DE EVACUATIE 1944 veertig jaar geleden mm Scarpenesse in de Komme Donderdag 1 maart 1984 EENDRACHTBODE 15 Ook gehele landbouw-inventaris Een periode van beroering (3) v Gepakt en gezakt. Geroutineerd Vosmeer 3 levert kwaliteitsvoetbal Nederlaag Vosmeer 4 Gelijkspel Vosmeer 5 Vosmeer dames winnen royaal Wethouder Versluijs opent gebouw jeugdvereniging "Jeugdclubs kunnen minder goed terecht in dorpshuizen, want men wil een eigen sfeertje scheppen", zei wethouder J. Versluijs vrijdagavond bij de opening van de Komme. Op het Pluimpotterrein in Scherpenisse kreeg de jeugdvereniging Scar penesse zijn eigen gebouw voor de 42 leden van 14-24 jaar. Samen meer doen Verwarming volleybal WHS 2 en SPS 1 deelden de punten L t»*1 afd. voetbal GRENEN (Europees) Inzamelingsactie bestrijdingsmiddelen "Er kwam eens... een oude zeerob bij me Nou wil ik eens wat van jou horen, Minazeid'ie. Zeelucht maakt hongerig, weet jij daar iets op. Maar man, zei ik, da's gauw gezeid: Pannekoeken met Panko en Cake met Roerom. Toen zei'die: "Dat's dan zoveel als het ei van Columbus. Peja produkten Panko en Roer-om Deze advertentie kwam 40 jaar geleden voor in de Thoolse Courant. Voorzover het uit die advertentie niet zou mogen blijken, waren het bakprodukten voor pannekoeken en cake. leen een woning al erg genoeg zo te moeten verkassen, nog veel er ger was het voor de boeren, die behalve hun huisraad ook vee, paarden en landbouw-inventaris moesten verhuizen. Tegelijkertijd waren er de zorgen voor nog aan wezige produkten van de oogst 1944, waarvan er met name nog grote hoeveelheden aardappelen waren opgeslagen, hetzij in de evacuatie-adressen. Het is meni geen gelukt, dank zij een onvoor stelbare gastvrijheid van de Bra banders, maar ook nog vele an deren moesten verder van huis tot in Groningen toe of ze moesten hun vee over geven aan het Bu reau Ontruiming. Wat was er in die dagen veel transport te kort. Dag in dag uit reden in die laatste februari week 1944 de wagens af zelf wel hebben meegemaakt om te beseffen hoe groot de nood was. Vooral voor de bejaarden en de kleine kinderen was het een cri sisperiode. Men zag ze in dekens gehuld als een troep armoe-zaai- ers boven op de geladen wagens zitten, temidden van huisraad, naast geiten en konijnen of wat er dan ook maar kon worden mee genomen. Een droeve optocht. wel de oorzaak dat de mannen die in de landbouw werkten - het wa ren er toen nog honderden - niet mochten vertrekken voor alles leeg was. Niet iedereen stoorde zich eraan, dat de vrouwen wel eerder moesten vertrekken, maar als er kinderen waren zocht men toch vast het evacuatie-adres op en konden de mannen nog een paar weken op Tholen en in Anna We vermoeden dat de reclame in die tijd niet veel effect opleverde. De mensen hadden heel wat an ders aan hun hoofd. Het oor spronkelijk bevel van de Duitse bezetting was, dat het gehele ei land Tholen moest evacueren. Daar was dus ook Tholen-stad bij inbegrepen. De toenmalige Thoolse burgemeester mr A.J. van der Hoeven pleitte in samenwer king met provinciale overheden voor zijn gemeente om ontheffing van het bevel. Het ging er bij de Duitsers toch immers maar om een kuststrook onder water te krijgen. Wat had dit in Tholen voor zin? De argumentatie was goed en al kon het de bezetters weinig schelen of er nu 3000 mensen meer of minder moesten verhuizen, ze wilden toch ook niet zonder reden de onrust verhogen. Op 18 februari was er sprake van een versoepeling van de maatre gel in zoverre, dat de hoger gele gen gedeelten van de stad konden blijven en de lagere naar de ho gere moesten evacueren. Dat was evenwel maar een semi-officiële mededeling. De andere dag, 19 februari kwam de officiële mede deling, dat de gehele stad kon blijven. Wat een opluchting voor de Tholenaren. Er waren er die een gedeelte van hun inboedel al naar de zolder hadden verhuisd. Ze