Proef met nieuwe aanbestedingen Feestelijk tintje bijenhouders FNV: 't lijkt nergens op bij sociale zaken Tholen A maryllismetmooie afwijking Uien 93 ct BOUMAN POTTER Oeve,-val bij Scherpenisse Rode Kruis bezorgd over dalend ledental li I - w Tekort in 't kort VAN DER POEL Niet gevaarlijkhet schept juist levensvreugde t J Donderdag 1 maart 1984 40e Jaargang no. 16 DAMESHOEDEN Onder invloed en te laat open Voorkeur Zeven Imkers zijn tijdens de jaarvergadering van de Thoolse afdeling van de vereniging tot bevordering van bijenteelt, in het zonnetje gezet. Hoofdbestuur J. Fluyt reikte donderdagavond in café L. van Dijke te St. Annaland aan vijf van hen de herinneringsspeld uit. Wegberm Tabaksimker DEZE WEEK Lang wachten op uitkering zonder voorschot De Thoolse afdeling sociale zaken is donderdagavond scherp onder vuur genomen tijdens een FN V-bijeenkomst in Haestinge te St. Maartensdijk. "Het is een schandaal dat er mensen in 5 of 6 weken geen geld krijgen. De werkwijze van de sociale dienst is zeer traag", zei de Smerdiekse bouwbond-secretaris J.M. de Graaf. "Het lijkt nergens op", vulde bouwbond-districtsbestuurder H. Lenting aan. "Ik heb grote twijfels over de sociale instelling en betrokkenheid van de ambtenaren op sociale zaken en niet alleen op Tholen." _L Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet öïk lÖÖJÖÖ m.3 zand weggeschoven Het Thoolse Rode Kruis maakt zich zorgen over het alsmaar dalend ledental. Negenhonderd vindt het be stuur veel te weinig gezien het inwonertal. Tevreden heid was er over de stijging van het aantal bloeddonors met 78 tot 409. Rode Kruisloop Een begrip ADRIC. BROEKHUIS EN ZN. voor kwaliteit en service! Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 8,— per halfjaar. Per jaar 34,50 per post 42,70 per jaar. Losse nummers ƒ1,—. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant Inclusief btw op rekening 9,— Hoofdredakteur G. Heijboer. Veertig jaar lang was er in de maand februari een overvloed aan kopij tegenover een ook altijd weer verminderd advertentievo lume. Voor elke krant is dat een economische pijler. Personeelsad vertenties zijn er echter bijna niet meer en ook op andere terreinen is er sprake van verschuivingen. Daarentegen is de nieuwsvoorzie ning alleen maar toegenomen. Zeker met zoveel vergaderingen, komt er nogal wat los, waardoor de ruimte tekort schiet en keuzes gedaan moeten worden. Sommige artikelen blijven daardoor wat langer buiten de krant dan wen selijk is, maar dat is onvermijde lijk. Minder actuele onderwerpen als de vervolgserie over de scholen in het kader van 40 jaar Eendracht bode en de artikelen over de eva cuatie in 1944, de wekelijkse commentaarkolom en ander nieuws moesten blijven liggen. Met het naderend voorjaar gloort echter het licht. Men merkt het aan de poes en aan de hoger stij gende zon. De kunstmest ligt klaar, de eerste doré's zitten al onder het plastic. Na enkele we ken van veel ruimtegebrek hopen we weer beter adem te kunnen halen. Continuiteit van de krant staat voorop en dit nummer toont weer aan, dat we er de kantjes be slist niet proberen af te lopen. Overigens had de PTT deze week bijna voor een dunne krant ge zorgd omdat een envelop met be richten en advertenties op weg naar de drukkerij verkeerd werd gesorteerd. Een dag later, maar gelukkig nog tijdig genoeg kwam de vermiste envelop boven water, waarna de drukkerij met vertra ging de samenstelling van de Eendrachtbode kon voltooien. Enkele weken geleden werd een