hebben in 1982 ter mij ndeposito's met een rente tot 17% ons handenvol geld gekost. Dagelijks opvraagbare spaargel den zijn toen nogal eens omgezet in termijndeposito's. Als kleine bank ben je stukken kwetsbaarder dan een grote", zei voorzitter Lig tendag. Bestuurslid J.L. van Gorsel, die na de fusie voorzitter van de nieuwe, grote bank zou worden, vulde aan, dat voor de fusie tussen de Rabo banken St. Annaland en Poort vliet, de laatste in dezelfde hoek als Tholen zat. ,'In de gehele Ra bobank-organisatie zit de helft van de banken boven de solvabi- liteitsgrens(S vijf procent zit eronder en 45% daartussen, waar bij Tholen aan de onderkant van die 45% zit. Er zijn verschillen tussen de Rabobank Tholen en de andere Rabobanken op het ei land, die nog meer landbouw- banken zijn. Tholen heeft een veel De lhno-school de Oesterschelp uit Tholen heeft dinsdag de lan delijke finale van de veiligheids wedstrijd in Amsterdam gewon nen. Marianne van Houdt en Ja- mila Benjilali uit Tholen en Anita Weggemans uit St. Maartensdijk behaalden door de succesvolle uitvoering van hun opdrachten de eerste prijs. Ze werden begeleid door mevr. Goorden, docente ge zondheidszorg. "Veiligheid is baanbrekend in het beroepsonderwijs, zowel op school als in en om de woning", zei een verheugde directrice mevr. J. Provoost. Bij de finale ging 't met name om elektriciteit. breder klantenpakket, de instel ling van de mensen is anders. Dat kan tot bepaalde risico's leiden, die onaanvaardbaar kunnen wor den. In samenwerking met St. Maartensdijk kunnen we eendr achtig tot een sterke bank ko men." Van Gorsel hield ds. Knibbe voor, dat de situatie te vergelijken was met de Gereformeerde Kerken in Anna Jacobapolder en Oud-Vos- semeer. "Er zijn twee kerkgebou wen, maar beide kerkgenoot schappen kunnen alleen geza menlijk één dominee in dienst hebben. Zo gaat 't ook aan de top van onze Rabobanken. Het aantal specialisten verandert, maar de gebouwen blijven gehandhaafd." Dhr. C. Droogers uit Oud-Vosse- meer vroeg zich af, of het bestuur voldoende stil gestaan had bij het feit, dat groter in negen van de tien gevallen duurder werken in hield. Van Gorsel herinnerde aan de herindeling van gemeenten en waterschappen en erkende dat er een deel van het romantische dorpsgebeuren verdwenen was. "De wereld leeft echter niet van liefde alleen. Je moet een bedrijf overeind houden. Als ik nu de ge meente Tholen met de gemeenten St. Philipsland en Nieuw-Vosse- meer vergelijk, dan is Tholen re latief een heel goedkope gemeen te. Ik weet 't, men kan ook te groot worden, maar deze bankfusie is een verantwoorde zaak." VERVOLG PAG. 5 Zestig jaar geleden was er geen geld voor een bruidsfoto en het huwelijksfeest was 'een avondje' thuis bij moeder Jansen, die de trouwjurk van haar dochter zon dags'versleet. Zaterdagavond vie ren A.,Prince (82) en C. Prince- Jansen (80) in de Wingerd te Tholen hun zestigjarig huwelijks jubileum met de vier dochters, twee zoons, achttien klein- en elf achterkleinkinderen. "We zijn alle twee gelukkig en dankbaar dat we dit mogen beleven", zegt Prince. Hij vindt dat er in vergelijking met de slechte dertiger jaren voor ou de mensen nu goed gezorgd wordt. "Het ligt er natuurlijk aan wat je verlangt. Je kunt niet elke dag naar Spanje, maar we zitten hier goed aan de Burg. van Vrij- berghestraat. We hebben een mooi huisje". Het echtpaar houdt van een gere geld leven. "Eten en slapen, alles op z'n tijd. Het kan ook nog zo mooi zijn op te televisie, tien uur gaan we naar bed. Dat hebben we altijd gedaan", zegt mevr. Prince, die vorig jaar nog opknapte van een hersenbloeding. "Ik ben ook slecht ter been, maar ik klaag i IJ hióldcrd,, »r' ui JA. KR» W /i\n SCHERPENISSE 01666-2627 ST. ANNALAND 01665-2798-2718 Advertentie I.M. nooit, want we worden goed ge holpen door de jongste dochter". Ze geeft haar man 's morgens de aanwijzingen voor het klaar