Gelukkig met EEG, maar jammer van slecht beleid iïtKRÏJÏkl Polderpeil Weihoek voldoet aan normen L. Istha schetst 10.000ste kalf Proeven voor bespuiting Encyclopedie van Zeeland Donderdag 1 maart 1984 EENDRACHTBODE 11 Op vergadering bedrijfsvoorlichting landbouw: GOUDEN KROON JONGE Proefboerderij Zuiveringsslib op Tholen van goede kwaliteit Op het bedrijf van de enthousiaste veehouder A. Duijnhouwer aan de Lage Broekweg bij Scherpenisse heeft L. Istha uit Oud-Vossemeer het 10.000ste kalf geschetst. Aan de hand van het vierjarige dochtertje Nathalie dartelde de twintig dagen oude Maartje 13 op het grasveld voor de bedrijfswoning, waar het voltallige VVB-bestuur aanwezig was. CURSUS OVER HET ONDERWIJS Amerikaans 7 maart NOS-t.v. Consumenten voorlichting BALLET- EN DANSKLEDING Zuiveringsslib Cursus Creatieve Handvaardigheid "Van lastenverlichting is nog steeds niets te bespeuren. Integendeel, de verordeningen, heffingen, maatregelen, die zo-wie-zo veel geld kosten, rollen op ons af. Daarbij komt dan nog het geld verslindende Brussel. Gelukkig dat we een EEG hebben. Jammer dat het zo slecht wordt bestuurd". Dat zei vorige week donderdag de voorzitter van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting op Tholen en Sint Philipsland, de heer M.P. van der Weele tijdens de ledenvergadering in het Poortvlietse "Tolrust". Na de huishoudelijke zaken sprak de bedrijfsleider van de proefboerderij "Rusthoeve" te Colijnsplaat, de heer A.G. Ebbens anderhalf uur over de proefveldresultaten op dat bedrijf. De 35 aanwezige leden kregen waar voor hun geld. - De voorzitter vond de opkomst niet bijster groot, maar in deze tijd is het ook zo, dat de ene land- bouwvergadering komt en de an dere gaat. Hij had geen I 'A uur nodig voor zijn openingswoord, maar stond 'toch wel bij alle agra rische onderdelen uitvoerig stil. Om daarbij het bijzonder seizoen 1983 niet te vergeten. De wat ver weerde boerenkop knapte in de tweede helft van het jaar op en nog steeds schijnt de prijzenzon van de produkten vriendelijk. Dat betekent niet een zorgeloze toe komst. Integendeel, de kostenstij gingen blijven maar doorgaan. Daar komt de prijsvernieuwing van gegarandeerde produkten niet aan tegemoet en van vrije produkten blijft het altijd af wachten. Daarenboven ligt de portemonnee van de boer buiten, zodat maar heel weinig te voor spellen valt. Toch moet geen pes simistische indruk worden ge wekt, vond de heer Van der Wee le. Onze export is nog steeds groeiende. Ook landbouwminis ter Braks richt zich öp de toe komst. Hij knoopt zelfs relaties aan met China, Japan, Thailand, enz. De tijd zal leveren in hoever re Nederland op die markten kan inspelen. In dit licht moet worden betreurd, vond de voorzitter be drijfsvoorlichting, dat zo gesnoeid wordt aan het agrarisch voorlich tingsapparaat. Er valt aan bezui niging niet te ontkomen om de economie gezond te maken, maar het fundament moet men niet on dergraven. Kennis is wetenschap en wetenschap is ook in de agra rische sector macht in de goede zin van het woord. Dan kan er kwaliteit worden geleverd De landbouw zal meer dan tevoren haar steentje moeten bijdragen in de p nefboerderij en ook dat is dan weer kostenverhogend. Maar het laten schieten zou duurder te staan komen. De voorzitter sug gereerde het tarweareaal maar wat in te krimpen en open te staan voor andere of nieuwe teelten. Denk ook aan de teunis-bloem. Een ondernemer moet ook een gokje durven wagen. Alleen op zekerheid willen spelen leidt tot verarming. Met een paar voor beelden