van Veere Nieuwe catalogus Zeeuwse bibliotheek Omroep Zeeland in stroomversnelling 'MDGO dat zit zo...' Bisamratten Bij verhuizing Geen extreem feminisme en geen geleuter Donderdag 8 maart 1984 COMMISSI US Welzijn Bestuurszaken Ruimtelijke Ordening I N BKHOK V Gedeputeerde staten stellen voor een bedrag van een half miljoen uit te trekken voor de aanschaf van een nieuw "cata logus-systeem" voor de Zeeuwse bibliotheek. Automatisering On-line Nieuwe heden mogelijk- Een firma buitenlandse Wanneer Provinciale Staten van Zeeland accoord gaan met het heffen van opcenten op de omroepbij drage, kan Omroep Zeeland snel van de grond ko men. Dat valt op te maken uit de woorden van mi nister Brinkman van WVC tijdens een persconferen tie op 28 februari in het Provinciehuis in Middelburg. Op reuma kun je niet bezuinigen STEMMEN VAN LEZERS Zeldzame Amaryllis a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Vloeken PAK EVEN UW ZAKBOEKJE KvK bij minister over lasten waterzuivering Bijdrage voor gemeenten in kosten verwerking chemisch afval ABDIJ Gedeputeerde staten willen een bedrag van 80.000,— be schikbaar stellen om de archieven van de "heren en vrouwen van Veere" te inventariseren en toe gankelijk te maken. Provinciale staten van Zeeland zullen in hun vergadering van 6 april over dit voorstel beslissen. In een brief aan gs hebben b. en w. van Veere de aandacht geves tigd op het belang van hun archief in het algemeen en dat van de heren en vrouwen van Veere in het bijzonder. Het archief van de heren en vrouwen moet echter nog geordend en beschreven worden om het écht waardevol te maken. H iermee is nogal wat geld en inspanning gemoeid, vandaar dat de gemeente een beroep heeft gedaan op de provincie. De provinciale archiefinspecteur heeft bevestigd dat het om een waardevol archief gaat en heeft ook een aantal voorwaarden ge noemd waaronder een eventueel subsidie zou moeten worden ge geven. Positief was ook het advies van de Zeeuwse Culturele Raad. Die schreef o.a. dat "de invloed van de Van Borssele's in Zeeland en ook daarbuiten zeer groot is ge weest. Ontsluiting van het archief kan een schat aan informatie ge ven". (Met "ontsluiting" wordt bedoeld het beschrijven van de papieren die in het archief aan wezig zijn en deze gegevens over- De statencommissie voor Welzijn vergadert maandag 12 maart, 14.00 uur. Op de agenda staan o.a. een bijdrage voor de on-line catalogus van de Zeeuwse Biblio theek (zie hoofdartikel), subsidie in de kosten van het ordenen en beschrijven van de archieven van de heren en vrouwen van Veere en een overzicht van subsidies in restauratie- en onderhoudskosten van monumenten over 1 983. De statencommissie voor be stuurszaken vergadert vrijdag 16 maart om half tien 's morgens. Evenals in de commissie Welzijn wordt er gesproken over een bij drage voor de on-line catalogus, een overzicht van subsidies in de restauratie- en onderhoudskosten van monumenten- en over een subsidie voor de archieven van de heren en vrouwen van Veere. An dere agendapunten zijn: aangaan rekening-courant-overeenkomst met het Koninklijk Zeeuwsch Ge- zichtelijk bijeenbrengen, zodat de archiefstukken door belangstel lenden kunnen worden geraad pleegd). Gs willen subsidie verlenen onder de voorwaarde dat de gemeente Veere een specialist zal aantrek ken die verstand heeft van mid deleeuwse geschiedenis, middel eeuws Latijn en oud Frans, terwijl de werkzaamheden niet meer dan twee jaar in beslag mogen ne men. Ook zal Veere voor meerde re dagen per week weer een ar chivaris in dienst moeten nemen voor het beheer van het gehele oud-archief. Tenslotte zal de gemeente moeten zorgen voor een archiefbewaar plaats, die voldoet aan de daar voor geldende normen. IEU.WS