Koninklijk zilver voor sproeier Arie Steyns(61) Uienbedrijf SVZ in St. Maartensdijk Geitenvierling aan het Stenen Kruis Veel animo voor fiets graveren Weelde BOUMAN POTTER In gebouw Van Lammeren l(S I - T Donderdag 8 maart 1984 10e Jaargang no. 17 Uien één gulden 36 jaar bij landbouwcoöperatie Oud-Vossemeer Bij het sproeien van 2 ha aardappelen zouden er geen zweetdruppels op het voor hoofd van A.W. Steyns te zien zijn geweest, maar donderdagavond in Hof van Holland was dat wel even anders, toen er een flinke druppel uit de lintjesregen viel. De 61-jarige Oud-Vossemeerse sproeier werd door burgemeester E. Baerends ko ninklijk onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In 36 jaar droeg Steyns de verantwoordelijkheid voor 60.000 ha spuitwerk bij de coöperatieve vereniging tot exploitatie van landbouwwerktuigen Oud-Vossemeer en omstreken. Risico's Zeventien Scheidsrechters Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Een begrip ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. voor kwaliteit en service! Spyer van de Vijver en Zwanenburg uit Etten Leur wil in St. Maartensdijk beginnen met het frituren, con serveren en verzenden van uien. Hiervoor zijn tien vaste personeelsleden nodig en van september tot mei nog vijftien losse medewerkers. Gezien de investering in machines van ruim twee mil joen gulden wil S.V.Z. de eerste twee jaar nog geen gebouw kopen. Het gebouw van voorheen Staalcon structie van Lammeren aan de Nijverheidsweg in St Maartensdijk is geschikt, maar gezien de slechte er varingen van dhr. van Lammucn met gritstraal en eerder met de overname van zijn eigen bedrijf, wil hij zijn gebouw alleen maar verkopen. Om deze werkgelegenheid binnen te halen, zou het gemeentebestuur dan bereid moeten zijn om het pand van dhr. van Lammeren te kopen en gedurende twee jaar aan S.V.Z. te verhuren. Dinsdagavond sprak de raadscommissie onroerende zaken over deze plannen en gisteravond werd de mening van de fractievoorzit ters gepeild in de commissie bestuurlijke aangelegen heden. Burgemeester E. Baerends, die zich verrast toonde dat het nieuws al was verspreid, bevestigde de komst van S.V.Z. naar St. Maartensdijk. "We kunnen een zeer gezond bedrijf binnenhalen, dat met name ook in de winterperiode voor een groot stuk werkgelegen heid zorgt", zei de Thoolse burgemeester. Eerder, in 1969, hield L.J. Rijnberg zich in St. Annaland bezig met het frituren van uien, wat later door zijn zoon in Dinteloord werd voortgezet. DEZE WEEK M.M. Goudzwaard vandaag 103 jaar De vierjarige Nederlandse witte melkgeit Martha heeft aan het Stenen Kruis een gezonde vierling ge worpen. Mevr. I. van Lente spreekt van een zeldzaam heid. Ze kreeg dit seizoen al 2 drielingen en 1 éénling. De rest van de 19 jonge geiten waren tweelingen. Melk en kaas Gisteren begonnen in St.Maartensdijk Met veel enthousiasme is gisterenmorgen het fiets- graveerproject op Tholen en St. Philipsland begonnen. Een flinke rij met meest oudere inwoners van St. Maartensdijk stond al bij de brandweerkazerne te wachten, toen de burgemeesters Baerends en Vogel op hun tweewieler kwamen aangereden. Applaus Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 V. Abonnement 1 8,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening ƒ9,— Hoofdredakteur G Heijboer Als er ooit een tegenstelling is te vinden, dan is het wel die in de landbouw van mei 1983 en maart 1984. Aan het te late begin van de zaaitijd leek nogal wat verloren te zijn. Zelfs wij, die temidden van dat overwegend agrarisch bestaan werken en leven, zagen het wat minder optimistisch in, zonder al direct dat nogal veel voorkomend landbouw-pessimisme te delen. Maar ook aan deze zijde mag worden erkend, dat de uitkomsten de wat aarzelende verwachtingen