van bedrijven rond Bent huizen toonde hij de teeltwisseling aan. waarbij vooral spruiten een voorname factor bleken te zijn. Zorg dat het ondernemerschap niet op een laag pitje brand. Er dient ten aanzien van teeltwisse ling wat te gebeuren, vond Van der Weele. die vervolgens de on- derscheide takken, als akker bouw, veeteelt, tuinders en fruit telers nog afzonderlijk onder de loep nam. Waarom altijd over een boterberg wordt gezeurd en kunstboterfabrieken nooit aan hun jas worden getrokken, kon hij niet goed vatten. Niettemin zullen natuui^roduk- ten altijd prevaleren. Maar waar dan ook, een goed ondernemers schap blijft altijd een voorname rol spelen. Blij was de voorzitter met de groeiende belangstelling voor de bloemzaadteelt en het Thoolse geluk van een vrijwillige voorlichter. Daarom wellicht be sloot de heer Van der Weele zijn openingswoord aldus: We blijven optimistisch, huilen kan altijd nog. Meegedeeld werd vervolgens dat er op 10 me een een excursie is naar de Vicon fabrieken te Nieuw-Vennep, dat er in 1983 kwamen te overlijden de leden Abr. Quist te Sint Annaland en D. Polderman te Oud-Vossemeer. Het jaarverslag van secretaris M.A. de Hond uit Tholen wees uit, dat er 225 landbouw (en vee teelt) leden zijn, na een vermin dering van 5 en een gelijke toena-/ me. Die leden hebben 7550 hec tare cultuurgrond op Tholen en Sint Philipsland. Tuinbouwleden waren er vorig jaar 49, maar 1 overleed en acht beëindigden het bedrijf, zodat er 40 overbleven. Daarvan vloeiden er inmiddels af naar de zaadteelt, die nu al een groep van 27 leden telt. Die wijzi ging was ook oorzaak, dat de be groting 1984 staande de vergade ring moest worden herzien, omdat er van de ene naar de andere club overgaan. Bij de afdeling land bouw omvatte de rekening 1983 zo'n 20 mille aan inkomsten en uitgaven met een kassaldo van een 8,5 mille, de tuinbouw vergt een 10 mille aan inkomsten en uitgaven en daar resteert nog een 5000 gulden, bij de jeugdige zaadteeltafdeling ging het dat eerste jaar nog maar om rond 200 gulden, maar voor de begroting 1984 denkt men al aan een 3 mille in de boekhouding, voor de tuin bouw wordt op een nadelig saldo van een 1000,— gerekend. Voorts werden in dat jaarverslag de aktiviteiten 1983 nog eens op gesomd. Er was een voorstel de vaste contributie met 5,— naar 20,— te brengen en de hectare toeslag twee kwartjes duurder te maken ofwel per hectare 1,25. Dit om de bijdrage aan de proef boerderij die een rijksbezuiniging ondergaat, te kunnen verhogen. De heer J. Akkermans had er wat moeite mee. dat die verhoging maar op een deel van de leden drukt, want 'A valt er buiten. De voorzitter wees er op, dat de ver hoging groter had moeten zijn etf er wordt naarstig gezocht naar een regeling, dat iedereen evenredig meebetaald. Een heffing via het Landbouwschap zou het meest reeel zijn en zo dacht ook kring voorzitter van de ZLM M.C.J. Kosten erover. Anderszijds vond veehouder Van der Slikke het wat bezwaarlijk te moeten betalen voor een tak waarvan men dan zelf geen profijt heeft. Het kan al leen via het Landbouwschap worden uitgesplitst. De voorge stelde verhoging werd tenslotte voor 1 jaar aanvaard. Voor de niet herkiesbare Adr. Duijzer uit Sint Annaland werd zijn dorpsgenoot Jo van Putte gekozen. In de fi nanciële commissie kwam Van Strien uit Sint Philipsland voor P. Timmers en werd Rien de Rooy plaatsvervanger. Tijdens de inleiding door de heer A.G. Ebbens van de proefboer derij in Colijnsplaat kon het uit zonderlijk klimaat 1983 niet wor den weggewist. Bijvoorbeeld, hoe