Welkom voor tandarts Nieuwbouw chr. mavo Tholen Bijna 12.000 fietsen van Postcode voorzien Opgelegd Voor leiding van Welfare-werk op Tholen BOUMAN POTTER Donderdag 29 maart 1984 40e Jaargang no. 20 De Oesterschelp veiligheid voorop Het fietsengraveerproject is volop geslaagd nu de planning met een paar duizend fietsen ruim werd overtroffen. Het liep ook allemaal gesmeerd dankzij de inzet van politie en vrijwilligers. Vrouwen zoeken werk en horen: niet bemiddelbaar ADRIC. BROEKHUIS EN ZN Een begrip voor kwaliteit en service! Tijdens de jaarlijkse contactsamenkomst van het Thoolse Rode Kruis was er het afscheid van de leidster welfarewerk en afdelingsbestuurster mevr. N. Bijl-Ver maas uit Tholen. Haar veelzijdige medewerking aan en bijdragen voor het Rode Kruis werden gesymboliseerd met de uitreiking van de Rode Kruis medaille van verdienste in zilver en van de afdeling Tholen was er een prachtige, speciaal voor haar gebakken vaas. Ledenwerving Stuwende kracht Niet alleen gedaan In de zomer wordt de eerste paal geslagen voor de nieuwe christelijke mavo in Tholen. De dertien loka len, stafruimten en het gymnastieklokaal van 12 x 22 m zullen met ingang van het schoolseizoen 1985 in gebruik genomen worden. Onhoudbare situatie Meer mogelijkheden Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Er zijn ook in een gemeente heel wat gemeenschappelijke voorzie ningen, waarvan niet iedereen -evenredig- gebruik maakt en waarvoor toch evenredig - moet worden betaald. Het is niet te vermijden, want van een straat maakt ook niet iedereen evenveel gebruik. Zo wordt uit een rijks-, uit een provinciale- en ook uit een gemeentekas geput om de collec tieve voorzieningen te bekostigen. Dat gebeurt dan pas na goedkeu ring door de meerderheid van de Tweede Kamer, Provinciale Sta ten en gemeenteraad. Denk maar aan de vaststelling van een uit breidingsplan. Er zijn ook collectieve voorzie ningen voor de gezondheidszorg e.d. en ze krijgen gewoonlijk aller instemming. Een stapje verder liggen de sport- en culturele voor zieningen en dan komen er grote re verschillen. De laatste jaren is er op Tholen en in mindere mate in St. Philipsland flink geïnves teerd in sportvelden, gymzalen, zwembaden en subsidies. Wat in tegenspraak met het artikel in weekblad 'de Tijd' was het een SG P-burgemeester in St. Philips land die het NOAD-sportveld op zijn naam heeft staan, natuurlijk met steun van een raadsmeerder- heid. Vroeger ging alles meer via het profijtbeginsel. Wie wilde voet ballen of musiceren, moest dat zelf maar betalen. De grotere col lectiviteit, gestimuleerd door de socialisten, bracht daarin veran dering. Toch zal iedereen het er ook mee eens zijn, dat er ergens een grens ligt. Niet in de eerste plaats omdat bezuinigingen nodig zijn. Als in onze tijd minimum uitkeringen niet voldoende zou den zijn om onderdak, voedsel en kleding te bekostigen, zit men be neden de grens. Daarbij kan ech ter geen auto, t.v., telefoon of wat nog meer in de welvaartsstrijd ge meengoed werd, worden betrok ken. Wel is het zo, naarmate meer op de kleintjes gelet moet worden, de collectiviteit ook aan omvang moet inboeten. Daar komt dan ook de individuele vrijheid bij, waarover men in onze tijd zo graag hoog van de toren blaast. Dat is niet zo verkeerd, maar daar hoort dan tegelijkertijd wel de persoonlijke verantwoording bij. Niet zo lang geleden speelde zich in de Thoolse raad een discussie af rond de aanleg van kabeltelevisie. Aanleiding was in feite, dat het centraal antennesysteem niet vol deed, terwijl toch iedereen verp licht was voor die