Baantjes voor 't oprapen, maar 't wordt niet gedaan Incidenteel vinden diverse mensen toch werk SGP houdt combinatie van functies nog vast Eerst soepel, nu strak met gemeentegaranties Donderdag 1 maart 1984 EENDRACHTBODE 9 Praktijkervaringsproject mag afgemaakt worden van FNV "Er zijn overal baantjes en we krijgen ze niet ingevuld. Rara, hoe komt dat?", vroeg districtsbestuurder H. Lenting van de Bouwbond FNV zich af. "Het brengt geen geld in 't laadje", was het antwoord van éen van de veertig aanwezigen, donder dagavond in Haestinge te St. Maartensdijk. "Dan maken anderen de dienst uit. Je gaat hollend achteruit als je niet actief bent in organisaties en verenigingen", zei raadslid J. de Bres. Praktijkervaring Uren zeuren Herijking EVENEMENTEN KALENDER Bedrijfsverzamelgebouw Jongeren Wel verdiend Ledental stijgt Zeeuws Kracht erbij Pispaal Zelfstandig Reizen Dierenambulance in gebruik Beroepenmanifestatie Herhaald pleidooi voor plaatselijke levering. Het werkgelegenheidsbeleid en de begeleiding van haanlozen ston den centraal op de FNV-bijeen- komst. "De werkeloosheid baart grote zorgen", zei voorzitter A. den Haan in zijn openingswoord. "De inkomens gaan achteruit, de regering kort de uitkeringen en velen raken in de schulden. Deel tijdarbeid invoeren, wordt er ge zegd, maar velen kunnen dat niet aannemen gezien de verplichtin gen ten opzichte van hun gezin", zei Den Haan. Toch zag districtsbestuurder Len ting arbeidtijdsverkorting - dat moeten we samen betalen - naast het andere, economische beleid als de enige oplossing voor het werkeloosheidsprobleem. Ook zag hij mogelijkheden in vrijwilli gerswerk. "In elke plaats is er een groot tekort aan medewerkers bij sportverenigingen, jeugdleiding, e.d. De baantjes liggen voor 't op rapen, maar 't wordt niet gedaan", zei Lenting. F. Jansen noemde de diverse cur sussen die in 't kader van het wer keloosheidsproject worden gege ven, 'bezighouderij'. "Wat hebben futiliteiten als weven e.d. nu met werk te maken. De mensen moe ten perspectief hebben", zei hij. „Je moet niet blijven jagen naar baantjes, want er is toch niet vol doende werk. Je moet creatiever omgaan met vrije tijd, maar het moet wel betaalbaar blijven", zei mevr. A. Slootweg. Wethouder Van Schetsen gaf toe, dat de cursussen georganiseerd worden om vrije tijd te vullen, 't Wordt nu van bovenaf geregeld door de gemeente en hij had graag ideëen van de mensen zelf gezien. De Bres vond de cursussen e. d. belangrijker dan Jansen dacht. "Gemeenschappelijk wordt het zelfrespect van werklozen opge vijzeld", zei het raadslid. Het praktijkervaringsproject als onderdeel van het baanlozenpro- ject met 150 deelnemers, bleef evenmin onbesproken. Districts bestuurder M.L. Strous wilde eerst het misverstand wegnemen, alsof er fundamenteel ruzie tussen de gemeente Tholen en de FNV zou zijn. "Tholen maakt meer van z'n werkgelegenheidsbeleid dan menige anderen gemeente. Het ziet er heel aardig uit, behoudens een vuiltje. Dat praktijkerva ringsproject is echter maar een schijf uit het grote geheel. Dat mag je niet opblazen, noch aan de kant schuiven. We staan zeker niet negatief tegenover vrijwilligers werk, want van de 39 aanvragen d ie in twee toetsingscommissie's zijn behandeld, zijn er 21 goedge keurd. Op Tholen loopt 't allemaal nog wel los, maar ik ben toch blij, dat de staatssecretaris de gemeente de pin op de neus heeft gezet. Ons grootste bezwaar is, dat de bedrij ven gratis arbeidskrachten krij gen. Dat kan ernstig concurren tievervalsend werken en het werkt ook fnuikend voor de arbeids voorwaarden omdat de arbeid gedumpt wordt. Je krijgt op een verkapte manier maatschappe lijke dienstplicht en bent zes maanden op zicht. Na dat halve jaar ben je net zo werkloos. Wei nigjongeren hebben er wat aan en zonder dat praktijkervaringspro ject komen er ook wel