Winterbloemkool voor zaadteelt 2 7 PLAATSELIJK NIEUWS Foto s nabestellen PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS,r=:' Bij verhuizing een praktische fototip voor u 12 Donderdag 1 maart 1984 STAVENISSE SINT- MAARTENSDIJK WBÊ verhuisd P00RTVLIET SINT- PHILIPSLAND ^VVleen rijstenbil Kwaliteitseisen Opkweek Gezond plantmateriaal Zwartpoot Klemhart Koolvlieg Zijreflectie fiets verplicht? a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. EENDRACHTBODF sint maartfnspi ik OIJD VOSSF Mf F JACOBAPOLDER STAVFNISSF POOR T VI IF T H Of R NI F UW VOSStMflW ThoiFN sTAVFNlSSE SCHI 5» SfHERPFNKSF SINT PHIllPSI ANO OUDVOSSFMEFR INT MAARTFNSDIJK ANNA IACORAPOIDFR ïiN 1 PHIIIPM AND OUD VOSSF Mt FR JACOBA POIDFR Nil UW VOSSF MFF H te vervolgen. Het toneelstuk dus geen uitspringer, wel leuk en nooit vervelend, laat staan storend. "Ik en gezien de aandacht en het applaus waarschijnlijk ook de zaal hebben van inhoud en vertolking genoten' verzekerde voorzitter Wil Boogaard nadat het doek was gevallen en de complete groep nog een keer voor het voetlicht kwam. Dat werd nog eens met applaus onderstreept voor Rudi Nijssen, Rob van der Klugt, Leny van de Ree, Henny Bungener, Wil Vos, Lia van Akkeren, Goozina Steketee, Guus de Kaper, Aletta Uijtdewillegen, evenals voor sou fleur Piet Groffen en de teke naars, schilders en bouwers van het voortreffelijke decor, Theo Steketee, Harry v.d. Ree en Rien van Akkeren. AIOS speelde al eerder voor de eilandelijke brandweer, Euterpe en vanavond voor de Anbo in Tholen. Het bal na kon evenmin de gezel lige sfeer van de oude behuizing benaderen, maar dat kan mis schien nog komen. Voorzitter Boogaard had in zijn welkomstwoord o.a. oud-burge meester W. Baas kunnen begroe ten en er op gewezen, hoe men gebruiker werd van de oude gym zaal, wat op zichzelf een gewaar deerd gebaar was van het ge meentebestuur, maar waar voor onderhoud en energiekosten no gal wat komt kijken. Indien nodig hoopte hij een beroep op de bur gerij te kunnen en mogen doen. Patrick Ketting 2000 ste leerling van Chr. school. Noch de vader en moeder, noch de zesjarige Patrick Ketting zelf konden in augustus weten, dat ze bij het nieuwe schoolseizoen de School met de Bijbel een nieuwé mijlpaal bezorgden. Dat kwam woensdag wel in de openbaarheid tijdens de goed bezocht ouder avond. Toen werd de familie Ketting uit de Doubletstraat ge drieën voor het voetlicht gehaald om van voorzitter H.C. den En gelsman te horen, dat Patrick de 2000ste leerling was, die in de loop van het nu bijna 61 jarig bestaan van de chr. school was ingeschre ven. Nog een bijzonderheid hier bij was, dat op 16 maart 1923 de school begon met 149 leerlingen en 5 leerkrachten, terwijl er nu eveneens 49 leerlingen en nog 5 leerkrachten zijn. Uiteraard was het in augustus bekend dat Patrick de 2000 ste leerling was, maar het bestuur vond het leuker dat met wat meer aanwezige ouders be kend te maken en daartoe was uiteraard de ouderavond zeer ge schikt. Het hoofd van de school, de heer E, van Veldhuizen had hierbij de bijzondere mededeling, dat er wegens die lustruminschrij ving een cadeau voor Patrick was, dat nergens ter wereld te koop is. Door een artistieke inwoner was een viertegelig tableau gemaakt, waarop achtereenvolgens staat vermeid het schoolbegin in 1923, op de tweede tegel School net de Bijbel, op de derde 149 leerlingen en op de 4e Patrick Ketting, 2000ste leerling, 1983 met 149 leerlingen. Daarbij zowel op eer ste als laatste tegel zon en wolken als sympoliek van ook voor de school wisselende tijden van voor- en tegenspoed. Een leuke en in derdaad unieke cadeaugedachte werd gerealiseerd via dit mooie tegelkwartet. Bovendien kreeg Patrick ook een bij zijn leeftijd passend boekwerk. Die 2000 in schrijvingen werden in die ruim 60 jaar overigens wel bereikt, doordat er vroeger nogal wat meer kinderen werden geboren dan tegenwoordige, want het gemid delde ligt boven de 30 per jaar en dat is er tegenwoordig niet zo vaak meer bij, althans niet voor 1 school. De ouderavond werd geo pend met het zingen van Ps. 78 3, ook het lezen