centrale anten ne te betalen, of men nu wel of geen t.v. had. De SGP had daar met name bezwaren tegen en de kabel t.v. was dan ook een be langrijke verbetering. Ieder kon kiezen of men wel of niet wilde aansluiten. Op een ander terrein lijkt dat nu weer teruggedraaid te worden, namelijk ten behoeve van de om roep Zeeland, die van minister Brinkman mag beginnen, als de provincie er maar een tientje bij legt. Als dat wordt opgelegd, voel je je als niet-luisteraar toch weer genomen. Hier moet meer dan ooit het profijtbeginsel gelden. Wie die regionale omroep of straks misschien t.v. wenst, betale wat daarvoor nodig is. Wie liever Hilversum 3 blijft horen (op welke frequentie de omroep Zeeland ook bij de proefuitzending zat) moet niet tot dat tientje worden verplicht. Er zijn grenzen aan de collectiviteit. Als het voor de lief hebber dan twee of drie tientjes moet zijn, het zij zo. Maar dit van bovenaf opleggen is toch wel iets anders als de nieuwe straat in het uitbreidingsplan. De grens wordt overschreden. Wie het Zeeuws dialect straks via de radio in ver voering brengt, moet dat ook maar bekostigen. De Oesterschelp is opnieuw doorgedrongen tot de finale van de veiligheidsquiz, samen met nog twee lhno-scholen en 9 lts'en. Na loting werden Jamila Benjilali, Anita Weggemans en Marian van Houdt de gelukkige vierde klas- sers om 10 april in het Veilig heidsinstituut te Amsterdam om de nationale titel te strijden. Vorig jaar werd de Thoolse school ze vende. Om in deze finale te komen, moesten de leerlingen een quiz oplossen over veiligheid rondom, o.a. brand, elektriciteit, gevaar lijke stoffen, veiligheid in huis, e.d. Men kon totaal 20 punten behalen, zodat de Oesterschelp met 17.5 p goed uit de bus kwam. Het landelijk gemiddelde lag op 15.3 p. Onder leiding van mevr. Goorden zorgen de drie finalisten voor een goede voorbereiding. In Amsterdam wordt na de prijsui treiking nog het Planetarium be zocht. Mevr. Bijl-Vermaas uit Tholen, met haar Rode Kruis -medaille en de prachtige vaas als dank voor haar leiding aan het Welfarewerk. Met Scherpenisse is de route dinsdag afgesloten. Er was een vrij nauwkeurige prognose gemaakt van 9250 fietsen op Tholen en St. Philipsland, maar in St. Annaland werd vrijdag al de 10.000ste fiets gegraveerd, toen Poortvliet en In het REC -gebouw aan de Mo- lenvlietsedijk in Tholen wordt dinsdagavond om acht uur voor lichting gegeven over de proble men die vrouwen ondervinden bij het zoeken naar werk. Toon Jan sen, leider van het gemeentelijk baanlozenproject, draait de film 'Niet bemiddelbaar'. Daarna is er discussie. Het initiatief voor deze bijeenkomst is van de werkgroep 'vergeet mij niet'. Scherpenisse nog moesten gebeu ren. De zesjarige Gert van Veldhuizen uit de Burg. Baasstraat in St. An naland kreeg als 10.000ste niet al leen de postcode onder het zadel, maar ook een bos bloemen en la ter zullen hem nog de foto's die van dit gebeuren zijn gemaakt, worden aangeboden. In alle ker nen. behalve Anna Jacobapolder, was de opkomst groter dan de verwachting. Het zag er als volgt uit: plaats verwachting opkomst St. Maartensdijk 1500 1720 ST avenisse 700 991 Tholen 2500 2900 Anna Jacoba 200 191 St. Philipsland 700 1298 Oud-Vossemeer 1000 242 St. Annaland 1300 1675 Poortvliet 700 877 Scherpenisse 650 937 totaal 9250 11.831 Juwelier-horloger-optici.en GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie I.M. Mevr. N. Bijl-Vermaas kreeg Rode Kruis-zilver In 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet was er een vrij goed bezette zaal, toen bij verhindering van voorzit ter