er op 10 juli nog maar 10 ton aardappelen werden berekend per hectare, maar bij het rooien in oktober toch nog 50 ton werd ge leverd. Uitvoerig werd de grond bewerking en dan vooral het free- sen belicht. Dat bij de aardappe len de beglazing uiteindelijk nog meeviel was te danken aan een late poot en een daardoor in de hitte maanden nog volop weer- standbiedende pootaardappel. De stikstoftrappen werden bespro ken, evenals het spuitprogramma, de zaaizaadhoeveelheid en de erwtentoekomst, de nieuwe zaai- methoden en de vlasteelt en dat alles via schema's en cijfers ver duidelijkt. Tussendoor kwamen de vragen al los, zodat er tenslotte niet zo veel meer te informeren overbleef. In zijn slotwoord dankte de voorzitter het schei dende bestuurslid 'Duijzer, die 9 jaar vooral de veeteeltsector in deze club had behartigd. Daaraan bleek ook dit scheidend bestuurs lid genoegen te hebben beleefd. De voorzitter was er van overtuigd en daarin sprak de boer, dat ook 1984 klimatologisch weer anders" zal zijn en alleen daarom al ook een andere financiële uitkomst zal geven dan het meegevallen 1983 deed. Het bestuur van de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt heeft onder voorbehoud besloten tot het houden van bespuitings- proeven. Dit betreft chemische onkruidbestrijdingsproeven op een aantal groente- en bloem zaadteelt-gewassen en dan met name op die gewassen, waar voor tot op heden nog geen goede op lossing bestaat. De heer Van Staalduine, onder zoeker bij het centrum voor agro- biologisch onderzoek - C.A.B.O. - te Wageningen, heeft zijn mede werking toegezegd. Daar de dadendrang van de club groter is dan haar portemonnee heeft het bestuur besloten een aantal zaadfirma's aan te schrij ven met het verzoek om een fi nanciële bijdrage. Als op deze wijze voldoende geld kan worden verkregen, valt het gestelde voor behoud weg en kunnen de proe ven beginnen. De Zilvervloot is inmiddels bin nen, want de zaadfirma's waren erg ingenomen met het initiatief en gaven een bijdrage voor de chemische onkruidbestrijdings proeven op groente- en bloem- zaadteelt-gewassen. Ook enkele bestrijdingsmiddelenfabrikanten lieten zich niet onbetuigd en zeg den financiële hulp toe. De stu dieclub is erg gelukkig met de in korte tijd bereikte resultaten. Het laatste woord is nu aan de heren onderzoekers uit Wageningen. Tuinder M. Hage uit St. Annaland haalde met een witlof van negenhonderd gram in een keer wel een flinke maaltijd uit de grond. De wortel was met een kilo ook al bijzonder groot. In de dicht geslibde Nieuwland- polder waren er nogal wat plantjes verloren gegaan, zodat deze de ruimte had om te groeien. In een voormalige druivenkas heeft Tuinder Hage vier witlofcellen gemaakt, waar al heel wat kistjes zijn gevuld. De witlof wordt niet met grond afgedekt en dat schone produkt brengt goede prijzen op. Negen ons was echter een hele bijzonderheid. In de Poortvlietse Weihoek voldoet het waterpeil aan de door het wa terschap gehanteerde normen. De bevestiging hiervan kwam er na een onderzoek door de I.andinrichtingsdienst. Een uitzondering vormt een gebied van een 30 op de totale 1120 hectare, waar de waterstand wel aan de hoge kant is. Dit zei maandagavond dijkgraaf I. C. Hage tijdens de in Advertentie I.M. 