nootschap der Wetenschappen in Middelburg; inzamelingsactie restanten (landbouw-)bestrij- dingsmiddelen 1983; ondersteu ning in kosten van depotvorming van klein chemisch afval; extra- onderhoud aan provinciale wegen in 1 984 en grondverwerving voor de verbetering van de weg West- kapelle-Domburg (S1 6). Tenslotte spreekt de commissie zich uit over een bijdrage uit het fonds voor toeristische promotie voor een Veerse Meer-folder en enkele bijdragen uit het fonds bij zondere voorzieningen voor de rioolconstructiewerken in Bors- sele, de verplaatsing van het transportbedrijf Rademaker in Haamstede en voor een leerling bouwplaats voor het herstel van een steiger van het recreatieschap Het Veerse Meer. Ook op vrijdag 16 maart, maar om drie uur 's middags vergadert de statencommissie voor Ruimte lijke Ordening. Zij bespreekt de reactie van de minister van Volks huisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne op het streek plan Midden-Zeeland, de nota "kamperen buiten de kampeer terreinen" en de regeringsbeslis sing over het structuurschema zeehavens. Voorts staat op de agenda een notitie hoe gewerkt gaat worden aan een nieuw streekplan voor de hele provincie en een voorstel om circa vijftig gebieden buiten een ruilverkaveling onder te brengen in de relatienota. Alle vergaderingen zijn openbaar (met spreekrecht publiek) en wor den gehouden in het Provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt dinsdag 1 3 maart zesmaal zitting. Op de rol staan beroepsschriften die voortvloeien uit de algemene bijstandswet. Bijstandsaanvragers uit diverse Zeeuwse gemeenten hebben de beroepen ingediend tegen beslis singen van hun gemeentebe stuur. De zittingen zijn om 9.30, 10.00, 10.30, 1 1.00, 1 1.30 en 11.45 uur. Zij zijn zoals gewoon lijk openbaar en worden gehou den in het Provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De catalogus is de belangrijkste sleutel om een bibliotheek voor de lezer toegankelijk te maken. Bibliotheken stelden in eerste in stantie een catalogus samen met behulp van een kaartsysteem. Om goed te kunnen zoeken waren er zelfs meerdere kaartsystemen no dig: op naam van schrijvers; van titels; onderwerpen of trefwoor den. Dat gold ook voor de Provin ciale bibliotheek en de Middel burgse openbare bibliotheek, die nu samen de Zeeuwse bibliotheek vormen. (Op dit moment wordt hard gewerkt aan een nieuwe huisvesting aan de Kousteense- dijk in Middelburg). Het kaarten bakken-systeem kostte veel tijd en moeite en bovendien was het moeilijk te hanteren, zowel voor het publiek als het personeel. Bijna tien jaar geleden begon de Provinciale bibliotheek al aan een vorm van automatisering. Vanaf 1977 werd een computer ge bruikt die zorgde voor het bijwer ken van de catalogus. De catalo gus werd in zijn geheel op een computerband gezet en deze "onzichtbare gegevens" werden omgezet op microfilms. Met be hulp van speciale apparaten kun nen deze microfilms worden ge raadpleegd. Eenmaal in de week worden de films vernieuwd met de laatste aanwinsten. Op zichzelf betekende dit een grote verbete ring, hoewel er toch nog vrij veel werk moet worden gedaan om el ke week nieuwe films beschikbaar te hebben. Ook is het telkenmale vervaardigen van films een dure zaak, ook al omdat de films steeds langer worden. Bovendien is de leesapparatuur door het veelvul dige gebruik aan vervanging toe. Inmiddels zijn de ontwikkelingen niet stil blijven staan. Integendeel, nationaal en internationaal is er apparatuur ontwikkeld die nog sneller en efficiënter de "sleutel functie" tot de bibliotheek ver vult. Ook voor de Zeeuwse bibliotheek wordt nu geadviseerd te komen tot een zg. on-line catalogus. Eenvoudig voorgesteld komt het erop neer dat