ver hebben overtroffen. Zowel ten aanzien van de kilo-opbrengst, om maar te zwijgen over de prij zen die voor sommige produkten gemaakt worden. Inmiddels zijn de Brusselse ge vechten begonnen, want zoals één zwaluw geen zomer maakt, zo kan een meevallend seizoen geen ze kere basis zijn voor een rendabel boerenbedrijf. Toch mogen som mige telers in weelde baden, al zijn die op de vingers van enkele handen te tellen. Bijvoorbeeld die weinigen, die hun uien tot deze maand bewaarden. Dankzij die droge zomer is bovendien de kwaliteit nog van dien aard, dat ze te bewaren zijn. Soms lukt dat zelfs met kunst- en vliegwerk niet eens. De aardappelteler beurt eveneens een extraatje. Dat ging al redelijk met de vroege aardappel en dat is een stevige meevaller voor wat de late aardappelen betreft. Er waren jaren dat de boeren de industriële welvaart, zowel voor wat werkge ver als werknemer betreft, lang niet evenaarden. Het seizoen 1983/84 laat het tegengestelde zien. Op hoog niveau wordt ge dokterd en gevochten hoe de be zuinigingen op minima, gezond heidszorg en wat niet al, nog zo veel mogelijk beperkt kunnen worden. Een slecht land echter, waar het niemand goed gaat. Zonder omwegen kan gesteld worden, dat het de landbouw dit jaar goed gaat. Met uiteraard nog wel de grote verschillen die er vrijwel altijd zijn. Wie nu een gulden beurt voor een kilo uien, weet toch dat hij het zal kunnen onthouden, zonder het zwart op wit te zetten. Even was er bij de agrarische handel de zorg, dat de export zou stagneren door het afsluiten van wegen door protesterende vracht wagenchauffeurs in Frankrijk. Dat kost al snel kapitalen. Wat men ver haalt, is lekker, wordt wel gezegd. In dat licht be zien, rijst soms de vraag of ook de plaatselijke overheid niet te snel voorbij gaat aan wat er aan bes taande bedrijvigheid is. Voor de lok van vermeende werkgelegen heid worden nieuwelingen soms wat te gretig binnengehaald. Ge bleken is, dat men daarmee toch nog al eens 'op de koffie' komt. Zou het beleidsoog niet wat meer gericht moeten zijn op die eigen ondernemers, die weliswaar ook hun hoogte- en dieptepunten kenden, maar zich ook nu nog weten te handhaven. Inderdaad, wie niet ziek is, heeft ook de me dicijnmeester niet nodig, maar wat doen aan prenatale zorg is geen weggegooid geld. Daarmee wordt niet gesuggereerd, dat men de ondernemer die in een week dertig ton uien van 1 gulden de kilo levert, nu ook nog moet gaan steunen. Maar het zekere wat je hebt, biedt ook als overheid wat meer dan het onzekere wat kan komen. Een vreemd gezicht kan nogal eens een wat voorbarige pré krijgen. Niet alleen bij de over heid, ook bij menige particulier. Al huldigt men het standpunt, dat aan de deur niet wordt gekocht. Veiling Sint Annaland dinsdag 6 maart 1984. Uien maat 40 op klasse 2 nl 1,00 - 1,01; Drielingen maat 35/40 klas se 2 nl 44,90 - 45,70. Aanvoer 127 ton. "Voor begin maart is 1,01 een bui tengewone prijs", zegt directeur D. Hage van de veiling St. Annaland. "Een gulden komt wel meer voor, maar dan eind april, begin mei". On danks dat er veel verkocht is, werd in St. Annaland nog meer dan zestig ton aangevoerd op de wekelijkse uienvei- ling op dinsdag. Scherpenisse kan dankzij de daar aanwezige poule van begin december tot eind maart weke lijks op zo'n zestig ton rekenen. Die uien worden ook via de St. Annaland- se klok geveild. Volgens Hage zijn er nu in het gehle land weinig vrije uien meer. Hij schrijft de hoge prijzen toe aan de lagere opbrengsten en de goede export. "Door het natte voorjaar in 1983 en de droge zomer was de op brengst 1983 aanmerkelijk minder, maar in vergelijking met het noorden was het hier in het zuidwesten nog re delijk. Het zo'n prijs wordt er dan dubbel geprofiteerd, maar