Stavenisse EHBO-kampioen Boerderijproject nu in Poortvliet? Mode BOUMAN POTTER Plzfe wë|k RPF-Kamerlid in Poortvliet ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. Een begrip voor kwaliteit en service! 't Is eigenlijk de hobby van mevr. J. Versluijs-van Da- één lam ter wereld en vrijdagmiddag werd 't heel druk len, maar toen ze met vakantie was nam zoon Paul haar taak waar en hij hielp op 't Wulpdal bij Scherpe- nisse een schapen-vierling ter wereld. Voor ze vertrok, had één van de vier zwarte schapen een tweeling ge worpen en donderdag volgde bij Paul Versluijs op nieuw een tweeling. Vrijdagmorgen bracht schaap drie met een vierling. Het laatste lam zat dwars, zodat Paul een flink handje moest helpen, maar alle borelingen bleken gezond te zijn. Binnen een week zijn er negen zwarte lammetjes waarvan zeven ooien en twee ram men. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Slagers in de prijzen Ruim 1 miljoen woningverbetering 5 I- VA Donderdag 15 maart 1984 40e Jaargang no. 18 Met 52 punten voorsprong op Flipland Stavenisse heeft zich met 243 punten overtuigd ge plaatst voor het Zeeuws EHBO-kampioenschap op 13 april in Middelburg. Daar wordt 25 mei ook de lande lijke wedstrijdfinale gehouden, waarbij Stavenisse al de nodige ervaring heeft. Men werd op nationaal ni veau immers al 2e, 4e en 8e. Dinsdagavond was het in de volle Stove in elk geval feest, toen Nellie de Rijke, Lianne Dorst en Dina Dorst het negende kampioenschap van Tholen en St. Philipsland voor de EHBO-ploeg van Stavenisse bin nenhaalden. Leidsters Kritisch Vijf doktoren De deelname aan het graveerproject voor fietsen overtreft alle verwachtingen. St. Maartensdijk beet het spits af met 1720 tweewielers in drie dagen, terwijl er 1500 verwacht werden. Maandag werd ook de prognose van 650 voor Stavenisse ver overschreden met een totaal van 991 fietsen. Dinsdag zijn de vrij willigers in Tholen begonnen met 853 fietsen van de postcode te voorzien, terwijl de organisatoren er op 600 gerekend hadden. Tholen is nog tot en met vrijdag aan de beurt, maandag volgt Anna Jacobapolder, dinsdag St. Philipsland, woensdag Oud- Vossemeer en donderdag en vrijdag St. Annaland. (zie ook Tho- lenderwijs en plaatselijk nieuws). De foto geeft een beeld van de officiële start in St. Maartensdijk met de burgemeesters Baerends van Tholen en Vogel van St. Philipslaüd, alsmede opper wachtmeester H. W. Fransen en de coördinator vaq de vrijwilligersgroep, dhr. P. van Meel uit Oud-Vos semeer. Lening van Philadelphia van 50 mille OVEM-secretaris H. Meijer heeft maandagavond een beroep op de leden van Philadelphia gedaan om ieders invloed aan te wenden voor het verwerven van een boerderij ten behoeve van het gehandicapten project. "Ik heb sterk de indruk, dat er telkens een koper komt wanneer wij met een boerderij bezig zijn. Het welzijn van elf gehandicapten zou belangrijker gevonden moeten worden dan het welzijn van één man", aldus Meijer. Derde boerderij - r ui a ia Dagverblijf Bewusteloos VERVOLG PAG. 7 Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL.(01670)6 33 85. Advertentie I.M. 1yyONINGÏNPflCHTlNG Advertentie I.M Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 18,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G Heijboer Mode-verschijnsel Een gemeentelijke computer van vier ton Gereformeerd predikant voor Oud-Vossemeer en Anna Ja- cobapolder Gemeente en provincie moe ten over de brug komen voor nieuw Smerdieks bedrijf Ti- Weinig animo voor eerste vrouwendag Een voorbeeldige afvalster in Oud-Vossemeer Veel geld voor verbeteringen in Anna Jacobapolder Vier gymlokalen voor schiet sport aangepast 25 jaar rijles op Tholen/St. Philipsland Nieuwe kleedlokalen Tho- lense Boys Bergse ziekenhuizen willen Tholen/Flipland behouden EHBO Stavenisse leeft Smerdiek hield zich toch staande STREEF NAAR HET AL LERHOOGSTE, DE OM STANDIGHEDEN DOEN ER WEL GENOEG AF Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's Tijdens de nationale vakwedstrijd in Utrecht voor Kook- en Lever worstsoorten zijn donderdag drie Thoolse slagers in de prijzen ge vallen. P. op den