er ergens in het ge bouw een centrale computer staat, die het hele scala van boektitels, auteursnamen, onder werpen etc. in zijn geheugen heeft en die deze gegevens desgevraagd gegroepeerd kan aanbieden. Dat aanbieden gaat via beeldscher men, die - naar nu wordt veron dersteld - op ongeveer acht plaat sen in de nieuwe bibliotheek zijn te raadplegen. De bezoeker van de bibliotheek kan deze schermen zelf bedienen (eventueel is assistentie aanwe zig). Het gewenste boek kan dan bij de uitleenadministratie wor den aangevraagd. Overigens kan de bezoeker in veel gevallen ook zelf het boek opzoeken. In tegen stelling tot nu, zal namelijk in de nieuwe bibliotheek een groot deel van het boekenbezit van de pro vinciale bibliotheek worden uit gestald (mét het boekenbezit van de openbare bibliotheek Middel burg). Een groot voordeel van het on-line systeem is dat nieuwe aanwinsten meteen in de compu ter kunnen worden opgenomen en dat niet wekelijks,zoals nu, de hele catalogus moet worden ver werkt. Zo kan de apparatuur eventueel worden gebruikt voor het onder wijs, waar de informatica een steeds belangrijker rol gaat spelen in de totale opleiding. Ook sluit de automatisering nauw aan bij de komst van de Open Universiteit, waarvan het studie centrum zal worden onderge bracht in de Zeeuwse bibliotheek. Literatuuronderzoek zal in de toe komst ook kunnen worden ve reenvoudigd èn uitgebreid, bij voorbeeld door "koppeling" van de computer aan andere compu ters in binnen- en buitenland. Te denken valt ook aan gebruik making van de apparatuur door anderen, bv. het rijksarchief. Overwogen wordt ook aansluitin gen tot stand te brengen met een aantal openbare bibliotheken. De on-line catalogus biedt op een aantal terreinen nieuwe mogelijk heden. Gedeputeerde staten zetten in hun voorstel uiteen dat voor het uitvoeren van het gehele project is gekozen voor de Engelse firma "Oriël". Om te beginnen heeft dit bedrijf indertijd de eerste geauto matiseerde catalogus bij de prov. bibliotheek opgezet, maar inmid dels heeft deze firma zoveel "automatiseringswerk" in de bi bliotheek verricht en beschikt men over zoveel gegevens en kennis van zaken dat overschake ling naar een ander bedrijf tijd en geld zou gaan kosten. Wel zal - zo schrijven gs - worden gezocht naar Nederlandse leveranciers voor de zg. "hardware". Hiermee bedoeld men de "harde" appara tuur zoals toetsenborden, beeld schermen etc. In de computerwe reld staat tegenover de "hardwa re" de "software" als verhandel baar product. "Software" bete kent kennis van toepassing van systemen, computerprogram ma's etc. etc., in feite net zo n product als de computer zelf. Het voorstel van gs, dat behalve in een eenmalige bijdrage van een half miljoen, in een jaarlijks be drag van 75.000,voor ex ploitatie voorziet, zal door provin ciale staten worden besproken in hun vergadering van 6 april a.s. Van de brochure 'MDGO dat zit zo' - een uitgave van de Zeeuwse Provinciale Onderwijsraad - is een herdruk verschenen. Het boekje geeft informatie over het Middel baar Dienstverlenings- en Ge- zondheidsonderwijs, een nieuwe vorm van beroepsonderwijs die in augustus a.s. wordt ingevoerd. Behandeld worden aard en in houd van de opleidingen, toela tingseisen, de beroepen die er mee kunnen worden uitgeoefend en de scholen in en buiten Zee land waar de opleidingen gevolgd kunnen worden. In de herdruk zijn de nieuwste ontwikkelingen binnen het MDGO opgenomen. De eerste oplaag was binnen een maand 'uitverkocht'. "MDGO dat zit zo..." wordt gratis verstrekt door de decanen van scholen voor Voortgezet Onderwijs of door het Bureau Cultuur en Onderwijs van de Provinciale Griffie, Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01 180-31434. