Mammoetboom in Poortvliet d' Ouwe Vos in hart van Oud-V ossemeer uitgebrand Pont Zijpe aan zijden draad Naastgelegen zuivelhandel door brandweer gered Schuur in Flipland verbrand Gestrand BOUMAN POTTER 111 I Provinciale visie Eerder derde dan overdekt zwembad Vuurwapens in Scherpenisse F 1 JJuL CNV en politici over werken Weersonde V.S. in Stavenisse Donderdag 5 april 1984 40e Jaargang no. 21 LEVENDE THOOLSE BOT A.J. SCHOT EN ZN. Andere opzet boomplantdag De 140 leerlingen van de lagere scholen in Scherpe- nisse en Poortvliet die woensdag hebben meegedaan aan de boomfeestdag, beleefden veel plezier aan de nieuwe opzet. "Twee jaar geleden hebben we er ook aan meegedaan, maar deze manier is veel beter", zei onderwijzer F. Boekhout van de school met de bijbel in Poortvliet, die een Metasequoa (mammoetboom) in de tuin kreeg als eerste prijswinnaar. Wedstrijd Speurtocht Effect groter St. Philipsland "Wonder boven wonder 15 iict goed afgelopen", zegt de centraal commandant van de Thoolse brandweer, L.T. Steenpoorte, over de grote brand in het hartje van Oud-Vossemeer. Donderdagochtend brandde daar bar-dancing d' Ouwe Vos op de hoek Zilverstraat/Voorstraat geheel uit. Persoonlijke ongelukken waren er niet en de naburige zuivelhandel Bevelander liep alleen waterschade op, terwijl bakker Zwegers en garage Pipping wat rookschade hadden. De schade aan d' Ouwe Vos bedraagt 400.000 gulden. Commandant Steenpoorte noemde de situatie in de Zilverstraat levensgevaarlijk omdat een muur door de brand los was komen te staan. Slopersbedrijf Jeroense was zaterdag al met de afbraak bezig. DEZE WEEK Schroeiplekken ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! 425.000 gulden verlies vorig jaar "Met de huidige verliezen is het gezien de onzekere datum van gereedkoming van de Philipsdam een on mogelijke zaak om de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba- polder te blijven exploiteren", dat zegt Directeur J. Deist van de Vervoersmaatschappij Z.W.N. te Zie- rikzee naar aanleiding van het tekort van 425.000 gulden op het pontveer in 1983 t Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer Na een donkere, koude lente maand ook nog een kil begin van april. Maar die winter is toch voorbij en de campings zijn opge ruimd om de eerste weekendgas- ten te ontvangen. Hoe plezierig het nog is bij de verwarming, er is toch een hunkering naar de ver andering. Daarom gaat ook de belangstelling van alles en ieder een die iets met toerisme en re creatie uitstaande heeft - dat zijn er meer dan men op het eerste gezicht denk - naar wat op dat ge bied provinciaal nu weer wordt uitgedokterd. Geen uitdokteren met een opdringerigheid die over heden gewoonlijk wordt toege schreven. Integendeel, zonder ei gen uitgesproken standpunten wat lijnen getrokken, waarover anderen mogen oordelen. Een concept beleidsplan recreatie en toerisme, waarin toegevoegd en geschrapt kan worden, met als doel. een provinciaal recreatiebe- leid tot 1995. Het kan verkeren, zei Bredero al. Zolang is het nog niet geleden, dat men vanuit Middelburg de recreatieve boot sterk afhield omdat men bang was, overspoeld te worden. Er was werk genoeg, brood voldoende met beleg. Je kon de boot niet al leen voor wat het toerisme betreft, maar ook voor wat de industriële ontwikkeling aanging, gemakke lijk afhouden. In zo'n gejaagde tijd was kon er alleen nog maar rust zijn voor mensen die hier werkten en woonden. Tholen stelde een jachthavenplan vast, een rapport over recreatieve ontwikkeling met bescheiden uit breidingen voor de campings. Jachthavens en bungalowparken, maar het moest voorlopig in de ijskast. Enkele jaren later staat er dan in de omschrijving