E. Baerends, vice voorzitter A. v.d. Hoek een welkomstwoord richtte, inzonderheid tot de wnd, kringcommissaris A.D. Fokker van Craijenstein van Tengersker- ke, tot kringsecretaris J. Marteijn en de voorzitster van de Zeeuwse welfare-raad mevrouw J. van Wallenburg. Ook van de zuste- rafdeling Sint Philipsland was er een afvaardiging. De wnd. voor zitter wees er op, dat de contact bijeenkomst geen algemene ver gadering is, want die wordt 19 juni gehouden, maar hij wilde toch een korte opsomming geven hoe het er met de verschillende Rode Krui- sonderdelen voorstond. Voor het ambulancewerk volgen 20 men sen een cursus om daardoor meer bedreven te worden bij het ver voer van patiënten. Ondertussen wordt door een werkgroep de aanschaf van een nieuwe ambu lancewagen en garage voorbereid. Beide hoopt het Thoolse Rode Kruis nog dit jaar te kunnen rea liseren. In 1983 maakte de ambu lance 365 ritten, dus gemiddeld elke dag nog een keer op weg. Bij het colonnewerk gaan de EHBO- opleidingen door. Er waseen bloedtransfusieavond met een positief resultaat van 23 plus een vorige opkomst en vooral het aantal jongeren breidde zich uit. Ook bij de colonne is verjonging gewenst, vervolgde Van den Hoek. Het welfarewerk geniet op Tholen goede belangstelling: 28 vrijwil ligsters zijn hieraan verbonden, die gemiddeld 100 mensen per week een bezoek brengen. Over de vorming van een afdeling jeugd Rode Kruis is een oriënte rend gesprek gevoerd met jeugd- contact Nederland. De wnd voor zitter deed een beroep op jonge ren om in een werkgroep zitting te nemen en te pogen het jeugd Ro de Kruiswerk van de grond te krijgen. Een ledenwerfaktie wordt voor bereid. Met 900 leden op de on geveer 6000 gezinnen zit men op Tholen niet aan de hoge kant. Met name Tholen-stad is daarin met slechts 150 leden wat sobertjes vertegenwoordigd. Hopelijk is er onder de bevolking de bereidheid «#«**-«$ ««Koot**** wtmm wmw* Inwoners van St. Annaland verheugen zich begin april op de komst van tandarts Verkouteren in de Voorstraat, die oog heeft voor de hoge kosten in de gezondheidszorg en de hele maand april gratis tanden en kiezen wil trekken. Zonder verdoving weliswaar, maar 't kan natuurlijk niet allemaal van I kant komen. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) heeft 400.000 gulden uitgetrokken om meer patiënten te werven. Hiervoor wordt in samenwerking met een rcjclameburo een proefcampagne ontwikkeld. Deze moet ertoe leiden, dat mensen die zelden of nooit naar de tandarts gaan voor een vrijblijvend onderzoek over de drempel stappen. De NMT heeft de kop van Noord-Holland als proefgebied aangewezen, want een nationale campagne zou miljoenen kosten. Inwoners van St. Annaland vinden, dat 't met een eenvoudig aanplakbiljet ook kan, begin april. het Rode Kruiswerk in groter omvang te steunen dan nu het ge val is. De Henry Dunant is voor dit seizoen al weer in de vaart ge bracht en de eerstvolgende reis zullen er ook van Tholen weer drie gasten de boottocht beleven. Verder is er een 7-tal voor een zo mervakantie in Valkenburg opge geven. De heer Van den Hoek hoopte dat er ook weer een ruime deelname zou zijn aan de Rode Kruisloop, aangezien hierbij het sportieve met het nuttige wordt verenigd, waartoe weer een be roep gedaan zal dienen te worden op een 100 medewerksters en me dewerkers, aldus de vice-voorzit- ter. die besloot met de wens dat velen weer tot Rode Kruisinzet bereid mogen zijn. De wnd kringcommissaris Fokker zei in een toespraakje, dat het niet gemakkelijk is om de zaak van het Rode Kruis in al zijn onderdelen lopende te houden. Daar