'De Wellevaete" belegde dis trictsvergadering. Een vorige maal hadden enkele ingelanden gevraagd om het polderpeil in de Poortvlietse weihoek te verlagen. I Toen reeds was er van water schapszijde geantwoord dat er volgens de normen werd gemalen. Een mogelijke nadelige invloed van opbrengsten in het genoemde kleine gebied rechtvaardigt niet de hoge kosten die gemaakt moe ten worden om dat op te heffen. Bij het onderzoek was er boven dien op gewezen, dat inklinking van het veen schade aan wegen en gebouwen tot gevolg kan hebben, zoals in andere gebieden is geble ken. Had het waterschap, zo vervolgde de dijkgraaf op een ander onder werp overstappend in het natte voorjaar 1983 bijna een verdub- belimg van de bemalingskosten. de zomer en het droge najaar maakte dat volop goed. zodat er van de raming nog een voordelig saldo resteerde. De ingelanden kregen eveneens te horen, zoals dat ook al via de algemene verga dering van hoofdingelanden openbaar kwam, dat de gemalen zijn geautomatiseerd, de energie kosten daardoor lager zijn, even als de loonkosten en dat dezczo- mer de bouw van een nieuw ge maal te Poortvliet en Sint Philips land van start gaat. Ook voor wat de geleidelijke overschakeling van chemisch naar mechanisch onderhoud van de waterlopen betreft herhaalde de dijkgraaf het voornemen hiertoe. Bij de rondvraag kwam een inge- lande hierop nog even'terug. Hij wees er op hoe er nogal discussie was ontstaan over het schoonhou den van de waterlopen. De pri maire zouden geheel voor reke ning komen van het waterschap, voor de secundaire zou eige naar/gebruiker voor de helft ver antwoordelijk zijn. Is dat ook zo voor dijksloten was de vraag, waarop bevestigend werd geant woord. Komende jaren zullen ook de taluds worden hersteld, waar door de delfroulatie van de 1 op de 6 naar de 1 op de 8 jaar wordt uitgebreid. Ook voor de ingelan den werd meegedeeld, dat er ten aanzien van de zoetwatervoorzie ning nag maar weinig exact nieuws te melden valt, omdat men nog steeds in de studiefase zit. Die studie is inmiddels voor Schou wen- Duiveland wel afgerond. Voor het Zoommeer denkt men eind 1984 het studieresultaat op tafel te krijgen. Mogelijk kan daar een globale becijfering van wa terschapszijde aan worden toege voegd. Zonder ruime subsidiëring zal realisering zijn uitgesloten, maar in dit opzicht vond de dijk graaf dat er van rijkswege ook best wat voor de landbouw gedaan kon worden, gezien de overheidstege- moetkoming aan visserij en na tuurbehoud in het Oosterschelde- gebied. Uiteraard is dit dan wel een zaak die in de eerste plaats de landbouw betreft en vandaaruit "Ik ben blij dat we deze mijlpaal bereiken bij een enthousiaste vee houder die aan alle facetten van de veeverbetering meewerkt", zei voorzitter J.J. van der Slikke van de Vereniging Veehouderij Be- langen(VVB) Tholen/"St. Philips land. de vroegere Fok- en Con trolevereniging. In december 1964 werd begonnen met de registratie van kalveren. De eerste jaren krap 400, maar inmiddels 600 tot 700 kalveren per jaar. "Twintig jaar is een hele weg geweest, maar vandaag bereiken we toch de heugelijke dag van het 10.000ste geschetste kalf', zei de voorzitter. Het Regionaal Educatief Cen trum (REC) 'Tholen organiseert op 5 donderdagavonden een cur sus over het onderwijs. De cursus "Thuis op School" is bedoeld voor belangstellende ouders, bestuur sleden. oudercommissieleden en leden van de medezeggenschaps raden. De cursus gaat in op het onderwijs van nu en straks. Daar bij komen vragen aan de orde als: hoe is het onderwijs georgani seerd, wat maakt de ene school verschillend van de andere, wie doet wat in de wereld van het on- derwijs, wat zijn de taken van een begeleidingsdienst, wat doet de oudercommissie, wat doet de me dezeggenschapsraad, hoe ziet het onderwijs er