van het provinciaal beleidsplan, dat er in fase 1 nog maar een extra pro bleem bestaat, namelijk dat er voor Tholen/St. Philipsland nog geen provinciale visie ontwikkeld is. Dan moet je wel de ogen uitwrij ven. Nu echter iedereen de werk- gelegenheidspassie preekt, blijkt de vis alle streken verloren te hebben. Voor Tholen en St. Phi lipsland nog geen provinciale vi sie. Toch wordt het in M iddelburg altijd kwalijk genomen als er in deze contereien alleen maar een gedachte sluimert, dat men er dan toch maar zo'n beetje bijhangt. Ons enige wapen schijnt te zijn, zoals bij de nieuwe regioindeling voor de gezondheidszorg, dat we niet altijd volgzame zeeuwen zijn in het stukje Zeeland waarvoor dan uitgerekend nog geen pro vinciale visie is ontwikkeld, voor een toeristisch en recreatief beleid tot 1995. Weer voorradig bij de Thoolse vishandel Telefoon 01660-2540 Advertentie IM Er komt eerder een derde open lucht zwembad op Tholen dan een overdekt bad. Dat maakte wethouder J. Versluijs vrijdag avond duidelijk tijdens een hoor zitting met jongeren in de Welle- vaete te St. Annaland. Hij karakteriseerde de daar geuite wens voor een zwembad als een 'dure vraag'. "Een overdekt zwembad is een onhaalbare zaak. Daar zijn vijf jaar geleden al stu dies naar verricht en dat zal heel erg moeilijk worden. Zoiets is veel te duur omdat het schoolzwem men wegens bezuinigingen bij het rijk steeds verder afneemt. Bekos tiging van het rijk zit er dus niet in. Als er een derde zwembad met medewerking van het gemeente bestuur komt, dan kijken we naar het deel van het eiland dat nog geen zwembad heeft. Wij zijn voor een stuk spreiding." Wethouder Versluijs liet de St. Annalandse jeugd weten dat de vraag was opgeschreven, maar hij voegde er tegelijk aan toe, dat ze er niet te vast op moesten rekenen. Het opspuiten van een stuk strand bij de Grote Nol (zand erbij, ste nen weg) noemde hij een 'ge rechtvaardigde vraag'. "We moe ten het zeezwemmen zo aantrek kelijk mogelijk maken", aldus wethouder Versluijs. - Onder meer door stagenerende bouwactiviteiten was er op Tholen gebrek aan voldoende plantob- jecten. Daarom stond de plant soenendienst bij de werkplaats van gemeentewerken in Scherpe- nisse centraal. Er werd een diase rie over de Thoolse 'groendienst' vertoond, er werd stekgoed ge knipt en geplant en de proeftuin aan de Laban Deurloostraat werd bezichtigd. Ook de machines en gereedschappen werden bekeken, waarna met het beplanten van twee bloembakken per school werd besloten. Wethouder L.J. Koopman schet ste ontstaan van de boomfeestdag en wees de kinderen op het belang van groen voor de woonomge ving. Hij hield de jeugd voor, be planting te sparen en te verzorgen. Het hoofd van de Thoolse plant soenendienst, M.A. van Loen- hout, reikte de vaantjes uit. Hij had alleen positieve geluiden ge hoord van de nieuwe opzet. Aan de boomfeestdag was ook een wedstrijd verbonden. De kin deren moesten vragen beant woorden naar aanleiding van hun rondleiding, waarbij de school Met de Bijbel uit Poortvliet als eerste uit de bus kwam met de O.L.S. de Eevliet als tweede. Bij het beplanten van de bloembak ken was de Oosterscheldeschool uit Scherpenisse eerste voor de Groen van Prinstererschool. De scholen kregen een opgeplante bloemschaal, terwijl de natuur- vereniging vijf gladiolen en dah- liabollen van J.M. van Dijke .uit Tholen aan elk kind uitdeelde. Het alternatieve, meer gevarieer der programma beviel zo beter dan de traditionele boomplant dag. De 5e en 6e klassers namen eraan deel en uit Poortvliet ook de 4e klassers. Donderdagmorgen werd in de tuin van de winnende school, de school met de Bijbel uit Poortvliet, een mammoetboom