een deel aan 't werk. Je moet via geëigende middelen als het leerlingstelsel werken", zei Strous. "U verheft waarschijnlijkheden tot algemeenheden en laat Tholen de dupe worden", stelde Boogaart uit Oud-Vossemeer. "Toen de bal ging rollen, is die stop gezet, waarbij andere gemeenten wat gehoorzamer waren dan Tholen, dat toch doorging,', zei Strous. Lenting, lid van de toetsingscom missie zei. dat arbeidsbureau en vakbond de eerste keer al stelden, dat het Thoolse project gezien de De werkloosheid van mannen steeg tijdens de maand januari op Tholen en St. Philipsland van 867 tot 891 mannen. Deze seizoenstijging van het aanbod met 24 was o.m. te zien bij de sectoren grondwerken, landbouw en niet varend verkeerspersoneel. Ten opzichte van vorig jaar januari steeg de werkloosheid van mannen van 792 tot 891Er is nu aanzienlijk meer aanbod bij de sectoren grondwerken, landbouw, metaal en los arbeiders. De werkloosheid van vrouwen daalde van 278 tot 274. Ten opzichte van januari 1983 zijn er nu 32 vrouwen meer werkloos (242 tot 274) door meer aanbod bij de sectoren: handels- en kantoorpersoneel en losar- beidsters. De vraag naar personeel is in eigen rayon van zeer geringe omvang. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid in vergelijking met de vorige maand en de overeenkom stige maanden van het vorige jaar per beroepsgroep Beroepsgroepen dec. jan. dec. jan. 1982 1983 1983 1984 Bouwnijverheid 177 181 183 180 Grondwerken 134 159 150 169 Metaalnijverheid 89 96 113 105 Landbouw 34 42 57 64 Handel 13 18 28 27 Niet varend verk. personeel 40 61 61 64 Kantoor- en onderwijzend p. 28 33 51 49 Los arbeiders 122 140 166 167 Overige beroepsgroepen 48 62 58 66 Totaal werkloze mannen 685 792 867 891 Handel 45 51 60 58 Horeca 6 .12 15 15 Kantoor- en onderw.pers. 49 56 67 60 Sociale- en geneesk. zorg 34 40 41 39 Huishoudelijk personeel 11 16 12 17 Los arbeidsters 35 49 60 62 Overige beroepsgroepen 13 18 23 23 Totaal werkloze vrouwen 193 242 278 274 Totaal aanvragen 2 4 - 3 Werkloosheidspercentage van de afhankelijke beroepsbevolking: Mannen 23,5%. Prov. Zeeland: 15,7%. Nederland 18%. Vrouwen26,l% Prov. Zeeland: 18,7% Nederland 19,5%. Van de 891 werkloze mannen zijn er 95 woonachtig in de gemeente St. Philipsland. Van de 274 werkloze vrouwen is een 32-tal vrouwen afkomstig uit laatstgenoemde gemeente. Van de werkloze mannen is er een 78-tal jonger dan 19 jaar. Van de werkloze vrouwen is er een 67-tal jonger dan 19 jaar. Bouwnijverheid Het hoogste aanbod bevindt zich in deze sector. Opvallend is echter dat het aanbod'van bouwvakkers daalde van 183 tot 180. Aanbod van enige omvang bevindt zich bij de beroepsgroepen: timmerlieden: 79, metse laars: 34, opperlieden metselen: 20 en huisschilders: 22. Grondwerken Bij deze sector nam de werkloosheid verder toe door het aflopen van objecten. Er zijn o.m. 103 grondwerkers en 46 straatmakers/opperlie den werkloos. Het ligt niet in de verwachting dat dit aanbod tijdens deze maand zal afnemen. Metaalnijverheid De werkloosheid van metaalbewerkers liep iets terug. Toch is ook hier het aanbod hoog. Er is aanbod van enige omvang van constructie bankwerkers (14), machine-bankwerkers (II), automonteurs (13), el. lassers (12) en el. monteurs (8). Tijdens de afgelopen maand konden toch diverse metaalbewerkers aan de slag komen. Landbouw en aanverwante bedrijven Door afloop seizoen nam het aanbod toe. Handels- en kantoorpersoneel en onderwijzend personeel Hiertoe behoren 76 mannen en 118 vrouwen. Incidenteel kunnen di verse mannen en vrouwen toch werk vinden, zowel in eigen rayon als elders. Los arbeiders en personeel algemene dienst Door de nog geringe bedrijvigheid bij diverse bedrijven zijn de plaat singsmogelijkheden in het algemeen genomen nog gering, aldus de directeur van het Arbeidsbureau Tholen. J.P.M. van der Male. landelijke