ma ken van het eten. Prince voelt zich prima als huisman. "Voor het praathuisje op de haven of de be- jaardensoos voel ik niets. Thuis is 't gezellig, 's Morgens en 's mid dags komt de jongste dochter en een kleinzoon komt dagelijks voor en na schooltijd". Prince heeft tot z'n 71ste jaar ge werkt. Hij begon op twaalfjarige leeftijd in de tuinderij van Rog geband voor 1,50 per week, waarna het zware werk op de Kaay volgde. Kunstmest, kolen, kalk en de bieten. "Een hele dag onder de koolzak lopen en dan 's avonds nog de tuin omspitten. Ik was ijzersterk. Werken was m'n lust en m'n leven en élke morgen ging ik door weer en wind op pad. Op m'n 61ste begon ik nog in de bouw bij Isam te Bergen op Zoom, waarmee we heel wat huizen en winkels gebouwd hebben". Hob by's heeft Prince eigenlijk niet, maar naast zijn werk was hij nog 33 jaar penningmeester van de voedingsbond FNV. "In 't begin had ik 80 landarbeiders in de boeken staan, maar op 't laatst waren dat er maar 5 mee". Ook was hij vijftig jaar onafgebroken drager bij de begrafenisbus, als mede lid van de vrijwillige brandweer. Het echtpaar Prince begon zestig jaar geleden in een achterkamer aan de Visstraat. Na de Polder straat woonde men veertig jaar in een hoekhuis aan Cromvliet. Sinds 1971 wordt een gemakke lijke bejaardenwoning aan de Burg. van Vrijberghestraat be woond. Prince komt uit een sterk geslacht van zestien kinderen. Zijn zuster werd 96 en zijn broer is 88 jaar. "Ik heb weinig moeilijk heden met dokters gehad, maar m'n vrouw heeft al vaak in het ziekenhuis gelegen. Zelfs een pe riode van dertien weken achter elkaar. Elke avond ging ik dan na m'n werk op de fiets naar Bergen op Zoom". Prince noemt het een groot voor recht dat hij samen met zijn vrouw het zestigjarig huwelijksfeest mag, beleven. "Als je de krant leest, kom je mensen van 60, 50 en 40 jaar tegen die wegvallen. Van de Kaayploeg leeft alleen Karei Deurloo nog". Het Thoolse bruidspaar werd dinsdag -10 april is de eigenlijke trouwdag - o.a. al gefeliciteerd door de burgemees ter en zijn echtgenote, maar za terdag is het familiefeest in de Wingerd. Aan de verlengde Schoolstraat in St. Philipsland worden acht hui zen gebouwd en in Steintjeskreek te Anna Jacobapolder vijf wo ningwetwoningen. Dat is tenminste het voornemen van de meerderheid van b en w. Wethouder L. Walpot is tegen woningbouw in Anna Jacobapol der. Het project wordt gereali seerd door de stichting Gerefor meerde Bouwcorporatie Bejaar denwoningen, die onlangs de zes huizen bij de oude school aan de Langeweg bouwde. De grond in Steintjeskreek kost 12.852 gulden per kavel, inclusief btw. In de mei-raadsvergadering komt de doortrekking van Steintjeskreek naar de Noordweg aan de orde. Uit de reserve openbare werken van 149.305 gulden gaat de fa. Reijngoudt voor 23.116 gulden trottoirs in St. Philipsland herleg- gen, te beginnen bij de Krabben- kreekstraat. De, rest van de reserve wordt besteed aan herbestratin gen in Anna Jacobapolder. G.S. van Zeeland hebben het be stemmingsplan bedrijfsterrein niet goedgekeurd omdat er vol gens het provinciaal bestuur al leen bedrijven uit St. Philipsland mogen komen. B en W zijn 't daar absoluut niet mee eens, maar ze leggen zich erbij neer omdat met de nieuwe ontsluitingsweg toch een nieuw bestemmingsplan be drijfsterrein gemaakt moet wor den. Het bestemmingsplan Kern St. Philipsland is door g.s. gedeelte lijk goedgekeurd. Enkele voor schriften zijn ter discussie gesteld, maar b en w maken daar geen probleem van. Door enkele begrotingswijzigin gen in verband met de Interge meentelijke Sociale Dienst en de verbouw van de brandweerkazer ne daalt de post onvoorziene uit gaven tot 17.127 gulden. De post onvoorzien 1984 stijgt tot 13.112 gulden nu door zelfbouwrekken in de c.v.