het is onze ker of het zo blijft Als het er met dub beltjes bij komt, gaat 't er met kwartjes af', aldus de St. Annalandse veiling- directeur. De uienexport gaat met na me naar Duitsland. Frankrijk en Spanje. "Sommigen zeggen misschien, dat is geen beste, want hij heeft 36 jaar gif op de akkers gebracht", zei burgemeester Baerends. "Het is echter anders, want we zouden ons voedselpakket eens moeten voorstellen zonder die gewasbe schermingsmiddelen. Hoeveel meer hongersnood zou er niet zijn. En de produkten moeten toch ook betaalbaar zijn? Auto's en huizen zijn sinds 1947 heel wat duurder geworden, maar land- bouwprodukten zijn nog stêeds laag in prijs. In m'n hart ben ik nog boer genoeg om te weten, dat u dit jaar tussen de kwartjes de guldens vindt gezien de hoge prij zen van aardappelen en uien." De burgemeester wees erop, dat het sproeiwerk niet zonder risico.s is. "Het is meer dan alleen een kraantje open zetten, want u mag geen schade aan mens, dier of ge was veroorzaken. Ook de buur man mag er geen last van hebben. Daarbij hebt u 36 jaar lang een heel duidelijke inbreng gehad dankzij uw bijzondere inzet, ook 's avonds. Uw interesse voor het ve renigingsleven kon daardoor niet ingevuld worden", aldus de bur gemeester. Hij bracht nog naar voren, dat er in de loop der jaren sommige bestrijdingsmiddelen terecht uit de roulatie zijn genomen gezien de schade voor het milieu. "Sproeiwerk lijkt heel simpel, maar er komt heel wat bij kijken. Je kunt niet redeneren van: de ja ren slijten en het komt wel goed. ,t Is verantwoordelijk werk, dat u 36 jaar, eenzaam op de akkers, hebt gedaan", zei de burgemeester. Van maart tot november was Steyns van 's morgens vier tot 's avonds twaalf uur in de weer, want met sproeiwerk moet je van de meest gunstige omstandighe den gebruik maken en dat is bij nacht en ontij. "Op vakantie ben ik nog nooit geweest, want ik had geen rust om in de zomer het werk achter te la ten", zegt de Oud-Vossemeerse sproeier. Zijn vader was in 1922 met Van de Klundert pionier met een agrarisch loonbedrijf. Het af gelopenjaar sproeide Steyns 2400 ha en totaal zijn dat er wel 60.000 ha. De MB-track, die nieuw 150.000 gulden kost, heeft pas een grondige opknapbeurt gehad. Daarop kan opvolger Jan Hom mel. kameraad van Steyns en werkzaam bij landbouwer A.A. van Westen, zeker goed uit de voeten wanneer hij door de erva ren sproeier op gang is geholpen. De vereniging, die meestal als de sproeicombinatie Oud-Vossemeer wordt aangeduid, bestaat uit ze ventien leden uit Oud-Vossemeer, Tholen en Poortvliet. Er zijn hele grote akkerbouwbedrijven bij. maar ook veehouders met een be perkt aantal hectares sproeiwerk. Elk jaar wordt het werkschema en de exploitatie besproken. Volgens secretaris J.P. van Daalen zit de sproeicombinatie iets onder het loonwerkerstarief. In een nat jaar is de capaciteit eigenlijk te beperkt omdat 1 machine dan in te korte tijd teveel hectares moet sproeien. De samenwerking is terugge bracht tot het sproeiwerk. maar de basis van de coöperatie was in de oprichtingsjaren breder, zo bleek uit een humoristische terugblik van mede-oprichter P.W.C. van Westen. Ook oud-bestuurslid H. van Gorsel was in Hof van Hol land te Tholen aanwezig bij deze gezellige bijeenkomst, waar de dames eveneens in de vreugde deelden. Na de oorlog ontstond de behoef te aan mechanisatie in de land bouw en voor de aankoop van zware tractoren werd de vereni ging opgericht. Van de 17 leden die begonnen, zijn er nog 11 in leven. De eerste voorzitter was B.G. Frideriehs, secretaris P.W.C. van Westen en bestuursleden J.E. van Gorsel. H. van Gorsel en C.M. van Tilbeurgh. In 74 notulen is er heel wat terug te vinden van de veranderingen die zich sinds 13 oktober 1947 voltrokken. De