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Minister Brinkman verwacht dat de Tweede Kamer op 13 maart in zal stemmen met zijn voorstel om de regionale omroep te betalen met opcenten op de omroepbij drage, die door de provincies worden geheven. De omroepbij drage zal daardoor met maximaal ƒ10,— per jaar worden verhoogd. Waar de opbrengst niet toerei kend is - en dat zal in Zeeland het geval zijn - past de minister het ontbrekende bij. De Commissaris van de Koningin VERVOLG VAN PAG. 1 jaar later kwam het rapport en de vereniging moest 1934,05 aan Boonman betalen. "Een sproeispecialist is net zo be langrijk als een apotheker, wantje moet oppassen datje geen vruch ten doodspuit, 't Is een verant woordelijke taak", zei Van Wes ten. Hij bracht verder naar voren, dat het omgaan met mensen ook niet altijd gemakkelijk is. "Voorzitter Friderichs was echter een goede praatpaal. Van hem ging rust en kalmte uit." V.an Westen vond het fijn, dat Steyns van de VUT-regeling(ver- vroegde uittreding) gebruik kon maken, want in dit computertijd perk valt 't niet mee om alles nog bij te benen. "Je werk is in elk geval gewaardeerd, dat blijkt ook uit de koninklijke onderscheiding. Ten aanzien van je opvolger kan ik zeggen: goede wijn behoeft geen krans. Ik hoop dat de vere niging een hele goede tijd met Hommel tegemoet gaat", zo be sloot Van Westen, zijn met ple zierige anecdotes doorspekte te rugblik. Voorzitter M.C. Friderichs bood dhr. Steyns nog een enveloppe met inhoud aan, waarna de bij eenkomst nog gezellig werd voortgezet. deelde tijdens de persconferentie mee, dat gedeputeerde staten van Zeeland positief staan tegenover de komst van een regionale om roep. Een voorstel over de opcen- tenheffing zou nog vóór de zomer in Provinciale Staten behandeld kunnen worden. Eerder had minister Brinkman al aan de NOS laten weten, dat hij spoedig na de behandeling van de Medianota in de Tweede Kamer wil overleggen over een marsroute voor een Zeeuwse radio. Het Nationaal Reumafonds kon tot nu toe aan haar verplichtingen t.o.v. de reumapatienten voldoen, dankzij de publieksbijdragen, want subsidie van het Rijk is er niet bij. Daarom wordt er een beroep ge daan op de Nederlandse bevol king, niet te bezuinigen op de col lecte voor het Nationaal Reuma fonds in de week van 12-18 maart. Reumapatienten kunnen ook niet bezuinigen op hun ziekte en pijn. Weet dat uw geld goed wordt besteed aan bijvoorbeeld het we- tenschppelijk onderzoek naar ge- neesmogelijkheden voor reuma. En aan de persoonlijke hulp, o.a. aanpassingen, voor de reumapa tiënt. Maar ook, om gehandicapte reumapatiënten in de gelegenheid te stellen eens een keer met va kantie te gaan. Wilt u meer weten, schrijf of bel dan naar het Nationaal Reuma fonds, le Sweelinckstraat 62, 2517 GG Den Haag, telefoon 070-469696. Voor het geval u de collectant mist: het postgironum mer is 324 en het bankgironum mer 707070848. Als oud-inwoner van het eiland Tholen lezen wij na een 33-jarig verblijf in de Noord-Oostpolder nog steeds de Eendrachtbode. In het nummer van 1 maart stond op de voorpagina een foto van Elly Deurloo met haar Amaryllis. Ze zegt dat 't een zeldzaamheid is met acht grote bloemen tegelijk. Ze heeft blijkbaar nog nooit veel Amaryllissen gezien, noch de kas sen van de Keukenhof bezocht of de West-Friese Flora in Boven- karspel, want dan zou ze anders praten. Zelf bezit ik achttien Amaryllissen die voor mijn ramen in bloei staan. De meeste hebben twee stengels, sommige drie. Ik heb ze al jaren en ik koop er nimmer, want ik kweek de kleintjes alle maal zelf weer op. Momenteel staan er rose in de bloei met twee stengels met elk vier bloemen, dus ook acht en met nog een derde knop erin. Dat is een