-ruimte van het gemeen tehuis 1281 gulden bespaard kon worden. Het baanlozenproject Schouwen- Duiveland, in welk verband de eendenkooi in Anna Jacobapol der wordt opgeknapt, willen b en w verlengen, wat 70 cent per in woner kost. De gemeenteraad van St. Philips land vergadert woensdagavond om half acht. In beweging Rabobankfusie verrassend ge kelderd CNV-forum zag weinig heil in arbeidtijdsverkorting VVD-kamerlid Luteijn wenst meer persoonlijke verant woordelijkheid Eurokotter TH 25 nieuwe aanwinst Thoolse vissersvloot Een diamanten bruidspaar in Tholen Dertien huizen in St. Philips land Ouderen willen voor zuivering minder betalen Oosterscheldeschool nu in de kijker Scherpenisse schoot in de roos Oesterschelp wint nationale veiligheidswedstrijd Zaterdag Rode Kruisloop WHS pakte tegen Bruse Boys de strohalm WAT MEN DE GEVOLGEN VAN DE OUDERDOM NOEMT, ZIJN MAAR AL TE VAAK DE GEVOLGEN VAN DE JEUGD Dit nummer bestaat uit 18 pa gina's Het inschrijfburo van de Rode Kruisloop heeft een drukke tijd achter de rug. Met 450 aanmel dingen in de voorinschrijving is er nu al ruime belangstelling voor dit zevende trimfeest op Marktplein van het stadje Tholen, zaterdag middag a.s. Gezien de gebruike lijke toeloop op het laatste mo ment verwacht het organisatie team 900 deelnemers. Men kan zich ook op zaterdag nog aanmel den. Evenals bij de voorgaande keren komt de netto opbrengst volledig ten goede aan het Thool se Rode Kruis. De colonne kan op die manier materialen en instru menten kopen die nodig zijn bij hulpverlening en oefeningen. De lopers op de 1 km. gaan om 14.00 uur van start en om half drie is het de beurt aan de trimmers op de 2 km. In deze afdelingen' ko men merendeels jongeren aan het vertrek. De meer ervaren hardlo pers kunnen kiezen uit vier mo gelijkheden: 3-6 km (15.00 uur) en 10-15 km (16.00 uur). Voor het lossen van een startschot zijn er uitnodigingen verzonden aan burgemeester E. Baerends (voor zitter Rode Kruis), L. Niemants- verdriet (colonneleider) en perso- neelsdirecteur Kamp van Philip Morris in Bergen op Zoom. De procentueel grootste groep komt in aanmerking voor de "Eendrachtbode"-wisselbokaal. De deelnemers aan de 15 km. strijden om de Philip Morris Hol- tand"-trofee. Natuurlijk is er voor iedere deelnemer aan de Rode Kruisloop een fraaie herinnering. Men kreeg medewerking van de middenstand en het bedrijfsleven op Tholen en vele bedrijven uit West-Brabant. De Rode Kruis loop is een officiële K.N.A.U. prestatieloop en staat onder aus piciën van atletiekvereniging SPADO uit Bergen op Zoom I Zestien bekeuringen noteerde de Thoolse politie na een snelheids controle, dinsdag in samenwer king met de verkeersgroep Mid delburg. In dé Poststraat te Stave- nisse werden twee automobilisten beboet met 63 km als hoogste snelheid in plaats van de maxi maal toegestane 50 km. Drukker was 't in de Poortvlietse Stoof- straat, waar veertien bekeuringen werden gegeven met 71 km als hoogste snelheid. Advertentie LM. De Thoolse medewerkers van de Watermaatschappij Zuid- West Neder land (WMZ) zorgden vrijdagmiddag voor een feestelijke ontvangst van hun collega Gabi Hovermans uit Oud- Vossemeer, die bij ambtenaar van de Burgerlijke stand W.C. van Kempen zijn ja-woord had gegeven aan Ella de Wit uit Poortvliet. Er waren niet alleen erebogen gemaakt, maar de weg was ook gemarkeerd met gele waarschuwingslichten. Verder werd het bruidspaar letterlijk in de schijnwerpers gezet, zoals de WMZ die gebruikt voor nachtelijke reparaties. Met een megafoon en een dreigende brand spuit, die op de Waterleiding aangesloten was, volgden ook veel voorbij gangers de plezierige ontvangst voor het Thoolse stadhuis. Gabi Haver- mans had de laatste maanden van zijn collega's al heel wat nloeten aan horen over zijn trouwdag, maar zo'n verrassing had hij niet verwacht. De WMZ-medewerkers maakte het ook weer niet te gek, want gespoten werd er niet. Later werd dit evenement natuurlijk nog met genoegen nat ge maakt. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1