THOLENDERWIJS Ter Tolne Zeeuws schooldamkampioen Winter te nat r informatierubriek van de gemeente tholen DINSDAG 20 MAART VERGADERT DE KOMMISSIE OPENBARE WERKEN f" KWIJTSCHELDING VAN 0NR0EREND-G0EDBELASTING FIETSENMERK-AKTIE IN SINT-MAARTENSDIJK, STAVENISSE EN THOLEN FUNCTIES BIJ DE VRIJWILLIGERSVACATUREBANK WAT LIGT TER INZAGE? Meer bewegen voor ouderen Donderdag 8 maart 1984 EENDRACHTBODE 5 II SPREEKUREN B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Woensdag 14 maart 1984 om 14.00 uur Gemeenschapscentrum "Haestinge" Sint-Maartensdijk BRAM BIESTERVELD'S KINDERTHEATER TOONTJE LAGER Het damteam van de o.l.s. Ter Tolne heeft het er woensdag 29 februari in 's Gravenpolder bijzonder goed afgebracht. Zij waren daar, samen met nog 7 andere Zeeuwse scholen, in een felle strijd gewikkeld om het provinciaal schooldamkampioenschap. Vorig jaar werd de Thoolse CNS de Regenboog kampioen, nu mocht Ter Tolne de eerste prijs mee naar huis nemen. Benauwde remise Tegen de verwachtingen is in 1983 een flinke groei van het aantal MBvO-activiteiten te constateren. Vooral het aantal zwemgroepen breidde zich dit jaar snel uit, maar ook op gymnastiek- en volksdansgebied werden nieuwe initiatieven ontplooid. Op spelgebied weinig ontwikkelingen, maar wel werden de voorbereidingen voor het Koersbalstimuleringsproject op gang ge bracht. De effecten hiervan zullen dit jaar merkbaar zijn. Regio- commandant brandweer weg HENKES JONGE ZIE, HET LAM VAN GOD! Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 y-i- Kwijtschelding van onroerendgoedbelasting te verkrijgen. Die kwijt schelding is een gunst, geen recht. Je moet er dus om vragen. Onbekendheid met de regels is er de oorzaak van dat ook in onze gemeente diverse mensen onnodig onroerend-goedbelasting betalen. In dit artikel zullen wij aangeven hoe een afschrijving van de o.g .b. kan worden verkregen. Daarvoor is het nodig dat een verzoek wordt gericht aan de Direkteur van de Rijksbelastingen, Postbus 90101, 4800 RA te Breda. Nadat deze het verzoek heeft ontvangen zal hij aan het werk gaan om de financiële gegevens van de verzoeker te verkrijgen. Dat doet hij aan de hand van een vragenformulier dat door de verzoeker naar waarheid dient te worden ingevuld en ondertekend. 8ij het beoordelen van een verzoek om kwijtschelding spelen de per soonlijke omstandigheden van verzoeker een grote rol. Inkomen, ge zinssamenstelling, eventuele schulden en bezittingen zijn van beslis sende betekenis. Ter verduidelijking dient te worden opgemerkt dat bij de bepaling van het inkomen niet alleen wordt gelet op (vaste) inkom sten zoals salaris, pensioen en uitkeringen, maar ook op bijverdiensten, kinderbijslag, vakantiegeld en alimentatie. Een belangrijk punt is te vens dat het vermogen van betrokkene in beschouwing wordt geno men. Onder inkomen wordt verstaan het netto-salaris (pensioen, uitkering) vermeerderd met de vakantie-uitkering en de kinderbijslag, verminderd met de door u te betalen kale huur (dit is de huur die overblijft na aftrek van de huursubsidie) en premie voor een aanvullende ziektekostenver zekering. Het afwegen van alle omstandigheden zijn niet in alle gevallen een voudig zijn. De rijksbelastingdienst gaat in haar richtlijnen uit van het besteedbare inkomen, dat per maand niet meer mag bedragen dan: 1 320,— voor gehuwden 11 65,— voor een onvolledig gezin 860,—voor ongehuwden Deze bedragen kunnen nog worden verhoogd met een bedrag per kind, afhankelijk van de leeftijd van het kind: 100,— voor kinderen van 0-5 jaar 1 50,— voor kinderen van 6-1 2 jaar 200,— voor kinderen van 1 3-1 5 jaar 250,— voor kinderen van 1 6- jaar en ouder. Bij bejaarden en bij mensen die extra