expresse-envelop verkeerd be steld, waardoor de drukkerij ook pas uren later kon beginnen. Blijkbaar is er bij de PTT een te kort aan dienstverlening. Wij hebben voor u een zeer mooie, ruim gesorteerde collectie shawls, corsages, handschoenen, hoedendozen. Ook veel keus in kinderhoedjes. Hoedenhuis Pairdenmarkt 12, Yerseke, tel. 01131-2812 Wij zijn geopend van 9-12 en van 1-6 uur, 's zaterdags tot 5 uur, 's maandags gesloten. Advertentie l.M. Veiling Sint Annaland dinsdag 28 februari 1984. Uien maat 40 op klasse 2 nl 92,20 - 93,90; Drielingen maat 35/40 klasse 2 nl 51,70 - 55.10. Aanvoer 128 ton. De politie is dag en nacht in de weer om overtredingen op te spo ren en op tijdstippen dat bijna iedereen slaapt, blijkt er ook nog werk aan de winkel. Zaterdag ochtend om kwart voor drie reed J.W.Q. onder invloed over de Grindweg in Tholen, waarvoor de politie de blaas- en bloedproef nam. U. uit Poortvliet werd zon dag na alcoholgebruik in Stave- nisse een rijverbod opgelegd. Zondagavond om half tien moest de Thoolse politie nog in de achtervolging, toen een autobe-' stuurder uit Veghel zich met een sneltreinvaart uit de voeten wilde maken. Op de Halsterseweg werd hij aangehouden, waarna de blaas- en bloedproef werd geno men. Dit weekeinde waren er twee café's te laat open. Zondag ochtend om 2.35 uur waren er nog mensen ip café Havenzicht te St. Annaland. waardoor de politie een bekeuring gaf. Maandag ochtend om half drie werd er nog muziek gemaakt en waren er nog klanten bij café d'Ouwe Vos in Oud-Vossemeer. Die morgen om tien voor zes hield de politie op de Grindweg in Tholen de bergenaar J.A.M. aan. die in een auto zonder kènteken reed. De politie kijkt ook strenger naar het fout parke ren. Zo kreeg een automobilist zondagmiddag rond half vier een boete omdat hij z'n wagen op het trottoir in de Hoogaarsstraat in Tholen had geparkeerd. Zater dagmorgen om half elf stond een auto met aanhangwagen op het trottoir op de Markt in Poortvliet, waar bovendien een gele streep is. B. en W. van Tholen hebben een proef genomen met een nieuwe manier van aanbesteding door slechts 1 aannemer voor een karwei uit te nodi gen. Voorheen waren dat er drie. Volgens wethouder L.J. Koopman gebeurde dat dinsdag ten dele tot tevredenheid: van drie prijsopgaven was er 1 niet zo concurrerend. Straatmakersbedrijf N. de Rijke uit St. Maartensdijk gaf 122.000 gulden op voor herbestrating van het hertenkamp in Tholen. Joh. van Vossen en Zn. uit St. Anna land wilde voor 83.800 gulden herbestratingen in St. Maartens dijk uitvoeren en A. Klippel uit Stavenisse voor 58.400 gulden herbestratingen in Tholen. De betrokken aannemers moesten een afstandsverklaring tekenen. "Dat is een scherpe voorwaarde, want er wordt niet meer gepraat als men boven de begroting zit", zegt wethouder Koopman. Handhaving van de werkgelegen heid op Tholen staat bij hem voorop. "Ik wil zolang mogelijk voorkomen dat er aannemers van elders ingeschakeld moeten wor den, wat het waterschap wel doet. We gaan echter met gemeen schapsgelden om «n we kijken naar scherpe prijzen, dat doet het bedrijfsleven zelf ook. De ge meente geeft de aannemers nogal wat werk en dan kunnen ze reeel inschrijven. Ik gun ze ook een bo terham, want ze moeten niet bin nen tien jaar verdwenen zijn. Aan de andere kant hebben we op Tholen zoveel aannemers, dat de gemeente ze nooit in leven kan houden", zegt de wethouder. Volgens Koopman verliep het systeem met drie uitnodigingen per werk niet naar tevredenheid. "We