gaat no gal wat vrije tijd inzitten. Een voorbeeld noemde hij in dit op zicht mevrouw Bijl-Vermaas, die om leeftijdsredenen haar werk aan jongeren wil overdragen. In 17 jaar bouwde zij een enorme staat van dienst op. Tien jaar had ze zitting in het afdelingsbestuur en na haar eerste basiscursus als welfare-helpster werd zij 6 jaar later leidster van de Thoolse groep. Een stuwende kracht in de welfare-afdeling. De inzet bleef niet tot die welfare-afdeling be perkt. Op vele andere fronten van het Rode Kruiswerk zette ze zich in. Zo stond ook de organisatie en voorbereiding van vakantiepro jecten voor langdurig zieken en gehandicapten in haar agenda. Menigmaal bood ze de helpende hand in vakantiehuis "De Val kenberg", bezocht kringdagen en districtsvergaderingen organi seerde koffiemiddagen en Sinter klaasfeesten, zoals ze ook specia lisatiecursussen volgde. Mevrouw Bijl blijft nog aktief als mede werkster in de welfaregroep, zodat de binding met het Rode Kruis nog blijft. Niet alleen de afdeling Tholen waardeerde haar inzet, maar het hoofdbestuur in Den Haag eveneens. Daarom vond de wnd kringcommissaris het een genoegen de medaille van ver dienste in zilver van het Ned. Ro de Kruis bij mevr. Bijl te mogen opspelden. In haar dankwoord benadrukte mevrouw Bijl het werk niet alleen te hebben gedaan. Altijd was er hulp. God mijn Heer gaf mij voorts de kracht om het te doen en ik hoop dat mijn opvolgers de kracht ontvangen om nog meer te doen. Alleen in de bereidheid om het samen aan te pakken, kan er veel gebeuren. Ze hoopte dat ook steeds meer jongeren bereid zou den zijn om door hun medewer king het Rode Kruis te laten hel pen. En dankwoord kwam er eveneens van de afdeling bij monde van vice-voorzitter Van den Hoek, die er op wees, hoe er allereerst bij mevrouw Bijl de be reidheid tot helpen was. Vervol gens een doorzettingsvermogen, die men nauwelijks voor mogelijk houdt, daardoor een zo brede hulpverlening van haar kant, dat dit nu toch ook voldoening mag geven. Nog vele gezonde jaren en veel dank van ons allen, zei Van den Hoek die een fraai kunst stukje aanbood in de vorm van een grote kruik, waarop Rode Kruis, afdeling Tholen en de pe riode van medewerking 1967- 1984 van mevrouw Bijl was ge bakken. Namens de opvolgsters bood mevrouw Steendijk een bloemetje aan. Na dit officieel gebeuren was er de toneelgroep "Centrum" uit Poortvliet met het de komische geschiedenis in 3 be drijven "Bruintjes bier bruist be ter", geschreven door Jim, Keule- mans. Al eerder is van de inhoud van dit stuk en de vertolking ver slag gemaakt. In de pauze was er verloting van welfare-artikelen en aan het slot een bloemetje voor de toneelgroep. Van boven opgelegd Chr. Mavo krijgt eindelijk echt schoolgebouw Een Thoolse kreeg Rode Kruis-zilver Ook Flipland wil bij gezond heidsregio Brabant EHBO'ers kregen geld voor beademingspop CDA heeft volgens SGP'er belijdenis losgelaten Actief St. Annalandse Her vormd predikant vertrokken Geld over voor groene Voor straat in St. Philipsland? Fietsgraveerproject over schreed de prognoses Vorming basisschool geeft in Oud-Vossemeer problemen St. Philipsland in 'de Tijd' Eerste optreden zangsolisten Wesdorp en van Gorsel in het Holland Huis De Oosterscheldeschool en de Blokkendoos uit Scherpenisse WHS schoot uit z'n degrada tieslof TOEN DE MAATSTAVEN RUIMER WERDEN WAS ER GEEN HUIS MEER OM IN TE WONEN EN DAK LOOS GEWORDEN VER LANGEN WE NAAR VROEGER EN HUIVEREN VOOR MORGEN Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's aaaaaa j ,'Alle lichten voor de nieuwbouw staan op groen en als er