verzorging nodig hebben kan een klein vermogen buiten beschouwing blijven. In dit verband geldt voor echtparen als richtlijn ƒ9200,— en voor alleenstaanden ƒ4600,—. Voor andere groepen geldt dus geen vermogensvrijstelling. Onderstaand volgen een aantal rekenvoorbeelden. Indien u meer in formatie wenst, kunt u zich wenden tot het gemeentehuis, tel. 01 666-2955, tst. 233: dhr. H. van Vossen. Twee aow'ers Piet en Dien Buys ontvangen aan aow 1482,— in de maand. Daar komt de vakantieuitkering van ƒ75,— nog bij. Kinderen hebben ze niet. Het echtpaar Buys betaalt iedere maand 36,— aan het zieken fonds voor de vrijwillige verzekering. De huur bedraagt 300,— per maand. Ook Piet en Dien Buys maakten een berekening om te zien of het zin had om vrijstelling van het betalen van onroerend goed belas ting aan te vragen. Ze kwamen tot een positieve slotsom, aow 1482.— vakantiegeld 75,— J 1557,- 300,- 1257,- 36,- 1221,- Voor Piet en Dien Buys geldt dat ze onder de grens van 1 320,— per maand blijven en dus geen onroerend goed belasting hoeven te beta len. Alle mensen die van een aow moeten leven of daar hooguit ƒ99,— per maand boven zitten, kunnen met sukses kwijtschelding aanvragen, als de inkomsten en uitgaven te vergelijken zijn met bovenstaand praktijkvoorbeeld. Een minimumloner Ger en Joke van Lingen hebben een dochter van zeven. Samantha. Ze moeten rondkomen van een minimumloon, 1466,— netto per maand. Aan vakantiegeld krijgen ze - omgerekend per maand - 82,— Voor Samantha ontvangen ze 97,—, kinderbijslag, ook weer omge rekend per maand. Aan huur zijn ze elke maand 247,— kwijt. Ze maakten het volgende rekensommetje: salaris 1466,— vakantiegeld 82,— kinderbijslag 97,— huur 1645, 247, 1389 Volgens de richtlijnen krijgen gehuwden kwijtschelding als hun inko men beneden de 1 320,— ligt. Omdat Ger en Joke een kind hebben in de leeftijd van 6 t/m 12 jaar, mogen ze daar nog 1 50,— bijtellen, is 1470, Ze komen dus met hun 1389,— in aanmerking voor vrijstelling van het betalen van onroerend goed belasting. Maar zelfs Ger's broer, die dezelfde huur betaalt en ook een kind heeft van Sa- mantha's leeftijd, maar een paar tientjes in de maand meer verdient, valt nog onder de grens waarop kwijtschelding wordt verleend. Heeft u een netto inkomen van niet meer dan 1 538,— en is uw situatie te vergelijken met die van Ger en Joke van Lingen, dan hoeft u geen onroerend goed belasting te betalen. Een bijstandsmoeder Marieke Veenhuizen en zoon Jeroen van tien krijgen een bijstandsuit kering van 1 300 gulden. Plus een gulden, om precies te zijn. Net als de familie van Linge krijgt Marieke Veenhuizen 82,— vakantietoeslag en 97,— kinderbijslag per maand. Ook haar huur ligt op ƒ247,—. Ook zij komt in aanmerking voor kwijtschelding van de onroerend goed belasting, kijk maar naar haar optel- en aftreksom: bijstand ƒ1301,— vakantiegeld 82,— kinderbijslag 97,— huur 1480, 247, Zoals bekend worden in een periode van drie weken alle fietsen op Tholen en Sint-Philipsland voorzien van postcode en huisnummer. Een en ander is een initiatief van de Rijkspolitie Tholen/Sint-Philipsland met medewerking van het Baanlozenproject Tholen. Het merken of zo u wilt graveren van de fietsen geschiedt geheel op vrijwillige basis en is gratis. Met het merken wordt beoogd het aantal fietsdiefstallen terug te dringen, terwijl daardoor het terugbrengen van een gevonden fiets wordt vergemakkelijkt. Gisteren is met het merken een aanvang gemaakt in Sint-Maartensdijk. Ook vandaag, donderdag 8 maart en morgen, vrijdag 9 maart, wordt er in de brandweerkazerne nog gemerkt van 10.00 tot 1 7.00 uur. Stavenisse In deze kern wordt er gemerkt op maandag 1 2 maart van 10.00 