in de toekomst uit, enzovoort. In het gebouw van het REC aan de Molenvlietsedijk 5a te Tholen, is de cursus op 15 en 29 maart, 12 april, 3 en 17 mei. Wie meer in formatie wil of zich wil opgeven, kan even bellen: 01660-3194 (donderdag of vrijdag) of 01100-20547. Aanmeldingen vóór I maart. Hij feliciteerde de familie Duijn houwer en hoopte dat het kalf in gezondheid zou opgroeien om de melkplas van de Thoolse veehou der te vergroten. Van der Slikke zegde Duijnhouwer een herden kingstegel toe die aan de hand van de schets gemaakt wordt. Voor zijn echtgenote had hij een bloe- nietje meegebracht. De tachtig koeien, waaronder vijftig melkdieren. zorgden woensdagmorgen 22 februari voor warme stallen. De gasten, onder wie voorlichter Th. Bijzet. F. Peeters(K.l. federatie West- Brabant) en A. Hannewijk(hoofd VVB Goes) zagen twee elektrisch voortgedreven wagentjes waar mee veevoer als gesneden bieten koppen en hooi in de stallen wor den vervoerd. De grote melktank is in een aparte ruimte onderge bracht. Een dood kalf. op het erf deed eerst het ergste vermoeden(vol- gens Duijnhouwer was het beestje te groot, zodat bij de geboorte problemen ontstonden waardoor het dier overleed), maar Maartje 13 bleek een gezond kalf te zijn. Het kwam na 274 dagen (de ge middelde draagtijd is 280) uit de Maartje 9. die haar eerste kalf baarde. De vader is de Duitse K.l.-stier L. Istha schetst het 10.000ste kalf op hel bedrijf van A. Duijnhouwer aan de Lage Broekweg bij Scherpenisse, waarbij het voltallige VVB-bestuur Tholen/St. Philipsland aanwezig was. Adler uit Osnabrück, wiens ou ders uit de Verenigde Staten ko men met de bekende Astronaut als vader. De Maartje 13 is 62% procent Holstein Friesian(HF) en 37% FH. De Amerikanen domineren en de zwart-bonten zijn tot een minimum teruggebracht. Het voor de oorlog naar Amerika uit gevoerde Nederlandse vee komt nu via Kl-stieren weer terug. De grootmoeder van het 10.000ste kalf, Maartje 9, werd gedekt door een halve Amerikaan: Vrienden hof. De overgrootmoeder Maartje 3 door Benninger en de over- overgrootmoeder, Maartje 66, kocht Duijnhouwer van J.M. Klippel uit Stavenisse. De mo derne veehouder beschikt tegen woordig over een uitgebreide burgerlijke stand dankzij de schetsen van L. Istha voor de Ge zondheidsdienst voor Dieren te Gouda en het Nederlands Rund vee Syndicaat(voorheén Stam boek). De gegevens worden via de computer verwerkt. Duijnhouwer heeft een jonge veestapel met een gemiddelde leeftijd van 3.11. De 49 melkkoei en zorgden in 315 dagen van 1 juli 1982 tot 30 juni 1983 voor een produktie-bedrijfsgemiddelde van 5626 kg. 4.14 vet en 3.37 eiwit. Dat is 1340 gr vet en eiwit per dag en een gemiddelde opbrengst van 17.8 kg melk per dag per koe. Duijnhouwer heeft dit seizoen 43 kalveren gehad, waarvan hij er 17 heeft aangehouden. Maartje 13 is a.s. zomer op de Thoolse Dagen te zien, want Nathalie werd tegelijk met de 10.000 schets ingeschreven voor de kalveropfokwedstrijd. Woensdagavond 7 maart kunt u St. Maartensdijk op de NOS-t.v. zien in het programma 'Van Ge west tot Gewest', dat om 19.20 uur begint. Er zijn beelden te zien van de eerste paal voor het'bedrijfsver zamelgebouw en ondernemingen die zich daar na gereedkoming zullen vestigen. Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots Wouwsestraat 15, B.o.Z. Tel: 33666 Advertentie I.M. Door de hoge kosten van voorfi nanciering van de uitgave van deel III van de Encyclopedie van Zeeland komt het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen in liquiditeitsproble men. Het Genootschap heeft de provincie om steun verzocht. Voorgesteld wordt Gedeputeerde Staten te machtigen tot het aan gaan van een rekening-courant overeenkomst met het Genoot schap van 100.000,-. Deel I en II zijn verschenen en deel III volgt binnenkort. Van de oplage van 3500 exemplaren zijn er al 2200 verkocht. Als er nog 800 aan de man gebracht worden, zullen alle investeringen goedgemaakt zijn. De huishoudelijke en consumen tenvoorlichting H.V.P. komt voor jong en oud, mannen en vrouwen in alle woonkernen op Tholen en St. Philipsland met informatie op het gebied van de huishouding. "De huishouding die het funda ment van de samenleving dient te zijn", aldus mevr. D.P. Geel- hoed-Kempe uit Wissenkerke (tel. 01107-1460) die de voorlichting coördineert. Ze zoekt in alle kernen een vrij willigster. Met twaal deelnemers wordt er al begonnen en bevoegde leerkrachten geven de cursussen. Het C.N.V. organiseert dit voor jaar op Tholen een cursus 'om geld en goederen' waarbij twee avonden wordt samengewerkt met de stichting huishoudelijke en consumentenvoorlichting. "Met de HVP duidelijkheid in de huis houdportemonnee", aldus de HVP zal dan ook de aktie dienen te be ginnen, waarmee niet is gezegd dat het waterschap daarbij niet de gewenste en gevraagde steun zou verlenen. De dijkgraaf had gelezen, dat er van landbouwzijde elders in den lande nogal wat bedenkingen zijn over de kwaliteit van het slib. Dat slib ontstaat bij de zuivering van afvalwater en wordt als een be mesting in de landbouw afgezet. Er w alt dan nu gevreesd voor de aanwezigheid van giftige stoffen en zware metalen. De dijkgraaf vond het spijtig dat hier al te ge makkelijk wordt gegeneraliseerd. Het is best mogelijk dat in afval water van bepaalde industrieën stoffen aanwezig zijn die schade lijk zijn voor plantengroei en zelfs volksgezondheid. Recente cijfers tonen aan dat landelijk 11% van het zuiveringsslib te hoge concen traties aan schadelijke stoffen be vat. Bemonsteringsuitslagen van het slib uit de Thoolse zuiverings installaties tonen aan dat dit zon der bezwaar voor bemesting kan worden toegpast.'Niettemin vond de dijkgraaf het altijd verstandig om naar de analyse van het slib te vragen en de richtlijnen voor toe passing in acht te nemen. Dan is alle risico uitgesloten en beschikt men over een goede en goedkope meststof. De werking van het zui veringsslib is goed. zoals onder tussen menig landbouwer en vee houder wel weet. Daarom kon de dijkgraaf ook ieder aanraden dat te gebruiken en daartoe met de technische dienst van het water schap contact op te nemen. Na het openingswoord van de dijkgraaf werden de jaarverslagen van de administratieve en techni sche dienst nader toegelicht door respectievelijk de griffier J. D. de Korte en ing. M. J. Giljam. De aanwezige ingelanden kregen de ze verslagen bovendien keurig op schrift mee naar huis. Daarin staat toch wel heel wat wetenswaardigs over het waterschapsgebeuren, in dit geval dan wat in 1983 gebeur de of nog staat te doen in dit jaar. Weliswaar kwam dat merendeels al eerder ter sprake op de alge mene vergaderingen van het be stuur (hoofdingelandenbijeen komst). en via die openbaarheid ook in de krant, maar dan toch zeker niet zo gespecificeerd als in deze jaarverslagen. Zo stond bij voorbeeld orider het hoofd ver kiezingen, dat in district III de heer A. M. van Engelen ontslag nam vanwege de leeftijd, maar in die vacature kon niet worden voorzien per I januari 1984 door het ontbreken van voldoende re serve-kandidaten. En bovendien, zo