doodgewone gang van zaken. Dat de ene stengel van de Ama ryllis bij ntej. Deurloo zoveel kor ter is dan de andere, komt niet zo vaak voor. Momenteel heb ik 't zelf ook bij een van m'n Amaryl lissen. Dat is een speling van de natuur. Vorig jaar had ik een primeur: drie stengels tegelijk in bloei met 2x6 en 1x5 dus 17 bloemen tege lijk en nog twee met elk 5 dus 10 bloemen. Ik heb er dia's van ge maakt, waarop dat zeer goed te zien is. Ik ben geen leek op dit gebied. Amaryllissen heb ik in alle kleu ren. Mej. Deurloo wens ik veel succes met haar bloemen en planten. Mevr. Gaakeer Kuinderweg 8 Emmeloord Naschrift redactie: mevr. Gaakeer stuurde met haar brief ook een dia van een raam van haar woning, waarachter heel wat Amaryllissen te zien zijn, ook waar twee sten gels tegelijk bloeien. Wie belang stelling heeft, kan de dia bij de redactie bekijken. Steeds meer en meer wordt in ons land openlijk de naam des Heeren gevloekt en gehoond. Was het vroeger min of meer onfatsoenlijk om te vloeken, nu misbruikt men die heilige naam op alle terreinen van het maatschappelijk leven. Vele kranten hebben deze ver derfelijke en goddeloze gewoonte overgenomen. Zo geschiedt dit nu ook in een onder ons vrij bekende provinciale courant. Voor velen is dit al een reden geweest om die krant op te zeggen, nadat de red actie na vele 'waarschuwingen' hier toch mee doorging. Het verdroot mij dan ook ten zeerste, toen ik in de Eendracht bode van 1 maart moest bemer ken, dat ook deze krant het open lijk beledigen van Gods naam opneemt in zijn verslaggeving. Het betrof de FNV-bijeenkomst in Haestinge te St. Maartensdijk. Op een gegeven moment moest notabene wethouder Van Schet sen zonodig vloeken om daarmee zijn ergernis aan te tonen over een vertegenwoordiger van het ar beidsbureau te Goes, die niet mee wénste te gaan naar een praktij kervaringsproject te Lelystad. Nu maakt het natuurlijk niet uit wie er vloekt: elk mens zal daar voor eens verantwoording af moeten leggen voor de grote Rechter van hemel en aarde. Maar om als vertegenwoordiger van de gemeente Tholen - ik neem tenminste aan dat wethouder Van Schetsen om die reden in die ver gadering aanwezig was - in het openbaar zo Gods naam te ont heiligen, is een kwestie die onze gehele gemeente aangaat. Im mers, het vloeken is niet alleen in de eerste plaats een belediging van Gods majesteit, maar tevens zeer kwetsend voor vele mensen die deze naam hoog achten en liefhebben. Het paste dan de wet houder ook om die enige naam, waardoor ook hij zalig kan wor den, te aanbidden in plaats van te vloeken. In de tweede plaats richt ik mij ook tot de redactie van de Een drachtbode. Met mij weet u heel goed, hoe kwetsend en beledigend het is voor God en Zijn volk om die naam in de rubrieken van uw krant zo besmeurd te zien. Als eindredactie bent u immers ve rantwoordelijk voor elk woord dat er in uw krant verschijnt. Drin gend zou ik u willen verzoeken de binnengekomen verslagen voor taan beter te controleren, ook u wijzende op het derde gebod: gij zult de naam des Heeren uws Gods niet ijdellijk gebruiken, want de Heere zal niet onschuldig houden die Zijn naam ijdellijk gebruikt. F.W. Simons Garnalenstraat 74 Tholen THOLEN vr 9 mrt Open-deur-avond, Pa tronaatsgebouw, 19.30 u. di 13 mrt ANIB soosmiddag, Meulvliet vr 16 mrt ledenverg. De Kogge, Koggedek za 24 mrt MAC auto-oriëntatie- rit. Zoekweg di 27 mrt Vergeet-Mij-Niet kof- fie-ochtend, "Leren na je 18e jaar", REC-gebouw, 9.30 u. wo 28 mrt NCVB lezing ds Den Hoed, De Wingerd, 19.45 u. SINT ANNALAND za 17 mrt Woord en Daad zang avond, NH-kerk za 24 mrt dansavond, dorpshuis, 20 v. SINT MAARTENSDIJK za 12 mrt alg. verg. Tandje Bij, Smalstad, 19,30 u. wo 14 mrt Bram Biesterveld's kindertheater, Haestinge. 