discussie over deze zaak niet getoetst kon worden. De tweede keer waren we beiden tegen, terwijl er unaniem positief geadviseerd moet worden, wil er een project doorgaan. De Bres wees erop, dat de Thoolse situatie toch goed te overzien is. Gezien het eerste, niet-negatieve advies, is de gemeente doorge gaan. Je kunt 't niet maken ten opzichte van de jongeren om nu te stoppen. Als Tholen niet zover gegaan was, hadden we landelijk niet zo'n discussie gehad over praktijkervaringsprojecten." "Ik ben Tholen dankbaar voor die duidelijkheid", zei Strous. "Tho len lapte echter wel de toetsings commissie aan z'n laars door die commissie eerst te passeren en la ter toch door te gaan." "Er vallen vervelende opmerkin gen", zei wethouder Van Schet sen. Hij vroeg zich af, of de toet singscommissie wel zo democra tisch was. "Men is er bezig om üren te zeuren over dit soort zaakjes. Eén lid dié een keertje dwars wil liggen, betekent al een negatief advies. Het arbeidsbu reau was tegen, maar de verte genwoordiger van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur(WVC) was voor. Er wordt dus verschillend over gedacht. Op uitnodiging van het arbeidsbu reau Lelystad zijn we destijds naar het praktijkervaringsproject gaan kijken, waar het redelijk functio neerde. De vertegenwoordiger van het arbeidsbureau Goes ver domde het echter om mee te gaan. Een groot aantal van de argu menten van de vakbeweging is ook de mijne, mdaar Strous praat landelijk en ik ben verantwoorde lijk voor de Thoolse situatie", zei de wethouder. Van de 17 jongeren die aan het praktijkervaringsproject begon nen zijn, hebben er inmiddels 6 werk en drie zijn er gestopt. "Dat gaat de gemeente dus geld kos ten", concludeerde Strous. gezien het doorgaan van 8 mensen. De wethouder noemde 't onbe grijpelijk als de staatssecretaris Tholen niet zou toestaan het lo pende project af te maken. Wel worden de vacatures niet meer vervuld. Strous: "Als de pers erbij zit. zeg ik: Tholen had met het praktij kervaringsproject moeten stoppen na de brief van de staatssecretaris. Bij een eventueel nieuw project spring ik er ook bovenop. Nu zal ik m'n ogen dicht doen, want het heeft geen zin om over de ruggen van 8 mensen m'n gelijk te halen", zei Strous. Volgens Lenting kon 't gewoon niet, dat er in het kader van het praktijkervaringsproject bij een accountantskantoor en een bouw bedrijf gewerkt wordt. Van Schetsen had in zijn inleiding o.a. naar voren gebracht, dat het ondanks alle ellende nog goed leven en wonen is op Tholen. "Het Evenals voorgaande jaren stelt de streek VVV eiland Tholen een evenementenfolder samen, die in april weer huis-aan-huis verspreid wordt en ook is af te halen bij alle Rabo-en Amrobanken en de Thoolse campings. Verenigingen en instellingen die menen een evenement te hebben dat hiervoor im aanmerking komt, kunnen dit tot uiterlijk 10 maart zenden aan het VVV - Markt 13 - St. Maartensdijk. Het VVV Tholen heeft ook for mulieren waarmee evenementen zijn door te geven voor het t.v.- programma Toeristische Tips van de NOS op zaterdagavond. werken is wel bar en boos gezien de 25% werklozen. Dat is bijna het dubbele van het district Goes en het hoogste van Nederland. On der de werklozen zijn bijna 400 jonger dan 22 jaar. Verwacht van de gemeente geen mirakels in de ze. maar we kunnen wel voor waarden scheppen", zei Van Schetsen. Hij wees op de snelle besluitvorming, aanleg van Oes- terdam- en Zoomweg alsmede het uitbuiten van de natuurlijke mo gelijkheden als landbouw, visserij en recreatie. De wethouder sprak over een verschuiving van prioriteiten en een herijking van uitgaven. "We moeten meer naar de werkgele genheid in plaats van naar het welzijn kijken. We zijn nog in be spreking met een aantal niet- oninteressante bedrijven", zei Van Schetsen. Hij waarschuwde, dat men ook weer geen mirakels van de gemeente mocht verwach ten. Het aantrekken van zes jon geren voor de plantsoenendienst, acht mensen in het kader van werkgelegenheid verruimende maatregelen en het percentage parttime-werkers op de gemeen tesecretarie! 