Van Gorsel voorzitter nieuwe Rabobank Tholen Monumenten zorgenkind gemeente Tholen Motorcrossclub met uitgelezen terrein Indeling bij ziekenhuis Goes verontrust Thoolse huisartsen Zomertijd BOUMAN POTTER CIMC voor Tholen verloren FA. W. PLEUNE J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer wordt voorzitter van de nieuwe Rabobank Tholen, die ontstaat door fusie van de Rabobanken St. Maartensdijk en Tholen. St. Maartensdijk besloot maandagavond unaniem tot samengaan, terwijl Tholen die beslissing formeel nog niet kon nemen, maar de tegenstand was gering. Op 9 april valt de beslissing. St. Maartensdijk hoofdkantoor Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet De Thoolse Motorcrossclub TMCC heeft zich zater dagmiddag op een weiland achter transportbedrijf Geuze bij St. Annaland officieel gepresenteerd. In plaats van rustig grazende schapen en geiten en kake lende kippen, trokken nu vijftien knetterende motoren een baan over het 1 ha grote terrein. Volwaardige sport Kerk Oud-Vossemeer Lievensberg: wat haalt men in 's hemelsnaam overhoop? DEZE WEEK De Thoolse Huisartsen Vereniging(Vereniging(THV) is verontrust over plannen van de overheid om Tholen/St. Philipsland bij de gezondheidsregio Zeeland(Goes) in te delen. "De goede voorzieningen in West-Brabant dienen voor de Thoolse bevolking gehandhaafd te worden", schrijft de THV in een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland. Alleen nadelen 1900 patiënten Brabant lauw Overtrek de boel niet zelf! Laatste slag fietsgraveren 4 V A J Juwelier-horloger-opticien Een begrip voor kwaliteit en service! ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Donderdag 22 maart 1984 4öe Jaargang no. 19 St. Maartensdijk accoord, Tholen minieme oppositie In tegenstelling tot St. Maartens dijk moet de coöperatieve Rabo bank Tholen namelijk ontbonden worden en daarvoor is driekwart van de leden nodig. Die waren er met 38 aanwezigen in Hof van Holland te Tholen lang niet, zodat een tweede vergadering nodig is. Ongeacht de opkomst van de le den valt dan de beslissing, waar voor ook een meerderheid van driekwart van de stemmen nodig is. M.J. Boonman toonde maandag avond in Tholen al belangstelling voor het werken met volmachten, wat toegestaan is tot 1 per lid. Als de beslissing op 9 april positief is, wordt J.L. van Gorsel(nu be stuurslid van de Rabobank Tho len) in 1985 vorzitter van het be stuur en L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse voorzitter van de Raad van Toezicht. In de over gangssituatie wordt J. van Beve- ren uit Stavenisse(nu voorzitter St. Maartensdijk) per fusiedatum voorzitter van de nieuwe bank met Van Gorsel als vice-voorzitter en J.M. Ligtendag(nu voorzitter van het bestuur Rabobank Tho len) voorzitter van de Raad van Toezicht. Door de fusie komen er vijf be stuursleden en zeven leden van de Raad van Toezicht, maar in 1985 wordt dat teruggebracht tot elk vijf. Met ingang van de fusiedatum krijgen de bestuursleden van de Rabobank St. Maartensdijk(J. van Beveren uit Stavenisse, J.L. Noom uit Scherpenisse en G.J. Hoek uit St. Maartensdijk) ver sterking van J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer en C. van den Berge uit Tholen. De Raad van Toezicht St. Maar tensdijk, bestaande uit L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse, L.C.J. Potappel uit Stavenisse en P.A.M. Groffen uit St. Maartensdijk, krijgt met ingang van de fusieda tum de steun van J.M. Ligtendag uit St. Philipsland. J.D. Moelker uit De Heen, H. Dijkslag uit Tho len en M.C. Friderichs uit Oud- Vossemeer. In 1985 treden Ligtendag en Fri derichs gezien de leeftijdsgrens van 65 jaar af, evenals bestuurslid Van Beveren. Er moet dan een nieuw lid van de Raad van Toe zicht worden gekozen om het aantal van vijf leden te krijgen. 