voelden er niet voor het weer naar beneden te halen. Je kon immers nooit weten. Niemand wist wat de dag van morgen weer zou brengen. De dankbaarheid te mogen blijven, vloeide uit naar de bewoners van het achterland. Menig Thoolse inwoner bood spontaan een gedeelte van zijn woning aan om evacuees te huis vesten. Daar werd echter door de plaatselijke overheid of door de bezetter een stokje voor gestoken. Alleen als men er familie had mocht men naar Tholen-stad. Daarnaast waren de burgemees ters, secretarissen, ontvangers, een aantal ambtenaren, waterbouw kundigen en nog wat onmisbaren verplicht hun bivak in Tholen- stad op te slaan. Daartoe werden woningen of gedeelten daarvan gevorderd. Tholen-stad kon vol staan met een aarden wal rond de bebouwde kom op te werpen, waarover later nog wat meer te schrijven valt, zoals er toch ook nog wel andere mogelijkheden door die inundatie rondom de stad ontstonden, bijvoorbeeld met de riolering. Maar dat men in ei gen huis en haard kon blijven was nog veel meer waard, dan de Tholenaren zich konden inden ken en voorstellen. Hoewel het laatste wel mogelijk was door de enorme drukte op de Thoolse brug, waar have en goed van de eilandbewoners op boerenwa gens, karren of zelfs per ezel, ook wel op vrachtwagens inclusief vrouwen en kinderen, de onbe kende toekomst tegemoet gingen. Was het voor de gezinnen met al- putten op het land, hetzij in de schuren van de boeren. Begrijpe lijk dat die boeren zo dichtbij probeerden te blijven, zodat Nieuw-Vossemeer, Steenbergen, Lepelstraat, Halsteren, Bergen op Zoom, en wat verder in die om geving reuze in trek waren als en aan. Met schepen was het veel gevaarlijker vanwege beschieting vanuit de lucht. Menig schipper durfde dan ook al niet meer varen. Er waren ook al landbouwtracto- ren in die tijd en soms had zo'n trekker 6 landbouwwagens volge laden achter zich. Men moet het Het ultimatum van 29 februari: alles leeg, bleek echter niet haal baar. Tholen en ook Anna Jaco- bapolder heeft vruchtbare gron den en dat was te zien uit de dui zenden kilo's aardappelen en gra nen, die toen op stel en sprong moesten vervoerd. Dat was even- Jacobapolder blijven. Er werd een gaarkeuken in elk dorp ingesteld, waar men goed warm eten kon bemachtigen. Daar kwam trou wens ook bij, dat degene die te lang wachtte, helemaal geen eva cuatie-adres meer te pakken kon krijgen en dan was overgeleverd I V. 1 If 1 IJ aan de Duitsers of Nederlandse handlangers, die bepaalden, waar men onderdak zou vinden. Zoals reeds terloops opgemerkt, was er het Bureau Ontruiming in gesteld, dat zorg moest dragen dat de landbouwprodukten uit het ei land werden gebracht, van elke landbouwer de hoeveelheid no teerde om later voor de afreke ning te kunnen zorgen. Het is ons niet precies bekend, hoe dat alles in zijn werk ging, maar ook daar omtrent zouden nog best tips ge geven kunnen worden. Feit was, dat de aardappelen aan het station te Bergen op Zoom geleverd dienden te worden. Daar waren veel te weinig wagons beschikbaar en ze werden vervolgens op grote hopen gereden op het terrein tegenover café Vogelenzang. Ook werden ze in de kerk te Halsteren tijdelijk gedeponeerd. Op havens of pleinen van onze dorpen wer den de paarden van de boeren gebracht, die door de Duitsers waren gevorderd. Al werd daarin door het merendeel berust, voor een enkeling bleek het te veel van het kwade en een woede-uitbar sting volgde. Nu had men daarbij merendeels met eigen mensen te maken, die het ook niet konden helpen en slechts poogden door goede registratie en opvang de boeren dan nog in zoverre terwille te zijn als in die nare omstandig heden mogelijk was. Onvrijwillig Joost Overbeeke en Philip Monteau arriveren na een stappenspaard reis van 7 dagen met 2 span paarden en 2 Thoolse wagens van de Poortvlietse Zandhoeve in Oost-Groningen, waarheen de familie