15%) achtte de wet houder positieve punten. Lenting ging voornamelijk in op het terugploegen van uitkeringen via de 8.6 miljoen voor onderhoud van woningwetwoningen en res tauraties in Zeeland. Mogelijk zit er ook voor Tholen nog wat in, maar er zijn nog haken en ogen: het project moet minstens 130 da gen duren en van de werknemers moet 70% langer dan een jaar werkloos zijn. Volgens Strous moet de vakbond meer dan voorheen constructief meewerken aan nieuwe vormen van werkgelegenheid in plaats van alleen begeleiden bij het af vloeien van personeel en sanering van bedrijven. "Een bedrijfsver zamelgebouw werkt stimulerend als de mensen zoals op Tholen de handen uit de mouwen willen ste ken. Met het werkgelegenheids- fonds is Tholen kampioen van Zeeland, want Borssele en Oost burg hebben er nog weinig mee gedaan", zei Strous. Bedrijfsverzamelgebouwü Eén van de aanwezigen had geen hoge pet op van het bedrijfsver zamelgebouw: "Het zijn éen- mansbedrijfjes of iets grotere on dernemingen die zelf hun perso neel meebrengen. Er zijn al meer bedrijven met vlag en wimpel binnengehaald die de volgende dag verdwenen waren", zei de Smerdiekenaar. Van Schetsen zei alleen de ver wachting te hebben dat er ar beidsplaatsen uit voortkomen. "Je kunt geen wonderen doen, maar iedere 10 arbeidsplaatsen zijn meegenomen. Het zou ook een aanzienlijke verbetering voor Tholen zijn als CNC er eindelijk kwam", zei de wethouder, terwijl Strous tevoren had opgemerkt, dat alleen 'grote bedrijven die stinken' belangstelling voor Tho len hebben. Tijdens de discussie was er kritiek op de begeleiding van arbeidson geschikten, de werkwijze van de Gemeenschappelijke Medische Dienst, de dominerende positie van bouwbedrijf Uijtdewilligen en de voorrang voor jongeren met allerlei baanlozenprojecten, ter wijl mannen in gezinnen met kin deren werkloos blijven. Strous antwoordde, dat jongeren nogal wat veren hebben moeten laten. "Ze zijn al uitgebeend tot op het bot en zijn verplicht tot hun 25ste thuis te blijven wonen. Je moet de samenleving niet afbre ken door jongeren geen perspec tief te bieden. Daarom kiezen we primair voor jongeren, anders ko men ze in de afgrond. Een hele boel oudere werklozen zitten niet op instanties te wachten. Die hebben er hun buik vol van en lossen 't zelf op, maar voor jonge ren moeten we wel wat doen. Dat geldt ook voor de middengroep, die gebukt gaat onder de last van de werkeloosheid. Voor die men sen zijn nieuwe banen nodig", al dus Strous op de FNV-bijeen- komst in St. Maartensdijk. Hij bekritiseerde nog de nieuwe aanpak van de arbeidsbureaus om zich alleen op de goed plaatsbare werklozen te richten. "Ze verza ken hun plicht", zei Strous. Hel 60-jarig bruidspaar Polderman-Bolier uit Scherpenisse. A.L. Polderman en J Polderman- Bolier, beiden 84 jaar, hebben dinsdag in hun woning aan de Scaldisstraat in Scherpenisse hun zestigjarig huwelijksfeest gevierd. Dit gebeurde in huiselijke kring met hun enige dochter en de twee kleinkinderen. Na een arbeid zaam leven in de landbouw ge nieten ze samen van de rust. "Je kunt mekaar overal aan helpen, al zestig jaar lang. Dat is het grote voordeel van getrouwd zijn, want alleen is maar alleen. De tafelpoot praat niet terug als je thuiskomt of weggaat. Het grote aantal schei dingen van tegenwoordig is ge woon van weelde. Ze krijgen alles van de gemeente en vroeger kon dat niet", zegt Polderman. Voor duizend gulden kocht hij zestig jaar geleden een huisje aan de Postweg onder Tholen, toen hij z'n vrouw het ja-woord gaf. Hij werkte bij verschillende landbou wers als Arie Nieuwenhuijze, Bie- rens