tot 20.00 uur eveneens in de brandweerkazerne. Tholen De kern Tholen is aan de beurt in de periode dinsdag 1 3 maart (van 10.00 tot 17.00 uur), woensdag en donderdag 14 en 15 maart (van 10.00 tot 20.00 uur) en vrijdag 1 6 maart (van 10.00 tot 1 7.00 uur). Ook in deze kern is de brandweerkazerne de plaats van uitvoering. Per wijk worden de bewoners via een huis-aan-huis folder uitgenodigd, zodat er sprake kan zijn van enige spreiding Houdt u zoveel mogelijk aan de datum zoals die geldt voor uw wijk. Bent u echter op de aange wezen dag verhinderd, komt u dan gerust op een van de andere dagen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burge meester en wethouders vinden plaats op maandag 1 2 maart 1 984 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders L.J. Koopman, J. Versluijs en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00-1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeente huis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het bestuur van de stichting "Beter Wonen"' houdt elke maandag van 10.30-12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359 Op dinsdag 20 maart a s. vergadert de commissie openbare werken 's avonds om half acht in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar en dus voor elke belangstellende toegankelijk. Vooraf kan gebruik worden gemaakt van het spreekrecht. Volgende week leest u uitgebreid in deze rubriek welke onderwerpen op de agenda staan. Zeker is dat aan de orde komt de aanleg van de riolering in de Achterstraat te Poortvliet. Mogelijk ook de inventarisatie van monumenten in onze gemeente en de prioriteit die wordt gegeven aan het opknappen daarvan. Professor Primula Bram Biestervelds kindert heater speelt "BOEM IS HO", een verhaal voor kinderen en verder allen die jong zijn van geest. Het is een verhaal over een professor, ergens in een piep klein huisje bezig aan "de grootste uitvinding van de eeuw" een boze buurman, die het op de geheime formule heeft gemunt en die achteraf niet zo gemeen blijkt als je op het eerste gezicht wel zou zeggen: een dochter die haar hart verpand heeft aan een clown en met hem de wijde wereld in wil trekken. Bram Biesterveld speelt Pro fessor Primula; de rol van de ogenschijnlijk zeer verstrooi de, maar in wezen o zo goed uit zijn doppen kijkende kleine man. Een rol, die hem op het lijf geschreven is. Hij krijgt uitstekend tegenspel van Marja Wouters (dochter Olga). Flip Heeneman zet een uitstekende rol neer als buur man Teun de Schelm. Paul van Oort neemt een dubbelrol voor zijn rekening. Hij is te zien als bendeleider Luigi Pa- parolla en als clown Boem. Een vrolijke voorstelling van volwaardig kindertoneel on der de regie van Paul van Gorcum. De voorstelling is vooral bedoeld voor kinderen van 4-1 2 jaar. Entree: 5,- huur ziekenfonds 1233,- Voor eenoudergezinnen geldt de grens van 1165,— Voor Jeroen mag Marieke bij dat bedrag 1 50,— optreden, is 1 31 5, Met haar 1 233,— blijft Marieke Veenhuizen daar dus onder. In zijn algemeenheid wordt in situaties waarin de huur en kinderbijslag e.d. eender is, kwijtschelding verleend bij een netto-maandinkomen van 1 383,— ofte wel 82,— per maand boven een uitkering van een bijstandsmoeder. Kwijtschelding van andere gemeentelijke belastingen Ook van andere gemeentelijke belastingen kan kwijtschelding worden verkregen. Te denken valt aan de rioolrechten en de hondenbelasting. Verzoeken om kwijtschelding dienen te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders. Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maar tensdijk. Het gemeentebestuur hanteert bij de beoordeling dezelfde richtlijnen als de rijksbelastingdienst. Die richtlijnen staan in dit artikel vermeld. Enige weken geleden schreven wij in deze rubriek dat een zogenaamde Vrijwilligers-Vakature-Bank in oprichting was. Deze V.V.B. is inmiddels van de grond. De bedoeling van een dergelijke bank is om mensen die zin hebben in het verrichten van vrijwilligerswerk in kontakt te brengen met stichtingen, verenigingen, instellingen, scholen e.d. waar behoefte bestaat aan vrijwilligers. In de praktijk blijkt dat mensen zonder baan de behoefte hebben iets zinvols te doen binnen de samenleving. Inmiddels is een tweetal projekten bij de V.V.B. aangemeld en goedgekeurd door de regionale toetsingscommissie. Het gaat om: Administratieve werkzaamheden bij het V.V.V. Voor een of twee deelnemers bestaat gedurende een 6-tal uren per week de gelegenheid administratieve werkzaamheden te verrichten ten behoeve van de Streek VVV eiland Tholen. Begeleiding schoolbusvervoer naar scholen voor Buitengewoon onder wijs te Bergen op Zoom. Reeds vele jaren rijdt er een schoolbus vanuit de verschillende Thoolse kernen naar Bergen op Zoom. Het gaat om leerlingen met leer- en gedragsmoeilijkheden die buitengewoon onderwijs volgen. De erva ring heeft geleerd dat er moeilijkheden ontstaan indien de kinderen zonder begeleiding worden vervoerd. Slechts een klein aantal ouders van de kinderen wil en is in staat voor de benodigde begeleiding te zorgen. Reden waarom er nu gezocht wordt naar een aantal vrijwilligers die dagelijks inzetbaar zijn. Van de vrijwilliger moet worden verwacht, dat hij het gedrag van de kinderen zodanig weet te beïnvloeden dat wa nordelijkheden achterwege blijven. De vrijwilliger kan enerzijds enige ervaring opdoen met leerlingen van het buitengewoon onderwijs, waardoor b.v. voor leerkrachten de kon- kurrentiepositie verbeterd wordt, terwijl er anderzijds sprake is van een zinvolle besteding van de (vrije) tijd. Hebt u belangstelling? Indien u belangstelling hebt voor een van bovengenoemde vrijwilli- gerstaken, dan kunt u kontakt opnemen met de heer Toon Jansen, coördinator van het Thoolse Baanlozenproject, tel. 01 666-2955. ZATERDAG 17 MAART 1984, OM 21.00 UUR Sport- en gemeenschapscentrum "Meulvliet" Tholen Al sinds 1978 is er Toontje La ger. Drie maanden na oprichting stond de groep voor het eerst op het podium, met een eigen re pertoire in de Nederlandse taal. In 1979 volgen de eerste plaat opnames, voor de verzamelelpee "Uitholling over dwars" en het eerste radio-optreden In mei 1 982 verscheen de eerste single "Net als in de film" De plaat haalde meteen de hitparades, evenals de single "Ben je ook zo bang". In 1982 begon Toontje Lager te werken aan een nieuwe langspeler. Als voorproefje ver scheen begin 1983 de single "Zoveel te doen". De nieuwe el pee zou "Stiekem dansen" gaan heten. April 1983 ontving Toontje Lager de Zilveren Harp, de aanmoedigingsprijs van de stichting Conamus. In het najaar werd de single "Vroeg of laat" uitgebracht, een nummer dat een ander gezicht van Toontje Lager liet zien. Tot slot ontving de groep op nieuwjaarsdag de Veronica Award voor de populairste Ne derlandstalige popgroep van 1983. De bezetting van de groep bes taat uit: Erik Mesie, zang en gi taar, Bert Hermelink, toetsinstru menten, Rob Winter, gitaar, Leon Giesen, basgitaar en Joost Witte, slagwerk. Entree: 10,— leden 9,— Voorverkoopadres: H. Nieuwen- huis, Markt 28 te Tholen, tel. 01660-2363. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1 Stichting "Beter Wonen", Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk voor het bouwen van 4 woningen op het perceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie K, nummer 1042 (ged), plaatselijk gemerkt Marehoekstraat. 