hadden de indruk, dat de aannemers zelf de werken ver deelden en ook de prijs bepaalden met rekenvergoedingen en het bedrag voor de aannemersbond. De aanbesteding van het fietspad Poortvliet/St. Annaland is ook teleurstellend verlopen. De groot ste plus van het nieuwe syteem is, dat we mensen van het eiland werk geven. Als we iemand in de huidige tijd de voorkeur geven, moet de betrokken aannemer ook een handreiking doen. De drie bedrijven van dinsdag hebben personeel in de W.W. zitten en daarom zijn ze uitgenodigd. Ze krijgen allemaal een beurt, waar bij we kijken naar wat ze vorige jaren gekregen hebben. Aanne mingsbedrijven die altijd in Rot terdam of Bergen op Zoom ge werkt hebben, mogen wel mee doen, maar haar verhouding", al dus Koopman. De wethouder zegt met een re cente aanbesteding van maai- en zaaiwerk gesterkt te zijn in de op vatting, dat het uitnodigen van meer bedrijven vooroverleg en prijsbepaling door de aannemers in de hand werkt. Loonbedrijf Fase uit Poortvliet was als vijfde bedrijf uitgenodigd zonder dal de andere vier dat wisten en Fase zat 5000 gulden lager, terwijl de an dere vier dicht bij elkaar lagen. Wethouder Koopman zegt, dat voor rioleringswerken misschien nog wel drie aannemers uitgeno digd worden. B. en w. zullen dat bekijken. De herbestratingen werden voorheen in z'n geheel aanbesteed, zodat de werkgele genheid nu wat gespreid wordt, wat ook voor het toezicht gemak kelijker is. Hoofdbestuurder JFluyt huldigde vijf Thoolse bijenhouders wegens hun trouw lidmaatschap. V.l.n.r. Th. Overbeeke, J.C. Goedegebuure, J.Th. Kurvink, P.J. Koopman en M.L.J. dc Groen. mee door te gaan", zei Goedege buure. Voorzitter H.A. Breker was ver heugd over de jarenlange trouw van de leden. "Het houden van bijen werkt in zekere zin als een bacil: er eenmaal mee besmet, raak je het niet gemakkelijk meer kwijt. Maar het is zeker niet ge vaarlijk. zoals velen wel eens den ken. integendeel, het schept een r:;:: beetje levensvreugde", aldus de voorzitter. Er waren drie eategoriëen jubila rissen: gouden leden waren J.C. Goedegebuure (St. Annaland) en P.J. Koopman (St. Maartensdijk). De laatste is 27 jaar secretaris- penningmeester. Voor 40 jaar trouw lidmaatschap ontving J.Th. Kurvink (St. Annaland), H. Hoogerbrugge (Poortvliet) en A.C. van Heusden (Scherpenisse) de vergulde herinneringsspeld. Als laatsten werden Th. Overbee ke (St. Annaland) en MJ. de Groen (Poortvliet) gehuldigd we gens hun 25-jarig jubileum. Zij kregen de verzilverde speld. Hoofdbestuurder Fluyt feliciteer de jubilarissen en blikte terug naar de tweede wereldoorlog, toen er meer imkers waren. "Ve len hadden echter niet echt de ware roeping als bijenhouder, maar bleken veel meer tabaksim ker te zijn. (In de oorlogsjaren werd aan imkers tabak verstrekt, wat toen een schaars artikel was) gelukkig hebben de ware liefheb bers de bij niet verlaten. Ook niet als het iets minder goed gaat, zoals nu bijvoorbeeld met de gevreesde varoamijt", zei Fluyt. Goedegebuure illustreerde, hoe veel voldoening zijn hobby hem al die vijftig jaar geschonken heeft. Er gaat geen dag voorbij of hij bezoekt zijn stalletje. "In de oor log bijvoorbeeld, leverden de bij en me wel eens wat geld op. Ze waren schaars in die jaren, maar de financiële aspecten hebben nooit de doorslag gegeven om er Jubilaris Koopman wees vervol gens op het nut dat de bijenhou- derij hem altijd bewezen heeft. "Toen ik in 1934 lid werd van de vereniging was de situatie niet zo veel anders dan