Geuze evacueerde. Deze wagens zijn bij de bevrijding in april 45 in Groningen met de schuur verbrand, foto ir M A. Geuze. Een dubbel triest beeld van de inundatie. Niet alleen zout water op de akkers, maar evengoed op de begraaf plaatsen, zoals dit beeld van Scherpenisse met de watertoren op de achtergrond duidelijk maakt. Foto B.A.K. Verkerke. De foto in aflevering l was afgestaan door A.D. Goedegebuure - Sint Annaland. Foto 2 was uit het Thools gemeente-archief. afstand te moeten doen van je ei gendom is bepaald niet leuk en soms was men aan die dieren ge hecht, zodat het pijn aan het hart deed op die manier afscheid te moeten nemen en de dieren nooit meer terug te zien. Het is dinsdag 22 februari. Een inwoonster van Stavenisse schrijft in haar dagboek: "We zitten ge pakt en gezakt te wachten op de extra bus, die men beloofd heeft. Het is thuis ongezellig en de ka chel gaat uit, waarin ons laatste stooksel - een nat houtblok nog ligt te smeulen. We sluiten ons huis en wachten op de bus. Het is half tien. Pas om half elf ver schijnt ons gammele busje (dienstbus naar Tholen). Vaarwel dorpje. God geve tot spoedig weerziens. Onderweg zien we dat de sluizen al open zijn, want het water komt op het eiland. Dat is het begin. Het einde is nog niet in 't zicht. Onderweg zien we al veel gesloten huizen. Om 1 uur arrive ren we in Tholen en moeten daar aan de brug een uur wachten. Het is bar koud. En een ijselijk. tafereel op de Thoolse brug. Niet alleen komt er alles van de oostzijde van het eiland, maar ook van de west zijde. Een stroom geëvacueerden moet die brug passeren, 't Lijkt een vlucht om nooit te vergeten. We zijn nu overgestapt in de bus naar Bergen op Zoom. Stampvol. Bij Halsteren stappen een paar vrouwen met hun kinderen uit. We rijden verder tot opeens een man, die een kind op zijn knieën heeft, roept: Nu heeft die vrouw dat kind vergeten. De chauffeur stopt. De bewuste moeder heeft ondertussen al ontdekt, dat één van haar spruiten niet door de behulpzame chauffeur uit de bus is gezet en komt snel aanlopen. Bij 't station aangekomen (in Bergen op Zoom) is er luchtalarm. Dat begint al goed. Er wordt veel ge vlogen en geschoten met dat licht vriezend weer. Het vervoer per trein is goed geregeld. Althans in ons geval. Er zijn lege rijtuigen voor evacuee's, die naar verschil lende richtingen gaan. Toch voe len we nu pas goed van huis te zijn", aldus die inwoonster van Stavenisse in haar dagboek....en ze werden verstrooid onder alle volkeren... daar leek het voor het gevoel wel wat op, toen in die fe bruarimaarte! 1944 de honderden gezinnen van Tholen elders in den lande een goed heenkomen moesten zoeken. wordt vervolgd. WwTWiTr Wit na een prachtige aanval 2-1, De voor Kees Timmermans in de plaats gekomen Louis vd Laak; werkte zeer verdienstelijk. RBC kwam weer gelijk toen Jacky Vaders de bal niet onder controle hield en RBC de 2-2 tot een feit maakte. Vosmeer zette via Ronny Vaders (2x) de eindstand 2-4 op hèt scorebord. De Roosendaalse ploeg was behoorlijk aangeslagen, waardoor Vosmeer de stand nog wel verder op had kunnen voeren. Vosmeer 3 moest het in de thuis wedstrijd tegen naaste concurrent Dosko 6 stellen zonder laatste man en aanvoerder Rien Wessels, die geblesseerd moest toezien hoe zijn ploeg op een belangrijke 5-2 overwinning afstevende. De wed strijd was pas enkele minuten oud toen Peter de Jager op rechts voor de Bergse verdediging te snel was, maar de Dosko-doelman dook zijn schot uit de hoek. Uit de tegenaanval belandde de Dosko- rechtsbuiten in een goede schiet positie, maar doelman Jack den Hollander blokkeerde zijn schot, ten koste van een hoekschop, met het lichaam. Jan Geuze kopte vervolgens een vrije trap van Kees Timmermans naast, waarna Vos meer vier hoekschoppen achter elkaar kreeg te nemen, waarvan de eerste door de voet \%n Frans Steijns