daarvan en gebed door de voorzitter. Er ging een bijzonder welkomstwoord naar de afgevaardigden van de kerken (ds. Geuze kwam wat later) en erelid A.J. Duijzer. De voorzitter gaf vervolgens enige toelichting op de gelezen Psalm met als hoofdthe ma Gods wonderlijke liefde, ook voor het kind. De heer van Veld huizen deelde mee, dat rijkssubsi die die voor de schoolbegelei dingsdienst was gebonden aan de voorwaarde van een 3 jarig be staan, zodat een beroep op ouders en kerken moest worden gedaan die schoolbegeleidingsdienst in eerste instantie te financieren. Het leverde tot dusver het bedrag op van ƒ24.019,21, waarvoor het hoofd der school zich bijzonder erkentelijk toonde. Het verdere programma op de ouderavond bestond uit een optreden van de leerlingen uit klas 6, de klassen 3 en 4a plus de oudste kleuters. Ge zamenlijk hadden ze als thema "dieren om ons heen", wat naar mate van de gevorderheid op school, werd voorgedragen door klas 6, "de vurige wagen met vu rige paarden", zoals dat in het bijbelverhaal rond Elia en Eliza wordt beschreven, dan voor de jongere kinderen "de duizend dieren van Daantje" en tenslotte het ongedwongen en enthousiaste optreden (wat konden die kleuters mooi gelijk zingen) van de kleu ters met "het muizenfeest". waar bij er zelfs een heus muizen-orkest aan te pas kwam. Het waren de onderwijzers van Veldhuizen en Rottier die zich hiervoor met ook mej. de Rooy hadden ingezet en waarbij de ouders evenzeer geno ten als de leerlingen zelf. Na de koffie sprak de directuer van de Jacobus Revius-scholengemeen- schap te Rotterdan, de heer B. Stolk over "de godsdienstige op voeding van het kind". Hij begon zijn referaat met een uitspraak te citeren van de in 1944 overleden prof. Huizinga: "Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het", Wat zou prof. Huizinga er, als hij nu nog leefde, wel niet van zeg gen, opperde de inleider. Niette min is temidden van die bezeten wereld Nederland nog een be voorrecht land met zijn vrijheid van opvoeding. Toch is er ook hier bezetenheid, wetteloosheid, ban deloosheid. De tijdgeest over spoelt ons als een vloedgolf, zei de heer Stolk. Er is een geestelijke revolutie op gang met een daar aan verbonden devaluatie van het gezag. De volwassenen kunnen de jeugd niet meer aan en daardoor kan de jeugd de toekomst niet meer aan. Ze geeft zich over in verslaving. Is de jeugd dan zoveel slechter dan vroeger? Nee, want dat zei men 300 jaar geleden ook al, maar de tijd is wel slechter. De godsdienstige opvoeding noemde de heer Stolk een goddelijke plicht, die bestaat eerstens uit de opvoeding thuis en vervolgens de opvoeding en onderwijzig op school. "Het vat behoudt de reuk van het eerste nat", zo symboli seerde de schooldirecteur het be lang van de opvoeding van het kind, waarbij hij het evenzeer hoogst gewenst vond, dat ook voor het voortgezet onderwijs die keus wordt gedaan, die bij de kleuter- en lagere schooljaren aansluit. Na de causerie kwamen over het laatst genoemde, de voortgezette schoolkeuze, nog een paar vragen los met een daarbij behorende moeilijkheid van een lange afstand, zodat de jongeren eerder van huis moeten dan de ouders lief is. Niettemin bleef de inleider het belang van het ook chr. voortgezet onderwijs bena drukken. Overigens bleven de vragen beperkt én sloot na een dankwoord door de voorzitter de heer Stolk met dankgebed. Zonder helm P. van H. kreeg een boete van de politie toen ze zonder helm achter op de bromfiets van L. G. mee reed. Op de provincialeweg onder St. Maartensdijk werd bij een brom fietscontrole 1 bestuurder be keurd wegens een gladde band. Wees een zegen Meisjesvereniging Wees een Ze gen hield dinsdag in de Stove haar 36e jaarvergadering. Na samen zang verzorgde ds B. den Butter de opening en schriftlezing. Er werd door de meisjes gezongen en gedeclameerd, waarna het jaar verslag werd voorgelezen. Tijdens de pauze was er een verloting van de gemaakte handwerken. Het verhaal over de jeugddag in 1983 werd verteld door Marja Dorst. Petra vd Spaan, Sjanet Keur, Rianne Oosdijk, Wendy Potappel, Karina Geuze en