'Directeur van de nieuwe bank wordt J. de Waard, die nu de lei ding heeft in St. Maartensdijk. Daar komt ook het hoofdkantoor. Directeur A.W. Beurkens van de Rabobank Tholen blijft in het kantoor St. Philipsland werken, waar overigens vier lege stoelen komen omdat de administratie en de specialisten naar het hoofd kantoor van de nieuwe, grote Ra bobank Tholei) in Sint-Maartens dijk verhuizen. Bij de fusie zijn aan de ene kant de kantoren St. Philipsland, Tholen en Oud-Vossemeer betrokken en aan de andere kant St. Maartens dijk. Scherpenisse en Stavenisse. Zie pag. 9 voor verslag twee fusie vergaderingen. De subsidiekraan is dichtgedraaid. Eerst was dat een waarschuwing, maar het werd ook realiteit. Tij dens zeven vette jaren werd die monumentenlijst al maar groter. In magere jaren moet men dan toch zelf de boontjes doppen. Dat bleek dinsdagavond in de Thoolse commissie vergadering Openbare Werken, die het vooral moeilijk had om in elk geval 7 molens in 7 kernen in stand te kunnen houden. Die zorgen wor den nauwelijks verlicht met een pluimpje van Monumentenzorg, dat de gemeente Tholen als vrijwel enige in den lande de zaken keurig op een rijtje plaatste. Van zo'n pluimpje kan weinig worden ge kocht en nog veel minder geres taureerd. De uitkomst is simpel: alleen doen wat mogelijk is. Dan zijn er wel de politieke verschillen. Wat de een urgent vindt komt bij een ander op veel lagere rang schikking. In dit opzicht kon de Thoolse commissie Openbare Werken vrij aardig een gelijkge stemde lijn volgen. 'Hoe pakken we deze handel aan'. Zo krabde de CDA vertegenwoor diger achter het oor. 'Het breekt ons op' dat we voorheen vrijwel alles met Monumentenzorg kon den doen en er nu zelf voor staan, zei een nuchtere V.V.D.lid M. van Damme. Noch het PvdA lid me vrouw Boissevain, noch de SGP vertegenwoordiger Aarnoudse kon in dit opzicht met het ei van Co lumbus komen. De commissievoorzitter L.J. Koopman wist er niet zo veel voor te kunnen kopen, toen hij stelde dat de aan Monumentenzorg voorgelegde inventarisatie in feite door geen andere gemeente in den lande was geëvenaard. Subsidie toezeggingen waren daarvan niet het gevolg. Alleen bleek men daardoor meer op de hoogte van Thoolse nood dan van nood el ders. De burgemeester had zowel in Zeist Monumentenzorg) als bij de provincie (Middelburg) aan gekaart wat dringend om restau ratie riep. Maar waar niet is ver liest ook een kiezer, laat staan een burgemeester, zijn recht. leder commissielid deed er dins dagavond zijn zegje over, maar het kwam er wel op neer, dat het een urgentie-aanpak van ge meentewege zou worden. De heer Van Damme had nog een lichtpuntje. In 1986 bestaat de Thoolse molen 'de Hoop' 250 jaar. Mogelijk brengt dat de Thoolse ingezetenen tot extra aktiviteiten voor behoud en opknap van dit markante punt vanaf de Een- drachtbrug. Voorzitter wethouder L.J. Koop man achtte het niet uitgesloten. Al was het maar dat het tot externe opknapbeurt leidde-. Het college van b en w had overigens de noodzakelijke restauraties in keu rige volgorde op rij gezet. Dat was dan ten eerste het opknappen van de voorgevel en van het torentje van het stadhuis te Tholen. Als dat inslaat zou toch ook tegelijkertijd carillon-restauratie meegenomen yVONINGlWlCHTING Advertentie LM. "Het is machtig voor die jongens", zegt mevr. Bevelander uit Scher penisse. die haar zoon met een prachtig pak en een grote helm op z'n kleurige motor voorbij ziet ra zen. De vijftig belangstellenden genie ten. "Een uitgelezen terrein", zegt bestuurslid P. Fase. De crossers hebben eerst op zijn bouwland gereden en een perceel van M. den Engelsman, maar dat was al leen na de oogst en wanneer 't nat was. kwam dat de structuur van het bouwland niet ten goede. "De-jongens worden overal door de politie weggejaagd, dus is er een terrein nodig". Vindt be stuurslid J. Geuze. Hij wil zijn terrein aan de gemeente verhuren om er de eerste officiële crossbaan voor motoren en fietsers aan te leggen. Wethouder P. van Schetsen, die zaterdagmiddag voor de officieu ze start was uitgenodigd, wilde daarover nog beslist geen toezeg gingen doen. "Ik kom zuiver uit belangstelling, 't Is beter om het crossen in goede banen te