via de lat werd overgetikt. De Vosmeer druk bleef aanhou den en in de 25e minuut kreeg Peter de Jager op rechts een mooie kans die hij met een bekeken schot benutte, 0-1. Even later brak Frans Steijns op links uit en zijn voorzet werd door spits Jan Geuze in de linkerbenedenhoek gekopt, 2-0. Doelman Jack den Hollander toonde zijn kwaliteiten bij een Dosko-hoekschop, door de bal uit de bovenhoek te tikken, terwijl een afstandsschot van een Bergse speler net buiten zijn bereik naast ging. Toen kort voor rust de Dos ko-doelman een schot Van Kees Timmermans uit de hoek had ge doken, leek het erop dat de stand 2-0 op het bord zou blijven, maar een prachtige lob van Frans Steijn in de slotminuut over Dosko- doelman heen, betekende dat de thuisclub met 3 doelpunten ver schil aan de thee kon beginnen. In de tweede helft kwam Vosmeer na 10 minuten spelen aan een 4-0 voorsprong door een harde schui ver van Jan Geuze, maar de Bergenaren kwamen rap op 4-1 toen de uitstekend spelende laat ste man Wim Quack de bal tegen de schouder kreeg en de straf schop die hieruit voortkwam voor doelman Den Hollander teveel was. Halverweg de tweede helft vergrootte Vosmeer de voor sprong opnieuw tot vier doelpun ten. toen de mee naar voren ge komen Kees Timmermans op links alleen voor de Bergse doel- 'man kwam en de bal op gerouti neerde wijze in de uiterste hoek legde, 5-1. Uit de aftrap onder nam Dosko een tegenaanval, die door John Hommel binnen de lij nen foutief werd afgestopt, waar door de bal weer op de stip kwam en keeper Den Hollander voor de tweede keer naar het net moest. In de slotfase waren er nog enkele mooie kansen voor Hans Vogel, die voG Frans Steijns in de ploeg was gekomen. Jan Geuze en Frank Timmerman, maar de stand bleef verdiend op 5-2 staan. Vosmeer 4 liep in de thuiswed strijd tegen Halsteren 6 een 0-1 nederlaag op. De gasten namen na een kwartier spelen een voor sprong toen de Vosmeer verdedi ging aarzelde voor buitenspel. De Brabanders maakten hiervan een dankbaar gebruik door te scoren, 0-1. Vosmeer had voor de thee gelijk kunnen komen toen men een strafschop kreeg te nemen, maar Gerrie Schot schoot te on zuiver om de Halsterse doelman te passeren. Tijdens de tweede helft slaagde Vosmeer er ondanks veel aanvallen en enkele kansen niet in dit op het scorebord tot uitdrukking te brengen. Vosmeer 5 heeft de thuiswedstrijd tegen Borgvliet 7 met 1-1 gelijk gespeeld. De ploeg legde een uit stekende eerste helft op de mat. Fr^nk van der Zande opende al snel de Vosmeer-score en men kreeg verschillende kansen om de voorsprong uit te breiden. Dit ,lukte de thuisclub echter niet en in de tweede helft kwamen de Bra banders met een tegendoelpunt naast hen. Een slotoffensief van Vosmeer bracht geen verandering meer in deze puntendeling. De Vosmeer dames behaalden in de thuiswedstrijd tegen Borgvliet een ruime 5-0 overwinning. Het ?ag er in de eerste helft niet naar uit dat de zege zo royaal zou uit vallen. Nadat Helma Goedege buure binnen de 10 minuten de score opende op een voorzet van Anita Goedegebuvre, hield de Borgvliet-verdediging de Vos meer voorhoede goed in bedwang en werd er niet meer gescoord. Na rust voerde Vosmeer de score al snel op naar 2-0 toen de Borg- vliet-doelvrouwe een harde schuiver van Anita Goedegebuure niet voldoende onder controle kreeg en Marian Verhoef attent reageerde door de bal in het doel te schuiven. De Brabantse meisjes lieten hierop de moed zakken en Vosmeer voerde de score rustig op naai* 5-0. Anita Goedegebuure schoot een voorzet van Helma Goedegebuure hard in waardoor het 3-0 werd en halverwege de tweede helft ondernam Marion Capelle een korte solo door de Borgvliet verdediging, die ze met een prachtig doelpunt afsloot. Kort voor tijd was het opnieuw de bevrt aan Marian Verhoef. Met haar keiharde schot werd de Bergse keepster voor de vijfde