Ineke Potappel namen afscheid terwijl Elza Wes- dorp en Patricia-Mol door ds den Butter werden verwelkomd als nieuwe leden. Na samenzang vap de meisjes werd de avond gesloten door ds. den Butter. De orgelbe geleiding werd zoals gewoonlijk verzorgd door dhr. P. Priem. gezien de prijsvoorstellen uit Brussel met een prijsverlaging van 2,5% voor suiker, 6.4 en 4,3%; voor melk. Daartegenover staat weer een kostenstijging van ongeveer 3.9%. Binnenkort zijn hierover beslissingen te verwachten. In Nederland zitten we verder met een slecht fiscaal klimaat, waar door we niet de gelegenheid krij gen om voor slechte tijden een re- servepot aan te leggen. Ook het areaal pacht loopt steeds terug, wat voor de ondernemers negatief is. Penningmeester/secretaris C. Burgers meldde bij de rekening en verantwoording een batig saldo van 125,42, wat door de leden vergadering werd goedgekeurd. Tijdens de bestuursverkiezing werd C.W. Noom met acclamatie herkozen. In de plaats van de zich niet herkiesbaar stellende dhr. G.J. Hoek, werd na 4 stemmingen dhr. J.M. vd Weele tot bestuurslid gekozen. Hierna volgde de inleiding van dhr. Bax. De spreker stelde in de eerste plaats de ontwatering aan de orde. Men zal moeten probe ren zoveel mogelijk slemp tegen te gaan. Het draineren moet regel matig gecontroleerd worden met het oog op de omhulling die men gebruikt. Bij zanderige grond moet men glasvezel of nylon ge bruiken. Bemesting: Dhr. Bax raadde aan voor aardappelen kippe- en stalmest te gebruiken. De spreker bracht tevens naar vo ren dat een mangaanbespuiting op tarwe opbrengstverhogend werkt. Dhr. Doeleman verklaarde in zijn betoog dat er in Nederland 148.000 land- en tuinbouwbedrij ven zijn. Er bestaat een grote on derlinge verscheidenheid; akker bouw, veeteelt en het gemengd bedrijf. Van de beroepsbevolking is 6% in deze sector werkzaam. Het is voor een ondernemer uitermate belangrijk om bij colle ga's rond te kijken d.m.v. bijv. studieclubs. De spreker vond wel dat er op het terrein van de voor lichting voldoende activiteiten plaatsvinden. Tijdens de discussie kwam de vervuiling van de dijken aan de orde. Zover het distels be treft bestaat er in Nederland nog steeds een distelverordening. Na het betoog van beide heren be steedde de voorzitter nog aan dacht aan het afscheid van dhr. G.J. Hoek. Dhr. Hoek heeft 23 jaar de taak van vice-voorzitter vervullen heeft in die periode wel eens leiding gegeven aan een vraagpunten-commissie. De heer Hoek kreeg voor zijn vele werk een boek aangeboden over de ge schiedenis van Tholen. Klaverjasclub Smalstad Stand onderlinge competitie kla verjasclub Smalstad: I. Ton Struik. 51774 punten, 2. Cock van Gasteren 49946 p. 3. Silvia van Gasteren 48148 p. 4. Kees Landa 48118 p. 5. Johan Meijer 47501 p. 6. Frans Meijer 47389 p. 7. Coby van Hulsel 47210 p. 8. Simon Meijer 47164 p. 9. Coby van Hul sel 47151 p. 10. Aad van Hul- sel47085 p. Contactmiddag De Zeeuwse Reie Vanmiddag om twee uur houdt volksdansgroep voor ouderen 'De Zeeuwse Reie' haar jaarlijkse contactbijeenkomst met mede werking van drie zusterverenigin gen van ons eiland en één uit Nieuw Vossemeer. De groepen zullen ieder afzonderlijk en daar na gezamenlijk enkele volksdan sen opvoeren. Het optreden staat onder leiding van mevr. De Baat uit Steenbergen en mevr. Van Gorsel uit Sint Maartensdijk. Duine moderniseerde Het interieur van de al dertig jaar bestaande tabakswinkel in de Molendijk is flink vernieuwd. Al les is veranderd, behalve de servi ce, zo kondigde het echtpaar H. Duine 't zelf aan. Dat is ook het geval. In de niet zo grote ruimte, die onveranderd bleef, is het wel veel overzichte lijker geworden. De specialisatie in tabaksartikelen komt heel wat beter uit dan tevoren. Daarnaast zijn er toch nogal wat bij- of aanverwante artikelen, want de eigenaar is tegelijkertijd ook kapper. In de winkel is het ontwikkelen en afdrukken van fotorolletjes via Presto Print een belangrijke zaak. De grondige verbetering weten de klanten ze ker te waarderen. ZLM over drainage en bemesting De ZLM jaarvergadering werd geopend door