geplant. Meester Boekhout was al weken met 'groen' bezig. Zo hielden de kinderen een boomspeurtocht in Poortvliet, waarbij in groepjes bomen beschreven waren. Aan de hand van die beschrijvingen ging men weer naar buiten. De ge meente leverde stamschijven en takken voor nadere bestudering, als taalopdracht werd een raads elspelletje gedaan, waarbij jaar ringen, schors, bast, enz. naar vo ren kwamen. Er kwamen verder dia's met ge luid en boeken aan te pas om het onderwerp verder uit te diepen. De leerlingen maakten een boompaspoort en met gekleurde pennen op een kaart werd het bo- menbestand in Poortvliet geïn ventariseerd. "De kinderen stelden vragen en moesten hun antwoord zelf in de natuur opzoeken. Als ze in dingen geïnteresseerd zijn. houden ze het veel langer vast", zei meester Boekhout. Die grotere betrokken heid constateerde hij ook bij de nieuwe opzet. "Bij het vorige sys teem plantte men 's morgens bo men in een nieuwe wijk, maar 's avonds liepen de kinderen er al doorheen', 't Was toch buiten hun omgeving. De schooltuin zien ze echter elke dag en de stekjes die de leerlingen nu in de gemeente lijke proeftuin geknipt en geplant hebben, komen in oktober in de schooltuin. Die willen we ook meer gaan gebruiken om het ef fect van zo'n boomfeestdag nog groter te maken", aldus meester Boekhout. In St. Philipsland en Anna Jaco- bapolder werd woensdag nog wel op grote schaal geplant onder be- ^geleiding van G. Goedegebuure, M. Bakker, M.J. Laban, W. Hoek, J. Vanduuren, M. Quist en J. Reijngoudt van gemeentewerken. Totaal gingen er 58 bomen en 425 heesters de grond in bij het post kantoor. de Wilhelminastraat. de molen. Stationsstraat, bibliotheek Mastgatstraat, Zijpestraat, Krab- bekreekstr., Steintjeskreek, Ons Dorpshuis en de nieuwe bejaar denwoningen aan de Langeweg. Bij de bomen ging 't om 34 Iepen, 8 Goudiepen, 4 Meidoorns, 4 Sie- rappels en 3 Wilgen. De struiken waren verdeeld over de soorten: Tamarix 100, Bosplantsoen 100, Sierheesters 80. Botanische rozen 48. Rozen 47 en Jasmijn 25. De drie lagere scholen hadden zich de voorgaande weken goed op de boomplantdag voorbereid met knipplaten, werkmappen, folders en dia's met geluidsband jes. Dankzij de medewerking van het comité Nationale boomfeest dag kwamen de leerlingen uit de hoogste klassen beslagen ten ijs. Burgemeester Vogel wees in een toespraak op het nut van groen in de woonomgeving, waarna de jeugd met schoppen en spaden naar de plantobjecten liep. Leden van de natuurvereniging hielpen bij het planten, waarbij dhr. Wiersma van het landelijk comité aanwezig was. Na afloop was er voor ieder een sticker, liniaaltje, limonade en koek. Burgemeester Vogel bedankte de onderwijzers en de leerlingen voor hun inzet. m lwk1/ A lleen de biljart was nog een beetje gaaf, maar overigens bleef er van het interieur van bar-dancing d'Ouwe Vos in Oud- Vossemeer niets over. Geen provinciale visie a Niemand verplicht naar zie kenhuis Goes d'Ouwe Vos in Vossemeers hart uitgebrand Voor het eerst na lange tijd daling werkloosheid Nachtzusters houden zes pa tiënten uit verpleeg- of zie kenhuis De Meestoof met nieuwe ten toonstelling Streek VVV ziet heil in pro vinciaal recreatieplan Boomplantdag op nieuwe leest St. Annalandse jeugd met diverse wensen Ondernemersvereniging Tho len met zilveren activiteiten ir Het voorjaar en de mode shows Steun Chr. Mavo op nieuwe wegen Voetbalcompetitie naar be slissend stadium Vosmeer ruikt de titel al OUD WORDEN IS GODES GUNST JONG BLIJVEN IS LE VENSKUNST Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's Leerlingen van de school met de bijbel in Poortvliet in actie bij het planten van een mammoetboom in de