leiden, dan ze bijvoorbeeld op de zeedij ken te zien rijden, maar de vraag is hoe 't financieel opgelost wordt", zei de wethouder, In de gemeentebegroting wordt pas na 1987 gesproken over de aanleg van een crossterrein, hoe wel b en w zich positief uitlaten over het fietscrossen. "Gezien de 130.000 echte crossfietsen die de afgelopen jaren over de toonbank zijn gegaan, mag je niet meer spreken van een rage. De fiets- cross is aan 't uitgroeien lot een volwaardige sport.', schreven b en w in hun begrotingsbrief 1984. Bij de Thoolse Dagen bleek er vorig jaar ook veel animo voor te zijn. De fietss- en motorcrosswed strijden op zaterdagmiddag waren trekpleisters. De inmiddels 15 leden tellende TMCC liet vrijdag de vereniging officieel registreren bij de notaris. Het bestuur bestaat uit P. Fase, M. den Engelsman en J. Niemants- verdriet' uit Poortvliet. T. Dunci Jacobs. J. Geuze en J. Hommel uit St. Annaland en mevr. N. Houke- Poot uit Scherpenisse. Het terrein bij transportbedrijf Geuze aan de Langeweg bij St. Annaland ligt rondom in de bo men. Als de eigenaar met het ge meentebestuur overeenstemming kan bereiken, zullen er allerlei hindernissen aangelegd worden, want zaterdag was er nog maar één wip. Ook de motoren vergen echter nogal wat. want voor een tweede hands moet je al gauw 2000 gul den op tafel leggen. "Wie zelf goed kan sleutelen, is rond de 1000 gulden klaar, maar een nieuwe kost zo'n 5000 gulden", zegt bestuurslid Niemantsver- driet. Hij ziet grote voordelen in het georganiseerd rijden omdat er in clubverband dan ook een ver zekering afgesloten kan worden. Volgens bestuurslid Geuze is .t rijden op de 125-400 cc motoren echter toch wel veilig. De TMCC hoopt dat het initiatief aanslaat en dat er zich nog velen aansluiten bij de nieuwe sportclub. Een vliegende start van de motorcrossers op het nieuwe terrein van tran sportbedrijf Geuze in St. A nnaland. moeten worden. Er was daarover bij de commissieleden en dat wil in grote lijnen zeggen, bij de Thoolse raadsfracties nauwelijks verschil van mening over. Van Damme: waardevol gebouw, dit moet gebeuren. Mevrouw Boisse vain: wat geschrokken dat de profilering al zo in verval raakte en het carillon moet wel worden meegenomen. Van Kempen: kan met bepaalde (kunst)stoffen de conservering worden verlengd. Th. Aarnoudse: torentje en caril lon moeten wel gelijk worden meegenomen, anders kost het la ter kapitalen. Een positief advies dus voor het b en w voorstel. De zelfwerkzaamheid van de le den van die kerkelijke gemeente voor het opknappen van het inte rieur is ook aan monumentenzorg niet ongemerkt voorbijgegaan. Daarom was er nu van Thoolse zijde toch wat meer houvast om misschien hiervoor wat losgepeu terd te krijgen en daarmee ook het exterieur te verbeteren. VERVOLG PAG. 11 In 1978 werd de noodzaak van restauratie van molen de Nijverheid aan de Oudelandseweg in St. Maartensdijk al onderkend. Herstel van dit monu ment heeft nu een hoge prioriteit gekregen van het Thoolse gemeentebe stuur. Gemeente koopt hal van Lammeren ■ér Verruiming of beperking windmolens? ér Fusie Rabobanken Tholen- /Sint-Maartensdij'k ér C.N.C. is voor Tholen wel ver loren ér Indeling bij ziekenhuis Goes verontrust Thoolse huisart sen, VVD en CDA ér Angst ook slechte raadgeef ster bij kruisraketten ér Minumenten-zorgen voor ge meente Tholen ér Straks wel nieuwe computer ér Hard rijden voor kantonge recht ér Kleedgelegenheid voor Tho- lense Boys, schietac- commodatie voor vier clubs ér De lente is er en de zomertijd komt zondag ér Thoolse jeugd wint Zeeuwse damtitel BLIJ DAT IK RIJ? STOM DAT IK BROM. KNUS DAT IK BUS. FIJN DAT IK TREIN. KNAP DAT IK TRAP. GOEDKOOP DAT IK LOOP. ér Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's. "Wat gaat men in 's hemelsnaam overhoop halen", zegt ook me disch directeur J. Krijger van het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. "Iedereen is toch met de huidige situatie tevreden. De ge volgen van de nieuwe indeling zijn niet te overzien. Voor