van de Kettingdijk, de Gebr. Christiaanse op het Oudeland en Adr. Murre in Poortvliet. "Ik heb ze ook wel verdiend, want van m'n 12de tot m'n 65ste heb ik in de landbouw gewerkt", zegt mevr. Polderman. Op de fiets ging ze naar St. Annaland om bij de kleine Nol met een bootje over te varen naar St. Philipsland, waar er volop werk was in de zilveruien. "Daar weetje niet van als je goed gezond bent" vertelt de zestiaja- rtge bruid, 's ochtens om vijf uur ging ze al op pad en de dochter Voorstellen van de SGP Tholen om de combinatie raadslid/bestuurslid en raadslid/statenlid onmogelijk te maken, zijn tijdens de jaarvergade ring van de gemeentelijke kiesvereniging verworpen. Zonder hoofdelijke stemming gingen de vijftig aanwezigen in gebouw Calvijn te St. Maar tensdijk er wel mee accoord, dat het aantal raadsleden in het bestuur beperkt wordt tot 1. VERVOLG VAN PAG. 1 Tholen legde zich daarbij neer. maar over de combinatie raads- /statenlid wilde men stemming. Met grote meerderheid werd het Thoolse voorstel echter verwor pen. Het bestuur hechtte aan in formatie uit de eerste hand. Dat is het beste gewaarborgd als iemand zowel in de gemeenteraad als in het bestuur zit. Indien mogelijk zal dat een wethouder moeten zijn, aldus het bestuur. L.J. Koopman is momenteel voorzitter en wethouder. Hij riep in zijn openingswoord op tot eensgezindheid binnen de SGP- gelederen, na het lezen van Amos 2, samenzang van Ps. 99: l en ge bed. De penningmeester meldde een bevredigend jaar, zodat contribu tieverhoging niet nodig was. Er kan enige jaren worden gepaard voor de gemeenteraadsverkiezin gen. die een groot deel van de middelen opslokt. Secretaris A. Aarnoudse meldde een stijging van het ledental. Ook het aantal bezoekers op de verga deringen gaat omhoog. De stu dievereniging Calvijn geniet de belangstelling van jongeren op maatschappelijk en politiek ter rein. De gemeentepolitiek moet voor de kiezers aantrekkelijk blij ven. zei Aarnoudse. Hij riep de afdelingen op. actief te zijn ten opzichte van jongeren. De bestuursleden J.C. Bevelander (tegenkandiaat M. Uyl) uit Poort vlieten J.W. Duvekot(J. Thijssen) uit Scherpenisse werden met grote meerderheid herkozen. De kascommissie meldde bij monde van dhr. Maljaars uil Tjjolen dat alles in orde was. Een collecte ter bestrijding van de on kosten leverde 82,86 op. Na de pauze werden vijftien schriftelijke vragen van de plaat selijke afdelingen behandeld: uit breiding parkeergelegenheid de Wellevaete St. Annaland, initia tief sluiting zwembaden op zon- dag, geweldige overlast van be paalde horecabedrijven en gasten voor omwonenden, naleving Al gemene Politieverordening inzake naaktrecreatie, bouw van bejaar denwoningen in de oude kern van Scherpenisse, stemmenverlies aan RPF/GPV met thuisblijvers en vergrijzing, doortrekking fietspad St. Maartensdijk/Stavenisse en werkgroep Voortgezet Onderwijs. De Oesterdam werd als een mo gelijke stimulans gezien voor be tere, contacten met overig Zeeland ten aanzien van de Gezondheids zorg en het Onderwijs. Raadslid en statenlid M. Dijke liet weten, dat dit het streven van de fractie is en zal blijven. "Wel zijn er zaken als ambulance en brandweer waarbij we beter bij Brabant kun nen zijn, maar de Rooms-Katho- lieke schoolstichting KMBO is voor de SGP een onmogelijke zaak. Het is wat ons betreft nog steeds Zeeuw onder de Zeeuwen", zei Dijke. Bij de rondvraag kwa men slechte straatgedeelten, het kosteloos storten van huisvuil op het Tuttelhoekje, de gladheidsbe- strijding en het belastingbeleid van de SG P-fractie ter sprake. Om kwart voor elf dankte de voorzit ter voor de goede sfeer "en na de samenzang van Ps. 79:6 besloot bestuurslid Duvekot de SGP- jaarvergadering met dankgebed. februari het eerste voorschot van 500 gulden van de gemeente kreeg. Een ander had drie maan den moeten