keer gepasseerd. De onthulling van de naam in het maand onder de 16 jaar en vijf voorkomen, was 't toch beter de gulden boven die grens. Niet-Ie gebouw(als de zon hoger staat, gaan de planken naar buiten) werd bijgewoond door leden van Scarpenesse en hun ouders, verte genwoordigers van plaatselijke verenigingen en andere jeugdver enigingen op Tholen. Zo'n investering van 30.000 gul den doe je niet voor een ééndags vlieg zei de wethouder. Scarpe nesse is dat zeker niet, want okto ber 1985 wordt het tienjarig be staan gevierd, terwijl de Wigche- laarin Poortvlieten Major Tom in St. Philipsland al lang gestopt zijn. Inmiddels kwamen Paspartoe in Tholen, JVS in Stavenisse en Jong Vosmaer in Oud-Vossemeer van de grond, maar die dromen nog van zo'n eigen accommodatie als de Komme, zei Els van Haaften van JVS in haar felicitatie in dichtvorm namens de drie jeugd verenigingen. Ze herinnerde aan de oprichters Kees de Graaf, Jos van Splunter en Laban Hage en onderstreepte de gelukwens met het aanbieden van een klok. "We proberen samen meer te doen,', zegt voorzitter Arie Beve lander over de vier Thoolse jeugdclubs. Muziek en spelavon- den zijn het meest aan de orde, maar er is ook wel eens een drop ping, een quiz van Veilig Verkeer of een lezing over alcohol en drugs. De minimum leeftijd is dertien jaar. ,'Zolang je je bij Scarpenesse thuisvoelt, kun je er komen", zegt secretaresse Laura de Viet. De contributie is drie gulden per den betalen twee gulden entree in de Komme. Scarpenesse begon in het Holland Huis en verhuisde naar de oudere lagere school met de wetenschap, dat 't gebouw binnen afzienbare tijd gesloopt zou worden. Dat ge beurde vorig jaar nog plotseling, want vrijdag kreeg Scarpenesse bericht, dat maandag met de af braak werd begonnen. Dat was wel een beetje onaangenaam, zegt de voorzitter, die de inventaris toch naar de Komme heeft kun nen overbrengen. Versluijs herinnerde eraan, dat Scarpenesse eerst tegelijk met de centrale schietbaan een clubge bouw zou krijgen, maar er was geen overeenstemming mogelijk. De schietverenigingen wilden in hun eigen kern blijven. Vervol gens werd de bovenzaal van het gerestaureerde, voormalige ge meentehuis bekeken, maar daar zou de muziek teveel geluidshin der veroorzaken. Scarpenesse werd al ongerust, zo liet de wethouder weten, maar er kwam toch een oplossing. "Het bedrag was niet onbeperkt, zodat 't rendabel moest zijn, maar op een alleszins aanvaardbare plaats(beschut, wat energiebespa rend werkt en buiten de dorps kom, dus weinig geluidshinder veroorzakend) is er een onderko men gebouwd dat er zijn mag. De inzet van de jeugdvereniging was groot. Men moest daarbij wel een grote teleurstelling verwerken toen de fundering fout was aan gelegd. maar om verzakkingen te fundering opnieuw te doen, wat gebeurde. Ik heb respect voor de inzet van Scarpenesse, die ook de kas geweld heeft aangedaan. Toch zijn we niet precies met onze cen ten toegekomen, maar ik ben er van overtuigd, dat de inzet ook in de toekomst aanwezig blijft. Daarom kan ik de jeugdclub met vertrouwen feliciteren met deze bijzondere dag voor Scherpenisse, want het eigen gebouw is er niet zomaar gekomen", zei wethouder Versluijs. Dat kon voorzitter Bevelander beamen. "Er zijn heel wat verga deringen en ritjes naar het ge meentehuis aan voorafgegaan, maar nu is 't dan zover. Wethou der Versluijs zijn we hier zeer dankbaar voor en hopelijk volgt spoedig de verwarming." Scarpenesse krijgt water en elek triciteit uit het gebouw van de Thoolse Dagen op het Pluimpot terrein. Sinds begin januari is er elke vrijdagavond wat te doen in de Komme. Op woensdagmiddag is er wat geprobeerd voor de klei nere jeugd, maar daar waren on voldoende belangstellenden voor. Namens de Thoolse Dagen felici teerde L.N. Bax de jeugdclub met de nieuwe accommodatie. .'Ge zien de relatie met jullie