dhr. D. Vermaas. Hij heette de ongeveer 30 aanwe zigen welkom, in het bijzonder de sprekers L. Bax en A.J.G. Doele man. De voorzitter stelde dat 1983 geen jaar is geweest om snel te vergeten, gezien de problemen in het voorjaar, de warme zomer en droge herfst. De voorzitter con stateerde dat 1983 een goed fi nancieel jaar geworden is. Ook de prijs van de suikerbieten geeft nog een redelijk resultaat, ondanks de slechte .suikeropbrengst in onze streek. Voor 1984 dienen zich weer al nieuwe problemen aan want 't was een geslaagde avond. Tenslotte was er een verloting. Jaarvergadering "Waakt en Bidt' Donderdag 23 februari werd in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente de 15e jaarvergadering gehouden van de vrouwenvereniging "Waakt en Bidt". De belangstelling was zeer groot. De presidente mevr. Giljam vroeg bij aanvang te zingen ps. 77:7, waarna Ds. v. Gelder de vergadering opende met het lezen van psalm 77 en het voorgaan in gebed. Verder een korte inleiding naar aanleiding van psalm 77:12. De presidente sprak een wel komstwoord, waarna de notulen en jaarverslagen aan de orde kwamen. Na het zingen van ps. 105: 3 en 24 sprak Ds. van Gelder over het onderwerp "De vrouw buiten het ambt". Dit werd met aandacht gevolgd. Met ps. 143:8 en 10 werd de pauze bereikt en daarin was er een collecte voor de zending. Toen twee verzen van ps. 25 waren gezongen kon de presi dente meedelen dat de collecte 413,25 had opgebracht, hetgeen door Dhr. v. Steenis, voorzitter van de zendingscommissie, in ontvangst werd genomen. De contactpersonen van gehandicap tenzorg en dovencontact ontvin gen elk een gift van 200,- en ou derling Rijstenbil werd een boe- kenbon overhandigd. De op brengst van verkochte lepeltjes ten bate van de nieuw te bouwen kerkzaal bedraagt momenteel ƒ2.275,-. Ouderling Rijstenbil bedankte voor dit resultaat. De verkoopaktie blijft doorgaan en binnenkort komt er een tweede zending binnen. Mevr. v.d. Maarl las het verhaal "Vriend hoe komt gij hier?". De presidente sprak een dankwoord tot alle aanwezigen en ouderling Rijstenbil liet nog zin gen ps. 119: 69 en eindigde met dankgebed. Steun ziekenhuis Jeruzalem De hervormde mannenvereniging Calvijn en vrouwenvereniging Wees een Zegen waren in De Hoeksteen bijeen voor de alge mene jaarvergadering. Ds. van Bergen Bravenboer verwelkomde met 65 aanwezigen een vrijwel volle zaal en opende met psalm 118:19. Dhr. Goyert hield een in leiding over het Shaare Zedek ziekenhuis in Jeruzalem. Hier is er hulp voor mensen van alle rangen en standen en geloofsovertuiging speelt geen enkele rol. Via een diaserie konden de aanwezigen de dagelijkse gang van zaken in het ziekenhuis nader bekijken. Een collecte t.b.v. Shaare Zedek bracht ƒ419.- op. De 34 leden ko men om de 14 dagen op woens dagavond bijeen in De Hoek steen. Materiële schade Op de T-splitsing Julianas- traat/Molenweg ontstond zater dagmiddag om twee uur een aan rijding tussen twee auto's, waar door lichte materiële schade ont stond. M. C. K. uit St. Maartens dijk gaf vanuit de Julianastraat geen voorrang aan H. V. E. uit Tholen. De explosievenopruimingsdienst liet maandag op het Tuttelhoekje een aantal brisantgranaten ont ploffen die eerder in een weiland waren gevonden. Braderie op 14 juli De middenstandsvereniging Sa men Sterk heeft maandagavond met verenigingsbestuurder over de braderie gesproken. De onder nemers deden de naam "Samen Sterk" geen eer aan omdat er meer verenigingen vertegenwoor digd waren dan middenstanders. Twaalf verenigingen gaven zich al op voor zaterdag 14 juli, dat sa menvalt met de wielerronde in Poortvliet. Vorige jaren was de braderie op woensdag, maar men vreesde niet, dat de wielerwed strijd afbreuk zou doen aan de braderie, die langer duurt. Een draaiorgel en poppenkast moeten de braderie extra aantrekkelijk maken. Gezinsavond ZLM/Plattelandsvrouwen De ZLM en de Plattelandsvrou wen hebben vrijdagavond in het Holland Huis hun jaarlijkse ge zinsavond gehouden. De presi dente vond het jammer, dat zo weinigen belangstelling toonden. De tien dames van Capri Tholen brachten met