2. Stichting "Beter Wonen Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk voor het bouwen van 14 woningen (7 woningen aan de Zoutziedersdreef en 7 woningen aan de Kuipersdreef) op het perceel kadastraal bekend Tholen, sektie O, nummer 479 (ged plaatselijk gemerkt Zoutziedersdreef en Kuipers- dreef. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stel len wij een ieder in de gelegenheid om van 9 maart tot en met 22 maart 1 984 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling ter inzage. Sint-Maartensdijk, 8 maart 1984 Burgemeester en wethouders van Tholen. Zij zullen op 12 mei strijden om het nationale kampioenschap schooldammen. Het team gaat onder leiding van dhr. P. Nieu- wenhuizen van damclub de Een dracht elke donderdgavond flink oefenen voor deze moeilijke taak. Ook zullen de jongens dan met de klok leren dammen omdat dit wellicht op het Nederlands kam pioenschap gebeurt. Woensdag middag gingen Marnix Kouse maker, Gerard Polderman, Said Boudou, Martijn Schellinger en de reserves Wilco Bos en Karaim Benjilali, vergezeld van hun on derwijzers O. Huiskamp en G. Capelle naar Ons Dorpsleven in 's Gravenpolder. De Drempel Le- wedorp, Pr. Beatrixschool Yerse- ke en Pr. Ireneschool-Zoutelande zatyn samen met Ter Tolne in poule A. In poule B waren verte genwoordigd: de Ligthartschool uit Goes, Diaconieschool-Aagte- kerke, Pr. Christinaschool-Goes en De Burcht uit Oost-Souburg. De wedstrijden verliepen als volgt: Ter Tolne-De Drempel 8-0; Pr. Beatrixschool-Pr. Ireneschool 3-5; Beatrixschool-Ter Tolne 1-7; Ireneschool-De Drempel 6-2; Ter Tolne-Pr. Ireneschool 6-2; De Drempel-Beatrixschool 1-7; Ter Tolne werd met 6 punten winnaar van poule A. Poule B: Ligthart- school-Diaconieschool 4-4; Christinaschool-De Burcht 4-4, Christinaschool-Ligthartschool 2-6; De Burcht-Diaconieschool 2-6; Ligthartschool-de Burcht 6-2, Diaconieschool-Christinaschool 8-0. Dit betekende dat de Ligt hartschool uit Goes en Diaconie school Aagtekerke gelijk eindig den. Maar de Diaconieschool had meer bordpunten. In de halve finale leek 't er op dat Ter Tolne uitgeschakeld zou wor den. Tegen de Goese Ligthart school was de stand 4-2 in het voordeel van Ter Tolne. Bij een eventuele nederlaag in de laatste partij zou de overwinning aan het eerste bord van Ligthartscholier Prins Chigaroe (hij won alle par tijen) beslissen ten voordele van de Goese school. Zover kwam het echter niet. Martijn Schellinger, hij zit pas in de 2e klas, wist, ga degeslagen door zo'n dertig toe schouwers, een benauwde remise te behalen. In de finale won Ter Tolne gemakkelijk van de Pr. Ire neschool uit Zoutelande met 6-2. De heer C. Rijk, bestuurslid van de Zeeuwse Dambond en bijzon der betrokken bij het jeugddam- men, overhandigde alle spelers een herinneringsstandaard. Eind stand: 1. Ter Tolne; 2. Pr. Irene school; 3. I igthartschool; 4. Dia conieschool 5. Pr. Beatrixschool; 6. Den Burcht; 7. Pr. Christina- school; 8. De Drempel. In totaal waren er per 31 decem ber 150 gymnastiekgroepen be kend (1982: 146). Hieraan namen ongeveer 2648 ouderen deel (2517), wat een gemiddelde van ongeveer 17,5 deelnemers per groep betekent. Bij 72 groepen treden Kruisverenigingen als or ganisator op, verder gecoördi neerd bejaardenwerk (37), be jaardenoorden (31) en diversen (9). Het aantal volksdansgroepen nam toe tot 72 1982: 67) Hieraan nemen ongeveer 1507 (1402) deelnemers deel, wat een gemid delde van ongeveer 21 deelnemers per groep betekent. Het aantal zwemgroepen steeg tot 16 (1982: 8). Hieraan nemen ongeveer 430 (180) ouderen deel. Het gemid deld aantal deelnemers per groep is 27. De organisatie vindt over het algemeen plaats door de zwem baden zelf. in samenwerking met