Brouw uit St. Maartensdijk kreeg een le prijs voor een Zeeuwse boerenlever- worst en een 2e prijs voor een Gelderse rookworst. Johan Gei- lings uit Tholen behaalde met een gekookte worst een le prijs en P. Vantiggele uit Poortvliet, werk zaam bij Slagerij Jochems, een 2e prijs met een rookworst. De Stichting Beter Wonen krijgt 1125.000 gulden subsidie voor het verbeteren van vijftig huizen op het eiland Tholen. Een van de voorwaarden van de verdeling van deze zogenaamde terug- ploeggelden is, dat per project minimaal 70% langdurig werklo zen worden ingezet. Totaal krijgt Zeeland van het Rijk 3.623.000 gulden, waarmee een bouwst- room van ruim 9 miljoen gulden op gang kan komen. Aan 45 vooroorlogse en 935 naoorlogse woningwetwoningen kunnen groot onderhoud of andere ver beteringen worden uitgevoerd. Bij werk aan vooroorlogse huizen bedraagt de subsidie van het rijk tweederde van de goedgekeurde kosten, bij naoorlogse woningen eenderde deel. Voor. deze subsidie komen alleen aanvullende plannen in aanmer king die niet mogen leiden tot concurrentievervalsing. Bij de verdeling over de Zeeuwse ge meenten is vooral gekeken naar de mate van werkloosheid. Voor groot onderhoud aan 15 vooroor logse huizen is nog geen verdeling over de gemeenten gemaakt. De toewijzing blijft van kracht tot 1 juli. Daarna zal zo nodig een her verdeling plaatsvinden, zodat uiterlijk 1 oktober voor al het geld verplichtingen zijn aangegaan. Voorwaarde is. dat de projecten uiterlijk 31 december zijn afge rond. Verschillende werkloze bouwvakkers op Tholen krijgen dankzij dit onderhoudsproject werk aan vijftig huizen. Zoals de wind waait, waait z'n jasje. Een spreekwoord, waarvan ook wijze voorvaderen de beteke nis terdege snapten. Evenals de mode telkens met iets nieuws poogt te komen, wil ook de maat schappelijke ontwikkeling steeds naar wat nieuws streven. Toch is het dan net als bij de mode. Dat wat vroeger 'in' was, komt terug, zij het dan in een eigentijdse vorm. Meen niet, dat het is tegen te houden. Hoogstens valt er wat te beperken of te vertragen, maar niemand ontkomt er aan. Hetzij als progressief meteen, hetzij als conservatief later, als de eerste weer al een nieuwe stap heeft ge zet. Er was een tijd - en ze duurde kort - dat de kleding zeer kort was. Wie dat eerst belachelijk vond, was er het tweede jaar toch aan toe, ook maar een paar centimeter minder lange kleding te nemen. Gaat het ook niet zo in het be drijfsleven met de arbeidstijd? Het is nog niet zoveel tientallen jaren geleden, dat er zwaar ge vochten is voor de vijfdaagse werkweek. Naarmate de beloning beter kon zijn, werd het al snel een vanzelfsprekendheid. Tegelijker tijd echter zat men bij de industrie al weer aan het nieuwe van de continu-arbeid. Het bleef dan weliswaar 40 uur per week (bij ploegendiensten veelal minder), maar daarin zat ook weekend werk. Het leverde toeslagen op voor de werknemer, die daarvoor in de meeste gevallen onmiddel lijk klaar stond, al voelden de vakbonden weer enig 'terrein te gaan verliezen. In de huidige dis cussie over arbeidstijdverkorting wordt bij Philips gesproken over de invoering van zaterdagarbeid. Bij het Midden- en Kleinbedrijf is het niet anders. De winkels waren eertijds tot zaterdagavond elf uur open en iedere verkoper wist te voren, wie nog om vijf voor elf zou komen. Het werd teruggedraaid tot heel wat normaler proporties van zes uur 's avonds en er was niemand die er onder leed, want met die verandering waren er te gelijkertijd ook al minder uren voor de werknemers. Dat suddert dan enkele jaren, tot er opeens weer wordt uitgedokterd, dat echtparen die beiden de gehele week werken, onvoldoende tijd hebben om te winkelen. De win kels zouden tot zeven uur 's avonds open moeten blijven. Bij het teruglopen van de omzet is de winkelier al snel geneigd daaraan maar toe te geven. Als de buur man het doet, moet ik wel. Dat is dan nog niet genoeg, want de tot dusver bescheiden zondagope ning in grensstreken moet dan opeens ook worden verdubbeld. Ieder is toch vrij om het wel of niet te doen, maar in een moeilijke concurrentiepositie staat