veel verve het aan vullende programma 'overspan ning' als ontspannend onderdeel op de planken. In de pauze werd een Amerikaanse verloting ge houden. ^LM-voorzitter E. Hage bedankte Capri Tholen hartelijk. Veilig Verkeer in de soos Het VVN-bestuur was donderdag te gast op de soosmiddag van de ouderen. Met een quiz, verloting en diaserie was er'een leuk pro gramma in elkaar gezet, dat voor alle aanwezigen zeker voor her haling vatbaar is. In het eerste onderdeel werd duidelijk dat de kennis van verkeerszaken op een hoog niveau stond. De 20 op drachten, met speciale aandacht voor voetgangers en fietsers, kon den door het merendeel van de 25 ouderen van een antwoord wor den voorzien. Mevr. R. Bolier- Oostdijk ging met de eerste prijs naar huis. VVN-bestuurslid R. Uyl vertoonde dia's over het 25- jarig jubileumfeest van 1983. Met een prima verlopen verloting was er ook op financieel gebied een mooie uitkomst. Boek- en kantoorboekhandel èn Speelgoed van Langestraat naar Markt 16 Zaterdag 3 maart weer graag tot uw dienst. Fam. v.d. Male (filiaal Heijboer) Advertentie I.M. ZLM en Oosterschelde Twintig ZLM-leden waren in Tolrust bijeen voor de algemene jaarvergadering. Voorzitter M. Burgers besteedde in zijn ope ningswoord aandacht aan de agrarische belangen ten opzichte van de Nederlandse schatkist, de prijsvoorstellen vanuit Brussel en adviezen om een optimaal rende ment te behalen tijdens de veld- Afscheid presidente NCVB Tijdens de algemene ledenverga dering van de NCVB is afscheid genomen van presidente mevr. Elenbaas-Tramper. Omdat zij ge ruime tijd actief was voor de bond waren er waarderende woorden en een bijbels dagboek. Twee da mes werden bereid gevonden het bestuur op volle sterkte te bren gen: N. Kik-Smits en J.G. v.d. Male-Roelofse zodat er nu 7 be stuursleden zijn. Binnenkort wordt de nieuwe presidente aan gewezen. Na het huishoudelijk gedeelte toonde volksdansvereni ging Dodi Dodi dansvormen uit o.m. Israël en Amerika. Elek eerste dinsdag van de maand, dus nu 6 maart a.s., haalt de voet balvereniging S.P.S. oud. papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. werkzaamheden. Burgers noemde de zware regenval in de eerste maanden van 1984 een tegenval ler bij de voorbereiding op een nieuw oogstjaar. Penningmeester J.W. van Dijke presenteerde een positief verslag. Ook voor de toe komst zijn er geen problemen te verwachten. J.L. Koese werd als bestuurslid herkozen. Ing. H.P. de Bokx vertelde over de comparti- menteringswerken bij de Ooster schelde. Film- en diabeelden over de onderwater flora en fauna ga ven het unieke karakter van deze zeearm aan. Het belang van een zoetwatervoorziening voor de landbouwers werd even aangetipt. De onlangs vervallen gezinsavond van de ZLM en Plattelandsvrou wen staat nu gepland voor vrijdag 9 maart om half acht in Tolrust. Een dag eerder is de generale re petitie in "'t Ouwe Raed'uus met de Thoolse ouderen als toeschou- :0 f 1 l afspraak W molenstraat 31 oud vossomeer telefoon 01 G6 7 ?563 Advertentie I.M. P.V.A.B. van 80 naar 112 leden "De PVAB is hard op weg, de grootste vereniging in Sint Phi- lipsland te worden", zei'voorzitter W.L. V.D. Burg op de eeste echte algemene ledenvergadering van de partij voor algemene belangen in de bovenzaal van de Druiven tros. "Bij de oprichting, precies een jaar geleden, bedroeg het aantal leden 80: inmiddels is dit opgelopen tot 112 leden". "De PVAB is eigenlijk een unieke club", zo vervolgde hij. "want waar elders vindt men een poli tieke partij, waarin leden van zo veel verschillende (landelijk) po litieke partijen zich hebben ver enigd. Wanneer het om gemeen tepolitiek gaat. kunnen zij het uit stekend met elkaar vinden, omdat het bij allen gaat om het algemeen belang te dienen". Raadslid den Braber zag de goede opkomst bij deze vergadering als een teken dat er wordt meegeleefd met de PVAB-raadsfractie. Hij dankte de adviescommissie die de raadsleden tot steun is geweest. "De PVAB leeft als nooit tevo ren". was zijn conclusie. Fraktieleider A; Ph. Kornaat be nadrukte nogmaals dat de PVAB er is voor iedereen, ongeacht