gemeenten en gecoördineerd be jaardenwerk. In totaal waren er 238 (221) MBvO-groepen (gym nastiek, volksdansen en zwem men) met 4585 (4099) deelnemers. Dat wil zeggen dat het aantal deelnemers gemeten naar het aantal 65 ers in Zeeland 9% (8,2%) bedroeg. In Tholen zijn twee nieuwe zwemgroepen opgericht. De on geveer 40 hiervan deeluitmaken de ouderen gaan zwemmen in Bergen op Zoom. De Piek volks dansgroepen bestaan uit 86 deel- nemes, terwijl 170 mensen deel uit maken van 9 gymnastiekgroepen. In totaal zijn er op Tholen 15 groepen actief met 296 deelne mers. Sint Philipsland is één gymnastiekgroep rijk met in totaal 15 deelnemers' Deze winter zal als gemiddeld vrij zacht en veel te nat worden ge classificeerd. Maandag 6 februari trok een depressie, de laatste van een lange serie, met het centrum juist over ons land. om in het weekeinde van 11/12 februari nog steeds sneeuwval in het Balkan- gebied en rond Serajevo (Olym pische winterspelen) te veroorza- De ook op Tholen bekende Bergse brandweercommandant M.M. Belonje is per 1 juni benoemd tot commandant van de brandweer regio Noord-Oost Brabant. Hij was nauw bij de reorganisatie van de eilandelijke korpsen betrokken en adviseerde het gemeentebes tuur bij de aanschaf van nieuw materiaal. Nu de brandweerregio B.o.Z. bij Roosendaal is gevoegd, ontstond een nieuwe situatie. Belonje (43) kwam 12 xh jaar ge leden van de bedrijfsbrandweer van Philips in Eindhoven naar Bergen op Zoom. Hij gaat nu naar Oss, een van de 44 gemeenten met 540.000 inwoners die tot de brandweerregio N.O.Brabant hoort. ken. In Zuid-Limburg werd in een week de 100 mm plaatselijk over schreden en die zware neerslag in het hele stroomgebied van de Maas gaf deze rivier de hoogste waterstand sinds 1926. Daarna heel snel luchtdruk-stij gingen; in het weekeinde van 11/12 februari met een stand boven 1045 mb of 780 mm. Dat hogedrukcentrum bracht een einde aan de depressie-activiteit die het vanaf 19 december, met bijna elke dag regen, ruim zeven weken had volgehouden. De oos tenwind begon op 13 februari wat koudere lucht uit Polen aan te voeren, waar 's nachts matige vorst werd gemeld. Dit hebben wij de laatste jaren veel vaker gezien. Eerst schaatsijs in de tweede helft van februari. Dat gebeurde in 1978 met wedstrijden tot de 19e, in 1981 nog rondritten op enkele meren op 23 februari, en ook ver leden jaar was het mogelijk hier en daar. met name in Noord Ne derland, in de tweede februari- helft te schaatsen. Wij zagen dit ook na de extreem natte januari van 1948. Toen zette de vorst op 15 februari in en een week later, van 20 tot 23 februari, werden nog tal van korte baanwedstrijden ge houden. De lentemaand is inmid dels begonnen. lêr45r ST.» overdenking "Des anderen daags zag Johannes Jezus tot zich komende, en zeide: Zie, het Lam Gods, Dat de zonde der wereld wegneemt!(Joh. 1:29). Het is de volgende dag, zeer waarschijnlijk de dag na de doop van Jezus door Johannes. Wat een grote dag is dat geweest! De Mes sias is gezalfd met de Heilige Geest, Hij is de Geestdrager bij uitstek! Hij is afgedaald in het water van de dood, maar ook op gestaan uit het water. De Heilige Geest is op Hem neergedaald en God de Vader heeft gesproken: "Deze is Mijn geliefde Zoon, in Wie Ik Mijn welbehagen heb". De vorige dag is vol van de grote heilsdaden van God vóór zonda ren. En nu breekt er weer een dag aan. Johannes de Doper ziet Jezus tot zich komen. Wat een verras sing en vreugde voor Johannes! De grote Koning komt tot Zijn heraut, het Offerlam komt tot de priesterzoon. Jezus komt tot Jo hannes om Zich door Johannes te laten aanwijzen. Hij volgt in alles de wil en de weg van Zijn Vader. Hij is de gfote en getrouwe