onver hoopt niets tussenkomt, gaan we deze zomer beginnen. Bestuur, schoolleiding en docenten zijn vol goede moed", zegt voorzitter T.A. Vogel. De stichting Christelijk Onderwijs voor Tholen. Sint-Philipsland, Dinteloord en Prinsenland begon in augustus 1966 met 34 leerlingen in de oude o.l.s. aan de Dalemse- straat. Pionier was dhr. J. van Beek uit Putten, die voor de gym nastieklessen assistentie kreeg van dhr. A.W.C. Thoutenhoofd, die nu nog aan de chr. mavo verbon den is. In maart 1967 kreeg Van Beek versterking van dhr. P. van Belzen, toen onderwijzer aan de School met de Bijbel in St. Anna land. Aan de Zoekweg werden twee houten lokalen betrokken. Het volgende jaar was de chr. mavo aan een derde lokaal toe met dhr. G.C. Boender als nieuwe leraar en zo groeide de school naar zestien lokalen en 320 leer lingen. Vorig jaar lag het aantal aanmel dingen ver beneden de verwach ting, waardoor het leerlingenaan tal daalde tot 255. De animo voor de Mavo trekt nu weer aan en met de nieuwbouw in 't vooruitzicht, is men hoopvol gestemd bij dé Thoolse school. "Een andere huisvesting is ook dringend no dig", zegt voorzitter Vogel. "Het bestaande gebouw aan de Zoek weg voldoet sinds lang niet meer aan de eisen. De houten lokalen zijn versleten en gaan veel man kementen vertonen. Gelukkig ziet het er naar uit. dat er binnen af zienbare tijd een einde gaat ko men aan de bijna onhoudbare si tuatie." Volgens voorzitter Vogel biedt het nieuwe gebouw meer mogelijkhe den om in te spelen op nieuwe ontwikkelingen. De chr. mavo is inmiddels begonnen met het vak Algemene Technieken en met in gang van de nieuwe cursus in au gustus komt daar het vak Infor matica bij. Hiervoor worden drie computers aangekocht. Architect Van der Jagt(tevens Eerste Kamerlid voor het GPV) van het Arnhemse architectenbu reau De Gruijter, Amsterdam en Van der Jagt b.v. is bezig met het besteksgereed maken van de plannen. Een schets van de nieuwe chr. mavo in Tholen, die zal verrijzen achter het bestaande gebouwencomplex. De.twee houten lokalen die het laatst geplaatst zijn, moeten eerst weg om de nieuwbouw mogelijk te maken. Met het vertrek van drie eindexamenklassen komt dat goed uit. De toegang tot de nieuwe school gebeurt via het voorplein. Aan de linkerkant van dit plein is de fietsenstalling geprojecteerd. Het linker hoger opgaande blok is het gymnastieklokaal van 12 x 22 m. Deze gymzaal, voorzien van twee kleed- en wasruimten en een royale toestel- lenberging, is vanuit de centrale hal te bereiken. Aan de rechterkant van het voorplein ligt het overblijflokaal, dat voor zien is van een schuin oplopend dakgedeelte. Deze ruimte van 14 x 20 m is voorzien van een uitgiftekeuken. In het bouwblok van de overblij- fruimten zijn tevens ruimten opgenomen voor de administratie, adjunct directeur, directeur en docenten. Achter de centrale hal en van daaruit toegankelijk ligt in twee verdie pingen het lokalen-blok. Kenmerkend van het Ekonorm bouwsysteem, dat het bestuur gekozen heeft, is, dat de lokalen rondom een centraal plein van 8 x 17 m gegroepeerd liggen. Op de begane grond liggen de lokalen voor handvaardigheid, biologie, een drietal theorielokalen en een aantal stafruimten. Het biologielokaal heeft een directe verbinding met een biologische schooltuin. Op de verdieping komen, eveneens gegroepeerd om een grote centrale ruimte, de vaklokalen aardrijkskunde en natuurkunde en een vijftal theorielokalen. In dit blok is eveneens een lift opgenomen voor eventueel lichamelijk gehandicapte leerlingen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1