fami lieleden die dagelijks patiënten bezoeken, zal de reis naar Goes alleen maar meer tijd kosten. Als men de natuurlijke oriëntatie van de bevolking van Tholen en St. Philipsland op de Brabantse zie kenhuizen op één of andere wijze gaat doorbreken, is dat een slechte zaak", zei dokter Krijger donder dagmiddag tijdens een pers bijeenkomst in Lievensberg. Hij maakte daar ook melding van de brief van de THV. In de door voorzitter A.W.A. de Looze en secretaris A.C.J. Note- - boom ondertekende brief wordt bij g.s. van Zeeland gereageerd op de nota bestuursorganisatorische maatregelen Wet Voorzieningen Gezondheidszorg(WVG). In het kader van de decentralisatie draagt het rijk een aantal taken over aan de provincies. Die willen de provinciegrenzen handhaven, zodat de grensoverschrijdende gezondheidszorg als van Tho len/St. Philipsland naar West- Brabant problemen oplevert. "lk vrees met grote vreze dat CNC voor Tholen de vernieling ingaat. Met een nieuw procédé kan men in Ottersum vijfjaar vooruit en als dat nog geintenviseerd wordt, is de Thoolse vestiging voor CNC niet meer nodig". Raadslid M. van Damme zei dat dinsdagavond tijdens de VVD- jaarvergadering in Havenzicht te St. Annaland. Zijn collega J.L. van Gorsel constateerde dat de procedure veel en veel te lang gaat duren. "Niet alleen voor het be drijf, maar ook voor de mensen die in de Slabbecoornpolder wo nen en de Tholenaren die bij CNC kunnen gaan werken, 't Wordt erg vervelend, zoveel onzekerheid, terwijl de champignons nog steeds in opmars zijn. 't Is een rendabele bedrijfstak, waar de behoefte aan compost groeit. Het zit vast bij de Raad van State. Men knokt op ministerieel niveau tussen ver schillende partijen", aldus van Gorsel. "De beroepsprocedure is er de oorzaak van. dat CNC al 1.8 miljoen gulden EEG-subsidie is kwijt geraakt", zei van damme. die geur zo'n abstract begrip noemde, dat het verschil van me ning tussen de Zeeuwse Milieu inspecteur en zijn Haagse baas moeilijk oplosbaar is. De THV hecht aan Lievensberg, Vrederust, St. Franciscus Roosen daal, de ambulancedienst van West-Brabant, het alarmnummer 0011 en het ziekenfonds MZB. Het RIAGG(regionale instelling voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg) rekent nu ook Tholen tot zijn werkgebied. Ook na een toekomstige Oester- dam zal de tweedelijnszorg(zie- kenhuizen) zeer waarschijnlijk ook niet in Goes gezocht worden wegens de veel grotere afstand en de bestaande bindingen met West-Brabant. Voor nucleaire geneeskunde, computertomografie en klinische revalidatie is de bereikbaarheid in West-Brabant eveneens zeer goed. Voor neurochirurgie is Til burg niet ver. voor radiotherapie zal Rotterdam wel de voorkeur blijven verdienen en de Klokken- berg biedt voorzieningen voor longziekten en hartoperaties. Overschakeling naar een Zeeuws ziekenfonds brengt alleen maar kosten en moeite met zich mee en vergroot de afstand naar het zie kenfondskantoor, dus alleen maar nadelen voor de verzekerden. Tegen handhaving van de huidige regio-indeling bestaat voor Tho len geen enkel bezwaar. Integen deel. Mocht via de WVG echter toch indeling bij Zeeland plaats vinden, dan verwachten de Thoolse huisartsen, dat met de belangen van de Thoolse bevol king uitdrukkelijk rekening wordt gehouden voor wat betreft de be staande en toekomstige relaties op het gebied van de gezondheids zorg in West-Brabant, aldus de THV in de brief aan g.s. van Zee land. Van de Tholenaren die in een ziekenhuis opgenomen worden, ligt 85% in Lievensberg en van de 15% elders, is maar 1% een Zeeuws ziekenhuis. Van de Fli- planders gaat de helft naar Lie vensberg en het andere deel naar St. Franciscus Roosendaal. Op de 10.000 patiënten die Lievensberg jaarlijks krijgt, zijn er 1700 tot 1900 van Tholen/Flipland. Hoewel patiënten een vrije zie kenhuiskeuze hebben, verwacht Lievensberg-directeur Krijger bij overheveling van 1900 patiënten naar Goes toch problemen voor het Bergse ziekenhuis. "De plan ning gaat dan uit van inwone raantallen. zodat er bij ons bed den af gaan die er bij Goes bij komen. Dat heeft gevolgen voor de voorzieningeij en het perso neel. maar het is allemaal nog zo vaag. Geen Thoolse patiënt of huisarts kun je de keuze voor Lie vensberg belemmeren, maar met minder bedden zal men gecon fronteerd worden met een vol zie kenhuis." .Volgens dokter Krijger zwijgt men als het graf over de gevolgen van de nieuwe regio-indeling. "Financieel-economisch brengt het grote nadelen mee en ook met de Oesterdam is het voor Tho len/St. Philipsland behoorlijk las tig. 