Knecht van de Vader. Wanneer Jezus 4ot Johannes komt, dan roept deze het uit: "Zie, het Lam van God, Dat de zonde der wereld wegneemt!" Johannes, verlicht door de Heilige Geest, noemt de Messias bij Zijn Naam. De aanleiding tot deze naamge ving kan geweest zijn een menigte lammeren, die over de Jordaan gevoerd worden om in Jeruzalem geslacht te worden, want het Pa scha is nabij. Johannes' hoorders weten van lammeren, die geofferd worden in de tempel. Er is het dagelijks morgen- en avondoffer. Er is het Paaslam. Er is de profetie van de lijdende Knecht des HEE- REN; "als een Lam werd Hij ter slachting geleid, en als een Schaap, dat stom is voor het aan gezicht van zijn scheerders, alzo deed Hij Zijn mond niet open" (Jes. 53:7). Al deze lijnen van het Oude Verbond komen hier samen in het éne en ware Lam, Israëls Messias. Hij is het Lam, het heilig Godslam. Dit Lam predikt ons, dat wij zondaars zijn. Anders zou er geen offerlam nodig zijn. Wij kunnen echter zelf onze zonde en schuld met God niet verzoenen. Wij maken onze schuld nog da gelijks groter. Waar is nu het Lam, Dat ons met God verzoend? Hoe zal ik rechtvaardig verschijnen voor God? Maar, nu is er een Lam, ja Hij is het Lam, het enige volmaakte Lam. Het werk van dit Lam is. dat Hij de zonde der wereld wegneemt. 'Zonde' betekent hier zowel het begaan van de zonde als het ge volg van de zonde; dus de zonde daad en de zondeschuld. 'Zonde' duidt hier de zonde in haar volle omvang aan, als één geheel. Het is de zonde van de wereld, van de kosmos. Niet alleen de zonde van Israël, maar de zonde van de wereld, die van God afgevallen is; de zonde van het ganse menselijke geslacht, waar Gods toorn tegen brandt. Het Lam neemt deze zon de weg. Hij neemt deze last op Zich en Hij draagt deze last weg. Aan het kruis draagt Hij tot volle gewicht van deze last. Dan kermt Hij het uit: "Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten?". Dan wordt het Lam geslacht en dan stroomt Zijn bloed tot een volkomen verzoening van al onze zonden. Hij neemt de zonde weg. Voor goed. God is nu een ver zoend God en Vader in het offer van Zijn Zoon voor een ieder, die gelooft. "ZIE. het Lam van God". Ga aan dit Lam en Zijn werk niet voorbij. Zie op Hem. op Hem alléén. Hij is de enige Naam onder de hemel tot zaligheid gegeven. Hij is de enige Weg tot de Vader, De Vader ge biedt ons om op Zijn Lam te zien om ons levenswil. Laten wij dit Lam toch niet verachten. Laten wij er biddend en gelövig gebruik van maken. Hij is de enige Mid dellaar tussen de Heilige en rechtvaardige God en ons zondi ge, schuldige mensen. Waar dan heen? Tot Hem alleen. Hij zal u niet verstoten. Wie tot Hem komt. die zal Hij geenszins uitwerpen. Laat Johannes' aanwijzing en aanbieding u werkzaam maken en houden. Zonder dit Lam kunnen wij niet getroost leven en niet zalig sterven. Dan zullen wij onze eigen zonden moeten dragen. Dan zul len we eenmaal de toorn van het Lam eeuwig moeten dragen: Zijn toorn vanwege Zijn door ons ver achte en versmade zondaarslief de. Hoe zullen wij ontkomen, in dien wij op zo'n grote zaligheid geen acht geven? Ik bid u van Christus' wege: Laat u toch met God verzoenen! Maak toch alstu- - blieft van Christus' offer gebruik. Advertentie I.M. Er is niets ergers dan om voor eeuwig verloren te gaan. Laat Christus' zondaars-liefde tot in de dood en laat de vrees voor Zijn geduchte wraak u toch bewegen tot het geloof. "Kust de Zoon. opdat Hij niet toorne en gij op de weg vergaat, wanneer Zijn toorn maar een weinig zou ontbranden. Welgelukzalig zijn allen, die op Hem betrouwen" (Ps. 2:12) Amen. ds. M.D. Geuze. St. Annaland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 5