14 u. zo 25 mrt seizoenstart Tandje Bij, café Smalstad, 9.30 u. di 13 mrt pl.vr. exc. bedrijf fa. Meijer, 14 u. di 20 mrt pl.vr. lezing Veiligheid in en om de woning, Haestinge, 19.45 u. OUD VOSSEMEER vr 9 mrt, dropping Jong Vosmaer, 19.30 u. za 10 mrt ruiteravond "Een- drachtruiters", Vossenkuil, 19.30 u. za 17 mrt viswedstrijd 't Scharret je, 14.30 u. vr 30 mrt toneeluitvoering V.V. Vosmeer, Vossenkuil, 19.30 u. SCHERPENISSE vr 9 mrt volleybaltoernooi Scar- penesse, gymlokaal L. Deurloostr. 20 u. za 10 mrt dansavond voor paren. Holland Huis, 20 u. wo 14 mrt pl. vr. "Natuur op Tholen" H. Venekamp, Holland Huis, 20 u. vr 16 mrt Knutselavond Scarpe- nesse, De Komme, 20 u. ma 19 mrt alg. verg. FNV voed. bond, zeel. welv. 19.30 u. di 20 mrt ouderavond Ooster- scheldeschool, Holl. Huis, 20 u. vr 23 mrt quizavond scarpenesse. De Komme, 20 u. POORTVLIET do 8 mrt generale rep. toneel/gez. avond, Raed'uus, 19.30 u. vr 9 mrt gezinsavond zlm/pl. vr. Tolrust, 19.30 u. vr 16 mrt RPF-verg. spreker drs. Wagenaar, lid 2e kamer, Raed'uus, 20 u. di 20 mrt NCV B-avond het film kon. huis, Raed'uus. 19.30 u. vr 23 mrt, contactavond Rode Kruis Tholen, Raed'uus, 19.30 u. SINT PHILIPSLAND vr 16 mrt tijdrede SGP, ds vd Meer. 19.30 u. vr 23 mrt kreukeltjesavond o.l.s. De Luijster, 21 u. STEENBERGEN zo 1 apr Roosendaals Kamerkoor, NH-Kerk, 16 u. BERGEN OP ZOOM 4-19 mrt camavalstentoonst. Et cetera zo 18 mrt koffieconcert "Musike Merlant". Hofzaal Markiezenhof, 12 u. film-I- +film+ +fïlm+ CINEMACTUEEL 1: The Day After - 12 jr do, di wo 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u. La Vie Devant - filmliga, ma 20.30 u. CINEMACTUEEL 2: Schatjes - 12 jr dag. 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14, 16.30. 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Trading Places - a.l. dag 20 u. vr za 19 21.30 u. zo 14,16.30,19 21.30 v. In februari zijn op Tholen 14 bi samratten gevangen. Dit is eens zoveel als in januari toen er 7 rat ten werden verschalkt. Op Sint Philipsland werd 1 bisamrat in de klemmen aangetroffen, de eerste van 1984. Het aantal gevangen bisamratten is hiermee dit jaar op 22 gekomen. Bisamratten De directie Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw, waar onder ook rijksrattenvanger J. Meyll te Poortvliet valt, wordt per 1 april opgeheven en opgenomen in het consulentschap Natuur, Milieu en Faunabeheer. Het ZLM-bestuur heeft zich in een brief aan Minister Braks ve rontrust getoond over de gang van zaken. Men wil graag weten of het neutrale functioneren van het Faunabeheer, inclusief de Wild- schadecommissie, ook in de nieu we opstelling gewaarborgd is. De jaarlijkse afvalwaterheffingen in Zeeland behoren tot de hoogste in Nederland. Met een sanerings programma zijn de komende ja ren gigantische bedragen ge moeid; in totaal zo'n 224 miljoen gulden aan investeringen. Dit zal tot gevolg, hebben dat de nu al hoge afvalwaterheffingen nog eens met 20,— a 30,— per in wonerequivalent (i.e.) zullen stij gen. Voor het Zeeuwse bedrijfs leven betekenen de sanerings voorstellen een extra jaarlijkse kostenpost van 6 tot 9 miljoen gulden. Ook voor de Zeeuwse be volking geldt een soortgelijke stij ging van de jaarlijkse zuiverings- lasten. Tegen deze achtergrond heeft een delegatie van de Zeeuwse Kamers van Koophandel, bestaande uit de voorzitters en secretarissen, bij gestaan door prof. dr. P.G. Fohr. dinsdag bij de Minister van Ver keer en Waterstaat, mevr. drs. N. Smit-Kroes, haar verontrusting kenbaar gemaakt. De Zeeuwse gemeenten krijgen Van de provincie een bijdrage in de kosten van vervoer en verwer king chemisch afval van 1,= per 100 inwoners per maand. Dit be drag zal aan de hand van declara ties