nu. Al praten ze tegenwoordig over werkloosheid en toen over crisis. Door de bijen heb ik me nooit verveeld toen ik zonder werk zat en ook de natuur ging me dermate boeien, dat ik probeerde er zoveel mogelijk over te weten te komen. Voor de bijen is de tijd wel veran derd. Vroeger liet een herder zijn schapen langs de wegbermen gra zen. na de oorlog werd er gespo ten. zodat het natuurlijk proces van het groeien van witte klaver en andere drachtplanten, ver dween. Hoewel er tegenwoordig bijna nooit meer gespoten wordt, komt het herstelproces slechts langzaam op gang. Gelukkig vor men de bloemvelden van de zaadtelers goede surrogaten", zei Koopman. Het verheugde hem enorm, dat er tegenwoordig weer jonge gezich ten te zien zijn in de Thoolse ver eniging van bijenhouders. "Ik Tekort in 't kort Oeververschuiving Gorishoek 10.000ste kalf geschetst Zestigjarig bruidspaar Soms lang wachten op een uitkering FNV gunt alleen Tholen z'n praktijkervaringsproject Scarpenesse heeft jeugdhonk Een nieuwe predikant voor Gereformeerd Tholen en Poortvliet Uien peperduur •tr Waterschap heeft goed slib Rode Kruiszorg door vermin derd ledental Bedrijfsvoorlichting en de E.E.G. Een proef met nieuwe aanbe stedingen Sprookjes van d'Eevliet Vervolg de evacuatie 1944 Drie trainers voor Tholense Bovs en 2e klas vuurproef WHS ER IS ALTIJD HAAT, MAAR OOK ALTIJD LIEFDE Dit nummer bestaat uit 16 pa gina's hoop dat velen het voorbeeld van deze jongeren, die zich aange trokken voelen tot de bijenteelt, zullen volgen omdat het hen ware levensvreugde zal schenken. Zelf hoop ik nog jaren te kunnen ge nieten van de bezige bij", aldus de Gouden Imker. Aan het einde van de discussie avond over het werkgelegen heidsbeleid van de gemeente Tholen en de opvang van haanlo zen kwamen er vragen over het lang wachten op een uitkering. Een inwoner van Oud-Vossemeer had drie maanden geduld moeten hebben en gelukkig had hij in middels werk. In St. Maartensdijk had iemand pas na zes weken een voorschot van 1000 gulden ont vangen. "Mijn zoon, die 1 week teveel WW V-uitkering had ge trokken, wist dat echter binnen veertien dagen,', zei hij. Een an dere Smerdiekenaar kwam 14 no vember in de WW, maar bleek wegens een tekort aan dagen in de WWV te vallen, waarna hij op 16 VERVOLG PAG. 9 WONINGINRICHTING j 1 Advertentie l.M. Elly Deurloo uit Tholen houdt van bloemen en planten en is momenteel enthousiast bezig met het inrichten van een kas, die haar buurman onlangs voor haar bouwde. Tussendoor genoot ze met veel plezier van een amaryliis met een afwijking: acht in plaats van vier bloemen tegelijk. De bol kreeg ze vorig jaar van broeder Wiro. Van maart tot december ging de bol in de kas van het I.R.S. te Bergen op Zoom, waar de Thoolse werkzaam is. In september werd hij al uit de grond gehaald in een pot, zonder water te geven. De bladeren sterven af en van armoe kweekt hij dan eigenlijk bloemstengels. Dan wordt er wel heel veel water gegeven. Vorig jaar was er al iets van een afwijking te zien, maar nu kwamen er zowel boven als onder vier bloemen. Normaal komt het tweede kwartet pas als de eerste afgestorven zijn, bovenaan de stengel. Acht grote, rode bloemen tegelijk was wel een bijzonderheid. Elly Deurloo is een echt buitenmens, zodat ze na de Mavo en de Rabobank graag voor het I.R.S. koos om proefveldonderzoek voor suikerbieten te doen. "M'n werk is m'n hobby", zegt de 24-jarige Thoolse. Met een microscoop telt ze de chromosomen van een worteltje. Ze is bezig met het kweken van planten die resistent zijn tegen het bietencystenaaltje. 