vereniging begon met een sproeikar achter 't paard en toen er een voorstel kwam om een tractor aangedreven aardappel- sproeimachine te kopen, werd dat met 9 tegen 4 stemmen en 1 blan co afgestemd. De meerderheid vreesde teveel beschadigingen. Het spuiten was toen ook nog niet ideaal, o.a. met de Duitse sproei kar van Ko van Dijke van de Weele. Op een gegeven moment kwam 't er toch van. nadat het bestuur in A. W. sproeispecialist A. W. Steyns uit Oud-Vossemeer wordt door burgemeester E. Baerends gefeliciteerd met zijn koninklijke onderscheiding. Rechts mevr. Steyns. de Hoekse Waard z'n licht had opgestoken met adviseur en chauffeur Ko van Luyk uit de Hikkepolder. De Oud-Vosse meerse smederijen Rombouts en Gelok leverden de sproeiappara- tuur. een kunstmeststrooier en een greppelploeg en loonbedrijf P. Steyns de tractor. De leden legden 9143 gulden op tafel en de Boe renleenbank stelde 35.000 gulden beschikbaar. "Er komt niets van terecht", zei de toenmalige kassier Van de Velde. Gedeeltelijk kreeg hij gelijk, want de een kocht een tractor en de ander een ploeg, zo dat de sproeimachine de enige gezamenlijke exploitatie bleef. Met de andere machines wilde iedereen eigen baas zijn. Er waren berekeningen, dat er tientallen paarden en knechts overbodig zouden worden door de opko mende mechanisatie. Het bestuur zat wel in spanning, toen drie losgebroken koeien van Boonman in de Leguitpolder van besproeide aardappelen aten en overleden. Er werd een commissie van arbitrage benoemd met mr. Schlingemann namens de vereni ging. een NCB-medewerker na mens Boonman en een derde. Een VERVOLG PAG. 7 WONINGINRICHTING ~i tt— ll Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie l.M. Advertentie l.M. Weelde bij de landbouw Gebakken uitjes in de Sntal- stad De nieuwe Thoolse notaris Koninklijke onderscheiding voor sproeispecialist Steyns Twee sneeuwwitjes en de vier geitjes Uienprijs boven de gulden Waterrecreatie breidt uit Goudzwaard vandaag 103 jaar Evacuatie 1944 (4) Winter te nat en te donker Fietsgraveren is begonnen Stemmen van lezers Omroep Zeeland in stroomversnelling Ter Tolne Zeeuws schooldam- kampioen Zaterdag WHS-Bruse Boys LOOF DE HEER ALS HET WAAIT, WANT HET HAD OOK EEN STORM KUN NEN ZIJN (Russisch spreekwoord) Dit nummer bestaat uit 12 pa gina's In de Rozemarijnstraat te Poort vliet viert vandaag, donderdag 8 maart, de heer M.M. Goudzwaard zijn 103de verjaardag. De oudste Zèeuw. alleen een Zeeuwse is nog ouder: Op zo'n leeftijd gaat een jaar wel driedubbel tellen, meent Goudzwaard. Hij hoopt dan ook maar, dat het niet te druk zal worden, want al dat geroezemoes is wat te veel. Zijn dochter, die nog altijd trouw haar vader verzorgt, poogt de te verwachten groep fe- liciteerders dan ook wat te verde len. Toch verwacht de oudste Tholenaar, evenals z'n dochter, morgen wel burgemeester en me vrouw Baerends, alsmede het predikantenechtpaar de Jong, die meestal even tevoren bellen wan neer het schikt. De jarige weet best dat misschien iedereen graag zo oud zou willen worden als hij is, maar om het te zijn. is heel iets anders. Niettemin gefeliciteerd. Bij de bekende splitsing tussen de Oude en Nieuwe Postweg tussen Tholen en Poortvliet is 't dan ook een levendige zaak. Van de 20 volwassen geiten hebben er al 7 gelammerd en maandagmiddag begonnen de weëen bij de achtste, 's Avonds om half tien lagen et Wn geitje en een bokje in de stal, waardoor het aantal jongen tot 21 was gestegen. "De geit komt weer in de belang stelling", zegt mevr. T. v.d. Ende. "Onze stamboekbok heeft dit sei zoen al 60 dekkingen verricht. Er komen op Tholen steeds meer geiten." Driejaar geleden begonnen ze bij hun komst naar het Stenen Kruis met twee geiten, maar de hobby groeide uit. Bij de provinciale keuring