van de werkelijke kosten wor den uitbetaald. Probleemstoffen (zoals oude me dicijnen. restanten van bestrij dingsmiddelen, schoonmaakmid delen. fotochemicalieën, batte rijen, afgewerkte olie en derge lijke) kunnen, als ze verspreid in gewoon afval of via het afvalwater in het milieu terechtkomen, scha delijke invloed uitoefenen op het milieu. De probleemstoffen worden aan geboden door kleine bedrijven en huishoudens. In de Wet chemi sche afvalstoffen is weliswaar een verbod gesteld op het zich ont doen van chemische afvalstoffen en van afgewerkte olie, maar deze wet is op huishoudens en kleine bedrijven niet van toepassing. Omdat er in Zeeland onvoldoen de alternatieve mogelijkheden zijn om zich van deze stoffen te ontdoen, worden ze vaak gelijk tijdig met het huishoudelijk afval aangeboden of door de gootsteen of straatkolk gespoeld. Uiteinde lijk komen ze dan via de stort plaats in het grondwater of in het oppervlaktewater terecht. Een goede organisatie van afval verwerking valt onder andere on der de verantwoordelijkheid van de provincie. De provincie steunt met haar bijdrage in de kosten voor klein chemisch afval. De on dersteuning zal voor de provincie op ongeveer 42.500.— komen. Er bestaat een goede mogelijkheid dat dit bedrag door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer zal worden vergoed. Er is name lijk een bijdrage van maximaal 80.000,— toegezegd, die als te gemoetkoming in de kosten van een derde afzonderlijke ambte naar voor toezicht op de naleving van de Wet chemische afvalstof fen moet worden beschouwd. De uit vijf vrouwen bestaande werkgroep 'Vergeet-mij-niet' doet vandaag mee aan de Internatio nale Vrouwendag in het Rec-ge- bouw aan de Molenvlietsedijk in Tholen. Vanmiddag om half twee verricht CDA-raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven de offi ciële opening, waarna de film 'Als je met een boer trouwt' wordt vertoond. Het gaat over vrouwen met een dubbele taak: helpen in het eigen bedrijf en de huishou ding. Verder is er een film over ouders-kind-ziekenhuis. Van avond om acht uur wordt de film 'Wit is de kleur van de verliezer' vertoond over het verschil in op voeding en studie en werk tussen jongens en meisjes. Er is een tentoonstelling over het werk van vrouwen in het gezin en in diverse stands is te zien, welke mogelijkheden er voor vrouwen zijn om zich verder te vormen, op welk gebied dan ook. Er zijn mensen van 'Blijf van m'n Lijf aanwezig, 'Vrouwen voor Vrede', de sportverenigingen van het ei land, de Anonieme Alcoholisten en het voormalige Z.I.K.V. Er is een creche voor kinderen tot zes jaar in de naast gelegen fabeltuin. van Juf van Dijke. Onderwerpen van hulpverlening tot ontspanning komen aan bod. Hoewel bijvoorbeeld ook alle af delingen van de bond van Platte landsvrouwen Zijn uitgenodigd voor het inrichten van een stand en er ook nog verschillende NCVB-afdelingen en kerkelijke vrouwenverenigingen op Tholen zijn. bleef de basis beperkt. "Er zijn vrouwen, die denken dat we erg feministisch bezig zijn en an deren, menen dat we een leuter groepje zijn. Wij proberen daar een middenweg in te vinden: pra ten over zaken die voor vrouwen belangrijk en/of leerzaam kunnen zijn. zonder echter directer in het extreme feminisme te belanden", aldus de werkgroep 'Vergeet-mij- niet'. die ook koffie-ochtenden over bepaalde thema's organi seert. Aan de vrouwendag, die met fi nanciële steun van de gemeente Tholen tot stand komt. werken verder emancipatiewerkster Joke v.d. Meulen en Rec-mari Peter Jansen mee. De werkgroep bestaat uit de da mes Verberne. van Harlingen en Groenhout uit St. Maartensdijk. Lammering uit Poortvliet en M.C. Cabe uit Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 7