hun (landelijk) politieke- of geloofso vertuiging. "Elk gebeuren in de gemeente wordt door de PVAB beoordeeld in 't algemeen belang" Hij is er trots op dat de PVAB sinds enige maanden een eigen verenigingsorgaan uitbrengt: PVAB-Aktueel; waardoor de bin ding met de leden weer wat is toegenomen. De vergadering had een vlot ver loop. W.I. v.d. Burg werd herkozen tot voorzitter met 27 stemmen voor. 5 blanco en 2 ongeldige stemmen; de herverkiezing van mevr. A. Verstrate-Stols tot secretaresse, gebeurde met 33 stemmen voor en één blanco, terwijl de heer J. Deij met 34 stemmen werd gekozen tot de nieuwe penningmeester. Voorts werden bij acclamatie in het bestuur gekozen de heren D.Hage, J. Quist, G. Verkerke en J. Walpot. De fractieleden Kornaat en Den Braber kunnen rekenen op de steun van de adviescommissie; de dames M. Quist-v.d. Reest en A. Verstrate-Stols en de heren A.M. Barten, I. Quist .P.C.A. Versluys en J.A.A. Winterberg. De kascontrolecommissie zal be mand worden door de heren J.B.J. Porrey, H. Cosmann en A. v.d. Kleijn. Oliebollen groot succes De verkoping van oliebollen door de zangvereniging VZOS is vol gens het bestuur een groot succes geworden, maar de opbrengst werd nog niet gemeld. Vrijdag nacht begonnen de leden al met bakken en zaterdagmorgen om negen uur begon de verkoop. Om twee uur was bijna alles op. hoe wel nog niet het gehele dorp was afgewerkt. Tijdens de braderie zal men echter weer heerlijke olie- Dollen van VZOS kunnen eten. Natuurvrienden gegroeid De natuurvrienden zijn gegroeid van 32 naar 41 leden en van 6 naar 13 donateurs. De belangstelling voor de ledenvergadering in de Wimpel was vrijdagavond echter matig, hoewel de sfeer goed was. Na de diverse verslagen werd de uitslag van de enquete bekend gemaakt over het voortbestaan van de vereniging: 30% wil actief deelnemen aan natuurbehoud. 70% vond het programma van het afgelopen jaar gevarieerd. De voorkeur gaat uit naar diverse ex cursies, een dia-filmavond en werkzaamheden op het gebied van natuurbehoud. Vijf procent Winst AJP 1 AJP 1 van tafeltennisvereniging Anna Jacobapolder heeft de uit wedstrijd tegen Nispen 2 gewon nen met 1-9. Ad Verhage en Jan Bolier zetten al hun partijen om in winst, terwijl Johan Burgers één partij verloor, zij het met miniem verschil, 24-22 en 21-19. AJP 2 verloor van Sios 4 uit Roosendaal met 0-10. hairstyling shop koos voor het opheffen van de vereniging als die niet zelfstandig kan blijven bestaan. De overgrote meerderheid zou in zo'n geval echter liever samenwerken met een zustervereniging als Tholen. Vrijdagavond werd echter met al gemene stemmen gekozen voor het zelfstandig voortbestaan van de vereniging. Voorzitter Leo Goudzwaard moest wegens ver trek bedanken. Hij werd opge volgd door secretaris Peter van Nieuwenhuijzen. Gert Goedege- buure werd de nieuwe secretaris. Verder blijven Jaap van Oude naarde, Leo Verwijs en Thijs Bakker aan. Bram Kot en Jan Reijngoudt stelden zich niet her kiesbaar. De natuurvrienden zijn al begonnen met het maken van nestkasten voor holenbroeders en torenvalken. Ook wil men op korte termijn nestgelegenheid voor de oeverzwaluw scheppen. Vorig jaar werden er 37 holen van deze vogels waargenomen. Door o.a. erosie van de steile wand waarin ze broeden, neemt de ruimte af. EHBO oefent in A.J. Polder Met veertien leden heeft de EH BO de jaarvergadering gehouden o.l.v. mevr. Vermaas( die met 10 tegen 4 (dhr. Duine) stemmen als voorzitster herkozen werd. De penningmeesteresse had een po sitief saldo en de dames Reijn- goudt-van Dommele en Verwijs- van Dijke hadden bij de controle alles in orde bevonden. De dames van der Reest en Ridderhof wer den met respectievelijk 12 en 10 stemmen als bestuurslid herko zen. De heren van Dijke en Ver wijs waren niet herkiesbaar. Dhr. Duine kreeg 12 stemmen en mevr. Bosman 11 stemmen om de vaca tures op te vullen. Marjan Kosten was ook nog kandidaat. Op don derdag 22 maart is er een oefen avond in Anna Jacobapolder en op 13 maart een kringwedstrijd in Stavenisse. Van de stichting Zee land komt geld los voor de oefen- post. Ieder