schooltuin door medewerkers van de Thoolse Plantsoenendienst. Het vuur werd in de nacht van woensdag op donderdag om streeks tien over half êén ontdekt door politieman Stoop uit de J.F. Kennedystraat die toen thuisk wam. Via 0011 werden de brand weerkorpsen van Tholen en St. Annaland gealarmeerd, die na 8 tot 10 minuten ter plaatse waren. De Thoolse brandweer zag op de Oud-Vossemeersedijk de vlam men al, zodat het vuur toen reeds door het dak geslagen was. Ook commandant Steenpoorte, die uit St. Maartensdijk kwam, zag bij Poortvliet de vuurgloed boven Oud-Vossemeer. Verschillende inwoners hadden inmiddels de alarmcentrale ge beld en er kwam zelfs nog een melding, dat de brand bij bakkerij Zwegers zou zijn. "Het was net Een oude landbouwschuur op de boerderij Bouwlust van M. van Dijke aan de Zuiddijk in St. Phi lipsland is dinsdagmiddag door brand voor de helft vernield. De schuur zou dit jaar worden afge broken. Enkele landbouwmachines kon den worden gered, terwijl twee paarden buiten geen gevaar lie pen. Het vuur ontstond door het opstoken van open haardhout naast de schuur. Men kon de vlammen niet meer in bedwang houden, waardoor het vuur over sloeg naar de schuur. Door de he vige rookontwikkeling leek de brand overigens erger dan het was. zei brandweercommandant A P. v.d. Est. Hij bestreed het vuur vanaf half vier met acht man, waarbij persluchtmaskers moes ten worden gedragen. Circa tien jaar gelden was er ook brand in de schuur van Bouwlust. In een half uur was het vuur bedwongen. De brandweerauto van St. Annaland heeft donderdag ochtend rond half vier de geest gegeven. Op de terug weg van de brand in d* Ouwe Vos te Oud-Vossemeer strandde de wagen door een motordefect. De brandweer Bergen op Zoom stelde in middels een huurwagen be schikbaar. Over drie weken krijgt St. Annaland de lang verwachte nieuwe brand weerauto. 1p vuurwerk met klappen en ont ploffingen", zei één van de om wonenden. Uit antwoorden van de buren werd de brandweer al snel duide lijk. dat er niemand in d' Ouwe Vos was. Het echtpaar Hoekstra, dat de bar exploiteerde, was maandag al naar de Noordoost polder vertrokken, d' Ouwe Vos was alleen in het weekeinde open. Het korps Tholen zette direct de hoge drukspuit in op zuivelhandel Bevelander, waar men zelf met emmers water en een tuinslang al aan 't blussen was. Aan de bin nenkant van het dakbeschot zaten al schroeiplekjes. Een slaapkamer van Bevelander is over de bar heen gebouwd. Daar ontstond dan ook waterschade. De brandweerkorpsen werkten met negen lage drukstralen. waarvoor brandkranen aan de Ring, Pres. Rooseveltstraat en J.F. Kennedystraat werden benut. VERVOLG PAG. 9 Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie l.M. De raad van commissarissen van de Z.W.N. beslist deze zomer of de veerdienst per 1 januari 1985 wordt opgeheven. "De betrokken gebieden worden daardoor niet onbereikbaar", zegt dhr. Deïst. "Ik ben ook bang dat het gebruikt uit de regio zo gering is, dat het aantal onvoldoende is voor een flinke bijdrage van de betrokken gemeenten. De minister heeft nee gezegd op ons verzoek om een rijksbijdrage. In 1982 hadden we al een paar ton verlies, wat nog steeds uit de reserves en uit de winst op het groepsvervoer be taald is. Met een tekort van 425.000 gulden is het resultaat echter zo negatief, dat we het als bedrijf niet meer kunnen dragen". De provincie Zeeland is voor 10% aandeelhouder van de Z.W.N. De Z.W.N. deed de toezegging het veer te blijven exploiteren totdat De politie heeft vijf vuurwapens opgespoord. Nadat een informa tie was binnengekomen gingen politiemannen van het rayon St. Maartensdijk en de Thoolse' WONINGINRICHTING j Advertentie