werd door de griffier hieraan toegevoegd, duurt het nu 3 jaar eer in die vakature kan worden voorzein omdat er dan pas weer voor dit district verkiezingen zijn. Ook voor wat het jaarverslag van de technische dienst betreft zijn heel wat gegevens vermeld. Bij het lezen hiervan weet men ook beter hoe en waarvoor de gelden wor den besteed, want het waterschap is een omvangrijk bedrijf gewor den. Het zou overigens met ook de voorlichtingstaak van de krant voor ogen, hier te ver voeren de in totaal 30 pagina's van de twee jaarverslagen hier exact af te drukken. Verhinderde en alsnog geïnteresseerde ingelanden zou den het nog op het kantoor van het waterschap kunnen vragen of nog een exemplaar beschikbaar is. Tijdens de rondvraag was er ook de informatie of het waterschap ook de omgewaaide bomen op ruimt. De dijkgraaf antwoordde dat dit gebeurt als het verkeer daarvan hinder ondervindt en voorzover het dan wegen zijn die bij het waterschap in onderhoud zijn. Er volgde ook nog wat heen en weer gepraat over het ruimen van abnormale hoeveelheden takken of andere grove materialen die uit de sloten op het land te recht komen na delven. Het wa terschap zorgt er voor «bij inder daad abnormale hoeveelheden. Geïnformeerd werd voorts naar verlegging van waterlopen en het aanbrengen van kunstwerken voor een eventuele zoetwater voorziening. Zover is het nog niet en men zal wel zoveel mogelijk de huidige waterlopen willen volgen, maar dat het een ingrijpende zaak wordt is wel zo goed als zeker. Zo zullen ook waterloopjes verbreed moeten worden. Een oud- be stuurder. maar uiteraard nog steeds ingelande informeerde naar de situatie bij de Margaretha polder, die voorheen ook vaak zorgen baarde voor wat toe- en afname van de slib betrof. De heer Giljam stelde dat de situatie de De afdeling Tholen van het Re gionaal Educatief Centrum begint maandag 12 maart een kennisma kingscursus creatieve handvaar digheid in samenwerking met hèt Zeeuws Steunpunt voor Kunst zinnige Vorming. Het R.E.C. wil de kunstzinnige vorming meer bekendheid geven en een moge lijke drempelvrees om actief met kunstzinnige middelen bezig te zijn, weg nemen. Deze cursus is verdéeld in twee hoofdblokken. Het eerste blok van 12 maart t/m 4 juni omvat een 9-tal lessen op het gebied van de vormgeving. De elementen die aan de orde komen zijn: tekenen/schilderen (vorm. kleur, lijn). boetseren/beeld houwen (lijn. vlak, struktuur), textiel (batik, spinnen, weven). In het tweede blok van 3 september tot 17 december, worden de ge leerde technieken toegepast in een aantal thematische lessen, waarbij extra aandacht wordt besteed aan de fantasie. Deze thema's kunnen variëren van een stilleven bij te kenen en schilderen tot het maken van een ruimtelijke constructie met ijzer en steen bij beeldhou wen. Het rooster omvat in totaal 8 les- blokken van ieder 3 weken. De cursus zal verzorgd worden door Wil Koldenhof (tekenen/schilde ren en textiel) en Anita van den Broek (boetseren, beeldhouwen). De cursus is iedere maandag avond van 19.30-21.30 in de hob byruimte van Meulvliet. Indien u belangstelling heeft kunt u zich opgeven bij het R.E.C. "De Beve- landen-Tholen" tijdens kantooru ren 01100-20913. Er is plaats voor 12 mensen. laatste tijd vrij stabiel is. In zijn dank- en slotwoord hoopte de dijkgraaf dat er heel wat meer geïnteresseerde ingelanden zou den zijn bij de open dag voor de zuiveringsinstallatie dan er nu waren voor deze ingelandenver gadering. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1984 | | pagina 11