bleek de reglementen en statuten te hebben. Tijdens de rondvraag vroeg M. Verwijs naar de aanwezigheid van bestuursle den op oefenavonden. Volgens de voorzitter was dit wegens ziekte en de vacatures wel eens niet het ge val, maar de kaderinstructrice en de lotusgroep wist daarvan. Niet temin was er veel werk verricht en de voorzitter hoopte op dezelfde prettige samenwerking. Winterbloemkool is een gewas dat vroeger in ons land vrijwel uit sluitend in Walcheren voorkwam. Naderhand heeft de teelt zich verspreid over de andere Zeeuw se- en Zuid-Hollandse eilanden benevens Noord-Holland. Uitbreiding van het teeltareaal is m.i. voor een groot deel te danken aan in de loop der jaren toege paste selectieverbetering. Vooral de factor winterhardheid mede versterkt door grotere uniformi teit met daarnaast een grotere verscheidenheid in rassen, die een oogstspreiding te zien geven van eind maart tot begin juni bene vens een betere kwaliteit, heeft de teeltmogelijkheden aanzienlijk verbeterd en de vraag door de consument vergroot. Voor consumptiedoeleinden wordt er in Nederland ong. 150 ha. winterbloemkool geteeld. Een riskante teelt overigens omdat bij strenge vorst het gewas geheel kan uitvriezen. Dit heeft tot gevolg dat we de teelt hiervan geheel gecon centreerd zien in de kustgebieden. Zoals bekend liggen de tempera turen in de winter met name in de prov. Zeeland, hoger, dan in overig Nederland met als gevolg, dat aldaar met meer kans van sla gen kan worden geteeld. Dit ver klaart gelijktijdig de reden, waar om het destijds in Walcheren is begonnen. Aan planten die overwinteren op het land moeten kwalitatief hoge eisen worden gesteld. Goed uit gangsmateriaal is voor een groot deel bepalend voor het welslagen van de teelt. Snelgroeiende zachte planten die voor het oog erg mooi zijn, blijken voor dit doel minder goed ge schikt. Ze gaan vaak met teveel l'lawaai" de winter in en zijn daardoor kwetsbaarder. De erva ren tuinder en zaadteler weet wel beter. Zij zeggen dat hiervoor harde en stugge planten nodig zijn. Deze geven een rustige groei en kunnen de winter beter door staan. Op de vraag hoe dergelijke plan ten kunnen worden verkregen probeer ik in de volgende regels een antwoord te geven. Sommige mensen zijn daarin ge specialiseerd. Vele zaadfirma's maken van die kennis en vaardig heid gebruik door deze planten- kwekers al hun winterbloemkool- planten te laten kweken, die nodig zijn voor hun zaadteeltpercelen. De grond die is voorbestemd om als plantenbed te dienen, moet tot aan hel zaaien braak blijven lig gen. Te rijke en te droge grond met bovendien soms ook nog wel eens een te laat geruimd gewas, zijn vaak de nadelige neveneffec ten van een voorvrucht. De zaaitijd ligt rondom 20 juni. Van deze datum zal de ervaren plantenkweker niet gauw afwij ken. Men streeft naar een optimale plantdichtheid van 125-150 plan ten per m2. Dit kan worden be reikt door slechts V* tot 1 gram zaad per m2 te gebruiken. Het voordeel van een ruime plant dichtheid is vooral, dat de planten rondom veel licht krijgen. Veel licht geeft remming van de leng te-groei met als gevolg korte, bre de, stevige planten. Ter voorkoming van een te vlotte groei, is zaaien op onbemeste grond een absolute voorwaarde. Ook tijdens de opkweekperiode mag niet worden bemest. Om diezelfde reden bij droog weer niet of slechts in uiterste noodzaak begieten. Het ligt voor de hand, dat planten geteeld op onbemeste grond een beheerste groei te zien geven. Dit bevordert in combinatie met een dunne stand een kwalitatief goede plant. Een gunstig neveneffect van arme zaaigrond is bovendien, dat de plant op zoek naar voedsel en water, een zeer goed wortel stelsel zal ontwikkelen. Dat maakt een goede plant tot een extra goe de plant. De opkweekduur van de planten is 7 8 weken. Stevige en harde planten worden dus ver kregen, door langzame groei en ruime stand. Planten die aan hoge kwaliteits eisen voldoen, moeten ook ziek- tevrij zijn. Bedoelde ziekten kun nen preventief worden bestreden door toepassing van grondbehan- deling vóór het zaaien. Een