l.M. groepsrecherche een paar weken op onderzoek uit. In Scherpenisse leidde dat tot re sultaat: J.P.V. had een flobertge weer met behoorlijk veel munitie, evenals D.V.J.K.G. en J.T. had den elk een jachtgeweer met pa tronen. In St.. Maartensdijk werd een flobertbuks met munitie ge vonden bij L. van H. Ze overtraden de vuurwapenwet door illegaal een wapen voorhan den te hebben. Een jacht- of flo bertgeweer is wel toegestaan, maar alleen met een jachtakte of een bijzondere machtiging. Die hadden de vijf niet. In I979 werd het laatste, grote vuurwapenon- derzoek gehouden. de Philipsdam klaar zou zijn. "Dat was echter op een moment Oat we een praktisch sluitende ex ploitatie hadden en de Philipsdam in 1985 klaar zou zijn. Dat is nu onzeker geworden en 't kan wel 1988 of misschien 1989 worden. Bovendien zijn de kosten met sprongen gestegen, met name door de gasolie. De boot wordt ook steeds ouder, zodat de risico's alsmaar groter worden. Vorig jaar zijn er flinke reparaties uitge voerd. Verder daalt het gebruik elk jaar nog. Men kijkt blijkbaar alleen naar bezninekosten als men omrijdt via de Grevelingendam. Er is onlangs nog een vervoerson- derzoek ingesteld, waaruit bleek dat de relatie van Schouwen-Dui- veland/Tholen/St. Philipsland maar gering is", aldus dhr. Deïst. Er werken elf mensen bij het veer Zijpe-Anna Jacobapolder, waar bij verschillende oudere perso neelsleden. Als het eventueel tot een opheffing zou komen, zouden die binnen de Z.W.N. wel een an dere baan kunnen krijgen. De grote verliezen zijn voor dhr. Deïst echter de enige aanleiding om na te gaan of de toezegging om het veer open te houden totdat de Philipsdam klaar is, kan worden nagekomen. In 1981 werden er 23.961 (in 1980 nog 24.437) afvaarten uitgevoerd, waarbij 151.326 (170.772) perso nenauto's werden overgezet, 2984 (2497) kleine vrachtauto's, 4643 (5738) grote vrachtautols, 13.368 (12.282) fietsen, 6773 (6770) mo torrijwielen. 406.791 (443.516) passagiers. 179 (183) autobussen, -19 (34) uotoren met zijspan en 951 (975) kampeerwagens. Het CNV Tholen/St. Philipsland "houdt dinsdagavond om half acht in 't Ouwe Raed'uus een forum bijeenkomst over werkgelegen heid. Ook wordt aandacht besteed aan de actie fietsen voor Opper Volta. Het CNV had alle politieke raadsfracties uitgenodigd, maar vier geven er slechts gehoor: RPF/GPV met P. van Belzen, PvdA met J. de Bres, CDA met W.C. van Kempen en de VVD met M. van Damme. De PVAB St. Philipsland liet weten verhinderd te zijn, maar de Thoolse SGP en de Fliplandse raadsfracties van de SGP, gemeentebelang en CDA reageerden volgens CNV-secreta- ris G.A. Heijboer in 't geheel niet. De forumleden praten over werk gelegenheid en een door hen zelf gekozen onderwerp. Iedere be langstellende is welkom. Kantonnier Koos Heijboer van het waterschap Tholen heeft aan de Westnol bij het havenkanaal van Stavenisse een weersonde uit de Verenigde Staten van Amerika gevonden. Het tempex kistje van 20 x 30 cm. 7 a 8 cm dik. bevatte een radiozendertje, dat gevoeg werd door een batterij. Het witte kistje, afkomstig uit de Ameri kaanse stad Boulder, bevatte een zwart gemaakte opening voor de doorstroming van lucht. Het ap paraat was bedoeld voor de me ting van temperaturen, windsnel heden en luchtvochtigheid. De weersonde had de grote reis over de Atlantische Oceaan ge maakt dankzij een ballon met een doorsnede van 1 m. Desondanks noemde waterschapsopzichter Cent van Dijke 't onbegrijpelijk dat de weersonde in Stavenisse aangewaaid was. Kantonnier Toon Bolier uit Scherpenisse vond al eens een weersonde uit Noor wegen. maar dat is dichterbij huis dan de V.S..

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1