wachten, terwijl uit schrijven wel vlug bleek te gaan. De Graaf bracht naar voren, dat hij normale aanvragen de vertra gingen toch regelmatig voorko men. ,'Er zit een half miljoen gul den in de werkgelegenheidspot van de gemeente. Laat men daar van iemand aanstellen om voor schotten te geven ter hoogte van het WW-bedrag,', aldus de Smer- diekse FNV-secretaris. Hij was bovendien verontwaardigd, ""flat hij op een brief van mei vorig jaar in augustus pas een antwoord ge kregen had en dan nog met de boodschap van een ambtenaar, dat er ten onrechte geklaagd was. De aanwezige wethouder van so ciale zaken P. van Schetsen gaf De Graaf toe, dat de zaak waarover de klacht ging, onnodig vertraagd was. "Ik erken ook ruiterlijk, dat we geconstateerd hebben dat er een flinke achterstand is. Daar schaam ik me niet voor. Enkelen moeten langer dan 5 a 6 weken wachten. Voor de feestdagen wil den we echter de 800 aanvragen voor een 'e'enmalige uitkering wegwerken en dat is ons als éen van de weinige gemeenten gelukt. Dat gaat dan wel ten koste van andere zaken en het aantal aan vragen om een uitkering ging steil naar boven. Er is toen direct be sloten om de piek weg te werken door middel van overwerk. Ge zien het aantal personeelsleden bij andere gemeenten, is er bij sociale zaken geen sprake van onderbe zetting. Als de achterstand echter blijvend is, moet er personeel bij, want ik betreur deze situatie ten zeerste", zei wethouder Van Schetsen. FN V-districtsbestuurder M.L. Strous zei I maand wachten op een uitkering al te lang te vinden. "Er moet gelijk een voorschot ge geven worden op grond van de landelijke bijstandsnormen. De gemeente loopt geen risico en I ambtenaar kan dat simpel afwer ken. Als er zo'n achterstand is. moeten er noodmaatregelen ge nomen worden", aldus Strous, die opmerkte de wethouder wel een beetje in bescherming te willen nemen gezien de stroom van aan vragen. Zijn collega Lenting had geen clementie met Van Schetsen. "De wethouder moet zijn werk beter doen. De meeste WWV-aanvra- gen zijn simpele voortzettingen van de WW. Er moet ook nie mand wachten als de éénmalige uitkeringen voorgaan. Dan moet de wethouder maar meer mensen in dienst nemen", zei Lenting. Van Schetsen noemde 't vanzelf sprekend dat mensen een voor schot krijgen, maar een aantal wil dat niet. Uit de veertig aanwezi gen in Haestinge kwam naar vo ren. dat men er eigenlijk niet perse om zou moeten vragen, maar au tomatisch een voorschot zou die nen te krijgen. Fr. Jansen uit Oud-Vossemeer merkte op, dat vorig jaar uit de enquete van de toenmalige Wer klozen Belangen Groep al bleek, dat de sociale dienst niet naar be horen functioneerde. "Ambtenaren moeten binnen een wettelijk kader werken, dat ver geet de FNV", zei dhr. Boogaart uit Oud-Vossemeer. ,'Binnen dat kader van regels moet er wel ruimte zijn. De manier waarop het werk gebeurt, daar staat of valt de sociale dienst mee", aldus raadslid J. de Bres. Lenting herhaalde nog eens de klacht van De Graaf over de brief in mei en het antwoord in augus tus, waarop Van Schetsen op merkte,- geen pispaal te willen worden. De nijdig geworden wet houder wilde ook nog wat posi tiefs horen en merkte op, dat b en w de meerderheidsadviezen van de RWW/WWV-commissie voor 100% opvolgen. "Ik doe 't mijne aan de problemen, als u het uwe eraan doet", zo beet Van Schetsen de FN V-districtsbestuurders toe. Voorzitter A. den Haan vond 't toen(het was al na elven) tijd om af te sluiten en bood Van Schet sen, Lenting en Strous een attentie aan om de al of niet nare smaak van deze vergadering weg te spoelen. werd dan al bij de buren gebracht. Zelf werkte ze voor 13 cent per uur, haar man kreeg 18 cent. "Dag en nacht hebben we gewerkt en wanneer je uitregende, kreeg je minder loon, dat komt weer te rug", voorspelt Polderman. In 1947 werd de Scherpenissenaar