men voor het blok: pompen of verzui pen. Als de een 36 of 32 uren kan of moet gaan werken en de arbeids tijd van een ander nog wordt ver lengd, kan men lang niet zeggen dat het veranderingen ten goede zijn. Aan dat minder goede komt dan ook weer wel een eind, zoals de mode van kort snel omdraaide in langer, maar het is wel de vraag of dat kan worden overleefd. Misschien was het beter toch een krachtiger oppositie te voeren dan er bij dit soort ontwikkelingen met name door het bedrijfsleven wordt gedaan. Veelal staat men wat lauw terzijde en laat men Gods water over Gods akker lo pen. Het is immers maar een mo de-verschijnsel. Dank-je-de-koe- koek. Drs. A.H.D. Wagenaar, Tweede Kamerlid voor de RPF, houdt morgenavond in het Ouwe Raed'uus te Poortvliet een spreekbeurt. Als onderwerp heeft men de vraag "Is angst het Uit gangspunt van de politiek in 1984?" gekozen. Angst beheerst momenteel het denken van velen. Angst om zonder werk te komen, angst om in te leveren, angst voor kernwapens enz. De vergadering begint om acht uur en iedereen is van harte wel kom. - Ere-voorzitter en voormalig huis arts dokter P. R. van der Eist reikte de wisselbeker uit. "Ik ben dankbaar voor de gezondheid om hier te zijn, want het is een grote eer om deze prijs-uit te reiken, 't Is een beetje de gewoonte geworden van Stavenisse om te winnen, maar drie keer achter elkaar is niet de bedoeling", zei dr. v.d. Eist, die EHBO een leuke, nuttige sport noemde. De Zeeuwse EHBO-voorzitter dokter Geldog was blij met de belangstelling van zo'n grote groep mensen (circa 150), waar onder veel jongeren. De Stove noemde hij een prachtige gele genheid voor deze kringwedstrijd. Bij de puntenwaardering voor de leidsters werd de voorsprong van Stavenisse al duidelijk. Mevr. de Rijke kreeg 59 punten. Sint An- naland Mevr. van Leeuwen (St. Annaland) 49 p., Coby Coppoolse (Tholen) 44 p. en Henria v.d. Reest (St. Philipsland) 43 p. max imaal waren er 60 punten te be halen, zodat Mevr. de Rijke op I punt na het maximum had be reikt. Bij de ploegen, die 270 p. konden krijgen, werd Stavenisse met 243 p. eerste, gevolgd door St. Phi lipsland met 191 p., Tholen met 183 p. en St. Annaland (de win naar van 1983) met 170 p. "Sint- Annaland kijkt misschien verlan gend terug naar betere tijden en Stavenisse was misschien in het voordeel met een thuiswedstrijd, maar de oefening was voor ieder een even moeilijk", zei dokter Geldof. De Fliplandse ploeg bestond uit Henria v.d. Reest, Riet Vermaas en Rini Vermaas, het Thoolse team uit Coby Coppoolse, Dianne v.d. Hoven en Mevr. Goorden- Hermus, de St. Annalandse ploeg uit Corry van Leeuwen, Elma v.d. Repe en dhr. J. Ridderhof. De EHBO'ers mogen twee jaar achter elkaar aan de kringwed strijd meedoen, zodat er regelma tig verse krachten ingezet worden. Stavenisse doet 't steeds uitste kend. De EHBO-vereniging is dan ook een levendig onderdeel van de gemeenschap gezien ook de kampioenschappen in 1981 en 1982. Op 22 maart wordt de laat ste herhalingsles gehouden, maar voor de nieuwe cursus na de zo mervakantie zijn alweer aanmel dingen binnen. De Hartstichting heeft momenteel 21 deelnemers voor een reanimatiecursus in Sta venisse, wat eveneens aangeeft dat dit werk leeft. "De sfeer is ook altijd goed. We hebben een gezellige vereniging", zegt secretaris T. de Rijke. "De opleiding is echter ook gedegen en kritisch ó.l.v. instructeur dhr. Averick uit Hoogerheide. Er wordt op fouten gewezen en iedereen accepteert dat." monstratie. De ene sportman had een enkelbreuk, de andere bleef bewusteloos met een buil en schaafwond op zijn voorhoofd liggen. De koffiejuffrouw liep le en 2e graads brandwonden op doqr het gieten van kokend water over haar hand. Dokter E. H. Veldman, die de leidsters moest beoordelen, vond die taak erg moeilijk omdat ze el kaar niet veel ontliepen. Het slachtoffer dat bijna niets man keerde (koffiejuffrouw) eiste veel aandacht op. Het water was ver der weg en dat gaf tijdverlies, maar het beste was, ze naar de kraan te begeleiden. Van de twee anderen eiste de bewusteloze de meeste aandacht met het snel toe passen van de