schimmelziekte ook wel be kend onder de naam Rhizoctonia solani. Kenmerkt zich door blau wachtige zwarte vlekken op de stengelbasis. De aantasting kan zich al voordoen in het kiem- plantstadium. Aangetaste planten uiteraard niet uitplanten. Deze vallen later weg. Uitgaan van met Thiram ontsmet zaad. Grondbe- handeling met Quintozeen strooi- poeder 20%, 20 gram per m2. Wordt veroorzaakt door molyb- deengebrek (een voedingsziekte dus) dat zich tijdens de opkweek van de planten voordoet en der halve op het plantenbed moet worden bestreden. Het symptoom openbaart zich later en kan dan niet meer worden bestreden. Te bestrijden met natrium-molyb- daat. 1 gram per m2. In water op lossen. De made van de koolvlieg kan erg veel schade aanrichten. Zo zelfs, dat het een perceel geheel kan doen mislukken. Daar de kool vlieg echter niet altijd en overal even intensief optreedt, wordt be strijding wel eens nagelaten. Groot is dan de schrik als later blijkt, dat de koolvlieg en met na me de maden hiervan hun ver nietigend werk aan het doen zijn. Vandaar dat m.i. preventieve be strijding hiervan zonder uitzon dering op het plantenbed moet worden toegepast. Een veel met succes toegepast be strijdingsmiddel is Physotol gra nulaat. Hiervan gebruikt men 4 gram per m2. Wanneer men bij grondbehande- ling uitgaat van een strooipoeder, is het voor een goede verdeling vereist dit poeder vooraf te men gen met vochtig zand. Daarna licht inwerken. De grote plan- tenkwekers zullen wellicht liever spuiten. Voor dit doel zijn van de zelfde middelen emulsies ver krijgbaar. P/S Met harde planten de winter in, geeft de teler meer gewin. D.L. Koppenhol Wilt u een in de Eendrachtbo- de gepubliceerde foto graag zelf hebben? Dat kan, als het om foto's van onze eigen re- daktie gaat. Bel of schrijf naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland, tel. 01665-2752 en u krijgt uw fo- to-herinnering thuis. Staassecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) over weegt te zijnertijd de zijreflectie voor fietsen verplicht te stellen. Tot het zover is, wordt getracht het vrijwillig gebruik van de zijre- fiectie te stimuleren. Dit voorne men heeft de staatssecretaris ook in het Nationaal Plan voor de Verkeersveiligheid opgenomen. Uit de vele mogelijkheden heeft men gekozen voor zijreflectie in de vorm van wielcirkels. Nog dit jaar zullen hiervoor keuringseisen en vormvoorschriften worden op gesteld. Oplichtende wielcirkels in het donker maken onmiddellijk duideljjk dat men hier te doen heeft met een fiets. Het oplichtend effekt kan worden verkregen via retroreflecterende banden, retro- reflecterende velgen of een rero- reflecterend lint tussen de spaken. De zijreflectie zal het aantal flankbotsingen met fietsers - waarbij tot nu toe het grootste aantal slachtoffers viel - moeten terugbrengen. Uit een analyse van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) bleek dat het risico van fietsen bij schemer en duisternis toenam met een factor vier, ver geleken bij het fietsen overdag. In de afgelopen jaren werden voor de fiets reeds de rode achterre flector en de reflectoren op de pe dalen-verplicht gesteld. Dit alles als aanvulling op het verlichtings systeem. Meer mooie foto's maken? /JN Hebt u dat ook? Dat gevoel van: ik wou dat ik ook vS' zulke mooie foto's kon maken als bijvoorbeeld deze twee Haarlemse stadsgezichten? Om dat te kun nen heb je geen super de luxe foto-uitrusting nodig maar moetje wel ervaring hebben en de basiskennis van fotograferen. Want hoe meer je weet, hoe meer mogelijkheden je ontdekt. Een ideale manier om meer plezier te hebben van je camera is de televisie cursus 'Fotograferen en filmen', die begin februari 1983 door Teleac op de buis wordt gebracht. In twaalf lessen steekje erg veel op. Het cursuspakket is nu al bij de fotohandel verkrijgbaar. Het bevat o.a. een met veel mooie kleurenfoto's geïllustreerd cursusboek. De prijs van dit pakket is f43,50; het is een complete handleiding om het maximale profijt te hebben van deze televisiecursus.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 12