zelfstandig landbouwer aan de Westkerk, waar hij een boerde rijtje kocht, waar z'n dochter nog woont. Door de inundatie was er niet veel meer van over, maar metselen en timmeren deed Pol derman allemaal zelf. Met steun van landbouwherstel lukte 't. Hij beboerde vier gemet van vader, pachtte grond van de domeinen en kreeg er vanaf de herverkave ling grond bij. Polderman hield bovendien nog vijf koeien, waar nu het Tuttelhoekje ligt, was vroeger z'n weiland. Op z'n 65ste haalde Polderman z'n rijbewijs nog en dat gaf hem veel meer armslag, want hij rijdt veel. "Zelfs voor een boodschap pak ik m'n Daf nog, want lopen doe ik weinig. Dat vertrouw ik niet meer. Overigens rijdt de werkster, die 1 morgen per week komt. voor me als we buiten het eiland gaan. yijf keer per jaar ga ik ook met een groepsreis mee van de soos in Scherpenisse en St. Maartensdijk en bovendien van Sint Maartenshof. Dat is gezellig met de bus", aldus Polderman, die in 1918-1919 vijftien maanden van huis was wegens militaire dienst. Over z'n gezondheid heeft hij niet te klagen, al slikt hij vijf verschillende tabletten. "M'n vrouw is ook goed gezond en slikt niets. Koken en wassen doen we zelf nog. maar voor het zwaardere werk helpt de werkster ons. Als ik terugkijk, hebben we 't goed gehad. Honger hebben we niet geleden, maar rijk zijn we ook niet geweest. De 50 gulden rente en 50 gulden aflossing voor m'n eerste huisje was toch heel wat. Nu heb je alles wat je hebben wilt", zegt een tevreden Polderman uit Scherpenisse. Het asiel in Bergen op Zoom heeft vrijdag een dierenambulance in gebruik genomen, aangeboden door de stichting Dierenasiel. De aanschaf van de ambulance is mogelijk gemaakt door giften van de afdeling Dierenbescherming, waaronder een legaat van 4000,— en inzamelingsacties binnen het asiel. Het dierenopvancentrum draait sinds vorig jaar met een full-time beheerder 24-uur per dag. waar door de 'omloopsnelheid' is toe genomen en de hulpverlening op timaal kan functioneren. In de Thoolse februari-raadsver- gadering, waar maandagavond C.D.A.-er W.C. van Kempen ab sent bleek vanwege vakantie, vond V.V.D.'er J.L. van Gorsel dat de berichtgeving aan de raad door b en w over de Koninklijke beslissing, dat het bestemmings plan Noord er niet moet komen, wat beperkt aandoet. Hij kreeg echter de toezegging van raads voorzitter burgemeester E. Bae- rends, dat hierover nog wel zal worden gepraat in de commissie Ruimtelijke ordening, omdat er immers ook de vraag ligt wat er dan verder wel kan en moet ge beuren. Hetzelfde raadslid vond dat er nu extra voorzichtig wordt omgesprongen met gemeentega ranties. Hij vond dat b en w de huidige mogelijk- en moeilijkhe den maar snel op een rijtje moeten zetten en dan ook niet te lang moet wachten om daaromtrent de raad te informeren. Eerst was er immers grote soepelheid voor ga rantieverlening. nu schijnt een uiterst strak beleid te worden ge voerd. Ook op dit verzoek kwam de toezeggging tot nadere infor matie. In dezelfde schaduw lag de door de bank gevorderde open bare verkoping van Bebouwden- dam 29. De bank spreekt de ge meente aan voor dik 30 mille. Het PvdA raadlid J. de Bres he rinnerde er aan hierover al eerder opmerkingen te hebben gemaakt. Als er door 1 geval voor de ge meente al zo'n groot verlies kan ontstaan, moet men zich wel af vragen wat er nog in die pot over blijft, aldus de Bres. Komen er binnenkort nog meer gevallen op het bord van de raad? Ook zijn V.V.D. Collega van Gorsel vond het nogal wat voor maar een garantieverlening.. Het zal wel op taxatiewaarde zijn be keken, maar heeft de gemeente nog bepaalde akties ondernomen om het verlies te beperken. Over igens kon van Gorsel zijn collega's in zoverre wel geruststellen, dat het verlies voor de gemeente geen 30mille is, maar hoogstens 6, dank zij rijkssteun. Toch bleek bij monde