't Gaat goed vooruit. Straks is ze wjeer bij het zaaien, vervolgens het tellen van de planten, het grondonderzoek en tenslotte de oogst. Dan moeten de laarzen en het regenpak wel aan, maar Elly Deurloo blijft van dit werk genieten. Vrijdag is bij de polder Scherpenisse tegenover restaurant "De Zeester" een overval ontdekt. Hiermee zou een zandverschuiving van tussen de 125.000 en 150.000 kubieke meter zand zijn gemoeid. De dieptelijn naar de kust is daardoor zo'n 80 meter dichterbij gekomen, maar nog wel voldoende van de zeewering verwijderd om op dit ogenblik al zorgen te hebben over dijkvalkans. Toch zijn inmiddels nadere peilingen verricht door het waterschap Tholen. Aan de hand daarvan wordt bestudeerd of meer ingrijpende maatregelen nodig zijn. Vrijdag werd door de Deltadienst, die in de omgeving peilingen ver richtte, gemerkt dat er iets mis was en daarvan melding gemaakt bij het Waterschap Tholen. Die constateerde vervolgens een verschuiving over zo'n 200 meter. Een verdere uitschuring dienen we nu wel te voorko men. zei ing. M. J. Giljam maandagavond tijdens de vergadering van de ingelanden. Door die verschuiving nadert de dieptelijn uiteraard vrij kort de oeverwerken. Het waterschap had zelf al eerder middels pei lingen geconstateerd dat er enige verdieping was. maar van een val was er toen nog geen sprake en dat is in zo'n stadium ook niet te voorkomen. Zouden er wel maatregelen genomen moeten worden, dan wordt uiteraard rijk en provincie ook ingeschakeld omdat er dan sprake is van een 80%. rijks- 10% provincie en 10% waterschapsbijdrage in de totale kosten. Overigens kunnen die bij ingrijpende werken dan toch ook nog flink doortellen voor het waterschap. Dinsdag werden verder nog peilingen yitgevoerd en deze week zal de studie ongetwijfeld een eind voltooid zijn." Het bestuur wijzigde onlangs een aantal taken. Mevr. H.C. van Burgh-Dorst uit Tholen volgde mevr. N. Bijl-Vermaas op. die tien jaar welfareleidster is geweest, maar wegens haar 65-ste verjaar dag afscheid moest nemen. Mevr. E. Steendijk uit St. Maar tensdijk nam de organisatie van vakantieprojecten voor langdurig zieken en gehandicapten over van mevr. Bijl. De vakantieboot Henry Dunant van het Rode Kruis kiest 6 maart met 74 gasten uit de afdeling Gouda de Bergse Theodorusha- ven als ligplaats. Tholen verzorgt 's avonds het ontspanningspro gramma met een afwisselend pro gramma van de bejaardenvolks dansgroep 'De Zeeuwse Reien' uit St. Maartensdijk o.l.v. mevr. J. de Baat uit Steenbergen. Het Bergse Rode Kruis laat wegens carnaval verstek gaan. Thoolse gasten mogen 26 maart vanuit Wolphaartsdijk met de Henry Dunant mee voor een tocht van 's Gravendeel naar Arnhem en weer terug naar Noord-Beve land. zaterdagmorgen 31 maart. Dinsdag 3 juli komt de boot met Brabantse gasten naar de Thoolse haven, waar o.a. het Smalstads Mannenkoor voor een ontspan ningsprogramma zorgt. Vrijdag 23 maart is er in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet weer een contactavond voor de Thoolse Kruis vrijwilligers met o.a. 'Bruintjes bier bruist beter' door toneelclub Centrum. Zaterdag 14 april is de zevende Rode Kruis loop ten bate van de colonne en van 28 mei tot 10 juni is de lande lijke collecte gepland, waaraan 130 collectanten meewerken. Juwelier-horloger-opticien GROTE KERKSTRAAT 5-7 STEENBERGEN TEL. (01670)6 33 85. Advertentie l.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 1