't Is gewoon niet verstandig. Het zal de spanning enorm gaan verhogen, want er zijn al rigou reuze bezuinigingsplannen. Als men dan ook nog de voorzienin gen gaat budgetteren, ontstaan er zeker problemen. We moeten dan ook bij de provinciale besturen op de trom slaan", zegt Krijger. Hij vreest dat het omgekeerde ge beurt dan de WVG op 't oog heeft. "Vermindering van de gezond heidszorg kan nooit de bedoeling zijn. G.S. van Zeeland redeneren wel vrolijk dat Tholen/St. Phi lipsland bij de gezondheidsregio Zeeland moet, maar door de Oes terdam komt er geen wezenlijk andere p*atiëntenstroom. Goes heeft zijn eigen werkgebied", al dus de medisch directeur van Lievensberg. Hij heeft vorig jaar al overleg ge pleegd met de prov.raad voor de volksgezondheid in Zeeland, als mede met de Brabantse gedepu- VERVOLG PAG. 9 f In het overtrekken en stofferen van alle zitmeubelen zijn wij gespecialiseerd Bovendien doen we het nog goed, snel en voordelig ook Waarom zou u het zelf proberen MEUBELSTOFFERING INTERIEURVERZORGING St. Annaland 01 665-2798 Scherpenisse 01 666-2627 Advertentie I.M In de nacht van zaterdag op zon dag 25 maart begint de zomertijd weer. Om 2.00 uur gaat de klok een uur vooruit naar 3.00 uur. zo dat het volgende week 's avonds langer licht is om bijvoorbeeld in de tuin te werken, buiten te spelen of te fietsen, zoals de tourclubs gaan doen. Wie 's morgens vroeg pp pad gaat, zal maandag ervaren dat het donkerder is, maar met het stijgen van de zon zit ook daar perspectief in. De zomertijd duurt tot 30 september. De vrijwilligers van het fietsgra- veerproject zijn met de laatste loodjes bezig. Vanavond tot acht uur en morgen tot vijf uur St. An naland. maandag Poortvliet en dinsdag tenslotte Scherpenisse. De belangstelling is nog steeds boven verwachting en donder dagmiddag rond kwart over vier werd de 5000ste fiets geregis treerd. Ronald Korstanje uit de Kon. Julianastraat in Tholen kreeg een bloemetje van de vrij willigers. waarna graveur J. de Jonge uit St. Philipsland de post code aanbracht. Die donderdag was "t met 510 fietsen in Tholen rustig, want woensdag werd een record drukte geregistreerd met 1110 tweewie- Iers. De graveerders waren toen van tien tot acht uur constant in getouw. Dinsdag waren er in Tholen. 863 fietsen geweest en vrijdag 417, zodat totaal in vier dagen 2900 tweewielers in Tholen van de postcode werden voorzien. Dat leverde zaterdagavond al di rect resultaat op. toen bij Meul- vliet omstreeks elf uur een fiets werd gestolen waarvan eerst het slot was vernield. De politie spoorde de eigenaar dankzij de postcode nog eerder op dan hij z'n fiets zelf had gemist. In Anna Jacobapolder zijn maan dag 191 fietsen gegraveerd en in St. Philipsland dinsdag 1301 tweewielers. Elders in Nederland komen de graveerprojecten ook op gang en de Thoolse vrijwilli gers verbaasden zich erover dat bij fietsenhandelaren in Schiedam en Vlaardingen vijf gulden per fiets betaald moet worden. In Delft kwamen de organisatoren op 1.30 en in Den Haag op vijfcent* Rotterdam aarzelt om eraan te beginnen. Op Tholen en St. Phi lipsland zijn de kosten beperkt. De gemeenten betalen de reiskos ten en maaltijden van de vrijwilli gers. Overigens is er nu wel een bus geplaatst, waar men een gift in kan deponeren ter bestrijding van de onkosten van het graveren. GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie LM. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1