stabiele zijligging. Dokter J. M. van der Bel bracht naar voren, dat een ploeg tot de diagnose enkelkneuzing in plaats van -breuk was gekomen. De de- kenrol had tot voorbij de knie aangebracht moeten worden. Verder was niet gevraagd of de patiënt 't hoorde kraken, dan was men eerder tot de goede diagnose gekomen. Hij leed veel pijn en bij het draaien van het andere slachtoffer had men aanraking moeten voorkomen, het geven van steun vond dokter v.d. Bel goed en in 't algemeen was hij niet ontevreden. Lotus-voorzitter Tj. Heijboer zei trots te zijn op de aanwezigheid van vijf artsen bij deze EHBO- wedstrijd, hij maakte die belang stelling elders in Zeeland zelden mee en daarom vroeg hij applaus voor deze geweldige medewer king. Dokter Geldof gaf het publiek de eer gezien de grote belangstelling, hij dankte Stavenisse voor de gastvrijheid, de Lotus voor de voortreffelijke uitbeelding en de jury voor de gewetensvolle beoor deling. EHBO-voorzitster mevr. de Jong uit Stavenisse feliciteerde de win naars en overhandigde de Lotus- en juryleden bloemen als waarde ring voor hun inzet. t Philadelphia-voorzitter ds. M.A. Jansens noemde de kansen voor het boerderijproject vrij gunstig. Hij had goede hoop, dat de boer derij de volgende jaarvergadering in gebruik zou zijn. Na veel werk van de stichting OVEM komt er steeds meer dui delijkheid dat dit project in 1984 zal slagen, zei secretaris G. Quaak. Hij voegde er echter aan toe. dat alle zeilen bijgezet moeten worden om aan de financiële ver plichtingen te voldoen: een lening van 50.000 gulden met een loop tijd van tien jaar en een rente van 8% om de exploitatie van het pro ject sluitend te laten zijn. Het boerderij project is bestemd voor elf volwassen geestelijk ge handicapten die in eigen omge ving kunnen wonen en werken. Sinds juli 1981 is de stichting OVEM daar al mee bezig en de berg paperassen is enorm. Men heeft nu contact met de derde boerderij-eigenaar, nadat gebou wen bij Scherpenisse(fam. Geuze, Veerhoekseweg) en Oud-Vosse- meer door een hogere bieder voor de neus van OVEM werden ge kocht. Het gaat nu om het bedrijf van H. Hoogerbrugge aan de Ho- geweg in Poortvliet met fruitteelt en kippen voor de eierproduktie. OVEM wil de produkten ook zelf gaan verkopen, zoals dhr. Hoog erbrugge dat doet. Meijer vertelde, dat in november vorig jaar nog bijna een streep door het boerderijproject werd gezet, maar dankzij goede con tacten met mensen van verschil lende politieke partijen, gaven de staatssecretarissen van WVC en sociale zaken alsnog hun toe stemming voor uitvoering van het Thoolse plan. Fatale datum is 1 juli, dan moet de exploitatie rond zijn. De rijksge bouwendienst keurde de boerderij van Hoogerbrugge inmiddels al goed en ten aanzien van de finan ciering meldde de OVEM-secre taris de heugelijke ontwikkeling, dat er al 350.000 gulden aan schenkingen was ontvangen. Philadelphia-secretaris Quaak herinnerde er in zijn jaarverslag aan. dat in het verleden zes jaar is gewerkt aan de totstandkoming van een dagverblijf op Tholen. Na zeer veel werk. vergaderingen en reizen naar het ministerie te Rijs wijk lukte het toch niet. De afde ling was te klein, gezien ook de voorzieningen te Steenbergen en Bergen op Zoom dicht in de buurt. Het ontspanningswerk, waarmee in 1970 werd begonnen, slaagde wel. Van 4 deelnemers groeide dit uit tot 22 deelnemers, die met 9 begeleiders wekelijks in het eigen clubgebouw Ons Huis aan de Langeweg in Scherpenisse bij el- Volgens de Rijke verloren de an dere drie ploegen veel punten met de bewusteloze patiënt, die ze op z'n buik lieten liggen. Ook dokter Jansen gaf dat in zijn beoordeling aan. "De ademhaling en polsslag is niet goed bekeken, evenmin als eventuele andere letsels. Dat had voor het uitvoeren van de stabiele zijligging moeten gebeuren, het hoofd rustte nu waar de wond was. Ook naar pijn in nek of rug is niet gevraagd, 't was onvoldoen de", zei dokter Jansen. De ongevalssituatie, uitgebeeld door drie leden van de Lotus stu diekring noord- en midden-zee- land, bestond uit een judo de-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1