van de heer Th. Aarnoud se ook de SGP zorgen over de ga rantieverlening te hebben. Er gaat ook zo'n tijd overheen, eer men weet waar men aan toe is. Wethouder P. van Schetsen zei in de beantwoording voortaan over dergelijke zaken wat meer infor matie in het pre-advies aan de raad te verschaffen. Er behoeft overigens nog geen paniek te ont staan. In 1979 waren er twee ge vallen, nu zitten we er dan weer met een, maar het kost uiteinde lijk niet meer dan 6 mille. Is er dan ook geen rentederving als de rijksbijdrage lang wegblijft, wilde van Gorsel nog weten. De wet houder van financiën antwoordde dat het maximaal om een halfjaar gaat. Hij vond het wel moeilijk in te schatten op welk moment een gemeente moet ingrijpen. Eerst poogt de betreffende bank de zaak nog recht te breien, vervol gens bank en gemeente samen en indien alle gaatjes dicht zitten, moet er wel doorgezet worden. Gezien het tot dusver beperkt aantal gevallen is er nog geen re den de begrotingspost te wijzigen. In de toekomst kon ook deze wet houder niet kijken. Voor de beroepenmanifestatie te Goes zou de gemeente 668,50 bijdragen. OP zichzelf was daar tegen bij de raad geen bezwaar,. Wel vond PvdA-er l.C. Moerland dat het vraagtekens oproept, als er van Tholen 3 scholen met 3 af zonderlijke bussen, die niet vol- zitten naar Goes rijden. Dat kan via overleg toch wel worden ge combineerd. RPF-GPV raadslid P. van Belzen meende dat bezoek aan dre manifestatie voor de hoogste klassen van basisscholen weinig zin had, hoewel die ook van de partij konden zijn. Die mening werd door SGP-er M. Dijke gedeeld. Dit was een mani festatie gericht op mogelijk toe komstig werk in het bedrijfsleven, enz. en het ging niet om een keuze voor een voortgezet onderwijs, waar lagere scholieren toch altijd eerst nog voor staan. Mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoeven van de C.D.A. fractie zou zo'nv beroepenmanifestatie ook wel eens op Tholen willen zien. maar dat oiccx wai vcci gevergd. Voor Zeeland ligt Goes nu eenmaal centraal. De wethouder van onderwijs J. Versluijs kon instemmen met de raad, dat die manifestatie aan trekkelijker en gerichter was voor leerlingen van het voortgezet on derwijs, overigens wordt de bij drage omgerekend per inwoners. Een reisbijdrage van 5,— plus J" 3.— entreekosten. Bij het voorstel tot aankoop van een nieuwe hydraulische maai- niachine meende ditmaal de heer van Belzen te moeten herinneren aan een eens genomen voorne men voor levering Thoolse on dernemingen in te schakelen. Ei- landelijke bedrijven moeten kans krijgen te leveren wat in hun ge meente nodig is. Zo'n regeling is er.ook voor de wegenbouwers. De vraag moet b en w hoog zitten, zo vervolgde van Belzen: wat zijn ei- een mensen u waard? wciuouuci ivoopman hakt al langer met dit bijltje. Hij verze kerde dat b en w eerst wel en ter dege een selectie toepassen of le vering in de regio mogelijk is. Vraag is of het kan en of het elders niet goedkoper is. Men kan een plaatselijk middenstander de 10 procent gunnen, maar wie wil graag z'n centen kwijt als het niet nodig is. Daarom werd ook in dit geval voor een hoofddealer geko zen. We zitten in een soortgelijke positie met het rijks inkoop bu reau. Moet dan de regio toch voorkeur krijgen? Dat gaat te ver. want het maakt meer dan tiental len procenten uit. PvdA raadslid J. de Bres vond het toch de moeite waard om eens concrete prijsvergelijkingen te maken, ook ten aanzien van die R.I.B. inkopen. Wethouder van Schetsen wist dat het om enorme verschillen gaat. De voorzitter vulde zelfs 40 procent in. Hier stelde de Bres tegenover, dat die goedkopere centrale prijzen toch ook weer ergens door die ge meenschap betaald moeten wor den. De aankoop van de maai- machine kwam door deze discus sie niet in het gedrang.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 9