discot heek zijn we oude bekenden en nu ook buren. Ik hoop dat de sa menwerking nog beter wordt", zei Bax, die een geschenkcheque overhandigde. Henk Verbeers van de federatie chr. jeugdwerk uit Goes was direct na plaatsing van het gebouw ge weest en toen was het zo koud, dat hij een week ziek was geweest. "De oude school was gezellig, maar hier zitje veilig, 't Is een heel bruikbaar gebouw, waar je zeer zuinig op moet zijn. Zorg ervoor, dat er veel jongelui komen en dat er net zulke goede avonden ko men als in de oude school. Daarbij hoop ik op een blijvende samen werking met ons bureau", zei Verbeers. Namens de Oranjevereniging bood A.J. Slager zijn gelukwensen aan. "We hebben geen cadeaus omdat we ook noodlijdend zijn, maar op 5 mei mag je ons weer helpen bij de festiviteiten", aldus Slager. M.C. Hage, voorzitter van de ijs- club en bestuurslid van de mid denstandsvereniging, wilde de sa menwerking met Scarpenesse graag voortzetten. "Ik hoop, dat de jeugd zich in de Komme op een goede manier nog jarenlang kan manifesteren", zei Hage. Scarpenesse verwende haar gas ten ter gelegenheid van deze fees telijke bijeenkomst vervolgens met drankjes en hapjes. De Kom me. clublokaal van de jeugdver eniging Scarpenesse, was officieel in gebruik genomen. Thovo l-Heiakkers Maandagavond hebben de Thovo-da- mes een wedstrijd gespeeld in de LTS tegen het damesteam van Heiakkers uit Hoogerheide. In de eerste set ging Met een wat lauwe vertoning werd zaterdag te Sint Annaland gevoetbald door het competitie- vrije WHS 2 en SPS 1. Meer dan oefenen werd het niet. De groen witte reserves verzuimden in de beginfase afstand te nemen en voor SPS bleek een doorbraak niet eenvoudig te zijn. Na de thee wisten de gasten toch de score te openen, maar even voor tijd bracht een kopbal van Nico Hage de zaak weer in het gemoedelijk evenwicht. Wethouder J. Versluijs onthulde in het clubgebouw van de jeugdvereniging Scarpenesse de naam 'de Komme', die nog aan de buitenkant van het gebouw op het Pluimpotterrein bevestigd zat wórden. HERKOMST. Europees grenen, afkomstig van de grove den, is een van de meest gebruikte handels houtsoorten. De grove den komt van nature voor in het grootste deel van Europa en Midden-Azie. Zweden, Finland en Rusland zijn grote exporteurs van het hout. De grove den is een boom van mid delmatige afmetingen, 20 tot 30 m. hoog en met een diameter tot 60 cm., soms iets meer. KENMERKEN. Europees gre nen heeft roodachtig bruin kern hout, dat scherp afsteekt tegen het licht gekleurde spinthout. De groeiringen zijn duidelijk zicht baar. De structuur van het hout is verschillend, naar gelang de snel heid waarmee het is gegroeid. Van het langzaam gegroeide, fijnner- vige Noordrussische en Scandina vische hout tot het veel sneller ge groeide hout uit zuidelijker delen van Europa. Het bevat hars en heeft een wisselend aantal kwas ten. Het heeft een voor naaldhout middelmatig gewicht, maar is in vergelijking met loofhoutsoorten als eiken en beuken veel lichter. EIGENSCHAPPEN. Grenen is gemakkelijk en goed te drogen. Het heeft, zijn gewicht in aan merking genomen, goede sterkte eigenschappen. Het is gemakke lijk te bewerken. Het is niet resis tent tegen rot, wanneer het lang durig aan vocht wordt blootges teld. TOEPASSINGEN. Het hout wordt naar gebruiksmogelijkhe den gesorteerd. Het betere hout is bestemd voor fijn timmerwerk en, in beperkte mate (maar plaatselijk erg belangrijk) voor meubels. Het grootste deel van de grenenpro- duktie wordt als bouwhout ge bruikt Verder voor kratten en kisten. Na verduurzaming kan het voor dwarsliggers en palen wor den gebruikt. Het is een belang rijke houtsoort voor cellulose en mechanische pulp en voor spaan platen. Hoofdzakelijk als gevolg van de onverwacht grote opbrengst van- de eind november 1983 gehouden inzamelingsactie is een extra kre diet van ongeveer 9.000,- nodig. Daarenboven is een bedrag van ongeveer f4.000.