stond een geit van mevr. Van Lente aan de top en dat was een aardige stimulans. Er werd geitenmelk en -kaas verkocht en de belangstelling nam zodanig toe, dat er aan een verbouwing begonnen werd, die inmiddels in een vergevorderd stadium is. "Het wordt professioneel opge zet", vertelt mevr. Van Lente. De kaasruimte, al helemaal betegeld, is bijna klaar en eind maart wordt er begonnen met de zachte en harde(Gouds model) kaas. "Het gebeurt helemaal biologisch, puur natuur. Hygiëne is daarbij heel belangrijk en 't is dan ook eigen lijk 80% poetsen en 20% kaas ma ken. Voorheen gebeurde het met de hand en nu machinaal, heel zindelijk." Dezelfde ontwikkeling is er met het melken. "Ik heb altijd met de hand gemolken, maar twintig gei ten twee keer per dag is heel wat", zegt mevr. van Lente, die dins dagmorgen begonnen is met ma chinaal melken. Ze kon na het droog staan van de drachtige gei ten langzaam beginnen met zeven geiten. Ze doet met haar veestapel mep aan de melkcontrole en regelma tig komt dhr. De Hond langs om het vet- en eiwitgehalte te regis treren. "Dat is erg belangrijk voor de fokkerij en de kwaliteit van de kaas, want je moet geheel op de hoogte zijn. Geitenmelk is gezond en lichter verteerbaar dan koei- enmelk, terwijl de smaak, alsmede het vet- en eiwitgehalte bijna het zelfde zijn." Mevr. Van Lente heeft plezier in het boerenleven, al is ze dan veel gebonden. "Ik kan alleen op va kantie als de geiten twee maanden droogstaan staan. Een buurmeisje zorgt dan voor het voeren", aldus de geitenfokster aan het Stenen Kruis. Irene van Lente rechtsen Tjitske v.d. Ende (links) uit Tholen hebben hun handen vol om de vier geitjes en hun moeder in beeld te krijgen. St. Maartensdijk bijt het spits af van het project om 9250 fietsen te graveren. Gisteren, vandaag en morgen worden er van tien tot vijf uur 1500 verwacht. Woensdag was er ook 's avonds gelegenheid om tot acht uur de postcode te laten graveren. "Het is in uw eigen be lang". zei opperwachtmeester H.W. Fransen, toen een Smerdie- kenaar opmerkte, dat alleen de politie gebaat zou zijn met het graveren. Burgemeester Baerends zei van harte te hopen, dat mede door dit project de diefstal van fietsen minder zou worden of dat gestolen tweewielers sneller te ruggevonden worden. "Het is erg onbevredigend, dat je niet weet. naar welke eigenaar je een ge vonden fiets moet terugbrengen De burgemeester bedankte na mens de gemeentebesturen van Tholen en St. Philipsland de ne gentien vrijwilligers (16 mannen en 3 vrouwen) voor hun mede werking aan dit project. "Ik ben me er goed van bewust, dat het een immens karwei is. Daarom hoop ik. dat u het enthousiasme van vandaag blijft volhouden", zei Baerends. Opper Fransen vroeg een applaus voor de vrij willigers gezien hun bereidwillig heid dit werk voor de gemeen schap te doen. Hij dankte de beide gemeentebesturen voor de finan ciële steun, de leiders van de baanlozenprojecten voor de me dewerking. de schoolkinderen voor het rondbrengen van de huis-aan-huis folders en de fiet senhandelaren voor het vervolg bij verhuizing of de aanschaf van een nieuwe tweewieler. Bij ver huizing wordt een sterretje achter de oude postcode gezet, want het is onmogelijk om de cijfers en let ters weg te werken. Na het grave ren komt er een goudkleurig verf je overheen, dat in de cijfers en letters wordt gewreven, waarna een vernisje de eindfase vormt. In de Smerdiekse brandweerkazerne liep 'l met vier graveerplaatsen gesmeerd. Maandag komt Stavenisse aan de beurt met 700 fietsen van tien tot acht uur 's avonds en van dinsdag tot en met vrijdag Tholen met vier dagen van 625 tweewielers van tien tot vijf en woensdag en don derdag tot 's avonds acht uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1