- benodigd voor de afvoer en verwerking van een partij kwikhoudende bestrijdings middelen. die resteerde van de in 1974 en 1976 gehouden provin ciale acties. Voorgesteld wordt aan de provinciale staten een ex tra krediet van in totaal 13.000.- beschikbaar te stellen. het spel mooi gelijk op. De beide teams waren aan elkaar gewaagd. Bij een setstand van 15-14 voor Thovo nam de scheidsrechter een foutieve beslissing. De laatste bal die de seto verwinning voor Thovo zou brengen, werd uitgegeven terwijl hij duidelijk in was. Dit kostte een set voor de thuis club. De 2e set,opnieuw er tegen aan. De tegenpartij werd helemaal wegge speeld en de set was voor Thovo. In de 3e set kwamen de dames uit Hooger- heide weer sterk terug, toch wist Tho vo deze set opnieuw te pakken. Nau welijks was de 4e set bezig of er deed zich een blessure voor. De wedstrijd werd een kwartier gestaakt, toen werd er weer verder gespeeld, maar de con centratie bij de Thovo dames was eruit, het ging van geen kanten meer en deze set was voor de tegenpartij. De 5e set was beslissend en spannend tot de laatste minuut en Thovo wist de winst te pakken. Setstanden: 15-17, 15-1. 15-11.3-15, 16-14. Amigos I geeft acht! De wedstrijd Amigos heren I-de Schalm I was typisch een ontmoeting waarin een kampioenskandidaat een puntje zou kunnen laten liggen. De ir ritant spelende en pratende Bergena ren waren met alles bezig, behalve met volleyballen. Het gewaarschuwde Amigos begon geconcentreerd en speelde goed en snel 15-1 in de eerste set. Opvallende aanvaller was Bert van Luinen, binnenkort recruut. De tweede set ging wat moeilijker: de pass werd slechter, waardoor het vi jandelijk blok wat meer zicht op de aanvallen kreeg. Door goed verdedi gen van Bert van Luinen - volgende week draagt hij 's konings wapenrok - werd ook deze set uiteindelijk moeite loos met 15-6 gewonnen. Het was zaak de derde set te winnen. Daarom werd Bert van Luinen - de tweede lichting van dit jaar gaat hij in dienst - ingezet als teller, wat hij zeer nauwgezet deed. Hoewel de Schalm nog op 8-6 kwam, won Amigos met 15-8. Met deze 3-0 overwinning is de Thoolse ploeg nog steeds in de race als kampioenskandi daat. Amigos heren II ten onder Het tweede herenteam van Amigos leed zonder Johan Melse en André Pollie een 0-3 nederlaag tegen de Schalm II. De Thoolse ploeg ving al slecht de soms harde service op, terwijl de pass en aanval ook maar moeizaam tot stand kwamen. De zelfverzekerde Bergenaren lieten toch wel steken val len en af en toe leefde Amigos op. Elke set werden er meer punten vero- verd(6-15, 11-15. 12-15). maar de kracht ontbrak voor een eindsprint. Teller Kees v.d. Werf constateerde een aanzienlijk kwaliteitsverlies ten op zichte van vorig seizoen en het degra datiespook komt dan ook steeds meer in zicht. Om die reden werd op advies van trainer Henk Nieuwenhuis door 'gelegenheidsaanvoerder Johan Vos protest aangetekend tegen de uitslag van de derde set. De scheidsrechter maakte er bij de stand 12-14 zonder waarschuwing 12-15 van toen Vos - naar later bleek per abuis - om zijn derde time-out vroeg. Overigens wa ren de deskundigen in Meuvliet 't er niet over eens of Amigos kans op suc ces had bij dit protest. Thovo verliest sleutelwedstrijd Thovo moet de 0-5 nederlaag tegen Block maar gauw vergeten. Beide ploegen hadden tot dinsdagavond 21 februari alles gewonnen, zodat 't in Haestinge om een sleutelwedstrijd ging. De Thoolse heren misten twee gerenommeerde spelers: Henk Rog geband wegens een enkelblessure en Henk v.d. Kaa door ziekte. Die ver zwakking bleek tegen de goede Bergse ploeg teveel en naarmate dat duidelijk werd. ging Thovo steeds slechter spe len. Het praten nam toe en het volley ballen Xverd vergeten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 15